Aktuality

 

Zde naleznete veškeré aktuality od ústředí SONS nebo můžete přejít na aktuality v oblastních odbočkách.

Archiv aktualit přes celorepublikovou mailovou konferenci VIS-IMP nebo pražskou mailovou konferenci PHAINFO.

Zobrazit pouze články, novinkyakce a nebo zobrazit stručný program akcí či archiv akcí.

Příspěvky

Publikováno 10.05.2022 14:24, Chlanda Luboš

Ceny SONS 2022 


Publikováno 02.05.2022 20:09, Pokorná Veronika

SONS online

Potřebujete pomoc nebo poradit a z nějakého důvodu nemůžete přijít na některé z našich mnoha pracovišť? Jsme schopni Vám poradit a pomoci na dálku, případně se neváhejte zapojit do našich aktivit v online prostoru. Více na odkazu: SONS online 

Publikováno 08.03.2022 16:03, Šváb Radek

Nabídka pomoci nevidomým či slabozrakým uprchlíkům z Ukrajiny

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR nabízí pomoc ukrajinským uprchlíkům, a to v následujících oblastech:

 • Jsme schopni nabídnout přechodně ubytování několika nevidomým či slabozrakým lidem v pobytovém rekvalifikačním a rehabilitačním středisku pro nevidomé na Dědině v Praze 6, eventuálně v prostorech nabídnutých našimi členy.
 • Můžeme zapůjčit některé kompenzační pomůcky (bílá hůl, vysílač VPN, diktafon apod.).
 • Jsme připraveni zajistit doprovod a pomoc při vyřizování osobních záležitostí.
 • Veškerou tuto pomoc můžeme poskytnout s odbornou znalostí specifických potřeb nevidomých či slabozrakých lidí.
 • Můžeme poskytnout odborné sociální poradenství zaměřené na osoby s těžkým zrakovým postižením.

Kontaktní osobou pro zprostředkování nabízené pomoci je výkonná ředitelka Veronika Pokorná, pokorna@sons.cz, telefon: 221 462 463. 

 • Aktuality
 • Zvýšení nájemného
 • Literární okénko a maly kvíz


 

Publikováno 19.05.2022 11:26, Málková Marie

Praha_výluka na metru C

První ze série výluk metra C v úseku Vltavská – Hlavní nádraží

Výluka proběhne v sobotu 21. a neděli 22. května 2022.

Metro na lince C bude v provozu pouze v úsecích Letňany – Vltavská a Háje – Hlavní nádraží.

Linka metra C bude rozdělena na 3 samostatné provozní úseky, a to následovně:

Háje – I.P. Pavlova

I.P. Pavlova – Hlavní nádraží (pendlující souprava po jedné koleji v obou směrech)

Vltavská – Nádraží Holešovice (ve směru do Letňan souprava pokračuje přímo, cestující nepřestupují, ve směru do centra musejí cestující z Letňan přestoupit)

Nádraží Holešovice – Letňany

DPP během výluky zavede náhradní tramvajovou dopravu XC Hlavní nádraží – Výstaviště a linku č. 36 Zvonařka – Sídliště Ďáblice. Metro na lince C bude opět jezdit bez omezení od pondělí 23. května 2022.

Náhradní tramvajová doprava XC a linka č. 36

Po dobu víkendové výluky metra na lince C DPP zavede náhradní tramvajovou dopravu XC v trase Hlavní nádraží (v Opletalově ulici) – Masarykovo nádraží – Bílá labuť – Vltavská (na předmostí Hlávkova mostu) – Strossmayerovo náměstí – Výstaviště. Kromě toho bude cestujícím k dispozici tramvajová linka č. 36 v trase Zvonařka – I. P. Pavlova – Karlovo náměstí – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Bílá labuť – Vltavská (na předmostí Hlávkova mostu) – Výstaviště – Nádraží Holešovice – Kobylisy – Ládví – Sídliště Ďáblice. Mezi zastávkami Kobylisy a Sídliště Ďáblice pojede každý druhý spoj linky č. 36, tj. interval v tomto úseku bude 15 minut.

Přestupní vazby

O tomto víkendu DPP doporučuje cestujícím v oblasti Florence využívat následující přestupy:

Z linky B na C

 • Směr Háje: Na lince B dojet do stanice Můstek, přestoupit na linku A a ve stanici Muzeum přestoupit na linku C
 • Směr Letňany: Na lince B dojet do stanice Náměstí Republiky, přestoupit na náhradní tramvajovou dopravu XC nebo linku č. 36 a v zastávce Vltavská přestoupit na linku C, případně linkou č. 36 dojet do oblasti Holešovic, Kobylis, Ládví či Ďáblic.

