Přednáška

Publikováno 20.01.2022 11:40 Odbočka Bruntál


Začíná: 19.01.2022
Končí: 19.01.2022
Kde: Bruntál, Krnov a okolí

                                                                                   AKCE ÚNOR 2023

 

 

   

                                       Masopust v Krnově 2023

 

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

   AKCE LEDEN 2023

 

 

 

                                              Tvořivá sobota leden 2023

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                                  Koncertní sezona vážné hudby

 
Koncertní sezona vážné hudby už nebude probíhat formou předplatného. Zájemci si zakoupí jednotlivé vstupenky na každý koncert zvlášť. Předprodej vstupenek bude od 1. 1. v Městském informačním centru. Cena vstupenek je 200 Kč, studenti a senioři 150 Kč.
upoutávka

 

 

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                                                          HRAD SOVINEC

 

Ve čtvrtek 12. ledna se uskutečnila první přednáška roku 2023 pro členky spolku SONS Bruntál o historii zámku Sovinec, kterou si připravil PhDr. Tomáš Niesner na bruntálském zámku.

Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku a Andělskohorské vrchoviny, který nese podle hradu název Sovinecká vrchovina. 

Hrad byl založen bratry Pavlem a Vokem ze starého moravského rodu Hrutoviců mezi léty 1329, kdy se ještě píší "z Huzové", a 1332, kdy se poprvé psali "ze Sovince" (de Schowyencz).

Hradu se dotkly válečné události třicetileté války, byl napaden Dány, poté hrad obsadili švédská vojska dále jej převzal Řád německých rytířů.  Za okupace byl hrad zkonfiskován nacisty a z hradu se stalo vězení pod správou speciální jednotky SS. V prvních dnech po osvobození roku 1945 hrad z blíže nezjištěných příčin vyhořel. 

Hrad Sovinec byl v roce 1945 zestátněn a v roce 1965 převeden do správy bruntálského muzea. Hrad je od roku 1963 chráněn jako kulturní památka. Kolem hradu kolují různé pověsti a úkazy jako bílá paní, černá paní, nefungují zde mobilní telefony a je opředen tajemstvím.

Na Sovinci probíhají příležitostné výstavy, jsou zde pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků a prezentována tradiční řemesla.

 

             

   

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

                                                               AKCE PROSINEC 2022

Dne 15.12.2022 se na Bruntálském zámku konala poslední přednáška pro členy  spolku SONS Bruntál na téma STOPA : vyřeš zločin !!.

Celou přednáškou je  provázel  člověk povolaný pán  Lukáš Franěk z PČR. Na začátek přednášky nás seznámil co vše práce u PČR obnáší  a poté již  členky měli možnost sledovat unikátní interaktivní výstavu  věnovanou  vědeckým metodám v kriminalistice. 

Byl zde vytvořen fiktivní kriminální případ, který měli možnost členové řešit , zároveň byl proložen výkladem pana policisty .Během řešení měli možnost vidět  i  dobové nástroje a a seznámit se s moderními metodami vyšetřování . Členky zložin vyřešili.

 Výstava vznikla v kooperaci s Ústavem soudního lékařství v Brně, Policií ČR a Muzeem policie ČR.

 

Předsedkyně spolku SONS Bruntál Eva Poppová děkuji za přednášky , které se konali po celý rok 2022  paní ředitelce Ing. Emě Havelkové, edukátorce  a výtvarnici Bc. Janě Lesákové a všem zaměstnancům zámku  za krásnou spolupráci a již se těší na příští rok na další akce.

 

 

             

 

 

 

     

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________-

                                                                   Vánoční jarmark 

 

Dne 10.12.2022 se konal na Bruntálském zámku tradiční Vánoční jarmark. Členové spolku SONS Bruntál měli možnost si zakoupit drobné dárky ve stánkovém prodeji. Dále zde byl připraven vánoční workshop, vystoupení dětí z uměleckých a tanečních škol. Na nádvoří zámku hrál Cirkus trochu jinak z Ostravy s vánoční pohádkou Poppy a Adélka.

