Oblastní odbočka Havlíčkův Brod

 
Odbočka nemá vlastní kancelář, zájemci nás mohou kontaktovat na uvedené adrese, mailech a telefonních číslech.

 

 • činnost odbočky jsme obnovili v roce 1999 za podpory Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě
 • aktuálně máme 40 členů
 • scházíme se celoročně: na radě, při klubových aktivitách, zajímavých přednáškách a besedách na různá témata
 • dvakrát do roka máme shromáždění, to první je většinou více pracovní, to druhé je předvánoční a to se máme dobře!
 • ve spolupráci se Senior Pointem, Centrem pro zdravotně postižené a především s Krajskou knihovnou pořádáme kulturní akce, vítána je i veřejnost
 • vlakem a autobusem jezdíme na výlety po krásách našeho kraje. Svačinu, deštník a dobrou náladu vždy s sebou :)
 • chodíme za dětmi do základních škol a povídáme si s nimi o tom, jak se žije lidem se zrakovým postižením a jak mohou pomáhat
 • staráme se o čtrnáct psích kasiček a doporučujeme do knihoven časopisy z nakladatelství ZORA
 • každý měsíc vydáváme časopis Havlíčkobrodský Paprsek, od března 2022 také v audioverzi - načítá pan Vít Dvorský z nakladatelství Čtimi! za což mu moc děkujeme. K poslechu je na stránkách SONS, Čtimi! a na podcastových platformách, jako například na Spotify
 • máme stránku na facebooku SONS odbočka Havlíčkův Brod
 • v Dolní ulici v Havlíčkově Brodě máme vývěsku s informacemi o nás, aktualitami a pozvánkami

 

Adresa:

Dobrovského 2915, 58001 Havlíčkův Brod

Kontaktní adresa:

Marie Heilandová, Česká Jablonná 16, 582 22 Přibyslav

Provozní hodiny:
dle dohody  

 

Kontakt na jednotlivé pracovníky:

předsedkyně: Marie Heilandová, tel.: 778 702 411, 569 482 146, mail: heilandova@sons.cz

místopředsedkyně: Hana Fikarová, tel.: 725 366 892, 569 437 144, mail: fikarova.sons@email.cz

asistentka a pokladní: Marie Vinklerová, tel: 723 416 319, mail: marievinkler@seznam.cz

jednatel: Václav Fikar, 737 464 822, 569 437 144, mail: fikar.vaclav@seznam.cz

 

redakce časopisu Paprsek: Marie Heilandová a Marie Vinklerová

 

facebook: https://www.facebook.com/odbocka.SONS.HavlickuvBrod/

 


Počítadlo zobrazení: 3807

Příspěvky

Publikováno 01.12.2022 11:12, Odbočka Havlíčkův Brod

V GALERII A VÝROBNĚ MALÍŘSKÝCH PLÁTEN

Obrázek

V pondělí 21. listopadu jsme se vydali do galerie pana Janáčka v Přibyslavi. Své dřevomalby zde právě vystavuje pan Tomáš Záborec, který do dřeva různámi technikami vyryje kontury a celé dílo pak dobarvuje barvami. Výstava se nám moc líbila a užili jsme si ji, protože jsme ji mohli vnímat i hmatem, na obrazy je dovoleno sahat, na židli si sednout a kytaru vzít do ruky!

Následovala prohlídka výrobny malířských pláten a palet, které zde vyrábějí jako jedni z mála, ne-li jako jediní i pro leváky!

V příštím roce pana janáčka rádi uvítáme v našem klubu, kde nám bude o své velmi zajímavé práci vyprávět více. Těšíme se..


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 01.12.2022 11:02, Odbočka Havlíčkův Brod

TŘETÍ VÝPRAVA DO KTN

Obrázek Počet obrázků: 5

 

Publikováno 01.12.2022 11:01, Odbočka Havlíčkův Brod

OCENĚNÍ NEJLEPŠÍCH DOBROVOLNÍKŮ BÍLÉ PASTELKY

Obrázek

S velkou radostí jsme v prvním listopadovém týdnu přijali zprávu, že již třetím rokem v řadě měla naše odbočka nejúspěšnější skupinu dobrovolníků při sbírce Bílá pastelka v rámci celého kraje Vysočina. Částku 7.410 Kč vybrali v Přibyslavi deváťáci ze zdejší základní školy Michal Tai Tran, Vašek Vinkler a paní asistentka Věra Táborská.

