Aktuality

 

Zde naleznete veškeré aktuality od ústředí SONS nebo můžete přejít na aktuality v oblastních odbočkách.

Archiv aktualit přes celorepublikovou mailovou konferenci VIS-IMP nebo pražskou mailovou konferenci PHAINFO.

Zobrazit pouze články, novinkyakce a nebo zobrazit stručný program akcí či archiv akcí.

Příspěvky

Publikováno 28.05.2024 12:44, Kateřina Rovenská

Odpoledne se Zorou červen

Obrázek

Přijďte si v červnu v rámci Odpoledne se Zorou popovídat s herci z televizního seriálu ZOO, Šimonem Bilinou a Goranem Maiello.

Kdy? V úterý 11. června 2024 od 15 do 16 hodin plus čas na dotazy posluchačů.

Kde? Klubovna SONS ČR, z. s., Krakovská 21, 110 00, Praha 1.

Počet účastníků je omezený. Proto, pokud máte o setkání zájem, přihlaste se co nejdříve na e-mail: zora-objednavky@sons.cz.
 

Obrázek

Zveme Vás na koncert spojený s předáním ocenění Ceny SONS 2024, který se koná v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých.

SONS letos již potřetí ocení osobnosti, které dlouhodobě působí nebo působily ve prospěch lidí se zrakovým postižením. Smyslem těchto ocenění je vyjádření vděčnosti a úcty těm, kteří během svého života učinili něco významného a dobrého pro nevidomé a slabozraké.

Stejně jako v minulých letech budou ceny uděleny v těchto čtyřech kategoriích:

 • Významná osobnost z řad komunity lidí s těžkým zrakovým postižením
 • Významná osobnost pro komunitu lidí se zrakovým postižením, sama bez zrakového postižení
 • Cena prezidenta SONS
 • Cena veřejnosti

Na koncertě vystoupí zrakově postižení sólisté:

 • Eva Blažková - soprán
 • Zbyněk Kladivo a Bohdan Prudkyi - klavír
 • Milan Arner - klarinet
 • Kristina Marková-Stepasjuková - klavír
 • Martina Říhovská - zobcová flétna
 • Monika Fukasová - klavír.

 a zazní následující skladby:

Georg Friedrich Händel: árie Dalindy "Il primo ardor" z opery Ariodante

          Eva Blažková – soprán, Kristina Marková-Stepasjuková – klavír

A Division on a Ground by Mr. Finger

Martina Říhovská – zobcová flétna, Monika Fukasová – perkusní doprovod

Ludwig van Beethoven: Sonáta pro čtyřruční klavír D dur op.6

  Allegro moderato, Rondo

           Bohdan Prudkyj a Zbyněk Kladivo (studenti Konzervatoře Jana Deyla) – klavír

Pete Rose: I´d rather be in Philadelphia - Shoe Store

Anonym 14. století: Trotto

Martina Říhovská - zobcová flétna, Monika Fukasová – klavír

 

Eduard Douša: Concertino per gioia

   Intráda, Passacaglia, Vivo

Milan Arner – klarinet, Kristina Marková-Stepasjuková – klavír

 

Svoji účast prosíme potvrďte na tel. 770 101 444 nebo na e-mailu: vstupenky@sons.cz.

Vstupné na koncert je dobrovolné. 

Koncert probíhá za finanční podpory Hlavního města Prahy a Městské části Praha 1.

 


Datum: 22.06.2024 15:00
Kde: Kostel U Salvátora, Salvátorská 1045/1, Praha 1

 

Publikováno 21.05.2024 20:35, Kateřina Rovenská

Svět knihy 2024

Při příležitosti veletrhu Svět knihy 2024, kde budeme ve dnech 23.-26.5.2024 tentokrát přítomni, vznikla pohádka: "Jak si včelka Emička našla nového kamaráda". Zde můžete najít audioverzi této pohádky, namluvenou českým hercem Jakubem Albrechtem. Tomu touto cestou děkujeme za pomoc.
 

Publikováno 19.05.2024 22:07, Luboš Zajíc

Duben 2024 – informace o činnosti prezidenta a viceprezidenta

Obrázek

Po volném aprílovém Velikonočním pondělí se pracovní činnost v SONS ihned rozběhla na plné obrátky. Do Pobytového rehabilitačního a rekvalifikačního střediska na Dědině se sjeli pracovníci odborných poraden TyfloCenter a několika odboček SONS, pro které bylo připraveno již tradiční akreditované školení odborného sociálně právního a pracovně právního poradenství se zaměřením na osoby se zrakovým postižením.


Počet obrázků: 3

 

30. dubna 2024 došlo v sídle SONS ke slavnostnímu podpisu memoranda mezi SONS ČR, z. s. a Lions Clubs International - District 122 Česká republika a Slovenská republika


Počet obrázků: 4

 

 • Invalidní důchod a výdělečná činnost
 • Pracovní neschopnost a dovolená
 • Limity doplatků na léčiva nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely v případě invalidity druhé a třetího stupně

  

Publikováno 16.04.2024 10:24, Kateřina Rovenská

Odpoledne se Zorou

Obrázek

Přijďte si v květnu v rámci Odpoledne se Zorou popovídat s divadelním, filmovým a seriálovým hercem Markem Adamczykem, účastníkem loňského ročníku taneční soutěže StarDance.


