Dny umění nevidomých

 

Festival Dny umění nevidomých je víceoborový festival zrakově postižených profesionálních umělců a souborů, jejichž součástí jsou nevidomí a slabozrací členové. Koná se každoročně již od roku 1995. Hlavním organizátorem je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR,  z.s. (SONS ČR, z. s.), ve spolupráci s krajskými a městskými úřady v příslušných místech, kulturními a školskými zařízeními a dalšími subjekty.

Cílem festivalu je představit nejširší veřejnosti nadané zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý či slabozraký člověk má pouze ztížené zrakové možnosti, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti.

Jedná se o výstavy, hudební nebo slovesně dramatická umělecká vystoupení nevidomých či těžce zrakově postižených umělců v různých oblastech umění. Jedná se o prestižní akci nadregionálního významu.

 

Kalendář nejbližších akcí festivalu:

30. 5. - 30. 6. 2024 - Výstava obrazů a grafik Markéty Evjakové ve Zlíně

12. - 26. 6. 2024 - Krnov - Výstava fotografií Hany Juříkové

20. 6. - 09. 09. 2024 - Třinec - Výstava fotografií Lubomíra Pavelčáka

21. 6. 2024 - Prostějov-Domamyslice - Koncert zpěváka Radka Žaluda

22. 6. 2024 - Praha - Koncert při předávání ocenění Ceny SONS 2024

1. 7. - 30. 8. 2024 - Bruntál - Výstava fotografií Hany Juříkové

9. 7. 2024 - Petrkov u Havlíčkova Brodu - Koncert Evy Blažkové (příčná flétna) a Ráchel Skleničkové (klavír)

 

Videozáznamy DUN

Archív: 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018 a 2017

Příspěvky

Publikováno 14.06.2024 06:25, Bruntál Odbočka

DUN V KRNOVĚ

Vernisáž v Krnově byla úspěšná 

 

V rámci 30.ročníku FESTIVALU DNY UMĚNÍ NEVIDOMÝCH spojila síly Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z.s. Oblastní odbočka SONS Bruntál s Domovem pro seniory Krnov a uspořádala dne 12.6.2024 vernisáž slabozraké fotografky Hany Juříkové. Výstava je umístěna v nově zrekonstruovaných prostorách vstupní haly Domova pro seniory v Roosveltově ulici v Krnově. Tato výstava je putovní a potrvá do 26. června.

Fotografka všechny přítomné seznámila, jak vznikají její fotografie, na co se zaměřuje, jak dlouho trvá pořízení fotografie, kde jsou její oblíbená místa, na které se ráda vrací. Seznámila je s tím, že její fotoaparát je vlastně její dalekohled. Vše zpestřila hrou na příčnou flétnu.

Vernisáž navštívila paní místostarostka Krnova Mgr. Monika Dudová, za sociální odbor pán Luboš Rapušák, za SONS ČR, z.s. paní Dagmar Filgasová, Dagmar Mičková a pán Václav Polášek s manželkou. Dále členové spolku SONS Bruntál, obyvatelé DS Krnov a veřejnost účast byla hojná a panovala zde příjemná atmosféra.   

Výstava se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje, Domova pro seniory Krnov a SONS ČR, z.s.

 

  

Obrázek

Zveme Vás na výstavu fotografií Lubomíra Pavelčáka s názvem "Nevidět neznamená nevnímat", která se koná v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých. 

Říká si Lichoočko a fotoaparát má jako druhé oko, kterým vidí svět

Představte si, že svět vidíte velmi rozmazaně, vnímáte jen stíny, světla a siluety, ale přesto dokážete vyfotit krásné, pestré a zajímavé fotografie. Nevěříte? Ano, k umění s fotoaparátem patří dobrý zrak, ale Lubomír Pavelčák, který si přezdívá Lichoočko, se tomuto pravidlu naprosto vymyká. Proč Lichoočko, protože trpí poruchou zraku, na jedno oko je slepý a místo skutečného oka má akrylátovou protetiku, a tím druhým sotva vidí. Konkrétněji trpí krátkozrakostí, myopii, což je oční vada, při které se paprsky světla usměrněné čočkou sbíhají už před sítnicí, a na sítnici tedy nevzniká ostrý obraz. Vidí už jen na jedno oko a to opravdu velmi rozmazaně. Fotoaparát mu složí jako jeho druhé oko. Na svět se totiž dá dívat i jinýma očima, než těma, které má každý z nás. Lubomír je toho důkazem…

Více o Lubomíru Pavelčákovi na www.lichoocko.cz

Záštitu nad festivalem Dny umění nevidomých v Moravskoslezském kraji převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo.

