Oblastní odbočky Jihomoravského kraje

 

Zde naleznete základní údaje o odbočkách v Jihomoravském kraji. Pro více informací můžete navštívit stránky jednotlivých pracovišť.

Blansko

Martin Dvořák - předseda

tel.: 778 761 393
mail: blansko-odbocka@sons.cz
Adresa: K. J. Mašky 2, 678 01 Blansko

 

Brno

Zdeněk Hluší - předseda

tel.: 608 484346
mail: brno-odbocka@sons.cz
Adresa: Chaloupkova 7, 612 00 Brno
Po 9:00 - 16:00,  Čtv 9:00 - 16:00

Kyjov

Pavel Švorba - předseda

tel.: 603 253 615
mail: kyjov-odbocka@sons.cz
Adresa: Komenského 617, 697 01 Kyjov

Příspěvky

Publikováno 20.03.2019 08:56, Kyjov Odbočka

Den s panem Braillem

Obrázek

Každoročně v březnu je v knihovně zvýšená návštěvnost. Koná se zde  spousta akcí, amnestií. Do jedné akce pro žáky Základní školy jsme byli zainteresováni v rámci společného projektu - Den v knihovně s panem Braillem.


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 18.03.2019 20:06, Kyjov Odbočka

Panterky se představily na Korunkovém bále

Obrázek

Prezentace činnosti zrakově postižených na vesnické veselici.


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 18.03.2019 19:41, Kyjov Odbočka

Už deset let zpíváme

Obrázek

Pěvecký sbor Pastelky složený ze členů naší odbočky už rozdává radost všem kolem deset let. Uspořádali jsme malé společenské odpoledne, na kterém se sešli všichni současní i ti minulí členové a vzpomněli jsme i na ty, kteří nám zhora mávají.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 14.03.2019 19:04, Kyjov Odbočka

Fit club

Obrázek

V letošním roce jsme začali s novou aktivitou. Chceme udělat něco pro sebe, pro své zdraví. Nic tomu nemá blíž než cvičení se zdravým stravováním.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 13.03.2019 17:19, Kyjov Odbočka

Rájecké kamélie

Obrázek

 

V tuto dobu, kdy ještě toho krásného nám moc příroda nedopřává si za kytičkami musíme dojet. Letos jsme zajeli na zámek Rájec nad Svitavou, kde v interieru byly umístěny nádherné kamélie a jiné kytky aranžované do velikonoční, vánoční či narozeninové vazby.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 11.03.2019 15:01, Kyjov Odbočka

Vystoupení Panterek

Obrázek

Šest členek naší odbočky v rámci volnočasových aktivit se věnuje black and white, nebo-li černo-bílému tanci. Proč zrovna tento styl? Protože se mohou zapojit i nevidomé tanečnice. Během taneční produkce jsou pěkně v řadu, pevně semklé, nikoho nemůžou ztratit a všechen efekt ocení bohužel vidící diváci. Black and white je založen na kreacích při střídání bílé a černé nohy. Každá tanečnice má totiž kostým dvou barev, jednu polovinu těla má bílou a druhou černou, černá půlka sousedí s černou a bílou polovinu má tanečnice z druhé strany. V rytmu hudby bílé nohy sousedek tančí spolu a černé taktéž.

V březnu jsme svým vystoupením potěšili na výroční schůzi členy organizace Svazu tělesně postižených v Kyjově.


Počet videí: 1

 

Publikováno 26.02.2019 16:01, Kyjov Odbočka

Jak se staví cimbál

Obrázek

Ukázat dovednosti zrakově postižených, seznámit se s jejich tvořením, poznat, jakým způsobem pracují, jak si dovedou poradit s různými postupy práce a hlavně, že dokáží vytvořit hodnotná díla pro radost druhým, to je jeden z cílů, kterým prezentujeme lidi se zrakovým handicapem.

Tentokrát jsme představili našeho předsedu v trochu jiné roli - Pavel Švorba, výrobce cimbálů.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 22.02.2019 14:51, Kyjov Odbočka

Svátek sv. Valentýna

Obrázek

Den svatého Valentýna někteří zatracují, jiní ho mají v oblibě. U nás nemá dlouhou tradici, pro toho, kdo chce dát najevo někomu blízkému že ho má rád, je vítanou příležitostí.

