Oblastní odbočka Opava

 
Adresa:

Horní náměstí 47, 746 01 Opava

Provozní hodiny sociálně právní poradny:
Pondělí 9:00 - 12:00 a 12:30 - 17:00
Středa 9:00 - 12:00 a 12.30 - 16:00
Čtvrtek 9:00 - 15:00 na objednání
 
Provozní hodiny sociálně aktivizační služby:
Pondělí - Pátek 10:00 - 15:00

 

Kontakt na jednotlivé pracovníky:

vedoucí, sociální pracovnice: Bc. Iveta Čiháčková

telefon: 775 438 157, email: cihackova@sons.cz

 

pracovnice v sociálních službách, koordinátorka dobrovolníků: Jaroslava Sýkorová

telefon: 778 487 416, email: sykorova@sons.cz

 

lektor klubu AJ a PC: Lubomír Khýr

telefon: 724 873 911, email: lubomirkhyr@gmail.com

 

organizační pracovník: Lenka Martínková, email: lmartinkova@sons.cz

 

webová stránka oblastní odbočky: www.sons-opava.cz

facebook: www.facebook.com/sonsopava/

 

Líbí se Vám naše činnost? Chcete podpořit naše aktivity?

Můžete přispět libovolnou částkou na odbočkový účet 381931043/0300.
Děkujeme za vaši přízeň.

 

 

Naše činnost je realizována díky finanční podpoře:
opava_mesto_logo   bela_znak   brumovice

 

dolni_zivotice-jpg   hat
Statutární město Opava   Obec Bělá   Obec Brumovice   Obec Dolní Životice   Obec Hať
Holasovice   Chlebicov_znak   Koberice_znak   kozmice-okres-opava   markvartovice (1)
Obec Holasovice   Obec Chlebičov   Obec Kobeřice   Obec Kozmice   Obec Markvartovice
mokre lazce   nove-sedlice   velke-heraltice   zavada   male-hostice-znak
Obec Mokré Lazce   Obec Nové Sedlice   Obec Velké Heraltice   Obec Závada   Městská část Malé Hoštice
004688        Ing. Alexandr Slabý        
                 
Nadační fond VEOLIA v rámci programu "MiNiGRANTY VEOLIA" přispěl v roce 2022 OO Opava na projekt „Zlepšení zdravotní kondice nevidomých a slabozrakých členů SONS ČR, z.s.“ 
Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky "Světluška" přispěl v roce 2021 OO Opava na projekt "Psychická a fyzická kondice = zdravý životní styl".
             
                 

 


Počítadlo zobrazení: 15482

Příspěvky

Publikováno 01.11.2022 22:03, Odbočka Opava

Online konference INSPO a Agora už ve čtvrtek

Konference INSPO a Agora o technologiích pro osoby se specifickými potřebami proběhnou formou živého vysílání ve čtvrtek 3. listopadu 2022. INSPO od 10.00 do 12:00 a Agora, která je zaměřena na uživatele se zrakovým postižením, od 13.00 do 15:00 hodin.

Jaký program pro vás pořadatelé připravili se dozvíte po otevření přiloženého odkazu. Těšit se můžete například na příspěvek o mobilních hrách pro nevidomé a spostu dalších zajímavých informací. 

Publikováno 01.11.2022 21:24, Odbočka Opava

Podcast Rande naslepo

Tato epizoda je jubilejním dílem dvouleté snahy přiblížit jednotlivé aspekty života se zrakovou vadou nejen vážně, ale i s humorem a nadhledem. 

Publikováno 31.10.2022 23:31, Odbočka Opava

Dotýkat se je dovoleno

Ještě do 6. listopadu je v chebském muzeu přístupná výstava Slepotou život nekončí. Široká veřejnost tady má možnost seznámit se s pomůckami, které nevidomým a slabozrakým ulehčují život, nebo také zkracují dlouhou chvíli v podobě knih, obrázků či stolních her. 

