Oblastní odbočky Jihomoravského kraje

 

Blansko

Brno sever

Brno střed

Kyjov

mapa Jihomoravský kraj

 

 

 

Příspěvky

Publikováno 12.02.2019 04:40, Odbočka Kyjov

Dan měl premieru

Obrázek

Většina z nás s láskou vzpomíná na svůj první mobilní telefon, byl osobitý, perfektně jsme jej poznali jak po hmatu, tak po vyzvánění. Dnes už jsou si telefony vesměs podobné jako vejce vejci co do tvaru a tím jsou pro hmat fádní a nezajímavé - prostě placka jak placka. Ale my měli to štěstí, že mezi nás přišel Daniel Belka, který od svým 7 let sbírá mobilní telefony. Možná tato informace není až tak zajímavá. Jenže, Dan je nevidomý, telefonů má okolo 100 kusů, téměř všechny udržuje při životě a co je nejúchvatnější, vyzná se v nic, je schopen téměř na každém přehrát vyzváněcí melodii a běžně je používat.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 05.02.2019 09:12, Odbocka Brno

Brněnský Informátor 12 / 2018

Informace z Oblastních odboček SONS v Brně - prosinec 2018 

Publikováno 05.02.2019 03:47, Odbočka Kyjov

Představujeme...

Obrázek

Z dotací JMK jsme měli možnost vybavit naši novou kuchyň přístroji. Pochopitelně jsme se zaměřili na takové, které jsou jednoduché pro ovládání našich potřeb, které budou sloužit pro usnadnění jednotlivých kroků vaření a které budou třeba i inspirací pro naše členy při rozhodování, zda pořídit či ne. V naší kuchyňce si mohou ověřit funkčnost, jednoduchost a potřebnost jednotlivých pomocníků a také, jak je správně využívat.


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 30.01.2019 15:54, Odbočka Kyjov

POZVÁNKA na rozfázovaný cimbál

Obrázek

 

 

 

 

 

 

 

Cimbál je deskový úderný strunný hudební nástroj, který se rozeznívá úderem dřevěné paličky na ocelové struny. Patří k nejstarším hudebním nástrojům, které se používaly již před 2 000 lety.

Výroba cimbálu začíná pečlivým výběrem materiálu, jeho opracováním, lepením, broušením, jak výroba pokračuje dál, se dozvíte z úst zkušeného stavitele cimbálů, Pavla Švorby.

Mimoto se vám naskytne jedinečná příležitost poznat jednotlivé fáze výroby, které si budete moci osahat a stanete se svědky prvních tónů, které vyloudí úplně čerstvý, nový model cimbálu, jenž vznikne za vaší přítomnosti.

Také se dozvíte něco z historie cimbálu a spoustu zajímavostí kolem.


Začátek: 25.02.2019 14:00
Konec: 25.02.2019 16:00
Kde: Kyjov

 

Obrázek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jistě je Vám známo, že mobilní telefony doslova hýbou světem! Pulty obchodů jsou přeplněny všemožnými hightech modely, jež oplývají škálou nejrůznějších funkcí. Ovšem, funkcemi se samozřejmě přístroje všemožně liší, ale zevnějšek je, díky rozměrným dotykovým panelům přirovnatelný k placce bez jakýchkoliv zajímavých prvků! Nedávno tomu bylo zcela jinak! Mobily sice nedisponovaly vymoženostmi dnešní doby, zato ale byly konstrukčním zpracováním více než zajímavé a dle tvaru jste klidně poznali, že třímáte Nokii, Alcatel, nebo Siemens! To už dnes bohužel možné není.

Ale přece! Zveme Vás na jakousi improvizovanou přednášku, v níž se alespoň pomyslně, vrátíte krapet v čase a projdete se historií mobilů od A až do Z.

Nebude to však jen nějaké obyčejné povídání - součástí besedy bude i ukázka vybraných kousků ze soukromé sbírky, jež v dnešní době prakticky nikde neuvidíte. Přístroje si budete moci osahat a u některých z nich Vám též bude předvedeno i vestavěné vyzváněcí melodie. Kdoví, neobjevíte-li ten Váš mobilní stroj, na který jste před lety nedali dopustit!

Celým odpolednem vás provede Daniel Belka.


