Aktuality

 

Aktuality v oblastních odbočkách

Archiv aktualit přes celorepublikovou mailovou konferenci VIS-IMP
nebo pražskou mailovou konferenci PHAINFO.

 

Zobrazit pouze články, novinkyakce a nebo zobrazit stručný program akcí či archiv akcí.

Příspěvky

  • změna výše rodičovského příspěvku
  • změna výše příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce


 

Publikováno 20.01.2020 16:05, Salaba Marek

Přihlášení do soutěže AI HACKATHON

Náš projekt SONS indoor navigace pro nevidomé jsme přihlásili do soutěže AI for Accessibility HACKATHON.

Logo AI HACKATHON (png; 71 KB) 

Publikováno 13.01.2020 16:53, Šváb Radek

26. Slavnostní koncert SONS ČR ve Španělském sále

Obrázek

Jestliže jsem vloni, jakkoli bez ambice hudebního kritika, psal o experimentu, pak tento šestadvacátý koncert lze označit bez nejmenší pochyby za dramaturgicky vyzrálý. A věřte, není to úlitba „Sonsímu Olympu“! Již orchestrální zahájení Suitou Sv. Pavla C-dur, op. 29, č. 2 Gustava Holsta se zcela zaplněným sálem neslo radostně a vlídně. Ačkoli v zákulisí zazněly den předtím poplašné zprávy o zdravotní indispozici dirigenta, na Ondřeji Vrabcovi nebyla sebemenší indispozice viditelná nejspíš ani pod mikroskopem. A na zvuku Komorního orchestru Czech Virtuosi už vůbec ne – dojem z první položky programu byl (až na nepoučený potlesk auditoria mezi větami) bezchybný.


Počet obrázků: 9

 

Obrázek

Proslulý dirigent a hudební génius Varhan Orchestrovič Bauer 21. 12. 2019 oslavil 50. narozeniny koncertem pro všechny slušné lidi v kostele U Salvátora. Dobrovolné vstupné bylo v celé výši věnováno organizaci SONS. 

Mockrát děkujeme za podporu panu Varhanovi Orchestrovičovi Bauerovi a Lions clubu Hradubice !


Počet obrázků: 7

 

Vážení uživatelé Sociálně právní poradny SONS v Praze,

upozorňujeme, že z důvodu čerpání celoSONSí dovolené zůstane naše poradna během vánočních svátků uzavřena. Zastihnout nás v poradně budete moci až v příštím roce 2020, konkrétně od čtvrtka 2. ledna. Pokud byste během uzavírky poradny neodkladně potřebovali naše služby, napište na e-mail: pravni@sons.cz  schránku budeme i během naší nepřítomnosti kontrolovat a v akutních případech bychom se Vám ozvali.

 

Děkujeme za pochopení a přejeme příjemné prožití vánočních i novoročních dní.

 


Začátek: 23.12.2019
Konec: 02.01.2020

 

  • Již půl roku platí zákon o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací
  • ne zcela zaručená zpráva o zvýšení minimální mzdy


 

Publikováno 30.11.2019 23:50, Brašna František

MD a přístupná veřejná přeprava

 

  • formuláře žádostí o dávky;
  • EET;
  • zvýšení limitu doplatku na léčiva a
  • zvýšení důchodů od ledna 2020.


 

Publikováno 16.11.2019 15:56, Málková Marie

Překonejme bariéry 2019

Obrázek

Již 17. ročník Překonejme bariéry se uskutečnil 13. a 14. listopadu 2019 a měl úspěšný průběh. Akce se konala pod záštitou prof. Ing. arch. Ireny Šestákové z fakulty architektury ČVUT ve spolupráci s Pražskou organizací vozíčkářů, z. s. a za účasti SONS ČR, z. s. (Metodické centrum odstraňování bariér).

Organizátorům patří dík za skvělou spolupráci, studentům technických a uměleckých oborů za velký zájem jak vytvářet přístupnější prostředí, než s jakým se stále bohužel kolem sebe setkáváme. Děkujeme posluchačům za otázky na uživatelské zkušenosti ze života nevidomých a slabozrakých lidí, často nad rámec školních osnov.

Budeme se těšit na setkání na FA ČVUT příští rok. 

 


Počet obrázků: 10
Začátek: 13.11.2019
Konec: 14.11.2019
Kde: FA ČVUT

 

Publikováno 05.11.2019 20:58, Volejník Rudolf

Jedenácté valné shromáždění Evropské unie nevidomých

Evropská unie nevidomých rokovala na svém již 11. valném shromáždění v Římě. Atmosféru alespoň částečně přibližuje zpráva zveřejněná všemi informačními kanály SONS. 