Publikováno 31.10.2022 23:20, Odbočka Opava

Stolní tenis hrají i nevidomí

Klub nevidomých sportovců z Prahy pořádá 7. ročník Mikulášského turnaje, kde si opět zahrají zrakově postižení sportovci showdown v Nových Butovicích, v areálu hotelové školy.
Turnaj je především určen pro začínající mládež, ale zahrají si ho i zkušenější. 

Publikováno 31.10.2022 23:06, Odbočka Opava

Novinky v oční chirurgii

Nejnovější laserová technologie na trhu, jejíž součástí je i Stream Light, dokáže epitel modelovat přímo laserem. To je přesnější, rychlejší a výrazně to zkrátí dobu hojení oka,“ vysvětlila ředitelka oční kliniky TANA Martina Novotná.  

Publikováno 31.10.2022 23:00, Odbočka Opava

Když nemohou lidé za přírodou, musí příroda za nimi

Manželé Jirsovi chovají na své farmě spoustu zvířat, mezi nimi také dravce. Věnují se tzv. falconyterapii, pomáhají například nevidomým nebo jinak hendikepovaným dětem i dospělým. 

Falconyterapie využívá pozitivního působení dravce nebo sovy na zdraví člověka. Cílem této terapie je zmírnit následky onemocnění, se kterým se člověk potýká.

 „Na nevidomých lidech je vidět, jak po kontaktu se zvířaty ožijí a většinou nás ani nechtějí nechat odjet,“ popisuje Miroslav Jirsa.  

Publikováno 20.10.2022 22:23, Odbočka Opava

Pořad Apetýt Českého rozhlasu Brno vysílal z Kavárny POTMĚ

Vážení přátelé, poslechněte si speciální vysílání pořadu ČR Brno APETÝT z Kavárny POTMĚ. Na sluch, hmat a svou paměť se musela spoléhat také moderátorka Jarka Vykoupilová.  

Publikováno 20.10.2022 00:12, Odbočka Opava

Pozvánka do Televizního klubu neslyšících

Prezident SONS pan Luboš Zajíc byl jedním z diskutujících v besedě v TKN (Televizní klub neslyšících) o zpřístupňování televizního vysílání divákům se sluchovým a zrakovým postižením. 

Publikováno 19.10.2022 23:53, Odbočka Opava

Host pořadu Českého rozhlasu Dvojka

Zbigniew Czendlik si se svým hostem, prezidentem SONS panem Lubošem Zajícem povídá o tom, jak se žije nevidomým v České republice.
 


 

Publikováno 19.10.2022 23:44, Odbočka Opava

Hráč by měl své soupeře povzbuzovat

Nevidomá osmnáctiletá gymnazistka Iva Karásková sklízí jeden úspěch za druhým v showdownu, sportu blízkému stolnímu tenisu, kterému se mohou věnovat zrakově znevýhodnění. 

Publikováno 19.10.2022 23:33, Odbočka Opava

Nesledujte mobil a tablet zblízka, zhoršíte si zrak

Primář Očního oddělení Baťovy nemocnice upozorňuje na to, co našemu zraku nejvíce škodí a proč je péče o oči tak důležitá. 

Publikováno 15.10.2022 20:03, Odbočka Opava

Historie bílé hole

Již v egyptské mytologii se můžeme setkat s holí jako symbolem schopnosti kráčet v temnotách. S tímto atributem byl často znázorňován Horus, egyptský bůh slunce, nebe a světla, symbol boje světla proti temnotě.

Známou postavou řeckých antických bájí je slepý thébský věštec Teiresias. Podle jedné z legend byl oslepen bohyní Athénou za to, že ji spatřil nahou při koupeli v lázni. Propůjčila mu však schopnost rozumět hlasu ptáků a darovala berli, s jejíž pomocí chodil tak jistě, jako kdyby viděl. Hůl byla využívána při pohybu nevidomých po staletí, její použití však bylo nahodilé a omezovalo se většinou na ochranu před překážkami.

Až ve dvacátém století dochází k významným změnám.