Počet mp3: 1
Datum: 14.05.2024 15:00
Kde: klubovna SONS ČR, Krakovská 21, Praha 1

 

Publikováno 16.04.2024 09:20, Luboš Chlanda

Týden vodicích psů 2024

Obrázek

Klub držitelů vodicích psů SONS ČR, z. s. v letošním roce opět vyhlašuje „Týden vodicích psů“ – kampaň, při níž chceme více zviditelnit záslužnou práci čtyřnohých pomocníků, ale také problémy, s nimiž se jejich držitelé, i další zrakově postižení setkávají. 

Publikováno 15.04.2024 11:07, Luboš Chlanda

Ceny SONS 2024

SONS letos již potřetí ocení osobnosti, které dlouhodobě působí nebo působily ve prospěch lidí se zrakovým postižením. Smyslem těchto ocenění je vyjádření vděčnosti a úcty těm, kteří během svého života učinili něco významného a dobrého pro nevidomé a slabozraké. 

Publikováno 14.04.2024 11:25, Jan Šnyrych

Březen 2024 – informace o činnosti prezidenta a viceprezidenta

Obrázek

S trochou nadsázky lze říci, že březnová zpráva o činnosti prezidenta a viceprezidenta bude ve znamení lvů a psů. Zcela bez nadsázky se v následujících odstavcích můžete těšit také na informace o přístupnosti festivalu Jeden svět, o zájezdu pro zrakově postižené do Chorvatska, o jednání Republikové rady a dalších tématech.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 12.04.2024 08:43, Jan Šnyrych

Zájezd pro zrakově postižené do Premantury na chorvatské Istrii

Aktualizace 17. dubna: Kapacita zájezdu je již naplněna.

Připomínáme, že stále je ještě možné přihlásit se na zájezd pro zrakově postižené do Premantury na chorvatské Istrii. Do plného obsazení kapacity zbývá několik posledních míst. Pokud máte zájem, přečtěte si informace níže a vyplňte online přihlášku. 

 • Odškodnění za průtahy ve správním řízení
 • Souběh invalidního důchodu s „nemocenskou“


 

Publikováno 01.04.2024 14:17, František Brašna

Platnost vyhlášky 398/2009Sb. a MMR

Vyhláška 398/2009Sb. a platnost z pohledu zákona ...  

Publikováno 18.03.2024 10:49, Luboš Zajíc

Únor 2024 – informace o činnosti prezidenta a viceprezidenta

Obrázek

O jeden den delší únor než obvykle, jsme v SONS strávili zejména velkou spoustou práce, jejíž plody nás čekají později, v průběhu roku. Podávali jsme ještě žádosti o dotace na některé projekty, vyúčtovávali projekty z minulého roku, připravovali události, které nás teprve čekají, jako např. setkání zaměstnanců SONS poskytujících sociální služby, které proběhne v červnu v Přibyslavi.


Počet obrázků: 1

 

 • Aktuality
 • e-Sbírka
 • eDoklady
 • Nová zelená úsporám Light – rozšířený okruh žadatelů
 • Důležité lhůty u příspěvku na zvláštní pomůcku


 

Obrázek

SONS ČR, jako největší celostátní organizace hájící práva osob se zrakovým postižením, Vyjadřuje velké rozčarování nad postupem Ministerstva práce a sociálních věcí při změnách zákona o sociálních službách, zejména ve dvou oblastech.

První z nich je nastavení nové výše příspěvku na péči a jeho valorizačního mechanismu.

K návrhu, který byl MPSV odborné veřejnosti předložen na přelomu loňského a letošního roku, jsme sice vznesli několik zásadních připomínek, ale doufali jsme, že alespoň v navržené úrovni bude příspěvek na péči od července 2024 zvýšen a později valorizován.

Velmi nemilým překvapením pro nás byla tisková konference ministra Mariana Jurečky, který v pátek 9. února přišel s naprosto odlišnými částkami, než které byly uváděny v původním návrhu.

Slabozrací lidé bývají obvykle posouzeni jako závislý na pomoci jiné fyzické osoby v I. stupni, nevidomí lidé ve II., někteří III. stupni závislosti.

Je pro nás zcela nepřijatelné, aby oproti původnímu návrhu byl nevidomým dospělým lidem ve druhém stupni závislosti příspěvek navýšen o 500 Kč (namísto původně slibovaných 1.100 Kč) a slabozrakým lidem v I. stupni nebyl příspěvek zvýšen vůbec.

Částečně jsme si zvykli, že dva nevidomí lidé mohou být posouzeni jeden ve II. a druhý ve III. stupni závislosti, byť je od sebe dělí jediná základní životní potřeba, kterou jeden z nich bez cizí pomoci zvládne a druhý ne.

