Oblastní odbočky Jihomoravského kraje

 

Zde naleznete základní údaje o odbočkách v Jihomoravském kraji. Pro více informací můžete navštívit stránky jednotlivých pracovišť.

Blansko

Martin Dvořák - předseda

tel.: 778 761 393
mail: blansko-odbocka@sons.cz
Adresa: K. J. Mašky 2, 678 01 Blansko

 

Brno

Zdeněk Hluší - předseda

tel.: 608 484346
mail: brno-odbocka@sons.cz
Adresa: Chaloupkova 7, 612 00 Brno
Po 9:00 - 16:00,  Čtv 9:00 - 16:00

Kyjov

Pavel Švorba - předseda

tel.: 603 253 615
mail: kyjov-odbocka@sons.cz
Adresa: Komenského 617, 697 01 Kyjov

Příspěvky

Publikováno 02.07.2024 23:16, Brno Odbocka

Brněnský Informátor 06 / 2024

Informace z Oblastní odbočky SONS v Brně - Červen 2024 

Publikováno 08.03.2024 06:09, Kyjov Odbočka

Rájecké kamélie

Obrázek

Navštívili jsme zámecké interiéry v bezbariérovém reprezentačním přízemí zámku Rájec nad Svitavou v době největšího květu kamélií. Tyto královské zimní květy, spolu s aranžmá z řezaných květin byly součástí letošního tématu rájecké výstavy: Kamélie – v královských zahradách. Ta představila příběh prvních čtyř kamélií přivezených roku 1776 do Evropy, z nichž jedna dokonce roste a kvete dodnes. Prohlídka byla přizpůsobena potřebám zrakově postižených a byla to společná akce odboček Jihomoravského kraje.

 


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 02.03.2024 16:35, Brno Odbocka

Kam v Brně - Březen 2024

Milí přátelé,

Březen se už počítá mezi jarní měsíce. Doufejme, že nám bude počasí přát a užijeme si už i trochu jarního sluníčka. 
Přinášíme vám pozvánky na akce odbočky SONS v Brně. 
 
Nabídka našich akcí je pestrá, tak vybírejte. 

Publikováno 18.02.2024 00:23, Kyjov Odbočka

Vše kollem čaje

Obrázek

Zveme k nám kamarády se zrakovým handicapem, kteří mají zajímavého koníčka, aby nám svou zálibu odprezentovali a zároveň nám předali nové informace či zkušenosti. Pro tentokrát jsme pozvali Jarušku Zigáčkovou z Hodonína, která sice není „zrakáč“ ale jelikož se zajímá o kulturní dění ve svém okolí, tak nejednou byla návštěvnicí i naších aktivit. Jaruška k nám přijela na elektrickém vozíku, s plným batohem, ze kterého postupně na světlo boží vytahovala své čajové nádobíčko, které jí posloužilo k vytvoření příjemné atmosféry čajového dýchánku pro naše členy. Téma její besedy bylo “Vše kolem čaje“. Zaměřila se na historii, na čajovou kulturu se vším všudy. K nám přivezla čaj zelený, pro nás jej obřadně připravila a neopomenula zapojit naše smysly, které nám dostatečně kompenzují zrak.- čich a hmat. My tak měly možnost různé druhy čaje očichat a také hmatem rozpoznat. Došlo i na léčebné účinky zeleného čaje, které ovlivňuje hlavně dodržování správného postupu při jeho přípravě.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 17.02.2024 17:44, Kyjov Odbočka

Odpolední osvěta

Obrázek

Pro děti z místní družiny při ZŠ J. A. Komenského jsme připravili osvětovou besedu o tom, jak se žije se slepotou. Sešli se děti 1. a 2. ročníků ZŠ, kterým vychovatelky družiny nabízejí pestrý program při odpoledních aktivitách a návštěva u nás byla jednou z nich.

