Oblastní odbočky Jihomoravského kraje

 

Zde naleznete základní údaje o odbočkách v Jihomoravském kraji. Pro více informací můžete navštívit stránky jednotlivých pracovišť.

Blansko

Martin Dvořák - předseda

tel.: 778 761 393
mail: blansko-odbocka@sons.cz
Adresa: K. J. Mašky 2, 678 01 Blansko

 

Brno

Zdeněk Hluší - předseda

tel.: 608 484346
mail: brno-odbocka@sons.cz
Adresa: Chaloupkova 7, 612 00 Brno
Po 9:00 - 16:00,  Čtv 9:00 - 16:00

Kyjov

Pavel Švorba - předseda

tel.: 603 253 615
mail: kyjov-odbocka@sons.cz
Adresa: Komenského 617, 697 01 Kyjov

Příspěvky

Publikováno 20.03.2023 18:36, Kyjov Odbočka

Maškarní rej 2023

Obrázek

Jednou z našich aktivit, jak prožít prima odpoledne napříč všemi generacemi rodin zrakově postižených členů naší odbočky, je Maškarní rej, uspořádaný v naších prostorách.
Ten letošní proběhl po dvouleté nucené odmlce a za tu dobu se nám Krapet obměnila i drobotina.
Nabídli jsme rodičům či prarodičům prožít společné odpoledne plné zábavy, her, tanečků, se svými dětmi, vnoučky či pravnoučky. Tak se nám sešly masky dvou, tří i čtyř generačních rodin a nejmladší masce bylo něco málo přes půl roku a nejpočetnější rodinka čítala sedm členů. Všechny aktivity byly vhodně voleny věku i zrakovému postižení přítomných.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 12.03.2023 20:28, Kyjov Odbočka

Netradiční klubové setkání

Obrázek

6. března naše klubové setkání probíhalo v Městské knihovně, ale o dvě patra níže. Proč?


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 26.02.2023 23:23, Kyjov Odbočka

Medové povídání

Obrázek

Pozvali jsme si pracovnici Městské knihovny v Hodoníně,  která dlouhá léta zpracovává produkt včeliček. Téma besedy bylo . jak vzniká med, jeho druhy a vlastnosti. V další části jsme se věnovali léčivým účinkům medu, v symbióze s bylinkami.

 

 


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 26.02.2023 21:52, Kyjov Odbočka

Světová premiéra „šitá na míru“

Obrázek

Představení Slováckého divadla v Uherském Hradišti navštěvuejeme již mnoho let. Jsou nám umožněna dopolední představení v první řadě, aby maši "zbytkaři" měli konfortnější dojmy, i když mimiku herců si musí stejně domyslet.
A tak jsme měli možnost navštívit krásná klasická i současná díla i nějakou tu veřejnou generální zkoušku.
Ale letos v únoru to bylo krapet jiné. Dostali jsme pozvání na neveřejnou generální zkoušku, kdy v hledišti nás byla jenom hrstka. Šlo o romantickou komedii z televizního prostředí, která byla pro herce Slováckého divadla ušita na míru.Byli jsme zvědaví na průběh zkoušky, zda se budou nějaké scény opakovat, zda mezi herce vlítne rozzuřený režisér apod. Asi jsme ovlivněni televizními pořady, jelikož nic takového se nekonalo. Naopak v závěru jsme se dozvěděli, že jsme nebyli až tak ukázkově hodnotící publikum, jelikož jsme nedávali až tolik průchod svým emocím, i když se nám hra velice líbila, spokojenost byla z našich řad obrovská. Také jsme se dozvěděli, proč u generálních zkoušek zůstává první řada prázdná a proč se na závěr představení netleská a není děkovačka - přináší to předsavení smůlu.

Ale můžeme se pyšnit tím, že jsme byli mezi první desítkou diváků, keří shlédli světovou premieru Třináctkát za svědka ! Vřele doporučujeme. 

Publikováno 20.02.2023 21:24, Kyjov Odbočka

To jsem nikdy nedělala, to mi určitě půjde!

