Oblastní odbočky Jihomoravského kraje

 

Blansko

Brno sever

Brno střed

Kyjov

mapa Jihomoravský kraj

 

 

 

Příspěvky

Publikováno 20.01.2020 10:25, Odbocka Brno

Brněnský Informátor 12 / 2019

Informace z Oblastních odboček SONS v Brně - prosinec 2019 

Publikováno 07.01.2020 14:18, Odbočka Kyjov

Začínáme od nuly :-)

Obrázek

 První setkání v roce 2020 jsme s našimi členy začali opět přípitkem a...


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 21.12.2019 23:27, Odbočka Kyjov

Vánoční besídka

Obrázek

Na letošní vánoční posezení jsme museli přidávat ještě dva stoly, abychom se všichni pohodlně vešli. Hned v úvodu zakoledovaly naše Pastelky a pak to šlo pěkně za sebou - vyhodnocení soutěže v "Člověče nezlob se"!, odměna pomocníkům při sbírce Bílá pastelka, dobrovolníkům. Utvořili jsme komisi, která se zavázanýma očima hodnotila vzorky z přineseného vánočního cukroví a kuchařinku toho nej jsme odměnili - novotou voníci vlastní vydanou kuchařkou. Další výtisk této kuchařky pak dostali členové Fit clubu, jelikož byla sestavena z pokrmů, které jsme v tomto kroužku během roku navařili.

Pod stromečkem ve dvou jutových pytlích pak čekal na každého přítomného jeden dárek, stylem - jeden přineseš, jeden odneseš a ještě jsme pro každého měli připravený malý dárek na Štědrovečerní stůl od členů výtvarného kroužku - keramický svícen ve tvaru Vánoční hvězdy.

Po zbytek večera pak našimi prostory voněl punč, vánoční cukroví a linul se zpěv. Věřím, že pro každého to bylo prima odpoledne, příjemné setkání.

Všem děkujeme nejen za dodané cukroví, slané občerstvení či víno, ale také za vaši celoroční podporu našich aktivit a přejeme vám, abychom se spolu, hlavně ve zdraví setkávali i v dalším roce.


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 20.12.2019 18:25, Odbočka Kyjov

Člověče nezlob se!

Obrázek

Stolní společenská hra "Člověče nezlob se!" ... všichni ji znáte a zcela určitě mi dáte zapravdu, že je fajn, když Jirka Mojžíšek ji upravil i pro možnost hraní nevidomých.

A u nás se letos konal již popatnácté turnaj pro 12 hráčů, čtyřkolově. Na vánoční besídce se pak oznámí výsledky, ocení se všechna družstva dle zásluh a navíc se ještě vyhlásí král této soutěže. Tím se může stát jen ten, kdo za všechna čtyři kola dosáhne nejvíce vítězných bodů. A jelikož se turnaj hraje víc jak měsíc, tak hráči ztrácí přehled o svém umístění a při vyhlášení je radosti a překvapení.
Letos navíc jsme udělali takovou malou inventůru a dle pečlivé dokumentace jsme si připomenuli vítěze minulých ročníků. Toho, kdo nejvíce získal titul KRÁLE jsme taktéž odměnili.

 


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 19.12.2019 09:40, Odbocka Brno

