Oblastní odbočka Jeseník

 
Obrázek

adresa: Tovární 1332/1a, 790 01 Jeseník

telefon: 736 671 586

email: jesenik-odbocka@sons.cz

číslo účtu: 263080540/0300

 

předsedkyně odbočky: Naděžda Sroková

 

vedoucí, sociální pracovnice: Mgr. Petra Trunečková

e-mail: truneckova@sons.cz, mobil 736 671 586

 

pracovník v sociálních službách:

Helena Richterová, mobil 778 412 718

 

pracovník v sociálních službách:

Olga Kalenská, mobil 778 702 415

         

 

poradenské hodiny:

pondělí 8:00 - 16:30 hodin

středa 8:00 - 14:00 hodin

klubová činnost: středa 14:00 - 16:30 hodin

jak nás najdete - mapa http://1url.cz/NXHI

 

 
   

  


Počítadlo zobrazení: 3445

Příspěvky

Publikováno 03.09.2018 11:42, Odbočka Jeseník

Co nás čeká v září

 

Publikováno 03.09.2018 11:38, Odbočka Jeseník

Srpnové události

Obrázek

V srpnu jsme se sešli v klubech při tvoření – zkoušeli jsme nové obrázky technikou  enkaustiky, plnili jsme bylinkové a voňavé pytlíčky mátou, lípou, meduňkou a levandulí. Vydali jsme se na zahrádku k paní Aleně Kociánové, kde se nám moc líbilo.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 01.08.2018 11:27, Odbočka Jeseník

Červencové události

Obrázek

Červenec jsme zahájili klubem, ve kterém usedla do křesla pro hosta paní Ing. Dana Dohnálková. Přišla nám popovídat o výrobě domácích sýrů a některé sýry jsme mohli dokonce ochutnat. V dalších klubech jsme tvořili – zdobili jsme hliněné květináče,  společně četli z časopisu Zora a v klubu vaření jsme si pochutnali na studeném ovocném moučníku. Jesenickou odbočku SONS ČR, z. s. jsme reprezentovali na farmářských trzích v Jeseníku, kde jsme měli informační stánek o naši činnosti a službách. Prezentovali jsme také výrobky z naší klubové činnosti a kurzu keramiky. Na zahrádku jsme se vydali k paní Ivetě Růžičkové. Posezení bylo přátelské a zahrádka pro mnohé inspirativní. V polovině prázdnin jsme si byli odpočinout a načerpat síly v solné jeskyni Solvita v Priessnitzových léčebných lázních.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 31.07.2018 09:46, Odbočka Jeseník

Vernisáž výstavy

Obrázek

V úterý 10. 7. 2018 v 17 hodin proběhla v předsálí jesenického kina Pohoda vernisáž výstavy moderních obrazů „Barevné pohlazení“ slabozraké grafičky Mgr. Markéty Evjákové.

Výstava je prodejní a je možné ji navštívit do konce srpna, vždy hodinu před filmovým představením. Vstup je volný.

 


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 31.07.2018 09:36, Odbočka Jeseník

Srpnové akce

 

Publikováno 02.07.2018 17:47, Odbočka Jeseník

Červencové akce

 

Publikováno 02.07.2018 17:31, Odbočka Jeseník

Červnové události

Obrázek

V rámci klubové činnosti jsme se věnovali stříhání a navazování levandule (příprava k sušení a tvorbě bylinkových pytlíčků). Velký dík patří panu Faxovi z České Vsi, který nám daroval přebytky levandule ze své zahrádky. V dalším klubu jsme trhali lipový květ taktéž na sušení do bylinkových pytlíčků. 18. 6. jsme se vydali do SVČ Duha v Jeseníku a dodělávali jsme rozdělanou keramiku – glazurovali jsme hřiby. V pondělí 25. 6. jsme načerpali nové síly při relaxačním pobytu v solné jeskyni Solvita v Priessnitzových léčebných lázních. Ve středu 27. 6. proběhlo jednání oblastní rady (zápis z jednání je k dispozici v kanceláři odbočky). 7. 6. jsme se všechny zaměstnankyně odbočky vydaly do Olomouce. Navštívily jsme organizace věnující se zrakově postiženým – sociální firmu Ergones, Tyflocentrum, Tyfloservis, Tyflopomůcky a SONS ČR, z. s, OO Olomouc. Výjezd byl pro nás velmi obohacující. Mnoho důležitých informací o historii SONSu a rozdělení do přidružených organizací věnujících se zrakově postiženým jsme se dozvěděly při osobním setkání s panem Příborským.