Seznámili jsme je s kompenzačními pomůckami, které nevidomí běžně používají, dozvěděly se více o Braillově písmu, o tom, jak se tito lidé samostatně pohybují s bílou holí. A nezůstalo jenom u povídání. Některé aktivity si mohli i bez kontroly zraku vyzkoušet. Děti byly úžasné a věříme, že čas strávený u nás jim přinesl spoustu nových poznatků a také zkušeností. Například pokud potkají nevidomého, nezůstanou v rozpacích a budou vědět jak nabídnout pomoc.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 17.02.2024 16:37, Kyjov Odbočka

Začínáme...

Obrázek

Leden, začátek nového roku, je vždy u nás takový startovací měsíc. Pozvolna začínáme s našimi pravidelnými aktivitami. Scházíme se a plánujeme na co konkrétně se budeme na kterém setkání těšit, co bude na které setkání třeba připravit, nakoupit či zajistit. A pak to rozjíždíme napln


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 16.02.2024 00:38, Kyjov Odbočka

Vánoční posezení

Obrázek

Třetí týden v prosinci už tradičně patří vánočnímu posezení se členy naší odbočky. 


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 15.02.2024 14:26, Kyjov Odbočka

Naše předvánoční aktivity

Obrázek

Tak ty u nás začali hned na podzim a sice výrobou keramických stromečků ve výtvarné dílně, které byly určeny jako malý dárek pro naše členy na vánoční besídku.

Ve výtvarné dílně se točily z plátů včelího vosku voňavé svíčky. Na další jsme zas dekorovali dřevěné hranolky s čajovou svíčkou. Hranolky pro nás vyrobili učni Střední polytechnické školy a všem se moc podařily.

A hnedle tu byl svátek svatého Mikuláše, na klubovém setkání nám nadílku přinesl jenom čert, sami ne víme proč, tak jsme se mu odvděčili tak trochu čertovsky. Každý poslepu nakreslil portrét čertíka. A víte, jak se poslepu takový čert kreslí? Na svoji tvář si dáte podložku se čtvrtkou papíru a kreslíte jednotlivé detaily tváře dle svých obrysů. Druhý den se ten samý čertík objevil na Mikulášském turnaji v bowlingu, ale tam si každý tu svou odměnu musel vykoulet netradičním způsobem hry.

Týden na to jsme na klubovém setkání vyráběli vánoční skřítky z vlny. Do výroby se zapojili opravdu všichni. Jednotlivé části měli předpřipraveny a vzájemně si pomáhali, slabozrací nevidomým, vidící slabozrakým, prostě jedna velká manufaktura to byla. Mezi tím jsme si odskočili do Prahy a Německa načerpat atmosféru vánoc a hned po návratu náš pěvecký sbor Pastelky měl své pásmo vánočních koled na Vánočním trhu v Žádovicích, obci poblíž Kyjova a den na to jsme zahajovali koledami naší vánoční besídku. Po ni už každý doma zúročil tu vánoční atmosféru, naladění na dárky, teplo a vúni vánočního cukroví.


Počet obrázků: 12
Počet videí: 1

 


 

Publikováno 04.02.2024 18:42, Brno Odbocka

Brněnský Informátor 01 / 2024

Informace z Oblastní odbočky SONS Brno - Leden 2024 

Publikováno 27.01.2024 21:53, Kyjov Odbočka

Advent

Obrázek

 

 

Letošní adventní pouť jsme začali světelnou expozicí "Světla vyprávějí", s půl miliónem LED světelných diod, trojrozměrných světelných soch o výšce až 8 metrů, desítkami kilometrů světelných řetězů, tunelů, dekorací, umístěných v Praze, Žlutých lázních. Byl to velký zážitek i pro zrakově postiženého, pochopitelně s doprovodem a pak vcelku odvážná plavba na osvětleném voru, kdy při nástupu šlápnout krapet vedle než navigoval průvodce, znamenalo prosincovou koupel ve Vltavě – a to nechceš ?

Druhý den jsme se zájezdovým autobusem a našim osvědčeným průvodcem vydali do Německa, kde jsme navštívili bavorské městečko Amberg. Prošli jsme historickým jádrem s odborným výkladem, nevynechali jsme optický klam „Amberské brýle“, vytvořený městskými branami a řekou Vils. A prohlídku jsme zakončili na místním adventním trhu.

