Kultura

 

Život vidomých a nevidomých nabízí širokou škálu možností propojení a vzájemného obohacení ve světě vnímání zážitků a tvůrčího umění.  V oblasti kultury může souzvuk lidských smyslů nahradit smysl chybějící a vytvořit tak prostor pro stejný zážitek všem, kteří chtějí v různých sférách umění rozdávat radost druhým či naopak poznat, že i člověk se zrakovým handicapem má svému okolí co nabídnout.

Pro lidi se zrakovým postižením je haptika vynikajícím komunikačním nástrojem. Kontakt hmatem má jedinečnou informační a rozlišovací schopnost, tento smysl je totiž po zraku druhým nejcitlivějším. V rámci umělecké tvorby jsou obory výtvarných činností vyhledávaným cílem nádherných prožitků, které probouzí ve světě nevidomých fantazii a hluboké vnímání. Výstavy uměleckých děl jsou tradiční součástí našich festivalů a mají nezastupitelné místo v našich srdcích.

I když svět kolem sebe nevidíme, naše touha poznat ho není o nic menší než u zdravých lidí. Boříme představu, že kdo nevidí, ten neví, jak vypadají obličeje. Tento odlišný svět vnímání je v oblasti kultury znásoben touhou po poznání a prožitcích z oblasti uměleckého světa.

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých nabízí profilaci v široké škále uměleckých oborů, kde se mohou projevit nadaní profesionální umělci a tvůrci zájmové umělecké činnosti.

Již řadu let se prostřednictvím festivalu Dny umění nevidomých může široká veřejnost seznámit s významnými osobnostmi, které se přes zrakový handicap dokáží vyrovnat svým kolegům a mnohdy je předčít.

V rámci festivalu Tyfloart se prezentuje tvorba a volnočasové aktivity našich členů, které jsou plné radosti z úspěchu a ze vzájemných prožitků.

Další aktivitou SONS související s kulturou a uměním je mapování památek.

Příspěvky

Publikováno 19.09.2022 08:06, Vsetín Odbočka

Koncert Petra Bazaly v rámci celostátní sbírky Bílá pastelka 2022

Obrázek

Přijďte si poslechnout nádherné melodie našeho významného člena, který zahraje na klavír klasickou i moderní hudbu.


Počet obrázků: 1
Začátek: 10.10.2022 10:00
Konec: 10.10.2022 11:30
Kde: Kavárna Moravské gobelínové manufaktury Husova 364/4, Valašské Meziříčí

 

Publikováno 22.03.2022 17:23, Marek Salaba

Festival dokumentárních filmů Jeden svět 2022

Obrázek

Letošní ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se uskuteční v Praze od 23. do 31. března.

Přístupnost programu pro všechny skupiny diváků s postižením festival považuje za naprostou samozřejmost. Proto opět nabídne nevidomým a slabozrakým české dokumentární filmy s audiopopisem, který jim do sluchátek zprostředkuje dění na plátně. 

Obrázek

27. slavnostní koncert SONS, který měl proběhnout 3. prosince ve Španělském sále Pražského hradu, se ruší. Důvodem zrušení koncertu je vyhlášení nouzového stavu vládou ČR v souvislosti se zhoršující se epidemií onemocnění covid způsobené virem SARS-Cov-2 v naší zemi.


Začátek: 03.12.2021 19:00
Konec: 03.12.2021 24:00
Kde: Španělský sál Pražského hradu

 

Aktiv klub Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky (SONS ČR) se aktivně zapojil do mezinárodní hudební soutěže nevidomých a slabozrakých umělců  International Low Vision Song Contest (ILSC).

V pátek 21. května 2021 představí nevidomí a slabozrací umělci ze 17 zemí své písně na první on-line mezinárodní soutěži ILSC. Umělci předvedou širokou škálu hudebních stylů  - od šansonu „Face the Challenge“ z Polska přes kabaret z Francie, folk-POP z Bulharska nebo Kypru až po originální haunting chanting černošské zpěvačky z Británie nebo funkovou skladbu “Kom og dans” z Dánska.  Vizuální prezentace skladeb je spíše jen kulisou, skutečnými hvězdami jsou samotné písně. 

Publikováno 18.05.2021 15:00, Dagmar Filgasová

Podpořme Ráchel Skleničkovou v mezinárodní soutěži

Aktiv klub SONS se chopil možnosti nominovat do mezinárodní soutěže vyhlášené Klubem mládeže německé asociace nevidomých. Navázali jsem spolupráci s Ráchel Skleničkovou a Míšou Blažkovou a jejich skladbu What day is it today jsme v klubovně SONS s Vojtou  v dubnu natočili. Skladba se dostala do finále mezinárodní soutěže International Low Vision Song Contest (ILSC) spolu s dalšími 16 zeměmi a živé finále bude probíhat na youtube kanálu v pátek 21.5.2021 večer.  

Aktiv klub SONS nominoval do mezinárodní pěvecké soutěže nevidomé umělkyně Ráchel Skleničkovou a Míšu Blažkovou, více informací naleznete v přiloženém souboru.  

