Metodické centrum odstraňování bariér
SONS realizuje projekt: Podpora a ochrana veřejného zájmu na úseku bezbariérového užívání staveb Hlavním cílem projektu je zajistit samostatný a bezpečný pohyb osob se zrakovým hendikepem, a to zejména dohledem na správnou aplikaci bezbariérové vyhlášky a iniciaci odstranění případných bariér, které této cílové skupiny znesnadňují pohyb či ohrožují zdraví. Důsledkem je snížení rizika sociálního vyloučení těchto osob, umožnění jejich návratu do práce či umožnění jejich účasti na vzdělávacích nebo volnočasových aktivitách. Realizace projektu: 2017 – 2024 Projekt je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj. ============================================= Adresa oddělení: Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek (SONS ČR) Metodické centrum odstraňování bariér Krakovská 1695/21 110 00 Praha 1 datová schránka SONS: upxn2eh
Vedoucí oddělení: Ing. František Brašna tel.: 221 462 443, 442 mob.: 775-438- 169 email: brasna (at) sons.cz IČ 65399447, DIČ CZ65399447 č.ú.: 9138014 / 2700 UniCredit Bank Czech Republic,a. s. Registrace zapsána v rejstříku spolků vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou L7606
Bezbariérové úpravy veřejných prostor a autobusových terminálů (Jaroměř, Pardubice, Plzeň) Černé ovce 8. září 2022 Bezbariérové úpravy a realita: ČT Černé ovce-září 2021 Koloběžky a předzahrádky: ČT Černé ovce-říjen 2021
Koloběžky 27. října 2022 Černé ovce
|
odborný pracovník / konzultant : Ing. arch. Nikola Karasová Ing. Ivana Řehořová Dr. Jan Müller přístupnost památek : Alena Hejčová
|
Metodické centrum odstraňování bariér plní tyto úkoly a nabízí tyto služby:
- Shromažďuje a dává k dispozici tuzemské i zahraniční informace o možnostech úpravy prostředí pro samostatný a bezpečný pohyb lidí s těžkým zrakovým handicapem.
- V mezích svých možností poskytuje konzultace ve věci úprav prostředí pro samostatný a bezpečný pohyb nevidomých a slabozrakých lidí, a to v rozsahu platných předpisů v rezortech stavebnictví a dopravy.
- Zabývá se publicitou tohoto problému směrem k nevidomým a slabozrakým lidem, k široké i odborné veřejnosti.
- Vyhledává výrobce a iniciuje výrobu potřebných materiálů a zařízení pro bezbariérovou přístupnost staveb pro osoby s omezenou schopností orientace. Materiály a zařízení pro tento účel může posuzovat z uživatelského hlediska.
- Snaží se formulovat a prostřednictvím Vládního výboru pro zdravotně postižené osoby prosazovat náměty do příslušné legislativy z této oblasti.
- Iniciuje opatření pro usnadnění přístupnosti nejrůznějších služeb nevidomým a slabozrakým lidem.
Za dobu své činnosti, od roku 1991 nejprve v České unii nevidomých a slabozrakých, nyní v rámci SONS, se centru podařilo řadu věcí z problematiky úpravy prostředí a zpřístupnění služeb těžce zrakově handicapovaných lidí propracovat do úrovně praktické využitelnosti a prosazovat jejich využití v praxi.
Jako příklady je možno uvést:
- Příslušná stavební i další legislativa obsahuje ustanovení, ukládající u vyjmenovaných druhů veřejně přístupných staveb a přestaveb účinná systémová opatření pro usnadnění samostatného pohybu a orientace nevidomých a slabozrakých osob a zvýšení jejich bezpečnosti.
- Tento systém zahrnuje hmatové úpravy dlažeb pěších a dalších komunikací ve formě signálních a varovných pásů, vodicích pásů přechodu, hmatných pásů atd.
- Patří sem i hromadné rozšíření zvukové signalizace pro nevidomé na světelně řízených přechodech pro chodce.
- Plně se osvědčil ryze český systém lokalizace orientačních bodů pomocí dálkově ovládaných akustických orientačních majáčků pro nevidomé. Majáčky se šíří na celém území naší republiky a označují vchody do budov, do podchodů, pomáhají orientaci na železničních i autobusových nádražích, navádějí na eskalátory apod. Ve více než 20 velkých městech ČR na povel slepecké vysílačky reagují vozidla městské veřejné dopravy hlášením čísla linky a směru jízdy.
- Začínají se postupně uplatňovat i opatření umožňující nevidomým přístup k informacím, důležitým zvláště v dopravě.
Odkazy:
Památky - mapování a přístupnost
Univerzita Pardubice
Metodické centrum odstraňování bariér SONS ČR dlouhodobě spolupracuje s Dopravní fakultou Jana Pernera - Univerzita Pardubice.