Z linky C na B

 • Směr od Hájů: Na lince C dojet do stanice Muzeum, přestoupit na linku A a ve stanici Můstek pokračovat v cestě linkou B
 • Směr od Letňan: Na lince C dojet do stanice Vltavská, přestoupit na náhradní tramvajovou dopravu XC nebo linku č. 36 a v zastávce Masarykovo nádraží přestoupit na linku B (stanice Náměstí Republiky)

Změny tras tramvajových linek a zastávek

Po dobu výluky metra je linka č. 23 ve směru od Královky ze zastávky Bruselská odkloněna přes zastávku Nuselské schody do obratiště Náměstí Bratří Synků (výstupní zastávka v ulici Na Zámecké, nástupní zastávka v obratišti). DPP také zřizuje pro oba směry zastávky Vltavská na předmostí Hlávkova mostu a Hlavní nádraží v Opletalově ulici.

Další předpokládané změny v možnostech přestupu na lince C a B se plánují od 6. června a výluka se plánuje o víkendu 11. a 12. června 2022.

 
 


Obrázek

Vážení přátelé, 

srdečně Vás zvu na koncert zrakově postižených umělců, na kterém zároveň proběhne předání cen SONS 2022 za aktivity pro zrakově postižené.

Koncert proběhne 18. června 2022 (sobota) od 15 hod. v pražském Kostele U Salvátora

Program koncertu a informace o ceně vstupenek naleznete po rozkliknutí článku.

Svůj zájem o účast (počet požadovaných vstupenek a preferovaný způsob jejich vyzvednutí - fyzicky na ústředí SONS, zaslání na adresu, vyzvednutí před koncertem u vstupu) vyjádřete prosím do 30. 5. 2022 na e-mail: vstupenky@sons.cz.

 

Na setkání s Vámi se těší

 

Luboš Zajíc – prezident SONS ČR, z. s.

 

Koncert se koná v rámci 4. ročníku festivalu Dny umění nevidomých v Praze s finanční podporou Hlavního města Prahy a Městské části Praha 1.


Začátek: 18.06.2022 15:00
Konec: 18.06.2022 17:00
Kde: Kostel U Salvátora, Salvátorská 1045/1, Praha 1

 

Publikováno 15.05.2022 09:17, Šnyrych Jan

04/2022 – informace o činnosti prezidenta a viceprezidenta

Obrázek

Vítejte u zprávy o činnosti prezidenta a viceprezidenta SONS za duben, kterou pro vás připravil Jan Šnyrych. Jak už Luboš zajíc zmiňoval v minulé zprávě, začátek dubna naše aktivity přece jen ještě ovlivnil COVID. Luboš si jej užil už podruhé, naštěstí však jen v mírné podobě. 


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 12.05.2022 16:11, Chlanda Luboš

Jak se vydařil Týden vodicích psů?

Obrázek

Poslední středa v dubnu je už řadu let označována za Mezinárodní den vodicích psů. Je to příležitost, jak zviditelnit život a práci našich čtyřnohých pomocníků a odbourávat mýty a předsudky, které ve společnosti stále kolují.

Proto se náš Klub držitelů vodicích psů SONS z.s. rozhodl, že se na osvětu ještě více zaměří a na konec dubna vyhlásil Týden vodicích psů. 

Publikováno 09.05.2022 14:34, Šváb Radek

Desetidenní výlet na tandemech podél Dunaje

Vážení přátelé,

těm z Vás, kteří jsou sportovněji naladěni, nabízíme účast na mezinárodním tandemovém výletě, jehož cílem je propagace inkluzivního sportování. SONS má jako partner projektu vyhrazena 4 zvýhodněná místa. Výlet začíná 19. 6. ve Vídni a končí 29. 6. v Budapešti. Cestou pojedeme podél Dunaje přes Bratislavu a Győr.


Počet obrázků: 2
Začátek: 19.06.2022
Konec: 29.06.2022
Kde: Vídeň - Budapešť

 

Publikováno 06.05.2022 10:26, Pokorná Veronika

Fundraiser Praha

Hledáme fundraisera na pomoc s vymyšlením, nastavením a rozhýbáním fundraisingu zaměřeného zejména na firmy i individuální dárce. 

 • Zavedení jízdného pro držitele ZTP a ZTP/P v rámci PID
 • Zvýšení životního a existenčního minima
 • Zvýšení důchodů
 • Ukrajinci a základní státní příspěvky
 • Jak dál s Airbnb?


