Kultura

 

Život vidomých a nevidomých nabízí širokou škálu možností propojení a vzájemného obohacení ve světě vnímání zážitků a tvůrčího umění.  V oblasti kultury může souzvuk lidských smyslů nahradit smysl chybějící a vytvořit tak prostor pro stejný zážitek všem, kteří chtějí v různých sférách umění rozdávat radost druhým či naopak poznat, že i člověk se zrakovým handicapem má svému okolí co nabídnout.

Pro lidi se zrakovým postižením je haptika vynikajícím komunikačním nástrojem. Kontakt hmatem má jedinečnou informační a rozlišovací schopnost, tento smysl je totiž po zraku druhým nejcitlivějším. V rámci umělecké tvorby jsou obory výtvarných činností vyhledávaným cílem nádherných prožitků, které probouzí ve světě nevidomých fantazii a hluboké vnímání. Výstavy uměleckých děl jsou tradiční součástí našich festivalů a mají nezastupitelné místo v našich srdcích.

I když svět kolem sebe nevidíme, naše touha poznat ho není o nic menší než u zdravých lidí. Boříme představu, že kdo nevidí, ten neví, jak vypadají obličeje. Tento odlišný svět vnímání je v oblasti kultury znásoben touhou po poznání a prožitcích z oblasti uměleckého světa.

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých nabízí profilaci v široké škále uměleckých oborů, kde se mohou projevit nadaní profesionální umělci a tvůrci zájmové umělecké činnosti.

Již řadu let se prostřednictvím festivalu Dny umění nevidomých může široká veřejnost seznámit s významnými osobnostmi, které se přes zrakový handicap dokáží vyrovnat svým kolegům a mnohdy je předčít.

V rámci festivalu Tyfloart se prezentuje tvorba a volnočasové aktivity našich členů, které jsou plné radosti z úspěchu a ze vzájemných prožitků.

Další aktivitou SONS související s kulturou a uměním je mapování památek.

Příspěvky

Publikováno 24.05.2024 13:15, Radek Šváb

Koncert pěveckého sboru zrakově postižených Vokál klub

Obrázek

Zveme Vás na koncert pěveckého sboru zrakově postižených Vokál klub, který se koná v domově pro zrakově postižené Palata v Praze - Smíhově. 

Koncert se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.


Datum: 01.06.2024 14:00
Kde: Palata - domov pro zrakově postižené, Na Hřebenkách 737/5, Praha 5 - Smíchov

 

Obrázek

Přijďte si 22. ledna poslechnout vítězné skladby v podání pedagogů a studentů Konzervatoře a střední školy Jana Deyla v Praze, Pražské konzervatoře, HAMU Praha, Fakulty umění Ostravské univerzity a JAMU Brno.

Ve spolupráci s Konzervatoří a střední školou Jana Deyla jsme pro Vás připravili koncert ze skladeb vítězů Mezinárodní soutěže pro nevidomé skladatele.

Program koncertu po rozkliknutí celého článku.

Na akci se podíleli: Konzervatoř a střední škola Jana Deyla, p.o., Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z. s. a Nadační fond Mathilda


Datum: 22.01.2024 19:00
Kde: Koncertní sál Jana Drtiny na Konzervatoři a střední škole Jana Deyla, Maltézské náměstí 14, Praha 1

 

Obrázek

V neděli 3. 12. 2023 se koná již tradiční slavnostní koncert zrakově postižených umělců ve Španělském sále Pražského hradu.

Koncert se koná pod záštitou prezidenta republiky pana Petra Pavla.

Na koncertě vystoupí turecký kytarista Onur Yilmaz a zpěvačka Eva Blažková. Oba sólisty doprovodí opět Karlovarský symfonický orchestr (byl poprvé v 2022) s dirigentem Ondřejem Vrabcem.


Počet obrázků: 2
Datum: 03.12.2023 19:30
Kde: Pražský hrad - Španělský sál

 

Publikováno 19.05.2023 13:44, Radek Šváb

Low Vision Song Contest 2023 - výsledky mezinárodního finále

V pátek 12. května proběhlo finále soutěže Low Vision Song Contest 2023, které si můžete spustit z odkazu: 
 
Vítězkou se stala Lisa Moskalenko z Ukrajiny s písní „Moji Ukrajinci“.
 
A na kompletní výsledky soutěže se můžete podívat
 
Radku Žaludovi děkujeme za reprezentaci České republiky.


 

Publikováno 03.05.2023 11:38, Luboš Chlanda

NEVÍDANÁ PÍSEŇ 2023 - MEZINÁRODNÍ FINÁLE

Velké finále je tady!

