Oblastní odbočka Opava

 

Adresa:

Horní náměstí 47, 746 01 Opava

 

Provozní hodiny:

Odborné sociální poradenství - ambulantní služba

Pondělí  9:00 - 12:00  12:30 - 17:00

Středa   9:00 - 12:00  12:30 - 16:00

Odborné sociální poradneství - terénní služba

Čtvrtek  9:00 - 12:00 a 12:30 - 16:00 dle domluvy

          

Sociálně aktivizační služby - ambulantní služba

Pondělí a středa 10:00 - 15:00

Sociálně aktivizační služby - terénní služba

Úterý - pátek  10:00 - 15:00  dle domluvy

 

Kontakt na jednotlivé pracovníky:

vedoucí, sociální pracovnice: Bc. Iveta Čiháčková

telefon: 775 438 157, email: cihackova@sons.cz

 

pracovnice v sociálních službách, koordinátorka dobrovolníků: Jaroslava Sýkorová

telefon: 778 487 416, email: sykorova@sons.cz

 

lektor klubu AJ a PC: Lubomír Khýr

telefon: 724 873 911, email: lubomirkhyr@gmail.com

 

organizační pracovník: Lenka Martínková, email: lmartinkova@sons.cz

 

facebook: www.facebook.com/sonsopava/

 

Líbí se Vám naše činnost? Chcete podpořit naše aktivity?

Můžete přispět libovolnou částkou na odbočkový účet 381931043/0300.
Děkujeme za vaši přízeň.

 

 

Naše činnost je realizována díky finanční podpoře:

opava_mesto_logo

 

bela_znak

 

brumovice

 

dolni_zivotice-jpg

 

hat

Statutární město Opava

 

Obec Bělá

 

Obec Brumovice

 

Obec Dolní Životice

 

Obec Hať

Holasovice

 

Chlebicov_znak

 

Koberice_znak

 

kozmice-okres-opava

 

markvartovice (1)

Obec Holasovice

 

Obec Chlebičov

 

Obec Kobeřice

 

Obec Kozmice

 

Obec Markvartovice

mokre lazce

 

nove-sedlice

 

velke-heraltice

 

zavada

 

male-hostice-znak

Obec Mokré Lazce

 

Obec Nové Sedlice

 

Obec Velké Heraltice

 

Obec Závada

 

Městská část Malé Hoštice

004688 

     

Ing. Alexandr Slabý

       
                 

Nadační fond VEOLIA v rámci programu "MiNiGRANTY VEOLIA" přispěl v roce 2022 OO Opava na projekt „Zlepšení zdravotní kondice nevidomých a slabozrakých členů SONS ČR, z.s.“ 

Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky "Světluška" přispěl v roce 2021 OO Opava na projekt "Psychická a fyzická kondice = zdravý životní styl".

       

logo Světlušky a Nadačního fondu Českého rozhlasu

       
                 

 


Počítadlo zobrazení: 19975

Příspěvky

Publikováno 02.05.2023 22:39, Opava Odbočka

Ze života odbočkového

Ale pozor, nejen karbanem je člověk živ. Dámy z Klubu společenskýh her jsou také velmi zvídavé. Tentokrát je naše sociální pracovnice Iveta zasvěcuje do tajů Braillova písma.


Počet obrázků: 1

 

Publikováno 02.05.2023 22:23, Opava Odbočka

Ze života odbočkového

Minulý týden jsme v Klubu milovíků společenských her opět karbanili. Pekelně jsme se soustředili a vymýšleli jsme strategie jak protivníka napálit. Bylo takové ticho, že jsme slyšeli i trávu růst.


Počet obrázků: 1

 

Již třiadvacátý ročník konference proběhne v sobotu 25. listopadu 2023 v Kongresovém centru Praha. Na registraci účastníků je ještě brzy, ale organizátoři v této chvíli uvítají nabídky přednášek a předběžné potvrzení účasti od vystavovatelů.


 

Publikováno 25.04.2023 22:39, Opava Odbočka

Očima lidí s postižením vidíme ze světa víc

Když mi někdo s těžkým zdravotním postižením řekne: „Můj život stojí za to žít, mým úkolem je zpozornět a poslouchat, protože ten člověk se mi pravděpodobně chystá říct něco, na co bych sama jako zdravý člověk nepřišla," říká filozofka Barbara Schmitz. 