Začátek: 11.02.2019 14:00
Konec: 11.02.2019 16:00
Kde: Kyjov

 

Publikováno 24.01.2019 15:49, Odbočka Kyjov

BLACK DAY pro pracovníky knihovny

Obrázek

Poznat své pracoviště ve tmě, projít se budovou kterou dobře znají, jinak, po tmě, zapojit všechny své smysly s absencí zraku, poznat jak ten slepý vlastně vidí a jak dělá to a tamto...to bylo hlavní náplňí dne, kdy knihovna je pro veřejnost zavřená a kdy se pracovníci vzdělávají, poznávají, školí, aby lépe mohli vykonávat svou práci. Tentokrát jsme hráli hlavní roli my :-)


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 15.01.2019 14:46, Odbočka Kyjov

Bariéry okolo nás

Obrázek

Již na konci minulého roku byla v Kyjově započata rozsáhlá rekonstrukce na ulici Komenského. Je to ulice, na které má sídlo naše odbočka a logicky se nás tato rekonstrukce blízce dotýká. Nebo obráceně lze říci, že, protože na této ulici máme své sídlo, byla započata táto rozsáhlá rekonstrukce.


Počet obrázků: 1

 

Publikováno 18.12.2018 23:16, Odbočka Kyjov

Vánoční posezení

Obrázek

Takovou malou vánoční atmosféru jsme si připravili, společně se sešli, děti našich dětí nám pokoledovaly, spolu s nimi jsme si zazpívali, proběhlo vyhodnocení soutěže, poděkování za Bílou pastelku, za mimořádnou pomoc, za výborné cukroví. Rozdali jsme si navzájem vánoční balíčky, kterých se letos díky vám sešlo skoro na dva pytle, a předali jsme vám malé vánoční potěšení - andělíčka. Děkujeme, že jste tak skvělí, je radost s vámi spolupracovat


Počet obrázků: 8
Počet videí: 1

 

Publikováno 17.12.2018 21:58, Odbočka Kyjov

Člověče, nezlob se

Obrázek

V listopadu a prosinci jsme odehráli postupová kola společenské deskové hry Člověče, nezlob se, a to již čtrnáctý ročník. Za ty roky máme propracovaný systém a pravidla. Ta se moc neliší od běžné hry, ale herní plato ano. Je upravené tak, aby mohli hrát i lidé se zrakovým postižením.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 13.12.2018 00:40, Odbočka Kyjov

Dveře dokořán

Obrázek

Dvanáctého dvanáctý jsme otevřeli dveře v nově zrekonstruovaných prostorách naší odbočky. Byli jsme připraveni přivítat zájemce o naši činnost, naše služby a aktivity.


Počet videí: 1

 

Publikováno 10.12.2018 23:55, Odbočka Kyjov

Zvuková kniha

Obrázek

I zrakově postižený či nevidomý si může přečíst spoustu knižních novinek či bescelerů, knih naučných či oddychových, jen si vybrat tu správnou knihovnu.

Že mluvíme o čtení nevidomých není nic divného, i když správnější termín by byl - poslouchání elektronické či audio knihy.

Takže stačí zajít či se přihlásit do té správné knihovny. V Kyjově už nemusíme chodit daleko.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 05.12.2018 16:02, Odbočka Kyjov

Koncert ve Španělském sále

Obrázek

Nádherný, velkolepý Španělský sál nechal na Pražském hradu vystavět císař Rudolf II v 16. století jako galerii pro svou sbírku soch a možná i proto, aby vždy 3. prosince se zde konal u příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených koncert umělců se zrakovým postižením, jehož pořadatelem je SONS ČR, z. s. Letos již po 25. mezi 770 návštěvníků zasedli i členové oblastní odbočky Kyjov.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 02.12.2018 06:20, Odbočka Kyjov

Den otevřených dveří - POZVÁNKA

Obrázek

 

 

 

 

 

 

 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ v oblastní odbočce SONS Kyjov

Srdečně Vás zveme do nově zrekonstruovaných prostor oblastní odbočky SONS Kyjov, ve druhém patře Městské knihovny. Rekonstrukce byla podpořena projektem z prostředků Evropské unie.

Dne 12. prosince budou pro Vás otevřené dveře od 10 do 17 hodin.

Přijďte blíže poznat život zrakově postižených lidí a činnost naší odbočky, která nabízí podporu všem, kteří ji z důvodu zrakového postižení potřebují.

V průběhu dne se můžete seznámit s:

  • prostory uzpůsobené potřebám zrakově postižených lidí (např. vybavení cvičné kuchyňky)
  • službami oblastní odbočky SONS Kyjov
  • předvedením a možností si vyzkoušet kompenzační pomůcky s nejnovějšími technologiemi pro zrakově postižené, kterými je naše středisko vybaveno a s novinkami firmy Adaptech.
  • zážitkovými aktivitami bez zraku (např. výroba drobného dárečku)
  • zásadami, jak správně komunikovat se zrakově postiženými lidmi
  • sportovními aktivitami zrakově postižených - showdown a zvuková střelba.