Brněnský Informátor 10 - 11 / 2019

Informace z Oblastních odboček SONS v Brně - říjen a listopad 2019 

Publikováno 14.12.2019 15:19, Odbočka Kyjov

Rozbalili jsme si první letošní dáreček

Obrázek
Pro členy našeho Fit clubu jsme připravili vánoční dárek, který byl do poslední chvíle zahalen tajemnem, tak jak to u těch pravých dárků bývá. V den konání se až na nádraží dozvěděli cíl cesty - Olomouc. Na místě samém - Centrum pohybu - co je čeká.
Strávili jsme dvě hodiny intenzivním pohybem, pod vedením dvou lektorek. Na té první nás fyzioterapeutka provedla cviky na posílení hlubokých zádových svalů, koordinace, kloubní pohyblivosti, prostě to, co v našem věku hodně potřebujeme a po čem se druhý den budeme cítit krásně svěže - což se potvrdilo. Druhá část byla věnována cvičení s nářadím - balanční deska Woudie, vibrační pomůcka Smovey a pružná tyč flexi-bar. To jsou pomůcky, které mimo jiné vedou ke zlepšení balančních a koordinačních dovedností, což zvláště při ztrátě zraku je třeba posilovat. A další překvapení bylo od cvičitelek - každý jsme dostali dáreček - CD a svíčku - díky moc.
Na závěr jsme si zašli do indické restaurace na bufetové vegetariánské menu s bezedným talířem a cestou na vlak jsme se prošli ztemnělými olomouckými vánočními trhy.
 
 
 

Počet obrázků: 9

 

Publikováno 12.12.2019 18:10, Odbočka Kyjov

Výtvarná dílna s vánoční tematikou

Obrázek

Po celý rok ve výtvarné dílně probíhá kreativní tvoření, dostupné pro zrakově postižené tvůrce. První prosincové setkání si každý na slaměný korpus vytvořil adventní věnec. Pochopitelně na některé kroky je potřebná asistence vidící osoby, ale právě proto mohou naší členové se takových aktivit zúčastnit a právě proto mohou vytvářet kreativní s nádechem uměleckého tvoření a hlavně je to pro ně jedna z možností procvičování a upevňování jemné motoriky, která je pro kvalitní a samostatný život se ztrátou zraku velmi potřebná.
Druhé prosincové setkání bylo tak trochu o odměňování za celoroční práci. Každý si domů odnesl svého andělíčka z březového špalíčku, kde samotná tvořivá práce neměla převážný podíl zrakově postižených. Ale všichni se na ně těšili, protože více než měsíc byly připraveny polotovary - špalík s připraveným hrotem, který si obstarali díky rodinným příslušníkům sami uživatelé. I toto je chvályhodné, že sami naši členové se podílejí na přípravě, a o to víc je těší výsledná tvoření. Takže andílci dostali svá křídla buď z papíru, nebo mozgumy a hlavu tvořila polysterénová koule a zdobila ji přírodní koudel.  Všem doma vytváří milou dekoraci.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 10.12.2019 17:46, Odbočka Kyjov

Vánoční bowling

Obrázek

Uspořádání Vánočního turnaje v bowlingu se ujali naší sportovci a turnaj probíhal v BowlingCity ve Veselí nad Moravou. Účast byla nabídnuta všem sportovcům a ti v úžasné pohodě, laděné atmosférou vánoc se zúčastnili v dostatečném počtu. Aby byl turnaj zajímavý a lákavý pro všechny, nejenom ty naše poloprofesionály, hrál se zajímavým způsobem ve dvojících, které byly losovány až na místě. A tak se mohlo stát, že do finále postoupili i ti méně zdatní bowlinkáři, páč měli za sparingpartnera  bowlinkářského borce. Systém spočíval v tom, že se odehrály čtyři kola a nastřídačku pak jedno kolo první rundu házel jeden a druhý dohazoval, pokud bylo co :-) a pak se vystřídali.
Je fajn, že  takové turnaje nejsou založeny na urputných bojích o prvenství, ale mohou se zapojit všichni, kdo se chtějí střetávat a zapojit se do nabízených aktivit.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 06.12.2019 00:06, Odbočka Kyjov

