Oblastní odbočky Jihomoravského kraje

 

Zde naleznete základní údaje o odbočkách v Jihomoravském kraji. Pro více informací můžete navštívit stránky jednotlivých pracovišť.

Blansko

Martin Dvořák - předseda

tel.: 778 761 393
mail: blansko-odbocka@sons.cz
Adresa: K. J. Mašky 2, 678 01 Blansko

 

Brno

Zdeněk Hluší - předseda

tel.: 608 484346
mail: brno-odbocka@sons.cz
Adresa: Chaloupkova 7, 612 00 Brno
Po 9:00 - 16:00,  Čtv 9:00 - 16:00

Kyjov

Pavel Švorba - předseda

tel.: 603 253 615
mail: kyjov-odbocka@sons.cz
Adresa: Komenského 617, 697 01 Kyjov

Příspěvky

Publikováno 12.09.2023 14:38, Kyjov Odbočka

Jak nevidomí vídí svět

Obrázek

Srdečně zveme na Den otevřených  dveřé oblastní odbočky Kyjov. V tento den budete mít příležitost seznámít se s pracovištěm a službami pro zrakově postižené, s pomůckami kompenzujícími zrakové postižení, s možností vyzkoušet si pomůcky a zážitkové aktivity po tmě. DOD se koná v rámci akce města Kyjova-Překročme hranice-týden sociálních, zdravotních a dalších návazných služeb Kyjovska.


Počet obrázků: 1
Začátek: 12.09.2023 09:00
Konec: 12.09.2023 16:00
Kde: Městská knihovna Kyjov, II. patro, prostory SONS

 

Publikováno 15.08.2023 03:28, Kyjov Odbočka

Trénování paměti hmatem

Obrázek

Městská knihovna v Kyjově připravila Trénování paměti v limitované edici ke Slováckému roku 2023. Na jejím zrodu se podílel mimo pracovnice knihovny Mgr. Zuzany Škoríkové i v regionu známý trenér paměti Mgr. Zdeněk Gloz. Ani nás tento dokument nenechal lhostejný a jali jsme se v zápalu dozvuků Slováckého roku na toto téma pamět potrénovat také.
Ne všechny úkoly nám byly dostupné, takové tištěné rébusy či obrázkové hádanky jsou pro naše členy neřešitelné. Ale my to nevzdaly! Některé jsme předčítali a na skládání slov z písmen slova KORDULKA jsme použili naše osvědčená dřevěná písmena velkého formátu. Rébus nám zabral celý jeden stůl. Na ten jsme nalepili celé slovo a umístění hledaných písmen jsme zobrazili nalepením kousku papíru. Hmatem bylo vše dohledatelné, ale poněkud náročnější než hledat správná slova vizuálně.


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 15.08.2023 03:00, Kyjov Odbočka

Alternativní způsob přípravy kávy

Obrázek

Před nedávnem jsme navštívili místní pražírnu kávy, spojenou s ochutnávkou. Nyní jsme pro naše členy připravili díl druhý – alternativní přípravu kávy. Je to metoda přípravy kávy určená na doma, která je obvykle levnější, ale o trochu pracnější, s nižšími náklady na pořízení potřebných pomůcek. Je na bázi filtrované kávy a lze jí výrazně ovlivnit kvalitu výsledného nápoje. A jaké druhy přípravy filtrované kávy jsme prezentovali?


