Dny umění nevidomých na Moravě 2018

 
Publikováno 05.11.2018 10:35, Dagmar Filgasová

Muzika Pro Sancta Cecilia nadchla Slovácko

Obrázek

Kostel svatého Ducha ve Starém Městě u Uherského Hradiště přivítal dne 12.10.2018 v podvečer známý vokální soubor zrakově postižených umělců - Muzika Pro Sancta Cecilia. Zpěváci a hudebníci z celé republiky provedli přítomné diváky nádhernou směsí gotické, barokní a renesanční hudby přednesené hrou na dobové nástroje, které se linuly spolu s nádhernými hlasy moderním prostorem kostela. S údivem jsme naslouchali krásnému sopránu, který byl podbarven sytými altovými a barytovými tóny dalších členů souboru. Koncert byl rovněž protknut vyprávěním o důležitých svátcích křesťanského roku a závěrečný dlouhotrvající potlesk odměnil účinkující za jejich umělecký výkon.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 11.09.2018 10:13, Dagmar Filgasová

Koncert Radka Žaluda a Filipa Moravce v Kuníně

27. 9. 2018 v 19.00 hodin - Kunín, Kostel Povýšení svatého kříže

 

Festival Dny umění nevidomých (DUN) si klade za cíl představit tvorbu zrakově postižených umělců široké veřejnosti. Na Novojičínsku proběhly během dubna 2018 čtyři hudební večery a výstava fotografií. O koncertech a výstavě fotografií jsme Vás informovali  ZDE: www.sonsnj.cz/cz/20180607-Clanek-o-DUN-2018-na-Novojicinsku

S radostí Vás chceme pozvat do Kunína na závěrečný hudební večer festivalu DUN na Novojičínsku, který zahájí již tradiční historicko-kulturní akci „Růže pro hraběnku“.

KDY:  27. září od 19:00 hod (čtvrtek)

KDE:  kostel Povýšení sv. Kříže v Kuníně

VSTUPNÉ:  dobrovolné

VYSPOUPÍ: Radek Žalud - zpěv, Filip Moravec - kytara

Radek Žalud je nevidomý populární zpěvák, někdy též označovaný jako český Bocelli. Je absolventem konzervatoře Jana Deyla, kde vystudoval kromě klasického zpěvu i hru na akordeon, na klavír a ladění klavírů. Dále je absolventem mnoha mezinárodních mistrovských pěveckých kurzů Maestra Antonia Carangela či Petera Dvorského.

Radek Žalud působí jak na operní, tak na populární či dechové scéně. Na operní scéně si zazpíval např. po boku Evy Urbanové, Petera Dvorského či Dagmar Peckové. Z české populární scény spolupracoval s takovými hvězdami, jako je např. Bára Basiková, Petra Janů, Magda Malá, Aneta Langerová, Petr Malásek, Ondřej Brzobohatý, Jakub Smolík, Dalibor Janda, Daniel Landa či kapela The Taptap.

Filip Moravec vystudoval konzervatoř Jana Deyla v Praze hru na kytaru a vedlejší obor – hru na varhany. Dále pak fakultu AMU v kytarové třídě prof. Milana Zelenky. V minulosti vystupoval u nás, ale i v zahraničí - v Pražském domě v Bruselu, polské Varšavě nebo Frankfurtu nad Mohanem.

Dosud se zúčastnil několika kytarových soutěží: v roce 2002 se stal vítězem celostátní soutěže ZUŠ ve hře na kytaru ve své kategorii, v roce 2007 byl na soutěži konzervatoří v Pardubicích a třikrát se aktivně zúčastnil prestižního Mezinárodního kytarového bienále v Kutné Hoře (2004, 2011, 2015).

Radka Žaluda doprovází od roku 2017. Na programu mají jak písně z klasického repertoáru, tak i populární písně a muzikálové hity.