12. května ve 20:00 hod. můžete sledovat International low-vision Song Contest 2023 - The grand finále na kanálu YouTube

Jedním z finalistů je vynikající nevidomý zpěvák Radek Žalud, absolvent Konzervatoře Jana Deyla, přezdívaný jako český Bocelli, a vítěz českého národního kola soutěže Nevídaná píseň 2023.

V soutěži se bude o vítězství ucházet s písní Oremus dominum – Cíl je v nás, v duetu s vynikající zpěvačkou Michaelou Jeklovou, spolu s vítězi z dalších evropských zemí. Online hlasování bude spuštěno ve 20:00 hod.

Letos sice není možné hlasovat pro interpreta ze své vlastní země, ale Radkovi budeme držet palce, protože má na to, aby oslovil i zahraniční publikum a v soutěži uspěl na příčkách nejvyšších. 

Publikováno 20.03.2023 23:00, Marek Salaba

Festival dokumentárních filmů Jeden svět 2023

Obrázek

Letošní ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se uskuteční v Praze a dalších městech od 22. března do 4. dubna 2023.

Přístupnost programu pro všechny skupiny diváků s postižením festival považuje za naprostou samozřejmost. Proto opět nabídne i nevidomým a slabozrakým české dokumentární filmy s audiopopisem, který jim do sluchátek zprostředkuje dění na plátně. 

Obrázek

28. února se uzavřelo dvoutýdenní hlasování veřejnosti, v němž mezi třemi finálovými písničkami zrakově postižených muzikantů hlasující vybírali tu nejlepší, která bude Česko reprezentovat v mezinárodní soutěži Low Vision Song. Děkujeme všem hlasujícím, kterých bylo úžasných 1326. A nyní již můžeme oznámit to nejdůležitější. Vítězem se stává... 

Obrázek

Hudební soutěž Nevídaná píseň míří do svého finále. Odborná porota vybrala z celkem patnácti nahrávek, na kterých se autorsky i interpretačně podíleli zrakově postižení tři nejlepší. Kdo bude celkový vítěz, který následně bude Českou republiku reprezentovat v mezinárodní soutěži Low Vision Song Contest, můžete nyní svým hlasováním ovlivnit i vy.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 19.09.2022 08:06, Vsetín Odbočka

Koncert Petra Bazaly v rámci celostátní sbírky Bílá pastelka 2022

Obrázek

Přijďte si poslechnout nádherné melodie našeho významného člena, který zahraje na klavír klasickou i moderní hudbu.


Počet obrázků: 1
Začátek: 10.10.2022 10:00
Konec: 10.10.2022 11:30
Kde: Kavárna Moravské gobelínové manufaktury Husova 364/4, Valašské Meziříčí

 

Publikováno 22.03.2022 17:23, Marek Salaba

Festival dokumentárních filmů Jeden svět 2022

Obrázek

Letošní ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se uskuteční v Praze od 23. do 31. března.

Přístupnost programu pro všechny skupiny diváků s postižením festival považuje za naprostou samozřejmost. Proto opět nabídne nevidomým a slabozrakým české dokumentární filmy s audiopopisem, který jim do sluchátek zprostředkuje dění na plátně. 

Obrázek

27. slavnostní koncert SONS, který měl proběhnout 3. prosince ve Španělském sále Pražského hradu, se ruší. Důvodem zrušení koncertu je vyhlášení nouzového stavu vládou ČR v souvislosti se zhoršující se epidemií onemocnění covid způsobené virem SARS-Cov-2 v naší zemi.


Začátek: 03.12.2021 19:00
Konec: 03.12.2021 24:00
Kde: Španělský sál Pražského hradu

 

Aktiv klub Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky (SONS ČR) se aktivně zapojil do mezinárodní hudební soutěže nevidomých a slabozrakých umělců  International Low Vision Song Contest (ILSC).

V pátek 21. května 2021 představí nevidomí a slabozrací umělci ze 17 zemí své písně na první on-line mezinárodní soutěži ILSC. Umělci předvedou širokou škálu hudebních stylů  - od šansonu „Face the Challenge“ z Polska přes kabaret z Francie, folk-POP z Bulharska nebo Kypru až po originální haunting chanting černošské zpěvačky z Británie nebo funkovou skladbu “Kom og dans” z Dánska.  Vizuální prezentace skladeb je spíše jen kulisou, skutečnými hvězdami jsou samotné písně. 

Publikováno 18.05.2021 15:00, Dagmar Filgasová

Podpořme Ráchel Skleničkovou v mezinárodní soutěži

Aktiv klub SONS se chopil možnosti nominovat do mezinárodní soutěže vyhlášené Klubem mládeže německé asociace nevidomých. Navázali jsem spolupráci s Ráchel Skleničkovou a Míšou Blažkovou a jejich skladbu What day is it today jsme v klubovně SONS s Vojtou  v dubnu natočili. Skladba se dostala do finále mezinárodní soutěže International Low Vision Song Contest (ILSC) spolu s dalšími 16 zeměmi a živé finále bude probíhat na youtube kanálu v pátek 21.5.2021 večer.  