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 13.08.2023 20:57, Kyjov Odbočka

"Moravský Jadran"

Obrázek

Na srpen jsme si naplánovali jednodenní autobusový zájezd směr „Moravský Jadran“, jak je nazývána Vranovská přehrada. Naše vize byla rýze romantická - lodí poplout k hradu Bítov a tam absolvovat prohlídku.
Jakmile jsme začali osnovat jednotlivé kroky, narazili jsme na několik komplikací. A sice cesta z lodi k hradu je absolutně nevhodná ani ne pro nevidomé, ale pro zrakově postižené seniory určitě ano. Protože jsme chtěli umožnit tento zájezd dostupný všem našim členům, museli jsme celou organizaci překopat. Ve výsledku jsme zařídili povolení na místním úřadě k vjezdu autobusu až k bráně hradu Bítov, zajistili jsme komentovanou prohlídku na dvě skupiny, jelikož nás bylo poměrně hodně. Hned pod hradem, kam nás opět odvezl autobus byl zajištěn oběd s jednotným meníčkem, a autobusem hurá k přehradě. K přístavišti museli trochu šlapkat, ale díky tomu, že cesta byla široká, pevná a rovná, s průvodci to každý dal. Tam již na nás loď čekala, stíhali jsme vše v dohodnutém čase. Počasí nám přálo a my si náležitě vychutnali hodinovou okružní plavbu po přehradě. Návrat domů byl krapet později než logistici předpokládali, ale spokojenost všech 36 účastníků hovořila jasně – díky za krásný den a prima zážitky, hezky jste nám to naplánovali.


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 31.07.2023 00:44, Kyjov Odbočka

Avokádo má svátek

Obrázek

Pro milovníky Avokáda stačí ráno zjistit že je mezinárodní den Avokáda a odpolední aktivita na klubové setkání je na světě!
Pak stačí v polední přestávce sběhnou do obchodu, nakoupit potřebné ingredience, od strýčka Google vyzískat pár informací a může začít seznamování.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 30.07.2023 13:37, Kyjov Odbočka

Žijeme folklórem

Obrázek

Tři týdny před konáním velké folklorní události Slovácký rok v Kyjově, jsme na toto téma uspořádali besedu. Přišla mezi nás hlavní organizátorka skoronské Jízdy králů, paní Marie Holcmanová s letošním králem, desetiletým Teodorem Štastným a jeho maminkou. Tento starobylý zvyk je od roku 2011 zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a letos opět obohatí program jednadvacátého ročníku národopisného festivalu Slovácký rok v Kyjově, jenž je v tuzemsku považován za nejstarší. Chtěli jsme, aby naší členi byli seznámeni s historii, přípravami a průběhem Jízdy králů, už jenom z důvodu jedinečnosti a také, že v letošním roce tato vzácná družina zavítá na Městskou knihovnu a bude provolávat krátké veršované provolání pochvalného nebo žertovného charakteru i na naši adresu. Paní Holcmanová zná spoustu informací z historie, jelikož jízdu králů obnovil její tatínek Vojtěch Holcman se svými spolujezdci v roce 1943. Současný věhlas jí dodala především účast na Slováckých rocích v Kyjově, od roku 1956. Paní Holcmanová zajišťuje a koordinuje veškeré přípravy a režii. Společně se svým bratrem Josefem Holcmanem, který je zodpovědný za dramaturgickou přípravu spočívající v sestavení veršovaných vyvolávek, tvoří dělný tandem.

Beseda byla živá, zazněly písně jak našich Pastelek, tak Teodora. Mimo faktické údaje zazněly i veselé historky, které paní Holcmanová od roku 1979, kdy po svém otci úkoly spojené s organizací zcela převzala, zažívala. A jak to bylo a chodí dnes? Čtěte dál…


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 27.07.2023 01:05, Kyjov Odbočka

Poznávací zájezd Malenovice

Obrázek

V měsíci červenci jsme uspořádali poznávací zájezd do Malenovic. Pro naše členy byl k dispozici zájezdový autobus, díky kterému se mohli zúčastnit všichni členi, i ti, kterým už delší chůze dělá problém. Od zaparkovaného autobusu to bylo jen pár kroků ke všem plánovaným prohlídkám.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 04.07.2023 21:24, Kyjov Odbočka

