Oblastní odbočka Kyjov
Adresa:
Komenského 617, 697 01 Kyjov
Provozní hodiny:
Odborné sociální poradenství - ambulantní služba
Pondělí 10:00 12:00
Středa 10:00-12:00
Odborné sociální poradenství - terénní služba
čtvrtek 10:00-12:00
Sociálně-aktivizační služby - ambulantní služba
pondělí 9:00-12:00 12:30-16:30
středa 9:00-12:00 12:30-16:30
čtvrtek 9:00-12:00 12:30-15:00
Sociálně-aktivizační služby - terénní služba
Úterý a čtvrtek 8:00-16:30 (dle domluvy)
pátek 9:00-14:00
Kontakty:
na pracovišě:
mail: kyjov@sons.cz
na jednotlivé pracovníky:
Bc. Hana Šrámková, DiS: sociální pracovnice, sociálně-aktivizační služby
tel.:737 100 635, mail: hana.sramkova@sons.cz
Martina Zajdáková: pracovnice v sociálních službách, koordinátorka dobrovolníků
tel.: 770 101 433, mail: martina.zajdakova@sons.cz
Pavel Švorba: předseda
tel.: 603 253 615, mail: pavel.svorba@sons.cz
facebook: https://www.facebook.com/sonskyjov
Lí se Vám naše činnost?
|
|
![]() |
V roce 2025 naši činnost podpořili:
města:

Kyjov
obce:

Kostelec Velká nad Veličkou Žarošice
Počítadlo zobrazení: 20282
Příspěvky
1.3. v 10:00 hodin
Literární setkání online formou
1.3. ve 13:00 hodin
Klubové setkání online formou
8.3. ve 13:00 hodin
Klubové setkání online formou
Online soutěž o nejkrásnějí recitovanou báseň k MDŽ. Připravte si báseň, kterou nám zarecitujete, těšíme se na přednes nejen mužů, ale i ženy dostanou příležitost. Nejhezčí vyhrává sladkou odměnu.
8.3. ve 14:00 hodin
Online beseda s Benjamínem Levíčkem, 17tiletým nevidomým studentem o inzulinové pumpě a mobilní aplikaci, díky které se může věnovat všem svým aktivitám.
11.3. v 10:00 hodin
Trénink paměti online formou
15.3. ve 13:00 hodin
Klubové setkání online formou
22.3. ve 13:00 hodin
Klubové setkání online formou
22.3. ve 14:00 hodin
Beseda s pracovníkem TC Olomouc na téma - Poštovní služby a jejich přístupnost, odesílání balíků a poštovních zásilek bez zrakové kontroly.
27.3. v 9:28 hodin
Vítání jara- Horákova jarní Bezdynka v Haluzickém polesí.
Za dodržení aktuálních vládních nařízení směřujících k vaší bezpečnosti se můžete zúčasnit 36. ročníku jarní vycházky ke studánce Bezdynce. Přivítáme jaro a studánku odemkneme. Špekáčky na opečení a domací pochutiny jsou vítány. Odjezd vlakem z kyjovského nádraží v 9:28 hodin do Nemotic. Návrat vlakem z Jestřabic ve 13:27 nebo 15:27 hodin do Kyjova.
29.3. ve 13:00 hodin
Klubové setkání online formou
31.3. ve 13:04 hodin
Vycházka na medvědí česnek do Veselí nad Moravou.
Odjezd vlakem z Kyjova ve 13:04 hodin.
časopis březen 2021
Přímý kontakt s našimi členy, klienty, už nám schází počertech hodně. Osobní kontakt, prima atmosféra při pravidelných aktivitách, kde se pokaždé každý o kousek posune, či jednorázové poznávací, vzdělávací akce nemůže nahradit semo-tamo ucho na telefonu.
V této prapodivně nelehké době jsme vděčni za online setkávání. Jenže, nelze takto komunikovat úplně se všemi našimi milými. Někdo asistivní kompenzační pomůcky nevlastní, někdo potřebuje individuální přístup s těmito novotami, což jsme schopni zajistit. A díky této nové službě kterou zajišťuje naše pracovnice se počet našich pravidelných pondělních online setkávání pravidelně zvyšuje. Každý týden se nám ohlásí nový, zaškolený účastník.
