Oblastní odbočky Kraje Vysočina
Zde naleznete základní údaje o odbočkách v kraji Vysočina. Pro více informací můžete navštívit stránky jednotlivých pracovišť.
Havlíčkův Brod
Marie Heilandová - předsedkyně
tel.: 778 702 411
mail: havlickuvbrod-odbocka@sons.cz
Adresa: Dobrovského 2915, 58001 Havlíčkův Brod
Provozní hodiny: dle dohody
Jihlava
Marie Fialová - předsedkyně
tel.: 778 412 706
mail: jihlava-odbocka@sons.cz
Adresa: Nad Plovárnou 5, 586 01 Jihlava
Po 9:00 - 12:00 a 13:30 - 16:30; Út - Čt 8:00 - 14:00; Pá 8:00 - 11:00
Pelhřimov
Markéta Drbalová - předsedkyně
tel.: 773 793 044
mail: pelhrimov@sons.cz
Adresa: Domov mládeže VOŠ a Střední školy hotelové, Slovanského bratrství 1664, 393 01 Pelhřimov
Po 9:00 - 12:00 a 13:30 - 16:30; Út, St a Čt 8:00 - 14:00
Třebíč
Eva Tručková - předsedkyně
tel.: 778 768 393, 778 412 708
mail: trebic-odbocka@sons.cz
Adresa: Komenského nám. 137/9, 674 01 Třebíč - vnitřní město
Po 8:00 - 12:00, St 13:00 - 17:00 (volnočasové aktivity), Čt 8:00 - 12:00
Žďár nad Sázavou
Miroslav Liml - předseda
tel.: 778 702 412
mail: miroslav.liml@sons.cz
Adresa: Komenského 1, 591 01 Žďár nad Sázavou
Po a St 8:00 - 12:00
Příspěvky

Náš první letošní "autobusový" výlet jsme naplánovali do Prahy - Zbraslavi do muzea zvonařství, do kostela, kde jsou pohřbeni Václav ll. a Eliška Přemyslovna a další z tohoto rodu. Na začátek jsme se ovšem posilnili v cukrárně a den zakončili v restauraci Škoda lásky, kde se o nás vzorně postarali.
Více se dočtete v červnovém čísle našeho časopisu.
Počet obrázků: 10

Kdo by neznal slavný film, natočený podle stejnojmenné knihy Jiřího Brdečky. Hlášky z této české westernové parodie patří mezi nejznámější, především ta „alkohol, podávaný v malých dávkách, neškodí v jakémkoli množství“. Charakterní a ušlechtilý hrdina zásadně popíjející alespoň jednu sklenici Kolalokovy limonády denně, padouch zvaný Hogo Fogo, sličná Winifred a barová zpěvačka Tornádo Lou, zvaná Arizonská pěnice, rvačky, přepadení, výstřely, do toho ta správná hudba ... Zpracovat námět pro divadelní představení v Horáckém divadle Jihlava se mladému režisérovi Markovi Davidovi skutečně podařilo - na tom se asi shodne naprostá většina těch, kteří se na „limonádníka“ přijdou podívat. Mezi ty spokojené patří i členové naší havlíčkobrodské odbočky, kolegové z odbočky jihlavské i klienti Tyflocentra a jejich průvodci. Ani zkušené čtyřnohé divadelní návštěvnice Xasha a Cherry neměly žádné kritické připomínky. Živá hudba, kterou představení doprovázela kapela přímo na jevišti, skvěle dotvářela atmosféru a dodala ten správný šmrnc. Určitě mnohým divákům cukaly nohy v rytmu ... I přesto, že to byla veřejná generálka - premiéra se chystala na druhý den - a herci se podle nepsaných divadelních zákonů nepřišli děkovat, potlesk zazněl mnohokrát přímo v průběhu představení i na konci. Požitek z povedeného divadelního představení mají všichni, vidící i nevidomí. Stačí trochu popustit uzdu představivosti a občasný tichý komentář vedle sedícího průvodce. Do Horáckého určitě zamíříme znovu, už si vybíráme tituly z nabídky příští sezóny.
Velké poděkování posíláme všem hercům a pracovníkům HDJ, kde se vždy cítíme vítáni a je nám tam dobře.
Fotografie je z webovývh stránek hdj.cz
VE ŽDÍRCI POPRVÉ (výstava kompenzačních pomůcek)

