Oblastní odbočka Plzeň

 

...............POMOZTE.................

Jsme SONS, oblastní odbočka Plzeň,

která pomáhá desítkám nevidomým a slabozrakým občanům z Plzně a okolí tím, že je zapojuje do kulturního života. Navštěvujeme divadla, pořádáme přednášky, chodíme cvičit na jógu, pořádáme procházky po Plzni, jednou měsíčně se setkáváme v naší klubovně u příjemné hudby a kávy. Jelikož jsme finančně odkázáni na dotace od měst, obcí a soukromých firem, jejichž loga najdete níže, chceme vás zde poprosit o dar na náš bankovní účet nebo jakoukoliv výpomoc, ať už dobrovolnickou činnost nebo darování poukazů, drogerie, kancelářských potřeb, vitamínů, kávy, čaje a podobně. Více o našich aktivitách se dočtete v našem měsíčním Informáčku nebo na facebookových stránkách. 

Pokud se vám líbí naše činnost a chcete podpořit naše aktivity můžete přispět libovolnou částkou na náš účet:

 205188908/0300

Nebo se můžete obrátit s jinou pomocí na naše zaměstnance.

Předem chceme všem moc poděkovat.

Kontakt na jednotlivé pracovníky, fb a www stránky, adresa a provozní hodiny naší odbočky v Plzni:

předseda a vedoucí: Milan Včelák
tel.: 778 412 705, mail: vcelak@sons.cz

administrativní pracovnice: Sabrina Zikánová
tel.: 605 591 794, mail: zikanova@sons.cz

facebook: https://www.facebook.com/SjednocenaOrganizaceNevidomychASlabozrakychCr

www: https://www.sons.cz/plzenjih

Fotky: https://sonsplzen.rajce.idnes.cz/

Tomanova 5, 301 00 Plzeň

Pondělí 9:00 - 12:00 a 14:00 - 16:30
Středa a Čtvrtek 10:00 - 14:00
Ostatní dny dle telefonické dohody
Činnost oblastní odbočky v roce 2022 podpořili:
vochoc     Blovice    Spálené poříčí   chotesov
VOCHOC TRADE s.r.o.   Fuji Koyo Czech, s.r.o.   Město Blovice   Město Spálené Poříčí   Obec Chotěšov
erb_stahlavy   merklin   zdemyslice   novy-kramolin.png   logo umo 3
Obec Šťáhlavy   Obec Merklín   Obec Zdemyslice   Obec Nový Kramolín   Městský obvod Plzeň 3
znakpk   erb-stenovice      
Plzeňský kraj   Obec Štěnovice   Česká spořitelna   Tesco Rokycanská   Městský obvod Plzeň 2
  stažený soubor   https://www.faencyfries.cz/  
Městský obvod Plzeň 1   ZEMAN maso - uzeniny, a.s.   Faency Fries

Bread Hause 

pekárna 

  Plzeňská teplárenská 
    https://www.chodskadevelop.cz/   https://www.vs-cerchov.cz/

 
    Prvni Chodska develop   Výrobní společnost Čerchov a.s.

Ball 

Výrobce plechovek

  Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje

 

 

 

Na našich stránkách si níže můžete přečíst nebo stáhnout všechna doposud vydaná čísla Informáčku.


Počítadlo zobrazení: 5062

Příspěvky

Publikováno 05.09.2023 11:09, Plzeň jih Odbočka

Jeden krásný den v klubovně.

Jeden krásný den v klubovně s velice ochotnými fotografy Irena Karpíšková a David Švarc, kterým moc děkujeme za krásné fotografie, jak z přátelského posezení, tak fotografie našich členů, které uvidíte na Dny umění nevidomých. Ještě jednou moc děkujeme a vážíme si vaší ochoty.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 29.08.2023 11:56, Plzeň jih Odbočka

Festival Dny umění nevidomých

Obrázek

workshop DUN LETÁK                

Festival Dny umění nevidomých se bude konat v prostorách plzeňské Vědecké knihovny. Program festivalu se skládá ze dvou částí.

První částí festivalu je workshop, který se koná 12.9. 2023 od 10:00 do 14:00 hodin. Můžete se na něm těšit na prezentaci Plzeňské odbočky s výstavou několika portrétů našich členů a informacemi o nich, nebo třeba na masáž krční páteře nevidomým masérem. Lions club Plzeň Bohemia a Optik Studio Švarc vám nabídnou vyšetření zrakové kondice, u Tyflocentra se můžete zabavit například simulovanou zvukovou střelbou na terč a u Tyfloservisu budete mít možnost si vyzkoušet, jak při ztrátě zraku zvládat různé praktické dovednosti.

Teď už k druhé části festivalu, kterou je výstava obrazů od slabozraké malířky Mgr. Jaroslavy Bendové. Výstava proběhne od 12. do 29.9. v prostorách Vědecké knihovny. Obrazy jsou malované barevným voskem, tato technika se také nazývá enkaustika. Výstava bude zahájena od 17:00 hodin 12.9. 2023 komornější vernisáží, během které váš sluch potěší zpěvem děti ze Základní a mateřské školy pro postižené a vady řeči Plzeň.