Publikováno 25.04.2023 22:35, Opava Odbočka

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ NEVIDĚT NEZNAMENÁ NEVNÍMAT

Lubomír Pavelčák žije přes veškeré zdravotní problémy aktivně. Publikuje, opakovaně vystavuje, cestuje, fotí po celém světě a hraje na baskytaru v kapelách Ostband a R-Company.
Trpí krátkozrakostí, místo jednoho oka má akrylátovou protetiku a na druhém má osmnáct dioptrií ve spojení s vadou sítnice, ale nijak mu to neubírá na životním elánu. Fotoaparát má jako druhé oko, kterým vidí svět.  

Publikováno 25.04.2023 22:20, Opava Odbočka

Oční centrum Praha

Odborníci v Očním centru Praha mají mají bohaté a dlouholeté zkušenosti. Operační zákroky garantují nejmodernější technologie a excelentní chirurgický tým. Na operace chodí i tamní lékaři. Nejenže věří svému týmu, ale také následně dokážou přiblížit pacientům zákrok z vlastní zkušenosti. Provádějí operace šedého i zeleného zákalu, zabývají se operacemi a léčbou sítnice a také laserovým odstraněním dioptrií. 

Publikováno 25.04.2023 22:16, Opava Odbočka

Lví očko – zdravé oči našich dětí

Projekt zastřešuje Lions Club Plzeň Bohemia. Slouží k včasnému odhalení oční vady u malých dětí. Ze statistik víme, že každé 7. dítě v předškolním věku má oční vadu. Jestliže zůstane neléčena, může nést následky celý život. Nejčastěji se jedná o tupozrakost, krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Díky tomuto projektu testují odborníci zrak dětem přímo v mateřinkách. 

Publikováno 25.04.2023 22:10, Opava Odbočka

Festival Open House Praha

Již devátý ročník festivalu městské architektury proběhne o víkendu 20. a 21. května. Zdarma zpřístupní veřejnosti více než 100 budov a prostorů na celém území hlavního města. Program festivalu je určen pro širokou veřejnost a organizátoři také letos připravili několik speciálních prohlídek pro osoby se zrakovým postižením. 

Publikováno 20.04.2023 22:17, Opava Odbočka

Ze života odbočkového

Zavítali jsme do čajovny HARMONIE na Krnovské ulici v Opavě. Ochutnali jsme pravý Darjeelingský čaj, aneb „šampaňské mezi čaji“, který se pěstuje v nadmořské výšce od 600 do 2150 metrů. Dozvěděli jsme se například, jak a kde se čaj pěstuje a kdy se sklízí. Ocitli jsme se na úpatí Himalájí v Darjeelingu na tzv. First Flush, na jarní čajové sklizni. Manželé Valentovi nám připravili úžasný zážitek, který jsme si vychutnali doslova všemi smysly.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 20.04.2023 21:03, Opava Odbočka

Ze života odbočkového

V minulém týdnu jsme v komorní sestavě, navštívili středověký skvost, Kostel svatého Václava v Opavě. Jeho vznik souvisí se založením dominikánského kláštera a datuje se do roku 1291.

Několikrát byl těžce poškozen při požárech, a dvakrát vydrancován. Přišel o všechny hrobky a krypty, zlikvidovány byly i všechny náhrobky, kromě jediného. Byl využíván jako konírny, vojenské skladiště, i jako sklad obchodního domu. Chátrající kostel si prošel mnoha stavebními úpravami a také barokní přestavbou.

Prošel archeologickým průzkumem, i restaurátorskou konzervací. Po náročné rekonstrukci se kostel stal oblíbeným místem pro konání koncertů, divadelních představení, konají se zde výtvarné akce, výstavy a svatby.

Přes bohatou a pohnutou historii si zachoval svoji jedinečnou atmosféru a hrdost.

 


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 20.04.2023 15:08, Opava Odbočka

Jít k psychologovi nebo psychiatrovi není ostuda

Základní otázkou pacientů i lékařů jiných odborností bývá, zda pro konkrétního pacienta zvolit spíše vyšetření a péči u psychologa nebo psychiatra. Nežijeme v ideálním světě, kde by psychologů a psychiatrů byl dostatek, je tedy nejjednodušší zvolit toho, kdo je spíše k dispozici. Obecně platí, že psychologické vyšetření je základem pro rozhodnutí, zda pacientovi bude spíše stačit „jen“ péče psychoterapeutická, nebo bude potřebovat i medikaci. 