Předvánoční zájezd

Obrázek

Pro naše členy jsme uspořádali malý adventní výlet.
Začínal v Praze, kde jsme si prošli předvánoční Staromák a Václavák a večer jsme zavítali do Španělského sálu na Pražském hradě, na 26. ročník Vánočního koncertu nevidomých umělců.
Druhý den,  hned ráno jsme zájezdovým autobusem odjeli do Krušných hor. První zastávkou bylo město Boží Dar, návštěva muzea a aktuální Ježíškové pošty a pak hurá přes hranice do Německa. Nejdříve jsme uprostřed hor absolvovali prohlídku Mořského akvária v  Oberwiesenthalu a krásnou bílou krajinou s azurovým nebem jsme ujížděli do cíle našeho výletu - Annabergu. Neopomenuli jsme překrásné dva kostely - sv. Anny a hornický sv. Marie a  vánoční trhy na náměstí.
Překrásné počasí, pohodová atmosféra, úžasný průvodce, který nás celým dnem provázel a díky němuž jsme mohli i to, co někteří z nás nemohli vidět, měli možnost vnímat hlasem. Krásně nás ten den nastartoval do vánoční atmosféry.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 05.12.2019 00:53, Odbočka Kyjov

Vánoční kapr jak je libo

Obrázek

Na modro, na zeleno, na přírodno či na barevno.

To byla nabídka pro naše členy na výrobu vánočního kapříka, ale z pedigu.
Každý dostal předpřipravený polotovar, tělo kapra, kterého si dle svého vkusu vystailoval - proplétal pedig zvolené barvy jak "ploutve". Byla to naše první práce s pedigem. Našli se i jedinci, kteří s tímto druhem jemné motoriky měli problém, ale to není jenom důsledek ztráty zraku, tam naopak se podobnou činností jemnocit umocňuje. Ale od toho tam byli pomocníci a každý si domů odnášel  milou ozdůbku na stromeček, nebo do vánočního věnce, či malou dekoraci.

 

 


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 02.12.2019 22:49, Odbočka Kyjov

Nadílkování

Obrázek

Na pondělním klubovém setkání nás předčasně navštívili anděl s čertem, poslové zla a dobra. S sebou přinesli nadílku, každý dle svého dostupného sortimentu - anděl sladkost a čert uhlí.
Ale...každý z přítomných si musel v hlavě udělat takovou malou inventuru a zhodnotit svůj letošní rok, zda konal jenom dobro, nebo převažovaly ty záporné události a podle toho si sám vzal odměnu od anděla či čerta. Došlo i na velké váhání, někdy sami poslové pomáhali se zapeklitým úkolem.
Bylo hezké, že děti, které ještě sayi nemají jasno, jak to v tomto období Adventu a Vánoc chodí, samy ještě možná krapet tápou, se dokázaly do své role vžít. Byly velmi empatické, dokázaly si v každé situaci poradit, neměly s nikým problém a navodily opravdu nezvykle sváteční atmosféru.
A tak by to mělo být, promíchat generace, problémy a žít naplno :-)


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 16.11.2019 13:54, Odbočka Kyjov

Jedenácté přikázání

Obrázek

Je název nové knihy plné humorných povídek nevidomého spisovatele Jiřího Maršálka.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 16.11.2019 13:14, Odbočka Kyjov

Přijeli jsme si naplnit bříška a tašky :-)

Obrázek

V rámci turistické vycházky jsme se zatoulali až do Valašského Meziřičí. Ne ne, nenašlapali jsme tolik kilometrů, ale využili jsme služby ČD a náhradní autobusovou dopravu, následně pak MHD :-)
V muzeu jsme absolvovali dokumentární film o řeznickém řemeslu na Valašsku při  ochutnávce masných a uzených specialit i valašského piva a pak komentovanou exkurzi  desítek let starých řeznických strojů z 1. poloviny 20. století. Stroje navíc před našima očima skutečně ožily, díky funkčnímu transmisnímu pohonu,  který je  poháněn stacionárním motorem.

A závodní prodejnu s čerstvými produkty jsme taky nevynechali a v taškách jsme si odvezli voňavé masné produkty.

Je příjemné občas lesní cestičky oživit takovým atraktivním programem, ve kterém rozšíříme své poznatky vědomostní a taktéž, jak v tomto případě chuťové či čichové, a ještě doma rozdáme kus voňavé radosti.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 13.11.2019 10:49, Odbočka Kyjov

Den nevidomých u nás trochu jinak

Obrázek

13. listopad  - Mezinárodní den nevidomých, je věnován památce výročí úmrtí zakladatele první školy pro nevidomé Valentina Haüy.

