Oblastní odbočky Jihomoravského kraje

 

Zde naleznete základní údaje o odbočkách v Jihomoravském kraji. Pro více informací můžete navštívit stránky jednotlivých pracovišť.

Blansko

Martin Dvořák - předseda

tel.: 778 761 393
mail: blansko-odbocka@sons.cz
Adresa: K. J. Mašky 2, 678 01 Blansko

Po 8:00 - 12:00 a 12:30 - 16:30; St 8:00 - 12:00

Brno sever

Marie Hauserová - předsedkyně

tel.: 515 919 776
mail: brnosever-odbocka@sons.cz
Adresa: Chaloupkova 7, 612 00 Brno

Po 9:00 - 12:00 a 14:00 - 16:30; Út 9:00 - 11:00 a 14:00 - 16:00

Brno střed

Josef Kaplan - předseda

tel.: 515 919 776, 736 680 669
mail: brnostred-odbocka@sons.cz
Adresa: Chaloupkova 7, 612 00 Brno

Po, Út a Čt 9:00 - 11:00 a 14:00 - 16:00

Kyjov

Pavel Švorba - předseda

tel.: 603 253 615
mail: kyjov-odbocka@sons.cz
Adresa: Komenského 617, 697 01 Kyjov

Po - Pá 8:00 - 16:30

 

Příspěvky

Publikováno 24.11.2021 19:25, Odbočka Kyjov

Vánoční voňavé závěsy

Obrázek

Už nezadržitelně na dveře klepou vánoce. U nás už i voní!
V plánu jsme měli výrobu voňavých vánočních dekorativních závěsů. Někteří členové si sami doma nasušili jablka a pomeranče, jiní zase přinesli šišky, sušiny ze zahrádky. S kolegyní jsme experimentovaly a nasušily jsme celé citrusové plody, potřebné dekorace a koření jsme dokoupily. Jelikož se jedná o celkem náročnou práci bez kontroly zraku, ocenili jsme pomoc studentů-dobrovolníků. Každý nevidomý měl k ruce svého studenta, který zajišťoval ty úkony, které poslepu nejsou dostatečně bezpečné - obsluha elektrické vrtačky či tavné pistole. Nevidomý pak pomocí čalounické jehle si dle svého vkusu navlékal sušené plody, uzlíkoval kuličky apod. Takovou vzájemnou spolupráci vznikly nádherné, jak tvarově, barevně či vůňí, závěsné dekorace.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 20.11.2021 15:15, Odbočka Kyjov

Marty Bianco ukončil letošní DUN

Obrázek

Dne 19. listopadu v Kyjově byl koncertem Marty Bianco alias Martinem Rousem, nevidomým písničkářem z Prahy, zakončen letošní, 27. ročník festivalu DUN - přehlídka umění nevidomých na Moravě. Koncert probíhal ve spolupráci s Městskou knihovnou a za podpory Jihomoravského kraje.
Martin svým vystoupením zaujal všechny přítomné, byl vtipný, připravený a jeho projev byl na profesionální úrovni.
Vzhledem k současné složité situaci jsme byli připraveni i na variantu C, tedy Covidovou :-)
V den D jsme za dodržení všech pravidel bezpečnosti zdraví koncert uspořádali naživo, přišla i početná veřejnost, ale zároveň jsme uskutečnili i naši online variantu. Tady jsme narazili, technika nevydržela nápor našich požadavků, takže v závěru byl koncert přinosem pouze pro přítomné.


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 16.11.2021 17:20, Odbočka Kyjov

Brno

Obrázek

Slavnostní otevření nové "Chaloupky" v Brně proběhlo už v měsící září. My jsme svou návštěvu odkládali ze dvou důvodů - jednak jsme si chtěli prohlídku nové budovy užít s průvodci a taktéž jsme chtěli poznat nové pracoviště člena naší odbočky, který je zaměstnán v HapAtelieru - Chráněné a sociálně terapeutické dílně pro osoby s těžkým zrakovým postižením. Že tento den padl zrovna na svátek sv. Martina je náhoda nahodilá.
V TyfloCentru, za dodržení všech opatření jsme byli rozděleni do skupin po 4 osobách. Každým patrem budovy nás provázel jiný pracovník. Měli jsme možnost v klidu si vše prohlédnout, na všechno se doptat, paní řreditelka nás seznámila s historii starého domu i TyfloCentra. O Domu služeb pro nevidomé Josefa CHaloupky toho bylo už dost nasdíleno, my jen můžeme potvrdit, že celý dům i s vybavením je účelový a popřát těm, kteří v něm pracují i těm, kteří zde prochází a budou procházet sociálními službami velkou spokojenost.

