Oblastní odbočky Olomouckého kraje

 

● Jeseník

● Olomouc

● Prostějov

● Přerov

● Šumperk

mapa Olomoucký kraj

 

 

Příspěvky

Publikováno 26.06.2019 13:19, Odbočka Olomouc

Slavnostní Oblastní shromáždění

Obrázek

Oblastní shromáždění se konalo 22. května 2019 v restauraci Fontána ve Smetanových sadech v Olomouci. Důvodem jeho slavnostního průběhu bylo připomenout si 60. výročí založení organizace zrakově postižených v Olomouci.

Mezi více než 70 účastníky byla také celá řada hostů - prezident Mgr. Václav Polášek, pracovnice vedení SONS Ilona Kolomazníková, předsedkyně KKR SONS Bc. Renata Jandrtová, zástupci magistrátu města Olomouce Ing. Jan Langr, vedoucí Odboru ochrany obyvatelstva, Mgr. Jana Zoula ze stejného odboru, Mgr. Monika Kašparová z Odboru sociálních věcí, Věra Novotná předsedkyně spolku Dobré místo pro život, Zdeněk Zukal z televize ZZIP-studio, Mgr. Veronika Haiclová, vedoucí Tyfloservisu Olomouc, Mgr. Věra Bartošová, ředitelka TyfloCentra Olomouc, Mgr. Dagmar Sýkorová, pracovnice Nadace prof. Vejdovského, kapucíni bratr Radek a bratr Ginepro.

Jan Příborský, předseda odbočky, všechny přivítal a představil přítomné hosty. Následovaly krátké pozdravy hostů – nejprve promluvil prezident SONS, poté zástupci magistrátu i ostatních organizací. Pak se opět ujal slova předseda a pohovořil o historii hnutí nevidomých a o vzniku olomoucké organizace.

Následoval oběd a po něm program pokračoval krátkými vzpomínkami členů, pamětníků počátků olomoucké organizace zrakově postižených. Zavzpomínali pan Milan Koupil, paní Marcela Barešová a dlouholetá předsedkyně oblastní odbočky paní Květa Nejeschlebová. Jejich vzpomínky byly proloženy hudebním vystoupením Popové školy Dětského domova Olomouc. Čtyři děvčata pod vedením ředitele Dalibora Křepského nám v několika blocích zazpívala populární písně.

J.Krčová

Následující článek je rozšířenou verzí vzpomínek na založení organizace nevidomých a slabozrakých v Olomouci a další její vývoj.

 

 


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 26.06.2019 09:21, Odbočka Olomouc

Olomoucký Informátor 07/2019

Vážení členové a příznivci oblastní odbočky SONS Olomouc! 

Přinášíme Vám nové číslo Olomouckého informátoru na měsíc červenec. Zvukovou verzi si můžete stáhnout z odkazu: http://leteckaposta.cz/153305314

Ve zvukové verzi jsou k některým načteným článkům připojeny zvukové ukázky včetně závěrečné písničky z koncertu "Nevidomí zpívají, hrají a tančí".

Taktéž jako vždy hrajeme pěknou melodii našim jubilantům. 

Pracovníci Oblastní odbočky SONS Olomouc 

Publikováno 26.06.2019 09:10, Odbočka Olomouc

Výstava fotografií slabozrakého fotografa LUBOMÍRA PAVELČÁKA

Obrázek
Chtěli bychom Vás pozvat na

výstavu slabozrakého fotografa Lubomíra Pavelčáka,

kterou během letních měsíců pořádáme pro veřejnost v rámci
jubilejního 25. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě
v Knihovně města Olomouce, pobočce Brněnská.
Tentokrát nebudeme výstavu zahajovat vernisáží, ale autor bude v den zahájení výstavy na místě od 14 hodin přítomen.

Počet obrázků: 5
Začátek: 01.07.2019
Konec: 30.08.2019

 

Obrázek

Vernisáž výstavy fotografií „Praha z přelomu tisíciletí“ uměleckého fotografa Václava Fanty se uskuteční v úterý 2. července v 17 hodin v předsálí Kina Pohoda v Jeseníku. Vystaveny budou unikátní letecké snímky Prahy z roku 1990, kdy fotograf přicházel o zrak. Na vernisáži bude možné zakoupit pohlednice vytvořené z vystavovaných fotografií. Po vernisáži bude představena hra Qardo. 

Publikováno 24.06.2019 10:34, Odbočka Olomouc

Den otevřených dveří v posádce Přáslavice

Obrázek

Členové OO SONS Olomouc se dne 8. 6. 2019 vypravili na Den otevřených dveří vojenské posádky Přáslavice, ve které sloužil náš dobrovolník Honza Kružík – profesí voják z povolání. Právě on nám o Dni otevřených dveří řekl a přivedl nás na něj. Ze zastávky autobusu „Přáslavice rozcestí“ jsme se asi 3 km prošli přes pole až na posádku a už tato procházka byla moc příjemná. Vodicí pejsek, který s námi byl, si ji také vychutnával!