Publikováno 03.11.2019 01:01, Brašna František

Bankomaty ČSOB a novinky při výběru

Vážení,

Od 1. 11. 2019 budou postupně bankomaty Československé obchodní banky, a.s. nově vybaveny upravenou aplikací určenou pro klienty se zrakovým hendikepem. Nový software byl vyvinut po konzultacích a připomínkách ze strany nevidomých klientů. Výběr z bankomatu by měl být nyní jednodušší a bezpečnější, klienti se mohou obsloužit bez asistence. 

Publikováno 31.10.2019 12:24, Málková Marie

Rehaprotex 2019 - konference k železniční dopravě

Obrázek

Rehaprotex Brno 2019, veletrh rehabilitačních, kompenzačních, protetických a ortopedických pomůcek, nabídl dne 29. 10. důležítý doprovodný program.

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, Ministerstvo dopravy ČR a Veletrhy Brno, a. s., uspořádaly setkání u kulatého stolu  na téma Jak se změní podmínky cestování lidí se zdravotním postižením po liberalizaci železniční dopravy a další změny pro OZP.

Záštitu nad konferencí převzali předseda vlády Andrej Babiš a ministr dopravy Vladimír Kremlík.

U kulatého stolu budou diskutovat: Andrej Babiš | předseda Vlády ČR

Vladimír Kremlík | ministr dopravy ČR

Václav Krása| předseda NRZP ČR

Ladislav Němec | náměstek ministra dopravy

Jiří Svoboda | generální ředitel SŽDC

Jan Paroubek | zástupce ředitele CENDIS s. p.

Roman Hanák | náměstek hejtmana Jihomoravského kraje v oblasti dopravy

Václav Nebeský | předseda představenstva a generální ředitel Českých drah a. s.

Radim Jančura | majitel RegioJet a. s.

Daniel Adamka | generální ředitel ARRIVA TRANSPORT ČESKÁ REPUBLIKA a. s.

Leoš Novotný | předseda představenstva Leo Express Global a. s.

Zbyněk Hořelica | ředitel SFDI

Za Sjednocenou orgnizaci nevidomých a slabozrakých se akce zúčastnilo Metodické centrum odstraňování bariér (Brašna, Dudr, Málková).

Věříme, že tak jak bylo přislíbeno zástupci rezortů, problematika cestování osob se zdravotním postižením rozhodně nezapadne.

 


Počet obrázků: 10
Začátek: 29.10.2019
Konec: 01.11.2019
Kde: Výstaviště Brno

 

Publikováno 31.10.2019 10:15, Málková Marie

Silniční konference 2019

Obrázek

Ve dnech 23. a 24. října se konal v Českých Budějovicích již 27. ročník tradiční největší konference (nejen) pro silničáře. Záštitu nad letošním ročníkem převzali premiér A. Babiš, ministr dopravy V. Kremlík a primátor Č.Budějovic J. Svoboda. Za Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých ČR, z. s. zde byli jako delegáti Ing. František Brašna a Petr Lněnička z Metodického centra odstraňování bariér.

Poznámka: Oficiální závěry a odkaz na tiskovou zprávu vložíme po jejich zveřejnění.

 


Počet obrázků: 1
Začátek: 23.10.2019
Konec: 24.10.2019
Kde: České Budějovice

 

Publikováno 23.10.2019 12:04, Brašna František

Euroklíč a k čemu slouží

Euroklíč, co je, k čemu je dobrý, kde se používá a kde se dá pořídit se dozvíte níže... 

Co k tomu říkají partněři Nadace Vodafone Česká republika a mezi timi i Zdeněk Bajtl, vedoucí Knihovny digitálních dokumentů a Navigačního centra SONS. 

Publikováno 18.10.2019 17:56, Brašna František

Zdravotnická zařízení a jejich přístupnost

 

Jak lze ověřít nebo zajistit, aby objekt zdravotnického zařízení byl přístupný pro osoby se zrakovým postižením, tj. pro nevidomé nebo slabozraké? 

  • Právo nevidomých být zapsáni do evidence žadatelů vhodných stát se osvojiteli
  • Judikát o nároku na příspěvek na zvláštní pomůcku


 

Publikováno 10.10.2019 18:23, Šváb Radek

Světový den zraku

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, na kterou můžete přispět v rámci sbírky Bílé pastelky, upozorňuje na důležitost důkladného vyšetření zraku

Říká se, že o něco, na čem nám záleží, pečujeme jako o "oko v hlavě." Vlastní oči však ve skutečnosti často zanedbáváme. Právě na nezbytnost prevence očních nemocí upozorňuje Světový den zraku, který letos připadá na 10. říjen. 