Podle důvodové zprávy přiložené k návrhu MPSV na konci prosince loňského roku, se měl příspěvek pro nevidomého člověka ve II. stupni zvýšit o 1.100 Kč, pro nevidomého ve III. stupni měl příspěvek stoupnout o 2.600 Kč.

Podle posledního stanoviska MPSV, které již bylo načteno i jako pozměňovací návrh koaličními poslanci a na tiskové konferenci bylo prezentováno jako velký posun vpřed, by měl však být nevidomému člověku ve II. stupni příspěvek zvýšen pouze o 500 Kč, tedy o 600 korun méně, než bylo slibováno na konci prosince loňského roku. Nárůst by tak činil necelých 12 %, Připomeňme, že od r. 2018, kdy byl příspěvek ve II. stupni zvýšen naposledy, dosahuje složená inflace více než 40 %.

U nevidomého člověka ve III. stupni by měl nárůst příspěvku být opět o 600 Kč menší, než bylo uvedeno v ministerském návrhu. A nakonec slabozrakému v I. stupni, tedy člověku, který samostatně nezvládne tři nebo čtyři základní životní potřeby, nemá být příspěvek na péči zvýšen vůbec. Přičemž již v roce 2007 v tomto stupni náležela částka 2.000 Kč, která pak byla v souvislosti s různými úspornými opatřeními snížena na 800, resp. dnešních 880 Kč za měsíc.

Nejen že naše připomínky k původnímu návrhu nebyly vypořádány; ale jsou-li současná (z hlediska osob s těžkým zrakovým postižením jednoznačná) zhoršení původního návrhu prezentována jako ohromný úspěch, nemůžeme mlčet.

Požadujeme, aby byl příspěvek na péči zvýšen přinejmenším v původně navržených částkách.

S velkou obavou vnímáme nejasnosti ohledně financování tzv. nadregionálních sociálních služeb. Náš spolek poskytuje sociální služby ve všech krajích České republiky, všechny služby mají jednotné metodické vedení, snažíme se o zajištění jejich co nejvyšší kvality, způsob financování z úrovně MPSV, tedy jednoho celostátního programu vnímáme jako logické řešení. Stejně je na tom i námi založená celostátně působící obecně prospěšná společnost Tyfloservis, která se zaměřuje zejména na služby poskytované osobám, které přijdou o zrak během života a potřebují se na tuto situaci adaptovat. Nyní však hrozí rozpad tohoto celostátního financování a nutnost ucházet se o financování na úrovni čtrnácti krajů. Při jednáních s kraji však slyšíme, že na vstup poskytovatelů sociálních služeb financovaných z celostátního programu B nejsou připraveny, že není jasné, zda a jakou alokaci ze státního rozpočtu na tento proces získají. Nejen že je těžké v takové situaci sociální služby rozvíjet, což je cíl deklarovaný samotným MPSV v rámci některých dotačních titulů a určitě cíl z celospolečenského hlediska žádoucí, ale jde o stav budící oprávněné obavy i o udržení současné úrovně.

Žádáme stanovení transparentních podmínek pro poskytování sociálních služeb a záruky, že financování stávajících potřebných sociálních služeb pro těžce zrakově postižené bude zachováno.

 

Za Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých České republiky

                              Prezident spolku – Luboš Zajíc

 

Mgr. Luboš Zajíc

zajic@sons.cz +420 775 438 187

http://sons.cz

 

SONS ČR, z. s. je celostátním spolkem, poskytujícím specifické služby a hájícím zájmy osob s těžkým zrakovým postižením.

 


Počet obrázků: 1

 

Publikováno 19.02.2024 15:32, Jan Šnyrych

leden 2024 – informace o činnosti prezidenta a viceprezidenta

Obrázek

Soutěž hudebních skladatelů se zrakovým postižením, setkání pracovníků pro odstraňování bariér, rozhovor do Naší šance a důležité plánované akce na rok 2024 - nejen tyto informace najdete ve zprávě o činnosti prezidenta a viceprezidenta za leden 2024.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 02.02.2024 09:44, Luboš Chlanda

Rozesílání „Novinek na webu PID“ e-mailem bylo zredukováno


 

 • Aktuality
 • Co dělat při nevyplacení mzdy


 

Obrázek

Přijďte si 22. ledna poslechnout vítězné skladby v podání pedagogů a studentů Konzervatoře a střední školy Jana Deyla v Praze, Pražské konzervatoře, HAMU Praha, Fakulty umění Ostravské univerzity a JAMU Brno.

Ve spolupráci s Konzervatoří a střední školou Jana Deyla jsme pro Vás připravili koncert ze skladeb vítězů Mezinárodní soutěže pro nevidomé skladatele.

Program koncertu po rozkliknutí celého článku.

Na akci se podíleli: Konzervatoř a střední škola Jana Deyla, p.o., Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z. s. a Nadační fond Mathilda


Datum: 22.01.2024 19:00
Kde: Koncertní sál Jana Drtiny na Konzervatoři a střední škole Jana Deyla, Maltézské náměstí 14, Praha 1

 Zobrazena stránka 1 z 24 (celkem 479 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 .. 10 .. 20 .. 24