Oblastní odbočka Plzeň
...............POMOZTE.................
Jsme SONS, oblastní odbočka Plzeň,
která pomáhá desítkám nevidomým a slabozrakým občanům z Plzně a okolí tím, že je zapojuje do kulturního života. Navštěvujeme divadla, pořádáme přednášky, chodíme cvičit na jógu, pořádáme procházky po Plzni, jednou měsíčně se setkáváme v naší klubovně u příjemné hudby a kávy. Jelikož jsme finančně odkázáni na dotace od měst, obcí a soukromých firem, jejichž loga najdete níže, chceme vás zde poprosit o dar na náš bankovní účet nebo jakoukoliv výpomoc, ať už dobrovolnickou činnost nebo darování poukazů, drogerie, kancelářských potřeb, vitamínů, kávy, čaje a podobně. Více o našich aktivitách se dočtete v našem měsíčním Informáčku nebo na facebookových stránkách.
Pokud se vám líbí naše činnost a chcete podpořit naše aktivity můžete přispět libovolnou částkou na náš účet:
205188908/0300
Nebo se můžete obrátit s jinou pomocí na naše zaměstnance.
Předem chceme všem moc poděkovat.
Kontakt na jednotlivé pracovníky, fb a www stránky, adresa a provozní hodiny naší odbočky v Plzni:
předseda a vedoucí: Milan Včelák
tel.: 778 412 705, mail: vcelak@sons.cz
administrativní pracovnice: Sabrina Zikánová
tel.: 605 591 794, mail: zikanova@sons.cz
facebook: https://www.facebook.com/SjednocenaOrganizaceNevidomychASlabozrakychCr
www: https://www.sons.cz/plzenjih
Fotky: https://sonsplzen.rajce.idnes.cz/
Tomanova 5, 301 00 Plzeň
Pondělí | 9:00 - 12:00 a 14:00 - 16:30 | |
Úterý a Středa | 10:00 - 14:00 | |
Ostatní dny | dle telefonické dohody |
Činnost oblastní odbočky v roce 2024 podpořili:
VOCHOC TRADE s.r.o. | Město Starý Plzenec | Město Blovice | Město Spálené Poříčí | Obec Chotěšov u Stoda |
Obec Šťáhlavy | Obec Merklín | Obec Zdemyslice | Obec Nový Kramolín | Městský obvod Plzeň 3 |
Plzeňský kraj | Obec Štěnovice | Město Stod | Tesco Rokycanská | Městský obvod Plzeň 2 |
Aktivity spolku jsou realizovány za finančního přispění Úřadu vlády Českérepubliky.
Aktivity a zveřejňované texty nereprezentují názor Úřadu vlády České republiky, který zároveň neodpovídá za jejich obsah.
PRO NAŠE ČLENY V ROCE 2024 NABÍZÍME
měsíční klubový časopis Informáček, který vám zašleme buď poštou na adresu nebo na e-mail
každé úterý máme v klubovně dopolední klub s posezením u kávy
jednou týdně chodíme cvičit na pásy H.E.A.T
během celého roku můžete využít služby v posilovně Kotelna na Slovanech
chodíme hrát bowling do restauraci Éčko na Slovanech
každé pondělí v měsíci můžete využít kondiční dvičení v tělocvičně na Klatovské třídě 51
máme roční členský poplatek 100,- Kč
dvakrát do měsíce pořádáme v naší klubovně trénování paměti
v jarním období chodíme na komentované procházky
organizujeme letní pobyty například do lázeňských měst (s dopravou zdarma)
dle sezóny a případných dotací návštěvy divadel, výstav, komentovaných prohlídek, přednášek
jednou do měsíce se setkáváme v klubovně na přátelském posezení se členy za doprovodu hudby a menšího občerstvení
POKUD MÁTE JAKÝKOLIV DOTAZ OHLEDNĚ POŘÁDÁNÝCH AKCÍ, OBRAŤTE SE PROSÍM NA NAŠE ZAMĚSTNANCE Oblastní odbočky Plzeň, Tomanova 5, na telefonním čísle: 605 591 794
Na našich stránkách si níže můžete přečíst nebo stáhnout všechna doposud vydaná čísla Informáčku.
Počítadlo zobrazení: 6347
Příspěvky
Začátek třetích Dnů umění nevidomých v Plzni máme za sebou a můžu upřímně zkonstatovat, že jsou rok od roku lepší. I letos se nám povedlo zaujmout nejednoho žáka výkladem, někomu zpříjemnit den masáží nebo být nápomocný vyšetřením zrakové kondice. Účast byla velká, během festivalu nás překvapil i zájem České televize o reportáž a na závěr večera proběhla komorní vernisáž. Všem, kdo se podíleli na festivalu, moc děkujeme, veškeré pomoci si moc vážíme a já můžu už jen podotknout, že se těšíme na příští rok. Zde si můžete prohlédnout pár fotografií zachycujících průběh Festivalu Dny umění nevidomých ve Studijní a vědecké knihovně Plzeň, kde ještě můžete do 29.9. navštívit výstavu obrazů paní Bendové. WORKSHOP TyfloCentrum Plzeň o.p.s. Tyfloservis Ball Beverage Packaging Czech Republic Zš a Mš pro zrakově postižené Lions Club Plzeň Bohemia Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje Děkujeme.
Jeden krásný den v klubovně s velice ochotnými fotografy Irena Karpíšková a David Švarc, kterým moc děkujeme za krásné fotografie, jak z přátelského posezení, tak fotografie našich členů, které uvidíte na Dny umění nevidomých. Ještě jednou moc děkujeme a vážíme si vaší ochoty.