Závěrem už jen podotknu, že cílem festivalu Dny umění nevidomých je představit nejširší veřejnosti zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý člověk má ztížené možnosti vidění, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti.

Doufáme, že tohoto cíle dosáhneme a bude se vám festival moc líbit. 

  

Publikováno 28.08.2023 14:06, Plzeň jih Odbočka

Informáček září 2023


 

Publikováno 24.07.2023 13:30, Plzeň jih Odbočka

Informáček 8/2023


 

Publikováno 29.06.2023 12:42, Plzeň jih Odbočka

Článek od člena


 

Publikováno 29.06.2023 12:41, Plzeň jih Odbočka

!!! POZOR!!!

Milí členové,

z důvodu čerpání dovolené bude naše oblastní odbočka v Plzni od 3. do 7. července uzavřena. V neodkladných záležitostech nás prosím kontaktujte telefonicky. 

Publikováno 29.06.2023 12:39, Plzeň jih Odbočka

Informáček 7/2023


 

Publikováno 29.05.2023 11:09, Plzeň jih Odbočka

Článek od čleky

 

Se svým hendikepem nebuď sám

Když jsem před devíti lety ztratila schopnost číst a psát, a všechno kolem bylo nezřetelné, myslela jsem, že všechny hezké věci v mém životě už skončily – dovolené, výlety, divadlo, knihy. Naštěstí tomu tak nebylo, díky mému očnímu lékaři jsem získala informace i kontakty na organizace SONS a Tyflocentrum. Stala jsem se aktivní členkou SONS (dříve PM) a rovněž činnou klientkou Tyflocentra. A všechny ty hezké věci se mi vrátily, opět mohu jezdit na výlety, navštěvovat divadlo i různé kulturní akce a rekondiční pobyty. To vše nám obě organizace poskytují. A to není zdaleka všechno, co svým členům či klientům nabízejí. Jsou zde různá cvičení a sporty, výtvarná tvorba i výuka cizích jazyků. Stejně důležité je pro nás pravidelné setkávání v naší klubovně. Popovídáme si a vzájemně se podpoříme. V obou organizacích jsem našla nové přátele, se kterými ráda trávím čas se zábavou i kulturou. A všem, kteří jsou se svým hendikepem sami, bych chtěla vzkázat, aby se zapojili mezi nás, neboť pospolitost a přátelství jsou pro nás zvláště důležité!

Marie Procházková, členka

  

Publikováno 29.05.2023 11:07, Plzeň jih Odbočka

Informáček 6/2023


 

Publikováno 26.04.2023 11:10, Plzeň jih Odbočka

Článek od člena - Drobné radosti života

Obrázek
 

Publikováno 26.04.2023 11:08, Plzeň jih Odbočka

Komentovaná procházka zaměřená na historii plzeňských hospůdek

Obrázek
 

Publikováno 26.04.2023 11:07, Plzeň jih Odbočka

Informáček 5/2023


 

Publikováno 13.04.2023 12:15, Plzeň jih Odbočka

Historie plzeňského pohostinství

Obrázek

Prezentace1 


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 27.03.2023 15:29, Plzeň jih Odbočka

Článek od člena


 

Publikováno 27.03.2023 15:16, Plzeň jih Odbočka

Informáček duben /2023


 

Publikováno 21.02.2023 14:23, Plzeň jih Odbočka

Informáček březen/2023


 

Publikováno 09.02.2023 11:46, Plzeň jih Odbočka

Článek od členky

Přístup společnosti ke zrakově postiženým

Po téměř deseti letech se zrakovým postižením a bílou holí jsem se setkala s různými situacemi a zážitky v přístupu veřejnosti ke zrakově postiženým. V naprosté většině mohu tento přístup okolí hodnotit kladně, lidé jsou vstřícní, milí a ochotní pomoci. Setkávám se s tím hlavně při nakupování v obchodních centrech, kde není někdy snadné zboží nalézt. Ochtoní lidé poradí, přečtou, o jakou příchuť pomazánkového másla jde, v regále s kořením jsou ochotni s emnou hledat potřebnou majoránku. A když vidí, jak s lupou v ruce bezradně stojím, sami pomoc nabídnou.  Úplně jednoznačné to však přece není. Setkala jsem se také u dotazu na cenu ovoce s odpovědí „Máte to tam napsané!“ Pracovnice obchodu měla asi špatný den, třeba se ráno doma nepohodli, ale přece…

Co mohu opravdu pochválit je přístup pracovníků na pokladnách. Peníze mi občas dělají problém, ale už několikrát se mi stalo, že mě u pokladny upozornili, že platím moc a peníze mi vrátili. Nedávno jsem zaměnila pětistovku za dvoustovku a pokladník vietnsmké národnosti mě na to upozornil a peníze mi vrátil. Je to opravdu potěšující a nejen po té materiální stránce. Problémy nebývají pouze v obchodech ale také v dopravních prostředcích. Převážná většina cestujících ihned vstane a uvolní místo. Také se mi ale stalo, že jsme stála tři stanice u seícího mladého, černě zakukleného muže, který byl zahleděn do mobilu nebo tabletu. I když byl asi hodně zaměstnaný, svému okolí bychom měli věnovat alespoň minimální pozornost.