V současné době se mimo sólo hry věnuje také tvorbě a hraní doprovodů k pop/folk/jazz i vlastním písním a také tvorbě coverů populárních melodií. Vystupuje v duu se zpěvačkou a hraje na elektroakustickou - klasickou kytaru a ukulele.

Skladba programu DUN v Kuníně

J.S. Bach: Ave Maria

A. Stradella: Pieta Signore

G.F. Händel: Ombra mai fu

G. Giordani: Caro mio ben

G. Martini: Plaisir damou

C. Franck: Panis angelicus

A. Dvořák: Biblická píseň č. 4

A. Dvořák: Stará matka

F. Schubert: Ave Mari

K. Svoboda: Ten právě příchozí

 

Přijďte si poslechnout krásnou hudbu a strávit příjemné chvíle v milé společnosti lidí, kterým sice osud mnoho vzal, ale nadělil také talent a touhu rozdávat světu krásu ze svého srdce.

Akce se koná s finanční podporou Moravskoslezského kraje, obce Kunín a ve spolupráci s místní Římskokatolickou farností a zámkem Kunín.

Těšíme se na Vás Martin, Hanka a Petr 

Publikováno 10.09.2018 13:06, Dagmar Filgasová

Koncert Jana Budína a Davida Šugárka v Havířově

14. 9. 2018 v 15.00 hodin - Havířov, Městská knihovna

 

Rádi bychom Vás pozvali na koncert zrakově postižených umělců - Jana Budína ( klarinet) a Davida Šugárka ( klavír ). Přílohou je vložena pozvánka.

Na Vaši účast se těší pořadatelé i členové obočky odbočky Orlová-Havířov. 

Publikováno 04.09.2018 11:53, Dagmar Filgasová

Pozvánka na koncert nevidomého hudebníka Honzy Jareše v Brně

19. 9. 2018 v 17.00 hodin - Brno, Stará radnice, Křišťálový sál

 

Srdečně Vás zveme na koncert nevidomého zpěváka a klavíristy Honzy Jareše, který za doprovodu Tomeše Smetany ( kontrabas ) a Jaromíra Helešice ( bicí ) uvede svůj program "Pojď dál a zpívej."

V příloze naleznete pozvánku.

 

  

25. 8. 2018 v 11.00 hodin - Dolní Lomná, Zážitkové centrum URSUS - vernisáž

25. 8. 2018 - 4. 10. 2018 - Dolní Lomná, Zážitkové centrum URSUS - výstava

 

Srdečně vás zveme do obce, která je proslulá konáním různých hudebních i folklórních festivalů – do Dolní Lomné. Zde zahájíme vernisáží výstavu „cwaků“ pana Lubomíra Pavelčáka – Lichoočko s názvem „ Nevidět neznamená nevnímat“. Po vernisáži bude pokračovat hudební program, v němž se představí nevidomý zpěvák Radek Žalud s kytarovým doprovodem Filipa Moravce.

Podrobnosti naleznete v příloze. 

Publikováno 21.08.2018 12:26, Dagmar Filgasová

Pozvánka na koncert Radka Žaluda a Filipa Moravce v Jablunkově

24. 8. 2018 od 17 hodin - Jablunkov, Světové Muzeum a Knihovna Biblí

Rádi bychom vás pozvali do nádherných prostor Světového Muzea a Knihovny Biblí, kde se představí nevidomý zpěvák Radek Žalud za kytarového doprovodu Filipa Moravce. Účastníci se mohou těšit na skladby z pera J.S. Bacha, A. Stradella, A. Dvořáka, F. Schuberta, K. svobody a dalších. Ještě jedno prvenství je spojeno s konáním festivalu DUN na Moravě v Jablunkově. Můžete jej sledovat on-line na www.Muzeumbible.cz z kteréhokoli koutu naši země. Přijměte proto od nás srdečné pozvání k neobyčejnému zážitku z nejvýchodnějšího města naší vlasti – města Jablunkov.