Předvánoční atmosféru v krásném prostředí zámku Bruntál si všichni užili.

 

 

 

 

                                

       

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                                             

 

                                         

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                                                  AKCE LISTOPAD 2022

 

                                                             OBLASTNÍ SHROMÁŽDĚNÍ 

 

Dne 25.11.2022 se konalo Oblastní Shromáždění OO SONS BRUNTÁL. Pozvání přijala  paní Ing Emu Havelkovou, která členskou základnu seznámila co se chystá na Brntálském zámku jaké novinky je možné očekávat v roce 2023. Také potvrdila další spolupráci s naším spolkem SONS BRUNTÁL,.

Dále byla přednesena zpráva o hospodaření a provedené revizi odbočky za rok 2022 všem přítomným členům byl nastíněný program s plánovanými akcemi na rok 2023 a následoval kulturní program o který se postaral Martin Motýl ze Šlágru.

Předsedkyně spolku SONS BRUNTÁL paní Eva Poppová popřála všem přítomým krásné vánoční svátky , také poděkovala všem sponzorům a  členskí základně za skvělou účast a krásnou atmosféru.

 

 

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

 

                                                             Střelecké terče a jejich historie

 

Dne 16.11.2022 se členky spolku SONS Bruntál účastnili přednášky na téma „Střelecké terče ve sbírkách Muzea v Bruntále“ celou přednáškou je slovem provázel Mgr. Igor Hornišer.

Střelecký spolek v Bruntále působil v letech 1739 až 1945, ale existoval již před oficiálním založením, kdy se ve městě ostrostřelci oddávali zálibě střelby na terč, nebo též se této kratochvíli říkalo střelba ku ptáku. Dříve se totiž střílelo na dřevěnou atrapu ptáka.

Činnost spolku je možno popsat na základě dochovaných spolkových předmětů, které si členky se zájmem prohlédli.

V první řadě je to významný soubor 24 malovaných dřevěných střeleckých terčů, ale také pušky terčovnice nebo střelecká vyznamenání a dekorace. Spolek i jeho členové byli významně spjati s dějinami města. Pamětní terč s pruskými vojáky na náměstí v Bruntále zachycuje skutečnou historickou událost z průběhu prusko-rakouské války 1866. Pán Mgr. Hornišer k tomuto tématu napsal i knihu, kterou je možné si zakoupit v infocentru zámku.

Byla to opět velmi zajímavá přednáška a členky se již těší na další a to poslední v roce 2022.

 

 

 

         

 

   

                                                

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

                                                      NEVIDĚT NEZNAMENÁ NEVNÍMAT 

 

Dne 7.11.2022 se členky OO SONS BRUNTÁL přišli podívat na vernisáž pana Lubomíra Pavelčáka do zámecké kaple Bruntálského zámku.

Lichoočko tak si říká pán Pavelčák trpí poruchou zraku, na jedno oko je slepý a místo skutečného oka má akrylovou protetiku, a tím druhým sotva vidí. Fotoaparát má jako druhé oko, kterým vidí svět. Při zahájení všechny seznámil s technikou při, které fotografie poznámka umělce dělá takzvané cvaky vznikají. Co jej inspiruje a jak je někdy obtížné zachytit ten správný moment a co tomu předchází.

Všechny přítomné přesvědčil o tom, že i přes vážnou zrakovou vadu se dá žít a tvořit a přinášet radost né jen sobě, ale i široké veřejnosti.

Výstava na Bruntálském zámku potrvá do 26.2.2023 a členky SONS Bruntál jí mohou všem vřele doporučit.