Příspěvky
Den bez aut 2020
V rámci již několikátého ročníku Evropského týdne mobility se SONS ČR, z. s. nejprve zapojila v Praze 1 do akce Den bez bariér. V sobotu dne 19. září následoval Den bez aut, který byl situován ve spolupráci s MHMP a MČ Praha 3 do Ondříčkovy ulice. Zástupci SONSu zde nabízejí veřejnosti možnost vyzkoušet si chůzi s bílou holí po vytyčené trase a pod zkušeným vedením, seznámit se s pomůckami pro lidi se zrakovým omezením (Tyflopomůcky), ale také příležitost ptát se: na zkušenosti ze života osob nevidomých nebo slabozrakých. Jak se používá Pichtův psací stroj, jak vypadá Braillova abeceda? Jak se nevidomí samostatně pohybují, jak se orientují v složitých dopravních stavbách, jak jim nabídnout pomoc? Děkujeme za váš zájem.
Počet obrázků: 4
Konference Dopravní infrastruktura 2020
Agentura Viaco uspořádala v Litomyšli ve dnech 16. a 17. září 2020 již 15. ročník konference se zaměřením na dopravní infrastrukturu. Témata bloků byla obdobná jako v minulých ročnících: výhledy dopravní politiky, financování infrastruktury, koncepce a strategické úkoly železniční nebo i vodní dopravy, správa a údržba dopravní infrastruktury, vliv na životní prostředí...Zájem byl o prezentaci MMR pod názvem Rekodifikace stavebního zákona z pohledu urychlení výstavby liniových staveb.
V bloku Bezpečnost silničního provozu za SONS ČR, z. s. byl připraven příspěvek Petra Lněničky a Ing. Františka Brašny z Metodického centra odstraňování bariér nazvaný Železniční stanice a autobusová nádraží – souvislosti a návaznosti, tedy aktuální problematika, které se centrum věnuje díky podnětům ze strany klientů a narůstajícímu počtu nových terminálů s nevyhovujícími úpravami pro osoby s omezenou možností orientace (lidé nevidomí a slabozrací).
Pořadatelům patří poděkování za pozvánku a za uskutečnění akce v náhradním termínu, a to z důvodu protikoronavirových opatření.
Den bez bariér 2020
Ve čtvrtek 17. září 2020 proběhla za účasti SONS, ČR, z. s. v rámci Evropského týdne mobility (ETM) akce Den bez bariér. Přednáškový den (nejen) pro odbornou veřejnost se konal v Praze 1 pod záštitou Magistrátu v přízemí Škodova paláce a ve venkovním prostoru u Quadria. Interaktivní program se týkal uživatelských zkušeností lidí pohybujících se pomocí bílé hole nebo na vozíku a s kompenzačními pomůckami pro osoby s omezenou možností orientace nebo pohybu. Účast odpovídala podmínkám v souvislosti s koronavirovou epidemií.
ETM pokračuje a vrcholí akcí Den bez aut v sobotu 19. září od 9:00 hodin do odpoledne, konkrétně SONS je připravena na aktivní prezentaci v Ondříčkově ulici za náměstím Jiřího z Poděbrad v Praze 3. Jste zváni.
Pošty, banky, spořitelny a podobné instituce a jejich přístupnost pro osoby se zrakovým postižením
Prodej na chodnících v době koronavirové krize – podmínky provozu
Jistě nejenom v Praze, ale i v jiných městech u nás, je v době koronavirové krize snaha umožnit živnostníkům a obchodníkům zdarma využít k prodeji chodník před jejich provozovnou pokud ponechají průchod široký 1,5 m.
Bude tak hned vidět, že obchod opět funguje, a omezí to případné obavy lidí ze vstupu do obchodů.
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR) upozornila, že je třeba, aby deklarovaná pravidla brala v úvahu nutnost zajistit bezbariérové užívání komunikací pro osoby nevidomé a slabozraké, tak jak je dáno v legislativě.
Na stavební zákon a jeho prováděcí vyhlášku, v žádném případě není a nikdo ani nevydal výjimku.
Vyhláška 398/2009 Sb., o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb, v § 4, odst. (5) praví: „Umístění a zabezpečení městského mobiliáře, staveb pro reklamu, informačních a reklamních zařízení, předzahrádek restaurací, prodejních stánků, venkovních pultů a obdobných konstrukcí musí respektovat přirozený pohyb chodců a nesmí zasahovat do průchozího prostoru.”
Jak má být tato úprava zabezpečena technicky uvádí bod 1.2.10. přílohy č.1 citované vyhlášky: „Vnitřní i vnější pochozí plochy musí být řešeny tak, aby byla důsledně dodržena vodicí linie pro osoby se zrakovým postižením. Do průchozího prostoru podél vodicí linie se neumisťují žádné překážky. Předměty, stavby pro reklamu a informační nebo reklamní zařízení, letní zahrádky a jiné konstrukce na ostatních místech pochozích ploch musí mít ve výši 100 až 250 mm nad pochozí plochou pevnou zarážku pro bílou hůl jako je spodní tyč zábradlí nebo podstavec a ve výši 1100 mm pevnou ochranu jako je tyč zábradlí nebo horní díl oplocení, sledující půdorysný průmět překážky, popřípadě lze odsunout zarážku za obrys překážky nejvýše o 200 mm. Takto musí být zabezpečeny také předměty a konstrukce s bočními stěnami nesahajícími až k zemi nebo podlaze a výkopy a staveniště.”