Publikováno 18.05.2021 14:45, Dagmar Filgasová

Ráchel Skleničková hovoří o své písni pro mezinárodní soutěž

Aktiv klub SONS nabízí zajímavý, veskrze pozitivní rozhovor s klavíristkou a zpěvačkou Ráchel Skleničkovou s litevskou novinářkou Irmou o její účasti v soutěži ILSC. 

V přiloženém souboru naleznete český překlad rozhovoru.

Originál rozhovu najde na níže přiloženém odkazu na youtube. 

https://www.youtube.com/watch?v=fmEMEbkekZs 

Publikováno 02.02.2021 13:37, Dagmar Filgasová

Poděkování Fondu kultury Zlínského kraje

 

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky děkuje Zlínskému kraji, Fondu kultury za podporu při  financování aktivit v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě ve Zlínském kraji v roce 2020. Díky této podpoře se i v rámci složité pandemické situace uskutečnila řada vystoupení a výstava nevidomých a slabozrakým umělců.

Ing. Dagmar Filgasová

Koordinátor festivalu Dny umění nevidomých na Moravě 

Obrázek

BOHUŽEL MUSÍME VZHLEDEM K VLÁDNÍM OPATŘENÍM A NEJISTÉ DOBĚ KONCERT ZRUŠIT. BUDEME SE TĚŠIT NA SPOLEČNÉ HUDEBNÍ SETKÁNÍ ZASE ZA ROK.

Již 27. Slavnostní koncert zrakově postižených umělců se uskuteční ve středu 2. 12. 2020 od 19:30 hodin ve Španělském sále Pražského hradu. Na koncertě vystoupí nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková, kterou doprovodí komorní orchestr Czech Virtuosi. Dirigentem bude opět světově uznávaný Ondřej Vrabec. Po skončení koncertu jste zváni na číši vína v Rothmayerově sále.


Začátek: 02.12.2020 19:30
Konec: 02.12.2020 23:00
Kde: Pražský hrad, Španělský sál

 

Publikováno 14.07.2020 14:32, Dagmar Filgasová

Výstava Markéty Evjákové v Praze

Obrázek

Týnská literární kavárna, Praha

4.8.-29.8.2020 

Poutavé obrazy slabozraké grafičky Markéty Evjákové můžete shlédnout v Týnské literární kavárně v Praze ve dnech 4.-22.srpna 2020. 

Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 4.8.2020 v 17:00 hodin, hudební doprovod zajistí klavíristka Ráchel Skleničková a flétnistka Michaela Blažková.

Přijďte se potěšit krásnými obrazy a popovídat si s autorkou o jejich tvorbě. 

Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

  

Publikováno 02.06.2020 14:53, Dagmar Filgasová

Výstava Václava Fanty

Zlín, foyer knihovny Františka Bartoše ve Zlíně

1.6.-30.6.2020 

vernisáž proběhne 1.6.2020 od 16:00 hodin

Zveme na vernisáž s panem Mg.A. Václavem Fantou a jeho výstavu  Praha z ptačí perspektivy.

Fotografie, pořízené z plošiny vrtulníku před 30 lety ukazují hlavní město v celé své kráse spolu s budovami, které jsou k vidění stále, ale také s těmi, které v Praze už nejsou.

  

Publikováno 02.06.2020 09:16, Dagmar Filgasová

On-line koncert cimbálové muziky Falešnica - poděkování

Obrázek

5.6.2020 

18:00 -  Youtube kanal Aktivklub SONS

Pojďte si s námi poslechnout a zazpívat pěkné lidové písničky v podání cimbálové muziky Falešnica ze Slovácka s nevidomým primášem Radimem Vojtkem. Tento koncert s názvem "S pěsničků po vinném chodníčku" je poděkováním všem seniorům, lidem se zdravotním postižením a sociállním službám za to, jak situaci kolem pandemie koronaviru zvládli a jak se s ní vyrovnali. 

Koncert naladíte na youtube kanálu Aktivkluv SONS  a věříme, že se  vám koncert bude líbit. 

Publikováno 02.03.2020 17:00, Marek Salaba

Festival dokumentárních filmů Jeden svět 2020

Obrázek

Letošní ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se uskuteční v Praze ve dnech 5. - 14. března.

Přístupnost programu pro všechny skupiny diváků s postižením festival považuje za naprostou samozřejmost. Proto opět nabídne nevidomým a slabozrakým české dokumentární filmy s audiopopisem, který jim do sluchátek zprostředkuje dění na plátně. 

Publikováno 13.01.2020 16:53, Radek Šváb

26. Slavnostní koncert SONS ČR ve Španělském sále

Obrázek

Jestliže jsem vloni, jakkoli bez ambice hudebního kritika, psal o experimentu, pak tento šestadvacátý koncert lze označit bez nejmenší pochyby za dramaturgicky vyzrálý. A věřte, není to úlitba „Sonsímu Olympu“! Již orchestrální zahájení Suitou Sv. Pavla C-dur, op. 29, č. 2 Gustava Holsta se zcela zaplněným sálem neslo radostně a vlídně. Ačkoli v zákulisí zazněly den předtím poplašné zprávy o zdravotní indispozici dirigenta, na Ondřeji Vrabcovi nebyla sebemenší indispozice viditelná nejspíš ani pod mikroskopem. A na zvuku Komorního orchestru Czech Virtuosi už vůbec ne – dojem z první položky programu byl (až na nepoučený potlesk auditoria mezi větami) bezchybný.


