Aktuality v odbočkách

 

Zobrazit pouze články, novinkyakce a nebo zobrazit stručný program akcí či archiv akcí.

Příspěvky

Publikováno 20.09.2023 21:33, Opava Odbočka

Ze života odbočkového

Výlet do Čech pod Kosířem
Čekalo nás překvapení. Na celodenní výlet nás místo autobusu odvezl miniaturní výletní vláček.
 
První zastávka vláčku, hlavní zámecká expozice: Zámek Čechy pod Kosířem
Původně vodní gotická tvrz, po jejím zpustnutí nahrazená vybudováním tvrze renesanční. Po barokní úpravě začátkem 18. století získal zámek v druhé polovině 19. století svoji současnou klasicistní podobu.
 
Druhá zámecká expozice: Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových
V samostatné, nově otevřené zámecké expozici jsme našli například kostýmy, kulisy, scénáře a spoustu dalších zajímavostí z jejich společné filmové tvorby.
Ne všichni jsou ovšem milovníci tvorby pánů Svěrákových a tak vyčkali na filmymilovné při kafíčku a zákusku. 
 
Třetí zámecká expozice: Expozice historických kol
Unikátní sbírka historických kol od 19. do poloviny 20. století potěšila nejednoho milovníka bycyklů, kol a jiných přibližovadel.
 
Zastávka druhá: Muzeum kočárů
Naprosto bezkonkurenční zážitek nás čekal v Muzeu kočárů. Viděli jsme směs nadšení a elánu pana Václava Obra, který dokázal kolem sebe shromáždit partu stejných nadšenců a splnit si svůj dávný sen. Vybudovali zde jedinečné muzeum, které se může směle srovnávat s podobnými muzei v Evropě. Torzům historických kočárů dokázali vrátit jejich původní krásu, na kterých můžeme obdivovat umění starých řemesel. Naši nevidomí členové měli možnost osahat si v bílých rukavičkách některé exponáty. Mnohé z nich si zahráli ve známých a slavných filmech.
 
Zastávka třetí: Rozhledna Velký Kosíř
Po náročném dni silní jedinci vystoupali po sto padesáti čtyřech schodech vzhůru a rozhlédli se po krajině, přestože skeptici trvali na svém, že nebude nic vidět. Slabší unavené kousky zůstaly dole a udělali si svačinku.
 
Nutno podotknout, že některé ženy nejenže zdolaly rozhlednu dvakrát. Svým zpěvem ještě obohatili zpáteční cestu vláčkem.

Počet obrázků: 8

 

Publikováno 20.09.2023 07:47, Kyjov Odbočka

Naftařina

Obrázek

Prvopočátky těžby ropy a zemního plynu na území dnešní České i Slovenské republiky se datují více než 100 let nazpět. Za počátek ropného průmyslu na našem území lze považovat rok 1914. První průzkumný vrt hluboký více než 200 metrů byl proveden v prostoru vysušeného rybníku Nesyt u Hodonína. Jelikož vše se točí kolem oblastí ve kterých žijeme a mnozí z nás těžební místa znali z dřívějších dob osobně, byl to jeden z důvodů navštívit jediné muzeum naftařiny v České republice.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 19.09.2023 22:33, Opava Odbočka

Ze života odbočkového

Náš rekondiční pobyt na přelomu srpna a září ve Slatinicích se velmi vydařil. Pestrý program jsme si krásně užili i přes částečnou nepřízeň počasí. Po úspěšném zdolání hradu Šternberk jsme se vydali na pouť za vznikem vesmíru a času v Expozici času. Prošli jsme se malebnými lázněmi a nahlédli jsme do života našich  předků prostřednictvím ukázky mlácení obilí. 

Nejen pánové, ale i technicky zdatné dámy si mohly prožít nezapomenutelné okamžiky při návštěvě Muzea veteránů ve Slatinicích. I přes nepřízeň počasí jsme neztratili chuť jít ven a někteří z nás vyrazili do Galerie malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Ti odvážnější i na procházku v dešti. 
K zajímavým aktivitám patřilo malování kávou a přednáška o významu jednotlivých písmen abecedy a našich jmen.