Výstava se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a Café Maroszek. 


Začátek: 20.06.2024
Konec: 09.09.2024
Kde: Knihovna Třinec, Lidická 541, Třinec (v prostorách Café Maroszek)

 

Obrázek

Zveme Vás na výstavu fotografií slabozraké fotografky Hany Juříkové s názvem "Moravské Slovácko, dravci a šelmy", která se koná v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých.

Výstava bude zakončena dernisáží 23. 8. 2024 od 16:00 hodin.

Hana Juříková je absolventkou Konzervatoře a ladičské školy Jana Deyla v Praze ve hře na příčnou flétnu. V současné době žije v Přerově, kde také vyučuje na ZUŠ. "Fotografování se věnuji od roku 2016. Zaměřuji se na krajinu, vodopády, zvířata a ptáky. Fotografie ptáků je pro mě náročná disciplína, protože je hodně o rychlosti, postřehu i předvídání. Nicméně patří k mým oblíbeným tématům, protože díky tomu jsem schopna ptáky vůbec vidět. Fotoaparát je vlastně takový můj dalekohled. Moravské Slovácko, odkud fotografie výstavy pochází, je krásný kout jižní Moravy, který jsem objevila v roce 2018. Ráda se tam vracím na foto workshopy, které vede fotograf Radek Severa. Vracíme se stále na stejná místa, která jsou pokaždé jiná díky ročnímu období a aktuálnímu počasí." Hana Juříková

Záštitu nad festivalem v Moravskoslezském kraji převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo.

Výstava se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje, města Bruntál a Muzea v Bruntále.


Začátek: 01.07.2024
Konec: 30.08.2024
Kde: Zámek v Bruntále, hlavní sál

 

Publikováno 04.06.2024 10:59, Ostrava Odbočka

Ženské vokální trio MAKABARA

Obrázek

V krásném prostředí na nádvoří Zámku Poruba proběhl v květnu koncert ženského vokálního tria MAKABARA. V jejich podání zazněly hebrejské a židovské písně, ale i úpravy českých lidových písní a spirituály.  Celému triu děkujeme za velice pěkný zážitek a divákům za vytvoření milé atmosféry.


Počet obrázků: 8
Datum: 14.05.2024

 

Publikováno 03.06.2024 10:26, Šumperk Odbočka

V Šumperku vystavovala Mgr. Jaroslava Bendová

Obrázek Počet obrázků: 4

 

Publikováno 27.05.2024 10:49, Radek Šváb

Dny umění nevidomých - Koncert Benjamína Levíčka v Havířově

Obrázek

Zveme Vás na koncert Benjamina Levíčka, který se koná v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých. Na koncertě zazní skladby z klasické a populární hudby, trocha jazzu i písně z vlastní tvorby.

Benjamin Levíček je mladý talentovaný umělec, který je od svého útlého dětství nevidomý. I přes nelehký osud se dokázal vypořádat s překážkami a šel si za svými sny. Ben má obrovský potenciál stát se uznávaným hudebníkem, protože se již od raného dětství zdokonaluje ve hře na housle, klavír a příčnou flétnu. 

Záštitu nad festivalem v Moravskoslezském kraji převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo.

Koncert se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje, Magistrátu města Havířov a Knihovny Havířov.


Datum: 07.06.2024 13:00
Kde: Městská knihovna Havířov, Svornosti 86/2, Havířov-Město

 

Publikováno 27.05.2024 10:34, Radek Šváb

Dny umění nevidomých - Koncert Benjamína Levíčka v Orlové

Obrázek

Zveme Vás na koncert Benjamina Levíčka, který se koná v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých a zároveň v rámci Noci kostelů.