Ve většině odboček se v tento den koná Den otevřených dveří a propaguje se jejich činnost. V Kyjově tomu bylo letos trochu jinak. Sice se po celý den dveře netrhly - dopoledne probíhal Trénink paměti, odpoledne Výtvarná dílna, ale přece jenom byl tento sváteční den poněkud výjimečný!

V zasedací místnosti kyjovské radnice totiž probíhala informační setkání k tématu zaměstnávání znevýhodněných osob. Byla to schůzka se zájemci o nabízenou pracovní činnost osobám zdravotně postiženým, dále se zájemci o práci asistenta, který by byl vztyčnou osobou mezi zaměstnavatelem a pracovníkem a s realizátorem celé akce, tedy potencionálním zaměstnavatelem, zástupcem sociální firmy, která má v Kyjově vytvářet nová pracovní místa na chráněném pracovišti. Vše se konalo pod záštitou města, pracovnicí Komunitního plánování. Zasedačka byla plná,  byly zastoupeny skoro všechny organizace sdružující zdravotně postižené a nechyběli jsme ani my, tedy zájemci o nabízené zaměstnání z řad nevidomých.

Podařilo se nám zajistit i asistentku pro naši skupinu, tak nezbývá než držet pěsti pro štěstí, aby těm, kteří chtějí práci a první krok už udělali vše vyšlo a našli uplatnění na trhu práce.

 


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 07.11.2019 00:44, Odbočka Kyjov

Chrlický slavík

Obrázek

Letos jsme se po malé odmlce zúčastnili pěvecké soutěže Chrlický slavík v Centru sociálních služeb pro zrakově postižené Brně-Chrlicích. Je to takový malý svátek pro milovníky krásných písní. Soutěže se zúčastnili mimo domácích také přátelé z jiných zařízení pro zrakově postižené Jihomoravského kraje, ale také už pravidelně i zahraniční hosté ze Slovenska.

Se soutěžní písni za naší odbočku vystoupili v kategorii jednotlivců Pavel Komosný, Pavel Švorba, Iveta Kunovjánková, Hana Oršuliaková a v kategorii duet Hana Oršuliaková a Pavel Švorba. Všechny, i sebe doprovázel na harmoniku Pavel Švorba. V nesoutěžní části pak vystoupil celý sbor Pastelky.

Ale letos se nejen zpívalo, ale i tancovalo a hrálo se i zvukové divadlo, prostě takový prima den. Po obědě došlo na vyhodnocení a my neodešli s prázdnou. V kategorii žen si druhé místo odnesla Iveta, první Hanka, u mužů Pavel Š. byl první a Hana s Pavlem si pak na pomyslnou bednu nastoupili ještě jednou v kategorii duet.

Celý den nám bylo  milo, přívětivě a to nejen díky krásnému sluníčkovému počasí, ale celkovou atmosférou, kterou si navzájem i přes své zrakové postižení dokážeme vzájemně zpříjemnit jeden obyčejný, všední den.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 05.11.2019 23:34, Odbočka Kyjov

Podzimní Fit club

Obrázek

Náš Fit club není jenom o cvičení, ale také o zdravé stravě. A když máme ten podzim a na venkovním hřišti už není to cvičení tak příjemné, tak jsme se přestěhovali do našich prostor a zahájili jsme sérii cviků na židlích a přípravu dýňové polévky.

