Oblastní odbočka Chrudim

 

Adresa:
Městský park 274, 537 01 Chrudim

Provozní hodiny:

Pondělí 9:00 - 12:00 a 12:30 - 16:30
Ostatní dny dle dohody

Kontakt na jednotlivé pracovníky:
předseda: Jan Pakoš
tel.: 775 722 434, mail: pakos@sons.cz
administrativní pracovnice: PhDr. et Bc. Marie Prouzová
tel.: 604 193 368, mail: prouzova@sons.cz

Naši činnost v roce 2022 finančně či věcně podpořili:

  • Městský úřad Chrudim
  • Městský úřad Heřmanův Městec
  • Úřad městského obvodu Pardubice II - Polabiny
  • Pardubický kraj
  • Nadační fond ČR Světluška
  • Tiskárna a poskytovatel internetu Omeg plus Chrudim, s.r.o.

Za podporu velmi děkujeme.


Počítadlo zobrazení: 3635

Příspěvky

Publikováno 29.11.2022 09:54, Odbočka Chrudim

Vánoční tvoření č. 2

Obrázek

Na ručních pracích 28. listopadu jsme se pustili tentokrát do vánoční výzdoby. Honza nám předem nařezal z břízky kulatooválné placky, které jsme použili jako základnu pro naše vánoční aranžmá. Na tu jsme nalepili florex v podtácku a do toho zapíchali různé větvičky, barevné kuličky, šištičky atd. Na vrch jsme zasadili svíčku. A krásné svícny byly na světě. A protože za dva týdny budemem mít vánoční besídku, Iva nazdobila naše dva vánoční stromečky ve velikosti mikro a mini a Honzík našel hřebík k pověšení hvězdy. A abychom se už teď naladili na vánoční notu, Madlenka sedla ke klávesám a a společně jsme si zazpívali pár koled. Ruční práce jsou vždycky prima, ale tentokrát měly opravdu krásnou vánoční atmosféru.

  

Publikováno 29.11.2022 09:40, Odbočka Chrudim

Maják Prosinec 2022

Obrázek
 

Publikováno 15.11.2022 09:45, Odbočka Chrudim

Vánoční tvoření č. 1

Obrázek

V předvánoční čas se na ručních pracích zpravidla věnujme výrobě vánočních dekorací nebo drobných dárků. Tentokrát jsme sáhli pro inspiraci do severských zemí Evropy, kde si lidé tradičně 1. prosince stěhují do domu skřítka, aby jim zpříjemnil čas čekání na Vánoce a hlavně pak přinesl dárky. A protože se nacházíme v době globalizace a internetu, začínají se sktřítci zabydlovat i u nás v srdci Evropy.
A tak jsme se 14. listopadu pustili do skřítků. Na jejich výrobu jsme použili staré ponožky, punčochu, zbytky látek, vatelín ze staré deky na vycpání, případně i kelímky od jogurtu a hlavně svou fantazii. A protože byla nouze o bílé fousy, byli to i rudovousové nebo bezvousý Šmoula.
Užili jsme si radost z tvoření a zcela jistě nás skřítci teď obveselují i doma. Případně dělají radost tomu, komu jsme ho podarovali. Nicméně dárky od nich nečekejte, ty u nás i nadále přináší Ježíšek. 

Publikováno 29.10.2022 09:36, Odbočka Chrudim

Maják Listopad 2022

Obrázek
 

Publikováno 11.10.2022 10:25, Odbočka Chrudim

Bíla pastelka na Základní škole v Heřmanově Městci

Dne 10. října 2022 členové naší organizace, paní Heřmanská a pan Pakoš navštívili Základní školu v Heřmanově Městci, aby pracovníky i děti seznámili s cílem právě probíhající veřejné sbírky Bílá pastelka, jejíž výtěžek jde na pomoc lidem s těžkým zrakovým postižením, včetně nevidomých. Mile nás překvapil opravdový zájmem dětí dozvědět se více o životě lidí, kteří se potýkají se se ztrátou zraku. 
Touto cestou velmi děkujeme jak pracovníkům školy, tak dětem a jejich rodičům za jejich příspěvky.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 11.10.2022 10:25, Odbočka Chrudim

Bíla pastelka na Základní škole v Heřmanově Městci

Dne 10. října 2022 členové naší organizace, paní Heřmanská a pan Pakoš navštívili Základní školu v Heřmanově Městci, aby pracovníky i děti seznámili s cílem právě probíhající veřejné sbírky Bílá pastelka, jejíž výtěžek jde na pomoc lidem s těžkým zrakovým postižením, včetně nevidomých. Mile nás překvapil opravdový zájmem dětí dozvědět se více o životě lidí, kteří se potýkají se se ztrátou zraku. 
Touto cestou velmi děkujeme za velmi vřelé přijetí a také pracovníkům školy, dětem a jejich rodičům za jejich příspěvky.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 30.09.2022 19:51, Odbočka Chrudim