Nepěkný zážitek jsem měla také při sestupování ze schůdků tramvaje. Sestupuji pomalu a asi trochu neobratně a asi jsem brzdila za mnou stojícího statného mladíka. Dost hrubě mne popostrčil a mumlal něco o zdržování. Asi někam moc spěchal, ale přece ….. Abych ale nekřivdila mladíkům v černých kapucách, kterých se někdy leknu. Nedávno ke mně takový přistoupil, když jsem stála nerozhodně na chodníku a netroufala si přejít na druhou stranu. Mladík mě vzal jemně pod paží, převedl mne a hezky se se mnou rozloučil. Vůbec ho nenapadlo ukrást mi moji kabelku.

Takový je život zrakově (i jinak) postižených. Vstřícných, ochotných a empatických lidí je většina a my jim za to děkujeme.

M.P.,  SONS 

Publikováno 25.01.2023 09:51, Plzeň jih Odbočka

Informáček č.2 2023


 

Publikováno 25.01.2023 09:50, Plzeň jih Odbočka

Článek od člena

Článek od člena

Den bílé hole

V poslední listopadovou sobotu jsme se sešli v naší klubovně SONS, abychom si připomněli Den bílé hole. Bílá hůl se stala symbolem všech nevidomých na celém světě. Vzhlížíme k ní s respektem, je pro nás důležitým pomocníkem. Den bílé hole má vznik ve Spojených státech amerických již v roce 1964 a v naší republice v druhé polovině osmdesátých let minulého století. V našem klubu SONS slavíme tento den každoročně už po mnoho let. Setkání je spojeno s výroční schůzí, při této příležitosti si vyslechneme zprávu o hospodaření klubu a zprávu o činnosti v uplynulém roce. Podařilo se nám uskutečnit některé vydařené akce a zúčastňujeme se také aktivit s bývalou odbočkou Plzeň-jih a také s Tyflocentrem.

Na našem setkání ke „Dni bílé hole“ jsme v našem středu rádi uvítali zástupce bývalé odbočky Plzeň-jih a také ředitelku Tyflocentra, paní H. Dostálovou. Ta nás seznámila se vším, co pro nás v příštím roce Tyflocentrum chystá. Po projevech a sdělených informacích následovalo malé pohoštění a volná zábava s diskusí, připomínkami a také s písničkami. Prožili jsme příjemné setkání, a přitom si připomněli, jak důležitým pomocníkem je pro zrakově postižené bílá hůl. Symbol nevidomých a slabozrakých si zaslouží naši pozornost.

Marie Procházková, členka 

Publikováno 10.01.2023 09:34, Plzeň jih Odbočka

Roční orientační kalendář aktivit odbočky PLZEŇ

Roční orientační kalendář aktivit odbočky PLZEŇ

 

Leden

Angličtina, jóga, H.E.A.T., Trénování paměti, Sanitární den, Babinec

Únor

Angličtina, jóga, H.E.A.T., Bowling, Trénování paměti, přednáška, Kurz o jídle, Babinec

Březen

Angličtina, Jóga, H.E.A.T., Bowling, Trénování paměti, Přednáška, Babinec

Duben 

 Angličtina, jóga, H.E.A.T., Bowling, Trénování paměti, Velikonoční babinec, Jarní komentovaná procházka po Plzni,

Květen

Angličtina, jóga, H.E.A.T., Bowling, Trénování paměti, Výlet, MDŽ, Matiné, Babinec

Červen

Angličtina, jóga, H.E.A.T., Bowling, Trénování paměti, Piknik s koupáním, Babinec

Červenec a Srpen

 Letní pobyty, grilování selete

Září

  Angličtina, jóga, H.E.A.T., Bowling, Trénování paměti, Dny umění nevidomých, Komentovaná prohlídka, Tyfoart ve Vsetíně, Setkání zrakově postižených občanů Plzeňského kraje, Babinec

Říjen

 Angličtina, jóga, H.E.A.T., Bowling, Trénování paměti, Bílá pastelka, komentovaná prohlídka, koncert ke Světovému dni zraku, Oblastní shromáždění OO Plzeň, Babinec

Listopad

 Angličtina, jóga, H.E.A.T., Bowling, Trénování paměti, Den bílé hole, Výlov rybníka, Svatomartinská husa, Den otevřených dveří, Babinec

Prosinec

 Angličtina, jóga, H.E.A.T., Bowling, Trénování paměti, Procházka po vánočních trzích, Besídka s přátelským posezením, Babinec Zobrazena stránka 1 z 6 (celkem 115 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 6

Počítadlo zobrazení: 5062