 

Publikováno 26.04.2022 14:03, Málková Marie

Česká pošta a přístupnost poboček

Obrázek

Česká pošta a přístupnost poboček

V Metodickém centru odstraňování bariér SONS usilujeme o celkovou přístupnost pošt: počínaje dohledáním a nalezením konkrétní pošty (pomocí vodicích linií, majáčků), až po úpravy interiérů a dostupnost cílové odbavovací přepážky (s případným přednostním odbavením), a to při nemožnosti využít obvyklé dotykové vyvolávací systémy.

  

Obrázek

V polovině dubna navštívili reportéři televize CNN Prima News naše Středisko výcviku vodicích psů v Praze - Jinonicích. Zajímavý článek a video naleznete zde:

Reportáž CNN Prima News 

Obrázek
V pondělí 25. 4. 20225 byl Luboš Zajíc, prezident našeho spolku, hostem na radiu Proglas. Představil projekty SONSu, hovořil o životě nevidomých u nás, o jeho úskalích a výzvách nebo o tom, jakou pomoc nyní poskytujeme uprchlíkům z Ukrajiny.
Zajímavý rozhovor si můžete poslechnout zde:


 

Publikováno 22.04.2022 09:40, Šváb Radek

Tým SONS Praha se zúčastnil Běhu pro Světlušku 2022

Obrázek

Pražský tým SONS se včera ve Stromovce zúčastnil Nočního běhu pro Světlušku. Byla to skvělá akce pro sportovce pravidelné i sváteční, nevidomé i vidící. Už teď se těšíme na další ročník


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 19.04.2022 10:18, Brašna František

Praha bude mít jednotný informační systém (JIS)

Obrázek

V úterý 5. 4. 2022 proběhla tisková konference a představení vítězného návrhu Jednotného informačního systému hl. města Prahy za účasti primátora hl. m. Prahy, náměstka primátora a radního pro dopravu, zástupců ROPID, IPR hl. m. Prahy, DP hl. m. Prahy, designérů a dalších. Kromě samotného představení vítězného návrhu byly zmíněny i konkrétní pilotní projekty, které se začnou testovat od léta 2022; pro navigaci pěších je to cesta mezi Staroměstským náměstím a Výstavištěm Praha a informační prvky na stanicích metra Háje a Palmovka.

Naši zástupci z Metodického centra odstraňování bariér byli na tiskové konferenci přítomni a počítají s další komunikací se zúčastněnými subjekty v rámci obhajoby našich zájmů.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 14.04.2022 10:11, Šnyrych Jan

We’re with U: Pomozme společně zrakově postiženým Ukrajincům

Obrázek

V sobotu 16. dubna ve 20:00 Středoevropského letního času se napříč internetem rozezní benefiční virtuální online koncert nevidomých a slabozrakých umělců. Více než 100 muzikantů se zrakovým postižením spojilo své síly, aby touto akcí získali finanční podporu pro zrakově postižené, kteří byli zasaženi válkou na Ukrajině. Jsme potěšeni, že na této bohulibé události se bude hudebně podílet i náš Vokál klub. 

Publikováno 11.04.2022 16:54, Zajíc Luboš

03/2022 – informace o činnosti prezidenta a viceprezidenta

Obrázek

Vítejte u článku o činnosti vedení SONS v březnu 2022. Opatření související s covidovou pandemií nás již takřka opustila, nicméně stále se ještě v SONS musíme potýkat s následky této zákeřné nemoci; ve chvíli, kdy píši tento článek, jsem nucen setrvávat v domácí izolaci a podobně jsou na tom i jiní kolegové. Naštěstí však aktuální průběh nemoci bývá výrazně mírnější, což je nakonec to nejdůležitější, kéž alespoň toto vydrží.


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 22.03.2022 17:23, Salaba Marek

Festival dokumentárních filmů Jeden svět 2022

Obrázek

Letošní ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se uskuteční v Praze od 23. do 31. března.

Přístupnost programu pro všechny skupiny diváků s postižením festival považuje za naprostou samozřejmost. Proto opět nabídne nevidomým a slabozrakým české dokumentární filmy s audiopopisem, který jim do sluchátek zprostředkuje dění na plátně. 

Publikováno 18.03.2022 08:51, Chlanda Luboš

Týden vodicích psů – zapojte se spolu s námi

Obrázek

Na poslední dubnový týden připravuje Klub držitelů vodicích psů SONS ČR zajímavou akci u příležitosti Mezinárodního dne vodicích psů, který letos připadá na 27. duben. Níže najdete přehled všech akcí v rámci Týdne vodicích psů. I vy můžete podpořit povědomí o záslužné a obětavé práci čtyřnohých pomocníků, když se některé z akcí zůčastníte nebo se do Týdne vodicích psů zapojíte s vlastní iniciativou. Zobrazena stránka 1 z 18 (celkem 360 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 .. 10 .. 18