Oblastní odbočky Olomouckého kraje

 

● Jeseník

● Olomouc

● Prostějov

● Přerov

● Šumperk

mapa Olomoucký kraj

 

 

Příspěvky

Publikováno 27.03.2020 15:49, Odbočka Prostějov

Povzbuzení a poděkování

Povzbuzení a poděkování 


Datum: 27.03.2020

 

Publikováno 27.03.2020 08:41, Odbočka Přerov

Zpravodaj duben 2020

Obrázek Zpravodaj přerovské odbočky obsahuje informace k nepříznivé situaci způsobenou koronavirem, sociálně právní poradenství a cvičení k procvičování paměti

 

Publikováno 26.03.2020 14:53, Odbočka Olomouc

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ 9

Důležité informace č. 9

pro členy a příznivce OO SONS Olomouc

 

V těchto informacích vás tentokráte oslovuje kolegyně Klárka Hájková, která vám přináší zprávu o současném stavu sociálně aktivizačních služeb a jejich omezení.

 ***

Vážení členové!

Snad se Vám daří dobře a jste všichni zdrávi!!!

Aktuální situace v zemi je vážná, a zatím nám v souvislosti s běžnou činností naší odbočky do karet moc nehraje. Z toho důvodu jsme nuceni prozatím až do odvolání pokračovat v přerušení veškerých společných, a Vámi tolik oblíbených aktivit naší odbočky, jako jsou kluby a kroužky, výlety, Muzikoterapie, Bowling atd...

S tím souvisí také zrušení prezentace naší odbočky na Poliklinice u Tržnice. Kutilové, nezoufejte, víme, kolik práce a úsilí jste do výroby vložili, a proto naše krásné výtvory, které se podařilo zatím letos vyrobit, zavčas doděláme a určitě ještě zužitkujeme.

Přerušení aktivit platí až do odvolání! Jakmile bude situace příznivější a budeme se moci opět scházet, určitě se Vám včas ozveme.

Nadále však platí, že můžete využít služeb odborného sociálního poradenství či pomoci se zajištěním roušek a nákupů nebo odeslání poštovních zásilek.

Děkujeme za pochopení a přejeme Vám všem hlavně pevné zdraví, dostatek trpělivosti a optimismu, že zase bude lépe!!!

 Klára Hájková

 

P.S.: Včera, ve středu 25. března se po 12 hodině v ulicích měst, mnohých domácnostech, či pracovních kolektivech rozezněla píseň „Není nutno“ v rámci akce Česko zpívá. Tuto populární písničku z pohádky Tři veteráni jistě znáte, vzpomeňme si tedy na ni a zazpívejte si třeba i dnes. Lepší nálada zaručena!

 Úvodní slovo Zdeňka Svěráka a písničku posíláme v příloze.


Počet mp3: 1

 

Publikováno 26.03.2020 14:51, Odbočka Olomouc

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ 8

Důležité informace č. 8

pro členy a příznivce OO SONS Olomouc

 

Vážení přátelé!

Po kratší odmlce vám předkládáme dalších několik informací týkajících se současné krizové situace.

Jako první bod bude naše velké poděkování všem, kteří nám v této době pomáhají. Také pošleme pozdravy našim členům do uzavřené oblasti. Dále pár praktických informací a v příloze pak důležité informace z Úřadu práce.

Věříme, že dobře zvládáte všechna omezení a věnujete se věcem a záležitostem, na které v běžném životě nemáte čas. My všichni pracovníci odbočky postupně komunikujeme telefonicky nebo e-mailem prakticky se všemi našimi členy. Pokud někdy nezareagujeme hned, je to tím, že je vás hodně – naše odbočka má v současné době téměř 200 členů.

Mějte se všichni v rámci možností dobře, buďte trpěliví a věřte, že společně krizi překonáme!

 Vaši pracovníci Oblastní odbočky SONS Olomouc

 

 

 1. NAŠE OBROVSKÉ PODĚKOVÁNÍ:

Dostali jsme se do fáze, kdy všem, kteří potřebovali roušky a dezinfekci jsme tyto zdravotnické potřeby během minulého a tohoto týdne doručili. Jednak sami, ale hlavně díky ochotným dobrovolníkům z řad studentů nebo pracovníků Univerzity Palackého v Olomouci.

Byly to slečny a mladé paní Lenka, Eliška a Kristýna a mladí muži Tomáš, Radim a Jan.

Naše poděkování směřujeme ještě jednou k pracovníkům a hercům Divadla Tramtarie, které bylo prvním dodavatelem roušek, hned poté pro nás začala šít naše dlouholetá dobrovolnice paní Zuzka Valihrachová, která k dnešnímu dni pro naše členy našila neuvěřitelných 100 kusů.

Dalšími výrobci roušek byla členka Oblastní rady naší odbočky Táňa Grolichová a naši věrní přátelé bratři kapucíni.

Myslel na nás i Krajský úřad, který pro všechny odbočky v našem kraji dodal na 280 roušek na jedno použití.

Dezinfekci jsme vám mohli dodat díky vedoucímu Katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého prof. RNDr. Janu Hlaváčovi, Ph.D., který pro naše členy věnoval 10 l dezinfekčního prostředku.

Jeho odvoz zajistil jeden ze studentů tohoto oboru Tomáš. V neposlední řadě velké poděkování patří Mgr. Bronislavě Paučkové, která nám také bezplatně zajistila 50 plastových lahviček s rozprašovačem.

Doba je pro nás všechny náročná, ale i nyní se ukázalo, že právě krizová situace lidi stmeluje a že se najde spousta ochotných lidí, kteří chtějí pomoci lidem, kteří tuto pomoc potřebují.

Takže ještě jednou – vy všichni, kteří jste nám jakýmkoliv způsobem pomohli a věnovali nám svůj čas, někdy i prostředky, přijměte náš upřímný a velikánský dík!

 

 1. ZDRAVÍME NAŠE ČLENY DO UZAVŘENÉ OBLASTI:

V Litovli a Uničově a dalších okolních obcích, které jsou v současné době v přísné karanténě, máme celou řadu našich zrakově postižených členů. S většinou z nich jsme již telefonicky hovořili, někteří nám píší e-mailem.

