Aktuality v odbočkách
Příspěvky
Letošní soutěž v prostorové orientaci ulicemi Kyjova čítala přes 60 účastníků - byli to samotní soutěžící, jejich doprovod Andělé strážní - studenti Zdravotní školy v Kyjově, sekretářky pana starosty, pracovnice Informačního Centra v Kyjově, Miloš Černý, učitel Základní umělecké školy v Kyjově, pracovnice Lesní školky v Kyjově, pracovníci kavárny Pražírna, instruktoři prostorové orientace Centra pro zrakově postižené v Brně-Chrlicích, dobrovolníci, členové a pracovníci oblastní odbočky SONS Kyjov.
Počet obrázků: 10
Ohlédnutí za TyfloArtem, který se uskutečnil od čtvrtku 19. září do soboty 21. září 2019 ve Vsetíně.
Na TyfloArt jsme se těšili. Ve Vsetíně jsme byli v loňském roce. Proč jsme jeli na festival znovu? TyfloArt, to je báječná příležitost setkat se opět se členy z jiných odboček SONS. Je to velká společenská událost.
Mám ráda tento kout naší země, malebné Valašsko, kde se na poli rodí jen kamení, ale lidé mají srdce na dlani. Jeli jsme vlakem, byla to pěkná cesta. Počasí nám přálo, sluníčko se na nás smálo a když se za okny vlaku objevily kopečky Beskyd, v uších mi zněla melodie – Valašsko rád ťa mám, o tobě píseň zpívám. Ubytovali jsme se v hotelu Kamu a večer jsme se sešli v Kulturním domě na večeři. Vzájemně jsme se představili, to bylo fajn. Věděli jsme kdo a odkud přijel a co bude předvádět. Rozesmála mne skupinka, která se nazvala čumilové. To byli diváci, jejich úkolem bylo sledovat vystoupení, aby mohli referovat na odbočkách.
V pátek jsme si po skupinkách prošli vsetínský zámek. Milá a trpělivá průvodkyně nás provedla po výstavách. Obdivovala jsem, co naši předkové dokázali. Vytvářeli krásné věci – židle Tonetky. Dokázali zpracovat vše, co se na políčku urodilo. Viděli jsme, jak se pěstuje a zpracovává technické konopí. Někteří odvážlivci si to mohli vyzkoušet. Na chodbě zámku byly vystaveny fotografie. Vypovídaly o úspěších hokejistů - 80 let vsetínského hokeje. Mramorový sál vsetínského zámku je nádherný prostor s výbornou akustikou. Pak se V tom vsetínském zámku hrálo na cimbálku, jak zpívá Jarmila Šuláková ve své písní. A jak se to dělá? To nám předvedla cimbálová muzika Jasenka.
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pro nás otevřelo svoje brány v sobotu. Nejnavštěvovanější částí Skanzenu je dřevěné městečko, které vzniklo přenesením původních valašských staveb z rožnovského náměstí. Reprezentuje tak tradiční architekturu Beskydska. S průvodkyní jsme se nejprve zastavili v kostelíku a na Valašském Slavíně, kde odpočívají slavní rodáci.
Vystoupení jsme sledovali v pátek v sále vsetínského zámku, v sobotu v sále Kulturního domu Vsetín.
Workshopy byly po oba dny v předsálí. Přilákaly hodně lidí a bylo co obdivovat. Chodili kolem stolů. Měli možnost si u našeho stolu vytvořit podzimní věnec na dveře. Nakoupili si dárky na památku.
Manžel přijel poprvé vystupovat na festival. Vybral si povídky ve slezském nářečí: Zde se žije bezstarostně, První hřích a několik dalších od pana Ondrusze. Pan Ondrusz vydal svoje pověsti i v Polsku v Braillu a výtěžek věnoval nevidomým dětem. Lidé se smáli a kdo nerozuměl, tak si to domyslel. To nám říkaly dámy z Čech. Líbilo se nám všechno, co jsme viděli. Každý se snažil ukázat to nejlepší. My máme rádi cimbálovou muziku. Hrálo se i na přání Když jsem šel z Hradišťa, prostě, co si kdo přál.
Byli jsme mile překvapeni, dostali jsme za účast na vystoupení a workshopech dárek. Děkujeme všem a těšíme se na příští TyfloArt. Vlastimila a Miroslav Popkovi.
Veřejná sbírka Bílá pastelka, jejíž výtěžek jde na aktivity podporující samostatný život nevidomých, se letos koná 16. října. V tento den můžete v ulicích potkat dobrovolníky v bílých tričkách, kteří vás za příspěvek do kasičky odmění symbolickou bílou pastelkou. Sbírka se letos koná již 20. rokem, a to téměř po celé republice. Přispět je možné i bezhotovostně, a to prostřednictvím QR kódu umístěného na pokladničce. Svým darem podpoříte například výcvik vodicích psů, sociálně právní poradenství pro nevidomé, výuku práce s náročnými kompenzačními pomůckami, vydávání časopisů v Braillově písmu či zvukové podobě a další speciální služby pro zrakově postižené. Za všechny dary předem děkujeme.
