Oblastní odbočky Jihomoravského kraje
Zde naleznete základní údaje o odbočkách v Jihomoravském kraji. Pro více informací můžete navštívit stránky jednotlivých pracovišť.
Blansko
Martin Dvořák - předseda
tel.: 778 761 393
mail: blansko-odbocka@sons.cz
Adresa: K. J. Mašky 2, 678 01 Blansko
Brno
Zdeněk Hluší - předseda
tel.: 608 484346
mail: brno-odbocka@sons.cz
Adresa: Chaloupkova 7, 612 00 Brno
Po 9:00 - 16:00, Čtv 9:00 - 16:00
Kyjov
Pavel Švorba - předseda
tel.: 603 253 615
mail: kyjov-odbocka@sons.cz
Adresa: Komenského 617, 697 01 Kyjov
Příspěvky
Už je načase udělat něco pro svoje zdraví, posílit imunitu. Nejvýhodnější, nejméně náročný a tím pádem nejjednodušší jsou vycházky. Pro zrakově postiženého jsou pak nejdostupnější ty organizované. A tak jsme je v květnu spustili.
Počet obrázků: 6
Online besedování už v naší odbočce zapustilo své kořeny. Besedy provádíme na platformě Google Meet, která je jednoduchá na obsluhu a přívětivá i k zrakově postiženým uživatelům. Snažíme se 2x do měsíce oslovit zajímavé, hlavně nevidomé lidi s prezentací své práce, koníčků, dovedností, aby pro posluchače byla informace přínosem a zároveň inspirací.
V dubnu jsme měli možnost se zaposlouchat do příjemně laděného hlasu Jirky Mojžíška, který svým osobitým humorem a odborností nás provázel jednotlivými etapami svého života, jak se postupně propracovával k dokonalosti ve výrobě her či kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené, až po součastnou práci na 3D tiskárně.
Poslední dubnové pondělí nám na druhém konci našeho virtuálního stolu seděli pánové rovnou dvá. Jedním z nich byl pan Jan Šimík, ředitel společnosti Matapo, a.s. a druhým pan Michal Jelínek, lektor náročných elektronických kompenzačních pomůcek z Tyflokabinetu SONS ČR. z.s. Oba pány spojuje telefon pro zrakově postižené BlindShell, tudíž celá hodina se točila kolem tohoto telefonu, který na trh dodává právě společnost Matapo, a.s. a pan Jelínek byl od začátku vývoje a je dodnes, poněvadž stále je co vyvíjet a upravovat, jakožto nevidomý uživatel tohoto telefonu poradce, rádce a testér. A my měli jedinečnou příležitost dozvědět se ze zákulisí, jak se rodí telefon pro zrakově postižené.
Počet obrázků: 2
Když u nás padl návrh na pořádání besed při pravidelných online setkávání našich členů, hned mi jako vhodný adept naskočil Ben. Znám ho osobně, vím že onemocněl cukrovkou, že v souvislosti s ní je jedničkou v republice a to stačilo na zvednutí telefonu a domluvit besedu. V takovém případě pak připojení se na online režim nabízíme široké veřejnosti zrakově postižených lidí, jelikož téma může být pro někoho zajímavé, pro jiného poučné a pro dalšího zas inspirující. Trefa do černého to v tomto případě byla! Besedy se zúčastnila necelá třicítka zájemců, mezi nimi i vážná zájemkyně ze Slovenska o tuto technologii a zjistilo se, že řady nevidomých s touto pomůckou se rozrůstají.
A o co vlastně šlo? Benjamín Levíček je totiž prvním pacientem v České republice, který jako nevidomý s cukrovkou začal používat mobilní inzulinovou pumpu. Hladinu inzulinu v krvi si začal dávkovat pomocí mobilního telefonu v 16ti letech a v podstatě si vše vyběhal sám. Stal se tak zářným příkladem toho, že když je člověk motivovaný, neexistují pro něj překážky. Pokud se k tomu připojí podpora ze strany lékaře a nejbližšího okolí, není důvod, proč by nevidomý nemohl za pomoci vhodných technologií ovládat třeba zrovna inzulinovou pumpu.
A co všechno jsme se dozvěděli?