Těšíme se na setkání s Vámi ať už osobní nebo to zprostředkované pomocí on-line přenosu.

V příloze naleznete pozvánku.

Za odbočku Třinec Marie Miziová 

Publikováno 14.08.2018 10:51, Dagmar Filgasová

Pozvánka na koncert Musica Pro Sacta Cecilia ve Starém Městě

12. 10. 2018 v 18.00 hodin - Staré Město, Kostel Sv. Ducha

Srdečně zveme všechny pracovníky, členy, průvodce a příznivce na závěrečný koncert festivalu Dny umění nevidomých na Moravě. Pozvánku s podrobnými informacemi přikládáme níže a plákát přílohou.

 

Pozvánka

Dny umění nevidomých Staré Město u Uherského Hradiště

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých SONS ČR, z.s. oblastní odbočka Uherské Hradiště vás srdečně zve na závěrečný koncert festivalu Dny umění nevidomých na Moravě, který se uskuteční dne 12. října ve Starém Městě v kostele sv. Ducha a v Jezuitském sklepě tamtéž.

Vystupující:

Musica Pro Sancta Cecilia

Vokálně – instrumentální soubor, který se zaměřuje především na interpretaci hudby z období gotiky, renesance a baroka. V repertoáru má skladby Alessandra Orologia, Melchiora Francka, Tomasa Luis de Victorii, Diega Ortize, Adama Michny z Otradovic, Karla Václava Holana Rovenského, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Claudia Monteverdiho, Archangella Corelliho, Antonia Vivaldiho a řady dalších. Soubor vznikl v roce 1992 na půdě Pražské konzervatoře a ladičské školy Jana Deyla. Dnes v souboru působí 7 absolventů této konzervatoře. Pod současným názvem Musica pro Sancta Cecilia soubor vystupuje od roku 1994.

Cimbálová muzika Falešnica

CM Falešnica ze Slovácka, přesněji okolí Boršic u Blatnice a Blatničky, která vznikla mezi lety 2010 a 2011 vedená nevidomým primášem Radimem Vojtkem hraje a sklízí obrovské uznání na renomovaných folklórních akcích po celé republice. Její nezaměnitelný náboj a pojetí i některých novodobých písní si podmaní každého posluchače a roztančí mnohé lenochy.

 

program akce:

18:00 zahájení

18:10 koncert Musica Pro Sancta Cecilia v kostele sv. Ducha

19:45 posezení s CM Falešnica v Jezuitském sklepě spojené s ochutnávkou vín

Kapacita sklepa je zhruba 130 míst k sezení, takže průvodci a přátelé jsou také srdečně zváni. Velmi snažně prosíme pracovníky všech odboček, aby tuto pozvánku rozeslali všem členům. Na koncert zveme velmi důležité hosty, takže chceme, aby bylo vidět, že dokážeme i velké věci na úrovni. Také všichni pracovníci, pro které tento nápad vznikl, nechť tuto akci berou jako jakousi třešničku a poděkování za velkou spoustu nelehké práce s pořádáním DUNu ve všech koutech Moravy a Slezska. Zatím nenahlášení zájemci nechť nás kontaktují na email: zeleznik@sons.cz nebo na tel: 778768383. Pro nahlášené zájemce je již zajištěno ubytování v ceně 600 Kč vč. snídaně ve dvoulůžkových pokojích, nebo 560 Kč ve třílůžkových pokojích. Také včetně snídaně. Počty a rozložení ubytovaných budeme řešit dodatečně za chodu. Ubytování je zajištěno v hotelu Grand v Uherském Hradišti. http://www.granduh.cz/

 

Vstupné na obě části koncertu je dobrovolné. 