 

   

             

 

     

 

 

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

                       

 

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                                                          

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

                                                                                AKCE ŘÍJEN 2022

 

                                               SONS zamířil do Krnovské synagogy

 

Dne 19.10.2022 jeli členky SONS Bruntál navštívit Krnovskou synagogu. V komentované V.I.P. prohlídce pod vedením B.Th. Tomáše Sedláka DiS. se dozvěděli jak historii vzniku, tak současné fungování Krnovské synagogy.

Rekonstrukce synagogy proběhla v rámci revitalizace židovských památek v ČR. Bylo nastíněno, jaké jsou plány do budoucna a jak zdejší krásné prostory využívají ke koncertům a výstavám. Součástí V.I.P. prohlídky byla také ochutnávka židovských jídel a nápojů z Izraele a také návštěva míst mimo běžný turistický okruh jako bonus zazněly i tradiční zpěvy, které dotvořila krásnou atmosféru.

V současné době je poslední činnou synagogou na severní Moravě a ve Slezsku, kde se pravidelně konají šábesové bohoslužby a slaví židovské svátky. 

Celý výlet si všichni užili a hezké počasí vytvořilo krásnou podzimní atmosféru. Předsedkyně spolku SONS Bruntál děkuje panu Sedlákovi a všem účastníků za nevšední zážitek.  

 

 

 

 

 

                   

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

                                                   SONS BRUNTÁL A KLOBOUKY

 

Dne 10.10.2022 se členky SONS Bruntál zúčastnili výstavy "Dáma prostovlasá nevychází".

Slovem je provázela paní Mgr. Kateřina Málková Ph.D kde jim představila dámské pokrývky hlavy užívané především v městském prostředí od poloviny 19. století do 20. století.

Čepce, šátky, zimní kápě, klobouky a kloboučky, bez nichž žádná dáma nevyšla z domu ani do koloniálu, byli doplněny ukázkou dámských doplňků, dětskými čepečky a dobovými vyobrazeními.

Členky také obdivovali exklusivní dobové kloboučky a čepečky označené Mode de Paris či jejich bruntálské napodobeniny.

Většina exponátů prošla v letech 2018 až 2021 restaurováním a byly zhotoveny repliky krajkových čepců, které měli možnost si také vyzkoušet.

Na závěr si pořídili fotografie na památku a opět se těší na další výstavu.

 

       

     

     

  

                                                         

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________-

                                                                            BÍLÁ PASTELKA

 

 

                                             

 

Bílá pastelka letos odhodila roušku a opět se chystá do ulic. Podaří se vybrat mezi dárci více než v předchozích ročnících?

Letošní 23. ročník sbírky Bílá pastelka proběhne ve dnech 10.-12. října po celé republice. Jako každý rok budou dobrovolníci brázdit ulice českých a moravských měst, a za příspěvek do sbírky nabízet bílé pastelky. Cíl je jasný, pomáhat nevidomým a slabozrakým lidem.

 

Dva předchozí ročníky sbírky Bílá pastelka poznamenala covidová pandemie. V letošním se začátkem října po celém Česku rozběhne znovu na 2 000 dobrovolnických dvojic, se sbírkovými kasičkami s platebním QR kódem a s logem sbírky na tričku, a budou i tentokrát nabízet bílé pastelky, symbol podpory lidem se zrakovým postižením. A konečně po dvou letech mohou dárce odměnit i hezkým úsměvem, který ještě před rokem skrývaly roušky a respirátory. 

Příspěvky do sbírky pomáhají s realizací speciálních služeb pro nevidomé a slabozraké, poskytované v síti poboček rozmístěných po celé České republice. Každý, kdo za svůj příspěvek získá bílou pastelku, tak podpoří například nácvik chůze s bílou holí, výcvik vodicích psů pro nevidomé, výuku speciální práce s počítačem a zaměstnávání lidí se zrakovým postižením, ale i mnoho dalších prospěšných projektů a služeb.