Obrázek

To jsem nikdy nedělala, to mi určitě půjde!
Slova legendární Pipi Dlouhé punčochy, zrzavé a všetečné holčičky, si mohla říci nejedna z příitomných na výtvarné dílně. Čekalo je totiž šití na šicím stroji. Pro většinu premiéra!


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 20.02.2023 20:15, Kyjov Odbočka

Pomůcky

Obrázek

Koncem loňského roku jsme na odbočku obdrželi velké množství nových kompenzačních pomůcek. V lednu proběhla druhá předváděčka, nyní jsme se zaměřili na drobné pomůcky každodenní potřeby.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 06.02.2023 02:05, Kyjov Odbočka

Nevidím, ale zvládnu to !

Obrázek

Nevidím, ale zvládnu to! je projekt speciální pedagošky ZŠ v Brně, který je určen pro žáky čtvrtých tříd a naše odbočka je jeho součástí už několik let, tedy od prvopočátku. Spolupráce se školou je pestřejší, ale pravidelně jezdíme s programem, který žákům přiblíží povědomý o nevidomých lidech. Jak žijí, jak zvládají běžné každodenní činnosti, jaké mají zájmy, pracovní profese. Seznamujeme žáky taktéž s pomůvkami, které kompenzují chybějící zrak a dáváme prostor si některé z nich vyzkoušet. Nechybí ani ta základní osvětová činnost - jak pomoci nevidomé osobě na ulici, s patřičným nácvikem, aby v běžném životě na tuto situaci byli připraveni a nezaskočil je ostych, jehož prvotní příčinou je neznalost.
V jedné z tříd paní učitelka  rozebírala se žáky dosah tohoto projektu jak formou živé besedy, tak písemného projevu. Nemůžeme očekávat že všechny desetileté děti si ta kvanta nových informací, pocitů, správně ve svých hlavičkách uložila. Takže došlo i na milé, úsměvné výroky. Ale převážně písemná sdělení prokázala, že den, který jsme ve škole strávili, splnil svůj cíl. Níže se mlžete začíst a posoudit.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 01.02.2023 01:09, Kyjov Odbočka

Malování na hedvábí

Obrázek

První výtvarná aktivita roku 2023 nyla celkem náročná, ale všichni se na ni těšili. Malovalo se totiž na hedvábí. Opět za asistence dobrovolníků-studentů zdravotní školy.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 29.01.2023 20:54, Kyjov Odbočka

Adventní Ostrava

Obrázek

Inu, není každý den posvícení.
V pátek, 16. prosince jsme dle plánu nasedali do vlaku směr Ostrava. Náš cíl byly Adventní trhy.  A jak to dopadlo?


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 29.01.2023 17:56, Kyjov Odbočka

VÝSTAVA RETRO HRAČKY

Obrázek

Předvánoční čas prostory naší odbočky mimo vánočního stromečku, vánoční dekorace a světýlek, zaplmily hračky, pocházející z minulého sttoletí.  Pořádali jsme totiž výstavu retro hraček z vlastnictví našich členů.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 06.12.2022 00:21, Kyjov Odbočka

Letošní vánočkování

Obrázek

Letošní přípravu na vánoční období jsme započali velmi brzo. Ještě žlutlo listí na stromech a ve výtvarné dílně jsme z keramické hlíny tvořili malé dárečky - hvězdičky pro naše členy na vánoční besídku. A pokračovalo se...


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 27.11.2022 14:53, Kyjov Odbočka

Výstava RETRO hračky - pozvánka

Obrázek

 

Přijmite pozvání na výstavu RETRO HRAČKY, která se bude prolínat s Týdnem otevřených dveří našich prostor.
Výstava bude zahájena v pondělí 5. prosince od 14:00 hod. slavnostní vernisáží, na které vystoupí děti z MŠ ulice Nádražní, bude představena desková hra pro nevidomé Labyront a čtení z retro knížek i v Braillském tisku.
Na výstavě se můžete pokochat hračkami z minulého století, pocházející z vlastnictví naších členů a zároveň se seznámit s deskovými hrami uzpůsobenými pro potřeby zrakově postiženým a nevidomým lidem. S výstavou bude spojena i prohlídka prostor ve kterých probíhá naše činnost, s možností seznámit se s náročnými kompenzačními pomůckami a také si vyzkoušet běžné denní úkony bez kontroly zraku.