Nejinak tomu bylo i u nás na odbočce. Máme své členy rádi, rádi pro ně připravujeme naučné či oddechové aktivity, vážíme si každého človíčka, všichni jsou pro nás jedineční. A tak ani letos nechyběla pro každého z nich Valentinka - pozornost z lásky :-)


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 17.02.2019 07:27, Kyjov Odbočka

Maškarní rej

Obrázek

Prostory oblastní odbočky v Kyjově změnily svou tvář. V budově Městské knihovny duněla diskotéková hudba, sem tam jste potkávali prapodivné postavy, kdo nebyl v obraze, netušil, že právě dnes  si nevidomí uspořádali Maškarní rej.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 12.02.2019 04:40, Kyjov Odbočka

Dan měl premieru

Obrázek

Většina z nás s láskou vzpomíná na svůj první mobilní telefon, byl osobitý, perfektně jsme jej poznali jak po hmatu, tak po vyzvánění. Dnes už jsou si telefony vesměs podobné jako vejce vejci co do tvaru a tím jsou pro hmat fádní a nezajímavé - prostě placka jak placka. Ale my měli to štěstí, že mezi nás přišel Daniel Belka, který od svým 7 let sbírá mobilní telefony. Možná tato informace není až tak zajímavá. Jenže, Dan je nevidomý, telefonů má okolo 100 kusů, téměř všechny udržuje při životě a co je nejúchvatnější, vyzná se v nic, je schopen téměř na každém přehrát vyzváněcí melodii a běžně je používat.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 05.02.2019 03:47, Kyjov Odbočka

Představujeme...

Obrázek

Z dotací JMK jsme měli možnost vybavit naši novou kuchyň přístroji. Pochopitelně jsme se zaměřili na takové, které jsou jednoduché pro ovládání našich potřeb, které budou sloužit pro usnadnění jednotlivých kroků vaření a které budou třeba i inspirací pro naše členy při rozhodování, zda pořídit či ne. V naší kuchyňce si mohou ověřit funkčnost, jednoduchost a potřebnost jednotlivých pomocníků a také, jak je správně využívat.


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 30.01.2019 15:54, Kyjov Odbočka

POZVÁNKA na rozfázovaný cimbál

Obrázek

 

 

 

 

 

 

 

Cimbál je deskový úderný strunný hudební nástroj, který se rozeznívá úderem dřevěné paličky na ocelové struny. Patří k nejstarším hudebním nástrojům, které se používaly již před 2 000 lety.

Výroba cimbálu začíná pečlivým výběrem materiálu, jeho opracováním, lepením, broušením, jak výroba pokračuje dál, se dozvíte z úst zkušeného stavitele cimbálů, Pavla Švorby.

Mimoto se vám naskytne jedinečná příležitost poznat jednotlivé fáze výroby, které si budete moci osahat a stanete se svědky prvních tónů, které vyloudí úplně čerstvý, nový model cimbálu, jenž vznikne za vaší přítomnosti.

Také se dozvíte něco z historie cimbálu a spoustu zajímavostí kolem.


Začátek: 25.02.2019 14:00
Konec: 25.02.2019 16:00
Kde: Kyjov

 

Obrázek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jistě je Vám známo, že mobilní telefony doslova hýbou světem! Pulty obchodů jsou přeplněny všemožnými hightech modely, jež oplývají škálou nejrůznějších funkcí. Ovšem, funkcemi se samozřejmě přístroje všemožně liší, ale zevnějšek je, díky rozměrným dotykovým panelům přirovnatelný k placce bez jakýchkoliv zajímavých prvků! Nedávno tomu bylo zcela jinak! Mobily sice nedisponovaly vymoženostmi dnešní doby, zato ale byly konstrukčním zpracováním více než zajímavé a dle tvaru jste klidně poznali, že třímáte Nokii, Alcatel, nebo Siemens! To už dnes bohužel možné není.

Ale přece! Zveme Vás na jakousi improvizovanou přednášku, v níž se alespoň pomyslně, vrátíte krapet v čase a projdete se historií mobilů od A až do Z.