Stránky Bílé pastelky: https://www.bilapastelka.cz/
Za SONS Zlín budou ve Zlíně a blízkém okolí chodit s kasičkami studenti Univerzity Tomáše Bati (Fakulta humanitních studiíí), tímto jim všem předem děkujeme za jejich ochotu a čas, stejně tak i Mgr. Lucii Blaštíkové, Ph.D. z Ústavu pedagogických věd UTB za spolupráci.
My už máme vše nachystáno - mimo pastelek a záložek budeme letos díky našim sponzorům dávat též barevné přívěsky z 3D tiskárny od anonymního dárce a bločky od firmy Graspo Zlín.
Dále se v příspěvku můžete podívat na spot a plakát Bílé pastelky 2019.
Datum: 16.10.2019
Celostátní festival zájmové umělecké činnosti osob s těžkým zrakovým postižením Tyfloart se ve dnech 19.-22.9.2019 představil podruhé ve Vsetíně, v samotném srdci malebného Valašska a potěšil svojí atmosférou a výkony účinkujících laickou i odbornou veřejnost. Nadaní umělci z celé naší republiky předvedli své umění v oboru hudebním, pěveckém, literárně-dramatickém, ale i výtvarném, kde především dominovaly výrobky tvořené bez kontroly zraku. Návštěvníci festivalu obdivovali nadšení amatérských umělců, kterým sice nebyl dán dar vidět svět zdravýma očima, avšak přesto dokáží rozdávat radost svému okolí.
Na vsetínském zámku a v Domě kultury Vsetín odměnili posluchači potleskem divadlo nevidomých Verva, pěvecké a hudební duo pánů Nohel a Skoček, trio zpěvaček s kytaristou Vojtou Železníkem, akordeonistu Jiřího Pavelku, studentku Věru Strbačkovou s úvodní povídkou Čertoviny z Valašska a další umělce. Velký zájem provázel 16 rukodělných workshopů, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet, jaké je to tvořit výtvarná díla bez kontroly zraku. Večerní programy se nesly v duchu tradiční valašské cimbálové muziky v podání tělesa Jasenka a společně jsme si zatančili se skupinou nevidomých Kyklopband z Olomouce. Program festivalu rovněž obohatil známý folkový zpěvák a kytarista Martin Rous.
Účasníci festivalu měli rovněž možnost poznat expozice vsetínského zámku a projít se Dřevěným městečkem v Muzeu Rožnov pod Radhoštěm. Všichni jsme se dobře bavili a věřím, že další ročníky festivalu Tyfloart se ponesou ve stejném duchu pospolitosti a sounáležitosti naší komunity.
Dagmar Filgasová
Počet obrázků: 10
Na přelomu srpna a září jsme pořádali náš letošní druhý rekondiční pobyt, v hotelu Renospond ve Zderazi, což je vesnička v malebném chrudimském okrese, plném skal, lesů a lomů.
Na programu byl například:
Počet obrázků: 17
VRCHLICKÉHO OČKO
Č. 5/2019
Zpravodaj komunitního centra Vrchlická
Prezentace na Integračním dnu v Ústí nad Orlicí.
Naše ČeskoTřebovská oblastní odbočka SONS ČR. z.s. se již tradičně účastnila osmého ročníku Integračního dne v Ústí nad Orlicí.
V krásném podzimním počasí bylo u našeho stánku stále plno. Pro školáky i veřejnost jsme si připravili soutěžní otázky s tématikou zrakově hendikepovaných. Pokud si nebily, jistí s odpověďmi, rádi jsme pomohli a vysvětlovali. Představili jsme naši poradnu, služby SONS, Bílou pastelku atd.
Opět jsme rozšířili povědomí veřejnosti o životě nás se zrakovým hendikepem.
Jakub KUboš Kročák.
U příležitosti tohoto svátku jsme se prezentovali na akcích v městě Hodoníně a Kyjově.
Počet obrázků: 2
Dlouholetá členka OO SONS Olomouc a také členka Oblastní rady odbočky, paní Taťána Grolichová, pozvala naše těžce ZP uživatele a jejich průvodce na návštěvu do Tršic, kde má se svým manželem panem Stanislavem Grolichem útulné bydlení i se sbírkou veteránů pana Grolicha. A tak jsme 19. září manžele Grolichovy moc rádi navštívili.