V České republice se pumpa dává pouze diabetikům 1. typu. Tato mobilní verze pro nevidomé je diskrétnější a pohodlnější. Chytrým telefonem s využitím hlasové čtečky displeje se pumpa ovládá bleskurychle. Zatímco inzulinová pera znamenají nutnost několika vpichů denně, u pumpy zbývá jediný vpich jednou za tři dny. V mezičase je pumpa propojená s tělem a nepřetržitě 24hodin denně dodává do těla inzulín dle bazálního profilu nadefinovaného specificky podle potřeb lékařem. Pacient si pak kontroluje svůj krevní cukr pomocí glukometru několikrát denně. Někdy sám pozná, kdy potřebuje dávku snížit či zvýšit oproti nastavenému bazálnímu profilu a to kvůli stresu, fyzické aktivitě nebo sacharidům v jídle a díky inzulínové pumpě může okamžitě reagovat.
Ale ... ovládání pumpy není jediná věc, která je pro nevidomého prvotní překážkou. Každé tři dny je potřeba vyměnit kanylu a zásobník. První věc při troše zručnosti zvládne každý, vyměňování zásobníku pak není tak úplně jednoduché. Musí se totiž z lahvičky inzulín natáhnout a podle rysek poznat, kolik jej v zásobníku je, což je poslepu prakticky nemožné. Tento problém lze vyřeši tak, že si zásobníky předplníte, nebo vám pomůže vidící osoba. Jak je známo, trénink dělá mistra, tak i toto lze poměrně dobře nacvičit.
Naše pravidelné pondělní online setkání vyšlo právě na Mezinárodní den žen. A to je příležitost, kterou třeba využít. Dopředu jsme avizovali, ať si muži, ale i ženy připraví k tomuto svátku básničku, kterou když přednesou, budou zařazeny do soutěže a mohou očekávat sladkou odměnu.
A jak to ve finále dopadlo? V úvodu setkání předseda odbočky všem svým členkám přednesl krásnou zdravici i písničku přihodil - děkujeme! A už brzo poputují čtyři odměny, snad i sladké budou, k těm zaslouženým!
Ale my jsme se na tento svátek připravili i s předstihem. Když není dáno připravit malou oslavu v režimu offline, nemůžeme se sejít, tak padlo rozhodnutí, že těm našim členkám uděláme krapet radosti přáníčkem s trojrozměrnou, hmatovou, papírovou kytičkou. Výroba byla celkem náročná. Než jsme dodělali všech těch 70 kousků, tak nám v rámci zpřísněných krizových opatření zavřeli prodejny s papírenským zbožím a nám začal chybět barevný papír, vypsala se nám fixa, došlo lepidlo...ale se vším jsme si poradili a radost všem ženám kyjovské odbočky udělali!
Počet obrázků: 5
Přímý kontakt s našimi členy, klienty, už nám schází počertech hodně. Osobní kontakt, prima atmosféra při pravidelných aktivitách, kde se pokaždé každý o kousek posune, či jednorázové poznávací, vzdělávací akce nemůže nahradit semo-tamo ucho na telefonu.
V této prapodivně nelehké době jsme vděčni za online setkávání. Jenže, nelze takto komunikovat úplně se všemi našimi milými. Někdo asistivní kompenzační pomůcky nevlastní, někdo potřebuje individuální přístup s těmito novotami, což jsme schopni zajistit. A díky této nové službě kterou zajišťuje naše pracovnice se počet našich pravidelných pondělních online setkávání pravidelně zvyšuje. Každý týden se nám ohlásí nový, zaškolený účastník.
Ale nezústáváme jenom u pravidelného pokecu kde, kdo nebo co, snažíme se minimálně 2x měsíčně tato setkání rozšířit i o besedy. Zveme na ně zajímavé lidi, kteří obohatí náš obzor, kteří svým obsahem přinesou informace využitelné v našich životech a taky účast na těchto besedách nabízíme ostatním zrakově postiženým zájemcům z celé republiky, připojí se k nám i ze Slovenska.
V únoru jsme mezi nás pozvali předsedu Aktiv klubu SONS ČR, z.s. Vojta Železník nám prozradil jak přišel k myšlence sdružit mladé, aktivní, zrakově postižené lidi. Dozvěděli jsme se více o činnostech Aktivklubu, účasti na cestovatelském festivalu, který se uskutečnil v roce 2019 v Olomouci. Poutavé bylo vyprávění o cestách Aktivklubu do zahraničí, především o Miláně a Barceloně. Jelikož se naší online besedy zúčastnili i slovenští zrakově postižení a nebylo jich málo, bylo pro ně překvapující, že mladí "aktivisté" mají za sebou i putování po Velké Fatře.