Musíme je pochválit, uzavření obcí zvládají statečně a pochvalují si starost pracovníků městských a obecních úřadů. Hygienická a další opatření jsou v této oblasti daleko přísnější než mimo ni, přesto je snášejí trpělivě a bez reptání.

Tak vám přejeme, ať ta přísná opatření dobře zvládnete a vůbec život v krizových podmínkách. My všichni na vás myslíme!

A ještě jedna informace:

Český rozhlas Olomouc vysílá každý den po 11. hodině speciální rozhlasový servis pro obyvatele uzavřených oblastí.

Zde odpovědní činitelé poskytují aktuální informace pro občany města a obcí, odpovídají na jejich telefonické nebo e-mailové dotazy. Nalaďte si frekvenci 106,8 MHz.

 

 1. ROUŠKY A DEZINFEKCE:

Připomínáme:

Textilní roušky - je nutno po každém použití vyprat, minimálně 15 minut vyvařit a po usušení vyžehlit, proto je třeba mít k dispozici minimálně 2 textilní roušky.

V první vlně dodávky jsme předali našim členům po jedné roušce, další spolu s dezinfekcí v druhé vlně.

Jednorázové papírové roušky – použijte jen jednou, nejdéle 2, maximálně 3 hodiny, pak je vložte do samostatného igelitového obalu a vyhoďte do komunálního odpadu.

Po každé manipulaci s použitou rouškou i před použitím si vydezinfikujte ruce.

Podrobnosti o manipulaci s rouškami najdete na odkazu:

http://www.enviweb.cz/115896

Dezinfekce – Prostředek, který jsme vám dodali, odpovídá normě Světové zdravotnické organizace. Na každé lahvičce, kterou jsme vám dodali, je uvedeno jeho složení.

Použití: Nejprve si vždy důkladně umyjte ruce, vysušte si je a pak si na dlaň stříkněte jednu - dvě dávky z rozprašovače. Tekutinu si důkladně vetřete do pokožky na dlani i na hřbetu rukou.

Dezinfikovat lze i menší povrchy – kliky, mobilní telefony, klávesnice počítačů. očistu provádějte čistým hadříkem, na který nastříkejte několik dávek z rozprašovače.

POZOR: k 160 dosud vyrobeným textilním rouškám přibude další várka od Divadla Na balkoně, které se nyní taktéž přeměnilo na šicí dílnu a které nám chce větší počet roušek věnovat. Kdo z vás ještě roušky nutně potřebuje, ozvěte se! Můžeme je dodat prostřednictvím studentů nebo je zašleme poštou.

Bohužel, dezinfekční prostředek další zatím nemáme. Pokud budou nové požadavky, pokusíme se jej nějakým způsobem zajistit.

 

 1. ÚŘAD PRÁCE A STAV NOUZE:

Níže naleznete informaci vydanou ředitelstvím Úřadu práce ČR pro občany, kteří musí nebo chtějí s jednotlivými odděleními komunikovat v nejrůznějších záležitostech. Došlo k omezení provozu všech pracovišť v důsledku opatření za účelem snížení nebezpečínákazy koronavirem, ale je možno s pracovníky komunikovat dočasně náhradním způsobem.

 


Počet obrázků: 13

 

Publikováno 24.03.2020 09:19, Odbočka Olomouc

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ 7

Důležité informace č. 7

pro členy a příznivce OO SONS Olomouc

 

Začínáme druhý týden poskytování důležitých informací. Situace je vážná a my se musíme přizpůsobit změněným životním podmínkám. Věřme, že jen na dočasnou dobu. Doba je vážná, ale na druhé straně přináší neuvěřitelnou vlnu solidarity. Lidé si dokáží poradit a pomoci i v dobách těžkých. Je tomu tak i nyní.

Objevilo se kolem nás plno ochotných lidí, kteří chtějí pomoci, a za to jim opět vyjadřujeme velikánský dík! Proto také můžeme pomoci i my vám. Děkujeme všem, kteří nám píší a volají a vyjadřují podporu a tuto pomoc oceňují. Proto jsme přesvědčeni, že stav nouze společně zvládneme.

Jsme s vámi!

Vaši pracovníci Oblastní odbočky SONS Olomouc 

 

 1. ROUŠKY A RESPIRÁTORY:

První vlnu přidělování roušek máme za sebou. Bylo nutné, aby každý z našich členů, kdo nemá možnost si roušku opatřit sám nebo ji získat z jiných zdrojů, ji dostal od nás.

Znovu, tak jako v minulých informacích, nabízíme možnost získat roušku další. Proto, prosím, pokud možno obratem, nám svůj požadavek e-mailem nebo telefonicky sdělte.

Nyní také nastal čas, abychom si řekli více o jejím používání a hygieně.

Mezi rouškou a respirátorem je veliký rozdíl. Primárním rozdílem mezi oběma pomůckami je ten, pro koho jsou určeny.

# Roušky slouží k ochraně před šířením virů a bakterií, nasazují si ji tedy nakažení, aby nešířili nemoc dál.  Protože v současné době jsou respirátory pro běžného občana nedostupné, přednost mají zdravotníci. Používání roušek na veřejnosti je povinné, protože když je budou používat všichni, tak se všichni do jisté míry chrání navzájem. A jak roušku správně používat?

■ Před nasazením ústní roušky použijte dezinfekci na bázi alkoholu, nebo si umyjte ruce mýdlem a teplou vodou.

■ Ústní rouškou si zakryjte nos a ústa a ujistěte se, že mezi obličejem
a rouškou nejsou žádné mezery.

■ Během nošení se ústní roušky nedotýkejte, pokud tak učiníte, očistěte si ruce dezinfekcí na bázi alkoholu, nebo mýdlem a teplou vodou. Jakmile je ústní rouška vlhká, vyměňte ji za novou, roušky určené na jedno použití znovu nepoužívejte.

■ Ústní roušku sundávejte zezadu (nedotýkejte se přední části roušky); roušku ihned vyhoďte do uzavřeného koše; očistěte si ruce dezinfekcí na bázi alkoholu, nebo mýdlem a teplou vodou.

■ Na vícero použití jsou pouze roušky bavlněné, které po použití vypereme (nejlépe i vyvařit) a před použitím vyžehlíme. Skladovat vyžehlené roušky můžeme v čisté uzavíratelné dóze.