Jako každoročně se slavnostní setkání konalo v rezidenci primátora Prahy na Mariánském náměstí. Paní Táborská se bohužel zúčastnit nemohla, klukům doprovod dělala Marie Vinklerová. Po zahájení a projevech prezidenta SONS Luboše Zajíce a Čestmíra Koželuhy, zástupce Lions Clubs International - District 122 ČR/SR vystoupil pěvecký sbor Vokál, který navodil opravdu pěknou slavnostní atmosféru. Následovalo vyhlašování od čtrnáctého místa a nervozita obou kluků vzrůstala, protože každého účastníka se paní moderátorka Nicole Fričová ptala například na zážitky ze sbírkových dnů, a na rozhovor na mikrofon nebyli připravení. Přišla řada na 11. místo a ozvala se jména našich zástupců Vysočiny. Rozhovor zvládli velice dobře a s úsměvy a plnými taškami dárků od sponzorů se vraceli na svá místa. Postupně se tleskalo, gratulovalo a děkovalo dalším dobrovolníkům - byli to jak studenti, tak členové SONS či TS a TC. Program pokračoval vystoupením flétnového souboru Syrinx a zakončen byl opravdu dlouhým potleskem. Po hodině a půl se všichni přesunuli ze sálu do salónků na slavnostní raut a poté někteří ještě na komentovanou prohlídku historické budovy Národního muzea.


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 01.12.2022 10:59, Odbočka Havlíčkův Brod

DEN NEVIDOMÝCH V KRAJSKÉ KNIHOVNĚ

Obrázek

Třináctý listopad je dnem, kdy si připomínáme fakt, že na světě žije mnoho lidí s poruchami zraku a zcela nevidomých. Náš spolek při této příležitosti již tradičně v říjnu pořádá den otevřených dveří SONS a výstavu kompenzačních pomůcek. Letos se na nás obrátila paní Monika Bobková z Krajské knihovny Vysočiny, zda bychom se připojili k akci, kterou KKV pro veřejnost pořádá. Samozřejmě jsme rádi souhlasili a uvítali další možnost, jak spolek prezentovat.

Kromě nás dvou Marií (Vinklerová a Heilandová) souhlasil se svou účastí i čtyřnohý člen naší party Woody a slíbil, že svého páníčka Zdeňka v pořádku do knihovny doprovodí. Před čtvrtou hodinou odpolední jsme se usadili v takzvané „rozhledně“, kde mívají děti tvořivé dílničky a konají se různé aktivity. Monika připravila několik kompenzačních pomůcek, my jsme také nějakou drobností přispěli a pro očekávané návštěvníky přidali usměvavá sluníčka. Woody si prostor prohlédl, očichal a byl hned „jako doma“. Jako první se přišla podívat a pozdravit nás Michaela Vrběcká, po ní další dvě kolegyně z knihovny. Na připravené židle se ještě posadila dvě děvčata, a vypadalo to, že jsme všichni. V komorním počtu devíti osob a jednoho psa jsme však prožili docela pěknou hodinku. Popovídali jsme o tom, co SONS je, co a jak děláme, ukázali pomůcky a drobnosti k procvičení hmatu, Zdeněk vyprávěl o výcviku vodicích psů. Skvělou posluchačkou bylo především jedna z děvčat, která měla spoustu zvídavých otázek, podělila se s námi o své zážitky, byla bezprostřední a moc milá. Woody byl opět obdivován a hlazen, vodu pil z puntíkovaného hrnečku. I přes nevelkou účast to bylo příjemné setkání a my děkujeme za pozvání. 

Publikováno 01.12.2022 10:57, Odbočka Havlíčkův Brod

BESEDA BESIP

Obrázek

Velmi záslužnou činnost v oblasti prevence a dopravní výchovy již 55 let zabezpečuje organizace, kterou známe pod zkratkou BESIP. A právě krajskou koordinátorku BESIPu pro Kraj Vysočina, paní Veroniku Vošickou Buráňovou, jsme pozvali na přednášku a besedu do klubu naší odbočky v pondělí 7. listopadu.

Když se energická a usměvavá mladá žena ujala slova, hned bylo jasné, že svoji práci vykonává s obrovským zaujetím a dokonalou odborností. Problematiku dopravní situace přímo v Havlíčkově Brodě i okolí velmi dobře zná, a když někdo z přítomných jmenoval konkrétní čtvrť nebo ulici, ihned dobře věděla, o co jde. Hovořili jsme o problémech se sdílenými koloběžkami a elektrokoloběžkami, o neukázněných cyklistech, o pravidlech na cyklostezkách, o bezpečnosti dětí, přepravovaných ve vozidlech. Paní Vošická Buráňová uvedla i příklady nedořešené legislativy, které mají dopad na bezpečnost chodců a právní řešení případných nehod. Odpověděla na mnoho konkrétních dotazů, uvítala připomínky a osobní zkušenosti. Besedu s námi prý bere tak trochu jako odčinění určitého dluhu, který vůči skupině zdravotně postižených účastníků dopravy pociťuje. Požádala nás, abychom o možnosti setkání s ní informovali další kolegy ze spolku, což jsme neprodleně a rádi učinili. Na závěr jsme ještě byli obdarováni reflexními páskami a nákupními taškami. Známý slogan „vidět a být viděn“ mohou mnozí z nás splňovat pouze z poloviny, proto je to BÝT VIDĚN tak důležité.