Mediální kampaň 2022, Bílá pastelka - pomáhá vidět svět, letos promlouvá hlasem herce Michala Dlouhého, a na obrazovkách ji lidé uvidí koncem září ve vysílání České televize. Slyšet ji pak mohou také z různých rozhlasových stanic nebo zahlédnout na veřejných obrazovkách. 

Pořadatelem sbírky je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z.s., ve spolupráci s Tyfloservisem o.p.s.  a krajskými TyfloCentry.  

 

Kontakt: 

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z.s. 

Mgr. Veronika Pokorná, výkonná ředitelka

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_                                                _

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                 Zvýšení příspěvku na mobilitu pro osoby se zdravotním znevýhodněním

 

Růst cen pohonných hmot bude zdravotně znevýhodněným kompenzovat příspěvek na mobilitu, který v současné době činí 550 Kč měsíčně a pobírá ho přibližně 260 tisíc osob. Nově vzroste o 350 Kč na 900 Kč a to od splátky za letošní říjen.

 

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                                                                                                                                         

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                                                         

 

                                                                      AKCE ZÁŘÍ 2022

 

                                                          DUN NA BRUNTÁLSKÉM ZÁMKU

.

Dne 16.9.2022 se v BRUNTÁLE konal 28.ročník festivalu DUN (DNY UMĚNÍ NEVIDOMÝCH NA MORAVĚ). Festival se koná již od roku 1995 v období od jara do podzimu ve všech městech především střední a severní Moravy a Slezska.

Cílem festivalu je představit nejširší veřejnosti nadané zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý či slabozraký člověk má pouze ztížené zrakové možnosti, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti. Jedná se o prestižní akci nadregionálního významu.

Muzeum v Bruntále a SONS Bruntál spojili síly a v rámci jejich akce pod názvem ZÁMECKÁ NOC, jsme se také přidali a v rámci festivalu DUN zde vystoupila paní Eva Blažková, která měla ve dvou blocích hudební vystoupení na příčnou flétnu.

Po celou dobu panovala příjemná atmosféra.

Za skvělou spolupráci děkujeme paní ředitelce muzea paní Ing. Emě Havelkové a také výtvarnici paní Bc. Janě Lesákové a všem zaměstnancům, kteří se na festivalovém dni podíleli.

Velké děkuji patří všem návštěvníkům a již s těšíme na další ročník.

 

 

       

                               

               

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

                                                             

                                                           

 

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

                                                     Přednáška na Bruntálském zámku

 

Dne 15.9.2022 se konala přednáška pod vedením paní  Ing. Ivety Svobodové o nepůvodních invazních druzích živočichů žijících v našich lesích. Jejich invaze je v současné době celosvětově nejintenzivnější v celé historii. Více než třetina druhů byla zavlečena mezi lety 1970 až 2014. S konkrétními zvířaty se členky spolku SONS BRUNTÁL seznámíLI na výstavě v zámecké kapli. Dozvěděli se zajímavé informace a již se těší na další přednášku.

 

 

 

 

   

                             

 

                          

                   

foto archiv SONS

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

                                                       SONS NA CESTÁCH

 

Ve středu 14.9.2022 se za nevlídného počasí 24 členů z oblastní odbočky SONS Bruntál účastnilo zájezd na PUSTEVNY.

Pán David Fiedor, všechny členy vřele přivítal a usadil v krásných prostorách chaty. Následoval výborný oběd, poté byla připravena přednáška o minulosti a také přítomnosti.

Chata Libušín se nachází v Beskydech na Pustevnách. Je dílem slovenského architekta Dušana Samo Jurkoviče a byla pojmenována k poctě české kněžny Libuše. Roku 1995 byla prohlášena národní kulturní památkou.

Na jaře roku 2014 došlo k ničivému požáru a chata utrpěla velmi vážné škody. Posléze byly zahájeny kroky k její postupné obnově a slavnostně byla znovuotevřena 30.7.2020

Dále členové zavítali do společnosti UNIPAR , je to rodinná firma, která vyrábí zdobené svíčky a patří mezi přední výrobce interiérových svíček na světě. Pro členy měli připravenou exkurzi do provozu a také si mohli vyrobit svou vlastní svíčku a procvičit si jemnou motoriku. Pro všechny to byl nevšední zážitek zvláště když nešel proud a vše se odvíjelo při baterce a svitu svíček.

