Kultura

 

Život vidomých a nevidomých nabízí širokou škálu možností propojení a vzájemného obohacení ve světě vnímání zážitků a tvůrčího umění.  V oblasti kultury může souzvuk lidských smyslů nahradit smysl chybějící a vytvořit tak prostor pro stejný zážitek všem, kteří chtějí v různých sférách umění rozdávat radost druhým či naopak poznat, že i člověk se zrakovým handicapem má svému okolí co nabídnout.

Pro lidi se zrakovým postižením je haptika vynikajícím komunikačním nástrojem. Kontakt hmatem má jedinečnou informační a rozlišovací schopnost, tento smysl je totiž po zraku druhým nejcitlivějším. V rámci umělecké tvorby jsou obory výtvarných činností vyhledávaným cílem nádherných prožitků, které probouzí ve světě nevidomých fantazii a hluboké vnímání. Výstavy uměleckých děl jsou tradiční součástí našich festivalů a mají nezastupitelné místo v našich srdcích.

I když svět kolem sebe nevidíme, naše touha poznat ho není o nic menší než u zdravých lidí. Boříme představu, že kdo nevidí, ten neví, jak vypadají obličeje. Tento odlišný svět vnímání je v oblasti kultury znásoben touhou po poznání a prožitcích z oblasti uměleckého světa.

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých nabízí profilaci v široké škále uměleckých oborů, kde se mohou projevit nadaní profesionální umělci a tvůrci zájmové umělecké činnosti.

Již řadu let se prostřednictvím festivalu Dny umění nevidomých může široká veřejnost seznámit s významnými osobnostmi, které se přes zrakový handicap dokáží vyrovnat svým kolegům a mnohdy je předčít.

V rámci festivalu Tyfloart se prezentuje tvorba a volnočasové aktivity našich členů, které jsou plné radosti z úspěchu a ze vzájemných prožitků.

Další aktivitou SONS související s kulturou a uměním je mapování památek.

Příspěvky

Publikováno 02.03.2020 17:00, Marek Salaba

Festival dokumentárních filmů Jeden svět 2020

Obrázek

Letošní ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se uskuteční v Praze ve dnech 5. - 14. března.

Přístupnost programu pro všechny skupiny diváků s postižením festival považuje za naprostou samozřejmost. Proto opět nabídne nevidomým a slabozrakým české dokumentární filmy s audiopopisem, který jim do sluchátek zprostředkuje dění na plátně. 

Publikováno 13.01.2020 16:53, Radek Šváb

26. Slavnostní koncert SONS ČR ve Španělském sále

Obrázek

Jestliže jsem vloni, jakkoli bez ambice hudebního kritika, psal o experimentu, pak tento šestadvacátý koncert lze označit bez nejmenší pochyby za dramaturgicky vyzrálý. A věřte, není to úlitba „Sonsímu Olympu“! Již orchestrální zahájení Suitou Sv. Pavla C-dur, op. 29, č. 2 Gustava Holsta se zcela zaplněným sálem neslo radostně a vlídně. Ačkoli v zákulisí zazněly den předtím poplašné zprávy o zdravotní indispozici dirigenta, na Ondřeji Vrabcovi nebyla sebemenší indispozice viditelná nejspíš ani pod mikroskopem. A na zvuku Komorního orchestru Czech Virtuosi už vůbec ne – dojem z první položky programu byl (až na nepoučený potlesk auditoria mezi větami) bezchybný.


Počet obrázků: 9

 

Obrázek

Proslulý dirigent a hudební génius Varhan Orchestrovič Bauer 21. 12. 2019 oslavil 50. narozeniny koncertem pro všechny slušné lidi v kostele U Salvátora. Dobrovolné vstupné bylo v celé výši věnováno organizaci SONS. 

Mockrát děkujeme za podporu panu Varhanovi Orchestrovičovi Bauerovi a Lions clubu Hradubice !


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 11.09.2019 13:48, Dagmar Filgasová

Tyfloart 2019 - plakát


 

Publikováno 26.06.2019 11:25, Radek Šváb

Koncert v rámci Dnů umění nevidomých

Obrázek

Historicky první ocenění významným osobnostem se zrakovým postižením, které se zasadily o zlepšení podmínek stejně handicapovaných lidí, dnes v kostele sv. Šimona a Judy na Starém Městě v Praze udílela Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Cenu republikové rady SONS ČR si odnesli Jan Příborský z Olomouce, Viktor Dudr z Prahy a Marta Zemanová ze Zlína. Ocenění in memoriam udělil prezident SONS ČR Vlastimilu Císařovi.

