Oblastní odbočky Jihomoravského kraje

 

Zde naleznete základní údaje o odbočkách v Jihomoravském kraji. Pro více informací můžete navštívit stránky jednotlivých pracovišť.

Blansko

Martin Dvořák - předseda

tel.: 778 761 393
mail: blansko-odbocka@sons.cz
Adresa: K. J. Mašky 2, 678 01 Blansko

 

Brno

Zdeněk Hluší - předseda

tel.: 608 484346
mail: brno-odbocka@sons.cz
Adresa: Chaloupkova 7, 612 00 Brno
Po 9:00 - 16:00,  Čtv 9:00 - 16:00

Kyjov

Pavel Švorba - předseda

tel.: 603 253 615
mail: kyjov-odbocka@sons.cz
Adresa: Komenského 617, 697 01 Kyjov

Příspěvky

Publikováno 26.07.2019 20:00, Kyjov Odbočka

Chřiby - křížem krážem

Obrázek

Léto svádí k cestování, poznávání. A tak i my vycestovali, abychom poznali své blízké okolí, kam se mnohdy samy těžko dostaneme.  Pro zrakově postiženého člověka, který nemá možnost sednout do auta a dojet kam se mu zachce, který nemá možnost si jen tak vyšlápnout na kopec, jsou tyto společné výlety velmi žádoucí. Velmi prospěšné jsou i naše společné výpravy v tom, že si dopředu zajistíme průvodce a pak máme komentovanou a tím také velmi zajímavou prohlídku daného objektu.

A kam to bylo tentokrát?


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 11.07.2019 00:46, Kyjov Odbočka

Přijela Sagita

Obrázek

Firma Sagita z Brna velmí dobře spolupracuje se zrakově postiženými klienty.její pracovníci jsou vždy ochotni přijet ke klientovi domů, ukázat mu jak pracuje konkrétní pomůcka, nechají klienta se s ní seznámit, vyzkoušet si ji.
Ale také pravidelně pro své klienty pořádají letní setkání spojené s debatou o využitelnosti kompenzačních pomůcek, připomínkách k obsluhe a nechybí malé občerstvení.

Setkání bylo letos obohaceno o novinku - soutěž,  spojenou s praktickou obsluhou kompenzační pomůcky ORCAM MYEYE 2.0. Nechyběla ani cena pro vítěze.

Příjemná prezentace, osvěta a hlavně zájem o své klienty, takto se nám i letos představila firma Sagita.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 27.06.2019 21:16, Kyjov Odbočka

Ukončená

Obrázek

Poslední osvětová beseda v tomto školním roce je za námi.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 25.06.2019 23:55, Kyjov Odbočka

Musíme jenom chválit

Obrázek

Koho?

Co?

A proč?


Počet obrázků: 13

 

Publikováno 23.06.2019 20:05, Kyjov Odbočka

Setkání zrakově postižených v Kyjově

Obrázek

Již po osumnácté se sešli zrakově postižení z celé republiky v Kyjově.

Někteří se zde schází pravidelně, někteří přijeli poprve a letos to některým z těch "stálic" nevyšlo. Počasí nám přálo, stihli jsme mezi kapkami deště nejdřívě naše hosty přivítat snídaní na knihovně, pak cestou autobusem rozdat pytličky se svačinkou a přivítat se s nimi v Národní kulturní památce Slovanské hradiště v Mikulčicích. Celým areálem nás provázel příjemný průvodce. V Hodoníně jsme si dali společný oběd a za doprovodu deště jsme ujížděli zpět do Kyjova, kde po kapkách nebylo ani vidu, ani slechu. Na knihovně jsme si vypili odpolední kávu s něčím sladkým, zapili vínkem něco slaného a v přátelském, pohodovém a družném hovoru jsme vydrželi do rozjedu účastníků.