Očistili a nakrájeli jsme máslovou dýňi a nechali ji změknout a provonět v troubě, zatím co jsme se cvičením trochu protáhli. Pak nastala souhra několika rukou, která vykouzlila porce voňavých talířků zlatavé polévky. Ale ta příprava se nesla i v duchu sebeobsluhy, jelikož jsme se podíleli všichni, každý takovou měrou, jakou mu zrakové postižení dovolilo a taktéž při servírování se podíleli i nevidomí, i když třeba doma je k tomu nepustí...a to je smysl všech našich aktivit -zkoušet a zároveň se učit nové úkony.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 04.11.2019 23:09, Odbočka Kyjov

Halloweenské pondělí

Obrázek

Halloweenskou párty jsme si oživili náš klubový pondělek. Na tento anglosaský svátek se to u nás hemžilo duchy, mumiemi, pavouky, kostlivci a smrtkami. Ale jak je u nás zvykem, nebylo to jen takové nic neříkající posezení. Byly připraveny malé dárky v podobě duchů, kterými byli obdarováni ti, již splnili nelehký úkol, který hraničil jak s jemnou motorikou, tak s tréninkem paměti.

Každý z přítomných obdržel klapky na oči a pytlík s pěti dřevěnými písmenky. Ta písmenka nejenže musel poznat, ale ještě z nich poskládat nejméně pět smysluplných slov. Někteří vydali ze sebe maximum,  soupeřili mezi  sebou a vznikala tak nová slova, ba někdy i patvary, ale což, však to byla  halloweenská párty a při té je dovoleno i trochu vybočit :-)

 


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 30.10.2019 09:11, Odbočka Kyjov

REHABILITAČNÍ POBYT

Obrázek

Poslední týden v měsíci říjnu jsme trávili na rehabilitačním pobytu v Mariánských Lázních. Po celý týden jsme absolvovali procedury, kondiční vycházky, poznávací zájezdy a kulturní večery.

Každý si užil to co měl rád, co mu vyhovovalo, co ho činilo šťastným, spokojeným a hlavně to, co bylo prostředkem pro jeho blaho a odpočinek.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 17.10.2019 15:18, Odbočka Kyjov

Výtvarná dílna

Obrázek

V naší výtvarné dílně se scházejí pro společná tvoření převážně mladí lidé s různými druhy zrakového postižení. Jsou to lidé zcela nevidomí a také se zbytky zraku, proto je potřeba před každým tvořením připravit určitý základ.

Tentokrát se vyráběli vánoční hvězdičky technikou drátkování. Vidící osoba musí nakoupit materiál, připravit z drátu základní hvězdu. Pak si každý pomocí jemného drátku a drobných korálků hvězdu ozdobí. Neřeší se barevná kombinace, neřeší se velikost korálků. Pro zcela nevidomého je tato nimravá práce velmi důležitá pro trénink jemné motoriky, kterou si zjemňuje svůj hmat. A toto je mimo estetické cítění hlavní smysl našich dílen. Hvězdičky jsou moc kouzelné a asi jim přibudou další kamarádi.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 16.10.2019 15:42, Odbočka Kyjov

Jak se u nás prodávala pastelka?

Obrázek

Přípravy na letošní sbírku Bílá pastelka se nevymykaly letům minulým. Jen jsme se museli smířit s tím, že 3 školy nám spolupráci odřekly a nepřálo nám počasí. V Hodoníně prý vytrvale pršelo, v Kyjově byly jen slabé přeháňky.

Ale.... Kyjov jsme zaplavili dvojicemi pastelkářů více jak jindy a v odpoledních hodinách nastoupili členové naší odbočky, vždy dvojice pracovník a člen, vždy dvojice vidící a nevidomý. Velkým přínosem nám byl, dnes už můžeme říci, dlouholetá spolupráce se základními školami v Brně a Bučovicích.

Ale.... věříme, že máme spoustu příznivců, podporovatelů, lidí kteří o nás vědí, kteří mají ve svém okolí či v rodině blízkého, který již naše služby využil, či využívá, nebo k tomu nabírá sil.

Dík vám všem, kteří jste koupí bílé pastelky přispěli ke zlepšení aktivizačních služeb u nás. Už teď víme, že za vaše peníze zakoupíme nový Pichtův stroj na psaní slepeckého Braillova písma.

 


Počet obrázků: 5

 Zobrazena stránka 1 z 13 (celkem 241 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13