Maják říjen 2022

Obrázek
 

Publikováno 31.08.2022 12:22, Odbočka Chrudim

V Muzeu Ing. Jana Kašpara

Obrázek

Poslední prázdninovou akcí byla návštěva Muzea Ing. Jana Kašpara v Pardubicích na letišti. Pan průvodce nám velmi poutavým způsobem přiblížil nelehké začátky české aviatiky, ale také její nezměrné úspěchy. Mohli jsme si osahat repliky létajících strojů z počátku 20. století a někteří také zkusili letecký trenažer. Rozhodně toto muzeum doporučujeme k návštěvě! 

Publikováno 30.08.2022 19:56, Odbočka Chrudim

Maják Září 2022

Obrázek
 

Publikováno 16.08.2022 12:11, Odbočka Chrudim

Výlet na Seč

Obrázek

V srpnu nás pozvala Iva Jánošová k sobě na chatu, kterou má u Sečské přehrady. Počasí bylo teplé a slunečné. Nejprve jsem se obdivovali krásné chatičce obklopené sytou zelení, poklábosili u kafíčka a zákusku a poté se vypravili také k vodě. Voda byla velmi příjemná a osvěžující. Po sportovním výkonu jsme se vrátili k chatě a na grilu si opekli buřtíky a klobásky, abychom doplnili ztracenou energii. Den utekl jako voda a my museli zamířit zpět k domovu. Výlet se nám moc líbil. 

Publikováno 08.08.2022 11:54, Odbočka Chrudim

Mezi dětmi příměstského tábora v Heřmanově Městci

Obrázek

Dne 8. srpna jsme zavítali mezi děti příměstského tábora v Heřmanově Městci v Domě dětí Na Ježkovce. Nejprve Honza dětem stručně nastínil svět nevidomých a Zdeněk Nenečeřal popovídal o významu vodicího pejska pro nevidomého a také předvedl, jak mu pomáhá zvládat cestu. Poté jsme přistoupili k různým hrám: děti si vyzkoušeli chůzi s bílou holí, zahráli si pexeso pro nevidomé, zkoušeli po slepu rozpoznávat různé předměty. Zděněk jim ukázal, jak se čte braillovo písmo. Děti byly velmi vnímavé a hry je zaujaly. Nicméně si ověřily, že je lepší dívat se na svět zdravýma očima.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 25.07.2022 11:20, Odbočka Chrudim

Opékání buřtů u Alenky

Naše členka Alenka Nová nás pozvala k sobě domů na zahradu opékat buřty. Dopoledne 13. července sportovně založení členové (Iva, Maruška N., Pepa a Luděk) vyrazili do Sobětuch pěšky z chrudimského autobusového nádraží přes Vrcha. Dva osedlali kolo, Honza  přijel z Heřmanova Městce, František z druhého konce Sobětuch.  Zbytek (Jana, Vlastík, Jindřiška, Petr, Věra, Evička a Maruška M.) dal přednost pohodlí a přijel autem.
Nejprve jsme alespoň někteří přiložili ruku k dílu - nasekali dříví na oheň, rozložili stůl a lavice, nanostili na stůl pití a dobroty včetně Alenčiných výborných trubiček. Pak jsme zasedli ke stolu a mohli zahájit "oficiální program". Za vzponínání na společné zážitky, plánování budoucích akcí a veselého povídání o všem možném jsme postupně čekající buřtíky a klobásky nařezali, napíchli na vidlice, opekli a s hořčicí a chlebem sbaštili.  Abychom měli také nějaký pohyb, prošli jsme se po Alenčině hezky rozkvetlé zahradě a nešetřili chválou a také "odbornými pěstitelskými radami".
Bylo nám společně tak hezky, že jsme skoro ani nezaznamenali, že se den chýlí k večeru. Nastal čas rozloučit se. 
Ještě jednou Alence děkujeme za pozvání.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 30.06.2022 11:40, Odbočka Chrudim

Plán aktivit na léto

Středa 13. 7.    Tradiční posezení u Alenky v Sobětuchách. 

Pondělí 8. 8.     Prezentace našich odboček SONS v 10 hod. na zahradě Domu dětí a mládeže v Heřmanově Městci Na Ježkovce. 

Středa 10. 8.    Výlet na Sečskou přehradu.

Středa 31. 8.    Výlet – Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara v Pardubicích a rozloučení s létem u Majky.  

Podrobné informace k výše uvedeným akcím najdete v časopisu Maják na červenec a srpen.