Aktiv klub SONS nominoval do mezinárodní pěvecké soutěže nevidomé umělkyně Ráchel Skleničkovou a Míšu Blažkovou, více informací naleznete v přiloženém souboru.  

Publikováno 18.05.2021 14:45, Dagmar Filgasová

Ráchel Skleničková hovoří o své písni pro mezinárodní soutěž

Aktiv klub SONS nabízí zajímavý, veskrze pozitivní rozhovor s klavíristkou a zpěvačkou Ráchel Skleničkovou s litevskou novinářkou Irmou o její účasti v soutěži ILSC. 

V přiloženém souboru naleznete český překlad rozhovoru.

Originál rozhovu najde na níže přiloženém odkazu na youtube. 

https://www.youtube.com/watch?v=fmEMEbkekZs 

Publikováno 02.02.2021 13:37, Dagmar Filgasová

Poděkování Fondu kultury Zlínského kraje

 

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky děkuje Zlínskému kraji, Fondu kultury za podporu při  financování aktivit v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě ve Zlínském kraji v roce 2020. Díky této podpoře se i v rámci složité pandemické situace uskutečnila řada vystoupení a výstava nevidomých a slabozrakým umělců.

Ing. Dagmar Filgasová

Koordinátor festivalu Dny umění nevidomých na Moravě 

Obrázek

BOHUŽEL MUSÍME VZHLEDEM K VLÁDNÍM OPATŘENÍM A NEJISTÉ DOBĚ KONCERT ZRUŠIT. BUDEME SE TĚŠIT NA SPOLEČNÉ HUDEBNÍ SETKÁNÍ ZASE ZA ROK.

Již 27. Slavnostní koncert zrakově postižených umělců se uskuteční ve středu 2. 12. 2020 od 19:30 hodin ve Španělském sále Pražského hradu. Na koncertě vystoupí nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková, kterou doprovodí komorní orchestr Czech Virtuosi. Dirigentem bude opět světově uznávaný Ondřej Vrabec. Po skončení koncertu jste zváni na číši vína v Rothmayerově sále.


Začátek: 02.12.2020 19:30
Konec: 02.12.2020 23:00
Kde: Pražský hrad, Španělský sál

 

Publikováno 14.07.2020 14:32, Dagmar Filgasová

Výstava Markéty Evjákové v Praze

Obrázek

Týnská literární kavárna, Praha

4.8.-29.8.2020 

Poutavé obrazy slabozraké grafičky Markéty Evjákové můžete shlédnout v Týnské literární kavárně v Praze ve dnech 4.-22.srpna 2020. 

Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 4.8.2020 v 17:00 hodin, hudební doprovod zajistí klavíristka Ráchel Skleničková a flétnistka Michaela Blažková.

Přijďte se potěšit krásnými obrazy a popovídat si s autorkou o jejich tvorbě. 

Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

  

Publikováno 02.06.2020 14:53, Dagmar Filgasová

Výstava Václava Fanty

Zlín, foyer knihovny Františka Bartoše ve Zlíně

1.6.-30.6.2020 

vernisáž proběhne 1.6.2020 od 16:00 hodin

Zveme na vernisáž s panem Mg.A. Václavem Fantou a jeho výstavu  Praha z ptačí perspektivy.

Fotografie, pořízené z plošiny vrtulníku před 30 lety ukazují hlavní město v celé své kráse spolu s budovami, které jsou k vidění stále, ale také s těmi, které v Praze už nejsou.

  

Publikováno 02.06.2020 09:16, Dagmar Filgasová

On-line koncert cimbálové muziky Falešnica - poděkování

Obrázek

5.6.2020 

18:00 -  Youtube kanal Aktivklub SONS

Pojďte si s námi poslechnout a zazpívat pěkné lidové písničky v podání cimbálové muziky Falešnica ze Slovácka s nevidomým primášem Radimem Vojtkem. Tento koncert s názvem "S pěsničků po vinném chodníčku" je poděkováním všem seniorům, lidem se zdravotním postižením a sociállním službám za to, jak situaci kolem pandemie koronaviru zvládli a jak se s ní vyrovnali. 

Koncert naladíte na youtube kanálu Aktivkluv SONS  a věříme, že se  vám koncert bude líbit. Zobrazena stránka 1 z 2 (celkem 37 záznamů)
Jít na stránku: 1 2