Ceny v podobě upomínkových skleněných plaket, rekreačních pobytů, manžetových knoflíků pro pány a brože pro dámu byly předány během koncertu zrakově postižených umělců pořádaného v rámci festivalu Dny umění nevidomých. Ten se koná každoročně na mnoha místech na Moravě. Nevidomí a slabozrací umělci zde veřejnosti ukazují, že talent, ať už hudební či výtvarný, nezávisí na zraku. Stejný smysl měla i dnešní akce, konaná u příležitosti 25. výročí festivalu.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 24.06.2019 22:32, Luboš Zajíc

Koncert v kostele sv. Vavřince konaný 21. června 2019

Již počtvrté se konal tradiční koncert Klubu učitelů hudby, jejich žáků a hostů v kostele svatého Vavřince v Praze 1. Chcete-li se dozvědět více, čtěte dál: 

Publikováno 29.05.2019 08:39, Dagmar Filgasová

Prezident SONS ocenil malou nevidomou výtvarnici v soutěži Radost tvořit

Obrázek

Na letošním ročníku  Mezinárodního  festivalu  filmů pro děti a mládež Zlín byla předána cena prezidenta SONS v soutěži Radost  tvořit

Slunečné jarní odpoledne přivítalo v kongresovém centru Zlín výherce výtvarné soutěže  pro děti se zrakovými vadami Radost tvořit. Letos se konal již  její 22.ročník, na kterém se sešlo více jak 200 obrázků, výrobků z keramiky, papíru, pěny a dalších materiálů na téma Cesta kolem světa.

Prezident SONS již několik let oceňuje malé nadané výtvarníky a letos si pro cenu přijela osmiletá nevidomá Natálie Briešťanská z Hodonína. Zajímavý obraz s názvem Já na cestách vytvořila částečně z keramiky a dalších materiálů a znázornila typické styly některých států Afriky a severní Evropy. 

Moderátoři odpoledního předávání cen Dana Morávková a Jan Čenský s úžasem sledovali, co mohou dětské ruce se sníženou schopností zrakového vnímání vytvořit a navést zdravou veřejnost k zamyšlení nad překonáváním překážek a uplatňováním tvůrčích schopností.

Cenu prezidenta SONS v jeho nepřítomnosti předala členka republikové rady SONS Dagmar Filgasová.

Atmosféru předávání dokreslují přiložené fotografie.


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 07.05.2019 13:18, Luboš Chlanda

Den umění nevidomých v Praze

Obrázek

Srdečně Vás zveme na slavnostní koncert, kde budou vystupovat nevidomí umělci a zároveň budou předány historicky první ceny pro osobnosti z řad zrakově postižených celkem ve třech kategoriích. Jednou z kategorií je i cena veřejnosti, o které rozhodujete vy.

Koncert se bude konat v sobotu 22. června 2019 od 14:00 do 17:00 v kostele sv. Šimona a Judy.

Na koncertu vystoupí:
- Alena Terezie Vítek 
- Petr Bazala: https://www.youtube.com/watch?v=3CciBezCcIE
- CM Falešnica cimbálová muzika ze Slovácka

Cena vstupenky: 150 Kč

Vstupenky můžete objednávat na e-mailu svab@sons.cz nebo telefonicky na čísle  778 768 390.


Začátek: 22.06.2019 14:00
Konec: 22.06.2019 17:00
Kde: kostel sv. Šimona a Judy

 

Publikováno 26.04.2019 10:07, Dagmar Filgasová

Festival Dny umění nevidomých na Moravě v Ostravě již zahájen

Obrázek

Přijďte se potěšit kulturními pořady a výstavami zrakově postižených umělců na náš festival do Ostravy, který v měsících dubnu a květnu 2019 potěší každého milovníka krásného umění. Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Publikováno 18.04.2019 12:48, Dagmar Filgasová

Pozvánka na výstavu Markéty Evjákové v Olomouci

Termín výstavy 3.4. - 30.4.2019

Místo: Té & Café Kratochvíle, Sokolská 36, Olomouc

Přijďte se potěšit krásnými obrázky slabozraké grafičky Markéty Evjákové do příjemného prostředí Té & Café Kratochvíle.

Další informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Publikováno 27.03.2019 14:58, Alice Martinková

Tisková zpráva o audiopopisu k filmu Čertí brko

V prosinci 2018 v rámci projektu Komunitní centrum pro podporu nevidomých a slabozrakých Vrchlická byl vytvořen poslední audiopopis a to k české pohádce Čertí brko. 