Pokrok v oblasti dopravy sebou nese potřebu označení nevidomé osoby. Zkouší se červené praporky (Belgie, 1911) či žluté pásky s třemi černými body (Dánsko, Švédsko, Německo).

Autorství bílé hole si nárokuje fotograf James Biggs z Bristolu, který oslepl při nehodě. Biggs se cítil ohrožen automobilovým provozem kolem svého domu a proto si v roce 1921 natřel svoji vycházkovou hůl na bílo, aby se zviditelnil pro motoristy.

Nezávisle na Biggsovi přichází v roce 1930 Guilly d´ Herbemontová prostřednictvím časopisu Écho de Paris s návrhem označit nevidomé osoby bílou holí. Inspirací jí jsou pařížští strážníci využívající bílou hůl k organizování dopravy. 7. února 1931 předává Herbemontová v přítomnosti několika ministrů a prezidenta nevidomých vojáků a civilistů první dvě bílé hole, které otevírají cestu pro dalších 5 tis. bílých holí financovaných z jejích vlastních zdrojů. Přes počáteční nedůvěru se bílá hůl jako symbol nevidomé osoby ve Francii prosazuje a rychle se šíří do dalších zemí Evropy. Za svoji práci ve prospěch nevidomých získává Guilly d´ Herbemontová v roce 1947 Řád čestné legie.

Ve Spojených státech se nejprve (1930) experimentuje s černou holí, kterou zavádí Lion´s kluby jako označení nevidomé osoby v dopravě. Záhy však shledávají černou barvu pro motoristy jako nepříliš viditelnou a po vzoru Evropy ji nahrazují bílou barvou.

V roce 1944 jsou do armádní nemocnice pro slepé válečné veterány ve Valley Forge v Pensilvánii povoláni Richard E. Hoover a C. Warren Bledsoe, učitelé na Maryland School for the Blind. Oba považují dosavadní metody rehabilitace (echolokace, orientace pomocí rukou a nohou) za nedostatečné a začínají pracovat na technice využívající k prostorové orientaci a samostatnému pohybu nevidomých dlouhou bílou hůl. Především Hoover je tím, kdo experimentuje. Zakrývá si oči, aby vyzkoušel různé techniky holí a hledá takovou, která by mohla být efektivní. Totéž požaduje po svých spolupracovnících. Po řadě pokusů a omylů nakonec vyvíjí techniku dlouhé bílé hole, která se pohybuje v oblouku před osobou a dotýká se země na opačné straně než nakročující noha. Tím dává základ metodice, která se využívá dodnes, a zároveň hůl povyšuje na základní prostředek orientace nevidomých. Zatímco Hoover se záhy vrací na Maryland School, Bledsoe zůstává ve Valley Forge a vyučuje tyto techniky nejen slepé vojáky, ale především se podílí na výcviku dalších instruktorů.

Během následujících 25 let je v USA vyškoleno více než 2 tisíce instruktorů mobility a technika dlouhé bílé hole se šíří i do Evropy a od poloviny 70 let i do Československa díky profesoru Jesenskému.

Na konci 90. let se po vzoru některých evropských zemí zavádí v České republice červeno–
bílá hůl jako označení osob hluchoslepých.

 

 

  

Publikováno 15.10.2022 19:58, Odbočka Opava

Mezinárodní den Bílé hole

Dnes si připomínáme Mezinárodní den bílé hole. Cílem tohoto dne je upozornit, že mezi námi žijí i nevidomí či jinak zrakově postižení občané.

Tento den se v USA připomíná od  roku 1964 jako „Den bezpečnosti s bílou holí“ (White cane safety day), od 80. let jako „Den bílé hole“ i v Evropě.

Podnět ke vzniku dali Američané. Tamní National Federation of Blind (Národní federace nevidomých) naléhala na guvernéry jednotlivých států do té míry úspěšně, že americký Kongres dne 6. října 1964 pověřil prezidenta Lyndona B. Johnsona, aby vyhlásil 15. říjen Dnem bílé hole. Nešlo jen o gesto. Nevidomí v USA získali významné uznání. Vyhlášení jejího dne znamenalo pro bílou hůl triumf, neboť prokázala schopnost dát nevidomým velkou míru nezávislosti a sehrát komunikační úlohu ve vztahu ke společnosti.