Ale nezústáváme jenom u pravidelného pokecu kde, kdo nebo co, snažíme se minimálně 2x měsíčně tato setkání rozšířit i o besedy. Zveme na ně zajímavé lidi, kteří obohatí náš obzor, kteří svým obsahem přinesou informace využitelné v našich životech a taky účast na těchto besedách nabízíme ostatním zrakově postiženým zájemcům z celé republiky, připojí se k nám i ze Slovenska.
V únoru jsme mezi nás pozvali předsedu Aktiv klubu SONS ČR, z.s. Vojta Železník nám prozradil jak přišel k myšlence sdružit mladé, aktivní, zrakově postižené lidi. Dozvěděli jsme se více o činnostech Aktivklubu, účasti na cestovatelském festivalu, který se uskutečnil v roce 2019 v Olomouci. Poutavé bylo vyprávění o cestách Aktivklubu do zahraničí, především o Miláně a Barceloně. Jelikož se naší online besedy zúčastnili i slovenští zrakově postižení a nebylo jich málo, bylo pro ně překvapující, že mladí "aktivisté" mají za sebou i putování po Velké Fatře.
Druhou pozvanou byla pracovnice Tyflopomůcek v Praze, paní Suková. Tato profesionálka každým coulem velmi hravě odprezentovala nabídku jejich prodejny včetně novinek. Nechyběla ani názorná, zvuková ukázka některých kompenzačních pomůcek a informace o novém přístupu do online prodejny. Docela obsáhlá byla i debata ze strany zúčastněných posluchačů, která bez tří byla rovná třicítka :-). Většina dotazů se kupodivu točila kolem kuchtění, ale jak se ukázalo, byla velkým přínosem pro pána, který zřejmě teprve velmi krátkou dobu přišel o zrak a vyřešil si zde rozhled v oblasti společenských her. A to je přesně ten důvod, proč tématické besedy děláme touto rozšířenou formou - tak u některé neshle!
Počet obrázků: 2
Počet videí: 1
Takové malé zavzpomínání jak jsme na odbočce fungovali před deseti lety. Vzpomínání na to, co jsme prožili, na co jsme vzpomínali a naopak, na co jsme se mohli těšit. Jelikož naše Očko z Kyjova vycházelo čtvrtletně, bylo poměrně obsáhlé a mnozí z vás jej znali v podobě wordové, tak nyní přinášíme vzpomínkové číslo ve zvukové podobě. Jooo, tenkrát jsme ještě kopírovali pásky, něco málo už šlo i na CD, ách ta nostalgie...
Vyhraďte si minimálně dva večery, navařte kotle čaje, zachumlejte se do teplé deky a zaposlouchejte se... přeskakovat je dovoleno :-)
Počet mp3: 2
Na svátek Boženy se v Kyjově trénovala paměť. Vzhledem k nouzovému stavu to nešlo nijak jinak než vyzkoušet online formu. Podařilo se! Pan lektor byl ochotný přijet do Kyjova na odbočku, jelikož není momentálně vybaven výpočetní technikou a nemá zkušenosti s online trénováním. Byl to jeho první online trénink a nabyl další zkušenost, která se mu i přes prvotní trému s tím, jak to bude probíhat a zda-li se vůbec někdo přihlásí, líbila. Přihlásila se překvapivě hezká skupina paměťářů, někteří s námi trénovali úplně poprvé, což bylo velice příjemné překvapení. Členové oblastní odbočky si trénováním paměti procvičili své mozkové závity :-). U některých to bylo znát, že jim trénování přes nepříznivou epidemiologickou situaci chybí. Jestliže se nebudeme nadále moci sejít na klubovně, budeme v tomto online trénování pokračovat i nadále.
Počet obrázků: 2
1.2. v 10:00 hodin
Literární setkání online
Naše úplně první online literární setkání. Dozvíte se určitě
spoustu zajímavostí o knížkách, autorech a jistě padnou i nějaké tipy na dobrou knihu pro Vás.