Je prima, že na naši akci pokaždé zavítá někdo nový, koho zaujme nabízená aktivita, či prostě jenom naše město, nebo pověst o těchto vydařených setkání. A to je cílem našeho snažení - poznávat nové přátele a setkávat se s těmi starými. Velké poděkování pak patří těm, kteří pomohli s napečením dobrot - velké  díky :-)


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 18.06.2019 19:21, Kyjov Odbočka

Interaktivní osvěta

Obrázek

Základní škola v Bučovicích pro své žáky koncem školního roku připravuje výukové projekty s určitým zaměřením a žáci si dle svého zájmu jednotlivé obory vybírají. S jedním projektem máme vcelku dlouholetou a pravidelnou zkušenost i my - Život ve tmě. Letos žáci přijeli k nám a my tak měli možnost je seznámit s některými sportovními aktivitami zrakově postižených, nechyběla ukázka kompenzačních pomůcek, výuka chůze s bílou holí a zásady pomoci nevidomým a také  seznámení s bodíky Braillova písma, se kterým dále pracovali. Měli za úkol vyluštit zadání v Braillově písmu a podle něj vybrat bez kontroly zraku určitý druh oblečení k určité příležitosti. A to bylo rozčarování, když zjistili že pouhým hmatem v mnoha případech nerozeznají pyžamo od společenské košile, či noční košili od plesových šatů. Ale my byli hodní, měli určité nápovědy, třeba že společenské šaty většinou mají nějaký ozdobný prvek, apod. Ti odvážní se do vybraného oblečení i oblekli a v kalupu pak proběhla i módní přehlídka plesových šatů s kabelčičkou, oblečení spací, do deště, na hory, pánský společenský oděv. Snad se žákům taková hravá forma líbila a v určitých situacích si vzpomenou, že těm zrakově postiženým je třeba jakoukoliv dostupnou formou život ulehčit.

 


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 17.06.2019 23:34, Kyjov Odbočka

Den otců

Obrázek

Třetí červnová neděle je nepsaným, neoficiálním, avšak všeobecně známým a mohutně oslavovaným dnem všech otců! My si s oslavou "našich" tátů počkali na pondělní setkání. A svátek bez práce?- to je nuda! Sladkou odměnu si museli zasloužit!
Připravili jsme si pro ně práci ne ledajakou, vybírali jsme tak, aby exelovali ve své obratnosti, nápaditosti s využitím všech, za ta léta, načerpaných dovedností, i když někteří bez kontroly zraku. Co je na tom za nemožného podojit krávu? I ti nevidomí měli dostatek fantazie, aby hupsli do naší reality! Poodkryli jsme zahalené monstrum na stole a hle-vykoukly připravené dva dojící exempláře. Kráva byla sice na obrázku, připevněná na židli, ale vemínko, plné mléka se pěkně houpalo pod ní. Čtyři struky, jak má být a mísa na mléko. Něchyběl ani ochranný oděv v podobě cyklistického ponča a chirurgických jednorázových rukavic, ze kterých bylo i ono zmiňované vemínko :-)

Tak táto a ukaž se jak ti to jde :-), ze solidarity se přidaly i některé z žen. Byla sranda, prima jsme se pobavili a hlavně opět si dokázali, co všechno dokážem, někteří třeba poprvé, ale zkusit se má všechno a dohnat není nikdy pozdě.
Jste prima parta, nezkazíte žádnou srandu a pořád se učíte, trénujete jemnost, zručnost i netradičně :-)


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 08.06.2019 18:30, Kyjov Odbočka

Dny umění nevidomých umělců na Moravě 2019

Obrázek

Na letošní ročník festivalu Dny umění nevidomých umělců na Moravě jsme pozvali zrakově postiženého písničkáře, kytaristu,  Martina Rouse. Vzhledem k žánru jeho projevu bylo velmi vhodně zvolené místo koncertu - Pražírna. Martinův koncert byl rozdělen na dvě části, v té první představil svou tvorbu a druhá byla tvořena písněmi spirituálními a gospely.
I když v tu dobu probíhal na jiném místě odlišný kulturní pořad a večer v Kyjově byly dva koncerty, jeden taktéž kytarový, byla návštěvnost přijatelná a hlavně posluchači odcházeli nadmíru spokojeni. Díky Martine.


