Oblastní odbočka Havlíčkův Brod
Odbočka nemá vlastní kancelář, zájemci nás mohou kontaktovat na uvedené maily a telefonní čísla.
- činnost odbočky jsme obnovili v roce 1999 za podpory Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě
- aktuálně máme 42 členů
- scházíme se celoročně: na radě, při klubových aktivitách, zajímavých přednáškách a besedách na různá témata
- ve spolupráci se Senior Pointem a především s Krajskou knihovnou pořádáme kulturní akce, vítána je i veřejnost
- vlakem a autobusem jezdíme na výlety po krásách nejen našeho kraje
- chodíme za dětmi do základních škol a povídáme si s nimi o tom, jak se žije lidem se zrakovým postižením a jak mohou pomáhat
- staráme se o čtrnáct psích kasiček a doporučujeme do knihoven časopisy z nakladatelství ZORA
- každý měsíc vydáváme časopis Havlíčkobrodský Paprsek, od března 2022 také v audioverzi - načítají František Kovářík a Vít Dvorský z nakladatelství Čtimi! za což jim moc děkujeme.
- máme stránku na facebooku SONS odbočka Havlíčkův Brod
- v Dolní ulici v Havlíčkově Brodě máme vývěsku s informacemi o nás, aktualitami a pozvánkami
Korespondenční adresa:
Marie Heilandová, Česká Jablonná 16, 582 22 Přibyslav
Provozní hodiny:
dle dohody |
Kontakt na jednotlivé pracovníky:
předsedkyně: Marie Heilandová, tel.: 778 702 411, mail: marie.heilandova@sons.cz
místopředseda: Zdeněk Šopa, tel.: 727 947 979, mail: sopasears@aol.com
asistentka a pokladní: Marie Vinklerová, tel: 777 479 506, mail: marievinkler@seznam.cz
redakce časopisu Paprsek: Marie Heilandová a Marie Vinklerová, přispívají i další členové
facebook: https://www.facebook.com/odbocka.SONS.HavlickuvBrod/
Aktivity spolku jsou realizovány za finančního přispění Úřadu vlády České republiky.
Aktivity a zveřejňované texty nereprezentují názor Úřadu vlády České republiky, který zároveň neodpovídá za jejich obsah.
Počítadlo zobrazení: 8459
Příspěvky






Počet obrázků: 9

Nápadů na cíl dalšího výletu za historií a krásami naší vlasti bylo mnoho, tentokrát vyhrál zámek Doudleby ve východních Čechách. Blízko sebe se tam nacházejí hned čtyři zajímavá místa - Častolovice, Kostelec nad Orlicí, Potštejn a právě Doudleby. Podle informací na internetu bylo nač se těšit ...
Počet obrázků: 5

Pavel přišel do našeho spolku jako devítiletý klučina, když doprovázel svoji zrakově postiženou maminku. Od ní jsme se dozvěděli, že její syn trpí poruchou autistického spektra, která může ovlivnit jeho momentální chování, ale pro nás to byl od začátku prostě normální milý kluk. Jezdil s námi na výlety a my z toho měli radost. Když oslavil patnácté narozeniny, stal se plnoprávným členem odbočky a nyní je ve svých třiadvaceti letech stále nejmladším členem. Jen to už není ten malý kluk, ale pořádný kus chlapa. Po absolvování základní školy nastoupil do učebního oboru malíř natěrač a před třemi roky jej zdárně dokončil. Přes svůj zdravotní handicap pracuje, je šikovný, samostatný a zodpovědný. Když s mamkou přijde na schůzky spolku, vesele nás zdraví a vždycky s sebou přináší jakousi čistou, přirozenou radost a upřímnost.
... pokračování po rozkliknutí ...
Počet obrázků: 5


V horkém letním odpoledni jsme si v zámečku v Petrkově na Vysočině užili krásný koncert Ráchel Skleničkové a Evy Blažkové.
Počet obrázků: 7

