Oblastní odbočka Opava

 
Adresa:

Horní náměstí 47, 746 01 Opava

Provozní hodiny sociálně právní poradny:
Pondělí 9:00 - 12:00 a 12:30 - 17:00
Středa 9:00 - 12:00 a 12.30 - 16:00
Čtvrtek 9:00 - 15:00 na objednání
 
Provozní hodiny sociálně aktivizační služby:
Pondělí - Pátek 10:00 - 15:00

 

Kontakt na jednotlivé pracovníky:

vedoucí, sociální pracovnice: Bc. Iveta Čiháčková

telefon: 775 438 157, email: cihackova@sons.cz

 

pracovnice v sociálních službách, koordinátorka dobrovolníků: Jaroslava Sýkorová

telefon: 778 487 416, email: sykorova@sons.cz

 

lektor klubu AJ a PC: Lubomír Khýr

telefon: 724 873 911, email: lubomirkhyr@gmail.com

 

organizační pracovník: Lenka Martínková, email: lmartinkova@sons.cz

 

webová stránka oblastní odbočky: www.sons-opava.cz

facebook: www.facebook.com/sonsopava/

 

Líbí se Vám naše činnost? Chcete podpořit naše aktivity?

Můžete přispět libovolnou částkou na odbočkový účet 381931043/0300.
Děkujeme za vaši přízeň.

 

 

Naše činnost je realizována díky finanční podpoře:
opava_mesto_logo   bela_znak   brumovice

 

dolni_zivotice-jpg   hat
Statutární město Opava   Obec Bělá   Obec Brumovice   Obec Dolní Životice   Obec Hať
Holasovice   Chlebicov_znak   Koberice_znak   kozmice-okres-opava   markvartovice (1)
Obec Holasovice   Obec Chlebičov   Obec Kobeřice   Obec Kozmice   Obec Markvartovice
mokre lazce   nove-sedlice   velke-heraltice   zavada   male-hostice-znak
Obec Mokré Lazce   Obec Nové Sedlice   Obec Velké Heraltice   Obec Závada   Městská část Malé Hoštice
004688        Ing. Alexandr Slabý        
                 
Nadační fond VEOLIA v rámci programu "MiNiGRANTY VEOLIA" přispěl v roce 2022 OO Opava na projekt „Zlepšení zdravotní kondice nevidomých a slabozrakých členů SONS ČR, z.s.“ 
Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky "Světluška" přispěl v roce 2021 OO Opava na projekt "Psychická a fyzická kondice = zdravý životní styl".
             
                 

 


Počítadlo zobrazení: 15562

Příspěvky

Publikováno 14.09.2022 20:07, Odbočka Opava

Jak přečíst web beze zraku?

Nevidomým a slabozrakým lidem, kteří používají běžné počítače vybavené podpůrnými pomůckami, musí být ze zákona přístupné weby krajských úřadů, státních vysokých škol či obcí. Nejlépe jsou na tom ministerstva a úřady zřízené vládou.  

Publikováno 14.09.2022 19:48, Odbočka Opava

Projekt Nevidomý fanoušek

Nevidomý fanoušek tentokrát pozval zrakově handicapované na jednu z největších sportovních událostí tohoto roku – na basketbalový zápas v rámci EuroBasketu 2022 v O2 Aréně v Praze. 

Publikováno 13.09.2022 20:58, Odbočka Opava

Podcast HanáJede

Vážení přátelé, poslechněte si další s podcastů Youradia talk, HanáJede. V této epizodě je hostem nevidomý masér a spoluzakladatel společnosti GiebHelp servis s.r.o., Karel Giebish.

  

Publikováno 13.09.2022 20:53, Odbočka Opava

Podcast Rande naslepo

Vážení přátelé, v této epizodě podcastu Rande naslepo bude tématem vnímání reakcí okolí na oční vadu. 

Publikováno 13.09.2022 20:45, Odbočka Opava

Odstraňování bariér

Vážení přátelé,

naší organizaci se v České republice v posledních pětadvaceti letech podařilo iniciovat vytvoření systému předpisů, týkajících se bezpečného pohybu lidí s těžkým zrakovým handicapem. Počínaje zákony z oblasti stavebnictví a dopravy, přes jejich příslušné prováděcí vyhlášky, až k relevantním technickým normám, které by měly vytvářet podmínky pro podporu samostatnosti při pohybu a při využívání veřejné dopravy slabozrakými a nevidomými lidmi. Při realizaci těchto jednoduchých a laciných, ale docela účinných, bezbariérových úprav však dochází k neúměrnému počtu nesprávných provedení předepsaných úprav.