Počet obrázků: 4
Počet videí: 1

 

Publikováno 07.06.2019 21:35, Kyjov Odbočka

A jak se těm nevidomým žije?

Obrázek

Osvěta pro žáky základních škol je vždy příjemná. Tentokrát celým dopolednem jsme formou zábavného programu provázely světem nevidomých žáky čtvrtých ročníků.

Po všeobecných informacích přišel na řadu pes, nejen přítel člověka, ale také věrný pomocník nevidomých či lidí se zbytku zraku. nechyběl tradiční chumel kolem pejska, děti měly dovoleno hladit a pomazlit se, Crusoe si to patřičně vychutnával, protože takové potěšeníčko není každý den.

A pak děti "pracovaly", nasadily si klapky, u nás tedy "pandičky" což jsou bílé klapky s oušky a tvářičkou medvídka Pandy, mooooc oblíbené i u dospělých :-) a zkoušely jak se cítí nevidomý člověk a co vnímá během dne, jaké to je používat všechny smysly kromě zraku, vše zábavnou formou, přijatelnou jejich věku, Zodpovídali jsme na všetečné otázky a jsme rádi, že i touto formou jsme mohli rozšířit povědomí takto malých dětí o slepotě, o životě v ní a hlavně posílit empatii ke všem, kteří byť krapet jiní, projdou jejich životem.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 05.06.2019 22:27, Kyjov Odbočka

A mají si kde hrát?

Obrázek

Na svém klubovém setkání jsme si připoměli svátek dětí, Mezinárodní den dětí. Všichni jsme děti, my někteří už trochu přerostlí, pravda, ale i tak si zasloužíme trochu pozornosti, nějaké to překvapení.
A ještě odpověď na otázku v záhlaví - u nás si naši členi mají kde hrát a také s čím :-)
Tentokrát jsme vyměnili notoricky u dětí oblíbenou plastelínu za perníkové těsto, které jsme dostali darem od pracovníků Městké knihovny v Kyjově, kteří jej dostala darem ......

Začali jsme tvořit. Někteří se přiznali, že takto s těstem pracují porvé. No, ona to nebyl vlastně jenom hra, ale hlavně prima nácvik jemné motoriky při výkonu sebeobslužných úkonů prováděných bez kontroly zraku. Použili jsme netradiční vykrajovátka a už i toto byl oříšek- poznat veverku, žirafu, dinosaura, želvu a šneka a jiné infantilní tvary :-) Také jsme využili koletivní přístup, vzájemnou pomoc a výsledek?
Prima prožité odpoledne, svátek oslaven prací a navíc, každý si ten svůj voňavý výtvor odnesl domů a tam ještě mohl udělat radost svým blízkým - takže sečteno a podtrženo - vše bylo na výbornou :-)


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 28.05.2019 00:29, Kyjov Odbočka

Trochu nám to nevyšlo ...

Obrázek

Návštěva KOVOZOO ve Starém Městě nedopadla podle plánu.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 24.05.2019 00:18, Kyjov Odbočka

Veletr sociálních služeb v Hodoníně

Obrázek

Prostranství před Zimním stadionem v Hodoníně se dne 23.5.2019 změnilo v poněkud atypiské tržiště. V rámci Okresního veletrhu sociálních služeb se zde nabízely sociální služby, nevšední zážitky, poznání a nechyběla ani zábava.

Tento veletrh nenabídl veřejnosti pouze přehled sociálních služeb, které v okresu Hodonín lze najít a využívat, ale také ukázat, že svět lidí, kteří potřebují z jakéhokoliv důvodu pomoc druhých, nemusí být smutný či šedivý. Elán a nadšení pak provázel bohatý kulturní program.