Druhou pozvanou byla pracovnice Tyflopomůcek v Praze, paní Suková. Tato profesionálka každým coulem velmi hravě odprezentovala nabídku jejich prodejny včetně novinek. Nechyběla ani názorná, zvuková ukázka některých kompenzačních pomůcek a informace o novém přístupu do online prodejny. Docela obsáhlá byla i debata ze strany zúčastněných posluchačů, která bez tří byla rovná třicítka :-). Většina dotazů se kupodivu točila kolem kuchtění, ale jak se ukázalo, byla velkým přínosem pro pána, který zřejmě teprve velmi krátkou dobu přišel o zrak a vyřešil si zde rozhled v oblasti společenských her. A to je přesně ten důvod, proč tématické besedy děláme touto rozšířenou formou - tak u některé neshle!
Počet obrázků: 2
Počet videí: 1
Takové malé zavzpomínání jak jsme na odbočce fungovali před deseti lety. Vzpomínání na to, co jsme prožili, na co jsme vzpomínali a naopak, na co jsme se mohli těšit. Jelikož naše Očko z Kyjova vycházelo čtvrtletně, bylo poměrně obsáhlé a mnozí z vás jej znali v podobě wordové, tak nyní přinášíme vzpomínkové číslo ve zvukové podobě. Jooo, tenkrát jsme ještě kopírovali pásky, něco málo už šlo i na CD, ách ta nostalgie...
Vyhraďte si minimálně dva večery, navařte kotle čaje, zachumlejte se do teplé deky a zaposlouchejte se... přeskakovat je dovoleno :-)
Počet mp3: 2
Na svátek Boženy se v Kyjově trénovala paměť. Vzhledem k nouzovému stavu to nešlo nijak jinak než vyzkoušet online formu. Podařilo se! Pan lektor byl ochotný přijet do Kyjova na odbočku, jelikož není momentálně vybaven výpočetní technikou a nemá zkušenosti s online trénováním. Byl to jeho první online trénink a nabyl další zkušenost, která se mu i přes prvotní trému s tím, jak to bude probíhat a zda-li se vůbec někdo přihlásí, líbila. Přihlásila se překvapivě hezká skupina paměťářů, někteří s námi trénovali úplně poprvé, což bylo velice příjemné překvapení. Členové oblastní odbočky si trénováním paměti procvičili své mozkové závity :-). U některých to bylo znát, že jim trénování přes nepříznivou epidemiologickou situaci chybí. Jestliže se nebudeme nadále moci sejít na klubovně, budeme v tomto online trénování pokračovat i nadále.
Počet obrázků: 2
21. prosince jsme na pravidelném online setkání s našimi členy ukončili rok 2020. Poněkud netradičně, ostatně tak, jak netradičně jsme jej skoro celý trávili.
Pracovníci jsme se sešli na pracovišti a v úvodu jsme my reálně, pro ostatní pouze zvukově připili na lepší zítřky! Padlo jedno šáňo a také jedna příjemná zpráva - Městské kulturní středisko v Kyjově pořádalo každou adventní neděli Adventní koncert ze střechy Domu kultury. Během čtyř neděl se na střeše vystřídalo několik hudebních či pěveckých těles a ta svá vystoupění vždy věnovala některé z kyjovských organizací. A právě na zlatou adventní neděli děti ze ZUŠ Kyjov hrály a zpívaly pro naši organizaci. Bylo to velmi milé, příjemné pro nás. Takže jsme o tom všechny informovali a nahrávku jim přeposlali.
Jinak se koledovalo, vánočkovalo, prostě příjemné dvouhodinové setkání bez obrazu, pouze s hlasem. Budeme se těšit na reálné stisky rukou a klábosení z oka do oka.
Počet obrázků: 2
V prosinci jsme ještě stihli se společně sejít na výtvarné dílně a vyrobit si malého andělíčka z přírodních materiálů. Tělíčko bylo z malých větviček břízy, hlavička dřevěná a křídélka z husího peří. Nápomocni byli asistenti, kteří pomohli nevidomým tvůrcům vše slepit tavnou pistolí. Všechno nelze dělat bez kontroly zraku a hlavně bezpečně. A práce s tavnou pistolí je jedna z těchto činností. Proto si vážíme každého dobrovolníka, který je ochoten pomoci k radosti těch, kteří pomoc potřebují.
