Aktuality v pobočkách (odbočkách)
Příspěvky
Vážení a milí přátelé,
přinášíme vám nové vydání našeho zpravodaje Sonsáček na nadcházející podzimní měsíce září-říjen 2024.
Ve zpravodaji naleznete nové informace a také pestrý plán aktivit, na které vás tímto srdečně zveme. Budeme se těšit na vaši účast.
V případě zájmu o aktivity se prosím hlaste telefonicky nebo e-mailem.
Přejeme všem pěkné dny a hodně zdraví.

O tom, ako Česi prišli na to, že starnutie je strata času

Tajomstvo, ako zostať večne mladý, už dávno nie je tajomstvom. Naopak! Receptov je toľko, že sa v nich človek raz-dva stratí. Aby ste sa ale nemuseli prehŕňať tými, čo vás len okradnú o čas, ponúkame jeden, ktorý platí zaručene. Prišli naň v susednej Českej republike a pečiatku a podpis vám naň dá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS). Ingrediencie lieku na večnú mladosť mi prezradila podpredsedníčka Aktiv klubu Dagmar Filgasová.
Počet obrázků: 4

DORÁŠEK - září 2024
měsíční ZPRAVOdAJ


Cesta vody v Bělském lese, Zámek Bruntál výstava Hudba rukama, procházka lesoparkem Myslivna

V měsíci srpnu naše odbočka absolvovala hned několik venkovních aktivit. Slunečné letní počasí jsme si užili dosytosti. Navštívili jsme Zámek v Bruntále, kde jsme si prohlédli výstavu tvorby z ateliéru manželů Axmanových s názvem Hudba rukama. V našem městě jsme navštívili oba největší lesoparky. Nejdříve jsme navštívili Bělský les, kterému se přezdívá plíce Ostravy. Zde jsme si prošli velmi pěknou a zajímavou stezku jménem Cesta vody a navštívili jsme i místní Křížovou cestu. Dalším lesoparkem pak byla Myslivna v Ostravě Porubě. Tuto krásnou procházku jsme zakončili společným táborákem a opečenými špekáčky. Všechny výlety byly velice zajímavé a léto jsme si opravdu užili.
Počet obrázků: 10
Začátek: 01.08.2024
Konec: 31.08.2024


I v letošním roce jsme využili pozvání organizace SONS Vsetín na velkou akci "Loučení s létem" neboli "Valašká olympiáda".
10. ročník této akce se konal 16. srpna, opět výborně zorganizovaný v areálu fotbalového hřiště Lhotky nad Bečvou.
Počet obrázků: 5

I v letošním roce, pořádá naše odbočka v rámci festivalu DUN, koncert pěveckého sboru Vokál Klub. Tentokrát se uskuteční v termínu oslav města Rokycan, s názvem Setkání pod rokycanskou věží. Podrobnosti na plakátu.
Moc se těšíme a srdečně vás tímto zveme


Každou středu dopoledne probíhají v klubovně SONS Přerov karetní hry. Ano, i nevidomí a slabozrací mohou hrát. S nevidomými hrajeme nejčastěji quardo (kartičky s různými výřezy tvarů), slabozrací dávají přednost žolíkům se zvětšenými znaky.
Kamila Hošková, sociální pracovnice
Počet obrázků: 1
Informace o aktivitách odbočky na měsíc září.
Pozvánka na soutěž ve využívání Braillova písma na počítačích a chytrých mobilech
SONS ČR, konkrétně pak Redakce ZORA pořádá 12. října 2024 celostátní finále soutěže ve čtení a psaní Braillova písma. V klasických disciplínách do něj postupují nejlepší soutěžící z krajských kol. Všechny ostatní ale srdečně zveme na dvě otevřené speciální disciplíny, a sice soutěž ve využívání braillských displejů a soutěž v psaní v Braillově písmu na dotykovém mobilu...
Začátek: 12.10.2024 10:00
Konec: 12.10.2024 15:00
Kde: Základní škola ZRAK, Nám. Míru 19, 120 00 Praha 2 - Vinohrady

V textu bych chtěla tentokrát sdílet zkušenosti a pocity, které mohou nastat, potká-li se někdo, kdo nevidí s někým, kdo vidí. Ale pouze jeden tuší, o koho jde, píše autorka textu Linda Albrechtová.

Hned před barákem mám zastávku autobusu. To je super, akorát se kvůli stavbě nachází každý den jinde, konstatuje takřka nevidomá a na jedno ucho neslyšící Marie Zemanová u svého domu ve středočeském městě Slaný.
Sahat povoleno!
Výstava fotografií, které nemusíte vidět – tak zní podtitul zdarma přístupné výstavy v plenéru nazvané „Svět nevídaný“. Přináší nový pohled na svět a díky unikátní reliéfní tiskové technologii Canon ukazuje, jak ho vnímají lidé, kteří přichází o zrak.

Lukáš Hosnedl je od narození slepý. To mu ale nebrání v práci snů, ve které testuje různé aplikace pro nevidomé, a je také vývojářem her.

Zásadní je ochrana zraku a podpora rodiny.
Podle odhadů žije v Česku kolem 15 tisíc dětí se zrakovým postižením, z toho jsou zhruba čtyři tisíce nevidomých. Úplná slepota ani zhoršené vidění však nemusejí být překážkou pro sportovní aktivity.

V prostorách františkolázeňské kolonády Solného a Lučního pramene je k vidění výstava s názvem Po Tmě s podtitulem Vnímám, i když nevidím! Vystavené exponáty dokazují, že výtvarné umění lze vnímat nejen zrakem, ale návštěvníci si mohou vyzkoušet své schopnosti i ostatními smysly. Expozice je k vidění do konce září.