Den bílé hole byl výzvou pro další emancipaci zrakově postižených osob nejen v USA, nýbrž po celém světě.


Počet obrázků: 1

 

Publikováno 13.10.2022 21:20, Odbočka Opava

Informátor - říjen 2022

Vážení členové, milí přátelé a příznivci,

přinášíme vám říjnový odbočkový měsíčník INFORMÁTOR ve formátech pdf., docx. a txt.

V příloze naleznete nabídku periodik na rok 2023.

Věřím, že si v něm každý z vás najde pro sebe tu správnou informaci.

 

Za Oblastní odbočku Opava

Lenka Martínková

administrativní pracovník

INFORMÁTOR ŘÍJEN 2022 pdf.

INFORMÁTOR ŘÍJEN 2022 docx.

INFORMÁTOR ŘÍJEN 2022 txt.

Nabídka periodik časopisů Zora na rok 2023 docx. 

Publikováno 13.10.2022 21:04, Odbočka Opava

Ze života odbočkového

K našim pravidelným aktivitám patří návštěva kina. Dnes jsme se dobře bavili u filmu INDIÁN v hlavní roli se skvělým Karlem Rodenem.

Na fotgrafiích jsou členové odbočky těšící se na film v hledišti kina.


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 13.10.2022 20:16, Odbočka Opava

Bílá pastelka v Opavě - den třetí

Třetí sbírkový den byl jednoznačně ten nejúspěšnější a moc se povedl. Sluníčko se usmívalo a vylákalo do města spoustu lidí. Hodně do sbírky přispívaly i maminky s malými dětmi. Sledovat ty mrňousky, jak se snaží sami dát penízky do kasičky, to byl pohled k nezaplacení. Také přicházeli mladší školáci i sami a zajímali se o to kdo jsme a co děláme.
Přispěli jste mnozí a my vám ze srdce děkujeme. Moc si vážíme zájmu, přízně a štědrosti každého z vás.
Obvzláště nás těší zájem té nejmladší generace. Skrývá se v tom neděje do budoucnosti.
 
Na všech fotografiích jsou nejen ti nejmladší, ale i odrostlejší dárci a přispěvatelé do sbírky.

Počet obrázků: 10

 

Publikováno 11.10.2022 23:11, Odbočka Opava

Sbírka Bílá pastelka v Opavě - den druhý

Dnes nám počasí nepřálo tak jako včera. Nenechali jsme se jím ale vůbec odradit.

Svými písničkami nás přišel dnes podpořit i náš kolega Luboš.

Na fotografiích je stánek umístěný na Horním náměstí v Opavě s našimi dobrovolnicemi a dárci.


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 11.10.2022 22:42, Odbočka Opava

Sbírka Bílá pastelka v Opavě

Počet obrázků: 1

 

Publikováno 11.10.2022 22:30, Odbočka Opava

Sbírka Bílá pastelka v Opavě - den první

Počet obrázků: 5

 

Publikováno 11.10.2022 20:13, Odbočka Opava

Světový den zraku 2022

Hlavním tématem letošního Světového dne zraku, který připadá na 13. října, je varovat veřejnost před podceněním následků očních nemocí. 

Minimálně čtvrtina lidí po šedesátce se potýká s věkem podmíněnou makulární degenerací, upozorňuje odborník. Upozornit na rizika s ní spojená je jedním z témat letošního Světového dne zraku.

Na stránkách Mezinárodní agentury pro prevenci slepoty je například možné kliknutím slíbit návštěvu očního lékaře, cílem organizátorů je nasbírat do 13. října pět milionů takových kliků. Zobrazena stránka 2 z 15 (celkem 281 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 .. 10 .. 15

Počítadlo zobrazení: 15482