Pražírna

Obrázek

Pražírna Kyjov je jednou ze 44 kaváren z celé České republiky, kterou najdete v Knize kaváren 2021. Ta je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kavárna se nachází v blízkosti našich prostor a již v několika projektech jsme s ní spolupracovaly.  Ale v červnu naše kroky k ní mířily cílevědomě.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 04.07.2023 14:26, Kyjov Odbočka

Hravý červen

Obrázek

Měsíc červen nám nabízí dva krásné svátky, které lze využít k hravým aktivitám, spojeným s rehabilitačním cvičením a tak nenápadnou formou trénovat dovednosti nevidomých, které jsou pro jejich fungování v  běžném životě důležité. Ano, Mezinárodní den dětí a Den otců nám dal příležitost 


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 20.06.2023 07:39, Kyjov Odbočka

DUN - Mladý nevidomý umělec rozdává radost na svých koncertech

Obrázek

Kyjovská žurnalistka Marie Budíková navštívila koncert Benjamína Levíčka, který v rámci festivalu Dny umění nevidomých uspořádala naše odbočka. Co o Benovi napsala do svého deníčku (SU) Z KYJOVA si můžete přečíst níže.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 15.06.2023 08:30, Kyjov Odbočka

2023 - 2002 není dvacet, ale...

Obrázek

Je to až k nevíře, šáhli jsme si na dvacítku Setkání zrakově postižených v Kyjově. První setkání jsme uskutečnili v roce 2002, matematicky to krapet nevychází, ale mírný guláš nám v tom udělala pandemie. Smyslem těchto setkání bylo družit lidi zrakově postižené ze všech koutů naší republiky, poznávat nové přátele, nebo naopak setkat se s těmi, které známe prostřednictvím konferencí, ze stránek časopisu Zora. Docházelo zde i k milým setkáním těch, co se v minulosti již poznali na rekondicích, při sportovním klání, nebo vzdělávacích akcích. A my pak zajistili autobus a společně se vydali poznávat krásy, zajímavosti v našem okolí, zakončeném společným obědem. Za těch dvacet let se utvořila skupinka pravidelných návštěvníků z Moravy, Čech a dokonce i Slovenska, některá setkání byla početnější, v čítání až 45 návštěvníků, jiná průměrná a nejméně hostů se k nám sjelo na první a poslední setkání.

 

 


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 10.06.2023 23:36, Kyjov Odbočka

Haptickou stezkou – proti proudu času

Obrázek

Navštívili jsme Památník Velké Moravy ve Starém městě  Nejdříve jsme prošli vcelku novou expozici „Haptická stezka – proti proudu času“.

Haptickou stezkou nás bezpečně vedlo kovové madlo podél kruhové místnosti a v nikách stěny jsme nalezli k ošahání autentické repliky archeologických nálezů. Ty byly s popisem jak v Braillově písmu, či podsvíceným černotiskem. Hmatem jsme poznávali meč, sekery nebo slovanské šperky - gombíku. Pro silnější hmatový vjem byly některé z předmětů zvětšené. Haptická stezka je doplněná i zvukovými prvky. Pokud jsme šáhli na meč, ocitli jsme se na bitevním poli. Pak jsme se s naší průvodkyní pohodlně usadili v knihovně a vyslechli si průřez dějinami proti proudu s detailní prohlídkou rukama jednotlivých exponátů.

Samostatně jsme si ještě prošli základy první objevené církevní stavby z doby Velké Moravy, která nás provedla důležitými dějinnými okamžiky Velkomoravské říše a životem na slovanském hradišti. Z popisu našich průvodců víme, že zde byly k vidění repliky dobových oděvů, obuvi, vzácných šperků, pracovních nástrojů a dalších nálezů z archeologických výzkumů.