KLUBOVÁ OSLAVA DNE DĚTÍ

Ve středu 6. června proběhla v klubu oslava Dne dětí. Protože ale žádné děti nepřišly, dali jsme se do soutěží sami, protože všichni jsme něčí děti. Psali jsme svá jména na Pitchově psacím stroji, rozpoznávali a hledali jsme správné kostky ve sluchovém pexesu, stejné čtverečky ve hmatovém pexesu. Pro stimulaci ztráty zraku, jsme použili šité a namalované škrabošky. O zábavu a pohoštění nebyla nouze. Iveta upekla výborný třešňový koláč a nálada byla také veselá.


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 02.07.2018 17:13, Odbočka Jeseník

Společně pomáháme a den otevřených dveří

Obrázek

SPOLEČNĚ POMÁHÁME

V úterý 12. 6. 2018 se na jesenickém náměstí konala akce „Společně pomáháme“ v rámci Týdne sociálních služeb na Jesenicku. Pořadatelem akce bylo město Jeseník (odbor sociálních věcí a zdravotnictví), přizvány byly organizace věnující se pomoci lidem. Ty měli možnost prezentovat svou nabídku služeb. Doprovodným programem bylo vystoupení uživatelů služeb, nabídka kompenzačních pomůcek a možnost poradenství ohledně vyřizování pomůcek.

Za naši organizaci SONS ČR, z. s., OO Jeseník jsme se také účastnili. Od 10 do 16 hodin byla možnost navštívit náš stánek, kde jsme zájemce informovali o našich službách a činnosti. Velký zájem byl o zkoušení simulačních brýlí či psaní na Pichtově psacím stroji. Zaujalo také hmatové pexeso a společenské hry upravené pro zrakově postižené. Simulační brýle i psaní na Pichtově psacím stroji si osobně vyzkoušela místostarostka města Jeseník, paní Zdeňka Blišťanová a vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví, pan Jiří Kovalčík. Přišli nás podpořit nejen členové naší odbočky, ale také paní Dvorská z olomouckého Tyfloservisu a pan Kolčava z olomouckého Tyflocentra.

Na pódiu naši odbočku reprezentoval pan Zdeněk Janeček (kytara, zpěv), pan Pavel Jura (kytara, zpěv), paní Vlaďka Mrňková (autorské čtení poezie) a pan Radomil Zapletal se svou rockovou kapelou Sjetej křeček.

V přízemí radnice byla jedinečná možnost vyzkoušet si digitální optické pomůcky čtyř firem – Adaptech, Spektra, Sagitta a Ergones. Novinky ohledně elektronických pomůcek jsou téměř dechberoucí. Kdo přišel a vyzkoušel, určitě souhlasí. Kdo jste neměl možnost, nenechte si ujít prezentační akci firmy Sagitta v 19. září ve 14 hodin u nás na odbočce.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Ve středu 13. června proběhl Den otevřených dveří v naší odbočce. Mimo jiné se od 14ti hodin v rámci středečního klubu konala předváděcí akce firmy Adaptech spojená se speciální letní akcí Koktejl-braní. Měli jsme možnost vidět a vyzkoušet si tlačítkový mobil pro nevidomé seniory, lupu, přes kterou vidí lidé i se zbytky zraku a funguje zároveň jako dotykový mobil. Nakonec jsme míchali originální alko i nealko nápoje. Z deseti vzorků jsme vybrali vítězný, který patřil Vlaďce Mrňkové. Za odměnu si odnesla láhev vína. Bylo to příjemné setkání, při kterém jsme si užili legraci a vyzkoušeli své barmanské schopnosti.


Počet obrázků: 6

 

Obrázek

VERNISÁŽ VÝSTAVY „BAREVNÉ POHLAZENÍ“

V úterý 10. 7. 2018 v 17 hodin proběhne vernisáž výstavy „Barevné pohlazení“ zrakově postižené grafičky Mgr. Markéty Evjákové. Výstava bude probíhat v předsálí jesenického kina Pohoda, je realizována v rámci 24. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě, za finanční podpory Ministerstva kultury, Olomouckého kraje a města Jeseník. Paní Evjáková se věnuje moderní počítačové grafické tvorbě. Její grafiky jsou optimistické a pozitivně laděné.  