# Respirátory neboli polomasky jsou určené k ochraně před nákazou. Nosit by je měli zdraví lidé, aby se chránili před onemocněním. Ochránit vás mohou i celoobličejové masky s vhodně zvoleným filtrem.

Respirátor se oproti běžné roušce výrazně liší, a to už svojí konstrukcí, protože musí mnohem lépe přilnout k obličeji a pevně obepnout jeho spodní část. Jedině tak může respirátor člověka dobře izolovat od okolí. Skládá se často z měkké i pevné části. Důležitým faktorem je certifikace. Respirátory mají také lépe uzpůsobený filtr, který oběma směry zachytí jemný prach i toxický aerosol – tedy třeba okolní i vlastní vydechovaný vzduch.
Ochranné schopnosti respirátorů vyjadřuje škála FFP1 až FFP3. Až nejvyšší kategorie respirátorů třídy FFP3 s účinností nad 99% zachytí prach, aerosol, viry, bakterie i spory. Absolutní ochranu před viry však nabídne až celoobličejová maska, nebo kompletní ochranný oděv.
I s izolací horních a dolních dýchacích cest totiž u agresivních virů
a bakterií hrozí, že se cizorodé látky dostanou do organismu skrze další sliznice – zejména přes oči. Ke snížení pravděpodobnosti přenosu virů
a bakterií je třeba dodržovat také základní hygienická pravidla.

Zvolte správnou filtrační třídu:

Respirátory (polomasky) se tedy člení podle filtračních tříd – tedy podle toho, jak vysokou ochranu a stupeň filtrace poskytují. Respirátory musí splňovat přísné podmínky české normy - ČSN EN 149.

◾ Filtrační třída FFP1 – představuje nejnižší stupeň ochrany. Tyto respirátory chrání proti netoxickým pevným částicím – proti nízké koncentraci jemného prachu a aerosolům na vodním nebo olejovém základě, a to do koncentrace až 5xNPK/PEL (nejvyšší povolená koncentrace látek v ovzduší/přípustné expoziční limity látek v ovzduší).

◾ Filtrační třída FFP2 – poskytuje střední stupeň ochrany. Chrání proti středně toxickým částicím, proti fibrogenním látkám, azbestu, proti zdraví škodlivému prachu, kouři a aerosolům do stupně koncentrace 10xNPK/PEL.

◾ Filtrační třída FFP3 – představuje nejvyšší stupeň ochrany dýchacích cest. Ochrání vás proti toxickým látkám, jako jsou viry, spory, bakterie, ale také třeba radioaktivní látky či karcinogeny do 50xNPK/PEL.

Respirátory chrání jen po určitou dobu – zpravidla maximálně 24 hodin – a nejsou určeny pro opakované použití. Opakovaně použít se dají pouze polomasky a masky s integrovanými nebo výměnnými filtry.

 

 1. DEZINFEKCE NA RUCE A PREVENCE ONEMOCNĚNÍ:

Hygienická dezinfekce a mechanické mytí rukou je jedno z nejúčinnějších opatření při předcházení infekčních onemocnění. Mytí rukou a hygienická dezinfekce podléhá různým metodickým pokynům a různým doporučením, která se skládají ze šesti základních kroků. „Nejprve na ruce naneseme dostatečné množství dezinfekčního prostředku a rozetřeme ho do plochy celé ruky až po zápěstí. Začínáme dlaněmi, poté s propletenými prsty i se zamčenými prsty. Projíždíme hřbety rukou a meziprstí, palce a nesmíme zapomínat na konečky prstů, kde je největší koncentrace bakterií, nejen na konečcích, ale i za nehty.“

Hygiena rukou je velice důležitá i jako součást respirační hygieny. „Po každém použití papírového kapesníku je třeba si ruce umýt nejméně vodou a mýdlem, ideálně použít kapesní dezinfekční prostředek.“

Pokud jsme v domácím prostředí, stačí si ruce mýt vodou a mýdlem, dezinfekci na bázi alkoholu je ale dobré mít vždy po ruce, zvláště pokud jsme využili například dopravní prostředek. Obecně jsou největším rizikem povrchy, kterých se dotýká velké množství lidí.
Jedná se zejména o kliky u dveří, nákupní košíky, madla v MHD, bankomat, hotovost, různá zábradlí, tlačítka ve výtahu atd…).
                Šance na nákazu je ale daleko větší, když na vás někdo virus jednoduše „kýchne“. Určitě je dobré mít se na pozoru a minimalizovat kontakt kde to není nutné, ale toho že vezmete bankovky do ruky,
se děsit nemusíte
. Rozhodně si však potom umyjte důkladně ruce
a zkuste se nedotýkat rukama obličeje, i když máte roušku.
                Na jednu věc by si však měl dát pozor skoro každý člověk.
A tou je mobilní telefon. Velké množství kontaktů s mobilem každý den, z něj dělá ideální místo pro přenos nežádoucích látek. Pokud nemáme omyvatelný mobil, můžeme jeho povrch vydezinfikovat.

Bohužel lékárny a drogerie momentálně bojují s nedostatkem nejen roušek, ale také právě dezinfekcí, i těch kapesních.

A proto se budeme snažit vám, našim členům i s tímto nedostatkem pomoci. Máme slíbenou dezinfekci a lahvičky. A když vše proběhne tak, jak si plánujeme, dostanete ji brzo od nás prostřednictvím našich dobrovolníků. Nebojte se o ni požádat. Jsme tu pro vás!


Na úklid je doporučené používat gumové rukavice, které po skončení hodíte do koše. Ideální je vyčistit znečištěné povrchy za pomoci detergentu a poté ještě dezinfikovat a je dobré nezapomenout při úklidu na větrání a čistý vzduch.

U praní je vhodné použít nejteplejší prací program, a pokud máte doma sušičku prádla, rozhodně je vhodné ji použít. Jak víte, viry nemají rády suchá a teplá místa.

 

 1. RŮZNÉ:

Česká televize spouští v pondělí 23. března 2020 nový program ČT3. Důvodem je především snaha televize pomoci nejohroženější skupině - starším lidem, kteří jsou v této době nuceni zůstávat doma. Stanice bude svým laděním klidnější a podávání všech informací bude přizpůsobené seniorům.
Vysílat bude denně od 9 do 17:25 hodin. Programová nabídka se bude opírat o výběr ze zlatého televizního fondu, tematické magazíny
i základní informační servis.