Věříme, že nahlédnutí za naše dveře Vám přinese ucelený náhled na potřebnost naší činnosti a získané informace budete moci předat potřebným ve vašem okolí.

V případě, že plánujete návštěvu jako skupina, prosíme Vás o potvrzení účasti předem na níže uvedených kontaktech

Těší se na Vás pracovníci OO SONS Kyjov

telefon           737 72 15 04

email             kyjov-odbocka@sons.cz


Začátek: 12.12.2018 10:00
Konec: 12.12.2018 17:00
Kde: Městská knihovna Kyjov

 

Publikováno 27.11.2018 06:02, Odbočka Kyjov

Teplé do bříška :-)

Obrázek

Kdo přišel v pondělí na klubové setkání podpořit náš projekt "Teplé do bříška",  nelitoval.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 26.11.2018 05:32, Odbočka Kyjov

Braille 2018 Kyjov

Obrázek

Již po patnácté se sešli nevidomí lidé z celé republiky v Kyjově, aby si poměřili své dovednosti v psaní, čtení Braillova písma a letos jako novinku i psaní na PC klávesnici. Sešlo se 20 soutěžících a spolu s dobrovolníky se nás po knihovně hemžilo 40.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 22.11.2018 05:05, Odbočka Kyjov

Výtvarná dílna

Obrázek

Listopad je takový předvoj vánoc. Snažíme se stihnout co nejvíce, připravujeme dárky, aby pak ta pohoda před vánocemi byla co nejpříjemnější. Ne jinak tomu bylo i v naší výtvarné dílně. Nejen že se zlepšujeme v jemné motorice, estetice, ale pro své blízké či na vánoční dekoraci jsme připraveni.

Pracovali jsme s voskem, hlínou a motali jsme krásné zápichy v podobě vlněných stromečků.


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 07.11.2018 19:09, Odbočka Kyjov

Předčítali jsme si

Obrázek

O tom že existuje "krabice od bot" která vám sama předčítá různý tisk již mnozí vědí.
Také vědí, že to není ledajaká krabice, ale že jsou to dvě čtecí zařízení a sice ClearReader+ a ReadEasy move 2.

 


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 01.11.2018 07:20, Odbočka Kyjov

BRAILLE 2018 KYJOV Pozvánka

Obrázek

 

 

 

 

 

 

 

oblastní odbočka SONS Kyjov pořádá v sobotu dne 24. listopadu 2018

15. ročník soutěže ve čtení a psaní Brailleova slepeckého písma.

Místo konání:

Městská knihovna v Kyjově, oddělení pro nevidomé, Komenského 617, 697 01 Kyjov,

Začátek v 10 hod., předpokládaný konec v 17 hod.

Propozice soutěže: ČEKÁ NA VÁS NOVINKA !

Soutěžit se bude ve dvou kategoriích :

Kategorie      A       nevidomý od narození, absolventi slepeckých škol

                    B       později osleplí

Soutěžní disciplíny            čtení                                         každá kategorie zvlášť

                                       psaní na pichťáku                      obě kategorie dohromady

                                       psaní na tabulce                        obě kategorie dohromady

                                       psaní na klávesnici PC                obě kategorie dohromady

Pichťáky a tabulky budou k dispozici, ale můžete si přivést vlastní.

První 3 z každé disciplíny obdrží věcné ceny a všichni soutěžící pak upomínkové listy a předměty.

Chybět nebude ani překvapení pro soutěžící.

Startovné 100 Kč ( v ceně startovného je občerstvení a oběd).

Přihlásit se můžete do 15. listopadu 2018 

Bližší informace získáte na tel. 737 72 15 04

 


Začátek: 24.11.2018 10:00
Konec: 24.11.2018 17:00

 

Publikováno 31.10.2018 10:04, Odbočka Kyjov

Halloween po našem

Obrázek

Naše klubové pondělky kdy se scházejí naši členi se snažíme oživit něčím novým. A tak když nám změnili čas a nastává ta temnější část roku přichází naše halloweenská párty  se vším všudy. Pro koho jsou ruce nepostradatelné oči, měl možnost je zapojit do poznávání kostlivců, zlých či dobrých duchů, malých dušiček či mumií a některé mumie byly i ke snědku

A nechyběla ani vcelku zákeřná zábava :-)


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 29.10.2018 23:21, Odbočka Kyjov

Rehabilitovali jsme

Obrázek

Mariánské Lázně, konec sezony, teplé počasí, pěkné ubytování, chutné jídlo, prima program a rozmazlování - co víc si koncem října po celoroční práci přát?


Počet obrázků: 7

 Zobrazena stránka 5 z 13 (celkem 254 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13