Počet obrázků: 4
Letos nám toho nebylo dopřáno mnoho. Nebylo možné se ani sejít s našimi členy na vánoční besídce, kde si vzájemně popřejene hezké svátky, rozdáme dárečky, odměníme co se dá, vše zpestříme kulturou. Takže letos sice bez setkání, ale nechtěli jsme naše členy ochudit o to popřání. Každý proto dostal do poštovní schránky tištěné přání i v Braillově písmu a v další várce pak poštou šlo dárkově balená bublinková obálka s malým dárkem - jak jinak, než že jsme rozdávali desinfekci, kterou nám obratem dodal Honza Pakoš z ústředí v Praze.
Aspoň takovým způsobem jsme chtěli dát najevo, že na naše v této nelehké době myslíme a vážíme si je.
Počet obrázků: 4
Tuto výzvu jsme vyhlásili pro naše členy, ale zapojit se můžete i vy. Naučte se text jazykolamů, nahrajte píseň a pošlete nám :-) Text a melodie níže.
Počet videí: 1
Besedu s Karlem Giebischem jsme měli naplánovanou na březen. Jenže díky pandemii se nekonala, tak jako ta v náhradním termínu na podzim. Ale sliby se maj plnit a nejen o vánocích. Tak aspoň některé jsme dotáhly do konce.
Počet obrázků: 3
Počet mp3: 1
Bohužel, z důvodu vládních opatření a nejisté době musíme plánovaný koncert na 6. listopadu zrušit.
Marty Bianko přislíbil účast v roce příštím, takže o jeho nádherné písně nepřijdete. Už nyní se těšíme spolu s vámi.
Letošní 20. ročník celorepublikové sbírky Bílá pastelka si nevybral ten správný čas. Sice byly stanoveny 3 sbírkové dny, které nám v Kyjově a okolí celé propršely, ale díky koronavirové pandemie jsme přišly o naše dlouholeté dobrovolníky z řad studentů, kteří nám nejen v Kyjově, ale i v širokém okolí se sbírkou 19 let pomáhali. Jejich ochotou se symbol této sbírky - bílá pastelka, dostal mezi mnoho lidí, kteří svým nákupem podpořili naše výukové programy.
Do ulic jsme v letošním roce vyšli jenom my, pracovníci oblastní odbočky Kyjov a to bylo ukrutné málo. Na poslední chvíli jsme rozjeli strategii virtuálních kasiček. Bylo to velké nóvum, QR kódy jsou pro mnohé velkou neznámou, ale co nevyšlo dnes, bude užitečné zítra. Za velkou ochotu a vstřícnost děkujeme starostům okolních obcí Kyjova, které jsme bez ohlášení osobně navštívili, nikdo nás nevyhodil, naopak nás povzbudili a přislíbili aktivitu mezi občany.
Jim patří velké díky, taktéž těm z vás, kteří v dešti na ulici nás nenechali bez povšimnutí a taktéž vám, kteří svým obnosem přispěli na naši sbírku virtuálně.
Vůně levandule ukrytá do balvněných polštářků, zapošitá obrubovým stehem bez kontroly zraku.
Počet obrázků: 5
Na tradiční uzavírání studánky našli odvahu jen čtyří členové naší odbočky. Po čtyrech dnech přeprchání jsme se ani nedivili. A tak...
Počet obrázků: 10
Čenž = výměna. Jednu bílou hůl za dvě vycházkové.
Počet obrázků: 5
Počet videí: 1
V září jsme absolvovali rekondiční pobyt v hotelu Renospond, zrakáči asi profláklý, ale pro nás byl novinkou. Všichni účastníci pobytu byli spokojeni s ubytováním, stravou i personálem, což je zárukou, že možná někdy v budoucnu opět.
Počet obrázků: 10
Bylinkový ráj jsme si udělali v našich prostorech na výtvarné dílně. Aktivitami naší dílny chceme rozvíjet všechny smysly důležité pro život a nyní, v období podzimu, došlo na rozvolnění vůně, na vytříbení čichu.
Počet obrázků: 10
Na poslední týden v srpnu jsme si pozvali ty naše členy, kteří se v době pandemie zapojili do našich výzev, emailových aktivit.
Počet obrázků: 4