Jako poslední překvapení byla návštěva Málkovy čokoládovny, kde měli připravenou zdarma ochutnávku a také měli možnost si zakoupit pralinky, lanýže, lámané čokolády a další čokoládové speciality. Bylo to krásné a sladké zakončení zájezdu.

Poté již následovala cesta domů plná smíchu a dobré nálady.

Předsedkyně spolku SONS Bruntál Eva Poppová děkuje za finanční podporu Městu Krnov, díky které se zájezd mohl pořádat, dále panu Jelínkovi za dopravu a také všem účastníkům za krásný výlet a nevšední zážitek.

„ZÁJEZD BYL HRAZEN Z ROZPOČTU MĚSTA KRNOV“

 

      

 

                     

 

               

 

 

  

 

  

foto archív SONS

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

                                                                                AKCE SRPEN 2022

 

V DOBĚ OD 15.8. DO 25.8.2022 JE OO SONS BRUNTÁL UZAVŘENA Z DŮVODU ČERPÁNÍ DOVOLENÉ 

 

 

 

 

                                 

 

                             

 

                                                     

                                                                                                  

                                                                    

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________--

                                                                          AKCE ČERVENEC 2022

 

 

                                                      PODĚKOVÁNÍ OBCI KARLOVÁ STUDÁNKA 

 

Dovolte, abychom poděkovali paní starostce obce Karlova Studánka, paní Ing.Radce CHudové za sponzorsky dar (darovací smlouva na částku 2 000,- Kč ze dne 26.7.2022), které jste věnovali naší Oblastní odbočky SONS v Bruntále.

Jsme nezisková organizace a naše činnost by nebyla možmá bez pochopení a finanční podpory subjektů z řad podnikatelů. sponzorů, měst. obcí a institucí státní správy (dotace a granty) nebo bez příspšvků členů.

Částka ve výši 2 000.-Kč byla použita na honorář pro našeho nevidomého umělce Radka Žaluda, který měl ve Vaší obci hudební produkci v rámci festivalu Dnů umění nevidomých na Moravě 2022. Festival se konal v Hudební hale v Karlově Studánce dne 28.7.2022 a všichni účastníci byli nadšení a došlo i na tanec. a zpěv.

Vážíme si Vašeho daru, který jste nám věnovali a podpory našeho spolku  OO SONS  BRUNTÁL, z.s.

 

Eva Poppová                                                          

Předsedkyně OO SONS Bruntál, z.s.  

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________--

 

                             Festivalový den v Karlově Studánce

.

Dne 28.7.2022 se v Karlově Studánce konal 28.ročník festivalu DUN - DNY UMĚNÍ NEVIDOMÝCH NA MORAVĚ. Festival se koná již od roku 1995 v období od jara do podzimu ve všech městech především střední a severní Moravy a Slezska.

Cílem festivalu je představit nejširší veřejnosti nadané zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý či slabozraký člověk má pouze ztížené zrakové možnosti, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti. Jedná se o prestižní akci nadregionálního významu.

Prvním rokem se rozhodli spojit síly a zkušenosti oblastní odbočky SONS Třinec, Frýdek Místek a Bruntál tentokrát v krásném prostředí LÁZNÍ KARLOVÁ STUDÁNKA.

Jako čestní hosté přijal pozvání náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo, starostka Karlové Studánky Ing. Radka Chudová MBA a starosta Bruntálu Ing. Petr Rys, MBA.

