Kultura

 

Život vidomých a nevidomých nabízí širokou škálu možností propojení a vzájemného obohacení ve světě vnímání zážitků a tvůrčího umění.  V oblasti kultury může souzvuk lidských smyslů nahradit smysl chybějící a vytvořit tak prostor pro stejný zážitek všem, kteří chtějí v různých sférách umění rozdávat radost druhým či naopak poznat, že i člověk se zrakovým handicapem má svému okolí co nabídnout.

Pro lidi se zrakovým postižením je haptika vynikajícím komunikačním nástrojem. Kontakt hmatem má jedinečnou informační a rozlišovací schopnost, tento smysl je totiž po zraku druhým nejcitlivějším. V rámci umělecké tvorby jsou obory výtvarných činností vyhledávaným cílem nádherných prožitků, které probouzí ve světě nevidomých fantazii a hluboké vnímání. Výstavy uměleckých děl jsou tradiční součástí našich festivalů a mají nezastupitelné místo v našich srdcích.

I když svět kolem sebe nevidíme, naše touha poznat ho není o nic menší než u zdravých lidí. Boříme představu, že kdo nevidí, ten neví, jak vypadají obličeje. Tento odlišný svět vnímání je v oblasti kultury znásoben touhou po poznání a prožitcích z oblasti uměleckého světa.

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých nabízí profilaci v široké škále uměleckých oborů, kde se mohou projevit nadaní profesionální umělci a tvůrci zájmové umělecké činnosti.

Již řadu let se prostřednictvím festivalu Dny umění nevidomých na Moravě může široká veřejnost seznámit s významnými osobnostmi, které se přes zrakový handicap dokáží vyrovnat svým kolegům a mnohdy je předčít.

V rámci festivalu Tyfloart se prezentuje tvorba a volnočasové aktivity našich členů, které jsou plné radosti z úspěchu a ze vzájemných prožitků.

Zcela novou aktivitou SONS je mapování památek.

Příspěvky

Publikováno 02.02.2021 13:37, Filgasová Dagmar

Poděkování Fondu kultury Zlínského kraje

 

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky děkuje Zlínskému kraji, Fondu kultury za podporu při  financování aktivit v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě ve Zlínském kraji v roce 2020. Díky této podpoře se i v rámci složité pandemické situace uskutečnila řada vystoupení a výstava nevidomých a slabozrakým umělců.

Ing. Dagmar Filgasová

Koordinátor festivalu Dny umění nevidomých na Moravě 

Obrázek

BOHUŽEL MUSÍME VZHLEDEM K VLÁDNÍM OPATŘENÍM A NEJISTÉ DOBĚ KONCERT ZRUŠIT. BUDEME SE TĚŠIT NA SPOLEČNÉ HUDEBNÍ SETKÁNÍ ZASE ZA ROK.

Již 27. Slavnostní koncert zrakově postižených umělců se uskuteční ve středu 2. 12. 2020 od 19:30 hodin ve Španělském sále Pražského hradu. Na koncertě vystoupí nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková, kterou doprovodí komorní orchestr Czech Virtuosi. Dirigentem bude opět světově uznávaný Ondřej Vrabec. Po skončení koncertu jste zváni na číši vína v Rothmayerově sále.


Začátek: 02.12.2020 19:30
Konec: 02.12.2020 23:00
Kde: Pražský hrad, Španělský sál

 

Publikováno 14.07.2020 14:32, Filgasová Dagmar

Výstava Markéty Evjákové v Praze

Obrázek

Týnská literární kavárna, Praha

4.8.-29.8.2020 

Poutavé obrazy slabozraké grafičky Markéty Evjákové můžete shlédnout v Týnské literární kavárně v Praze ve dnech 4.-22.srpna 2020. 

Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 4.8.2020 v 17:00 hodin, hudební doprovod zajistí klavíristka Ráchel Skleničková a flétnistka Michaela Blažková.

Přijďte se potěšit krásnými obrazy a popovídat si s autorkou o jejich tvorbě. 

Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

  

Publikováno 02.06.2020 14:53, Filgasová Dagmar

Výstava Václava Fanty

Zlín, foyer knihovny Františka Bartoše ve Zlíně

1.6.-30.6.2020 

vernisáž proběhne 1.6.2020 od 16:00 hodin

Zveme na vernisáž s panem Mg.A. Václavem Fantou a jeho výstavu  Praha z ptačí perspektivy.

Fotografie, pořízené z plošiny vrtulníku před 30 lety ukazují hlavní město v celé své kráse spolu s budovami, které jsou k vidění stále, ale také s těmi, které v Praze už nejsou.

  

Publikováno 02.06.2020 09:16, Filgasová Dagmar

On-line koncert cimbálové muziky Falešnica - poděkování

Obrázek

5.6.2020 

18:00 -  Youtube kanal Aktivklub SONS

Pojďte si s námi poslechnout a zazpívat pěkné lidové písničky v podání cimbálové muziky Falešnica ze Slovácka s nevidomým primášem Radimem Vojtkem. Tento koncert s názvem "S pěsničků po vinném chodníčku" je poděkováním všem seniorům, lidem se zdravotním postižením a sociállním službám za to, jak situaci kolem pandemie koronaviru zvládli a jak se s ní vyrovnali. 

Koncert naladíte na youtube kanálu Aktivkluv SONS  a věříme, že se  vám koncert bude líbit. 

Publikováno 02.03.2020 17:00, Salaba Marek

Festival dokumentárních filmů Jeden svět 2020

Obrázek

Letošní ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se uskuteční v Praze ve dnech 5. - 14. března.

Přístupnost programu pro všechny skupiny diváků s postižením festival považuje za naprostou samozřejmost. Proto opět nabídne nevidomým a slabozrakým české dokumentární filmy s audiopopisem, který jim do sluchátek zprostředkuje dění na plátně. 

Publikováno 13.01.2020 16:53, Šváb Radek

26. Slavnostní koncert SONS ČR ve Španělském sále

Obrázek

Jestliže jsem vloni, jakkoli bez ambice hudebního kritika, psal o experimentu, pak tento šestadvacátý koncert lze označit bez nejmenší pochyby za dramaturgicky vyzrálý. A věřte, není to úlitba „Sonsímu Olympu“! Již orchestrální zahájení Suitou Sv. Pavla C-dur, op. 29, č. 2 Gustava Holsta se zcela zaplněným sálem neslo radostně a vlídně. Ačkoli v zákulisí zazněly den předtím poplašné zprávy o zdravotní indispozici dirigenta, na Ondřeji Vrabcovi nebyla sebemenší indispozice viditelná nejspíš ani pod mikroskopem. A na zvuku Komorního orchestru Czech Virtuosi už vůbec ne – dojem z první položky programu byl (až na nepoučený potlesk auditoria mezi větami) bezchybný.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 11.09.2019 13:48, Filgasová Dagmar

Tyfloart 2019 - plakát


 

Publikováno 26.06.2019 11:25, Šváb Radek

Koncert v rámci Dnů umění nevidomých

Obrázek

Historicky první ocenění významným osobnostem se zrakovým postižením, které se zasadily o zlepšení podmínek stejně handicapovaných lidí, dnes v kostele sv. Šimona a Judy na Starém Městě v Praze udílela Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Cenu republikové rady SONS ČR si odnesli Jan Příborský z Olomouce, Viktor Dudr z Prahy a Marta Zemanová ze Zlína. Ocenění in memoriam udělil prezident SONS ČR Vlastimilu Císařovi.