Nebude to však jen nějaké obyčejné povídání - součástí besedy bude i ukázka vybraných kousků ze soukromé sbírky, jež v dnešní době prakticky nikde neuvidíte. Přístroje si budete moci osahat a u některých z nich Vám též bude předvedeno i vestavěné vyzváněcí melodie. Kdoví, neobjevíte-li ten Váš mobilní stroj, na který jste před lety nedali dopustit!

Celým odpolednem vás provede Daniel Belka.


Začátek: 11.02.2019 14:00
Konec: 11.02.2019 16:00
Kde: Kyjov

 

Publikováno 24.01.2019 15:49, Kyjov Odbočka

BLACK DAY pro pracovníky knihovny

Obrázek

Poznat své pracoviště ve tmě, projít se budovou kterou dobře znají, jinak, po tmě, zapojit všechny své smysly s absencí zraku, poznat jak ten slepý vlastně vidí a jak dělá to a tamto...to bylo hlavní náplňí dne, kdy knihovna je pro veřejnost zavřená a kdy se pracovníci vzdělávají, poznávají, školí, aby lépe mohli vykonávat svou práci. Tentokrát jsme hráli hlavní roli my :-)


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 15.01.2019 14:46, Kyjov Odbočka

Bariéry okolo nás

Obrázek

Již na konci minulého roku byla v Kyjově započata rozsáhlá rekonstrukce na ulici Komenského. Je to ulice, na které má sídlo naše odbočka a logicky se nás tato rekonstrukce blízce dotýká. Nebo obráceně lze říci, že, protože na této ulici máme své sídlo, byla započata táto rozsáhlá rekonstrukce.


Počet obrázků: 1

 

Publikováno 18.12.2018 23:16, Kyjov Odbočka

Vánoční posezení

Obrázek

Takovou malou vánoční atmosféru jsme si připravili, společně se sešli, děti našich dětí nám pokoledovaly, spolu s nimi jsme si zazpívali, proběhlo vyhodnocení soutěže, poděkování za Bílou pastelku, za mimořádnou pomoc, za výborné cukroví. Rozdali jsme si navzájem vánoční balíčky, kterých se letos díky vám sešlo skoro na dva pytle, a předali jsme vám malé vánoční potěšení - andělíčka. Děkujeme, že jste tak skvělí, je radost s vámi spolupracovat


Počet obrázků: 8
Počet videí: 1

 

Publikováno 17.12.2018 21:58, Kyjov Odbočka

Člověče, nezlob se

Obrázek

V listopadu a prosinci jsme odehráli postupová kola společenské deskové hry Člověče, nezlob se, a to již čtrnáctý ročník. Za ty roky máme propracovaný systém a pravidla. Ta se moc neliší od běžné hry, ale herní plato ano. Je upravené tak, aby mohli hrát i lidé se zrakovým postižením.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 13.12.2018 00:40, Kyjov Odbočka

Dveře dokořán

Obrázek

Dvanáctého dvanáctý jsme otevřeli dveře v nově zrekonstruovaných prostorách naší odbočky. Byli jsme připraveni přivítat zájemce o naši činnost, naše služby a aktivity.


Počet videí: 1

 

Publikováno 10.12.2018 23:55, Kyjov Odbočka

Zvuková kniha

Obrázek

I zrakově postižený či nevidomý si může přečíst spoustu knižních novinek či bescelerů, knih naučných či oddychových, jen si vybrat tu správnou knihovnu.

Že mluvíme o čtení nevidomých není nic divného, i když správnější termín by byl - poslouchání elektronické či audio knihy.

Takže stačí zajít či se přihlásit do té správné knihovny. V Kyjově už nemusíme chodit daleko.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 05.12.2018 16:02, Kyjov Odbočka

Koncert ve Španělském sále

Obrázek

Nádherný, velkolepý Španělský sál nechal na Pražském hradu vystavět císař Rudolf II v 16. století jako galerii pro svou sbírku soch a možná i proto, aby vždy 3. prosince se zde konal u příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených koncert umělců se zrakovým postižením, jehož pořadatelem je SONS ČR, z. s. Letos již po 25. mezi 770 návštěvníků zasedli i členové oblastní odbočky Kyjov.


Počet obrázků: 4

 Zobrazena stránka 12 z 21 (celkem 401 záznamů)
Jít na stránku: 1 .. 10 11 12 13 14 .. 20 .. 21