Začátek: 01.07.2022
Konec: 31.08.2022

 

Publikováno 30.06.2022 11:38, Odbočka Chrudim

Maják červenec - srpen

Obrázek
 

Publikováno 20.06.2022 16:38, Odbočka Chrudim

Výlet na zámek Žleby

Obrázek

Dne 16. června 2022 členové chrudimské a pardubické odbočky navštívili zámek Žleby. Prohlédli jsme si rozsáhlou sbírku zbraní, knih a obrazů, se zájmem jsme si prohlédli řadu krásných kachlových kamen a ve světle současné energetické krize přemítali, kolik uhlí a dřeva spolykaly, než vyhřály honosné komnaty.
Poté jsme prošli zámeckým parkem do přilehlé obory s bílými jeleny. Zde jsme nejprve zhlédli téměř hodinovou show s prašími dravci. Chovatelé nás seznámili s téměř dvěma desítkami dravců od menších poštolek přes sokoly až po dvanáctikilového supa bělohlavého. Pohovořili o jejich přirozeném prostředí, životě a způsobu lovu, což doprovázeli četnými praktickými ukázkami.  Pak jsme přešli k ohradě nakrmit bílé jeleny. A i zde jsme se dozvěděli spoustu zajímavého. Například o tom, jak naši chovatelé dokázali zachránit bílé jeleny před vyhynutím.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 21.05.2022 15:21, Odbočka Chrudim

Týdenní ozdravný a poznávací pobyt v Táboře

Ve dnech 13. - 20. května 2022 členové chrudimské a pardubické odbočky společně strávili velmi příjemný pobyt v krásném historickými i přírodními památkami oplývajím městě Táboře. Nachodili jsme, byť pomalým tempem a často s pomocí turistických či francouzkých holí, řadu kilometrů, obdivovali nejstarší stavby i novější architekturu z přelomu 19. a 20. století, odpočinek hledali na březích Lužnice, Jordánu nebo v Holečkových sadech.  Jeden den jsme strávili společně se zástupci táborské odbočky, kteří pro nás zajistili mj. vynikající paní průvodkyni Husitským muzeem. Ta nás svým odborným a přitom velmi vtipným vyprávěním vtáhla do 15. století, dala nám potěžkat řemdih, sudlici, píšťalu, drátěnou košili a umožnila prozkoumat základní článek vozové hradby a jiné části husitské výzbroje.  Také jsme vyrazili na výlet do nedalekého Milevska, ve kterém se nachází jeden z našich nejstarších klášterů s dosud zachovalou románskou bazilikou Navštívení Panny Marie. 


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 06.05.2022 11:37, Odbočka Chrudim

Přivítali jsme v Chrudimi havlíčkobrodskou odbočku

Obrázek

Dne 5. května jsme přivítali v Chrudimi členy havlíčkobrodské odbočky SONS. Alenka je uvítala místo chlebem a solí svými báječnými trubičkami. Však jim také chutnaly. S hrdostí jsme je zavedli do našeho proslulého Muzea loutkářských kultur a ukázali historické centrum. Poté jsme se za živého rozhovoru najedli v restauraci Muzeum. Cestou zpět na nádraží jsme sice trochu zmokli, ale radosti ze společně strávených chvil nám to neubralo.

Tak příště zase na viděnou! 

Publikováno 06.05.2022 11:37, Odbočka Chrudim

Přivítali jsme v Chrudimi havlíčkobrodskou odbočku


 

Publikováno 01.05.2022 12:04, Odbočka Chrudim

Plán aktivit na květen 2022

Akce na květen 2022 – Chrudim a Pardubice

Úterý 3. 5.          Jóga v 9 hod. v naší kanceláři.

Čtvrtek 5. 5.       Návštěva Muzea loutkářských kultur a procházka po Chrudimi. Přijedou členové havlíčkobrodské odbočky SONS, kterým na oplátku ukážeme naše město. Prosím, hlaste se.

Pondělí 9. 5.       Společenské hry v 10 hod. v naší kanceláři.

Úterý 10. 5.        Jóga v 9 hod. v naší kanceláři.

Pátek 13. 5. – 20. 5.    Týdenní poznávací a ozdravný pobyt v Táboře. Podrobné informace o odjezdu, organizaci pobytu a příjezdu účastníci dostanou začátkem května.

Úterý 24. 5.        Jóga v 9 hod. v naší kanceláři.

Pátek 27. 5.        Bowling v 10:30 hod. tradičně v restauraci Stromovka. Dráhy jsou pronajaté od 11 hod. Prosím, hlaste se.

Úterý 31. 5.        Jóga v 9 hod. v naší kanceláři.


Začátek: 01.05.2022
Konec: 31.05.2022

 

Publikováno 29.04.2022 12:01, Odbočka Chrudim

Maják květen - červen 2022

Obrázek
 Zobrazena stránka 1 z 6 (celkem 102 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 6

Počítadlo zobrazení: 3635