 

A trochu opět vážnost situace odlehčíme:

Výzva České psychiatrické společnosti:
Přátelé! To, že v karanténě mluvíte se svými zvířátky, kytkami nebo vybavením domácnosti je NORMÁLNÍ. Kvůli tomu volat nemusíte. Odbornou pomoc vyhledejte, až když vám začnou odpovídat. Děkujeme. Vaši přetížení psychiatři.

 

 

  

Publikováno 24.03.2020 09:12, Odbočka Olomouc

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ 6

Důležité informace č. 6
pro členy a příznivce OO SONS OlomoucVážení přátelé!
Věříme, že náročnou situaci dobře zvládáte a řídíte se pokyny příslušných úřadů i našimi doporučeními.
Opět přinášíme několik důležitých informací, které si prosím pečlivě pročtěte a uschovejte.
Pokud budete potřebovat pomoc nebo alespoň radu, volejte nás!
Jsme s vámi!
Vaši pracovníci Oblastní odbočky SONS Olomouc

1. ROUŠKY A DEZINFEKCE:
Dosud jsme roznesli a rozvezli za pomoci dobrovolníků/studentů a dalších
pomocníků téměř 90 ochranných roušek. Mohli jsme zatím přidělit vždy
jedné osobě jednu roušku.
Během příštího týdne máme obdržet další roušky. Pokud někdo z vás dosud roušku nemá nebo potřebuje ještě jednu, napište nám nebo volejte.
V pondělí obdržíme darem větší množství dezinfekčního prostředku. Pokud seženeme menší plastové lahvičky, budeme je rozvážet těm z vás, kteří dezinfekci nemáte a nemůžete ji sehnat jiným způsobem a sami o ni požádáte.
Volejte, prosím komukoliv z pracovníků odbočky, nebo pište na tento email: priborsky@sons.cz
Použití dezinfekčního prostředku: ruce, kliky, mobilní telefony a všude
tam kde člověk často sahá.
Rádi vám pomůžeme - DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ

2. INFORMACE:
zde uvádíme důležité kontakty a zdroje informací související s epidemií koronaviru. Jistě víte, že platí zákaz vycházení bez zakrytí nosu a úst.
Informační linky
• Ministerstvo zdravotnictví: 1212
• Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje: 585 719 719 (denně od
9:00 do 19:00 hodin do odvolání)
• Linka psychosociální pomoci a podpory pro občany Litovle, Uničova a
Červenky: 950 770 604
• Státní zdravotní ústav: 724 810 106, 725 191 367, 727 191 370
Webové stránky
Olomoucký kraj pomáhá - souhrn nařízení a doporučení Krajského
krizového štábu: www.krajpomaha.cz
• Ministerstvo zdravotnictví ČR: https://www.mzcr.cz/
• Úřad vlády ČR: https://www.vlada.cz/
• Státní zdravotní ústav: http://www.szu.cz/
• Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje:
http://www.khsolc.cz/uvod.aspx
• Fakultní nemocnice Olomouc: https://www.fnol.cz/
• Duchovní a psychoterapeutická pomoc:
https://www.ado.cz/2020/03/17/duchovni-a-psychoterapeuticka-pomoc-na-telefonu/

3. NÁKUPY:
Platí, že občané od 65 let a držitelé ZTP a ZTP/P a zaměstnanci pečovatelské služby mají z bezpečnostních důvodů nakupovat v potravinách a v drogerii 7:00 – 9:00. Lékárny a pošty takováto omezení nemají.


4. DŮCHODY:
Důchody, které Česká pošta doručovala na adresu důchodce, budou i nadále doručovány beze změny. Nově k nim od pondělí 23. března přibudou i důchody, které měla Česká pošta původně vyplácet na svých pobočkách 23. března a 24. března. Prakticky to znamená, že v příštím týdnu nemusí žádný důchodce pro svůj důchod na pošty, všechny důchody se pokusí Česká pošta doručit. Pokud by se stalo, že důchodce nebude doručovatelem zastižen, bude mu důchod uložen na ukládací poště. Senior si pak může zavolat na svoji poštu a domluvit si konkrétní datum, kdy mu pošťáci důchod doručí domů. Pokus o doručení bude učiněn i u důchodů, které si důchodci nevyzvedli 20. března 2020.


A ještě připojujeme odkaz na jednu aktuální písničku:
https://www.youtube.com/watch?v=czb4c-diQpE 

Publikováno 20.03.2020 10:22, Odbočka Olomouc

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ 5

Důležité informace č. 5 

pro členy a příznivce OO SONS Olomouc


Vážení přátelé!

I dnes vám přinášíme několik informací, které souvisejí s vývojem situace týkající se koronavirové epidemie. Mnozí z vás nám poskytují zpětnou vazbu, jak změněné životní podmínky zvládáte, ev. se na nás obracíte o radu nebo pomoc. Kolektiv pracovníků Oblastní odbočky se snaží ze všech sil s vámi se všemi postupně hovořit po telefonu, zejména s těmi, kteří nemají e-mail a internet.  Nejvíce řešíme v současné době získání roušek a předání všem potřebným, kteří je nemohou získat jiným způsobem. 
Přejeme hodně sil k překonávání překážek, které vytváří mnohá, ovšem nezbytná omezení v zájmu prevence nákazy.

Jsme s vámi!

Vaši pracovníci OO SONS Olomouc

 

 1. ROUŠKY:

Všechny roušky, které nám věnovalo Divadlo Tramtarie, Odbor sociálních věcí Města Šternberka a také naše dobrovolnice paní Zuzana Valihrachová, jsou již předány našim členům a klientům v Olomouci, Štarnově  a Šternberku. Všichni jsou telefonicky informováni o pravidelné dezinfekci a způsobu zacházení s tímto ochranným prostředkem. Včera a dnes se nám přihlásili 4 studenti, kteří nám nabídli dobrovolnickou výpomoc. První z nich rozvezl další ochranné roušky, které pro nás ušila paní Zuzka Valihrachová včera večer. Moc a moc děkujeme!!!
Dnes je již ušita nová várka, kterou bude rozvážet další student. Do šití se pustili i bratři kapucíni, kteří nám již po několik let nejrůznějším způsobem pomáhají.
Všem dobrovolníkům, pomocníkům a dárcům z Olomouce i Šternberka patří naše obrovské poděkování a uznání.