Ceny v podobě upomínkových skleněných plaket, rekreačních pobytů, manžetových knoflíků pro pány a brože pro dámu byly předány během koncertu zrakově postižených umělců pořádaného v rámci festivalu Dny umění nevidomých. Ten se koná každoročně na mnoha místech na Moravě. Nevidomí a slabozrací umělci zde veřejnosti ukazují, že talent, ať už hudební či výtvarný, nezávisí na zraku. Stejný smysl měla i dnešní akce, konaná u příležitosti 25. výročí festivalu.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 24.06.2019 22:32, Zajíc Luboš

Koncert v kostele sv. Vavřince konaný 21. června 2019

Již počtvrté se konal tradiční koncert Klubu učitelů hudby, jejich žáků a hostů v kostele svatého Vavřince v Praze 1. Chcete-li se dozvědět více, čtěte dál: 

Publikováno 29.05.2019 08:39, Filgasová Dagmar

Prezident SONS ocenil malou nevidomou výtvarnici v soutěži Radost tvořit

Obrázek

Na letošním ročníku  Mezinárodního  festivalu  filmů pro děti a mládež Zlín byla předána cena prezidenta SONS v soutěži Radost  tvořit

Slunečné jarní odpoledne přivítalo v kongresovém centru Zlín výherce výtvarné soutěže  pro děti se zrakovými vadami Radost tvořit. Letos se konal již  její 22.ročník, na kterém se sešlo více jak 200 obrázků, výrobků z keramiky, papíru, pěny a dalších materiálů na téma Cesta kolem světa.

Prezident SONS již několik let oceňuje malé nadané výtvarníky a letos si pro cenu přijela osmiletá nevidomá Natálie Briešťanská z Hodonína. Zajímavý obraz s názvem Já na cestách vytvořila částečně z keramiky a dalších materiálů a znázornila typické styly některých států Afriky a severní Evropy. 

Moderátoři odpoledního předávání cen Dana Morávková a Jan Čenský s úžasem sledovali, co mohou dětské ruce se sníženou schopností zrakového vnímání vytvořit a navést zdravou veřejnost k zamyšlení nad překonáváním překážek a uplatňováním tvůrčích schopností.

Cenu prezidenta SONS v jeho nepřítomnosti předala členka republikové rady SONS Dagmar Filgasová.

Atmosféru předávání dokreslují přiložené fotografie.


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 07.05.2019 13:18, Chlanda Luboš

Den umění nevidomých v Praze

Obrázek

Srdečně Vás zveme na slavnostní koncert, kde budou vystupovat nevidomí umělci a zároveň budou předány historicky první ceny pro osobnosti z řad zrakově postižených celkem ve třech kategoriích. Jednou z kategorií je i cena veřejnosti, o které rozhodujete vy.

Koncert se bude konat v sobotu 22. června 2019 od 14:00 do 17:00 v kostele sv. Šimona a Judy.

Na koncertu vystoupí:
- Alena Terezie Vítek 
- Petr Bazala: https://www.youtube.com/watch?v=3CciBezCcIE
- CM Falešnica cimbálová muzika ze Slovácka

Cena vstupenky: 150 Kč

Vstupenky můžete objednávat na e-mailu svab@sons.cz nebo telefonicky na čísle  778 768 390.


Začátek: 22.06.2019 14:00
Konec: 22.06.2019 17:00
Kde: kostel sv. Šimona a Judy

 

Publikováno 26.04.2019 10:07, Filgasová Dagmar

Festival Dny umění nevidomých na Moravě v Ostravě již zahájen

Obrázek

Přijďte se potěšit kulturními pořady a výstavami zrakově postižených umělců na náš festival do Ostravy, který v měsících dubnu a květnu 2019 potěší každého milovníka krásného umění. Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Publikováno 18.04.2019 12:48, Filgasová Dagmar

Pozvánka na výstavu Markéty Evjákové v Olomouci

Termín výstavy 3.4. - 30.4.2019

Místo: Té & Café Kratochvíle, Sokolská 36, Olomouc

Přijďte se potěšit krásnými obrázky slabozraké grafičky Markéty Evjákové do příjemného prostředí Té & Café Kratochvíle.

Další informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Publikováno 27.03.2019 14:58, Martinková Alice

Tisková zpráva o audiopopisu k filmu Čertí brko

V prosinci 2018 v rámci projektu Komunitní centrum pro podporu nevidomých a slabozrakých Vrchlická byl vytvořen poslední audiopopis a to k české pohádce Čertí brko. 