Bod 1.2.1. přílohy 2 pak ještě upřesňuje: „Překážky na komunikacích pro chodce, zejména telefonní automaty, lavičky, pultový prodej, výkladce, stavby pro reklamu a informační nebo reklamní zařízení a stromy musí být osazeny tak, aby byl zachován průchozí prostor podél vodicí linie šířky nejméně 1500 mm.”
V případě, že by úpravy prodejců byly provedeny adekvátním způsobem, ideálně odsazeny od fasád objektů, a tím by i zůstal přirozený průchozí koridor, neměly by se vyskytovat problémy.
Magistrát Hlavního města Prahy pro tyto situace připravuje informační materiál pro prodejce pod názvem Pomocník pro pražské prodejce: Zábor pro venkovní prodejní místa po dobu koronavirové krize, ve kterém bude odkaz a možnost konzultace na SONS ČR, Metodické centrum odstraňování bariér: www.sons.cz/bariery, na ČKAIT – Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě: ČKAIT – Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, popřípadě příslušný stavební úřad.
Omezení provozu vybraných poboček České spořitelny
Přístupné objekty občanské vybavenosti pro osoby se zrakovým postižením z pohledu legislativy i uživatele.
Tyto úpravy se týkají budov a objektů např.: státní správy, městské a obecní úřady, úřady práce, soudy, polikliniky atd.) osobami se sníženou schopností orientace, t.j. nevidomými a slabozrakými.
Technický popis, kam se osazují, kdo je vyrábí a jak vypadají.
Detailní informace i z pohledu legislativy. geometrie a osazování
V těchto dopravních stavbách se i nadále setkáváme s poměrně zásadními chybami z pohledu bezpečného pohybu osob se zrakovým postižením a to jak při projektování, tak i při prováděni.
A kde lze tyto informace snadno ověřit, profesně i profesionálně? na poradenství s těmito podklady.
Korektní značení schodišť pro bezpečný a samostatný pohyb osob se sníženou schopností orientace.
Autobusová nádraží a terminály - aktuální trvající problémy
Aktuální trvající problém – přístupnost autobusových nádraží a terminálů
V současné době je po naší republice rozpracováno jak projekčně, tak i realizačně několik autobusových terminálů. Vzhledem k velmi špatným zkušenostem jak z projektování, tak již i z hotových staveb (viz chybné realizace) je doporučené / spíše nutné nechat projekt ověřit alespoň ideálně ji na počátku projektování na Poradenství pro bezbariérové řešení staveb pro zrakově postižené ČKAIT (určené pro projektanty, investory, městské úřady atd.)
V opačném případě se stane pro nás stavba nepoužitelná, nebezpečná následně skoro neřešitelná.
Pokud se o takové stavbě dozvíte, je velmi dobré zavčas upozornit Městský úřad, stavební úřad, znáte-li projektanta, tak i jeho a nám dát na vědomí anebo nám alespoň tuto skutečnost sdělit. V případě podrobnějších dotazů nebo kontaktů nám prosím napiště (viz v úvodu www.sons.cz/bariery), s předmětem: autobusové nádraží. Děkujeme.
Již 17. ročník Překonejme bariéry se uskutečnil 13. a 14. listopadu 2019 a měl úspěšný průběh. Akce se konala pod záštitou prof. Ing. arch. Ireny Šestákové z fakulty architektury ČVUT ve spolupráci s Pražskou organizací vozíčkářů, z. s. a za účasti SONS ČR, z. s. (Metodické centrum odstraňování bariér).
Organizátorům patří dík za skvělou spolupráci, studentům technických a uměleckých oborů za velký zájem jak vytvářet přístupnější prostředí, než s jakým se stále bohužel kolem sebe setkáváme. Děkujeme posluchačům za otázky na uživatelské zkušenosti ze života nevidomých a slabozrakých lidí, často nad rámec školních osnov.
Budeme se těšit na setkání na FA ČVUT příští rok.
Počet obrázků: 10
Začátek: 13.11.2019
Konec: 14.11.2019
Kde: FA ČVUT
Vážení,
Od 1. 11. 2019 budou postupně bankomaty Československé obchodní banky, a.s. nově vybaveny upravenou aplikací určenou pro klienty se zrakovým hendikepem. Nový software byl vyvinut po konzultacích a připomínkách ze strany nevidomých klientů. Výběr z bankomatu by měl být nyní jednodušší a bezpečnější, klienti se mohou obsloužit bez asistence.
Ve dnech 23. a 24. října se konal v Českých Budějovicích již 27. ročník tradiční největší konference (nejen) pro silničáře. Záštitu nad letošním ročníkem převzali premiér A. Babiš, ministr dopravy V. Kremlík a primátor Č.Budějovic J. Svoboda. Za Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých ČR, z. s. zde byli jako delegáti Ing. František Brašna a Petr Lněnička z Metodického centra odstraňování bariér.
Poznámka: Oficiální závěry a odkaz na tiskovou zprávu vložíme po jejich zveřejnění.
Počet obrázků: 1
Začátek: 23.10.2019
Konec: 24.10.2019
Kde: České Budějovice