DUN 2019

 

Dny umění nevidomých na Moravě

slaví 25 let

 

Jedinečný festival Dny umění nevidomých  na Moravě již čtvrt století přináší široké laické i odborné veřejnosti  bohaté kulturní zážitky z oblasti umění profesionálních slabozrakých a těžce zrakově postižených umělců. V roce 2019 připravujeme řadu hudebních a výtvarných přehlídek, které nabídnou nové interprety z řad mladé generace. Oblast prezentace umění se rozšiřuje i na kraj Vysočina a věříme, že v blízké budoucnosti budeme prezentovat tento významný festival i v Čechách. Vyberte si z nabídky níže uvedených pozvánek a společně s námi můžete zhodnotit již proběhlé akce.

 


Počítadlo zobrazení: 972

Příspěvky

Publikováno 03.09.2019 09:33, Dagmar Filgasová

Grafička Markéta Evjáková a malířka Zlata Zumrová vystavují v Brně

Křížová chodba Nové Radnice, 18.-29.9.2019

V souznění grafiky a malování v podání krásných obrazů slabozraké grafičky Markéty Evjákové a slabozraké malířky Zlaty Zumrové si můžete prohlédnout v prostorách Křížové chodby Nové radnice v Brně. Vernisáž se koná dne 18.9.2019 od 17:00 hodin za přítomnosti obou autorek, bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Sál Milosrdných bratří, 17.9.2019 od 17:00

Hezké melodie a písničky z dob známých českých filmů a ještě něco navíc si můžete poslechnout v brněnském Sále Milosrdných bratří v podání známé nevidomé klavíristky Ráchel Skleničkové a zpěvačky Báry Mirgové. Bližší informace naleznete na přiložené pozvánce.  

Světové muzeum a Knihovna Biblí Jablunkov, 16.9.2019 v 16:00 hodin

Vynikající nevidomou klavíristku Ráchel Skleničkovou můžete spolu se zpěvačkou Bárou Mirgovou shlédnout a poslechnout v rámci pořadu Jazzová setkání, který bude vysílán rovněž on-line. Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Publikováno 03.09.2019 09:19, Dagmar Filgasová

Nový Jičín přivítá Markétu Evjákovou

Městská knihovna, vernisáž 10.9.2019 v 17:00 hodin

Krásné obrázky slabozraké grafičky Markéty Evjákové budou mít možnost shlédnout návštěvníci její výstavy v Městské knihovně Nový Jičín od 10.9. -11.10.2019 Na své vernisáži autorka vysvětlí způsob malování obrázků a je zde si možnost rovněž si obrazy koupit. Bližší informace v přiložené pozvánce. 

Publikováno 07.08.2019 09:40, Dagmar Filgasová

Falešnica a špekáčky zakončí léto na Vsetíně

30.8.2019 od 16:00 Vsetín

Vsetínská odbočka SONS a Unie Roska společně s cimbálovou muzikou Falešnica při opékání špekáčků zakončí léto na zahradě ve Vsetíně. Přijďte se za námi podívat, poslechnout si lidové písničky, zakousnout voňavý buřtík od místního řezníka. Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce.

  

Publikováno 07.08.2019 09:39, Dagmar Filgasová

Duo VojoDeyl potěší seniory v Rožnově

8.8.2019, od 14:00 v Domově pro seniory Rožnov pod Radhoštěm

Hezké lidové a populární písničky v podání dua VojoDeyl ze Slovácka zazní pro veřejnost i  seniory v Rožnově pod Radhoštěm. Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Publikováno 03.07.2019 13:36, Dagmar Filgasová

Pozvánka na koncert do Starého Města u Uherského Hradiště

11.10.2019 v 17:00 kostel sv. Ducha a Galerie Slováckých vín v Uherském Hradišti

 

Pozvánka

Dny umění nevidomých Staré Město u Uherského Hradiště

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých SONS ČR, z.s. oblastní odbočka Uherské Hradiště vás srdečně zve na závěrečný koncert festivalu Dny umění nevidomých na Moravě, který se uskuteční dne 11. října ve Starém Městě v kostele sv. Ducha a následně v Galerii Slováckých vín v Uherském Hradišti.

Vystupující:

Barbora Mirgová

Barbora je zrakově handicapovaná umělkyně, zpěvačka. Mimo svá sólová vystoupení je Barbora součástí tria MAKABARA, jejich repertoár je zaměřen na židovskou hudbu.

Ráchel Skleničková

Ráchel se narodila jako zcela nevidomá. Vystudovala obory Klavír a zpěv na gymnáziu a konzervatoři a střední škole pro zrakově postižené. Účastnila se mezinárodních soutěží, např. ve Washingtonu, kde vystoupala na stupně vítězů. Od roku 2003 je ve spojení s nadací Světluška, pravidelně účinkuje na benefičních koncertech Světlo pro světlušku. V loňském roce si zahrála i na festivalu Pražské jaro, kde sklidila obrovské ovace. Mluví se o ní jako o nevidomém hudebním zázraku. V současné době studuje na hudební fakultě pražské AMU.