Festivalový den byl zahájen v salónku lázeňského domu Libuše na téma Jak to (ne) vidíme my … život se zrakovým postižením. Druhá části festivalového dne bylo promítání komentovaného filmu POSTŘIŽINY opatřeným zvukovým popisem. Poslední části byl v Hudební hale koncert Radka Žaluda a Filipa Moravce našich nevidomých umělců. Bylo to krásné zakončení festivalového dne.

Po celou dobu festivalu panovala příjemná atmosféra, těšíme se již na další ročník.

Za podporu děkujeme paní starostce Karlové Studánky Ing. Radce Chudové MBA, také Lázním Karlová Studánka jmenovitě panu Kašpaříkovi a všem zaměstnancům a členům odboček, kteří se na festivalovém dni podíleli.

Velké děkuji patří všem návštěvníkům festivalu, kteří umělce a SONS ČR přišli podpořit a vytvořili krásnou atmosféru.

 

 

 

 

Předsedkyně spolku SONS BRUNTÁL EVA POPPOVÁ děkuje VS photography za krásné fotky.

 

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                                                                     VÝJEZD NA PRADĚD

 

 

Dne 27.7.2022 se spojili OO SONS Třinec, Frýdek Místek a Bruntál a uspořádali pod vedením paní Marie Miziové výjezd na Praděd. Po příjezdu do Karlovy Studánky měli účastníci krátkou procházku a poté se odebrali za ostatními členy odboček.

Jednalo se o výjezd  až k vysílači Praděd , kdy dopravu zajištuje společnost Z.Group bus. a.s.. Pod vedením paní vedoucí zájezdu se všichni účastníci sešli na dolním parkovišti v Karlové Studánce a následoval výjezd v pravidelných internavalech , které jsou určené až k vysílači na Praděd.

Praděd ( 1492) je nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku . Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republiceNa Pradědu je nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1°C. Na severním úbočí vrcholu najdeme rozsáhlý mrazový srub Tabulové skály s unikátní květenou. Rozhledna se nachází ve druhé, vyšší prosklené plošině televizního vysílače Praděd ve výšce 73 m od paty věže a je přístupná výtahem. Počasí sice moc účastníkům nepřálo Praděd se jim zahalil do mlhy , ale teplá polévka a káva na vrcholku hor byl zážitek. 


Pčedsedkyně spolku SONS Bruntál Eva Poppová děkuje odbočkám za krásný výlet.

 

                     

                         

                                 

                         

 

                     

                           

                          

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

                                                

                                             

    

                                                    

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

                                                                      AKCE ČERVEN 2022

 

                                                                      EXKURZE DO FIRMY VITAMINÁTOR s.r.o.

 

Dne 22.6.2022 navštívilo 30 členů OO SONS Bruntál tradiční českou rodinnou firmu Vitaminátor s.r.o. v Sosnové.

Po příjezdu je vřelé přivítala paní Bc. Petra Malá, a následovalo krátké posezení a ochutnávka, členy seznámila z historii a vývojem společnosti od jejího vzniku až do dnešního dne. Firma vyrábí přírodní ovocné a zeleninové šťávy a také přesnídávky VITAMINÁTOR. Informovala členy o tom, že se zde zpracovává ovoce a zeleninu převážně z vlastního ovoce pěstované v ekologických sadech. Vše se vyrábí pomocí vlastní patentované technologie, jejíž hlavní výhodou je uzavřený výrobní proces.

Členové SONS Bruntál měli také jedinečnou možnost nahlédnout do BIO ovocných sadů firmy Vitaminátor s.r.o. v Sosnové. Dozvěděli se celou řadu informací a zajímavostí o šetrných způsobech hospodaření na zemědělské půdě. Procházkou po naučné stezce je paní Bc. Petra Malá doprovázela i zajímavým výkladem. Opékání špekáčků bylo příjemným bonus exkurze

Na závěr měli členové možnost si v podnikové prodejně koupit výrobky od firmy VITAMINÁTOR s.r.o.