My jsme také na svém stánku nabízeli k vyzkoušení různé aktivity bez kontroly zraku, ale také kompenzační pomůcky na bázi hmnatu či sluchu k odzkoušení. Velkým lákadlem bylo odtajnění zašifrovaných bodíků slepeckého písma.

Klienty jsme měli různé - první přišel koupit sazeničky, druhý si přál teplou kávu, další pak sháněl ubytování... Věřím že všichni tito zbloudilci našli svůj cíl a věřím že ti "naši" odcházeli s vyčerpávajícími informacemi.

 

 


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 22.05.2019 20:40, Kyjov Odbočka

Setkání zrakově postižených v Kyjově

Obrázek

 

 

Oblastní odbočka SONS Kyjov Vás srdečně zve na 18. přátelské setkání zrakově postižených, na kterém chceme nejenom navázat nová přátelství, ale seznámit Vás s naším regionem. Toto setkání proběhne v neděli dne 23. června 2019 v Kyjově.

Sejdeme se na Městské knihovně, ulice Komenského, kde má sídlo naše odbočka.

 Popis cesty k nám:

z autobusového nádraží - po přejití ozvučené křižovatky půjdete stále rovně, přejdete průchodem na náměstí, opět rovně na ulici Komenského a po cca 250 m po pravé straně je šedá budova Městské knihovny.

z vlakového nádraží - půjdete rovně na křižovatku, kde se dáte doprava a ulicí Komenského půjdete cca 500 m a po levé straně za mostkem je šedá budova Městské knihovny.

 Na požádání zajistíme průvodcovskou službu. V tomto případě je nutno sdělit v kolik hod. a jakým dopravním prostředkem do Kyjova přijedete.

 

 Program:  Slovanské hradiště v Mikulčicích

 Patří mezi nejvýznamnější místa poukazující na historii našeho státu. S největší pravděpodobností byly Valy u Mikulčic hlavním městem Velké Moravy.

Navštívíme velkomoravský raně středověký památník z doby 8. a 9. století s rozlehlou akropolí, předhradím a podhradími. Seznámíme se s bohatými a velmi cennými archeologickými nálezy, kopiemi základů 8 kostelů a knížecího paláce.

Bude pro nás připraven speciální program pro naše vnímání.

 Doprava je zajištěna zájezdovým autobusem.

Účastnický poplatek:  80,- Kč na osobu.


Začátek: 23.06.2019 08:00
Konec: 23.06.2019 17:00
Kde: Městská knihovna Kyjov

 

Publikováno 22.05.2019 18:43, Kyjov Odbočka

DUN v Kyjově, Martin Rous

Obrázek

Zrakově postižený kytarista a folkový zpěvák Martin Rous, vítěz dvou ročníků Porty a skladatel zajímavých písní předvede své umění v pátek 7.6.2019 v Kyjově.

Koncert začíná v 17:00 hodin a vychutnáte si jej v místní Pražírně.

Jste srdečně zváni !


Počet obrázků: 1
Začátek: 07.06.2019 17:00
Konec: 07.06.2019 18:00
Kde: Pražírna Kyjov

 

Publikováno 13.05.2019 20:03, Kyjov Odbočka

Dobroděj startoval v Kyjově

Obrázek

Dobroděj na kole 2019 je báječný projekt dvou organizací z Loun (Dobroděj a Slyším, tedy čtu), který se zaměřuje na podporu většího povědomí o potřebnosti si navzájem pomáhat. Jedním s hlavních cílů je zaměření na zrakově postižené nebo jinak handicapované občany, kteří nemohou sami číst a využívají tak čtení eknih či audionahrávek, tím se zabývá spolek „Slyším, tedy čtu“.

A druhým cílem je podpořit pohybovou aktivitu a to nejen dětí, kterou se zabývá společnost Dobroděj.