V červencovém čísle pro vás máme malý bonus od vydavatelství Čti mi! kteří nám časopis načítají. Dejte nám vědět, jak se vám to líbilo ;-)
Počet mp3: 5

Znáte dobře texty českých písniček? Tak schválně:
- Kdepak jsou husy Andulky šafářovy?
- Jakou barvu mají růže v zahrádce u Hradce?
- Jak bijí rožnovské hodiny?
- Co zaplavuje Tálinský rybník?
- Od koho dostal šohaj rudé vínečko?
- Kam odešli koně, když jejich pasáček usnul?
- Kde potkal zvědavý hoch cikánku?
- Co kromě mlýna sebrala voda a nemůže se mlít?
- Kdepak stála primasova basa?
- Co by měl zpěvák, kdyby ty muziky nebyly?
- Kde plavala husička?
- Kolik panenek volalo na studenta v Písecké bráně?
- Proč pláče malý strahováček?
- Jaká je cestička od Tábora až k nám?
- Co je v poli za Lanžhotem?
- Jaká jsou Břeclavská kasárna?
- Co roste v dolině na Šumavě?
- V kterých horách pere galánka šuhajovi košulku?
- Koho probudila holubička, když vyletěla ze skály?
- Která zvířátka běží k Táboru?
Máte rádi pohádky? Pokud ano, zkuste si vzpomenout:
- Která slova otvírala skálu s pokladem čtyřiceti loupežníků?
- Kteří živočichové pomohli Jiříkovi najít Zlatovlásku?
- Jak se jmenovala chytrá dívka, která tisíc a jednu noc vyprávěla králi pohádky?
- Kdo vyzrál na koblížka, který utekl z mísy?
- Kdo unesl Smolíčka pacholíčka?
- Pro co poslala macecha Marušku v lednu nejdříve?
- Pomocí čeho babička a dědeček vysvobodili Budulínka?
- Jak zní písnička z pohádky Pyšná princezna?
- Jak se jmenoval pekař ve filmu Císařův pekař a Pekařův císař?
- Jak se jmenoval čertík, který uváděl televizní pohádky se Štěpánkou Haničincovou?
Otevřete si příspěvek a naleznete vyluštění.
V pondělí 3. června se v zasedací místnosti sešlo devatenáct členů naší havlíčkobrodské odbočky. Jako vždy nejprve práce, potom teprve zábava ... Po vzájemném srdečném uvítání jsme projednali podrobnosti kolem plánovaných akcí, což znamenalo výlet do Prahy, koncert v rámci DUN, Pavlovu výstavu v KKV a dohodli jsme se na dalším autobusovém výletu za historií naší vlasti - zhlédnout krásy zámku Doudleby. Mančina dostala za úkol zajistit autobus na ten nejvhodnější termín, zjistit podrobnosti přímo na zámku (že dovnitř mohou i vodicí psi, to už víme). Informovali jsme o objednávce propagačních předmětů s logem Bílé pastelky, kterými poděkujeme našim příznivcům ve školách. Pokud jde o dobrovolníky z řad studentů, jednali jsme již s gymnáziem i s hotelovou školou, pomoc přislíbila opět i základní škola z Přibyslavi. Ještě několik drobností, dopít kávu a čaj, sebrat drobečky po fakt luxusních tvarohovo-broskvových koláčích a dalších dobrotách a bylo to tu ...
Pepa se usadil pěkně v čele u katedry, Ilonka mu pomohla s popruhy a za malou chvíli se zasedací místností rozezněla muzika. „Ta naše písnička česká, ta je tak hezká, tak hezká ...“, jedna z nejoblíbenějších písniček Karla Hašlera byla první, po ní následovaly další a další lidovky, polky, valčíky i tanga. Postupně se k Pepovi přidávaly hlasy ostatních, někdo zpíval směleji, jiný jen tak brumendo.
Většinu melodií jsme poznali hned po úvodních tónech, vzpomenout si na text byl občas trochu souboj s pamětí, ale nálada byla skvělá a nohy pod stoly podupávaly do taktu. Nezapomněli jsme na řemesla - Co jste hasiči co jste dělali, Stavěli tesaři zedníkům lešení, i čtyři přítomné Marie si přišly na své - Marjánko, pojď se mnou a Marjánko Marjánko Marjánko má... Připomínkou reality byla poslední písnička, to zasedací místností zazněla tklivá melodie se slovy - Už kamarádi pomalu stárnem ..., ale smutno nám nebylo. Pepovi jsme poděkovali srdečným potleskem a určitě si takovou hodinku, plnou krásných českých a moravských písniček, zase někdy zopakujeme.