Odpoledne v Brně jsme vyhradili na prohlídku Vily Stiassni. A udělali jsme dobře! Všichni jsme byli ohromeni nádherou reprezentačního i soukromého interieru, ale také naší průvodkyní. Tá se nám věnovala opravdu ukázkově. Dbala na to, aby nám její způsob prohlídky vyhovoval, neustále se ujišťovala zda je její výklad v pořádku. V závěru dvouhodinové prohlídky se zajímala, zda máme nějaké připomínky, zda mají něco na provázení nevidomých návštěvníků změnit či přidat. Společně jsme se shodli, že vše bylo dokonalost sama. Byla to taková náplast za to, že při přesunu z Králova Pole do Pisárek nám nevyšel čas na svatomartinskou husu a my se museli v tento den odbít pouhou bagetou :-)


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 09.11.2021 16:29, Odbočka Kyjov

Zájem o nás byl :-)

Obrázek

Na den 9. listopadu jsme otevřeli dveře do prostor sídla naší oblastní odbočky pro veřejnost. Nabídku této možnosti jsme publikovali v dostupných médiích a žádné davy zvědavů jsme neočekávali.
Mimo běžné jednotlivce došlo i na zajímavá setkání. První nás navštívila paní, jejíž vnučka je nevidomá a přišla si k nám pro inspiraci, jak vnučce zpestřit tmavý život. Jak z hovoru vyplynulo, ví o nás, ví kde pomůcky a různé hry pro nevidomé nakupovat. Paní sleduje naše facebookové stránky, sleduje naše aktivity, naše dění a přišla, abychom ji poradili se zajímavými aktivitami, které by s vnučkou podnikly.
Zavítala k nám i skupinka studentů, kteří se vraceli z praxe, pobili u nás velmi krátce, ale stihli jsme se domluvit na společném, určitě interaktivním setkání.
Taktéž k nám přišel kolekvit pracovnic z místního Centra sociálních služeb, se kterým sice čile spolupracujeme, ale ne zrovna s těmito - pečovatelkami. Dámy pobuly delší čas, byly správně zvědavé a zvídavé, ale odcházely s příslibem úzké spolupráce jak přímo s nimi, tak s jejich klienty.
Takže smysl letošního Dne otevřených dveří se naplnil.  Je fain, že o naši činnost je zájemem, že lidé vědí, kam v případě potřeby zajít a také byla milá tato komunitní setkání s příslibem nové činnosti pro obě strany. 

Publikováno 06.11.2021 17:41, Odbočka Kyjov

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Obrázek

Dne 9. listopadu od 10:00 hodin se pro vás otevřou dveře oblastní odbočky SONS Kyjov, ve II. patře Městské knihovny. Můžete vstoupit a seznámit se s prostory, ve kterých pořádáme pro lidi se zrakovým postižením a nevidomé, různé volnočasové a sportovní aktivity, vzdělávací programy. Organizujeme zde besedy, zprostředkováváme osvětovou činnost, seznamujeme s kompenzačními pomůckami  a mnoho dalšího.
Naše dveře budou pro vás v tento den otevřené do 16:00 hodin.


Začátek: 09.11.2021 10:00
Konec: 09.11.2021 16:00
Kde: Kyjov, Městská knihovna

 