Publikováno 20.04.2023 15:03, Opava Odbočka

Canisterapie - Mazlení se psem léčí

Termín „canisterapie“ vznikl v České republice díky paní doktorce Jiřině Lacinové. Jako součást zooterapie má však rozsáhlou historii. První doklad o využívání zvířat k terapii pochází z 9. století z Belgie, další záznam se datuje až k roku 1792, když byla v anglickém Yorkshiru založena specializovaná klinika zaměřená na aktivizaci a zvířata zde byla součástí terapie. Po 1. světové válce se začali využívat v amerických nemocnicích psi pro rozptýlení pacientů a po 2. světové válce rozptylovala zvířata zraněné letce. 

Publikováno 13.04.2023 21:41, Opava Odbočka

Česká hra pro nevidomé zaujala i v zahraničí

Neobvykle pojatá desková hra Labyront vyráběná na Vsetínsku se začala prodávat v Německu či Polsku. Hra upoutala tím, že ji díky zaměření na hmatové vjemy mohou hrát také lidé se zrakovým hendikepem. 

Publikováno 13.04.2023 16:56, Opava Odbočka

Nova HD a Prima HD se zvukovým popisem

Obě největší české komerční televize Nova HD a Prima HD jsou nově dostupné zákazníkům satelitní platformy Skylink se zvukovou stopou obsahující audio popis (AD) u vybraných pořadů.
Audio description je služba pro diváky, která zpřístupňuje televizní vysílání osobám se zrakovým postižením. AD obsahuje doprovodní informace a komentáře o tom, co se děje na televizní obrazovce 

Publikováno 13.04.2023 16:43, Opava Odbočka

Pražský půlmaraton zvládl i nevidomý běžec Zmeškal

Mezi téměř 12 tisíci sportovci byl na startu Pražského půlmaratonu muž, který sotva rozezná světlo a tmu. Nevidomý Ondřej Zmeškal zvládl víc než 21 kilometrů v čase, na který leckteří zdraví závodníci ani nemyslí. 

Publikováno 12.04.2023 23:32, Opava Odbočka

Jednoduché aplikace s prvky umělé inteligence pomáhají

Ve dnech 30.-31. března se v Microsoftu hackovalo. Celkem 8 zúčastněných týmů odprezentovalo demo ukázky projektů, které po dokončení a implementaci pomohou v každodenním životě lidem s vadou zraku, seniorům, ale i zaměstnancům na krizové lince. 

Publikováno 12.04.2023 23:15, Opava Odbočka

Žiju naplno, říká paralyžař

Na první pohled vypadá jako zdravý člověk bez jakéhokoliv hendikepu. Učí ve škole, je aktivní a sportuje. Paralympionik Patrik Hetmer však trpí šeroslepostí a oční vadou, kvůli které vidí jen úhel čtyř stupňů. „Pro porovnání, člověk bez hendikepu vidí 180,“ vysvětluje. 

Publikováno 12.04.2023 23:04, Opava Odbočka

Kdy s dítětem navštívit očního lékaře

Oční chirurgové už dnes dokážou hotové zázraky. Jak jim v jejich práci pomáhá umělá inteligence, pro koho jsou takové operace nejvhodnější a s čím mohou pomoct, nám v rozhovoru přiblížila Andrea Janeková, oční chirurgyně v Očním centru Praha. 

V Evropě a Indii vzniká nová profese pro nevidomé a zrakově postižené ženy. Hmatové lékařky pacientkám pomáhají odhalovat ranou fázi rakoviny prsu. Myšlenku rozvinul německý gynekolog Frank Hoffmann.

Studie naznačují, že při absenci zraku si mozek nevidomých lidí může vyvinout zvýšenou citlivost sluchu, hmatu i dalších smyslů a kognitivních funkcí. 

Publikováno 12.04.2023 20:59, Opava Odbočka

Spektra, v.d.n.: Nabídka služeb pro klienty s handicapem

Spektra je společnost, která nabízí služby pro klienty s handicapem. Zabývá se prodejem moderních kompenzačních pomůcek a poskytuje k nim potřebný servis a poradenství. Zobrazena stránka 6 z 25 (celkem 485 záznamů)
Jít na stránku: 1 .. 4 5 6 7 8 .. 10 .. 20 .. 25

Počítadlo zobrazení: 19975