Počet obrázků: 8

 

Publikováno 19.09.2023 22:26, Opava Odbočka

Záhon pro nevidomé

Zahrady smyslů jsou určeny pro nevidomé lidi, kteří se nemohou buď vůbec, nebo jen částečně těšit z pestrých barev rostlin. Nevidomí ovšem dokážou vše kolem sebe výrazně vnímat jinými smysly, kterým nabídnou zajímavé vjemy a podněty právě zahrady s tímto specifickým zaměřením. Hlavní role v nich mají rostliny s příjemnou nebo i méně lákavou vůní, druhy s jemnými či drsnými listy, ale také rostliny jedlé nebo na dotyk zajímavé umělecké prvky a materiály.


 

Publikováno 19.09.2023 20:59, Kyjov Odbočka

3 v jednom týdnu

Obrázek

Září jsme odstartovali trochu nadivoko. Prostě jsme se podřídili dění v našem městě a využili je v osvětu zrakově postižených.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 19.09.2023 14:19, Zlín Odbočka

Den Vitar - prezentace života osob se zrakovým postižením

Obrázek

Dne 15. 9. se naše odbočka prezentovala na akci firmy Vitar, s. r. o. v rámci jejich akce před sídlem firmy. V našem stánku si lidé mohli vyzkoušet různé ozvučené pomůcky a hry, psaní a čtení Braillova písma, hmatové knihy, kalendáře a omalovánky a také chůzi s bílou hůlkou.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 19.09.2023 13:18, Kolín Odbočka

Podzimní Informátor

Obrázek
 

Publikováno 19.09.2023 12:34, Zlín Odbočka

Klub vaření - krůtí prsa na asijský způsob s rýží

Obrázek

Dne 5. 9. jsme se sešli na pravidelném klubu vaření. Tentokrát jsme si připravili krůtí prsa na asijský způsob s rýží. Níže uvádíme recept pro ty, kteří by si tento pokrm chtěli vyzkoušet doma:

Suroviny na cca 4 porce: 500g krůtích nebo kuřecích prsou, 2 menší papriky (červená a žlutá), půl svazku řapíkatého celeru, 1 větší červená cibule, 3 lžíce rostlinného oleje, 1 lžíce sójová omáčka tmavá sladká, 1 lžíce sójová omáčka klasická slaná, 2 lžičky rybí omáčky, 200 - 300 ml kokosového mléka, 1 vejce, lžíce solamylu

Postup: zeleninu nakrájíme na menší stejnoměrné kousky, maso nakrájíme na kostky nebo nudličky. Z vejce, slané sójovky a solamylu umícháme řídké těstíčko, do kterého naložíme kousky masa, dobře promícháme a necháme chvilku odležet (je možné nechat odležet i přes noc v lednici). V hluboké pánvi wok rozpálíme olej na vysokou teplotu a přidáme maso. Maso opékáme dokud se "nezatáhne", poté trochu ztlumíme sporák a k masu přidáme zeleninu. Restujeme cca 10 minut za občasného míchání. Mezitím si připravíme zálivku - smícháme kokosové mléko, tmavou sójovku a rybí omáčku. Tuto směs vylijeme do pánve a dusíme dalších cca 10 - 15 minut. Pokrm nesolíme, sójová i rybí omáčka jsou samy o sobě slané dost.

Podáváme buď s vařenou rýží nebo s rýžovými či skleněnými nudlemi.


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 17.09.2023 16:01, Kroměříž Odbočka

Celodenní výlet do Olomouce.

Obrázek

Ve středu 13. 9. jsme uskutečnily celodenní výlet do Olomouce s komentovanou prohlídkou Arcidiecézního muzea. 


Počet obrázků: 10

 

Zejména Řekové a Římané o sobě měli velmi vysoké mínění a věřili, že jsou příkladem ideálního lidského typu. Díky svému přínosu v oblasti umění, filozofie, literatury a vědy se považovali za nadřazené všem ostatním rasám. Fyzickou odlišnost v podobě jiného etnika nebo postižení považovali za znak méněcennosti. 

