05/2025 Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS
Informace ze Sociálně právní poradny 5/2025
Informace ke zdražení služeb operátora O2 v důsledku přechodu O2 TV na službu ONEPlay
Operátor O2 rozesílá e-mailem informace o změnách digitální televize. V dopise popisuje změny, které nastanou s převodem O2 TV na OnePlay. Z dokumentu se dozvíte přesné datum účinnosti avizovaných změn, které jsou dále podrobně rozepsány. Překvapivým zjištěním je, že se do oznámení o změnách digitální televize nenápadně vmísily i změny mobilního tarifu. Pokud jste obdrželi zprávu od O2, důrazně doporučujeme důkladně zkontrolovat, zda vás společnost automaticky nepřevedla na dražší tarif. Nejzásadnějším problémem se jeví změna slevy na O2 TV, která byla dosud poskytována zdarma jako bonus k některým tarifům. Při převodu služeb se však stane placenou variantou. Abyste se vyhnuli dodatečným nákladům na televizi, je nezbytné ji převést na tarif „Oneplay k internetu“. Zásadní je především pečlivá kontrola, zda vám operátor automaticky nenastavil tarif vyšší cenové kategorie. Pokud k takové změně došlo, doporučujeme neprodleně jednat – situaci je vhodné řešit, buď přímo na prodejně operátora nebo prostřednictvím jeho infolinky 800 02 02 02. Důležitou informací je, že v případě jednostranné změny a zhoršení smluvních podmínek má zákazník právo ukončit smlouvu bez jakýchkoli sankčních poplatků. Možnost takového ukončení je ovšem pouze po určitou lhůtu, proto je třeba jednat, co nejdříve, aby tato lhůta marně neuplynula.
Upozorňujeme, že sleva 200 Kč měsíčně pro zdravotně postižené platí i nadále beze změn.
Petr Kašpar
Nová dávka státní sociální pomoci
Tzv. superdávka, správně „dávka státní sociální pomoci“, prošla 26. března poslaneckou sněmovnou. Pokud nenastane větší zpoždění, měla by platit od října 2025 po obvyklém kolečku Senát – prezident. Zároveň se počítá s půlročním přechodným obdobím. To znamená, že stávající příjemce na novou dávku při splnění všech podmínek přejde až 1. dubna 2026. K předpokládanému datu účinnosti 1. října 2025 se nová úprava bude vztahovat jen na ty, kteří o dávku požádají poprvé. Bude se podávat jedna žádost, kterou bude možné vyřídit online přes klientský portál MPSV Jenda, osobně na Úřadu práce nebo na pobočkách České pošty, kde je zřízena podatelna úřadu práce. Podání bude dostupné v tištěné i v elektronické podobě.
Touto jedinou dávkou se nahradí čtyři stávající dávky:
- dvě dávky státní sociální podpory - příspěvek na bydlení a přídavek na dítě
- dvě dávky hmotné nouze - doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí.
Bude se posuzovat nejen příjem, ale i majetek žadatele, a to kolik má domácnost nemovitostí, aut a kolik peněz má na účtech. Pobíraná částka se může zvýšit o bonus za práci. Nezbytné pro výpočet je životní a existenční minimum. Pro naši cílovou skupinu je důležité zavedení kategorie zranitelných osob. O všem viz dále.
Dávka sestává ze čtyř složek: 1. bydlení 2. živobytí 3. práce 4. dítě. Z nich se zohlední všechny nebo jen některé v závislosti na konkrétní situaci žadatele.
Složka BYDLENÍ
Nárok v této složce vznikne, pokud náklady na bydlení přesáhnou 30 % rozhodného příjmu a těchto 30 % současně nepřevyšuje uznatelné náklady na bydlení. Stejná konstrukce platí už dnes u příspěvku na bydlení. Uznatelné náklady jsou u nájemců nájemné dle nájemní smlouvy maximálně do výše normativních nákladů, u vlastníků vlastnický paušál a u obou skupin energetický paušál. Paušály stát vyčíslí podobně jako je tomu už dnes u normativních nákladů na bydlení.
Složka ŽIVOBYTÍ
se týká jen jednotlivce nebo rodiny s měsíčním příjmem do 1,43násobku životního minima. Každému se určí „částka životní potřeby“. Pokud žadatel nepatří do okruhu zranitelných osob, částka životní potřeby se rovná existenčnímu minimu (to je nižší než životní minimum). Žadatel svoji situaci zlepší tím, že plní tzv. podpůrný plán spočívající zejména v aktivním pracovním uplatnění - potom se částka životní potřeby rovná životnímu minimu. Pokud je žadatel zranitelnou osobou, žádný podpůrný plán plnit nemusí a částka životní potřeby se rovná životnímu minimu bez podmínek. Zranitelnými osobami jsou:
- příjemci starobního důchodu
- příjemci vdovského / vdoveckého důchodu
- osoby starší 68 let
- osoby invalidní ve II. nebo III. stupni
- osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem
- rodiče pečující o dítě mladší 4 let věku nebo osamělý rodič pečující o dítě mladší 7 let věku
- osoby pečující o dítě ve věku do 10 let příjemce příspěvku na péči ve stupni ve stupni I nebo pečující o jiného příjemce příspěvku na péči ve stupni II, III a IV
- příjemci příspěvku na péči ve stupni II nebo vyšším
- nezaopatřené děti
- pozůstalý manžel nebo partner, a to po dobu 12 kalendářních měsíců od měsíce následujícího po měsíci, kdy jeho manžel nebo partner zemřel.