Neopomenuli jsme ani procházku přilehlou zahradou, na jejíchž zdech byly haptické modely základů kostelů v okolí.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 25.05.2023 19:00, Kyjov Odbočka

Příběh našeho výtvarného projektu

Obrázek

Náš příběh začal už v zimních měsících. Zaujala nás hezká tvorba a hned byl nápad do plánu naší činnosti. Jenže než se začal realizovat, uběhl nějaký ten pátek. Nejdříve shánění vhodných rámečků na obrázky, pak výběr šablon a vhodné hmoty na vytlačování reliéfních prvků, promyšlení vhodných kroků i pro nevidomé. Až bylo tohle v cajku, vyrobil se prototyp, který sloužil jako předloha. Jenže bez spolupráce studentů, našich dobrovolníků, by taková výtvarná činnost neměla ten správný šmrnc. Jelikož byli nápomocni všude tam, kde oko selhalo.

Náš příběh si můžete prohlédnout na tomto odkazu:

https://www.facebook.com/photo?fbid=10223284137279352&set=pcb.10223284291643211

  

Publikováno 05.05.2023 12:10, Kyjov Odbočka

Dny umění nevidomých - vystoupení Benjamina Levíčka

Obrázek

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek, oblastní odbočka Kyjov Vás srdečně zve na koncert mladého, talentovaného, nevidomého hudebníka Benjamína Levíčka.
Na koncertě nás provede klasikou, populární hudbou, zabrousí i trochu do jazzu a v neposlední řadě zazní písně z jeho tvorby. Uslyšíte housle, příčnou flétnu a zpěv.

Koncert probíhá u příležitosti 29. ročníku festivalu Dny umění nevidomých, který prezentuje umělecké aktivity a úspěchy zrakově postižených umělců.

Koncert probíhá za podpory Římskokatolické farnosti Kyjov a Jihomoravského kraje.


Začátek: 16.06.2023 18:00
Konec: 16.06.2023 19:00
Kde: Gymnaziální kaple svatého Josefa Kalasanského v Kyjově

 

Publikováno 05.05.2023 11:22, Kyjov Odbočka

pozvánka - Setkání zrakově postižených v Kyjově

Obrázek

POZVÁNKA
Oblastní odbočka SONS Kyjov Vás srdečně zve na 20. přátelské setkání zrakově postižených, na kterém chceme nejenom navázat nová přátelství, ale seznámit Vás s naším regionem. Toto setkání proběhne v sobotu dne 3.  června 2023 v Kyjově.
Sejdeme se na Městské knihovně, ulice Komenského, kde má sídlo naše odbočka.

Popis cesty k nám:
z autobusového nádraží - po přejití ozvučené křižovatky půjdete stále rovně, přejdete průchodem na náměstí, opět rovně na ulici Komenského a po cca 250 m po pravé straně za Finančním úřadem je budova Městské knihovny.
z vlakového nádraží - půjdete rovně na křižovatku, zde přejdete vozovku, dáte se doprava a ulicí Komenského půjdete cca 500 m. Za mostkem přes potok je budova Městské knihovny.
Na požádání zajistíme průvodcovskou službu. V tomto případě je nutno sdělit v kolik hod. a jakým dopravním prostředkem do Kyjova přijedete.

Program: Skanzen Strážnice
Expozice seznamují návštěvníka se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví.
Pro nevidomé a slabozraké návštěvníky je připravena speciální prohlídka, která se skládá z návštěvy několika objektů a haptické expozice. Zde se seznámíte s předměty spojenými se životem na vesnici - ukázky střešních krytin a zdiva (došky, břidlice, šindele,). Z oblasti oděvu pak vyšívané krojové části. Z předmětů využívaných v domácnosti (zouvák na boty, ošatka, hrnce, solnička, konvička na mléko aj.). Součástí expozice jsou i interaktivní prvky – rozeznávání druhů obilí, sluchové a čichové pexeso. Nachází se zde i malá keramická 3D mapa areálu.
Zavítáme tedy tam, kde jsme před 20ti lety naše setkání zahajovali. Doprava do skanzenu je zajištěna zájezdovým autobusem.