Začátek: 05.12.2022 14:00
Konec: 09.12.2022 16:00
Kde: prostory oblasní odbočky SONS Kyjov - Městská knihovna Kyjov

 

Publikováno 22.11.2022 14:54, Kyjov Odbočka

Statické a dynamické

Obrázek

Význam slova statické je pevné, slova dynamické je pohyblivé. Ale pro rozlišení kompenzačních pomůcek určených trakově postiženým, konkrétně rozlišení typu lup jsou tato cizí slova krapet nepatřičná, i když se jedná o velké lupy nepřenosné a malé lupy určené na cesty.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 17.11.2022 21:33, Kyjov Odbočka

Den otevřených dveří v Krakovské

Obrázek

V letošním roce jsme si vyčlenili jeden den pro Prahu, se záměrem navštívit Den otevřených dveří Domu služeb pro nevidomé na Krakovské. Je to pro nás velká dálka, ale někteří z našich uživatelů zde nikdy nebyli, takže to byla pro ně příležitost a také nás zajímalo jak se takový den praktikuje v naší mateřské organizaci. A nutno konstatovat - že velmi dobře!
Naše propočty byly že za hodinu to sfouknem, někde dáme oběd a před čtvrtou pofrčíme k domovu. Jenže skutečnost byla taková, že jsme byli rádi, že máme koupené jízdenky na RegioJet, s možností zakoupení jídla. A to jsme všechna pracoviště nestíhali - prý si něco necháme do dalšího roku - pravila naše dvanácti členná skupinka, z nich téměř polovina si už šáhla na osumdesátku.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 07.11.2022 01:14, Kyjov Odbočka

Halloween 2022

Obrázek

Halloweeen u nás letos měl pevný řád. Všechny zúčastněné přivítal talíř voňavé dýňové polévky, jednak aby navnadil tu správnou atmosféru a hlavně, aby všichni získali dostatek energie na to, co je čekalo.

 


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 22.10.2022 18:27, Kyjov Odbočka

Buď připraven l

Obrázek

Buď připraven! Skauti v Hodoníně již 100 let!, ak zní název býstavy, která je věnovana činnosti hodonínských skautů, jejichž 1. oddíl vznikl v Hodoníně již v roce 1922. Výstava probíhá v prostorách zámečku Masarykova muzea v Hodoníně. Díky stožáru se státní vlajkou, stanu “áčko” a teepee teď vypadá zámecké nádvoříčko jako malé skautské tábořiště, což dokládá i skautský šátek kolem krku sochy T.G.M.
Naše skupinka  výstavu navštívila 20. října za přítomnosti členů skautského oddílu. Výstavou nás provázel hlavní organizátor Karel Ryba, který nás seznámil s historickým vývojem hodoňského skautinku a všechny vystavené předměty nám komentoval. Procházeli jsme  kolem stanů, krojů, zákoutí s kánoí,s  ohništěm a nespočet fotografii, které zachycují tu pravou atmosféru stoletého dění. Rukama jsme si mohli prohlédnou části krojů, odznaků, praporů a ostatních zajímavých vystavovaných předmětů.
Zajímavostí je, že jednou ze členek hodonínského oddílu "Přátelství" je nevidomá, dnes už paní, která od útlého dětství spolu s celou rodinnou prožívala nezapomenutelné chvíle ve společnosti skautů a dnes již sama vede malé děti, i svého syna k  lásce k přírodě, kamarádství, pomoci druhým a ostatním dobrým skutkům, aniž k tomu potřebuje oči,

 

 
Počet obrázků: 7

 

