Oblastní odbočka Havlíčkův Brod

 
Odbočka nemá vlastní kancelář, zájemci nás mohou kontaktovat na uvedené adrese, mailech a telefonních číslech.

 

  • činnost odbočky jsme obnovili v roce 1999 za podpory Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě
  • aktuálně máme 38 členů
  • scházíme se celoročně: na radě, při klubových aktivitách, zajímavých přednáškách a besedách na různá témata
  • ve spolupráci se Senior Pointem, Centrem pro zdravotně postižené a především s Krajskou knihovnou pořádáme kulturní akce, vítána je i veřejnost
  • vlakem a autobusem jezdíme na výlety po krásách nejen našeho kraje
  • chodíme za dětmi do základních škol a povídáme si s nimi o tom, jak se žije lidem se zrakovým postižením a jak mohou pomáhat
  • staráme se o čtrnáct psích kasiček a doporučujeme do knihoven časopisy z nakladatelství ZORA
  • každý měsíc vydáváme časopis Havlíčkobrodský Paprsek, od března 2022 také v audioverzi - načítají František Kovářík a Vít Dvorský z nakladatelství Čtimi! za což jim moc děkujeme. 
  • máme stránku na facebooku SONS odbočka Havlíčkův Brod
  • v Dolní ulici v Havlíčkově Brodě máme vývěsku s informacemi o nás, aktualitami a pozvánkami

 

Adresa:

Dobrovského 2915, 58001 Havlíčkův Brod

Kontaktní adresa:

Marie Heilandová, Česká Jablonná 16, 582 22 Přibyslav

Provozní hodiny:
dle dohody  

 

Kontakt na jednotlivé pracovníky:

předsedkyně: Marie Heilandová, tel.: 778 702 411, 569 482 146, mail: heilandova@sons.cz

místopředsedkyně: Hana Fikarová, tel.: 725 366 892, 569 437 144, mail: fikarova.sons@email.cz

asistentka a pokladní: Marie Vinklerová, tel: 777 479 506, mail: marievinkler@seznam.cz

 

 

redakce časopisu Paprsek: Marie Heilandová a Marie Vinklerová, přispívají i další členové

 

facebook: https://www.facebook.com/odbocka.SONS.HavlickuvBrod/

 


Počítadlo zobrazení: 5450

Příspěvky

Publikováno 12.09.2023 12:55, Havlíčkův Brod Odbočka

ROZLOUČENÍ S PRÁZDNINAMI

Obrázek

Poslední srpnový den jsme se sešli a symbolicky se rozloučili s letošními letními prázdninami. A jak jinak, než s dobrou náladou, při ohni a opečených buřtech! :-)  

Publikováno 12.09.2023 12:51, Havlíčkův Brod Odbočka

PAPRSEK ZÁŘÍ 2023 textový

Obrázek
 

Publikováno 12.09.2023 12:49, Havlíčkův Brod Odbočka

PAPRSEK ZÁŘÍ načtený

Obrázek Počet mp3: 4

 

Publikováno 25.08.2023 11:00, Havlíčkův Brod Odbočka

PAPRSEK SRPEN 2023 NAČTENÝ

Obrázek Počet mp3: 5

 

Publikováno 06.08.2023 17:29, Havlíčkův Brod Odbočka

PAPRSEK SRPEN 2023

Obrázek
 

Publikováno 06.08.2023 10:33, Havlíčkův Brod Odbočka

ŽIROVNICE

Obrázek
Knoflíky .. co vás napadne jako první, když se řekne KNOFLÍKY?
Ano! Žirovnice!
A právě sem jsme se vydali ve čtvrtek 3. srpna.
V budově bývalého pivovaru je expozice jejich výroby, dále pak historické šicí stroje a své místo tu má i to pivovarnictví.
Na zámku krásné interiéry a vzácné malby ve starší-hradní části.
Nedaleko kostela výborný oběd i něco sladkého na doplnění energie.
Nahlédnutí do kostela a krátká procházka centrem městečka.
Cestou domů pak ještě zastávka v Kamenici nad Lipou na vlakovém nádraží úzkokolejné dráhy, které je žel v nedobrém stavu, ale fotka odsud je krásná, slunečná a plná úsměvů našich spokojených cestovatelů!

Počet obrázků: 10

 

Publikováno 04.08.2023 12:46, Havlíčkův Brod Odbočka

BOSKOVICE

Obrázek

Výlet do města Boskovice jsme měli v plánu již v roce 2019, ale dali jsme tenkrát přednost návštěvě modrotiskové dílny v Olešnici a zámku v Kunštátu. Potom přišel covid a my museli své plány přizpůsobit situaci. Při vybírání cílů našich letošních letních výprav za krásami vlasti jsme se znovu k Boskovicím vrátili a dobře jsme udělali.