Třetí ročník veřejné cyklotour, startoval v Kyjově a my jsme spřátelenou organizací této akce, jelikož již několik let spolupracujeme s načitateli audioknih, a jelikož u nás, na odbočce pracuje literární kroužek, nemohli jsme chybět na plánované beseda o celém projektu s možností vyzkoušet si v interaktivním stánku některé hmatové dovednosti pro zrakově postižené.

A nejen to, mezi cyklisty, kteří odstartovali letošní ročník nechybělo ani tandemové kolo s vidícím řidičem a nevidomým jezdcem, pracovníky naší odbočky, kteří skupinu odprovodili část trasy.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 01.05.2019 20:00, Kyjov Odbočka

Na měsíc květen jsme pro vás připravili:

Obrázek

 

 

 

2.5.               Turistika

Pohansko

 

6.5.               14:00 hodin

Klubové setkání Kyjov

 

7.5.               v 10:00 hodin

Trénink paměti  

 

7.5.               ve 14:00 hodin

Výtvarná dílna

 

13.5.      v 8:00 hodin

Literární kroužek – součástí akce „Dobroděj na kole 2019“, která má mnoho společného s knihou. Čtěte níže!

 

13.5.      14:00 hodin

Klubové setkání Kyjov

 

14.-17.5.      

Pobyt v Praze

 

20.5.      ve 14:00 hodin

Prezentace čtecího zařízení pro nevidomé Auto-Lektor

 

22.5.      ve 14:00 hodin

Výtvarná dílna

 

23.5.      Turistika

Radějov – kvetoucí orchideje

 

23.5.      Hodonín

Okresní veletrh sociálních služeb

 

27.5.      14:00 hodin

Klubové setkání Kyjov

 

28.5.      9:07 hod.

Prohlídka Kovo ZOO - Staré Město u Uherského Hradiště

 

29.5.      14:00 hodin

Fit Club 

Publikováno 01.05.2019 19:56, Kyjov Odbočka

INFORMÁTOR č. 5/2019

Obrázek

 

 

 

 

 

časopis květen 2019 

Publikováno 05.04.2019 15:09, Kyjov Odbočka

Kluci Trávníčci

Obrázek

V rámci klubového setkání jsme před velikonočnímu svátky připravili pro naše členy jednoduchou rukodělnou činnost s ohledem na zrakové postižení zúčastněných a také na užitnost. Vždy a každého potěší, když může mít aspoň na čas doma  "něco" co si zvládl vyrobit sám.

A co to bylo nyní?


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 26.03.2019 20:05, Kyjov Odbočka

Čtečka pro nevidomé textReado R-SC v praxi

Obrázek

 

Adaptech textReado R-CS je přenosná čtečka pro nevidomé s hlasovým výstupem. Pokračujeme v prezentací kompenzačních pomůcek, které naši členi mají, se kterými pracují a o kterých nám mohou povědět - jejich klady, jejich zápory, jak přesně s nimi pracují, kde se jim nejvíce osvědčili. Každý si svou pomůcku odprezentuje a kdo má zájem, může si ji vyzkoušet, poznat ji blíže. Velmi se nám tato forma osvědčila jak na straně prezentujících, tak na straně pozorovatelů, popřípadě nových zájemců, ktreří hodnotí, poměřují, zkoumají a tady, od svých kamarádů mají tu pravou referenci.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 25.03.2019 19:04, Kyjov Odbočka

Po třicátépáté u Bezdynky

Obrázek

Letos již po 35. naši zrakově postižení a nevidomí se svými rodinnými příslušníky a přáteli vítali jaro u studánky Bezdynky v haluzickém polesí.


Počet obrázků: 7

 Zobrazena stránka 11 z 21 (celkem 401 záznamů)
Jít na stránku: 1 .. 9 10 11 12 13 .. 20 .. 21