Publikováno 04.06.2018 08:15, Odbočka Jeseník

Zakončení výstavy DUN p. Pavelčáka v IC Katovna

Obrázek

V pátek 1. 6. bylo původně naplánováno setkání s p. Pavelčákem (křeslo pro hosta), ale z organizačních důvodů musel autor setkání posunout na sobotu 2. 6. Pro neúčast zájemců bylo toto setkání také zrušeno. V souvislosti s odinstalováním výstavy se za odbočku přišla rozloučit naše paní předsedkyně Hanka Vernerová a Vlaďka Mrňková. Pan Pavelčák nám podepsal společnou fotku z vernisáže, která bude zdobit odbočkovou kancelář. Od nás dostal na památku přání s básničkou od Vlaďky Mrňkové. Pan Pavelčák se s námi podělil o dojmy z knihy vzkazů z jesenické výstavy. Je v ní mnoho povzbudivých slov, za což jsme moc rádi. Díky zápisům víme, že na výstavu nezavítali jen místní, ale i lidé z daleka - z Prahy, Ostravy, Opavy, apod. Zajímavou poznámkou v knize  bylo, že pro pana Pavelčáka by fotoaparát měl být plně hrazenou kompenzační pomůckou :o)


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 01.06.2018 08:50, Odbočka Jeseník

Červnové akce

Obrázek

akce červen

POZVÁNÍ NA JEDINEČNOU AKCI

V úterý 12. 6. od 10 do 16 hodin se sejdou na jesenickém náměstí organizace, které se věnují pomoci lidem. Nabízí se vám tak možnost odhalit, co se skrývá například pod zajímavými názvy organizací jako je Maltézská pomoc, Centrum sociálních služeb, atd. atd. Co je však jedinečnou možností, bude k nalezení v přízemí jesenické radnice. Přijedou zde tři firmy, věnující se digitálním optickým pomůckám – Spektra, Adaptech a Sagitta. Z Olomouce přijedou také zástupci z Tyflocentra. Pro zrakově postižené to bude unikátní možnost vyzkoušet si různé typy pomůcek během pár chvil na jednom místě. Proto prosím neváhejte a přijďte se podívat! I naše odbočka bude mít na náměstí informační stánek o námi nabízených službách. Budeme rádi, když se třeba jen stavíte nás pozdravit :o)

Na pódiu se můžete těšit na kulturní vystoupení umělců ze zúčastněných organizací. Naši odbočku bude zastupovat hudebním vystoupením pan Pavel Jura (kytara, zpěv), pan Zdeněk Janeček (kytara, zpěv) a pan Radomil Zapletal (vystoupí i s celou kapelou Sjetej křeček). Vlaďka Mrňková přednese pásmo vlastních autorských básniček.

KOKTEJL-BRANÍ S ADAPTECHEM

Ve středu 13. 6. ve 14 hodin začne v kanceláři odbočky zajímavá akce. Pan Kavan z firmy Adaptech si pro nás připravil netradiční program. Přiveze s sebou různé netypické příchutě ovocných džusů a alkoholických nápojů a naším úkolem bude namíchat naprosto originální nápoj/koktejl a je jen na nás, zda alko či nealko :o) Nejlepší koktejl bude vybrán pečlivě zvolenou odbornou porotou, obdrží drobný dárek od společnosti Adaptech a postoupí do celorepublikového kola. Vítěz celorepublikového kola (respektive odbočka SONS, ze které pochází), obdrží pro svou organizaci sponzorský dar.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NAŠÍ ODBOČKY

Po celou středu 13. 6. v době od 8 do 17 hodin bude probíhat v jesenické odbočce den otevřených dveří. Pro neznalé naší činnosti je to jedinečná možnost seznámit se s našimi službami. Zájemci budou mít možnost seznámit se s pomůckami pro zrakově postižené a v případě zájmu si je i vyzkoušet v praxi, zahrát si nějakou společenskou hru upravenou pro zrakově postižené (šachy, člověče, nezlob se, apod.), projít se s bílou holí nebo si třeba napsat své jméno v Braillově písmu na Pichtově psacím stroji. Srdečně zveme Vás i Vaše známé! 

Publikováno 31.05.2018 08:36, Odbočka Jeseník

Květnové události

Obrázek

Květen jsme zahájili vernisáží fotografií (cwaků a brejlovek) s názvem „Nevidět neznamená nevnímat“, prakticky nevidomého autora Lubomíra Pavelčáka z Ostravy. Výstava byla realizována v rámci 24. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě a měla velmi pozitivní ohlas u veřejnosti. Po delší odmlce jsme se v úterý 15. 5. vypravili do keramiky v SVČ Duha Jeseník. Zpod rukou nám vyrostly různé druhy hříbků. 16. 5. jsme ve středečním klubu společně oslavili Den matek. Pro příchozí jsme nachystali občerstvení a všechny maminky byly obdarovány kytičkou. Slavnostní atmosféru doplnil zpěvem a hrou na kytaru náš člen, pan Pavel Jura. V pátek 18. 5. se naše odbočka zúčastnila Farmářských trhů na náměstí v Jeseníku. Kolemjdoucí měli možnost seznámit se s naší činností a službami.