Publikováno 14.09.2023 16:06, Rokycany Odbočka

Vernisáž v ZČM

Obrázek

Velké díky ZČM a především kurátorce výstavy paní Matouškové, za podporu našich umělců a celé Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Děkujeme za možnost, být účastníky tak nádherné a zajímavé výstavy, věnované geniálnímu Janu Blažeji Santinimu.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 14.09.2023 09:34, Náchod Odbočka

Jak jsme se rozloučili s létem v kempu Běloves

Počet obrázků: 6

 

Publikováno 13.09.2023 15:24, Beroun Odbočka

Kavárnička

Obrázek

Čtvrtek 14. září 2023 od 14 hodin restaurace U ŠTIKY Beroun

                                          KAVÁRNIČKA

           Na kytaru zahrají a zazpívají Jana a Jarda z Loděnic

             Texty písniček budou promítány na plátno


Počet obrázků: 1

 

Publikováno 13.09.2023 09:38, Kolín Odbočka

Podzimní pobyt odbočky Kolín

Obrázek Počet obrázků: 13

 

Publikováno 12.09.2023 15:32, Beroun Odbočka

Členská schůze


 

Publikováno 12.09.2023 14:38, Kyjov Odbočka

Jak nevidomí vídí svět

Obrázek

Srdečně zveme na Den otevřených  dveřé oblastní odbočky Kyjov. V tento den budete mít příležitost seznámít se s pracovištěm a službami pro zrakově postižené, s pomůckami kompenzujícími zrakové postižení, s možností vyzkoušet si pomůcky a zážitkové aktivity po tmě. DOD se koná v rámci akce města Kyjova-Překročme hranice-týden sociálních, zdravotních a dalších návazných služeb Kyjovska.


Počet obrázků: 1
Začátek: 12.09.2023 09:00
Konec: 12.09.2023 16:00
Kde: Městská knihovna Kyjov, II. patro, prostory SONS

 

Publikováno 12.09.2023 14:31, Kroměříž Odbočka

Podpořte náš projekt v Burze filantropie!

Obrázek

Vážení přátelé,

oblastní odbočka Kroměříž přihlásila svůj projekt do Burzy filantropie ve Zlínském kraji a bojuje tak o možnost získat tímto způsobem finance pro odbočku. Z veřejného hlasování postoupí do dalšího kola kromě následně vybraných projektů samotnými donátory ten s nejvyšším počtem hlasů.

V pondělí, 11.9., bylo spuštěno hlasování, které běží do konce tohoto týdne. V tomto hlasování můžete podpořit projekt odbočky Kroměříž v Burza filantropie ve Zlínském kraji - Nevídané tvoření. Prostředky, které odbočka může tímto prostřednictvím získat, budou použity na rozšíření nabídky již velmi oblíbené tvořivé činnosti pro nevidomé a slabozraké. Odbočka se zatím snaží využívat nízkonákladový materiál, případě recyklovat již použité komponenty z domácnosti, velice rádi by se ale věnovali například i složitějším činnostem, jako jsou dekorativní drátkování, pletení košíků, výroba šperků z korálků a spousta dalších. Každý Váš hlas může pomoci!

Hlasovat můžete do konce týdne na tomto odkazu:

https://www.burzafilantropie.cz/projekt/nevidane-tvoreni/

Z každé e-mailové adresy lze poslat denně pouze jeden hlas.

 

Děkujeme. 

Publikováno 12.09.2023 12:55, Havlíčkův Brod Odbočka

ROZLOUČENÍ S PRÁZDNINAMI

Obrázek

Poslední srpnový den jsme se sešli a symbolicky se rozloučili s letošními letními prázdninami. A jak jinak, než s dobrou náladou, při ohni a opečených buřtech! :-)  

Publikováno 12.09.2023 12:51, Havlíčkův Brod Odbočka

PAPRSEK ZÁŘÍ 2023 textový

Obrázek
 

Publikováno 12.09.2023 12:49, Havlíčkův Brod Odbočka

PAPRSEK ZÁŘÍ načtený

Obrázek Počet mp3: 4

 Zobrazena stránka 1 z 210 (celkem 4186 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 .. 10 .. 20 .. 30 .. 40 .. 50 .. 60 .. 70 .. 80 .. 90 .. 100 .. 110 .. 120 .. 130 .. 140 .. 150 .. 160 .. 170 .. 180 .. 190 .. 200 .. 210