Publikováno 02.11.2021 18:46, Odbocka Brno

Brněnský Informátor 10 / 2021

Informace z Oblastních odboček SONS v Brně - říjen 2021 

Publikováno 01.11.2021 19:36, Odbočka Kyjov

Halloweenské hrátky

Obrázek

Letošní Halloweenské hrátky probíhaly opět formou hravé výuky. Do všech herních aktivit jsme vměstnali procvičení různých prvků smyslů a potřeb zrakově postižené osoby. Halloween nám byl záminkou k rekvizitám!
K tréninku odhahu vzdálenosti a určení cíle nám posloužil léty osvědčený model klozetu, ale nyní jsme nepoužili roly toaletního papíru, ale do onoho cíle jsme vhazovali dýňi. Při zásadu se vevnitř nespláchla voda, ale zazvonily rolničky.
Na procvičování jemné motoriky padlo kilo rýže, ve které odvážlivci hledali 7 dílků kostlivce a pak jej bylo třeba správně poskládat. Jelikož se jednalo o malé komponenty, byl to úkol velmi náročný, ale ti zdatní ho daly!
Taktéž jsme potrénovali orientaci v mikrokprostoru. Úkolem bylo přes krabici správně vytvořit obličej. Na vysvětlování je to moc složité a na vytvoření to nebylo o moc lepší.
Za potrápení jsme každého odvážlivce odměnili sladkým překvapením v dýňi.
Tak pro dnešek jsme spojili užitečné a prospěšné se zábavou  - a to je smysl našich klubových setkáních.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 01.11.2021 19:16, Odbočka Kyjov

Dny umění na Moravě, Kyjov 2021

Obrázek

Srdečně vás zveme na koncert v rámci 27. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě, který prezentuje umělecké akivity a úspěchy zrakově postižených umělců.

Koncert se koná ve spolupráci s Městskou knihovnou a za finanční podpory Jihomoravského kraje.

Na koncertu vystoupí pražský nevidomý písničkář Mary Bianco (Martin Rous). V jeho podání zazní písně na pomezí tří žánrů: gospel, pop a soul.

Koncert se uskuteční v přednáškovém sále Městské knihovny v Kyjově od 18:00 hodin.

Jste srdečně zváni.


Začátek: 19.11.2021 18:00
Konec: 19.11.2021 19:30
Kde: Městská knihovna Kyjov, přednáškový sál

 

Publikováno 26.10.2021 17:44, Odbočka Kyjov

UKONČENÍ TURISTICKÉ VÝZVY

Obrázek

V červnové turistické výzvě jsme si dali za cíl virtuálně dojít z Kyjova do hlavního města na ulici Krakovskou a pozdravit se s vedením SONS. Chtěli jsme zároveň na tak daleké cestě navštívit co nejvíce odboček. Během měsíce června jsme svůj cíl splnili, společně našlapaných kilometrů bylo 1 214 a po naší virtuální cestě jsme virtuálně navštívili 21 odboček. Slibovali jsme, že v září se pokusíme na našem klubovém setkání online propojit se všemi navštívenými odbočkami a prohodit sousedskou řeč. Zvuk bychom vysílali přes mikrofón a videoobraz přes dataprojektor. Sliby se maj plnit. A jak to dopadlo?

 

  

Publikováno 23.10.2021 21:24, Odbočka Kyjov

A proč ne?

Obrázek

Proč nevyzkoušet techniku drátkování s našimi zrakově postiženými i nevidomými členy výtvarné dílny?
Je pravdou, že dříve drátenické řemeslo plnilo svůj ryze praktický účel - zpevňování keramických nádob. Dnes je to jedna z velmi oblíbených výtvarných činností. Tak proč to nezkusit i u nás!
Jak se ukázalo, pro začátečníky a ještě motat drátky bez kontroly zraku to není jednoduchá záležitost. Proto každý pojal odrátkovní malé láhve po svém. Ale byli i tací, kteří překvapili. Je to o tom, jak kdo zvládá jemnou motoriku a v tomto případě velkou roli hraje i představivost.
Všechny láhve mají své kouzlo  i svůj příběh a hlavně, radost z něčeho nového je nenahraditelná.


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 22.10.2021 20:01, Odbočka Kyjov

Když rozdáváme radost...

Obrázek

Pěvecký soubor Pastelky přijal pozvání pracovníků Domova důchodců v Kyjově na vystoupení pro své obyvatele. Toto pozvání jsme přijali rádi a s vděčností. Jednak tam máme naše už bývalé členy, jednak nám některé z přítomných tváří byly povědomé a pak, když můžeme, rádi rozdáváme radost, rádi zpestříme fádnost všedního dne.
Babičky a dědečkové byli vděčnými posluchači, zazpívali si s námi a očka jim jenom svítila, úsměv na tváři měli. Určitě ještě někdy a rádi zavítáme. Malý sestřih toho, čím jsme je potěšili si můžete poslechnout v příloze.