V úterý 22. 5. jsme zahájili novou společenskou aktivitu – posezení na zahrádce. Cílem je podělit se s ostatními o radost ze své zahrádky, o zahradnické úspěchy, sdílet dobré zkušenosti, popřípadě nabídnout vlastní výpěstky. První návštěva proběhla u paní Miroslavy Hejné v Jeseníku a o inspiraci jistě nebyla nouze. Byl čas i na společné povídání, pohoštění a společnou písničku u kytary.

Do křesla pro hosta usedla ve středu 23. 5. paní Vlaďka Mrňková s tématem „Jak se žije básnířkám“. Vlaďka nám přednesla své básně a odpovídala na zvídavé otázky četného publika. V rámci tohoto klubu s námi oslavila své narozeniny paní Kaminská.

V pátek 25. 5. byl naplánován výlet do šumperské odbočky na showdown a zvukovou střelbu, ale pro neúčast byl zrušen. Poslední květnový den proběhla oblastní rada, kdy jsme hodnotili uplynulé akce, plánovali další a vyslechli si školení o ochraně osobních údajů.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 03.05.2018 10:32, Odbočka Jeseník

VÝSTAVA „NEVIDĚT NEZNAMENÁ NEVNÍMAT“

Obrázek

Ve středu 2. 5. 2018 v 17 hodin proběhla vernisáž fotografií prakticky nevidomého autora, pana Lubomíra Pavelčáka z Ostravy. Výstava je pořádána v rámci 24. ročníku festivalu „Dny umění nevidomých na Moravě“. Cílem festivalu je představení profesionálních umělců z různých oborů – výtvarníků, fotografů, herců a hudebníků. Výstavu pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek, oblastní odbočka Jeseník ve spolupráci s MKZ Jeseník, za finanční podpory Ministerstva kultury, Olomouckého kraje a města Jeseník. Výstavu je možné navštívit v průběhu celého měsíce května ve výstavní síni Informačního centra Katovna v Jeseníku. Součástí výstavy je informační koutek o službách SONS ČR, z. s. a konkrétní činnosti jesenické odbočky. Doprovodným programem výstavy fotografií pana Lubomíra Pavelčáka je výstava kreslených vtipů s názvem „Vidění nevidění – i vidění“ (ve slovenštině „Videnie nevidenia – i videnia“) – s podtitulem „Humor o lidech, kterým zrak úplně či částečně chybí, ale i o zraku jako takovém“.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 02.05.2018 10:58, Odbočka Jeseník

AKCE V KVĚTNU

 

Publikováno 30.04.2018 09:08, Odbočka Jeseník

DUBNOVÉ UDÁLOSTI

Obrázek

Ve středečních klubech jsme se věnovali v klubu vaření přípravě sushi (a oslavě narozenin naší členky paní Hejné), do křesla pro hosta usedl pan Juraj Miťko a připravil si pro nás povídání o mezilidských vztazích, ve čtenářském klubu jsme si osvěžili dubnové pranostiky a zaposlouchali se do vyprávění o životě našeho člena pana Benčíka. V klubu tvoření a vaření jsme připravovali potřebné drobnosti k benefičnímu koncertu a výstavě. Podařilo se nám nachystat nádherné a chutné studené mísy – jednohubky různých chutí. Za relaxací jsme vyrazili do solné jeskyně Solvita v Priessnitzových léčebných lázních. Zúčastnili jsme se trhů v Jeseníku, kde jsme nabízeli služby naší organizace SONS ČR, z. s. Bylo možné vyzkoušet si různé pomůcky pro zrakově postižené, k dispozici byly informační materiály o SONS ČR, z. s., a ke zhlédnutí byly výrobky našich členů z klubu tvoření. Někteří z nás se vypravili přivítat jaro na akci Park žije! v Jeseníku ve Smetanových sadech. Byla možnost zapojit se do zdobení Morany a zvyku vynášení Morany. Připojili jsme se ke komentované výpravě po pramenech parku, kterou nás provedl pan Lukáš Abt, autor knihy Atlas jesenických pramenů. Poslední dubnovou akcí, které jsme se zúčastnili, bylo stavění májky a rej čarodějnic v areálu Veterán klubu v České Vsi.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 27.04.2018 08:58, Odbočka Jeseník