Počet obrázků: 9

 

Obrázek

Proslulý dirigent a hudební génius Varhan Orchestrovič Bauer 21. 12. 2019 oslavil 50. narozeniny koncertem pro všechny slušné lidi v kostele U Salvátora. Dobrovolné vstupné bylo v celé výši věnováno organizaci SONS. 

Mockrát děkujeme za podporu panu Varhanovi Orchestrovičovi Bauerovi a Lions clubu Hradubice !


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 11.09.2019 13:48, Dagmar Filgasová

Tyfloart 2019 - plakát


 

Publikováno 26.06.2019 11:25, Radek Šváb

Koncert v rámci Dnů umění nevidomých

Obrázek

Historicky první ocenění významným osobnostem se zrakovým postižením, které se zasadily o zlepšení podmínek stejně handicapovaných lidí, dnes v kostele sv. Šimona a Judy na Starém Městě v Praze udílela Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Cenu republikové rady SONS ČR si odnesli Jan Příborský z Olomouce, Viktor Dudr z Prahy a Marta Zemanová ze Zlína. Ocenění in memoriam udělil prezident SONS ČR Vlastimilu Císařovi.

Ceny v podobě upomínkových skleněných plaket, rekreačních pobytů, manžetových knoflíků pro pány a brože pro dámu byly předány během koncertu zrakově postižených umělců pořádaného v rámci festivalu Dny umění nevidomých. Ten se koná každoročně na mnoha místech na Moravě. Nevidomí a slabozrací umělci zde veřejnosti ukazují, že talent, ať už hudební či výtvarný, nezávisí na zraku. Stejný smysl měla i dnešní akce, konaná u příležitosti 25. výročí festivalu.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 24.06.2019 22:32, Luboš Zajíc

Koncert v kostele sv. Vavřince konaný 21. června 2019

Již počtvrté se konal tradiční koncert Klubu učitelů hudby, jejich žáků a hostů v kostele svatého Vavřince v Praze 1. Chcete-li se dozvědět více, čtěte dál: 

Publikováno 29.05.2019 08:39, Dagmar Filgasová

Prezident SONS ocenil malou nevidomou výtvarnici v soutěži Radost tvořit

Obrázek

Na letošním ročníku  Mezinárodního  festivalu  filmů pro děti a mládež Zlín byla předána cena prezidenta SONS v soutěži Radost  tvořit

Slunečné jarní odpoledne přivítalo v kongresovém centru Zlín výherce výtvarné soutěže  pro děti se zrakovými vadami Radost tvořit. Letos se konal již  její 22.ročník, na kterém se sešlo více jak 200 obrázků, výrobků z keramiky, papíru, pěny a dalších materiálů na téma Cesta kolem světa.

Prezident SONS již několik let oceňuje malé nadané výtvarníky a letos si pro cenu přijela osmiletá nevidomá Natálie Briešťanská z Hodonína. Zajímavý obraz s názvem Já na cestách vytvořila částečně z keramiky a dalších materiálů a znázornila typické styly některých států Afriky a severní Evropy. 

Moderátoři odpoledního předávání cen Dana Morávková a Jan Čenský s úžasem sledovali, co mohou dětské ruce se sníženou schopností zrakového vnímání vytvořit a navést zdravou veřejnost k zamyšlení nad překonáváním překážek a uplatňováním tvůrčích schopností.

Cenu prezidenta SONS v jeho nepřítomnosti předala členka republikové rady SONS Dagmar Filgasová.

Atmosféru předávání dokreslují přiložené fotografie.


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 07.05.2019 13:18, Luboš Chlanda

Den umění nevidomých v Praze

Obrázek

Srdečně Vás zveme na slavnostní koncert, kde budou vystupovat nevidomí umělci a zároveň budou předány historicky první ceny pro osobnosti z řad zrakově postižených celkem ve třech kategoriích. Jednou z kategorií je i cena veřejnosti, o které rozhodujete vy.

Koncert se bude konat v sobotu 22. června 2019 od 14:00 do 17:00 v kostele sv. Šimona a Judy.

Na koncertu vystoupí:
- Alena Terezie Vítek 
- Petr Bazala: https://www.youtube.com/watch?v=3CciBezCcIE
- CM Falešnica cimbálová muzika ze Slovácka

Cena vstupenky: 150 Kč

Vstupenky můžete objednávat na e-mailu svab@sons.cz nebo telefonicky na čísle  778 768 390.


Začátek: 22.06.2019 14:00
Konec: 22.06.2019 17:00
Kde: kostel sv. Šimona a Judy

 Zobrazena stránka 1 z 2 (celkem 29 záznamů)
Jít na stránku: 1 2