1.2. ve 13:00 hodin
Klubové setkání online
1.2. ve 14:00 hodin
Online beseda
na téma - Vše o bílých holích. Budeme rádi pokud se zapojíte s vlasními postřehy a zkušenostmi při používání či chůzi s bílou holí.
8.2. ve 13:00 hodin
Klubové setkání online
8.2. ve 14:00 hodin
Online beseda
na téma - Aktivklub SONS ČR, z.s. s předsedou Vojtou Železníkem , který sdružuje aktivní, zrakově postižené osoby se zájmem o nevšední a neotřelé zážitky. Aktivklub je určen všem lidem, kteří se cítí být mladí nejen tělem, ale především duchem.
11.2. v 10:00 hodin
Trénink paměti online
Bude to naše první setkání touto formou, rádi přivítáme i nové zájemce.
15.2. ve 13:00 hodin
Klubové setkání online
22.2. ve 13:00 hodin
Klubové setkání online
22.2. ve 14:00 hodin
online beseda
téma - nabídka kompenzačních pomůcek pro těžce zrakově postižené, z prodejny Tyflopomůcky. Dozvíme se určitě spoustu zajímavých informací a bude dán prostor i na vaše zvídavé dotazy.
časopis únor 2021
4.1. ve 13:00 hodin
Klubové online setkání
11.1. ve 13:00 hodin
Klubové online setkání
18.1. ve 13:00 hodin
Klubové online setkání
25.1. ve 13:00 hodin
Klubové online setkání
26.1. ve 14:00 hodin
Beseda s Jaroslavem Kavanem, firma ADAPTECH na téma -
Všední dny v nevšední práci. Aneb pohled do zákulisí výroby pomůcek. Beseda, kde se zábavnou formou dozvíte vše co předchází dodání speciálních pomůcek až k Vám domů.
časopis leden 2021
21. prosince jsme na pravidelném online setkání s našimi členy ukončili rok 2020. Poněkud netradičně, ostatně tak, jak netradičně jsme jej skoro celý trávili.
Pracovníci jsme se sešli na pracovišti a v úvodu jsme my reálně, pro ostatní pouze zvukově připili na lepší zítřky! Padlo jedno šáňo a také jedna příjemná zpráva - Městské kulturní středisko v Kyjově pořádalo každou adventní neděli Adventní koncert ze střechy Domu kultury. Během čtyř neděl se na střeše vystřídalo několik hudebních či pěveckých těles a ta svá vystoupění vždy věnovala některé z kyjovských organizací. A právě na zlatou adventní neděli děti ze ZUŠ Kyjov hrály a zpívaly pro naši organizaci. Bylo to velmi milé, příjemné pro nás. Takže jsme o tom všechny informovali a nahrávku jim přeposlali.
Jinak se koledovalo, vánočkovalo, prostě příjemné dvouhodinové setkání bez obrazu, pouze s hlasem. Budeme se těšit na reálné stisky rukou a klábosení z oka do oka.
Počet obrázků: 2
V prosinci jsme ještě stihli se společně sejít na výtvarné dílně a vyrobit si malého andělíčka z přírodních materiálů. Tělíčko bylo z malých větviček břízy, hlavička dřevěná a křídélka z husího peří. Nápomocni byli asistenti, kteří pomohli nevidomým tvůrcům vše slepit tavnou pistolí. Všechno nelze dělat bez kontroly zraku a hlavně bezpečně. A práce s tavnou pistolí je jedna z těchto činností. Proto si vážíme každého dobrovolníka, který je ochoten pomoci k radosti těch, kteří pomoc potřebují.
Počet obrázků: 4
Letos nám toho nebylo dopřáno mnoho. Nebylo možné se ani sejít s našimi členy na vánoční besídce, kde si vzájemně popřejene hezké svátky, rozdáme dárečky, odměníme co se dá, vše zpestříme kulturou. Takže letos sice bez setkání, ale nechtěli jsme naše členy ochudit o to popřání. Každý proto dostal do poštovní schránky tištěné přání i v Braillově písmu a v další várce pak poštou šlo dárkově balená bublinková obálka s malým dárkem - jak jinak, než že jsme rozdávali desinfekci, kterou nám obratem dodal Honza Pakoš z ústředí v Praze.