11. června jsme v Praze navštívili Senát. Tři hodiny utekly jako voda a my ještě jednou děkujeme panu senátorovi Janu Teclovi a jeho paní asistntce Lucii Motlové, jak hezky se o nás starali.
Počet obrázků: 10



Pojďte si s námi procvičit paměť a zkuste zavzpomínat na :
.. otevřete si příspěvek a dozvíte se víc :-)

Ve čtvrtek 23. května odpoledne panoval v okolí Horáckého divadla v Jihlavě i v jeho prostorách čilý ruch. Nekonala se však slavnostní premiéra ani vyhlašování divadelních cen Horác. Naše krajské město a HDJ se staly hostiteli výjimečné události, která se každoročně odehrává v některém krajském městě. Šlo o 21. ročník vyhlášení ocenění s názvem Mosty. Jedná se o projekt Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP), která zastupuje široké spektrum organizací a spolků lidí s různými druhy zdravotních handicapů. NRZP je zástupcem těchto organizací v jednání s Vládním výborem pro zdravotně postižené, spolupracuje s mnoha subjekty a snaží se o zkvalitnění života postižených. Předsedou a dobře slyšitelným hlasem je již dlouhá léta Václav Krása.
Nominace na cenu MOSTY je způsobem, jak veřejně poděkovat a ocenit činnost společností a jednotlivců pro zdravotně handicapované a zvláště prospěšné projekty. Vyhlašují se nominace ve čtyřech kategoriích a při slavnostním setkání jsou oznámena jména vítězů, kteří obdrží hlavní cenu. Ostatní nominovaní dostanou diplom a všichni si vyslechnou zasloužený potlesk a slova poděkování.
Počet obrázků: 6

Osmá hodina ranní odbila a před budovou dopravního terminálu v Havlíčkově Brodě zastavil autobus. Bylo úterý 21. května a početná skupina členů oblastní odbočky SONS Havlíčkův Brod a jejich průvodců se chystala na výlet do arboreta v Luži - Košumberku. Zájem byl tak velký, že původně objednaný dvacetimístný autobus jsme změnili na ten s vyšší kapacitou. Za volantem seděl nám již dobře známý řidič, protože nás na výlet vezl už potřetí. Stejně tak potřetí jsme se vydávali do Luže. Arboretum Hamzovy léčebny je ideální pro procházky, kochání se nejrůznějšími druhy květů, poznávání dřevin celého světa a ten vzdoušek ... Navíc Jana Zavřelová, která v parku pečuje o rostliny, návštěvníky, kulturu, děti ze škol a školek a vůbec o všechno, si na nás ve svém nabitém pracovním programu vždycky najde čas. Před několika týdny nás sama kontaktovala s úžasnou nabídkou a tu jsme si nehodlali nechat ujít.
Právě v úterý 21. května se v Košumberku měla konat akce, nazvaná Květen v květu, při příležitosti Dne botanických zahrad. Patronem arboreta je již dlouhá léta Václav Větvička, jehož jméno určitě nemusím představovat. Hlavní program, kterého se měl pan doktor účastnit, začínal ve čtrnáct hodin. Pro naši skupinu však paní Zavřelová zajistila osobní setkání na dopoledne.
Počet obrázků: 10

Počítadlo zobrazení: 8459