 


Počet obrázků: 12

 

Publikováno 24.06.2019 10:20, Odbočka Olomouc

Navštívili jsme Fort Křelov

Obrázek

Rok po té, kdy jsme absolvovali prohlídku Radíkovské pevnosti, nás čekalo další z olomouckých vojenských opevnění, tentokrát Fort XVII v Křelově.

Dne 6. 6. 2019 jsme se tedy vydali na průzkum. Během komentované prohlídky jsme se od pana průvodce dozvěděli nejen spoustu zajímavých informací z historie zdejšího opevnění, ale poznali jsme také dosud nepoznaná zákoutí a tajemství. V závěru prohlídky nás čekal dobrodružný průchod jednou z podzemních chodeb, kdy jsme si za svitu loučí a doprovodu pavouků užívali neobyčejnou atmosféru, a tajně doufali, že časem narazíme i na východ.

Naštěstí vše dobře dopadlo, a z Fortu XVII jsme se všichni vrátili živí a zdraví.

Klára Nádvorníková


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 24.06.2019 10:06, Odbočka Přerov

Zpravodaj SONS Přerov červenec 2019

Obrázek Červencové číslo přerovského Zpravodaje s kvízem na procvičení paměti

 

Publikováno 23.06.2019 12:23, Odbočka Olomouc

Nevidomí zpívají, hrají a tančí

Obrázek

Přesně takový byl název slavnostního koncertu, který uspořádala naše odbočka v rámci 25. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě. Koncert se konal ve středu 5. června v prostorách Regionálního centra Olomouc.

 


Počet obrázků: 21

 

Publikováno 21.06.2019 10:45, Odbočka Přerov

Turistika v okolí rekreačního areálu Troják

Obrázek Krásná procházka plná kyslíku
Počet obrázků: 6

 

Publikováno 19.06.2019 12:04, Odbočka Šumperk

Šumperští členové opět v Hosticích a zase na výbornou

Obrázek Počet obrázků: 5

 

Publikováno 17.06.2019 15:00, Odbočka Olomouc

BENEFIČNÍ BLEŠÍ TRH

Obrázek

 BENEFIČNÍ BLEŠÍ TRH 

Velmi si vážíme dlouholeté příjemné spolupráce s bratry kapucíny, kteří se rozhodli pro nás tuto akci uspořádat. Rádi bychom vás pozvali do podzemí pod terasou kapucínského kláštera u kostela "Zvěstování Panny Marie" v Olomouci.

KDY: v pondělí 17. června 2019 - od 15:00 do 17:00 a pak celé léto, denně od 15:00 do 17:00 hodin (kromě nedělí).

KDE: Vstup do podzemí je z olomouckého Dolního náměstí vedle vchodu do kapucínského kostela.

Zároveň se tímto na Vás obracíme s prosbou o pomoc. Možná i vy máte doma věci, které delší dobu nepoužíváte i přesto, že jsou hezké a funkční, a možná byste je rádi darovali někomu, komu by mohly posloužit. Takové věci můžete nosit každý den před mší svatou, která začíná od 17:00 hod., do sakristie zmíněného kostela, nebo do kanceláře naší odbočky na I. P. Pavlova.

Pro inspiraci – kuchyňské nádobí, sklo, porcelán, hračky, malé elektrospotřebiče, domácí, či zahradní nářadí, čisticí prostředky nebo parfémy, bižuterie atd. Nenoste – šatstvo, knihy a potraviny.

Pomáhat je možné samozřejmě také tím, že si na trhu něco koupíte. Cenu předmětů, které si vyberete, určíte vy sami. Výjimku tvoří námi vybrané cennější předměty, kde bude stanovena minimální cena.

Těšíme se na Vás a děkujeme, že nám pomáháte pomáhat!

P. S.: Prosíme o šíření této zprávy, děkujeme za podporu!

Pracovníci Oblastní odbočky SONS Olomouc.


Počet obrázků: 1
Datum: 17.06.2019

 

Publikováno 05.06.2019 10:54, Odbočka Šumperk

Hrajeme showdown

Obrázek Počet obrázků: 7

 

Publikováno 04.06.2019 15:57, Odbočka Šumperk

SONS Šumperk - plán akcí na červen 2019

Obrázek Začátek: 01.06.2019
Konec: 28.06.2019

 

Publikováno 04.06.2019 09:34, Odbočka Olomouc

Olomoučtí členové na výletě do májové Prahy

Obrázek

Od 8. 5. do 11. 5. pořádala naše odbočka vícedenní výlet do Prahy, který si již delší dobu naši členové přáli.