Benjamin Levíček je mladý talentovaný umělec, který je od svého útlého dětství nevidomý. I přes nelehký osud se dokázal vypořádat s překážkami a šel si za svými sny. Ben má obrovský potenciál stát se uznávaným hudebníkem, protože se již od raného dětství zdokonaluje ve hře na housle, klavír a příčnou flétnu. Jeho repertoár se skládá jak se světově známých skladeb, tak jeho vlastní tvorby. 

Záštitu nad festivalem v Moravskoslezském kraji převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo.

Koncert se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a města Orlová.


Datum: 07.06.2024 18:00
Kde: Římskokatolický kostel Narození Panny Marie v Orlové

 

Obrázek

Zveme Vás na koncert Dua VojoDeyl, který se koná v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých. 

Duo VojoDeyl vzniklo oficiálně pod tímto názvem přibližně v roce 2016, ve složení Radim Vojtek a Martin Deyl. Hrávají při mnoha příležitostech, jako jsou koncerty, oslavy, svatby, firemní večírky, atd.

Radim Vojtek vystudoval konzervatoř ve dvou oborech, a to hra na klavír a hra na housle. Jako další obor vystudoval ladění klavírů a příbuzných nástrojů. Dále učí hru na housle a klavír v ZUŠ Dolní Němčí. Působí i v cimbálové muzice Falešnica, kde zastává post primáše. V roce 2006 natočil společně s Anetou Langerovou Píseň pro světlušku, se kterou absolvoval v roce 2007 turné po Česku a Slovensku. Na základě seznámení Radima Vojtka a Anety Langerové mělo toto duo možnost později vystoupit společně s Anetou Langerovou.

Martin Deyl učí hru na kytaru a elektrickou kytaru v ZUŠ v Uherském Hradišti. Studoval hru na kontrabas a kytaru na konzervatoři v Praze. Působil taky v Pražském smyčcovém orchestru na postu kontrabasisty a v dechové hudbě Kosenka jako zpěvák. V mládí hrával v mládežnických rockových kapelách. Na střední škole nastoupil do školní cimbálové muziky a začal studovat kontrabas na ZUŠ v Hluku což ho dovedlo až na dráhu kontrabasisty. Nyní vede mladé rockové kapely pod záštitou ZUŠ Uherské Hradiště, hostuje v cimbálových muzikách na Moravě, Slovensku a hrává i s goralskými kapelami v Polsku.

V roce 2018 bylo duo VojoDeyl pozváno na dvoutýdenní cestu po státě Illinois, kde absolvovalo 7 koncertů.

Koncert se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje a města Vsetín.


Datum: 11.06.2024 16:00
Kde: Ibis Styles Relax, Lesní 1689, Rožnov pod Radhoštěm

 

Obrázek

Zveme Vás na výstavu fotografií slabozraké fotografky Hany Juříkové s názvem "Moravské Slovácko, dravci a šelmy", která se koná v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých.

Výstava bude zahájena vernisáží 12. 6. 2024 od 16:00 hodin.

Hana Juříková je absolventkou Konzervatoře a ladičské školy Jana Deyla v Praze ve hře na příčnou flétnu. V současné době žije v Přerově, kde také vyučuje na ZUŠ. 

"Fotografování se věnuji od roku 2016. Zaměřuji se na krajinu, vodopády, zvířata a ptáky. Fotografie ptáků je pro mě náročná disciplína, protože je hodně o rychlosti, postřehu i předvídání. Nicméně patří k mým oblíbeným tématům, protože díky tomu jsem schopna ptáky vůbec vidět. Fotoaparát je vlastně takový můj dalekohled. Moravské Slovácko, odkud fotografie výstavy pochází, je krásný kout jižní Moravy, který jsem objevila v roce 2018. Ráda se tam vracím na foto workshopy, které vede fotograf Radek Severa. Vracíme se stále na stejná místa, která jsou pokaždé jiná díky ročnímu období a aktuálnímu počasí." Hana Juříková

Záštitu nad festivalem v Moravskoslezském kraji převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo.

Výstava se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a Domova pro seniory Krnov.