Publikováno 14.08.2018 10:40, Dagmar Filgasová

Pozvánka na koncert Pavly Flámové ve Frýdku-Místku

27. 9. 2018 od 17 hodin - Frýdek- Místek, sál ZUŠ

 

Přijďte si poslechnout soprán Pavly Flámové za klavírního doprovodu Nikol Bókové, které nám předvedou své umění v Základní umělecké škole ve Frýdku-Místku.

Pozvánku naleznete v příloze.

  

Publikováno 14.08.2018 10:29, Dagmar Filgasová

Pozvánka na koncert Aleny Terezie Vítek ve Lhotce nad Bečvou

17. 8. 2018 v 15.30 hodin - Lhotka nad Bečvou, Sportovní areál FC Lhotka n. B.

 

Srdečně vás zveme na koncert nevidomé zpěvačky Alenky Terezie Vítek, který se uskuteční ve sportovním areálu FC Lhotka nad Bečvou. Můžete se těšit na písně z klasické i muzikálové tvorby. Přikládáme pozvánku.

 

  

Publikováno 06.08.2018 12:12, Dagmar Filgasová

Vernisáž obrazů Markéty Evjákové v Jeseníku s názvem

Obrázek

Oblastní odbočka v Jeseníku v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě 2018 zorganizovala vernisáž obrazů nám již dobře známé slabozraké grafičky Markéty Evjákové, o které se dočtete v přiložené zprávě.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 25.07.2018 08:18, Dagmar Filgasová

Pozvánka na cimbálovou muziku Falešnica do Vsetína

Obrázek

9. 8. 2018 od 15 hodin - Vsetín, Domov Harmonie

 

Zveme příznivce cimbálové hudby do vsetínského domova pro seniory, kde nám v rámci Dnů umění nevidomých na Moravě zahraje cimbálová muzika Falešnica z Ostrožska.

V příloze naleznete pozvánku. 

Publikováno 16.07.2018 11:09, Dagmar Filgasová

Koncert cimbálové muziky Falešnica ve Zlíně

Obrázek

Ve zlínské odbočce se v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě sešli členové a milovníci cimbálové muziky, aby si zazpívali a užili si krásnou atmosféru. Přikládame zprávu z odbočky o této akci spolu s několika fotografiemi.


Počet obrázků: 2

 

Obrázek

Níže přikládáme zprávu z oblastní odbočky Olomouc, kde proběhla vernisáž obrazů slabozraké grafičky Markéty Evjákové a kde bude až do konce prázdnin tato výstava ke shlédnutí. Zároveň se dočtete o expozici kreslených vtipů o životě nevidomých, která je umístěna v nedalekém Regionálním centru.

 


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 16.07.2018 09:57, Dagmar Filgasová

Zdařilý koncert Radka Žaluda a Filipa Moravce v Šumperku

Obrázek

Níže naleznete zprávu šumperské odbočky o koncertě Radka Žaluda a Filipa Moravce v klášterním kostele v Šumperku, který se konal v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě.

 

 

 


Počet obrázků: 4

 

Obrázek

Krásná hudba a poutavé vyprávění Jiřího Jelínka nadchly posluchače koncertu v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě v Kroměříži. Zprávu a fotografie z tohoto koncertu naleznete v příloze.


Počet obrázků: 2
Začátek: 31.05.2018
Konec: 31.05.2018
Kde: Kroměříž

 

Publikováno 26.06.2018 09:19, Dagmar Filgasová

Humor poslepu aneb život nevidomých jinak

2. - 28. 7. 2018 - výstava, Regionální centrum Olomouc

 

Zveme vás na výstavu kreslených vtipů o životě nevidomých

Humor o lidech, kterým zrak úplně či částečně chybí, ale i o zraku jako takovém.

I zrakově postižení dokáží brát svůj handicap s humorem, důkazem toho je i tato výstava.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska připravila mezinárodní soutěž kreslených vtipů o světě nevidomých s názvem

Videnie nevidenia – i videnia

Do soutěže bylo přihlášeno několik set námětů.  Díla, která máte možnost si prohlédnout ať už zrakem nebo hmatem na naší výstavě, pochází z 1. ročníku této soutěže.