Měli jsme štěstí na počasí – bylo tak akorát – ani zima ani horko. Sem tam i sprchlo, ale to nám vůbec nevadilo, naopak, na Prahu byl docela svěží vzduch.

Ubytování v Rehabilitačním středisku pro zrakově postižené na pražském sídlišti Dědina bylo velmi příjemné. A po počátečním bloudění po budově se všichni uživatelé se svými průvodci dobře zorientovali.


Počet obrázků: 19

 

Publikováno 01.06.2019 09:16, Odbočka Olomouc

Olomoucký Informátor 06/2019

Vážený naši členové,

předáváme Vám Olomocký Informátor na měsíc červen 2019.

Pracovníci Oblastní odbočky SONS Olomouc 

Publikováno 31.05.2019 09:12, Odbočka Šumperk

Kráčíme světem potmě aneb jeden den v Hanušovicích

Obrázek

 I

I letos se zaměřujeme na prezentační a osvětovou činnost. Začali jsme v Libině na ZŠ a pokračovali v Hanušovicích, kde jsme v polovině května uspořádali zážitkovou akci v Kulturním domě. Jak akce probíhala si můžete přečíst po rozkliknutí.  


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 31.05.2019 08:27, Odbočka Olomouc

Návštěva Planetária a Muzea Olomoucké pevnosti

Obrázek

Ve čtvrtek 2. 5. jsme se v rámci Klubu setkávání vydali na výlet do vesmíru! Navštívili jsme totiž digitální planetárium v olomoucké Pevnosti poznání, kde jsme shlédli filmovou projekci „Zázraky vesmíru“. Jistě nikoho nepřekvapí, že nás komentovaná projekce nadchla. Ne vždy se nám poštěstí vydat na takto vzdálená místa. V planetáriu jsme leželi na velkých poduškách, abychom si mohli vychutnat pohyb vesmírem, který byl promítaný nad námi, ale i když jsme leželi, byla by škoda při takto zajímavém promítání usnout!

Po výletu do vesmíru jsme se naopak vrátili v čase, tedy do Muzea Olomoucké pevnosti ve stejném areálu, kde jsme absolvovali komentovanou prohlídku unikátní dochované válečné prachárny z poloviny 18. století. Dozvěděli jsme se zajímavé informace o výstavbě olomoucké pevnosti i o dochovaných vojenských objektech ve městě a okolí. Mohli jsme si také hapticky prohlédnout alespoň části velkého sádrového modelu Olomouce jako pevnosti z poloviny 18. století akademického sochaře Jiřího Žlebka v prvním patře objektu. A proč pouze části? Model je opravdu veliký, takže není možné dosáhnout na celý, ale to naší prohlídce vůbec neubralo na zajímavosti!

 Klára Kočí

 


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 30.05.2019 14:50, Odbočka Šumperk

Dny umění nevidomých: V zábřehu zazpíval

Obrázek Počet obrázků: 10

 

Publikováno 27.05.2019 12:55, Odbočka Přerov

Zpravodaj SONS Přerov červen 2019

Obrázek Předprázdninové číslo přerovského Zpravodaje.

 

Publikováno 27.05.2019 08:08, Odbočka Jeseník

POZVÁNKA NA KONCERT SOUBORU MUSICA PRO SANCTA CECILIA

Obrázek

Dvakrát během jednoho víkendu budete mít možnost zaposlouchat se do krásné hudby vokálně-instrumentálního souboru zrakově postižených umělců Musica pro Sancta Cecilia, který se zaměřuje především na interpretaci hudby z období gotiky, renesance a baroka. Soubor vznikl v roce 1992 na půdě pražské Konzervatoře a ladičské školy Jana Deyla (konzervatoř pro zrakově postižené), dnes v souboru působí 7 absolventů této konzervatoře. Pod současným názvem, který byl vybrán podle patronky hudebníků Svaté Cecílie, Musica pro Sancta Cecilia, soubor vystupuje od roku 1994. Všichni členové se práci v souboru věnují ve svém volném čase, většina z nich vyučuje na hudebních školách v Praze a jejím blízkém okolí.

První koncert se uskuteční v sobotu 15. června v 19 hodin v Zrcadlovém sále v Priessnitzových léčebných lázních, druhý v neděli 16. června v 10.30 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku (10.30 – 11.15 hodin hudební doprovod při mši svaté, poté koncert s názvem „Liturgický rok a písně“. Vstupné na oba koncerty je dobrovolné.

Koncerty jsou pořádány v rámci 25. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě, jehož cílem je představit veřejnosti profesionální zrakově postižené umělce. 

Koncert pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek, oblastní odbočka Jeseník, za finanční podpory Olomouckého kraje, města Jeseník a Římskokatolické farnosti Jeseník, ve spolupráci s Priessnitzovými léčebnými lázněmi. Zobrazena stránka 1 z 29 (celkem 561 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 .. 10 .. 20 .. 29