Oblastní odbočky Jihomoravského kraje

 

Blansko

Brno sever

Brno střed

Kyjov

mapa Jihomoravský kraj

 

 

 

Příspěvky

Publikováno 30.10.2019 09:11, Odbočka Kyjov

REHABILITAČNÍ POBYT

Obrázek

Poslední týden v měsíci říjnu jsme trávili na rehabilitačním pobytu v Mariánských Lázních. Po celý týden jsme absolvovali procedury, kondiční vycházky, poznávací zájezdy a kulturní večery.

Každý si užil to co měl rád, co mu vyhovovalo, co ho činilo šťastným, spokojeným a hlavně to, co bylo prostředkem pro jeho blaho a odpočinek.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 17.10.2019 15:18, Odbočka Kyjov

Výtvarná dílna

Obrázek

V naší výtvarné dílně se scházejí pro společná tvoření převážně mladí lidé s různými druhy zrakového postižení. Jsou to lidé zcela nevidomí a také se zbytky zraku, proto je potřeba před každým tvořením připravit určitý základ.

Tentokrát se vyráběli vánoční hvězdičky technikou drátkování. Vidící osoba musí nakoupit materiál, připravit z drátu základní hvězdu. Pak si každý pomocí jemného drátku a drobných korálků hvězdu ozdobí. Neřeší se barevná kombinace, neřeší se velikost korálků. Pro zcela nevidomého je tato nimravá práce velmi důležitá pro trénink jemné motoriky, kterou si zjemňuje svůj hmat. A toto je mimo estetické cítění hlavní smysl našich dílen. Hvězdičky jsou moc kouzelné a asi jim přibudou další kamarádi.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 16.10.2019 15:42, Odbočka Kyjov

Jak se u nás prodávala pastelka?

Obrázek

Přípravy na letošní sbírku Bílá pastelka se nevymykaly letům minulým. Jen jsme se museli smířit s tím, že 3 školy nám spolupráci odřekly a nepřálo nám počasí. V Hodoníně prý vytrvale pršelo, v Kyjově byly jen slabé přeháňky.

Ale.... Kyjov jsme zaplavili dvojicemi pastelkářů více jak jindy a v odpoledních hodinách nastoupili členové naší odbočky, vždy dvojice pracovník a člen, vždy dvojice vidící a nevidomý. Velkým přínosem nám byl, dnes už můžeme říci, dlouholetá spolupráce se základními školami v Brně a Bučovicích.

Ale.... věříme, že máme spoustu příznivců, podporovatelů, lidí kteří o nás vědí, kteří mají ve svém okolí či v rodině blízkého, který již naše služby využil, či využívá, nebo k tomu nabírá sil.

Dík vám všem, kteří jste koupí bílé pastelky přispěli ke zlepšení aktivizačních služeb u nás. Už teď víme, že za vaše peníze zakoupíme nový Pichtův stroj na psaní slepeckého Braillova písma.

 


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 14.10.2019 00:19, Odbočka Kyjov

OSOBNOSTI ČESKÝCH DĚJIN

Obrázek

Navštívili jsme mobilní výstavu voskových figurín, historických osobností našich dějin v životní velikosti. Jelikož detaily figurín pro mnohé z nás jsou v nedohlednu, uvítali jsme možnost 90 minut lektorského výkladu. A stálo to za to. Naše lektorka měla úžasný přednes, příjemný hlas a hlavně jsme se dozvěděli sem-tam i nějaký ten drb z dob dávno minulých. 


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 10.10.2019 02:29, Odbočka Kyjov

Soutěž v prostorové orientaci

Obrázek

Letošní soutěž v prostorové orientaci ulicemi Kyjova čítala přes 60 účastníků - byli to samotní soutěžící, jejich doprovod Andělé strážní - studenti Zdravotní školy v Kyjově, sekretářky pana starosty, pracovnice Informačního Centra v Kyjově,  Miloš Černý, učitel Základní umělecké školy v Kyjově, pracovnice Lesní školky v Kyjově, pracovníci kavárny Pražírna, instruktoři prostorové orientace Centra pro zrakově postižené v Brně-Chrlicích, dobrovolníci, členové a pracovníci oblastní odbočky SONS Kyjov.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 02.10.2019 21:11, Odbočka Kyjov

Den seniorů a zdravotně postižených

Obrázek

U příležitosti tohoto svátku jsme se prezentovali na akcích v městě Hodoníně a Kyjově.