Cimbálová muzika Falešnica

CM Falešnica ze Slovácka, přesněji okolí Boršic u Blatnice a Blatničky, která vznikla mezi lety 2010 a 2011. Je vedená nevidomým primášem Radimem Vojtkem. Jak o sobě sami říkají: „Jsme banda mladých kluků, kteří mají rádi muziku a rádi baví lidi kolem sebe“.

Program akce:

17:00 zahájení

17:10 koncert v kostele sv. Ducha

20:00 posezení v Galerii Slováckých vín

Zažijte úžasnou atmosféru v kostele sv. Ducha ve Starém Městě u příležitosti závěrečného koncertu festivalu DUN. Poté se přesuneme do Galerie Slováckých vín v Uherském Hradišti, kde bude následovat posezení u cimbálu, můžete se tak pobavit a ochutnat, případně i zakoupit, výborné moravské víno. Srdečně zveme vás, členy organizace, vaše průvodce i přátele.  Zájemci nechť nás kontaktují na email: zeleznik@sons.cz nebo na telefonu 778768383 a to do konce července. Pro nahlášené zájemce bude zajištěno ubytování (v ceně zhruba 600Kč).

Podrobnější pokyny a informace budou upřesněny.

UPOZORNĚNÍ: Nahlaste prosím svou účast co nejdříve – abychom byli schopni pro vás zajistit co nejnižší cenu ubytování. Podle počtu nahlášených se bude tato částka odvíjet.

Vstupné na obě části koncertu je dobrovolné. 

Publikováno 03.07.2019 12:56, Dagmar Filgasová

Výstava Praha na přelomu tisíciletí probíhá nyní v Jeseníku

Obrázek

2.7. - 31.8.2019 v předsálí Kina Pohoda v Jeseníku

VÝSTAVA „PRAHA Z PŘELOMU TISÍCILETÍ“

Vernisáž výstavy fotografií „Praha z přelomu tisíciletí“ uměleckého fotografa Václava Fanty se uskuteční v úterý 2. července v 17 hodin v předsálí Kina Pohoda v Jeseníku. Vystaveny budou unikátní letecké snímky Prahy z roku 1990, kdy fotograf přicházel o zrak. Na vernisáži bude možné zakoupit pohlednice vytvořené z vystavovaných fotografií. Po vernisáži bude představena hra Qardo.

Pan Fanta se o svém onemocnění očí – retinopatii (degenerativním onemocnění sítnice) dozvěděl ve svých 20 letech. I přes postupně se zhoršující zrak si za svou profesi i celoživotní zálibu vybral fotografování. Vystudoval FAMU, a dokud mu zrak umožňoval, fotil. A úspěšně. Vystavoval doma i v zahraničí. Živil se profesionálním fotografováním např. pro mikrobiologický ústav Akademie věd nebo pro Mladou frontu. Nejraději fotografoval Prahu, lidi a módu, nebo dělal reportážní či vědecké fotografie. Díky své profesi se setkával s významnými osobnostmi, například s Janem Werichem, Miroslavem Horníčkem nebo v roce 1963 fotografoval sovětského kosmonauta Jurije Gagarina při loučení s prezidentem Novotným v Praze.

Pan Fanta se se svou nemocí naučil žít a zároveň pomáhat druhým. Vymyslel pexeso pro nevidomé, tzv. Qardo, které je známé po celém světě. V této hře se pořádají dokonce mezinárodní turnaje. Za životní optimismus i snahu pomáhat druhým byl v roce 2016 oceněn Cenou Olgy Havlové.

Výstavu pana Fanty je možné navštívit do 31. srpna. Je pořádána v rámci 25. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě, jehož cílem je představit veřejnosti profesionální zrakově postižené umělce. Dalším cílem je informovat o problematice zrakového postižení, možnostech pomoci a služeb zrakově postiženým. Výstavu pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek, oblastní odbočka Jeseník, za finanční podpory Olomouckého kraje a města Jeseník, ve spolupráci s MKZ Jeseník.

Další informace v přiložené pozvánce. 

Publikováno 24.06.2019 10:11, Dagmar Filgasová

Duo VojoDeyl vystoupí v Prostějově

 

Prostějov

17.7.2019 od 14:30 hodin

V prostějovském Občerstvéní na Splávku se dně 17.7.2019 můžete zastavit na koncert dua VojoDeyl, které vám zahraje hezké populární a lidové písničky. Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Publikováno 20.06.2019 13:37, Dagmar Filgasová

Olomouc vystavuje fotografie Lubomíra Pavelčáka

Knihovna města Olomouce, pobočka Brněnská

1.7. - 30.8.2019

Unikátní  výstavu fotografií prakticky nevidomého fotografa Lubomíra Pavelčáka zvaného Lichoočko můžete o prázdninách shlédnout v Olomouci. Přijďte se podívat na fotografie tvořené speciální technikou "brýlovky", bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Publikováno 10.06.2019 15:10, Dagmar Filgasová

Radek Žalud nadchl návštěvníky koncertu ve Frýdku-Místku

Obrázek

Dne 7.května 2019 v rámci Dnů umění nevidomých na Moravě se v místním římskokatolickém kostele Sv. Jakuba uskutečnil velmi zdařilý koncert zrakově postiženého zpěváka Radka Žaluda (basbaryton) za doprovodu kytary Filipa Moravce.