Aspoň takovým způsobem jsme chtěli dát najevo, že na naše v této nelehké době myslíme a vážíme si je.
Počet obrázků: 4
časopis prosinec 2020
Tuto výzvu jsme vyhlásili pro naše členy, ale zapojit se můžete i vy. Naučte se text jazykolamů, nahrajte píseň a pošlete nám :-) Text a melodie níže.
Počet videí: 1
3.12. od 10:00 do 15:00 hodin
Setkání se členy "Přes dveře" za účelem platby a předání kalendářů na rok 2021
7.12. ve 13:00 hodin
klubové setkání v Kyjově formou online
7.12. ve 14:00 hodin
Online beseda s Mgr. Lukášem Otáhalem na téma "Chytrá domácnost". V návaznosti na ní pak proběhne diskuze jak máme vyřešenou vlastní domácnost spotřebiči přívětivími k nevidomým.
14.12. ve 13:00 hodin
klubové setkání v Kyjově formou online na téma: vše o bílé holi
16.12. v 10:00 hodin
Fitt club
16.12 ve 14:00 hodin
Výtvarná dílna
21.12. ve 13:00 hodin
klubové setkání v Kyjově formou online na téma: vánoce
Adventní Informátor
Besedu s Karlem Giebischem jsme měli naplánovanou na březen. Jenže díky pandemii se nekonala, tak jako ta v náhradním termínu na podzim. Ale sliby se maj plnit a nejen o vánocích. Tak aspoň některé jsme dotáhly do konce.
Počet obrázků: 3
Počet mp3: 1
Bohužel, z důvodu vládních opatření a nejisté době musíme plánovaný koncert na 6. listopadu zrušit.
Marty Bianko přislíbil účast v roce příštím, takže o jeho nádherné písně nepřijdete. Už nyní se těšíme spolu s vámi.
2.11. ve 13:00 hodin
Klubové setkání v Kyjově, zkušebně formou online
9.11. ve 13:00 hodin
Klubové setkání v Kyjově formou online
10.11. ve 14:00 hodin
Online beseda s Karlem Giebischem
Program besedy: zajímavostí a vychytávky pro zrakově hendikepované, které určitě oceníte:
1. Stručný rozdíl mezi telefony iPhone a Android., můžeme podiskutovat, které zařízení je lepší, horší
a proč.
2. Představím vám stručně unikátní navigační systém Right Hear, který momentálně plánuji rozšiřovat
s výrobcem i do ČR
3. Vysvětlíme si, jak funguje datová schránka a proč se v této době hodí tuto schránku mít, jak ji
zřídit.
4. Popovídáme si o unikátním zařízení na detekci překážek na základě ultrazvukového senzoru
náramku Sunu Band včetně toho, jaké inovace se v této oblasti chystají.
16.11 Prezidentské volno
Kontaktní den se přesouvá na středu 18.11.
18.11 ve 13:00 hodin
Klubové setkání v Kyjově formou online
Témata k diskuzi:
1. Mobilní operátoři v ČR
2. Internetové připojení, wifi, využití datového přenosu, kabelovka ve vaší obci
3. Vaše oblíbené internetové stránky, které by jste rádi doporučili ostatním
4. Vaše oblíbené aplikace v mobilním telefonu, které by jste
rádi doporučili ostatním.
23.11. ve 13:00 hodin
Klubové setkání v Kyjově formou online
Témata k diskuzi:
- Digitální internetová knihovna- KTN
- Knižní novinky
- Vzájemná doporučení na zvukové knihy
- Vaše oblíbená kniha
30.11. ve 13:00 hodin
Klubové setkání v Kyjově formou online
Téma k diskuzi: Sociálně-právní poradenství
Prosíme, aby jste nás informovali do 25.11., jestliže máte nějaké konkrétní téma, problém, dotaz či podmět k projednání.
časopis listopad 2020
Počítadlo zobrazení: 20282