Uspořádal ji pan Josef Zbranek, ředitel SINA Nitra, n. o. (Strediska integračných aktivít pre zrakovo a viacnásobne postihnutých občanov) a jejím zadáním byl kreslený humor na téma zrakového postižení. Soutěže se zúčastnilo 99 autorů z 32 zemí světa.  Z několika set došlých námětů jich bylo vybráno cca 160. Z nich byly 25 dále vybraným vtipům Slovenskou knihovnou v Levoči zhotoveny reliéfní plastové kontury. Každý z těchto 25 vtipů má popisek ve zvětšeném černotisku a Braillově písmu. Celý soubor je vystavován ve formátu A4. Vtipy s popisky jsou uchyceny na plastovém podkladě v rozměru A3 (na šířku nebo na výšku).
Výstava probíhá v rámci festivalu DUN ve velkých městech Moravy. Je vtipným doplňkem pohledu veřejnosti na život těžce zrakově postižených spoluobčanů.

V příloze naleznete pozvánku na tuto výstavu.

  

Publikováno 25.06.2018 11:18, Dagmar Filgasová

Hejtman Zlínského kraje zahájil výstavu Markéty Evjákové ve Zlíně

Obrázek

Dne 5. 6. 2018 se v knihovně Františka Bartoše ve Zlíně sešla početná skupina členů odbočky SONS ve Zlíně spolu se zástupci Zlínského kraje, aby zahájila výstavu slabozraké grafičky Markéty Evjákové. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek v úvodu vernisáže vyzdvihl význam tvůrčí činnosti osob se zdravotním postižením a poděkoval Markétě Evjákové za její krásná díla.

Barevná díla s motivem ženských postav zaujmou pozorovatele na první pohled a jsou námětem k přemýšlení nad souzněním lidského života s prvky přírody. Vernisáž doplnili svým slovem rovněž radní Zlínského kraje Michaela Blahová, vedoucí odboru kultury Zlínského kraje Radana Habartová a koordinátorka festivalu Dny umění nevidomých na Moravě Dagmar Filgasová. Tóny kytary Zdeňka Hradila podtrhly příjemné odpoledne a přítomní odcházeli s pocitem hezkých chvil strávených s obrazy Markéty Evjákové.


Počet obrázků: 3
Začátek: 05.06.2018
Konec: 05.06.2018
Kde: Zlín

 

Publikováno 20.06.2018 11:42, Dagmar Filgasová

Koncert a promítání Petra Bazaly nadchl obecenstvo v Olomouci

Obrázek

V Domově seniorů Pohoda proběhl nejen koncert na klavír i akordeon v podání Petra Bazaly, ale také jeho zajímavá přednáška, o které se dočtete v níže přiložené zprávě.

 


Počet obrázků: 6
Začátek: 08.06.2018
Konec: 08.06.2018
Kde: Olomouc

 

Obrázek

Nezapomentutelný zážitek si odnesli posluchači z Mozartova sálu díky koncertům Milana Arnera a Stupkova kvarteta.

Zprávu spolu s fotografiemi z této akce naleznete níže.


Počet obrázků: 6
Začátek: 06.06.2018
Konec: 06.06.2018
Kde: Olomouc

 

Publikováno 18.06.2018 12:38, Dagmar Filgasová

Zdařilé akce v rámci festivalu DUN na Novojičínsku

Obrázek

V příloze naleznete zprávu o proběhlých hudebních večerech ve městech Nový Jičín, Kopřivnice, Příbor a Frenštát pod Radhoštěm doprovázené výstavou fotografií „Cwaků“ pana Lubomíra Pavelčáka alias Lichoočka.

 

  Zobrazena stránka 1 z 3 (celkem 58 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3

Počítadlo zobrazení: 1317