Počet obrázků: 10
Festival Dny umění nevidomých se bude konat v prostorách plzeňské Vědecké knihovny. Program festivalu se skládá ze dvou částí.
První částí festivalu je workshop, který se koná 12.9. 2023 od 10:00 do 14:00 hodin. Můžete se na něm těšit na prezentaci Plzeňské odbočky s výstavou několika portrétů našich členů a informacemi o nich, nebo třeba na masáž krční páteře nevidomým masérem. Lions club Plzeň Bohemia a Optik Studio Švarc vám nabídnou vyšetření zrakové kondice, u Tyflocentra se můžete zabavit například simulovanou zvukovou střelbou na terč a u Tyfloservisu budete mít možnost si vyzkoušet, jak při ztrátě zraku zvládat různé praktické dovednosti.
Teď už k druhé části festivalu, kterou je výstava obrazů od slabozraké malířky Mgr. Jaroslavy Bendové. Výstava proběhne od 12. do 29.9. v prostorách Vědecké knihovny. Obrazy jsou malované barevným voskem, tato technika se také nazývá enkaustika. Výstava bude zahájena od 17:00 hodin 12.9. 2023 komornější vernisáží, během které váš sluch potěší zpěvem děti ze Základní a mateřské školy pro postižené a vady řeči Plzeň.
Závěrem už jen podotknu, že cílem festivalu Dny umění nevidomých je představit nejširší veřejnosti zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý člověk má ztížené možnosti vidění, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti.
Doufáme, že tohoto cíle dosáhneme a bude se vám festival moc líbit.
Milí členové,
z důvodu čerpání dovolené bude naše oblastní odbočka v Plzni od 3. do 7. července uzavřena. V neodkladných záležitostech nás prosím kontaktujte telefonicky.
Se svým hendikepem nebuď sám
Když jsem před devíti lety ztratila schopnost číst a psát, a všechno kolem bylo nezřetelné, myslela jsem, že všechny hezké věci v mém životě už skončily – dovolené, výlety, divadlo, knihy. Naštěstí tomu tak nebylo, díky mému očnímu lékaři jsem získala informace i kontakty na organizace SONS a Tyflocentrum. Stala jsem se aktivní členkou SONS (dříve PM) a rovněž činnou klientkou Tyflocentra. A všechny ty hezké věci se mi vrátily, opět mohu jezdit na výlety, navštěvovat divadlo i různé kulturní akce a rekondiční pobyty. To vše nám obě organizace poskytují. A to není zdaleka všechno, co svým členům či klientům nabízejí. Jsou zde různá cvičení a sporty, výtvarná tvorba i výuka cizích jazyků. Stejně důležité je pro nás pravidelné setkávání v naší klubovně. Popovídáme si a vzájemně se podpoříme. V obou organizacích jsem našla nové přátele, se kterými ráda trávím čas se zábavou i kulturou. A všem, kteří jsou se svým hendikepem sami, bych chtěla vzkázat, aby se zapojili mezi nás, neboť pospolitost a přátelství jsou pro nás zvláště důležité!
Marie Procházková, členka
Komentovaná procházka zaměřená na historii plzeňských hospůdek
Přístup společnosti ke zrakově postiženým
Po téměř deseti letech se zrakovým postižením a bílou holí jsem se setkala s různými situacemi a zážitky v přístupu veřejnosti ke zrakově postiženým. V naprosté většině mohu tento přístup okolí hodnotit kladně, lidé jsou vstřícní, milí a ochotní pomoci. Setkávám se s tím hlavně při nakupování v obchodních centrech, kde není někdy snadné zboží nalézt. Ochtoní lidé poradí, přečtou, o jakou příchuť pomazánkového másla jde, v regále s kořením jsou ochotni s emnou hledat potřebnou majoránku. A když vidí, jak s lupou v ruce bezradně stojím, sami pomoc nabídnou. Úplně jednoznačné to však přece není. Setkala jsem se také u dotazu na cenu ovoce s odpovědí „Máte to tam napsané!“ Pracovnice obchodu měla asi špatný den, třeba se ráno doma nepohodli, ale přece…
Co mohu opravdu pochválit je přístup pracovníků na pokladnách. Peníze mi občas dělají problém, ale už několikrát se mi stalo, že mě u pokladny upozornili, že platím moc a peníze mi vrátili. Nedávno jsem zaměnila pětistovku za dvoustovku a pokladník vietnsmké národnosti mě na to upozornil a peníze mi vrátil. Je to opravdu potěšující a nejen po té materiální stránce. Problémy nebývají pouze v obchodech ale také v dopravních prostředcích. Převážná většina cestujících ihned vstane a uvolní místo. Také se mi ale stalo, že jsme stála tři stanice u seícího mladého, černě zakukleného muže, který byl zahleděn do mobilu nebo tabletu. I když byl asi hodně zaměstnaný, svému okolí bychom měli věnovat alespoň minimální pozornost.
Nepěkný zážitek jsem měla také při sestupování ze schůdků tramvaje. Sestupuji pomalu a asi trochu neobratně a asi jsem brzdila za mnou stojícího statného mladíka. Dost hrubě mne popostrčil a mumlal něco o zdržování. Asi někam moc spěchal, ale přece ….. Abych ale nekřivdila mladíkům v černých kapucách, kterých se někdy leknu. Nedávno ke mně takový přistoupil, když jsem stála nerozhodně na chodníku a netroufala si přejít na druhou stranu. Mladík mě vzal jemně pod paží, převedl mne a hezky se se mnou rozloučil. Vůbec ho nenapadlo ukrást mi moji kabelku.
Takový je život zrakově (i jinak) postižených. Vstřícných, ochotných a empatických lidí je většina a my jim za to děkujeme.
M.P., SONS
Počítadlo zobrazení: 6347