Vítáme tak vstřícnost České televize, která již potřetí v pořadu ČT1 Černé ovce na zmíněné nedostatky kriticky upozorní. První z těchto nových pořadů byl vysílán ve čtvrtek 8. září 2022 v 17:40 hod. Na termíny vysílání dalších částí s problematikou nedostatků odstraňování bariér pro zrakově postižené vás opět upozorníme.

Zdroj: Metodické centrum odstraňování bariér SONS 

Publikováno 13.09.2022 20:32, Odbočka Opava

Podcast Rande naslepo

Vážení přátelé, v tomto podcastu Rande naslepo si moderátoři povídají o tom, že i lidé se zrakovou vadou nebo úplně nevidomí si dokážou užít výtvarné umění. A co víc, dokonce ho i vytvářet. 

Vědci vzkřísili uměleckou formu známou jako Lithovan a vytvořili dotykovou grafiku, která ilustruje vědecká data zářící ve tmě.

Lithovan je leptané nebo lisované umělecké dílo z velmi tenkého průsvitného porcelánu nebo plastu, které lze jasně vidět pouze při zpětném osvětlení světelným zdrojem. 

Publikováno 13.09.2022 20:12, Odbočka Opava

Městský zpravodaj HLÁSKA

Vážení přátelé,

předkládám vám zářijový městský zpravodaj HLÁSKA ve formátu doc.

Pokud máte zájem dozvědět se o ní více nebo máte chuť si ji prolistovat virtuálně, naleznete ji na přiloženém odkazu: https://www.opava-city.cz/cz/nabidka-temat/media/hlaska/hlaska-9-2022.html

Inspirativní čtení a pěkné dny Vám přeje

Lenka Martínková

administrativní pracovník 

Publikováno 13.09.2022 19:39, Odbočka Opava

Informátor - září 2022

Vážení členové, milí přátelé a příznivci,

přinášíme vám zářijový odbočkový měsíčník INFORMÁTOR ve formátech pdf., docx. a txt.

Věřím, že si v něm každý z vás najde pro sebe tu správnou informaci.

 

Za Oblastní odbočku Opava

Lenka Martínková

administrativní pracovník

INFORMÁTOR ZÁŘÍ 2022, pdf.

INFORMÁTOR ZÁŘÍ 2022, docx.

INFORMÁTOR ZÁŘÍ 2022, txt. 

PŘÍLOHA 60- LET PRÁCE SE ZP  

Publikováno 07.09.2022 22:53, Odbočka Opava

Pokud tohle (ne)vidíte, zbystřete!

Dobrý zrak není samozřejmost. Kvalitu vidění ovlivňuje především člověk sám: životním stylem, spánkem a způsobem, jakým si oči chrání a pečuje o ně. Zajím vás jak vidí např. člověk s odchlípenou sítnicí nebo se zeleným zákalem, či jiným zrakovým postižením? To a mnohem více se dozvíte v následujícím článku.


 

Publikováno 07.09.2022 22:08, Odbočka Opava

Vláda schválila balíček podpory zdravotně znevýhodněných

Mimo jiné se týká příspěvku na mobilitu, zvláštních pomůcek nebo diet

Kabinet schválil 31. srpna několik opatření, která zlepší podporu cílenou na zdravotně znevýhodněné. Jde o pomoc, která reaguje zejména na současný růst cen, a to nejen energií. Součástí balíčku je například zvýšení příspěvku na mobilitu, příspěvku na zaměstnávání OZP nebo úprava příspěvků na zvláštní pomůcky. MPSV se soustředí na pomoc formou cílených nástrojů určených sociálně ohroženým skupinám.

Zvýšení příspěvku na mobilitu pro osoby se zdravotním znevýhodněním

Růst cen pohonných hmot bude zdravotně znevýhodněným kompenzovat příspěvek na mobilitu, který v současné době činí 550 Kč měsíčně a pobírá ho přibližně 260 tisíc osob. Nově vzroste o 350 Kč na 900 Kč a to od splátky za letošní říjen.