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 30.09.2019 20:40, Odbočka Kyjov

Pastelky v nové relaxační zahradě

Obrázek

Dům s pečovatelskou službou v Kyjově měl 30. září Den otevřených dveří, odpoledne uspořádal grilovačku pro své obyvatele a jelikož máme s DPS dobrou spolupráci - před pár dny navštívili naše prostory klienty denního stacionáře a pro obyvatele DPS děláme poradenskou činnost a v poslední řadě obyvateli DPS jsou i naši členi, tak posezení u dobrého jídla voňavého burčáku zpetřili naše Pastelky svým zpěvem. V ten den se ještě slavnostně střihala páska nově zbudované relaxační zóny na zahradě DPS a  pak vystoupil dětský folklórní soubor Kyjovánek. Příjemný den jsme zakončili společně ve vestibulu zpěvem, posíleným o dva houslisty. Opět se naše organizace prezentovala svou činností a vzájemnou spolupráci pro kyjovské seniory.


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 29.09.2019 14:52, Odbočka Kyjov

Uzamykání studánky Bezdynky

Obrázek

Krásná tradice - uzamykat "naši" studánku Bezdynku, aby přes zimu si odpočinula a na jaře nás opět přivítala v plné kráse s čistou, chutnou vodou. Jenže, když naše motorová spojka s našimi seniory a polní kuchyňí dorazila na místo, jako první museli převrácené stoly s uhnilýma nohama nějak podepřít, to samé s lavicema. Holt, už je to nějakých pár roků, co naši šikovní chlapi tady to posezení zútulnili a klidné a tiché údolíčko studánky tentokrát bylo narušováno těžkou lesní technikou, vůkol se těří dřevo, lesy řídnout :-(

 


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 28.09.2019 13:25, Odbočka Kyjov

V Olomouci slavili a my byli při tom :-)

Obrázek

Střední škola, Základní škola a Mateřská škola prof. V. Vejdovského Olomouc-Hejčín slavila 65. výročí založení školy a Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek, oblastní odbočka Olomocu slavili 60. výročí.

K těmto významným událostem uspořádaly obě organizace společnou akci s názvem Den plný pohybu aneb mezigenerační setkání žáků, studentů a dospělých se zrakovým postižením i bez něj.

Vše se odehrálo v zadních prostorách školy (stačila k tomu tělocvična a jídelna :-))


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 22.09.2019 15:51, Odbočka Kyjov

ZAŽÍT KYJOV JINAK

Obrázek

Zažít Kyjov jinak byl název sousedké slavnosti, na který se sešel celý Kyjov buď v roli za pultem, nebo před ním.
Místní lidé, společnosti, organizace, skupiny, představovali, vystavovali, předváděli, prodávali, pekli, vařili, smažili, soutěžili, tvořili, vystupovali....
Celý program byl soustředěn do jednoho koutu Kyjova. kde po celý den probíhal program pro malé i velké. Nechyběla ani naše organizace, měli jste stánek na náměstí před budovou gymnázia, tedy přes silnic od našeho sídla, rádi jsme sešli z našeho druhého patra blíž lidem - a vyplatilo se.

V letošním roce jsme se zaměřili na interaktivní hry bez kontroly zraku a byli jsme neustále v obležení. Nabídli jsme velkým i malým formou hry každodenní činnosti, které vykonávají zcela automaticky, ale jakmile si dají na oči klapky, mnohdy jsou v koncích a nyní pak si uvědomí ten rozdíl, když si na ruce vidí a když jim zrak nepomůže.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 20.09.2019 22:46, Odbočka Kyjov

Den s našimi seniory

Obrázek

Stalo se již tradicí, je každým rokem v tuto dobu oslovíme naše členy seniorského věku, kteří z různých důvodů už nemohou být tak aktivní jako dříve a pozveme je na malý výlet. Většinou si každého vyzvedneme u domu a zajistíme mu průvodce. Společně pak navštívíme nějaké zajímavé místo, které je dostupné a není náročné na chůzi a než je rozvezeme domů, tak ještě společně poobědváme.

Jak takový den vypadal letos?