KONCERT NA PODPORU ČINNOSTI NAŠÍ ODBOČKY

Obrázek

Ve středu 25. 4. 2018 v jesenické Kapli proběhl dlouho plánovaný a připravovaný koncert na podporu činnosti naší organizace. Od 17ti hodin jsme měli možnost zaposlouchat se do kytarových tónů absolventů kytarového oddělení pana Václava Dvořáka, dipl. um. ze ZUŠ Jeseník. Zajímavým zpestřením programu bylo vystoupení nevidomých umělců - pěvecké vystoupení pana Zdeňka Janečka z České Vsi a hudební vystoupení pana Radomila Zapletala ze Zlatých Hor. Díky dobrovolnému vstupnému se nám podařilo vybrat příspěvek ve výši 1.200,- Kč, který využijeme na dofinancování provozních nákladů kanceláře jesenické odbočky. Koncert mohl být zrealizován i díky finanční podpoře města Jeseník.

Velký dík patří panu Dvořákovi za to, že přišel s myšlenkou uspořádání koncertu na podporu naší organizace, za pomoc s organizací koncertu a jeho osobní provázení koncertem. Poděkování patří také všem účinkujícím za nádherný hudební zážitek, posluchačům za jejich účast, dárcům, kteří nás finančně podpořili a také celému realizačnímu týmu z jesenické odbočky. Děkujeme!


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 25.04.2018 11:32, Odbočka Jeseník

V pondělí 30. 4. 2018 je kancelář odbočky UZAVŘENA!

Z důvodu čerpání volna bude jesenická odbočková kancelář v pondělí 30. 4. 2018 UZAVŘENA! Další dny se na Vás opět těšíme!  

Publikováno 03.04.2018 08:54, Odbočka Jeseník

Dubnové akce

 

Publikováno 30.03.2018 08:47, Odbočka Jeseník

Březnové události

Obrázek

Ve středečních klubech jsme se věnovali společnému vaření jarní polévky, připravovali jsme výrobky na velikonoční trhy – sádrová vajíčka, papírové květiny a ozdoby k vlastnímu dotvoření. Společně jsme oslavili MDŽ návštěvou cukrárny. Vypravili jsme se na Velikonoční výstavu prací uživatelů služeb Domova Sněženka v Jeseníku spojenou se dnem otevřených dveří a při této příležitosti jsme si také prohlédly prostory Domova.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 28.02.2018 21:15, Odbočka Jeseník

Co nás čeká v březnu?

STŘEDEČNÍ KLUB – 14.00 – 16.30 hodin

 

 

  1. 3. – křeslo pro hosta – paní Hana Hečková – povídání o panenkách „tonerkách“ – historie panenek, práce a tvoření s nimi

 

  1. 3. – čtenářský klub – společné čtení z časopisu pro zrakově postižené – Zora, tipy na zajímavé knížky

 

  1. 3. – klub vaření – jarní polévka

 

  1. 3. – velikonoční tvoření – pletení pomlázky, barvení vajíček, povídání o velikonočních zvycích, tradicích

 

 

VÝLETY A SPOLEČENSKÉ AKCE

 

čtvrtek 1. 3. – návštěva výstavy v IC Katovna v Jeseníku – Knihovna očima dětí (výstava k 70. výročí knihovny v Jeseníku) – březen, měsíc knihy – sraz v 10.00 hodin v kanceláři odbočky

 

čtvrtek 8. 3. – setkání ve Zdravé kavárně při příležitosti MDŽ – sraz v 10.00 hodin přímo v kavárně

 

úterý 13. 3. – návštěva knihovny Vincenze Priessnitze v Jeseníku – seznámení s poskytovanými službami, prohlídka prostor, nabídka zvukových titulů pro zrakově postižené – sraz v 10.00 hod. před vchodem do knihovny

 

sobota 17. 3. – Velikonoční slavnost – trhy s velikonočním zbožím a tvořivými dílnami, naše odbočka zde bude prezentovat svou činnost a nabídne dětem i široké veřejnosti velikonoční tvořivou dílnu spojenou s využitím kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené

 

úterý 20. 3. – zdravotní vycházka – Smetanovy sady v Jeseníku – sraz v 10.00 hod. u hlavního vchodu do Kina Pohoda Jeseník

 

úterý 27. 3. – Velikonoční výstava prací uživatelů služeb Domova Sněženka spojená se Dnem otevřených dveří – společný odchod od kanceláře v 9.00 hod. (nebo v 9.30 hod. před hlavním vchodem do Domova Sněženka)

 

 

OBLASTNÍ RADA

čtvrtek 22. 3. v 9.00 hod. v kanceláři odbočky Zobrazena stránka 5 z 11 (celkem 206 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11