Více v našem časopise, který je ke stažení zde na stránkách.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 04.07.2023 11:37, Havlíčkův Brod Odbočka

VARHANNÍ KONCERT

Obrázek

Se jménem Josef Bernard Prokop jsme se poprvé setkali při poslechu audioknih. V Knihovně K. E. Macana jich načetl desítky a jeho hlas patří u posluchačů mezi ty velmi oblíbené. Zároveň je autorem mnoha knih s historickou tématikou, ve své tvorbě se věnuje hlavně postavám českých panovníků. Osobně jsme se s panem Prokopem dvakrát setkali při návštěvě KTN, kde s nadhledem a s humorem vyprávěl o načítání a psaní knih. Souhlasil, že za námi rád přijede do Havlíčkova Brodu a už v září loňského roku proběhlo velmi pěkné setkání i pro veřejnost. Kromě povídání a ukázky z připravované nové knížky nás pan Prokop potěšil zahráním několika klavírních skladeb. Tehdy se zrodil nápad uspořádat v letošním roce varhanní koncert. Monika Bobková se myšlenky ujala s nadšením jí vlastním a všechno zorganizovala.

Ve středu 28. června se již před třetí hodinou odpolední kolemjdoucí zastavovali u nádherné kované mříže otevřeného chrámu Nanebevzetí Panny Marie. 

Více v článku v našem časopisu paprsek - zde na stránkách k estažení. 

Publikováno 04.07.2023 11:33, Havlíčkův Brod Odbočka

PAPRSEK ČERVENEC 2023 NAČTENÝ

Obrázek Počet mp3: 4

 

Publikováno 04.07.2023 11:31, Havlíčkův Brod Odbočka

PAPRSEK ČERVENEC 2023 textový

Obrázek
 

Publikováno 04.07.2023 11:28, Havlíčkův Brod Odbočka

U DŘEVOŘEZBÁŘE

Obrázek

Několik členů se vydalo za dřevořezbářem panem Rejhonem v Havlíčkově Brodě.

Opět jsme viděli očima i rukama mnoho krásného.

A perníčky od paní Rejhovńové chutnaly opět výborně.

Děkujeme!


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 04.07.2023 11:26, Havlíčkův Brod Odbočka

V ARBORETU

Obrázek

Už podruhé jsme se vydali do arboreta Hamzovy léčebny v Luži. Výlet se moc vydařil.

Více v našem časopisu Paprsek (ke stažení zde na našich stránkách v textové i zvukové podobě).


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 21.06.2023 07:07, Havlíčkův Brod Odbočka

POZVÁNKA NA VARHANNÍ KONCERT

Obrázek

Srdečně vás zveme na varhanní koncert Josefa Bernarda Prokopa, který se uskuteční ve středu 28. června 2023 od 16 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Havlíčkově Brodě.


Začátek: 28.06.2023 16:00
Konec: 28.06.2022

 

Publikováno 09.06.2023 09:30, Havlíčkův Brod Odbočka

ZNOVU VE ŠKOLE

Obrázek

Besedy s mladými lidmi, kdy jim přibližujeme život lidí se zrakovým postižením, patří již dlouho do osvětové činnosti našeho spolku. Po covidové přestávce se do škol znovu vracíme. Po návštěvě ZŠ v Havlíčkově Brodě a v Okrouhlici následovala ta v Přibyslavi, se kterou naše odbočka dlouhodobě spolupracuje. Její žáci i učitelé se zapojují do sbírky Bílá pastelka a pomáhají nám sbírat víčka pro Ellenku, my pořádáme přednášky a besedy. V této škole jsme se obě - moje dcera i já - také vzdělávaly, proto se sem rády občas vracíme.