 

 1. NÁKUPY:

POZOR ZMĚNA!

S platností ode dneška 20. března se mění doba, kdy budou obchody s potravinami otevřeny jen pro seniory. Ruší se doba 10 až 12 hodin, nově platí doba 7 až 9 hodin.
Dobrovolníci jsou ochotni pomoci nevidomým členům i s nákupy potravin. Už se o tuto službu přihlásili dva zájemci. Pokud bude potřebovat pomoci někdo další s nákupem nebo s něčím dalším, dejte nám prosím neprodleně vědět. Vynasnažíme se pomocníky najít i vám.

 

 1. DALŠÍ INFORMACE:

Níže zařazujeme článek, který dokumentuje závažnost a nebezpečnost koronaviru Covid 19.

Jak dlouho přežije koronavirus?

„Zjistili jsme, že životaschopný virus lze detekovat v aerosolech až tři hodiny po aerosolizaci, až čtyři hodiny na mědi, až 24 hodin na kartonu a dva až tři dny na plastu a nerezové oceli,“ uvádí podle amerického časopisu Forbes odborná studie.

A jak je to v autobuse?  Autoři studie vycházeli z konkrétního případu, kdy v nejhůře postižené zemi, Číně, 22. ledna nastoupil do dálkového autobusu plného cestujících pasažér nakažený koronavirem ("pacient A"). V Číně jsou ve všech dálkových autobusech povinně instalovány bezpečnostní kamery, takže epidemiologové mohli poměrně snadno šíření viru v daném místě zdokumentovat.

Podle záznamů kamery "pacient A", který už se v době cesty necítil dobře a u kterého se později potvrdila nákaza koronavirem, neměl během čtyřhodinové jízdy na obličeji ochrannou roušku - stejně jako většina dalších lidí v autobusu, včetně řidiče. Ostatních cestujících se nicméně nakažený nedotýkal, ani se s nimi nebavil. Okna 48místného autobusu byla po celou dobu zavřená.

Než pacient vystoupil v dalším městě, stihl nakazit sedm pasažérů. Mezi nimi přitom nebyli jen ti, kteří se nacházeli 
v blízkosti přenašeče, ale také několik osob sedících o šest řad dál.
"Můžeme potvrdit, že v uzavřeném prostředí s klimatizací se může nový typ koronaviru přenášet i na vzdálenost přesahující běžně uznávaný bezpečný odstup," uvedli vládní experti 
z čínské provincie Chu-nan, kteří případ zkoumali.

Podle studie navíc koronavirus setrval ve vzduchu i poté, co přenašeč a lidi, které nakazil, autobus opustili. Později byl totiž nový typ koronaviru potvrzen i u pasažéra, který do autobusu nastoupil půl hodiny po výstupu infikovaných cestujících.

Podle jednoho z pekingských lékařů, který se podílí na diagnostikování a léčbě nemoci COVID-19, ponechává studie jisté nezodpovězené otázky. Koronavirus se například 
v autobusu nepřenesl na cestující, kteří seděli těsně vedle přenašeče.

Průměrná inkubační doba nemoci COVID-19 je pět dnů. Do 12 dnů vykazuje příznaky 97,5 procenta nakažených. To je v souladu s doporučeními zdravotnických úřadů dodržovat čtrnáctidenní karanténu.

čerpáno z: https://www.novinky.cz/ 

Publikováno 19.03.2020 16:17, Odbočka Olomouc

Omezení provozu prodejny Tyflopomůcek Olomouc

Vážení zákazníci,
chtěli bychom Vás informovat také i o omezeném provozu prodejny Tyflopomůcek Olomouc. Z důvodu vyhlášení nouzového stavu vládou ČR jsme se rozhodli, že od středy 18. 3. 2020 bude prodejna uzavřena. Veškeré vaše dotazy a objednávky budeme vyřizovat prostřednictvím e-mailové adresy:
prodejna-ol@sons.cz nebo na telefonních číslech 585 415 130, 777 360 348.
Děkujeme Vám za pochopení a všem přejeme hodně zdraví.

Prodejna tyflopomůcek Olomouc

adresa: SONS, Tyflopomůcky
I. P. Pavlova 69
779 00 Olomouc

tel a záznamník: 585 415 130, mobil 777 360 348
e-mail: prodejna-ol@sons.cz
web: www.tyflopomucky.cz
e-shop: www.tyflopomucky.cz/olomouc/
vedoucí: Jindřiška Dvorská 

Publikováno 19.03.2020 11:16, Odbočka Olomouc

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ 4

Důležité informace č. 4 pro členy a příznivce OO SONS Olomouc

Vážení přátelé!
Jsme zde opět s dalšími důležitými informacemi.
Mnozí z vás sami reagovali a volali nám. Jednak kvůli rouškám a jiným
potřebám s ohledem na současnou krizovou situaci, ale také mnozí z vás
aby nás, pracovníky povzbudili ke zvládání všech úkolů, které musíme
řešit v náhradním režimu a daleko složitějších podmínkách.
Děkujeme všem z vás, že respektujete veškeré změny a hlavně
i dodržujete námi doporučená opatření.
Prosím, sledujte i nadále naše informace, ale také samozřejmě rozhlas,
televizi a další informační zdroje.
Přejeme vám hodně trpělivosti a klidu k tomu, abychom si chránili své
zdraví a zdraví našich blízkých i ostatních spoluobčanů.
Vaši pracovníci Oblastní odbočky SONS Olomouc
***
Nové informace

1. ROUŠKY:
S potěšením vám můžeme sdělit, že jsme během včerejška obdrželi darem 30
roušek, které ušili pracovníci a herci Divadla Tramtarie. Náš velký dík
patří ředitelce divadla Mgr. Petře Němečkové a jejím kolegyním a
kolegům, ale i Charitě, která dodala potřebný textilní materiál.
Také my jsme dodáním materiálu přispěli.
Všechny dodané roušky jsme již předali nejpotřebnějším členům odbočky.
Dále touto cestou děkujeme paní Zuzaně Valihrachové, naší dobrovolnici a
Táně Grolichové, člence Oblastní rady, které se ujaly šití dalších roušek.
Už zítra nám větší část dodají a tak můžeme pokračovat v předávání
těchto důležitých ochranných prostředků našim členům.
Menší množství roušek také obdržíme od Sociálního odboru Města
Šternberka. Poděkování patří dalším našim členům a dobrovolníkům, kteří
jsou nám při této akci ochotni pomoci.
Pokud jsou pro vás roušky jiným způsobem nedostupné, ozvěte se nám a
domluvíme se na předání.