Návštěvníci si poslechli řadu klasických a duchovních písní známých autorů.

Po skončení koncertu byl zpěvák obklopen svými stálými fanynkami a o jeho nahrávky na CD nosičích byl velký zájem.

Koncert se vydařil po všech stánkách. K tomu nemalou měrou přispělo krásné prostředí a akustika kostela.

 

Za SONS - odbočka Frýdek-Místek  tímto děkujeme Místecké farnosti, za možnost uspořádat koncert v jejich kostele.

 


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 29.05.2019 12:56, Dagmar Filgasová

V Jeseníku preběhla tvořivá dílna enkaustiky

Obrázek

V úterý 30. dubna od 14 do 16 h. proběhla v kanceláři jesenické odbočky SONS ČR, z. s. tvořivá dílna enkaustiky pod vedením malířky Mgr. Jaroslavy Bendové.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 29.05.2019 12:38, Dagmar Filgasová

Vernisáž výstavy "CESTOU BAREV"

Obrázek

V úterý 30. dubna v 17 hodin proběhla vernisáž výstavy obrazů tvořených technikou enkaustiky s názvem „Cestou barev“ malířky Mgr.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 23.05.2019 09:58, Dagmar Filgasová

Společná výstava kreslených vtipů a obrazů Sally Booth v Havířově

Městská knihovna Havířov, 6.9. - 20.9.2019

Oblíbená  hmatová výstava kreslených vtipů ze života nevidomých doplní výstavu obrazů slabozraké malířky Sally Booth. Vernisáž se uskuteční 6.9.2019 v 15:00 hodin a zahájí tak tuto skvělou kombinaci obrázků pro shlédnutí v hezkých zářijových dnech. Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Publikováno 23.05.2019 09:53, Dagmar Filgasová

Malířka Silja Korn vystavuje své obrazy v Orlové

Městská knihovna Orlová, 3.7.2019

Slabozraká malířka Silja Korn, známá svými poutavými obrazy vystaví svá díla v Městské knihovně v Orlové. Vernisáž se uskuteční 3.7.2019 v 15:00 hodin, přijďte se potěšit hezkými výtvarnými díly. Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Publikováno 23.05.2019 09:48, Dagmar Filgasová

Radek Žalud zazpívá v Orlové

Orlová, římsko-katolický kostel 24.5.2019 v 19:00

Známý basbarytonový hlas Radka Žaluda se rozezní v prostorách římskokatolického kostela v městečku Orlová. Přijďte si za náma poslechnout duchovní a klasické písně z per známých autorů zakončené známými melodiemi za doprovodu kytaristy Filipa Moravce. Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Publikováno 22.05.2019 13:29, Dagmar Filgasová

SONS Pelhřimov zahájí výstavu slabozraké výtvarnice Sally Booth

Knihovna Pelhřimov, 6.6.2019 od 10:00

Festival Dny umění nevidomých na Moravě se letos rozšířil i na Vysočinu, mimo jiné i do krásného města Pelhřimov. Ve zdejší knihovně bude dne 6.6.2019 v 10:00 hodin slavnostní vernisáží zahájena výstava výtvarnice Sally Booth za doprovodu zobcové flétny Sandry Svobodové. Výstavu budete moci shlédnout do 28.6.2019, přiďte se  podívat a potěšit obrazy slabozraké malířky. Bližší informace naleznete v pozvánce. 

Publikováno 22.05.2019 10:12, Dagmar Filgasová

Flétnistka a zpěvačka Eva Blažková potěší seniory v Opavě

11.6.2019 Domovy pro seniory Bílá Opava 

Krásný hlas mladé nevidomé flétnistky a zpěvačky Evy Blažkové rozjasní prostory Domovů pro seniory v Opavě. Potěšení naleznou v hezkých melodiích a solovém projevu flétny. Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Publikováno 22.05.2019 10:02, Dagmar Filgasová

Vokálni trio Makabara navštíví Opavu

Knihovna Petra Bezruče 22.5.2019 od 17-ti hodin

Známé volální dívčí trio Makabara zcela jistě zaujme svými krásnými duchovními písněmi i něžnými melodiemi. Přijďte si je poslechnout a seznámit se s dokonalým spojením tří profesionálních hlasů a osnést si zajímavý umělecký zážitek. Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. 

Publikováno 22.05.2019 09:53, Dagmar Filgasová

Výstava kreslených vtipů o nevidomých ve hmatové podobě v Opavě

SONS Opava, 27.5.-30.6.2019

Originální hmatová výstava vtipů ze života nevidomých se představí na pracovišti SONS v Opavě. Zajímavým způsobem v Braillově písmu a s obrázky v hmatných konturách se můžete podívat, jak mezinárodní autoři dokáží pojmout svět nevidomých. Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce. Zobrazena stránka 1 z 2 (celkem 40 záznamů)
Jít na stránku: 1 2

Počítadlo zobrazení: 972