V letošním roce jsme se s vedením školy dohodli, že si popovídáme s osmým ročníkem. Ve čtvrtek 25. května nás přivítala paní zástupkyně a odebrali jsme se do 8. B. Marně bychom čekaly na klasické zvonění, které oznamuje začátek a konec vyučovací hodiny. V Přibyslavi se nezvoní, žáci i pedagogové si musí čas hlídat sami. Abychom besedu zahájily i ukončily včas a neubíraly z přestávky, k tomu perfektně posloužil mluvík, který byl zároveň jednou z předvedených kompenzačních pomůcek. Mladé dámy i pánové nás přivítali, pozorně naslouchali a dokonce měli i otázky. Kromě představení SONSu a činnosti naší odbočky jsme hovořily o zraku, hmatu a sluchu, o audioknihách, podrobně o výchově a práci vodicích psů. Když si žáci osahávali list s textem v Braillově bodovém písmu, pro odlehčení jsem přidala vtip: Nevidomý umývá nádobí. Umyje hrneček, odloží, do ruky vezme struhadlo. Osahává, osahává, potom zakroutí hlavou a povídá - takovou hloupost jsem už dlouho nečetl. To jen na důkaz, že nevidomí lidé neberou svou situaci smrtelně vážně, dovedou si udělat legraci i sami ze sebe a bavit se. Především kluci měli zájem vyzkoušet si i orientaci pomocí bílé hole, někteří pátrali v sáčku s hmatovým pexesem a jiní zkoušeli hmatové hrací kostky, líbil se i ozvučený telefon Blindshell. To už mluvík oznámil konec hodiny, my sbalily „fidlátka“ a pokračovaly do dalších dvou tříd. Někteří žáci se trochu styděli a mlčeli, ale vždy se našel odvážný mladík nebo slečna, ochotni předvést pomoc nevidomému.

Ve všech třídách jsme hovořily i o sbírce Bílá pastelka. Na naši prosbu, zda by se mezi přítomnými našli dobrovolníci, ochotní se připojit a pomoci, se mládež tvářila celkem pozitivně. Vzájemně jsme si poděkovali a popřáli pěkné léto a prázdniny. Ještě zastávka v zajímavém koutku budovy, kde jsou v opravdu nadživotní velikosti výtvarně zachyceny tváře slavných rodáků tohoto regionu. Paní učitelku a zároveň členku naší odbočky Moniku Linkovou a mne zvěčnila Mančina ve vzácné společnosti J. V. Stamice a nedávno tragicky zemřelého hudebníka, člena Pražského filharmonického sboru Jana Musila. O kousek dál shlížejí ze zdi Bohuslav Reynek, sochař a bývalý starosta města Roman Podrázský a další.

Ze školní kuchyně se linula vůně oběda, nedočkavé děti se hnaly chodbami a my v klidu opustily školu ...

                  napsala Marie Heilandová


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 09.06.2023 09:26, Havlíčkův Brod Odbočka

OLOMOUC

Obrázek

SONS - to je téměř sedm desítek oblastních odboček a celostátních klubů v celé České republice. Každá z nich má svého předsedu. Na rozdíl od pravidelných porad administrativních pracovníků z odboček nemají předsedové tolik možností k vzájemnému poznávání. Proto vedení spolku pořádá jednou za čas celostátní setkání, které je zároveň poděkováním za jejich obětavou práci. Ústředí SONS připravilo takovou akci na letošní jaro a jako její dějiště bylo vybráno město Olomouc.

Ve čtvrtek 4. května se do historické hanácké metropole začali ze všech směrů sjíždět zástupci jednotlivých oblastních odboček a klubů. 


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 09.06.2023 09:21, Havlíčkův Brod Odbočka

REGIONÁLNÍ MUZEUM MĚSTA ŽĎÁR NAD SÁZAVOU

Obrázek

První termín návštěvy Regionálního muzea města Žďár nad Sázavou byl kvůli nepříznivému počasí přeložen na úterý 23. května. Zákon schválnosti funguje spolehlivě, a tak se stalo, že několika přihlášeným členům v účasti zabránila vyšší moc. Do dveří tzv. tvrze v historickém jádru města nás vstoupilo pouze šest. Že jsme se dostavili přesně v dohodnutý čas, potvrzovala právě hrající zvonkohra a hodiny na kostelní věži, které odbíjely devátou. Po zakoupení vstupenek se nás ujala velmi příjemná paní průvodkyně a společně jsme se vydali do Moučkova domu na prohlídku expozice. 


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 09.06.2023 09:18, Havlíčkův Brod Odbočka

PAPRSEK ČERVEN 2023 NAČTENÝ

Obrázek Počet obrázků: 4

 

Publikováno 29.05.2023 17:56, Havlíčkův Brod Odbočka

PAPRSEK ČERVEN 2023

Obrázek

V červnovém čísle přinášíme překvapení - příspěvek od cestovatele Ladislava Zibury a spoustu dalších zajímavých článků. 

Publikováno 19.05.2023 11:11, Havlíčkův Brod Odbočka

PAPRSEK KVĚTEN 2023 NAČTENÝ

Obrázek Počet mp3: 5

 

Publikováno 19.05.2023 11:10, Havlíčkův Brod Odbočka

PAPRSEK KVĚTEN 2023

Obrázek
 Zobrazena stránka 1 z 11 (celkem 213 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Počítadlo zobrazení: 5450