Publikováno 24.09.2019 08:45, Málková Marie

Proběhla akce Den bez bariér 2019

Obrázek

V Evropském domě v pátek 20. září proběhl za účasti SONS Den bez bariér. Akci pod záštitou MHMP vedla Mgr. Karolína Klímová. Prezentovali zástupci Institutu plánování rozvoje hlavního města, Ministerstva pro místní rozvoj a zástupci Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, spolků osob s omezenou možností pohybu (Pražská organizace vozíčkářů) i orientace (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR).  Pozváni byli a zúčastnili se jí pracovníci některých stavebních úřadů (MČ Praha 13), památkářů, pedagogové a studenti Střední průmyslové školy stavební v Dušní a další zájemci z řad veřejnosti.  

Připomínáme, že další akce zaměřená na seznámení s problematikou osob se zdravotním postižením a na vytváření přístupného prostředí pro všechny pod názvem Překonejme bariéry 2019 se uskuteční již 17. rokem, a to ve dnech 13. a 14. listopadu 2019 na půdě organizátora projektu, na Fakultě architektury ČVUT.

 


Počet obrázků: 8

 

Obrázek

Brněnská vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929–1930 je jako jediná památka moderní architektury v České republice zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ve čtvrtek 12. 9. 2019 jsme v ní měli příležitost prožít jedinečnou událost. Celý den byla totiž výjimečně vyhrazena nevidomým a slabozrakým návštěvníkům.

Projekt se zrodil z iniciativy Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS), Národního památkového ústavu (NPÚ) a byl laskavě podpořen vedením vily Tugendhat i městem Brnem. „Je nám ctí, že můžeme představit tento architektonický skvost způsobem, který je i pro nás nový a poučný,“ uvedla na tiskové konferenci pořádané při této příležitosti Iveta Černá, ředitelka vily Tugendhat. „Pro zrakově postižené je vnímání hmatem vynikajícím komunikačním nástrojem. Má jedinečnou informační a rozlišovací schopnost, dokáže probouzet fantazii a hluboké vnímání. Proto jsem velice ráda tento projekt podpořila,“ doplnila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Nevidomé a slabozraké historie a umění velmi zajímá. Hmatové expozice, výstavy a edukační programy jsou již v některých galeriích a muzeích, ale zážitek unikátní vily Tugendhat je pro nás jedinečný,“ pochválil organizátory akce Václav Polášek, prezident SONS. Poděkování připojil i její viceprezident Rudolf Volejník: „Bez podpory zraku vnímáte interiér vily jen jako jakýsi prostor. Tvar, oblouky nebo úhly můžete poznat až podle modelu a samozřejmě na místě, když se tím interiérem procházíte a některé prvky si hmatem prohlížíte. Proto všem, paní primátorce, ředitelce vily Tugendhat, magistrátu města Brna, lidem, kteří vytvořili hmatové reliéfy i těm, kteří je vymysleli, patří velký dík. A to za spoustu našich členů, ale i nečlenů.“

Přihlášení hosté se zrakovým postižením měli tak možnost poznat architektonický koncept i jedinečné technické vybavení vily pomocí hmatu a dalších vjemů. Kromě prezidenta a viceprezidenta SONS k nim patřili představitelé oblastních odboček Brno střed a sever, Kroměříž, Olomouc, Přerov, Uherské Hradiště, Vsetín a Zlín. Zkušení průvodci jim kromě odborného výkladu představili i haptické půdorysy vily, které nechal zhotovit NPÚ, pracoviště Kroměříž – Květná zahrada, ve spolupráci s Národní radou pro osoby se zdravotním postižením (NRZP). Ty jsou ve vile trvale k zapůjčení.

A jak by měli postupovat další lidé se zrakovým postižením, pokud budou chtít vilu Tugendhat navštívit? Petr Dvořák, její pracovník pro komunikaci s veřejností, doporučuje zarezervovat si prohlídku na e-mailové adrese:  info@tugendhat.eu a ve zprávě uvést, že jste osoba se zrakovým postižením a budete mít zájem o haptický půdorys památky. Do zprávy uveďte i to, zda se chystáte přijet samostatně nebo ve skupině. Všem příštím návštěvníkům přejeme příjemný zážitek.

 

Antonín Vraný Zobrazena stránka 3 z 14 (celkem 274 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 .. 10 .. 14