Titulek není zcela pravdivý, protože do Ždírce nad Doubravou jezdíme poměrně často - kontrolovat obě psí kasičky a také jednou ročně vyprázdnit Doubravce a Edíkovi pokladničky. Poprvé jsme však v tomto městě uspořádali výstavu kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené. Původně měly být prezentovány i pomůcky pro tělesně postižené, zdravotní problémy však naše plány změnily. Bohužel v úterý 15. dubna ani počasí nepřálo, místo sluníčka poprchávalo a foukal nepříjemný vítr.
Po osmé hodině ranní nás v budově městského úřadu přivítali starosta i místostarosta, kteří odjížděli na úřední jednání, a péči o nás převzala ochotná paní Vondráčková. V přízemní prostorné zasedací místnosti bylo k dispozici dost stolů, na které mohly dámy z krajského střediska Tyfloservisu, paní Venzhöferová z Centra pro zdravotně postižené i my z odbočky SONS vyložit přivezené pomůcky a další materiály. Doufali jsme, že díky včasné a cílené propagaci ze strany radnice i z naší se zájemci brzy objeví. Proto pro nás bylo trochu zklamáním, že se nedostavil nikdo z místní základní školy, přestože to pan ředitel osobně přislíbil, ani nikdo z klientů a personálu zdejších a okolních domů s pečovatelskou službou. O to větší radost jsme měli, že těm několika návštěvníkům byla nabídnuta konkrétní pomoc a důležité informace. Poděkování si zaslouží naši členové Marta, Mirek, Eliška, Bohunka a jejich rodinní příslušníci, kteří si přišli prohlédnout nabízené novinky a popovídat si. Také dvě zdravotní sestřičky a paní doktorka projevily opravdový zájem o vystavené pomůcky a informace o službách. I přes relativně nízkou účast nehodnotíme akci jako zbytečnou, protože pokud pomohla alespoň jednomu člověku, měla smysl. A každý začátek je těžký, nenecháme se odradit. Přemýšleli jsme, jak příště lépe a účinněji informovat veřejnost. Aby se nestávalo, že o týden později se nám ozve zrakově postižený člověk, žijící pár kilometrů od místa konání výstavy, a požádá o pomoc s kompenzačními pomůckami. Informace o akci se k němu nedostala ...
Děkujeme vedení města Ždírec nad Doubravou nejen za vstřícnost při organizování výstavy, ale také za dlouholetou skvělou spolupráci a podporu.
Počet obrázků: 2


Poslechněte si načtený dubnový časopis včetně hudebního dokreslení a rozhovoru s panem Františkem Novotným.
Počet mp3: 5

Ve středu 2. dubna jsme navštívili krásně opravenou budovu staré radnice na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě.
Paní průvodkyně naší více než dvacetičlennou výpravu provedla krásnými prostory, povídala o historii daleké i nedávné a my jsme vzpomínali, jak v těch místech bývalo oddělení specializovaných služeb, kam jsme si chodili půjčovat zvukové knihy nahrané na kazetách, pozdejí CD discích a jak jsme nakonec chodili už jen s malým flash diskem.
Počet obrázků: 5

Byli jste se už podívat na výstavě zrakově postižené malířky Silji Korn?
Až do konce dubna máte možnost v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě.
Naši členové i se svým psím doprovodem už tu byli :-)
A protože část výstavy je v prostorách kavárny, pohodlí je zaručeno!
Počet obrázků: 3

Ve společenském sále Krajské knihovny Vysočiny se již od patnácté hodiny odpolední začali scházet lidé. Byl čtvrtek 20. března a my všichni jsme si přišli pro pohlazení. Pro takové pohlazení po duši, jaké umí František Novotný, básník a spisovatel, textař a mnohaletý „rozhlasák“.
Jen pár minut před začátkem pořadu jsem Františka nesměle poprosila, jestli by pro nás nekoukavé mohl napsat pár veršů pro potěšení. Stalo se. Se skromností velkým lidem vlastní vzal tužku a papír a jen tak mezi řečí nám svými slovy poslal tento vzkaz:
Nad osudem rukou lomí
mnozí z mnohých lidí
Příkladem jsou nevidomí
kteří srdcem vidí
S těmi mluvím nejraději
o lásce a o naději
A jak to bylo dál? Rozklikněte a přečtěte si ...
Počet obrázků: 1