Počet videí: 1

 

Publikováno 18.10.2021 13:58, Odbočka Kyjov

Sbírka Bílá pastelka v roce 2021

Obrázek

Bohužel se nám stává už pravidlem, že každý rok nám některá z doposud spolupracujích škol vypoví přízeň. O to víc nás potěší, když se ozve škola sama a nabídne pomoc. Na první pohled je pak vidět zapálenost, odhodlanost dobrovolníků a hlavně radost z prospěšné aktivity. Víc o tom napoví jejich hodnocení:
Ve dnech 11-13. října 2021 se školní parlament  zapojil do dobročinné aktivity, tentokrát sbírky BÍLÁ PASTELKA věnované lidem se zrakovým postižením. Vybraní zástupci školního parlamentu  tři dny před výukou a o velké přestávce nabízeli k prodeji pastelky, které nám poskytl organizátor sbírky (v našem případě SONS Kyjov). Jednalo se o celorepublikovou sbírku, a proto jsme rádi, že jsme mohli takto pomoci i na naší škole. Zároveň se tak dostává žákům do povědomí informace o tomto typu postižení (které není až tak výjimečné). V rámci třídenní akce se prodalo 220 pastelek. Finanční výtěžek jsme předali v zapečetěných pokladničkách. Všem zúčastněným moc děkujeme. Našim dobrovolníkům zůstalo po akci tričko s logem akce a věřím také, že dobrý pocit, stejně jako našim dárcům a podporovatelům akce.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 30.09.2021 08:38, Odbočka Kyjov

Podzimní tvoření

Obrázek

S klienty výtvarné dílny zkoušíme různé techniky. Oni sami mají rádi dekorativní tvoření a pokud výrobek má přidanou hodnotu užitečnost, tak to je bingo!

 


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 27.09.2021 00:17, Odbočka Kyjov

Narozeninový den

Obrázek

24. září kyjovská odbočka slavila 30 let působení organizace pro zrakově postižené v Kyjově. Oslava trvala 14 hodin, lidí zajišťujících hladký chod bylo 50, prezentančních stanovišť celkem 12, hostesky oslovily a rozdaly vzdáleným kolemjdoucím 240 pozorností, do soutěží se zapojilo a odměnu dostalo více jak 600 lidí. V kulturním programu vystoupilo cca 110 dětí a 60 dospělých. Pro přítomné se rozdalo cca 100 porcí 14ti kg narozeninového dortu.
Svoji daň si vybral zákeřný vítr v podobě jednoho zranění, zničeného stanu a snůžku sřepů ze kterých jsme lovili drobáky a chytaly bankovky. Díky tomu jsme museli na krátký čas vyřadit aktivity umístěné pod stany a operativně jim zajistit náhradní prostory.
A jaký byl průběh?

 


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 16.09.2021 10:20, Odbočka Kyjov

Rekondiční pobyt v Poděbradech

Obrázek

Letošní rekondici jsme strávili v prostředí lázeňského města Poděbrady. Jenže...


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 03.09.2021 07:07, Odbočka Kyjov

Pozvánka - slavte s námi

Obrázek

NAROZENINY VE TMĚ

Vážení přátelé, v letošním roce si připomínáme 25 let od sloučení dvou organizací sloužící zrakově postiženým v ČR - SNS a Únie slabozrakých a nevidomých ve Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých České republiky. Ale pro nás kyjovské máme další významné výročí a to 30 let naší existence v Kyjově. A právě touto třicítkou se chceme více přiblížit zdravé veřejnosti a spolu s ní slavit.