Paní Veronika přednáší často a výborně, a my jsme opravdu ocenili její bezprostřední, naprosto srozumitelný a hlasitý projev, kde nechyběl vtip a zajímavé zkušenosti. Po téměř dvouhodinovém setkání jsme jí poděkovali a je velmi pravděpodobné, že naše společnou schůzku v budoucnu zopakujeme.  

Publikováno 01.12.2022 10:42, Odbočka Havlíčkův Brod

PAPRSEK LISTOPAD 2022 NAČTENÝ

Obrázek Počet mp3: 3

 

Publikováno 01.12.2022 10:41, Odbočka Havlíčkův Brod

PAPRSEK LISTOPAD 2022


 

Publikováno 20.10.2022 10:50, Odbočka Havlíčkův Brod

VÝSTAVA KOMPENZAČNÍCH POMŮCEK

Obrázek

Již tradičně jsme v půlce října ve spolupráci s ČČK a Senior pointem v Havlíčkově Brodě a dalšími subjekty uspořádali výstavu kompenzačních pomůcek pro zrakově a tělesně postižené.

Zájem veřejnosti byl značný a my máme radost, že se informace o pomoci dostávají k těm, kteří je potřebují.

 


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 20.10.2022 10:38, Odbočka Havlíčkův Brod

SETKÁNÍ SE SPISOVATELEM A NAČITATELEM

Obrázek

V Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě jsme se zúčastnili besedy a autorského čtení s panem Josefem Bernardem Prokopem. 

Moc hezky jsme si popovídali, poslechli si kousek z chystané knihy, a protože pan Prokop je i varhaník a v knihovně je k dispozici klavír, vyslechli jsme si i několik skladeb.

Krásný podvečer to byl!

 


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 20.10.2022 10:33, Odbočka Havlíčkův Brod

VYJÍŽĎKA VOJENSKÝM AUTEM

Obrázek

V pondělí 5. září po oblastním shromáždění jsme se seznámili s americkým vojenským autem Humvee a zažili jsme i bezva vyjížďku na korbě vozu - včetně vodicího psa Woodyho.


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 20.10.2022 10:29, Odbočka Havlíčkův Brod

V DIVADLE

Obrázek

V pátek 30. září jsme se zúčastnili představení v Horáckém divadle v Jihlavě Modrý pták. Moc se nám líbilo a děkujeme i za možnost vyfotit se s herci :-)


Počet obrázků: 1

 

Publikováno 20.10.2022 10:21, Odbočka Havlíčkův Brod

BÍLÁ PASTELKA NA HAVLÍČKOBRODSKU

Obrázek

Děkujeme všem dárcům, kteří přispěli na sbírku Bílá pastelka.

Zároveň velké díky studentům z OAaHŠ Havlíčkův Brod, Gymnázia Chotěboř a ZŠ Přibyslav.


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 20.10.2022 10:18, Odbočka Havlíčkův Brod

PAPRSEK ŘÍJEN 2022 NAČTENÝ

Počet mp3: 4

 

Publikováno 20.10.2022 10:11, Odbočka Havlíčkův Brod

PAPRSEK ŘÍJEN 2022


 

Publikováno 21.09.2022 10:06, Odbočka Havlíčkův Brod

POZVÁNKA NA VÝSTAVU

Odbočka SONS Havlíčkův Brod pořádá v úterý 18. října 2022 VÝSTAVU KOMPENZAČNÍCH POMŮCEK pro zrakově a tělesně postižené.

Srdečně vás zveme do Havlíčkova Brodu do budovy AZ centra na Rubešově náměstí, kde výstava proběhne ve 2. patře v prostorách Senior Pointu od 9 do 14:30 hodin.


Počet obrázků: 1

 

Publikováno 21.09.2022 09:53, Odbočka Havlíčkův Brod

PAPRSEK ZÁŘÍ 2022


 

Publikováno 30.08.2022 14:35, Odbočka Havlíčkův Brod

PAPRSEK SRPEN 2022 ZVUKOVÝ

Srpnový Paprsek přinášíme digitálně načtený. Již brzy se ale můžete těšit na hlas pana Dvorského! :-)


Počet mp3: 3

 

Publikováno 30.08.2022 14:22, Odbočka Havlíčkův Brod

HAVLÍČKOBRODSKÝ PAPRSEK SRPEN 2022


 

Publikováno 30.08.2022 14:16, Odbočka Havlíčkův Brod

STÁTNÍ HRAD LIPNICE NAD SÁZAVOU

Obrázek

Druhou zastávkou srpnového výletu naší odbočky byl státní hrad Lipnice nad Sázavou.

Po celý den bylo krásné počasí, ponovala dobrá nálada a všichni jsme si výlet opravdu užili.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 30.08.2022 14:15, Odbočka Havlíčkův Brod

HAVLÍČKOBRODSKÝ PAPRSEK ČERVENEC 2022


 Zobrazena stránka 1 z 9 (celkem 170 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Počítadlo zobrazení: 3807