 

  

Publikováno 01.09.2022 21:54, Odbočka Opava

Ze života odbočkového

Další z řady exkurzí patřila jednomu ze dvou výrobních závodů české firmy Crystal BOHEMIA, která je nositelem bohaté historie a mimořádné tradice českého křišťálu. Seznámili jsme se s celým procesem výroby křišťálového skla. Dozvěděli jsme se například, že jedna sklenička při výrobě projde rukama až padesáti lidí. Odcházeli jsme obohaceni nejen spoustou zajímavých informací a dojmů, ale také nezbytným nákupem jedinečných dárkových a dekoračních předmětů.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 01.09.2022 21:38, Odbočka Opava

Ze života odbočkového

Navštívili jsme "Historické centrum řemesel a umění" v Lysé nad Labem. Vyzkoušeli jsme si stará řemesla. Mohli jsme si zahrát třeba na dráteníka, uplést si provaz, vyrobit mýdlo, či svíčku nebo vyrazit minci a spoustu dalšího. Prohlídli jsme si také zahrady, kde se pěstují byliny, ovoce a zelenina vše v bio kvalitě. Bylo to skvělé, počasí nám přálo, zkrátka užili jsme si to.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 31.08.2022 10:15, Odbočka Opava

Ze života odbočkového

Podvečerní procházka s průvodcem Poděbrady

Navštívili jsme toto půvabné lázeňské město. Zotavujeme zde nejen svá těla, ale i svou mysl. Vstřebávme jeho úžasnou atmosféru všemi smysly.


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 29.08.2022 14:56, Odbočka Opava

Šedesáté výročí založení první organizace nevidomých v Opavě

Potřeba sounáležitosti od pradávna svádí lidi dohromady. Nejinak tomu je i v moderní době. Obzvláště tehdy, když s někým sdílíme stejné zájmy.

Na konci srpna 2022 uplynulo šedesát let od založení první samostatné organizace zrakově postižených v Opavě.

Do roku 1952 existovaly různé skupiny zdravotně postižených, které se sdružovaly v menších organizacích. Zrakově postižení měli Svaz samostatných slepců, který sídlil v Brně.

V roce 1952 bylo vedením státu rozhodnuto, že se všechny organizace zdravotně postižených sloučí v jednu společnou organizaci. Vznikl Svaz invalidů, ve kterém mělo každé postižení svoji sekci.

Toto uspořádání ale zrakově postiženým vůbec nevyhovovalo. Požadavky vycházející z jejich osobitých potřeb nebyly vždy pochopeny a respektovány. Chyběla dostatečná informovanost, přednost byla dávána početnějším skupinám s jiným zdravotním postižením. Z tohoto důvodu usilovali o osamostatnění.

V Opavě se to částečně podařilo změnit založením první organizace nevidomých, stále však začleněné ve Svazu invalidů. Slavnostní schůze se konala 29. 08. 1962 v dnes již neexistujícím hotelu U červeného raka na Krnovské ulici. Při svém vzniku měla 34 členů.

Jejím prvořadým úkolem byla snaha poskytovat pomoc všem těžce zrakově postiženým z Opavy a okolí. Oslovili přednostu Očního oddělení nemocnice v Opavě, MUDr. Josefa Štefka. Rozvinula se úspěšná spolupráce, která přinesla mnoho dobrých výsledků.

Dalším úkolem bylo vyhledávání vhodného zaměstnání především pro členy. V té době se naskytla příležitost zaměstnat takto zdravotně postižené na telefonních ústřednách jako spojovatele. Po absolvování kurzu byli zaměstnáni v několika podnicích našeho okresu.

Pro společenské vyžití členů se připravovaly různé kulturní akce, odborné a vzdělávací besedy a přednášky. Pořádaly se poznávací a tematické zájezdy, exkurze a ozdravné pobyty. Mladí členové si založili svůj klub mládeže, společně s hudebně-dramatickým souborem.

Po listopadových událostech roku 1989 se objevila možnost realizovat již dříve vzniklé tendence odtrhnout organizaci nevidomých od Svazu invalidů.

Vznikly dvě samostatné organizace – Česká unie nevidomých a slabozrakých a Společnost nevidomých a slabozrakých ČR.

Spojením (16. 06. 1996) do jednotné organizace, Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS), tak obě organizace položily základy pro vznik moderní organizace s profesionálními službami pro těžce zrakově postižené. Činnost organizace se postupně rozvinula do dnešní podoby s bohatým rejstříkem pomoci na všech úrovních potřeb.