  8:30 hod.              zahájení na knihovně

  9:0 hod.                odjezd do Strážnice

10:00 hod.              prohlídka areálu

13:00 hod.              oběd Vracov

14:00 hod.              odjezd do Kyjova  přátelské posezení

16:00 hod.              předpokládané ukončení, odjezd účastníků

Účastnický poplatek:  350,- Kč na osobu (autobus a oběd)
Zájemce prosíme nahlásit se nejpozději do 30. května 2023 na uvedených kontaktech:
telefon          737 72 15 04
email            kyjov-odbocka@sons.cz
Na Vaši návštěvu se těší pracovníci oblastní odbočky SONS Kyjov

 

 

 


Začátek: 03.06.2023 08:00
Konec: 03.06.2023 16:30
Kde: Kyjov - Strážnice

 

Publikováno 30.04.2023 14:18, Kyjov Odbočka

Komentovaná prohlídka Botanického skleníku

Obrázek

Využili jsme nabídku komentované prohlídky Botanického skleníku v areálu nemocnice Hodonín. Je jedinečný nejen v republikovém měřítku tím, jaké vzácné rostliny skrývá.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 29.04.2023 21:32, Kyjov Odbočka

MISTŘI RENESANCE

Obrázek

12 hodin v jednom dnu nám stačilo na to, abychom způsobem nám vhodným shlédli 56 skvostů z 12 světových galerií. Bez fronty a spěchu jsme 2 hodiny korzovali v galerii Mánes v Praze, na výstavě MISTŘI RENESANCE.

 


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 15.04.2023 00:32, Kyjov Odbočka

Laděno na jaro

Obrázek

Ač  za oknem to nevypadalo, kalendář jasně pravil, že se blíží Velikonoce a s nimi toužebně očekávané jaro. Čekáme  ten moment, kdy sluníčko převezme jasnou vládu a vyláká ven mláďata, kytičky. Abychom si to čekání společně  zpříjemnili, dali jsme našim členům možnost vyrobit si vlastnoruční dekoraci k vyzdobení domovů. Jak ve stylu jara, tak Velikonoc a navrch účelovou procházku.

 


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 11.04.2023 23:01, Kyjov Odbočka

Oblastní shromáždění

Obrázek

 

 

 

 

Dne 27. března 2023 u nás probíhalo Olkastní shromáždění, na kterém se po čtyřech letech volila i nová oblastní rada.
Našimi letošními hosty byli:
Kamil Filípek, místostarosta města Kyjov
Jan Šnyrych, viceprezident SONS ČR, z.s.
Mgr. Michaela Moudrá, ředitelka Městské knihovny Kyjov
Mgr. Petra Špačková, ředitelka Městské knihovny Hodonín
Marie Hauserová, předseda KKR Brno
Jakub Kachel a Jiří Špacír, zástupci firmy EquipaID s.r.o.

Ještě před zahájením v předsálí  prezentovala své pomůcky firma EquipaID s.r.o. a bylo tam celkem rušno. V úvodu nám zazpívali hoši z Domova Horizont a pak se pilně pracovalo, s přerušením na volební gulášek a kafíčko.
V nejbližším možném termínu se sešla nově zvolená oblastní rada a bylo takto rozhodnuto:

předfseda            Švorba Pavel
místopředseda     Vrtková Hana
členové               Fiala Bedřich
                          Kunovjánková veta
                          Machalová Jaromíra
                          Oršuliáková Hana
                          Vaďurová Aneta 

Publikováno 11.04.2023 22:08, Kyjov Odbočka

Jak jsme pochytaly slavíky

Obrázek

Žádné strachy, opravdu jsme nic špatného v přírodě nečinili.
To jsme se jenom v rámci volnočasových aktivit, které v tomto případě věnujeme zpěvu, přihlásili do pěvecké soutěže Chrlický slavík.


Počet obrázků: 9

 Zobrazena stránka 2 z 20 (celkem 400 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 .. 10 .. 20