Srdečně zváni jste vy, vaši blízcí, přátelé, kamarádi, sousedé, na prezentační den naší činnosti a dovednosti spojený s kulturními pořady. Vše proběhne pod záštitou starosty města Kyjova, Mgr. Františka Lukla, MPA v pátek, 24. září od 9:00 hod. do 22:00 hod. Vybírat můžete dle chuti a nálady:

ve stáncích kolem radnice a kulturního domu budete mít možnost si vyzkoušet zvukovou střelbu, aplikovaný stolní tenis neboli showdown s klapkami na očích a zároveň se zapojit do soutěže o ceny v těchto sportech. Na devíti stanovištích se můžete seznámit s Braillovým písmem, základy gramotností zrakově postižených, ukázkou výcviku vodících psů a digitálních pomůcek pro nevidomé a zrakově postižené, vyzkoušet si můžete chůzi s bílou holí, dovednosti bez zraku jaké používáte v domácnosti, dílně, orientaci v mikroprostoru, citlivost vašeho hmatu a společenské hry, opět bez kontroly zraku. Tyto dovednosti budou propojeny soutěžemi o drobné ceny.

Na pódiu před radnicí budou současně probíhat tato vystoupení:

9:00                 Dětské kočovné divadýlko Kyjov

10:00               Vystoupení MŠ Kyjov

10:30               Dětské kočovné divadýlko Kyjov

13:00               Zahájení odpoledního bloku

13:30               Pěvecký sbor Pastelky OO SONS Kyjov

14:00               Tomáš Kramosil a Jakub Brychta, nevidomí zpěváci CSS pro zrakově postižené Brno-Chrlice

14:45               Taneční vystoupení Domov Horizont Kyjov

15:00               Vyhodnocení zrakově postižených sportovců za reprezentaci OO SONS Kyjov

15:15               Radek Žalud,  populární nevidomý zpěvák

16:15               Vystoupení dětského folklórního souboru Kyjovánek II a Vyslůžilci

17:00              Hudební kapela nevidomých muzikantů KYKLOPband z Olomouce

18:00              Vyhodnocení sportovních soutěží ve zvukové střelbě a showdownu

18:15             Benefiční koncert na podporu nevidomých a slabozrakých v Kyjově.
Vystoupí hudební skupina Návrat z Kyjova,  mladá cimbálová muzika Vojara, Rocková skupina Šroti z Dolních Bojanovic, Začalovec pop-big-beat Kyjov.

Po dobu konání naší akce budou k dispozici stánky s občerstvením.


Začátek: 24.09.2021 09:00
Konec: 24.09.2021 22:00
Kde: Kyjov

 

Publikováno 28.08.2021 23:20, Odbočka Kyjov

Po stopách napoleonských válek

Obrázek

Srpnové putování za poznáním naší historie mělo za cíl nasát atmosféru jedné z nejslavnějších bitev, které se kdy odehrály na českém území, bitvu tří císařů - francouzského císaře Napoleon I., ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka, která se odehrála  2. prosince 1805 u Slavkova vítězstvím Napoleona.
My tak navštívili první mírový památník v Evropě - Mohylu míru, přilehlé muzeum a ještě něco navíc...


Počet obrázků: 8
Počet videí: 1

 

Publikováno 19.08.2021 07:50, Odbočka Kyjov

Praha 2021

Obrázek

Poznávání Prahy nás láká každý rok a to i díky vstřícným a komunikativním průvodcům. I když  ...


Počet obrázků: 13

 

Publikováno 30.07.2021 22:19, Odbočka Kyjov

Když Třebíč, tak památky v UNESCU

Obrázek

Jelikož končí měsíc červenec, kterým se lámou vejpůl prázdniny a s nimi spojené dovolené, tak jsme jednu menší "dovolímsi" pro naše členy připravili. Autobusový zájezd byl naplánován do Třebíče, která kdysi patřila k významným střediskům židovské kultury na Moravě a doposud unikátně zachovaná židovská čtvrť je němým svědectvím soužití Židů a křesťanů. Není divu že v roce 2003 se na Seznam světového dědictví UNESCO dostala jak národně kulturní památka křesťanská, tak i židovská - bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť. Obojí jsme díky hezkému počasí a velmi empatickým průvodcům mohli nabídnout účastníkům našeho zájezdu.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 17.07.2021 14:02, Odbočka Kyjov

Festival Tolerance tentokrát U jezu

Obrázek

21. ročník Festivalu Tolerance pořádalo humanitární sdružení OÁZA v letošním roce trochu netradičně - v létě a na přístavišti U jezu a plavbou po Moravě.


Počet obrázků: 8

 Zobrazena stránka 4 z 19 (celkem 368 záznamů)
Jít na stránku: 1 .. 2 3 4 5 6 .. 10 .. 19