Předsedkyně spolku SONS BRUNTÁL Eva Poppová děkuje společnosti ALCOM ALVAL s.r.o. za finanční podporu a společnosti Kofola ČeskoSlovensko a.s. za nápoje.

 

                                      

 

  

 

  

 

 

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

                                                                  OO SONS Bruntál na přednášce

 

Dne 20.6.2022 se členové OO SONS Bruntál sešli opět u pokladny Bruntálského zámku, aby mohli navštívit přednášku týkající se stavebního vývoje Zámku v Bruntále, který je jednou z nejvýznamnějších památek regionu. Přednáškou je slovem provázel PhDr. Tomáš Niesner, který je seznámil, jak zámek vznikl a jaké byli osudy zámku a jejich majitelů v průběhu času. Také měli možnost si prohlédnout dobové plány renesanční přestavby a úpravy a obnova zámku a panství po třicetileté válce a spoustu dalších zajímavosti.

Dnes je zámek sídlem regionálního muzea, kde jsou muzejní expozice a výstavní síně a konají se zde kulturní a společenské akce. V roce 1963 byl zámek prohlášen za nemovitou kulturní památku a v roce 2002 byl zařazen mezi národní kulturní památky.

Pro všechny členy to byla velmi zajímavá přednáška a již se těší na další.

                                              

 

 

 

                                        

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

                                                              SONS BRUNTÁL V LÁZNÍCH SLATINICE

 

Ve dnech 13.6. až 17.6.2022 se 30 členů a jejich průvodců z bruntálské odbočky SONS zúčastnilo Sociálně rehabilitačního a rekondičního kurzu pro nevidomé a slabozraké, který se konal v krásném prostředí Lázní Slatinice u Olomouce.

V rámci kurzu proběhl nácvik prostorové orientace v areálu Lázní Slatinice a nácvik sebeobsluhy pod vedením paní Mgr. Veroniky Haiclové vedoucí střediska Tyfloservis, o.p.s. Olomouc.

Firma Spektra představila novinky na trhu pro nevidomé a slabozraké, účastnici kurzu měli možnost si vše vyzkoušet a získali nové informace k pomůckám.

Na programu měli komentovanou prohlídka obce pod vedením paní Ing. Tomečkové, navštívili Čechy pod Kosířem, kde se nachází Muzeum historických kočárů, Hasičské muzeum a zámecký park, při výrobě náramků a stromu života si procvičili jemnou motoriku.

Účastníci si také mohli kromě návštěvy bazénu soukromě zakoupili i další procedury, např. sirné koupele, rašelinové obklady, masáž rukou s ozonovým krémem a jiné.

Poslední večer navštívili hudebním vystoupení kapely Monáda, bylo to krásné zakončení sociálně rehabilitačního a rekondičního kurzu pro nevidomé a slabozraké.

Velké poděkování patří organizátorům kurzu, personálu lázní Slatinice, sponzorům API-NOVO, obcím Nové Heřminovy a Brantice a všem kteří se na jeho zdárném průběhu podíleli.

Kurz byl finančně podpořen z rozpočtu MěÚ Bruntál.

 

 

   

 

 

 

 

 

       

 

         

 

 

 

 

 

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

                                                   

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________                                                               

 

                                                                               AKCE KVĚTEN 2022

                                                 

 

                                                                      VSETÍNSKÝ ODBOČKA V BRUNTÁLE

 

 

Dne 26.5.2022 pořádala OO Vsetín zájezd do Bruntálu. Program byl pestrý jako první zde byla připravená komentovaná prohlídka města poté byla krátká pauza na občerstvení kávu a zákusek a následovala komentovaná prohlídka Bruntálského zámku .Poté se všichni odebrali na výborný oběd a následoval další program a to byla komentovaná prohlídka zámeckých zahrad a přilehlé Salla Terrny, kde je slovem provázel Mgr. Igor Hornišer.

Poděkování patří  Dagmar Filgasové a všem účastníkům. 

 

 

 

 

Obrázky