2. PŘIPOMÍNÁME:
Z medií určitě jste o nových opatřeních v důsledku epidemie koronaviru
Covid 19 informováni.
Přesto si dovolujeme připomenout:
# Je nezbytné, abyste se pohybovali mimo domov jen v nejnutnějších
případech, pokud chcete vyjít na procházku, tak volte čas a místo, kdy
a kde je minimální pohyb dalších osob.
Samozřejmě vždy použijte roušku a věnujte pozornost její pravidelné
očistě. Pozor! Papírové roušky jsou jen na jedno použití!
# Pokud potřebujete jít k lékaři, protože jste předem objednáni nebo
kvůli jiným onemocněním, vždy si návštěvu předem upřesněte s lékařem
nebo sestrou telefonicky.
# Nákupy – pokud musíte nakupovat sami, tak omezte nákupy jen na
potraviny a to nejnutnější.
Od 19. března 2020 vláda v čase od 10.00 do 12.00 hodin v maloobchodních prodejnách potravin, prodejnách hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, lékárnách a výdejnách zdravotnických prostředků povoluje pouze přítomnost seniorů nad 65 let. Proto důrazně doporučujeme všem seniorům nad 65 let nakupovat pouze v tomto čase!

3. DALŠÍ POMOC:
Pokud žijete sami a potřebujete pomoc s nákupem nebo vyřízením dalších
záležitostí, zavolejte nám, vynasnažíme se s příslušnými úřady nebo
institucemi tuto pomoc zajistit.


Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný
spolek
Oblastní odbočka Olomouc
I.P. Pavlova 69, PSČ 779 00
Tel: 778 412 710
http://www.sons.cz/olomouc
https://www.facebook.com/sons.olomouc
https://www.bilapastelka.cz

  

Publikováno 18.03.2020 09:45, Odbočka Olomouc

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ 3

Důležité informace č. 3
pro členy a příznivce Oblastní odbočky SONS Olomouc

 1. NOSTE ROUŠKY!
  V současné době je již nezbytné, aby občané používali roušky/ústenky při pohybu mimo domov.

Zejména pak při jakémkoliv kontaktu s jinými osobami, v obchodech, na úřadech, v dopravních prostředcích.
V zájmu vlastního zdraví a zdraví všech ostatních.
Osoby nad 70 let by se měli mimo dům pohybovat jen v akutních případech.

Pokud neseženete originální roušky, doporučuje se provizorně použít šátek, šálu nebo jinou vhodnou bavlněnou textilii. Naše odbočka má možnost zajistit v krátké době pro ty z vás, kteří nemají jinou možnost, omezený počet roušek.
Prosím, ozvěte se nám pokud možno obratem telefonicky nebo e-mailem a my se pak s vámi spojíme a domluvíme šetrný způsob jejich dodání.

Současně vyzíváme naše šikovné členky a dobrovolnice, zda by byly ochotny za domluvených podmínek alespoň několik dalších roušek podomácku ušít.
Ozvěte se nám prosím, domluvíme se telefonicky na postupu.

Současně přikládáme také návod, jak si roušku snadno vyrobit bez jehly a nitě. https://www.facebook.com/watch/?v=807790806395450

 1. DOPRAVA!
  Vyzýváme vás, abyste chodili mimo dům pěšky. Cestování omezte jen na akutní nezbytné záležitosti, které nesnesou odkladu. Omezení a hygienická opatření se dotkla všech druhů dopravy.

* VOZIDLA A PROVOZ MHD OLOMOUC
V souvislosti s aktuální situací výskytu koronaviru Covid 19 zavádí DPMO opatření, která budou sloužit, jak pro ochranu cestujících, tak pro ochranu řidičů DPMO.
S platností od 13. 3. 2020 došlo k dočasnému zrušení doplňkového prodeje jízdenek u řidiče. Trvale Jsou uzavřeny přední dveře u řidiče u všech autobusů, které jsou otevírány pouze nevidomým, ZTP a ZTP/P. Dále bude zamezen přístup ke kabině řidiče z vozu a to zapáskováním prostoru za první řadou sedaček. Toto opatření má zamezit případné nákaze řidiče a zajistit spolehlivý provoz městské hromadné dopravy co nejdéle.

Dojde také k omezení předprodeje jízdenek, kdy na prodejnách na ul. Legionářská a na hlavním nádraží, dojde k redukci a bude otevřena vždy pouze jedna přepážka.
Cestujícím se doporučuje, aby využívali k nákupu jízdenek předprodejní místa, prodejní automaty, SMS jízdenky a pro nákup časových jízdenek využili nákup přes e-shop. Prodejní automaty jsou v pravidelných intervalech dezinfikovány. Zaměstnanci přepravní kontroly ověřují platnost jízdních dokladů pouze vizuálně. Je také zavedeno automatické
otevírání dveří vozidel MHD, aby cestující nemuseli mačkat tlačítka pro otevírání dveří na zastávkách.

Dopravní podnik i nadále bude pokračovat v každodenní důkladné dezinfekci vozidel, především madel a tyčí, probíhá také dezinfekce klimatizací. Všechna vozidla budou na konečných zastávkách důkladně větrána. V průběhu víkendu dojde k dezinfekci vozidel prostřednictvím
generátorů ozónu, která bude následně v pravidelném intervalu opakována.