Začátek: 12.06.2024 16:00
Konec: 26.06.2024
Kde: Domov pro seniory Krnov, Rooseveltova 2141/51, Krnov

 

Obrázek

Zveme Vás na koncert smíšeného pěveckého sboru Kamínek z Kamenice nad Lipou, který se koná v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých. 

Několik informací o sboru:

Za počátek vzniku souboru můžeme považovat 13. březen 2015. Tehdy se na první zkoušce sešlo několik lidí, kteří se dříve setkali při nácviku zpěvů na Vánoce pod vedením p. Lavického a domluvili se, že budou chtít dále pokračovat ve zpěvu i mimo kostel. Tak vznikl pěvecký sbor. Postupně se rozrostl až na současných cca 20 členů. Mezi náš repertoár patří písně duchovní, lidové, ale i spirituály a úpravy moderních písní. Scházíme se 1 krát týdně v kulturním domě v Kamenici nad Lipou. V roce 2016 došlo k pojmenování sboru na Smíšený pěvecký sbor Kamínek, který má symbolizovat nejen naše město, ale i pevnost a důležitost jednotlivých kamínku ve stavbě symbolické zdi, kterou je náš sbor.

Vedoucí a sbormistrem je Ivana Karašová.

Koncert se koná pod záštitou místostarosty Kamenice nad Lipou pana Mgr. Jaromíra Paříka.

Koncert se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. 


Datum: 09.06.2024 16:00
Kde: Kostel Všech svatých v Kamenici nad Lipou

 

Obrázek

Zveme Vás na koncert spojený s předáním ocenění Ceny SONS 2024, který se koná v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých.

SONS letos již potřetí ocení osobnosti, které dlouhodobě působí nebo působily ve prospěch lidí se zrakovým postižením. Smyslem těchto ocenění je vyjádření vděčnosti a úcty těm, kteří během svého života učinili něco významného a dobrého pro nevidomé a slabozraké.

Stejně jako v minulých letech budou ceny uděleny v těchto čtyřech kategoriích:

  • Významná osobnost z řad komunity lidí s těžkým zrakovým postižením
  • Významná osobnost pro komunitu lidí se zrakovým postižením, sama bez zrakového postižení
  • Cena prezidenta SONS
  • Cena veřejnosti

Na koncertě vystoupí zrakově postižení sólisté:

  • Eva Blažková - soprán
  • Zbyněk Kladivo a Bohdan Prudkyi - klavír
  • Milan Arner - klarinet
  • Kristina Marková-Stepasjuková - klavír
  • Martina Říhovská - zobcová flétna
  • Monika Fukasová - klavír.

 a zazní následující skladby:

Georg Friedrich Händel: árie Dalindy "Il primo ardor" z opery Ariodante

          Eva Blažková – soprán, Kristina Marková-Stepasjuková – klavír

A Division on a Ground by Mr. Finger

Martina Říhovská – zobcová flétna, Monika Fukasová – perkusní doprovod

Ludwig van Beethoven: Sonáta pro čtyřruční klavír D dur op.6

  Allegro moderato, Rondo

           Bohdan Prudkyj a Zbyněk Kladivo (studenti Konzervatoře Jana Deyla) – klavír

Pete Rose: I´d rather be in Philadelphia - Shoe Store

Anonym 14. století: Trotto

Martina Říhovská - zobcová flétna, Monika Fukasová – klavír

 

Eduard Douša: Concertino per gioia

   Intráda, Passacaglia, Vivo

Milan Arner – klarinet, Kristina Marková-Stepasjuková – klavír

 

Svoji účast prosíme potvrďte na tel. 770 101 444 nebo na e-mailu: vstupenky@sons.cz.

Vstupné na koncert je dobrovolné. 

Koncert probíhá za finanční podpory Hlavního města Prahy a Městské části Praha 1.

 


Datum: 22.06.2024 15:00
Kde: Kostel U Salvátora, Salvátorská 1045/1, Praha 1

 

Obrázek

Zveme Vás na výstavu obrazů a grafik slabozraké malířky Markéty Evjakové, která probíhá v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevimomých na již tradičním místě ve Zlíně.