Paní Táňa nám přišla naproti už na zastávku autobusu v Tršicích, na kterou jsme přijeli, a navrhla nám procházku, během které nám o této obci pověděla několik zajímavostí. Vydali jsme se do mírného kopce k místnímu zámku. Cestou jsme pozdravili velkou sochu žáby, dominantu opraveného náměstí nedaleko kostela. Tuto tři metry vysokou a asi 10 tun těžkou sochu vytvořil v roce 2009 známý sochař Michal Olšiak, jehož sochy jsou rozmístěny po celé republice. Žábu mají Tršice i ve znaku jako poctu bývalému majiteli panství Jiřímu Žabkovi z Limberka. Naši výletníci si žábu zblízka prohlédli a mohli ji i pohladit. Poté jsme se za příjemného počasí prošli zahradou zámku a kolem rybníka k domu manželů Grolichových. Poklidným tempem jsme se k němu s úsměvem přibližovali a to už nás troubením na klakson v malé béžové aerovce (Aero 500) vítal i pan Standa. Pozval nás do garáže, ve které je větší část jeho sbírky vystavena a nadšeně nám o svých veteránech vyprávěl. Je vidět, že jsou jeho srdcová záležitost! Samozřejmě jsme měli možnost si je nejen fotit, ale také prohlížet hmatem, posadit se do nich a ptát se na všechno, co nás o nich zajímalo. Po prohlídce exponátů v garáži jsme se přesunuli o kousek níž ke druhému vchodu do domu a u něj stál žlutý veterán Aero 30. Je to první exponát ve sbírce pana Standy, o to je pro něj cennější. Během dalšího povídání pana Grolicha nás paní Táňa přišla pozdravit v dobových šatech, ve kterých jí to náramně slušelo!
Naše návštěva prohlídkou veteránů neskončila, protože jsme byli pozvaní také k příjemnému posezení na terase domku manželů Grolichových. Ochutnali jsme zde například výborné koláče, které pro nás paní Táňa napekla a pan Standa nám při tom povídal i o dalších skvostech, které má ve svých sbírkách – například starých jízdních kolech, která jsme právě pod přístřeškem na terase mohli obdivovat.
Odpoledne v Tršicích pro nás bylo velice příjemné nejen díky tomu, že jsme se dozvěděli plno zajímavých informací, ale hlavně díky příjemným hostitelům a možnosti si spolu popovídat. Manželům Grolichovým za jejich pozvání velice děkujeme!
Klára Kočí
Počet obrázků: 23
V úterý 24. září jsme se připojili k našim kolegům z Oblastních odboček Přerov a Olomouc, abychom společně navštíviliměsto Opavu a chráněné bydlení a dílny pro zrakově postižené ve Vlaštovičkách provozované Charitou Opava.
Počet obrázků: 10
PROHLÍDKA JOSEFOVSKÉ PEVNOSTI V JAROMĚŘI JOSEFOVĚ
Počet obrázků: 5
Začátek: 03.10.2019 09:00
Konec: 03.10.2019
Kde: Jaroměř
Dům s pečovatelskou službou v Kyjově měl 30. září Den otevřených dveří, odpoledne uspořádal grilovačku pro své obyvatele a jelikož máme s DPS dobrou spolupráci - před pár dny navštívili naše prostory klienty denního stacionáře a pro obyvatele DPS děláme poradenskou činnost a v poslední řadě obyvateli DPS jsou i naši členi, tak posezení u dobrého jídla voňavého burčáku zpetřili naše Pastelky svým zpěvem. V ten den se ještě slavnostně střihala páska nově zbudované relaxační zóny na zahradě DPS a pak vystoupil dětský folklórní soubor Kyjovánek. Příjemný den jsme zakončili společně ve vestibulu zpěvem, posíleným o dva houslisty. Opět se naše organizace prezentovala svou činností a vzájemnou spolupráci pro kyjovské seniory.
Počet obrázků: 5
PROHLÍDKA TECHNICKÉHO ZÁZEMÍ JEŠTĚDU
Začátek: 10.10.2019 00:00:08
Konec: 10.10.2019
Kde: Liberec
BOwLING V TURNOVĚ
Začátek: 17.10.2019 10:30
Konec: 17.10.2019
Kde: Turnov
Vážení přátelé,
dovolte mi seznámit vás konečně také s časopisem odbočky České Budějovice - Město.
Vážení naši členové a příznivci!
Předáváme vám další číslo Olomouckého informátoru. Přejeme vám příjemné čtení!
Pracovníci OO SONS Olomouc
TROCHA NOSTALGIE A VZPOMÍNÁNÍ - UKÁZKA TOHO, CO ČEŠŠTÍ KONSTRUKTÉŘI, TECHNICI
I DĚLNÍCI V MINULOSTI DOKÁZALI
Začátek: 24.10.2019 12:00
Konec: 24.10.2019
Kde: Mladá Boleslav
NA SEJKORY K JIRKOJ DO ROKETNICE
Počet obrázků: 6
Začátek: 31.10.2019 09:00
Konec: 31.10.2019 16:00
Kde: Rokytnice nad Jizerou
Krásná tradice - uzamykat "naši" studánku Bezdynku, aby přes zimu si odpočinula a na jaře nás opět přivítala v plné kráse s čistou, chutnou vodou. Jenže, když naše motorová spojka s našimi seniory a polní kuchyňí dorazila na místo, jako první museli převrácené stoly s uhnilýma nohama nějak podepřít, to samé s lavicema. Holt, už je to nějakých pár roků, co naši šikovní chlapi tady to posezení zútulnili a klidné a tiché údolíčko studánky tentokrát bylo narušováno těžkou lesní technikou, vůkol se těří dřevo, lesy řídnout :-(
Počet obrázků: 7