V souvislosti s nařízením vlády o přerušení školní výuky došlo od 12. 3. 2020 k dočasnému zrušení školních posilových spojů. Od 19. 3. 2020 bude zaveden prázdninový autobusový provoz (linky č. 12, 16 a 19 – změny jsou uvedeny v platných jízdních řádech). V tramvajovém provozu došlo od pondělí 16. 3. 2020 k redukci z 12 minutového linkového intervalu na
interval 15 minut. Nasazení souprav je od 16. 3. 2020 monitorováno a případně v průběhu příštího týdne se bude redukovat. Zdroj: DPMO

* VLAKY
V důsledku epidemie dochází každým dnem k redukci spojů a k důkladným hygienickým opatřením.
Průvodčí nyní nesmí prodávat ve vlacích cestujícím jízdenky, kontrola jízdních dokladů bude probíhat pouze vizuálně.
Doporučujeme, abyste v současné době cestovali jen v nezbytných případech. Předem se vždy informujte o spoji, který chcete použít.

* LINKOVÉ AUTOBUSY
Podobná opatření jsou zavedena v linkových autobusových meziměstských spojích. K uvedeným opatřením patří i to, že je nutné řídit se pokyny řidiče. Vždy si ověřte, zda váš spoj pojede.

 1. DBEJTE VŠECH DOPORUČENÍ A NAŘÍZENÍ
  Prosím, sledujte každodenně sdělovací prostředky – rozhlas, televizi, hlavně ČT24, internetové stránky a respektujte veškerá opatření, která vedou k prevenci nákazy koronavirem.

Dodržujte vlastní hygienu a dodržujte hygienická opatření v obchodech, na úřadech a v dopravě.

Pravidelně větrejte domácnost, omezte pohyb mezi lidmi.
Jezte hodně ovoce a zeleniny, berte vitamín C.

Informační linka v souvislosti s koronavirem - 1212

Nonstop informační linky Státního zdravotního ústavu
724 810 106, 725 191 370

odkazy na aktuální situaci: www.olkraj.cz www.olomouc.cz/koronavirus

Sledujte i nadále všechna naše důležitá upozornění. Situace se neustále vyvíjí a mění.

V PŘÍPADĚ NESNÁZÍ Z DŮVODŮ OMEZENÍ KORONAVIREM, NEVÁHEJTE A OZVĚTE SE
NÁM!!! Vynasnažíme se vám dle našich možností pomoci.

Jsme s vámi!

Pracovníci OO SONS Olomouc

  

Publikováno 16.03.2020 11:52, Odbočka Olomouc

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ 2

Vážení členové, uživatelé služeb a návštěvníci našich pracovišť!

V souvislosti s vyhlášením karantény a nouzového stavu Vládou ČR, přistupuje SONS ČR, z. s. rozhodnutím prezidenta Mgr. Václava Poláška k dočasným opatřením, prozatím od 16. 3. do 27. 3. 2020.

Většina pracovních činností pracovníků Oblastní odbočky bude prováděna z domova. Nepřerušujeme realizaci našich aktivit a služeb, pouze budou probíhat ve změněném režimu.

KLUBOVÁ ČINNOST SE DO ODVOLÁNÍ POZASTAVUJE V PLNÉM ROZSAHU.

V případě potřeby se však neváhejte na pracovníky obrátit, jsme Vám k dispozici na následujících kontaktech.

Pracovnice poskytující službu odborné sociální poradenství budou k dispozici na telefonu.

Bc. Klára Kočí: po 9 - 17:00, út 9 – 14, čt 9 – 11; tel: 770 101 441

Ludmila Soltysiaková: čtvrtek 11:00 – 17:00; tel: 605 812 914

Obě pracovnice budou v době provozních hodin poradny v pohotovosti na mobilním telefonu a budou standardně zodpovídat vaše dotazy ze sociálně právní oblasti.

Pracovnice poskytující sociálně aktivizační služby budou po celou svou pracovní dobu dostupné na telefonu a budou odpovídat na vaše dotazy týkající se stávající situace.

Bc. Klára Hájková: po 9 - 17, út a st 7:30 - 15, čt 7:30 - 16:30;
tel: 773 793 042

Bc. Klára Kočí: po, út, čt 7:30 – 9:00, čt 11:00 – 17:00, út 14:00 – 16:00, st 7:30 – 16:00, pá 7:30 - 13:30; tel: 770 101 441

Bc. Marie Kebrdlová: po a út 9:00 - 17:30; tel: 608 321 399.

I všichni další zaměstnanci odbočky budou z domova prostřednictvím telefonů poskytovat informace.

Mgr. Jana Krčová - administrativní pracovník: po - pá 7 – 11;
tel: 778 702 401;

Jan Příborský – předseda a koordinátor dobrovolníků:
tel: 778 412 710 a -mail: priborsky@sons.cz

Tímto opatřením chráníme především vaše i naše zdraví. Zvažte, prosím, cestování hromadnými prostředky, nutnost návštěvy lékařů, veřejných prostor, úřadů nebo státních institucí.

Pokud na sobě zpozorujete jakékoliv příznaky onemocnění, zvýšenou teplotu, kašel a podobně, neprodleně telefonicky kontaktujte svého lékaře.

Pokud budete potřebovat pomoc s vyhledáním informací,
telefonních čísel, jsme Vám k dispozici.

Využijte možnosti emailového nebo telefonních kontaktů.

POZOR: Dočasně prosím nepište na emailovou adresu:
olomouc.odbocka@sons.cz, ale pouze na adresu:
priborsky@sons.cz

Prodejna Tyflopomůcek Olomouc je pro veřejnost uzavřena. Pracovnice řeší objednávky přes e-shop, e-mail a telefon.
V případě potřeby kontaktujte přímo prodejnu Tyflopomůcek.
tel: 777 360 348
e-mail: prodejna-ol@sons.cz
https://www.tyflopomucky.cz/olomouc/

O dalším vývoji vás budeme informovat.

Dávejte na sebe pozor, a prosíme, zbytečně neriskujte!!!

Těšíme se na brzké shledání.

Vaši pracovníci OO SONS Olomouc 

Publikováno 16.03.2020 08:54, Odbočka Prostějov

Aktuální informace

Pozor změna režimu pracoviště! 

Publikováno 11.03.2020 10:17, Odbočka Olomouc

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ 1

Vážení členové, 

šíření nového typu koronaviru jste jistě již zaznamenali. Bohužel je šíření nákazy COVID-19 nebezpečné a ovlivní také činnost naší odbočky.  V souvislosti s nařízením vlády České republiky vydaným 10. 3. dochází konkrétně ke zrušení několika plánovaných akcí. 