Výše dávky v této složce se vypočte tak, že od příjmu se odečte 30 % příjmu jako náklady na bydlení a zbytek se porovná s částkou životní potřeby. Nárok vznikne, je-li příjem nižší než částka životní potřeby. Dávka se pak rovná rozdílu mezi částkou životní potřeby a příjmem.
Příklad výpočtu dávky ve složce živobytí:
Domácností je jeden dospělý člověk pobírající minimální starobní důchod 5 430 Kč. Aktuálně je 1,43násobek životního minima pro jednotlivce 6 950 Kč (1,43 x 4 860 Kč). Příjem žadatele je tedy nižší než stanovený limit. Od příjmu 5 430 Kč se odečte 30 % z příjmu (1 630 Kč) jako náklady na bydlení. Zbývá 3 800 Kč, což je méně než částka životní potřeby = životní minimum = 4 860 Kč. Dávka na živobytí pak vychází na 1 060 Kč měsíčně (4 860 minus 3 800). Po zvýšení životního minima na 5 500 Kč (viz dále) bude činit 1 700 Kč měsíčně.
Složka PRÁCE neboli pracovní bonus
se týká jednotlivce nebo rodiny, z níž aspoň jeden člen má příjem ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti, dávek nemocenského pojištění, to vše i jde-li o příjem ze zahraničí, a dále pobírá-li odměnu pěstouna nebo rodičovský příspěvek, pokud navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Jestliže v domácnosti nebude žádný práceschopný člen (senior, samoživitel s malými dětmi, osoba se zdravotním postižením) a z objektivních důvodů nelze pracovní bonus získat, má být domácnost zvýhodněna ve složce bydlení vyšším stropem normativních nákladů a energetického paušálu, případně ve složce dítě.
Složka DÍTĚ neboli bonus na dítě
se týká rodin s příjmem do 4násobku životního minima, o výši rozhodne příjem domácnosti. Stejně jako u dosavadního přídavku na dítě budou zvýhodněny rodiny s příjmem z výdělečné činnosti a příjem výdělečnou činnost nahrazující. Rodiny s příjmem do 1,43násobku životního minima získají 500 Kč na každé dítě, rodiny s příjmem v rozmezí 1,43 – až 3násobku životního minima získají 1 000 Kč na každé dítě a u rodin s příjmem od 3 do 4násobku životního minima se výše příspěvku posoudí individuálně.
Životní minimum
Single žadatelům a samoživitelům se životní minimum zvýší a naopak u dalšího dospělého v domácnosti se sníží, a to takto:
|
ŽM do září 25 |
ŽM od října 25 |
jednotlivec: |
4 860 Kč |
5 500 Kč |
1. osoba v domácnosti: |
4 470 Kč |
5 000 Kč |
2. osoba v domácnosti: |
4040 Kč |
3 750 Kč |
nezaopatřené dítě ve věku 15 až 26 let: |
3490 Kč |
nemění se |
nezaopatřené dítě ve věku 6 až 15 let: |
3050 Kč |
nemění se |
nezaopatřené dítě do 6 let |
2480 Kč |
nemění se |
Majetkový test
Pro přiznání dávky se budou zkoumat i majetkové poměry žadatelů ve třech oblastech: nemovitosti, osobní automobily a úspory a podmínky musí být splněny ve všech třech oblastech současně:
- Strop úspor pro jednotlivce na účtu je 200 tisíc korun a za každého dalšího člena domácnosti se limit zvýší o 50 tisíc. Pro vícečlenné domácnosti je maximální limit 400 tisíc korun. Z úspor je vyjmuto penzijní připojištění a stavební spoření.
- K tomu je umožněno jedno dvoustopé motorové vozidlo na dospělého a maximálně dvě na domácnost.
- Jednotlivec či vícečlenná domácnosti dále musí vlastnit maximálně jednu nemovitost k vlastnímu trvalému bydlení a po dobu maximálně tří let jednu další nemovitost, bez ohledu na to, zda je určena k bydlení nebo jen k rekreaci. Tříletá lhůta platí i v případě, že se žadatel stane vlastníkem druhé nemovitosti v průběhu čerpání dávky (třeba děděním) nebo do domácnosti přibude další člen, který také nějakou nemovitost vlastní.
Majetkové poměry bude žadatel o dávku pouze prohlašovat a z vlastní iniciativy může úřadu práce předložit libovolný podklad pro rozhodnutí. Úřad práce však bude moci kontrolovat pravdivost prohlášených údajů v katastru nemovitostí a v registru vozidel. Také bude oprávněn se i bez souhlasu žadatele respektive společně posuzovaných osob dotazovat u peněžních ústavů, které mu budou muset poskytovat součinnost. V této části majetkový test kritizovali i Úřad pro ochranu osobních údajů, Nejvyšší soud a Česká národní banka. Předmětem informace totiž měly být nejen údaje o číslech účtů žadatele o dávku i členů jeho domácnosti a zůstatků na účtech, ale i pohybů na účtech tři měsíce zpětně. To by znamenalo zásadní prolomení bankovního tajemství, a proto tato možnost vypadla. V návrhu ale zůstalo, že úřad práce může zjistit číslo účtu a zůstatek na účtu. Uvidíme ještě, jak věc posoudí Senát a prezident.
V platnosti zůstávají zbylé dávky státní sociální podpory, tedy rodičovský příspěvek, porodné a pohřebné. Z dávek hmotné nouze se zachovala jen mimořádná okamžitá pomoc.
Václava Baudišová