Publikováno 12.02.2019 11:29, Alice Martinková

Tisková zpráva o audio popisu k filmu Po čem muži touží

V listopadu 2018 v rámci projektu Komunitní centrum pro podporu nevidomých a slabozrakých Vrchlická byl vytvořen další audio popis k českému filmu Po čem muži touží. 

Publikováno 03.01.2019 08:55, Dagmar Filgasová

Reprezentativní koncert SONS ve Španělském sále Pražského hradu

Obrázek

Barokní sál Španělského sálu Pražského hradu přivítal v pondělí 3. 12. 2018 téměř 700 návštěvníků již tradičního 25. ročníku koncertu Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Záštitu nad tímto koncertem převzal prezident republiky Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Každoročně je tento den spojen nejen s Mezinárodním dnem zdravotně postižených, ale také s předáváním cen ministra zdravotnictví ČR osobnostem, které se v daném roce významně zasloužily o pomoc zdravotně postiženým občanům. Laureáty roku 2018 se stali Bc. Dagmar Soukupová a Mgr. Václav Krása, které slavnostně dekoroval za zvuku fanfár ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Krásné tóny vážné hudby se rozezněly díky orchestru Czech Virtuosi pod taktovkou dirigenta Ondřeje Vrabce. Orchestr Czech Virtuosi, jehož uměleckým vedoucím je Karel Procházka, má za sebou již přes dvacet let účinkování, během nichž se – přes svůj poměrně široký záběr – vyprofiloval na špičkovou interpretaci děl W. A. Mozarta. Tuto svou dominantní schopnost také na koncertě SONS brilantně předvedl – ze sedmi programových děl byly hned čtyři od tohoto autora. Úvod ovšem patřil Beethovenově předehře k dílu Stvoření Prométheova (op. 43), která byla označena odbornou recenzí jako „padesát odstínů jásání“.

Zvonivý hlas nevidomé zpěvačky Petry Musilové, absolventky oboru zpěv na Konzervatoři Jana Deyla v Praze a pak i řady mistrovských kurzů se rozezněl do všech zákoutí Španělského sálu Pražského hradu. Pět árií (J. S. Bach, G. F. Haendel a třikrát W. A. Mozart) spolu s jejím svítivým hlasem předznamenaly stoupající náročnost i působivost koncertu.

Hbité prsty nevidomého ruského klavíristy Dimitrije Budnikova rozkmitaly klaviaturu nádherného křídla a přednesly Koncert pro klavír a orchestr A dur, K. 414. Tento mladý umělec je navzdory věku již nepochybně hvězdou přinejmenším ruské hudební scény, a to nejen mezi nevidomými. Úctyhodné je jeho rozpětí od klavíru a varhan přes flétnu, zpěv a skladbu až po publicistiku expertní i populární. Působivý přednes klavíristy byl oceněn dlouhými ovacemi publika, které si vyžádalo přídavek v podobě vlastní autorské klavírní skladby.

Nadšení posluchačů koncertu bylo znát i po jeho ukončení, kdy sváteční atmosféra dominovala vzájemným setkáním a oceněním vystupujících. Letošní ročník koncertu se mimořádně vydařil a již nyní očekáváme jeho důstojné pokračování v roce příštím.

 

Dagmar Filgasová

 

 


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 04.10.2018 11:37, Alice Martinková

Tisková zpráva o audio popisu k filmu Pepa

V srpnu 2018 v rámci projektu Komunitní centrum pro podporu nevidomých a slabozrakých Vrchlická byl vytvořen další audio popis k českému filmu Pepa. 

V sobotu 23. června proběhl v kostelíku sv. Vavřince na pražské Malé Straně koncert zrakově postižených učitelů hudby a jejich žáků. Chcete-li se o průběhu koncertu dozvědět více, čtěte dál. 

Krásné slunečné počasí přivítalo ve Zlíně vítěze mezinárodní dětské soutěže zrakově postižených dětí a mládeže Radost tvořit. Ocenění nejlepších prací proběhlo v rámci Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež v Kongresovém centru Zlín v pondělí 28. května 2018.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 27.04.2018 13:18, Alice Martinková

Tisková zpráva o audio popisu k filmu Milada

V březnu 2018 v rámci projektu Komunitní centrum pro podporu nevidomých a slabozrakých Vrchlická byl vytvořen audio popis k českému filmu Milada. Zobrazena stránka 2 z 2 (celkem 37 záznamů)
Jít na stránku: 1 2