Jedná se o:

 1. Návštěvu Centra Semafor (11. 3.)
 2. Návštěvu knihovny města Olomouce (19. 3.)
 3. Návštěvu Kavárny Potmě (2. 4.) 

Ke zrušení těchto akcí došlo ze strany spolupracujících institucí. V případě dalších změn Vás budeme aktuálně informovat.

Pevné zdraví a optimismus do dalších dní přejí pracovníci Oblastní odbočky 

Cílem Tematického večera je nabídnout studentům Univerzity Palackého seznámení se se specifickými problémy a způsoby jejich překonávání u osob s vážným zrakovým postižením.

Krátce budou prezentovány sociální a další služby poskytované SONS.

Studenti si budou moct popovídat s mladým mužem, který postupně ztrácel zrak a hledal uplatnění v životě. To se mu podařilo a bude vyprávět o svých dosažených úspěších a sportovních aktivitách.

Taktéž nabídneme potenciálním dobrovolníkům možnost zapojit se do dobrovolnických aktivit v rámci volnočasových a klubových akcí pořádaných naší organizací.

Program Tematického večera:

 1. přivítání účastníků, stručné představení organizace
 2. video s problematikou zrakového postižení – Výlet bez bariér
 3. Příběh nevidomého mladého muže
 4. zážitková část – chůze s klapkami na očích s asistencí a některé další činnosti bez zrakové kontroly;
 5. Dobrovolnické aktivity v naší organizaci.


Kontakty:
Jan Příborský, předseda
olomouc-odbocka@sons.cz
Tel: 778 412 710
www.sons.cz/olomouc

 


Počet obrázků: 1
Datum: 07.04.2020 17:30
Kde: Studentský klub UP, Zbrojnice, Olomouc

 

Publikováno 27.02.2020 11:54, Odbočka Olomouc

Olomoucký Informátor 03/2020

Vážení přátelé!

Předáváme vám Olomoucký Informátor na měsíce březen a duben 2020. Kromě nabídky akcí najdete v tomto vydání pozvání na jarní oblastní shromáždění naší odbočky, pozvání na víkendový pobyt v lázních Skalka, Poradenské okénko a další důležité informace týkající se změn ve veřejné dopravě. Také zde najdete informaci o spolupráci s našimi dobrovolníky a pomocníky. Ve zvukové verzi zahrajeme písničku našim jubilantům a v závěru uslyšíte dalšího nevidomého zpěváka.

Zvukovou verzi naleznete na následujícím odkaze:

http://leteckaposta.cz/963547738

Příjemné čtení Informátoru a nerušený poslech zvukové verze přejí pracovníci Oblastní odbočky SONS Olomouc. 

Publikováno 25.02.2020 11:40, Odbočka Přerov

Zpravodaj březen 2020

Obrázek Zpravodaj přerovské odbočky SONS na měsíc březen

 

Publikováno 24.02.2020 12:07, Odbočka Šumperk

Návštěvou nás poctili z centra Ottlens

Obrázek Počet obrázků: 3

 

Publikováno 14.02.2020 11:09, Odbočka Olomouc

Zmrzlinárium tentokráte u nás

Obrázek

Možná si říkáte, že je poněkud zvláštní, že Klub setkávání zaměřený na zmrzlinářství jsme zařadili v zimním období. Jistě si však pamatujete, že v rámci letních Klubů setkávání jsme mimo jiné již navštívili olomoucké Zmrzlinárium Café Centro a to se ve čtvrtek 6. února „vydalo k nám“. Právě to, že zmrzliny v zimě běžně tolik nelákají a probíhá tedy rekonstrukce provozovny, byla možnost do naší klubovny pozvat majitele Zmrzlinária, pana Lukáše Rába. Trochu jsme se obávali, že kvůli nepřízni počasí nebude účast našich členů na besedě vysoká, ale to se naštěstí nestalo, protože by přišli o velice zajímavé povídání!

Pan Ráb nejprve popsal, jaká cesta ho vedla k tomu, že do tajů studené pochoutky pronikl tak hluboce. A kdybyste se této besedy zúčastnili, budete vědět, co je slovem „hluboce" myšleno. Dozvěděli jsme se totiž, že každý opravdu nepatrný detail má na výslednou chuť velký vliv. Už víme, jaká má nebo nemá být pistáciová zmrzlina, proč jsou v kvalitní vanilkové zmrzlině vidět drobné tmavé tečky… Ale kromě podrobností o běžně známých příchutích toho teď víme víc i o příchutích exotičtějších. A často to, co nám pan Ráb ukazoval v souvislosti se zmrzlinami, jsou informace, které je užitečné sledovat i u jiných potravin. Zapojili jsme i chuť a čich, protože pan Ráb nám z vlastní iniciativy přinesl ochutnávku čtyř druhů zmrzliny a možná hádáte správně, že nejprve nás nechal hádat, o jakou příchuť se jedná a až poté nám o ní pověděl víc. Všem se beseda moc líbila, což bylo poznat nejen podle pochvalných reakcí na ochutnávané zmrzliny, ale také podle zvídavých otázek, které jsme panu Rábovi pokládali.

Na závěr se všichni shodli, že se na další návštěvu olomouckého Zmrzlinária v rámci našich letních Klubů setkávání těší.

 Klára Kočí


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 10.02.2020 13:05, Odbočka Přerov

Aktivity v SONS Přerov

Obrázek Zvyšujeme fyzickou zdatnost při tréninku bowlingu a laserové střelbě, procvičujeme mozek u šachových a karetních her
Počet obrázků: 6

 

Publikováno 05.02.2020 13:29, Odbočka Šumperk

Vzpomínka na Josefa Šedivého

Obrázek

K Šumperku se váže jedno zajímavé jméno. Zajímavé proto, že se jeho nositel zasloužil o to, aby lidé s těžkým poškozením zraku našli uplatnění na trhu práce. Tím člověkem je pan Josef Šedivý a krásný článek o něm napsal předseda olomoucké odbočky SONS Jan Příborský. Zobrazena stránka 1 z 33 (celkem 653 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 .. 10 .. 20 .. 30 .. 33