Prací naší odbočky jsme si získali dobré jméno nejen u veřejných institucí, na městských a obecních úřadech, ale také u všech zrakově postižených občanů v ČR.

Důkazem toho je, že na Celorepublikovém shromáždění  SONS v roce 2006, bylo svěřeno našemu členu a předsedovi odbočky panu Josefu Stiborskému vedení celé organizace. To trvalo do roku 2012.

V současné době nabízíme a zajišťujeme Odborné sociální poradenství, Sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním znevýhodněním, půjčovnu kompenzačních pomůcek, rekondiční a ozdravné pobyty, dobrovolnou dopomoc, pravidelné kulturní, společenské a sportovní akce, klubovou činnost, atd.

Podílíme se rovněž na odstraňování bariér, např. digitální hlasové majáčky, povelové soupravy pro nevidomé v prostředcích MHD, vodicí linie apod.

Provádíme korekturu Braillových popisků na obalech léků ve spolupráci s Model Obaly, a. s. Poskytujeme konzultace při výrobě plastických map měst a památek.

Pro Městskou knihovnu Petra Bezruče připravujeme popisky digitálních knih v Braillově písmu.

Prezentujeme problematiku zrakového postižení formou besed na školách všech úrovní.

Seznamujeme oftalmology s kompenzačními pomůckami pro ZP hrazenými zdravotními pojišťovnami, včetně jejich předvedení.

Umožňujeme odbornou praxi studentům VŠ a VOŠ na základě uzavřených smluv.

Zdarma vydáváme měsíčník INFORMÁTOR ve zvětšeném tisku, v Braillově písmu i v elektronické podobě. Distribuujeme měsíčník HLÁSKA v Braillově písmu i formou digitálního textu.

Věříme, že jsme tak důstojně navázali na cestu, kterou nám připravili naši předchůdci. Byli jimi:

paní Herta Mošová – Niesnerová, paní Anna Smolínková – Bártková, pan Bohumír Beinhauer, pan Richard Halama, pan Pavel Hečko, pan Stanislav  Kristejn, pan Jiří Křeska, pan Günter Rybka a pan Josef Sommer, kteří tvořili první výbor organizace.

My jim touto připomínkou chceme vyjádřit naše poděkování.

Ze vzpomínek zakládajícího člena pana Güntera Rybky k padesátému výročí založení opavské organizace připravila

Lenka Martínková 

Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením vyhlásil 29. ročník Ceny VVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení.

Cílem je upoutat pozornost médií k tématu zdravotního postižení a jejich prostřednictvím pozitivně ovlivňovat mínění a postoje veřejnosti vůči lidem se zdravotním postižením. 

Slovenský komorní orchestr pokračuje ve své dlouholeté tradici hudebních večerů, které jsou v průběhu sezóny přednostně určeny pro zdravotně postižené návštěvníky. Jsou mezi nimi i skupiny nevidomých a slabozrakých, kteří hudbu slyší, ale mnozí z nich dominantu – bratislavskou Redutu – neviděli a nedokážou si ji představit. Orchestr jim od letošní koncertní sezóny tento zážitek umožní prostřednictvím elektronického mluvícího a dotykového rámu, který vznikl díky finanční podpoře Zurich Insurance Company Ltd. 

Publikováno 23.08.2022 21:56, Odbočka Opava

Případ nevidomých šachistů

Podle štrasburského soudu není přípustné, aby prestiž sportu a v návaznosti na to i nastavení odměn závisely pouze na tom, zda ho provozují osoby bez postižení nebo s postižením. 

Elektromobily bez varovného systému jsou riziko. Vozů bez tohoto systému se v Česku stále pohybuje kolem pěti tisíc. Někteří účastníci provozu jsou tak pořád v ohrožení, zejména  nevidomí, neslyšící i nepozorní chodci... 

Publikováno 23.08.2022 21:40, Odbočka Opava

Šílené léčivé praktiky středověku.

Zajímá vás, jak středověcí lékaři přistupovali k léčbě šedého zákalu? Také o dalších šílených léčivých praktikách středověku se dočtete nejen v přiloženém článku, ale i v jeho zdroji. Zobrazena stránka 4 z 15 (celkem 282 záznamů)
Jít na stránku: 1 .. 2 3 4 5 6 .. 10 .. 15

Počítadlo zobrazení: 15562