Publikováno 12.02.2019 11:29, Martinková Alice

Tisková zpráva o audio popisu k filmu Po čem muži touží

V listopadu 2018 v rámci projektu Komunitní centrum pro podporu nevidomých a slabozrakých Vrchlická byl vytvořen další audio popis k českému filmu Po čem muži touží. 

Publikováno 03.01.2019 08:55, Filgasová Dagmar

Reprezentativní koncert SONS ve Španělském sále Pražského hradu

Obrázek

Barokní sál Španělského sálu Pražského hradu přivítal v pondělí 3. 12. 2018 téměř 700 návštěvníků již tradičního 25. ročníku koncertu Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Záštitu nad tímto koncertem převzal prezident republiky Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Každoročně je tento den spojen nejen s Mezinárodním dnem zdravotně postižených, ale také s předáváním cen ministra zdravotnictví ČR osobnostem, které se v daném roce významně zasloužily o pomoc zdravotně postiženým občanům. Laureáty roku 2018 se stali Bc. Dagmar Soukupová a Mgr. Václav Krása, které slavnostně dekoroval za zvuku fanfár ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Krásné tóny vážné hudby se rozezněly díky orchestru Czech Virtuosi pod taktovkou dirigenta Ondřeje Vrabce. Orchestr Czech Virtuosi, jehož uměleckým vedoucím je Karel Procházka, má za sebou již přes dvacet let účinkování, během nichž se – přes svůj poměrně široký záběr – vyprofiloval na špičkovou interpretaci děl W. A. Mozarta. Tuto svou dominantní schopnost také na koncertě SONS brilantně předvedl – ze sedmi programových děl byly hned čtyři od tohoto autora. Úvod ovšem patřil Beethovenově předehře k dílu Stvoření Prométheova (op. 43), která byla označena odbornou recenzí jako „padesát odstínů jásání“.

Zvonivý hlas nevidomé zpěvačky Petry Musilové, absolventky oboru zpěv na Konzervatoři Jana Deyla v Praze a pak i řady mistrovských kurzů se rozezněl do všech zákoutí Španělského sálu Pražského hradu. Pět árií (J. S. Bach, G. F. Haendel a třikrát W. A. Mozart) spolu s jejím svítivým hlasem předznamenaly stoupající náročnost i působivost koncertu.

Hbité prsty nevidomého ruského klavíristy Dimitrije Budnikova rozkmitaly klaviaturu nádherného křídla a přednesly Koncert pro klavír a orchestr A dur, K. 414. Tento mladý umělec je navzdory věku již nepochybně hvězdou přinejmenším ruské hudební scény, a to nejen mezi nevidomými. Úctyhodné je jeho rozpětí od klavíru a varhan přes flétnu, zpěv a skladbu až po publicistiku expertní i populární. Působivý přednes klavíristy byl oceněn dlouhými ovacemi publika, které si vyžádalo přídavek v podobě vlastní autorské klavírní skladby.

Nadšení posluchačů koncertu bylo znát i po jeho ukončení, kdy sváteční atmosféra dominovala vzájemným setkáním a oceněním vystupujících. Letošní ročník koncertu se mimořádně vydařil a již nyní očekáváme jeho důstojné pokračování v roce příštím.

 

Dagmar Filgasová

 

 


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 04.10.2018 11:37, Martinková Alice

Tisková zpráva o audio popisu k filmu Pepa

V srpnu 2018 v rámci projektu Komunitní centrum pro podporu nevidomých a slabozrakých Vrchlická byl vytvořen další audio popis k českému filmu Pepa. 

V sobotu 23. června proběhl v kostelíku sv. Vavřince na pražské Malé Straně koncert zrakově postižených učitelů hudby a jejich žáků. Chcete-li se o průběhu koncertu dozvědět více, čtěte dál. 

Krásné slunečné počasí přivítalo ve Zlíně vítěze mezinárodní dětské soutěže zrakově postižených dětí a mládeže Radost tvořit. Ocenění nejlepších prací proběhlo v rámci Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež v Kongresovém centru Zlín v pondělí 28. května 2018.


Počet obrázků: 4

 Zobrazena stránka 1 z 2 (celkem 21 záznamů)
Jít na stránku: 1 2