Výstava bude zahájena vernisáží dne 30. 5. 2024 od 16 hodin za osobní účasti autorky.

Výstava probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje a statutárního města Zlín.


Začátek: 30.05.2024 16:00
Konec: 30.06.2026
Kde: 2. podlaží budovy 15, foyer Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

 

Obrázek

Zveme Vás na koncert flétnistky Eva Blažkové a klavíristky Ráchel Skleničkové, který se koná v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých. Koncert se koná ve spolupráci s Česko-francouzským kulturním centrem Petrkov.

Vstupné 120 Kč (plné) a 50 Kč (snížené). Rezervace vstupenek na e-mailu: steinerova@pamatnik-np.cz.

Koncert se koná za podpory Ministerstva kultury ČR.


Datum: 09.07.2024 15:00
Kde: Zámeček Petrkov, Petrkov 13, Havlíčkův Brod

 

Publikováno 07.05.2024 09:30, Radek Šváb

Dny umění nevidomých - Koncert Radka Žaluda v Prostějově

Obrázek

Zveme Vás na koncert nevidomého zpěváka Radka Žaluda, který se koná v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých. 

Již od 14 hodin budete mít možnost se v rámci doprovodného programu seznámit s některými pomůckami, které pomáhají zrakově postiženým v běžném životě.

Koncert se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a města Prostějov.


Datum: 21.06.2024 15:30
Kde: Občerstvení Na Splávku, Prostějov-Domamyslice

 

Obrázek

Zveme Vás na výstavu nevidomé neměcké malířky Silji Korn, která probíhá v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých. Výstava obrazů byla v minulých letech k vidění v mnoha moravským městech.

Výstava probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.


Začátek: 01.05.2024
Konec: 31.05.2024
Kde: Městská knihovna Kamenice nad Lipou, dospělé oddělení, Vízězslava Nováka 764, Kamenice nad Lipou

 

Publikováno 23.04.2024 11:08, Radek Šváb

Dny umění nevidomých - Koncert souboru Musica pro Sancta Cecilia

Obrázek

Zveme Vás na koncert souboru Musica pro Sancta Cecilia, který se koná v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých. 

Musica pro Sancta Cecilia je vokálně–instrumentální soubor, který se zaměřuje především na interpretaci hudby z období gotiky, renesance a baroka.

V repertoáru má skladby Alessandra Orologia, Melchiora Francka, Tomasa Luis de Victorii, Diega Ortize, Adama Michny z Otradovic, Karla Václava Holana Rovenského, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Claudia Monteverdiho, Archangella Corelliho, Antonia Vivaldiho a řady dalších autorů.

Soubor vznikl v roce 1992 na půdě pražské Konzervatoře a ladičské školy Jana Deyla (konzervatoř pro zrakově postižené), dnes v souboru působí 7 absolventů této konzervatoře. Pod současným názvem, který byl vybrán podle patronky hudebníků Svaté Cecilie, Musica pro Sancta Cecilia soubor vystupuje od roku 1994. Všichni členové se práci v souboru věnují ve svém volném čase, většina z nich vyučuje na hudebních školách v Praze a jejím blízkém okolí.

Musica pro Sancta Cecilia vystupuje převážně v menších kostelech a komorních sálech, kde stará hudba nachází nejvhodnější duchovní dimenzi. Musica pro Sancta Cecilia má za sebou desítky vystoupení v Čechách a na Moravě, např. v barokním divadle a děkanském kostele v Litomyšli, v katedrále a v dominikánském klášteře v Olomouci, v Jezuitském sále hotelu Růže v Českém Krumlově, na dobříšském zámku, v kostele v Železné Rudě atd.

Uměleckým vedoucím souboru je Zbigniew Janusz. Vystudoval na Konzervatoři Jana Deyla obor klavír a klarinet. Ve své závěrečné písemné práci se věnoval dílu Adama Václava Michny z Otradovic. Zabýval se rovněž zpěvem a hrou na různé druhy zobcových fléten. Po absolvování konzervatoře začal pracovat se zrakově handicapovanými dětmi, v současné době působí jako učitel na Konzervatoři Jana Deyla, je také dobrovolným spolupracovníkem kulturního centra Oáza (centrum pro lidi s mentálním postižením).