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 20.09.2019 06:50, Odbočka Kyjov

Sportovní hry

Obrázek

Zúčastnili jsme se sportovních her pro zrakově postižené "Chrlická žaba", v Centru pro zrakově postižené Brno-Chrlice.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 17.09.2019 05:26, Odbočka Kyjov

Historickým Kyjovem

Obrázek
Místo kde žijeme, kde má sídlo naše odbočka známe, ale každý z jiného úhlu, někteří neměli to štěstí, aby mohli shlédnout detaily nejenom historických budov. Proto jsme nabídli možnost, projít si historické budovy Kyjova formou komentované prohlídky a průvodkyní nám byla pracovnice Informačního centra.

 


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 12.09.2019 10:34, Odbocka Brno

Pozvánka na výstavu obrazů

Obrázek

Brněnské odbočky SONS vás srdečně zvou na výstavu obrazů, kterou pořádají v rámci 25. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě. 

Publikováno 12.09.2019 10:29, Odbocka Brno

Pozvánka na koncert

Obrázek

Brněnské odbočky SONS vás srdečně zvou na koncert, který pořádají v rámci 25. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě. 

Publikováno 12.09.2019 07:38, Odbočka Kyjov

FIT club

Obrázek

Po prázdninách odstartovalo  první setkání členů FIT clubu naší odbočky. V prvním roce jsme se více soustředili na přípravu zdravých pokrmů a vstřebávali jsme rady dietoložky. Nyní máme v plánu se zaměřit na cvičení. První lekci jsme absolvovali na cvičích strojích v přírodě.

Ono to není jenom přijít a makat. Zrakově postižený člověk se musí nejdříve dozvědět kde taková příležitost je, pak jej někdo musí s funkcí jednotlivých strojů seznámit a zajistit bezpečnost při cvičení, než se se cvičením sžije. Nám se vše podařilo, protáhli jsme těla, zahřáli své svaly. Takže máme super nakročíno ...


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 10.09.2019 09:09, Odbočka Kyjov

Beseda s nevidomým spisovatelem

Obrázek

Na besedách pořádaných naší odbočkou se snažíme seznámit s lidmi zajímavých profesí, zajímavým posláním či zajímavými dovednostmi. V mnoha případech zveme i lidi se zrakovým handicapem, nejen proto aby předvedli své schopnosti, ale také, aby motivovali ostatní zrakově postižené, ukázali, že když člověk hodně chce, dá se najít cesta k cíli.

Tentokrák mezi nás přijel Jiří Maršálek.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 23.08.2019 12:40, Odbočka Kyjov

Vyjeli jsme za hranice

Obrázek

Druhý prázdninový měsíc jsme si udělali společnou, malou dovolenou za hranice všedních dnů a to doslova.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 16.08.2019 12:14, Odbočka Kyjov

Sanitární den

Obrázek

Prostory naší odbočky prošly před rokem rozsáhlou rekonstrukcí, máme vše krásné, nové. Jelikož jsou naše prostory ještě rozsáhlé, navrhli jsme, aby se na generálním úklidu podíleli dobrovolně i naší členové a vyhlásili jsme Sanitární den.

Našli se dobrovolníci, přišli s patřičnými pomůckami, svačinou a my během dne skoro vše vytřeli, naleštili...prostě paráda! Ale nebyl to jen rutinný úklid, pomáhali nám i nevidomí a pro ně to byla malá výzva, malý výcvik sebeosluhy a hlavně, dokázat, že všichni společně dokážeme vše.

Díky všem, kteří se podíleli na tom, aby u nás bylo stále hezky :-)


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 26.07.2019 20:00, Odbočka Kyjov

Chřiby - křížem krážem

Obrázek

Léto svádí k cestování, poznávání. A tak i my vycestovali, abychom poznali své blízké okolí, kam se mnohdy samy těžko dostaneme.  Pro zrakově postiženého člověka, který nemá možnost sednout do auta a dojet kam se mu zachce, který nemá možnost si jen tak vyšlápnout na kopec, jsou tyto společné výlety velmi žádoucí. Velmi prospěšné jsou i naše společné výpravy v tom, že si dopředu zajistíme průvodce a pak máme komentovanou a tím také velmi zajímavou prohlídku daného objektu.

A kam to bylo tentokrát?


Počet obrázků: 10

 Zobrazena stránka 1 z 12 (celkem 229 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12