Poslední den jsme courali Prahou a nasávali převážně "jenom" atmosféru blížících se Vánoc po trzích na Václavském, Havelském a Staroměstském náměstí. Na skok jsme se zastavili v Národním muzeu zkontrolovat, zda originál Věstonické Venuše tam opravdu je. Byl tam a pro nás zcela nedostupný. Prostě taková malinká soška za vitrínou ve ztemnělé místnosti. Spokojit jsme se museli s myšlenkou že jsme tu byli a „něco“ viděli, holt není nám vše dopřáno.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 09.01.2024 19:56, Kyjov Odbočka

Braille 2023 Kyjov

Obrázek

25. listopadu u nás probíhal již 16. ročník soutěže ve čtení a psaní Brailova písma a psaní na klávesnici PC.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 09.01.2024 19:31, Kyjov Odbočka

Svátek mužů

Obrázek

Využíváme každou příležitost k oslavám, zábavě. i poučení. Nemohli jsme si tudíž ujít MDM, tedy Mezinárodní den mužů, který připadá na 19. listopadu 


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 09.01.2024 19:14, Kyjov Odbočka

Beseda se šéfredaktorkou

Obrázek

V dalším cyklu besed s lidmi zrakově postiženými, kteří jsou schopni i přes svůj handicap nabídnout něco navíc, jsme mezi nás pozvali šéfredaktorku redakce Zora SONS ČR, nevidomou Danielu Thampy.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 18.11.2023 12:31, Kyjov Odbočka

Fascinující MegaBrouci

Obrázek

Hned, jakmile jsme se dozvěděli že výstava MegaBrouci se v říjnu přesouvá na brněnské výstaviště, které je pro nás dostupnější než původní sídlo výstavy Valtice, sehnali jsme si kontakt na výtvarníka Michala Olšiaka, který se svým kolektivem vytvořil tuto celosvětově unikátní výstavu Proč?


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 29.10.2023 14:19, Kyjov Odbočka

Říjnové tvoření

Obrázek

Začátkem měsíce jsme recyklovali.
Recyklace, neboli proces zpracování odpadu k jeho dalšímu využití nám není cizí. Běžně se recykluje ve výrobním procesu, ale využití našel i ve tvořivé činnosti v naší výtvarné dílně. Každý se ve své domácnosti setkává s nápojovými obaly, tzv. tetrapaky. Nakupujeme v nich mléko, džusy, mléčné nápoje a tyto všechny nemusí skončit v kontejneru s oranžovou nálepkou. Dají se využít k výrobě různých krabiček s rozmanitým využitím. Tím, že jejich vnitřní strana je z nepropustné folie či termoplastu, najdou prima využití jako obaly malých květináčků, nebo stojánky na propisky, štětce dekorativní kosmetiky a další a další. Aby byly pohledné, je třeba je hezky dekorovat. Technik je mnoho a my se zaměřili pouze na jednu.
Nejdříve je nutné obaly vymýt, odříznout vrchní část a horní lesklou, potištěnou vrstvu sloupnout. Dostanete „holátko“ se kterým pracujeme dále. To řádně promačkáme, aby obal změknul a jeho horní část se dala lehce, 2x ohnout. Natřít krycí barvou, po zaschnutí začneme dekorovat. Pro zrakově postižené se nejlépe osvědčilo tečkování.

Koncem měsíce jsme se připravovali na Halloween.
Mnoho lidí se domnívá, že Halloween je ryze americký výmysl, ale není tomu tak. Kořeny Halloweenu, tak jak jej známe ze zámořských filmů, sahají do Evropy. Zvyk si s sebou za oceán přivezli irští migranti, kteří jej udržovali z dob dávno minulých, protože první zmínky o výrobě strašidelných masek ze zeleniny a oslavy památky zemřelých pocházejí od Keltů.
A proč se vlastně dýně dlabou, víte to? Zvyk dlabání dýní v souvislosti s Halloweenem má původ v irské legendě o darebákovi Jackovi. Za svého života Jack velmi hřešil a podvedl i samotného ďábla. Když zemřel, odmítli ho v nebi i v pekle, proto v podobě vydlabané dýně bloudí po Zemi a svíčkou si svítí na cestu.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 29.10.2023 03:19, Kyjov Odbočka