Výstavu kompenzačních pomůcek, kterou jsme pořádali v říjnu loňského roku v Havlíčkově Brodě, navštívilo také několik studentek Akademie Světlá nad Sázavou. Paní učitelku téma zaujalo a na místě jsme se dohodli, že pro ně uspořádáme o životě zrakově postižených přednášku přímo ve škole. Středa 12. března vyhovovala oběma stranám a zájem projevila i studentka žurnalistiky Tereza, která s naší výpravou navštívila Senát ČR a zpracovává bakalářskou práci o nevidomých. Paní učitelka Olga Blažková nás přivítala před školou a my jsme se hned zvědavě vyptávali. Akademie poskytuje vzdělání v neuvěřitelném množství čtyřiceti studijních a učebních oborů více než šesti stovkám studentů a učňů. Vedle gymnázia, ekonomického, sociálního a dalších čtyřletých oborů studia zde odborné i praktické vědomosti získávají skláři, keramici, bytoví designéři, pečovatelky, truhláři, kameníci, kováři, zlatníci ... S výsledky jejich práce se návštěvník školy setkává na každém kroku - vstup do areálu střeží dva kamenní rytíři, obdivovat můžeme zdobené kované mříže, barvami zářící skleněné vitráže, keramiku. Po širokém schodišti jsme vystoupali do třetího patra, kde jsme se usadili v reprezentačních prostorách školy, v aule. Po zazvonění začala přicházet děvčata - opravdu jen děvčata, žádný chlapec. Byly to studentky sociálního oboru a budoucí pečovatelky, zhruba tři desítky dívek. Přednáška či spíše beseda probíhala podobně jako všechny předchozí, které jsme na školách pořádali. Protože o životě s postižením zraku povídáme jak v mateřských, tak na základních školách i pro středoškoláky, musím si vždy uvědomit, ke komu mluvím ... Během první vyučovací hodiny jsme hovořili o tom, co život slabozrakých a nevidomých přináší a co člověku bere, co se musí naučit zvládat, kdo mu pomůže, jak se k takovým lidem chovat a umět jim správně pomáhat. Samozřejmě padaly podobné otázky - odkdy nevidím, jak zvládám to či ono ... S paní učitelkou i s dívkami jsme se dohodli, že nebudeme mít přestávku a „pojedeme“ dál. Pozornost studentek se zaměřila na drobné kompenzační pomůcky, které jsme s sebou přivezli na ukázku, například ozvučené telefony, mluvík, hmatové pexeso a kostky, populární drobnosti jako podpisová šablonka a párovače ponožek. Zájem vzbudily ukázky Braillova bodového písma a plastických hmatových obrázků, náš časopis Paprsek, reflexní pásky pro zrakově postižené a další. Mančina jim vše předváděla a vysvětlovala, Tereza si pilně zaznamenávala své postřehy a já dávala odpočinout hlasivkám. S klapkami na očích si dívky zkoušely role nevidomého při chůzi s bílou holí a jeho průvodce. Zajímaly je informace o vodicích psech, o jejich výcviku a významu pro nevidomé. Výše ceny takového čtyřnohého pomocníka je překvapila. Informovali jsme je i o příspěvcích na pořízení dalších kompenzačních pomůcek a o krajských střediscích Tyfloservisů a TyfloCentra. Druhá vyučovací hodina se chýlila k závěru, a přestože jsme se dohodli, že besedu ukončíme o malinko dřív, dívky přicházely s dalšími otázkami. Tereza si zatím popovídala s několika studentkami o tom, co si ze setkání odnesou a čemu se chtějí věnovat po ukončení studia. Velkou radost nám udělal „kousek jara“, jak paní učitelka nazvala kvetoucí petrklíče, které jsme si odváželi jako poděkování. Odjížděli jsme s dobrým pocitem a děkujeme za milé dopoledne studentkám i paní učitelce.
Počet obrázků: 3
Pamatujete si ještě tu básničku? Polámal se mraveneček, ví to celá obora, o půlnoci zavolali mravenčího doktora ...
Při přednášce manželů Pavla a Kláry Bezděčkových z jihlavského muzea jsme říkadla a básničky o mravencích nerecitovali, ale dozvěděli jsme se o nich spoustu zajímavostí. Na Ferdu mravence však nakonec došlo, a bylo to velké překvapení ... Naši hosté se zkoumání a pozorování drobných příslušníků tohoto blanokřídlého hmyzu věnují již dlouhou dobu, mravenci dokonce mohou za jejich seznámení a manželství. Jak paní Klára vtipně poznamenala: Mravencům se většinou věnují manželské páry, protože s takovým člověkem by nikdo normální nevydržel. A víte, kde si Klára s Pavlem řekli „ano“? Na Mohelenské hadcové stepi, protože tam je nejvyšší zastoupení druhů hmyzu v České republice ... Bezděčkovi jsou velmi sympatičtí, poutavě a zajímavě vyprávějí a je znát, že jejich práce je pro ně zároveň koníčkem. Pracují sice v muzeu, ale při svých výzkumech cestují po mnoha zemích světa a patří mezi absolutní špičku „mravencologů“ v naší republice. Při jejich přednášce padala samozřejmě i nějaká ta latinská jména, ale jinak bylo jejich vyprávění velmi srozumitelné, vtipné i poučné ..
Rozklikněte si příspěvek a dozvíte se víc! :-)




Srdečně zveme na besedu s Františkem Novotným, která se uskuteční ve čtvrtek 20. března od 16 hodin v sále Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě.
Počet obrázků: 1

Ú N O R
V lednu bylo sněhu málo,
zbývá ale naděje,
na „Jizerskou padesátku“
že ho ještě navěje.
Běžkařů jsou všude davy,
také mnozí diváci,
i když všichni nevyhrají,
užijí si legraci.
Únor bílý pole sílí,
sněhu je už metr,
zimní bunda s kožešinou,
pod ní teplý svetr.
Za měsíc už bude jaro,
slunce trochu síly má,
pod okny pak sníh roztaje,
objeví se sněženka.
veršovala naše členka Hana Fikarová

