Rubriky

Kultura

 

Život vidomých a nevidomých nabízí širokou škálu možností propojení a vzájemného obohacení ve světě vnímání zážitků a tvůrčího umění.  V oblasti kultury může souzvuk lidských smyslů nahradit smysl chybějící a vytvořit tak prostor pro stejný zážitek všem, kteří chtějí v různých sférách umění rozdávat radost druhým či naopak poznat, že i člověk se zrakovým handicapem má svému okolí co nabídnout.

Pro lidi se zrakovým postižením je haptika vynikajícím komunikačním nástrojem. Kontakt hmatem má jedinečnou informační a rozlišovací schopnost, tento smysl je totiž po zraku druhým nejcitlivějším. V rámci umělecké tvorby jsou obory výtvarných činností vyhledávaným cílem nádherných prožitků, které probouzí ve světě nevidomých fantazii a hluboké vnímání. Výstavy uměleckých děl jsou tradiční součástí našich festivalů a mají nezastupitelné místo v našich srdcích.

I když svět kolem sebe nevidíme, naše touha poznat ho není o nic menší než u zdravých lidí. Boříme představu, že kdo nevidí, ten neví, jak vypadají obličeje. Tento odlišný svět vnímání je v oblasti kultury znásoben touhou po poznání a prožitcích z oblasti uměleckého světa.

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých nabízí profilaci v široké škále uměleckých oborů, kde se mohou projevit nadaní profesionální umělci a tvůrci zájmové umělecké činnosti.

Již řadu let se prostřednictvím festivalu Dny umění nevidomých na Moravě může široká veřejnost seznámit s významnými osobnostmi, které se přes zrakový handicap dokáží vyrovnat svým kolegům a mnohdy je předčít.

V rámci festivalu Tyfloart se prezentuje tvorba a volnočasové aktivity našich členů, které jsou plné radosti z úspěchu a ze vzájemných prožitků.

Zcela novou aktivitou SONS je mapování památek.

Příspěvky

Publikováno 18.04.2019 12:48, Filgasová Dagmar

Pozvánka na výstavu Markéty Evjákové v Olomouci

Termín výstavy 3.4. - 30.4.2019

Místo: Té & Café Kratochvíle, Sokolská 36, Olomouc

Přijďte se potěšit krásnými obrázky slabozraké grafičky Markéty Evjákové do příjemného prostředí Té & Café Kratochvíle.

Další informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Publikováno 03.04.2019 16:00, Salaba Marek

Tisková zpráva o audiopopisu k filmu Čertí brko

V prosinci 2018 v rámci projektu Komunitní centrum pro podporu nevidomých a slabozrakých Vrchlická byl vytvořen poslední audiopopis a to k české pohádce Čertí brko. 

Publikováno 03.01.2019 08:55, Filgasová Dagmar

Reprezentativní koncert SONS ve Španělském sále Pražského hradu

Obrázek

Barokní sál Španělského sálu Pražského hradu přivítal v pondělí 3. 12. 2018 téměř 700 návštěvníků již tradičního 25. ročníku koncertu Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Záštitu nad tímto koncertem převzal prezident republiky Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Každoročně je tento den spojen nejen s Mezinárodním dnem zdravotně postižených, ale také s předáváním cen ministra zdravotnictví ČR osobnostem, které se v daném roce významně zasloužily o pomoc zdravotně postiženým občanům. Laureáty roku 2018 se stali Bc. Dagmar Soukupová a Mgr. Václav Krása, které slavnostně dekoroval za zvuku fanfár ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Krásné tóny vážné hudby se rozezněly díky orchestru Czech Virtuosi pod taktovkou dirigenta Ondřeje Vrabce. Orchestr Czech Virtuosi, jehož uměleckým vedoucím je Karel Procházka, má za sebou již přes dvacet let účinkování, během nichž se – přes svůj poměrně široký záběr – vyprofiloval na špičkovou interpretaci děl W. A. Mozarta. Tuto svou dominantní schopnost také na koncertě SONS brilantně předvedl – ze sedmi programových děl byly hned čtyři od tohoto autora. Úvod ovšem patřil Beethovenově předehře k dílu Stvoření Prométheova (op. 43), která byla označena odbornou recenzí jako „padesát odstínů jásání“.

Zvonivý hlas nevidomé zpěvačky Petry Musilové, absolventky oboru zpěv na Konzervatoři Jana Deyla v Praze a pak i řady mistrovských kurzů se rozezněl do všech zákoutí Španělského sálu Pražského hradu. Pět árií (J. S. Bach, G. F. Haendel a třikrát W. A. Mozart) spolu s jejím svítivým hlasem předznamenaly stoupající náročnost i působivost koncertu.

Hbité prsty nevidomého ruského klavíristy Dimitrije Budnikova rozkmitaly klaviaturu nádherného křídla a přednesly Koncert pro klavír a orchestr A dur, K. 414. Tento mladý umělec je navzdory věku již nepochybně hvězdou přinejmenším ruské hudební scény, a to nejen mezi nevidomými. Úctyhodné je jeho rozpětí od klavíru a varhan přes flétnu, zpěv a skladbu až po publicistiku expertní i populární. Působivý přednes klavíristy byl oceněn dlouhými ovacemi publika, které si vyžádalo přídavek v podobě vlastní autorské klavírní skladby.

Nadšení posluchačů koncertu bylo znát i po jeho ukončení, kdy sváteční atmosféra dominovala vzájemným setkáním a oceněním vystupujících. Letošní ročník koncertu se mimořádně vydařil a již nyní očekáváme jeho důstojné pokračování v roce příštím.

 

Dagmar Filgasová

 

 


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 04.10.2018 11:37, Martinková Alice

Tisková zpráva o audio popisu k filmu Pepa

V srpnu 2018 v rámci projektu Komunitní centrum pro podporu nevidomých a slabozrakých Vrchlická byl vytvořen další audio popis k českému filmu Pepa. 

V sobotu 23. června proběhl v kostelíku sv. Vavřince na pražské Malé Straně koncert zrakově postižených učitelů hudby a jejich žáků. Chcete-li se o průběhu koncertu dozvědět více, čtěte dál. 

Krásné slunečné počasí přivítalo ve Zlíně vítěze mezinárodní dětské soutěže zrakově postižených dětí a mládeže Radost tvořit. Ocenění nejlepších prací proběhlo v rámci Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež v Kongresovém centru Zlín v pondělí 28. května 2018.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 27.04.2018 13:18, Martinková Alice

Tisková zpráva o audio popisu k filmu Milada

V březnu 2018 v rámci projektu Komunitní centrum pro podporu nevidomých a slabozrakých Vrchlická byl vytvořen audio popis k českému filmu Milada. Zobrazena stránka 1 z 1 (celkem 7 záznamů)
Jít na stránku: 1

Podpora

Technické informace

850084 (od 28.10.2012)

Web technicky provozuje:

K jakémukoliv užití textů a obrázků uvedených na tomto serveru je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2012 - 2019 SONS ČR, z. s.

Ochrana osobních údajů (GDPR)

 

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.