Více se o souboru můžete dozvědět na zde.

Záštitu nad koncertem převzal primátor statutárního města Frýdek-Místek pan Petr Korč.

Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a statutárního města Frýdek-Místek.


Datum: 11.05.2024 16:00
Kde: Kostel sv. Jakuba, Farní náměstí, Místek

 

Publikováno 23.04.2024 11:04, Ostrava Odbočka

Vernisáž DUN 2024 Ostrava

Obrázek
Dne 17. 4. 2024 proběhla v Galerii Zámku Poruba vernisáž k výstavě fotografií paní Hany Juříkové. Vernisáží byl zahájen jubilejní, třicátý, ročník festivalu Dny umění nevidomých. Paní Juříkové a všem přítomným hostům děkujeme za velmi příjemné odpoledne. Výstava fotografií paní Juříkové je v Galerii Zámku ke shlédnutí až do 17. 5.
zdroj: fotograf MMO p. Adolf Horsinka

Počet obrázků: 10
Začátek: 17.04.2024
Konec: 17.05.2024

 

Publikováno 08.04.2024 11:04, Šumperk Odbočka

V Šumperku bude vystavovat obrazy Jaroslava Bendová

Obrázek Začátek: 03.05.2024 16:00
Konec: 28.05.2024 17:00
Kde: Infocentrum Šumperk

 

Obrázek

Zveme Vás na výstavu obrazů a janter Zlaty Zumrové s názvem "Putování do vnitřního vesmíru", která se koná v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých. 

Zlata Zumrová (*1951) narodila se v Brně. Výtvarné tvorbě se věnuje už od dětství. Výtvarné tvorbě se věnuje od svého dětství. Jejími učiteli byli akademický malíř Robert Hliněnský, Petr Skácel, profesor Jiří Šindler a Mistr Edgar Ta.

V průběhu své tvůrčí činnosti se malířka postupně věnovala figurální i abstraktní malbě, používala techniky jako olej, tempera, pastel, tuš nebo fix.

Začátkem 70. let se věnovala malbě ikon, poté se soustředila na abstraktní malbu (do modra laděné obrazy s tématikou vesmíru). Pro konec 70. let jsou typické divoké obrázky malované barevnými fixy (charakteristickým motivem jsou bílé letící ženské postavy). V 80. letech obrátila autorka svou pozornost k naivnímu umění (malby temperou). Od 90. let se věnuje osobité tvorbě janter a mandal.

Souběžně maluje také obrazy inspirované přírodou, pro něž si jako výtvarnou techniku zvolila olejový pastel.

Autorčina zraková vada „putující pigmentóza“ se od dětství zhoršovala, nyní má pouze koncentrické vidění. Kvůli těmto problémům se od mládí věnuje józe, kterou již téměř 20 let jako instruktorka předává zrakově postiženým v Brně, kde také žije. 

Výstava bude zahájena vernisáží za přítomnosti autorky dne 30. 4. 2024 od 16:00. Hudební doprovod zajistí Miroslav Orság na akordeon.

Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a Městské části Praha 1.


Začátek: 30.04.2024 16:00
Konec: 30.05.2024
Kde: Týnská literární kavárna, Týnská 6, Praha 1

 

Obrázek

Zveme Vás na koncert Ivy a Jiřího Mojžíškových s názvem "Létající kocour a vyšší škola", který se koná v rámci 30. ročníku festivalu Dny umění nevidomých. 

Iva a Jiří Mojžíškovi jsou nevidomí manželé z Prahy. Jsou členy Divadla Verva, spolku zdravotně postižených a nevidomých. Do Kyjova přivezou písničky z vlastní tvorby, ale také od jiných autorů, které proloží postřehy ze života.

Koncert se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, města Kyjov a Městské knihovny Kyjov.


Datum: 19.04.2024 18:00
Kde: Městská knihovna Kyjov, prostory studovny /čítárny

 Zobrazena stránka 1 z 2 (celkem 28 záznamů)
Jít na stránku: 1 2