Publikováno 18.10.2022 01:03, Kyjov Odbočka

Soutěž v prostorové orientaci - sedmý ročník

Obrázek

Již posedmé jsme uspořádali Soutěž v prostorové orientaci pro naše klienty a členy. Ta letošní soutěž se trochu lišila od těch předcházejících v tom, že jsme ji připravili v ulicích Hodonína. Tedy v místech, kde se  "naši" tolik nepohybují, a "my" se tak trochu do Hodonína museli přestěhovat, poněvadž naše základna je v Kyjově.
Už jenom ta myšlenka vybočit z konfortní zóny "domoviny" byla pro nás, organizátory, velká výzva. Ale chtěli jsme do tohoto města více proniknout, více zviditelnit naše potřeby, navázat nové spolupráce. A tady jsme trefili hřebíček přímo na hlavičku, jelikož v této době město prioritně řeší bariery centra, takže jsme v praví čas byli na správném místě a všude jsme našli vsttřícnost a pochopení.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 05.10.2022 05:50, Kyjov Odbočka

Soutěž v prostorové orientaci - pozvánka

Obrázek

Po dlouhé době nucené absence připravujeme soutěže v prostorové orientaci.
Probíhat bude 5. října 2022 ulicemi Hodonína.'
Soutěž je určena:

    • pro nevidomé, aby si procvičili chůzi s bílou holí a své dovednosti
    • pro zrakově postižené, aby s klapkami na očích si osvojili správnou a bezpečnou techniku chůze s bílou holí
    • pro ty, co mají odvahu poznat a vyzkoušet si každodenní trampoty nevidomého
    • pro všechny ty, kteří chtějí udělat něco navíc pro propagaci zrakově postižených formou soutěže, zábavy a ponaučení

Zázemí nám poskytla Městská knihovna Hodonín, čekací dobu vám vyplní pracovnice prodejny Tyflopomůcek Praha, která vám předvede nabídku kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené s možností vyzkoušet si jejich obsluhu. Trasu pro vás připraví osvědčení instruktoři prostorové orientace CSS Brno-Chrlice, po dobu soutěže na nás budou dohlížet „andělé strážní“, studenti Integrované střední školy Hodonín, maturitní obor Sociální činnost a na trase potkáte několik záludných stanovišť s plněním úkolů, na kterých se budou podílet  mimo dobrovolníky naší odbočky i  hodonínské organizace-Oblastní spolek Českého červeného kříže Hodonín a Skaut Střediska přátelství Hodonín

 

 

 


Začátek: 05.10.2022 09:00
Konec: 05.10.2022 16:00
Kde: Hodonín

 

Publikováno 03.10.2022 09:37, Kyjov Odbočka

i senioři mají svůj den

Obrázek

A je jím 1. říjen. Právě tento den byl 14. 12. 1990 na Valném shromářdění OSN vyhlášen jako Mezinárodní den seniorů.
Slovo „senior“, pochází z latinského slova senes, senis (starý), jehož druhý stupeň je právě „senior“ = „starší“, má i další významy – jak v češtině, tak v cizích jazycích. U nás se kromě nejčastějšího pojmenování pro „starého člověka“ či „člověka v letech“ používá například ve sportu coby opak k věkovému zařazení „junior“, takže seniorem se lze stát již třeba v šestnácti letech. Ve španělštině je „seňor“ zdvořilým oslovením, v angličtině pracovní nadřízenost „senior officer“ – vyšší úředník, v USA je seniorem student nejvyšší třídy střední školy.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 23.09.2022 08:38, Kyjov Odbočka

Chrlická žaba

Obrázek

Když se na Moravě řekne Chrlická žaba, je hned každému jasné, že se to netýká lovení žab v chrlickém potoku, ale že má do batůžku nabalit menší sváču a sportovní výstroj, bo se jedná o sportovní hry zrakově postižených v Centru sociálních služeb pro zrakově postižené na Chrlickém náměstí v Brně.


Počet obrázků: 6

 Zobrazena stránka 3 z 20 (celkem 400 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 .. 10 .. 20