2x bariéry a pokaždé jinak

Obrázek

Byť říjen není měsíc bezpečnosti, sešli se nám dvě akce řešící bariery.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 07.10.2023 15:00, Kyjov Odbočka

BRAILLE KYJOV 2023

Obrázek

 

 

 

BRAILLE 2023 KYJOV

oblastní odbočka SONS Kyjov pořádá v sobotu dne 25. listopadu 2023 16.ročník soutěže ve čtení a psaní Braillova písma.
Místo konání:
Městská knihovna v Kyjově, oddělení pro nevidomé
Komenského 617
697 01 Kyjov
Začátek v 10 hod., předpokládaný konec v 17 hod.

Propozice soutěže:
Soutěžit se bude ve dvou kategoriích:
Kategorie                       A     nevidomý od narození, absolventi slepeckých ško
                                        B     později osleplí
Soutěžní disciplíny      
čtení                                       každá kategorie zvlášť
psaní na pichťáku                obě kategorie dohromady
psaní na tabulce                   obě kategorie dohromady
psaní na klávesnici PC         obě kategorie dohromady
V rámci doprovodného programu vám budou představeny s možností si vyzkoušet deskové hry pro nevidomé ze Společenství duševního sportu z.s. Jde o upravené deskové a karetní hry pro hmatovou hru s Braillskými popisky. (Silabatim, Pirátské kostky, Othelo, Slepičí farma a jiné).
Pichťáky a tabulky budou k dispozici, ale můžete si přivést vlastní.
První 3 z každé disciplíny obdrží věcné ceny a všichni soutěžící pak upomínkové listy a předměty.
Startovné 200 Kč ( v ceně startovného je občerstvení a oběd).
Přihlášky přijímáme do 17.listopadu 2023.
e-mail: kyjov-odbocka@sons.cz
Bližší informace získáte na tel. 737 72 15 04
Srdečně zve oblastní odbočka SONS Kyjov


Začátek: 25.11.2023 10:00
Konec: 25.11.2023 17:00
Kde: Městská knihovnyaKyjov, prostory OO SONS Kyjov

 

Publikováno 05.10.2023 00:49, Kyjov Odbočka

TyfloArt 2023

Obrázek

Ve dnech 21.-24.září 2023 se ve Vsetíně konal již 30. ročník festivalu zájmové umělecké činnosti zrakově postižených umělců TyfloArt, pod hlavičkou Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z. s. Festivalu se zúčastnili nadaní umělci z celé naší republiky a taktéž hosté ze Slovenska a předvedli téměř dvoustovce diváků své umění v oboru hudebním, pěveckém, literárně-dramatickém, ale i výtvarném.

Mezi 18 stánky vystavovatelů celoročního snažení členů v rámci volnočasových aktivit byl i ten náš. K vidění byly jak odlitky ze samotvrdnoucí hmoty s patinou, ozdobné rámečky, korálky, malba na hedvábí, potisk textilu, tvoření nevidomým nejmilejší-keramika, prostě všechno to, co jsme během roku vyráběli. Udělali jsme si čas i na poslech kulturního programu, či doprovodných akcí a potkali se s lidmi, které jsme už dlouho neviděli. Prostě byla tam atmosféra správného festivalu!

 

 


Počet obrázků: 11

 

Publikováno 20.09.2023 07:47, Kyjov Odbočka

Naftařina

Obrázek

Prvopočátky těžby ropy a zemního plynu na území dnešní České i Slovenské republiky se datují více než 100 let nazpět. Za počátek ropného průmyslu na našem území lze považovat rok 1914. První průzkumný vrt hluboký více než 200 metrů byl proveden v prostoru vysušeného rybníku Nesyt u Hodonína. Jelikož vše se točí kolem oblastí ve kterých žijeme a mnozí z nás těžební místa znali z dřívějších dob osobně, byl to jeden z důvodů navštívit jediné muzeum naftařiny v České republice.


Počet obrázků: 7

 Zobrazena stránka 1 z 21 (celkem 401 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 .. 10 .. 20 .. 21