Oblastní odbočka Jeseník

 
Obrázek

adresa: Tovární 1332/1a, 790 01 Jeseník

telefon: 736 671 586

email: jesenik-odbocka@sons.cz

číslo účtu: 263080540/0300

 

předsedkyně odbočky: Naděžda Sroková

 

vedoucí, sociální pracovnice: Mgr. Petra Trunečková

e-mail: truneckova@sons.cz, mobil 736 671 586

 

pracovník v sociálních službách:

Helena Richterová, mobil 778 412 718

 

pracovník v sociálních službách:

Olga Kalenská, mobil 778 702 415

         

 

poradenské hodiny:

pondělí 8:00 - 16:30 hodin

středa 8:00 - 14:00 hodin

klubová činnost: středa 14:00 - 16:30 hodin

jak nás najdete - mapa http://1url.cz/NXHI

 

 
   

  


Počítadlo zobrazení: 3445

Příspěvky

Publikováno 01.03.2019 15:28, Odbočka Jeseník

Únorové události

Obrázek

Únor jsme si zpestřili tvořením v keramice. Ve středečních klubech jsme se věnovali nejprve vaření, kde jsme si povídali o předkrmech a některé jsme připravili a snědli. Druhý středeční klub byl věnován procvičování paměti. V dalším klubu jsme vyráběli masopustní masky a užili si spousty legrace při oblékání různých kostýmů. Připomněli jsme si masopustní tradice. Poslední únorový klub usedla do křesla pro hosta paní Bc. Alena Kalinová a povídala nám o možnostech slev pro seniory na Jesenicku.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 06.02.2019 15:22, Odbočka Jeseník

Beseda s p. Hladišem na ZŠ Vápenná

Obrázek

V úterý 5. 2. proběhla na ZŠ ve Vápenné ve dvou třídách montessori beseda s nevidomým panem Jiřím Hladišem z Olomouce. Pan Hladiš dětem odpovídal na všetečné dotazy, sdílel pestré zážitky ze života s vodícím psem a ukázal v praxi pomůcky, které používá ve svém životě. Děti měly možnost vyzkoušet si chůzi s bílou holí, pomůcky a společenské hry pro zrakově postižené.

V odpoledních hodinách měly zaměstnankyně odbočky možnost osobního setkání s panem Hladišem. Byla možnost sdílení radostí i strastí života s vodícím psem a konkrétní ukázky elektronických optických pomůcek. Za otevřenost sdílení jsme velmi vděčné. Děkujeme.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 01.02.2019 16:19, Odbočka Jeseník

Únorové akce

 

Publikováno 01.02.2019 16:10, Odbočka Jeseník

Lednové události

Obrázek

Celý leden jsme se v keramice věnovali tvorbě z hlíny na téma jaro – volná tvorba. Lednovou klubovou činnost jsme zahájili klubem vaření. Kdo chtěl, přinesl s sebou na ochutnání cukroví, pro zájemce byla možnost výměny receptů. Celý klub se nesl ve velmi přátelské atmosféře, družném povídání o vánočních svátcích a vstupu do nového roku. Na dalším klubu jsme se naučili vyrobit rychlý dárek – papírovou květinu. Výsledky snažení byly velmi zdařilé. Následující středu jsme hravou formou procvičovali paměť a pozornost – například cvičení představivosti (hledání více obrázků v jednom), luštěním křížovky, atd. Poslední lednový klub byla beseda s vedoucí důchodového oddělení OSSZ v Jeseníku – paní Bc. Olgou Šafaříkovou.


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 07.01.2019 17:45, Odbočka Jeseník

Lednové akce

 

Publikováno 19.12.2018 10:25, Odbočka Jeseník

V roce 2018 naši činnost podpořili

Obrázek

MPSV ČR, MK ČR, Olomoucký kraj

 MĚSTA:

Město Jeseník            www.jesenik.org

 OBCE:

Bělá pod Pradědem    www.bela.cz

Písečná                     www.pisecna.cz
Hradec - Nová Ves     www.hradec-novaves.cz

Velmi si vážíme Vaší podpory, děkujeme! 

Publikováno 13.12.2018 17:07, Odbočka Jeseník

Předvánoční setkání

Obrázek

"USEDL SI ANDĚLÍČEK

NA STROMEČEK DO VĚTVIČEK.

DECHEM BAŇKY ROZEHRÁL,

KŘIDÉLKY NÁM ZAMÁVAL.

SPOLU S NÍM K NÁM VKLOUZLO

I VÁNOČNÍ KOUZLO.

VŮNĚ JEHLIČÍ A SVÍČEK

PRONIKÁ NÁM DO SRDÍČEK."

autorka básně: Vlaďka Mrňková


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 06.12.2018 17:23, Odbočka Jeseník

Beseda o světě zrakově postižených pro ZŠ Písečná

Obrázek

Ve čtvrtek 6. 12. 2018 od 13.30 do 15.30 hod. se konala v zapůjčených prostorách Církve nová naděje beseda o světě zrakově postižených s dětmi ze školní družiny ZŠ Písečná. Kromě povídání jsme si také ukázali a vyzkoušeli pomůcky, které zrakově postiženým pomáhají v běžném životě.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 05.12.2018 10:47, Odbočka Jeseník

Oblastní shromáždění

Obrázek

V úterý 4. 12. 2018 se od 14 do 16ti hodin konalo v nádherném prostředí Zdravé kavárny v Jeseníku oblastní shromáždění jesenické odbočky SONS ČR, z. s. Sešlo se nás 25 členů. Před zahájením shromáždění byly promítány fotografie pořízené při akcích odbočky. Oblastní shromáždění zahájila paní předsedkyně, Hanka Vernerová. V první části shromáždění jsme mluvili o akcích, činnosti a hospodaření odbočky v uplynulém roce, další část byla věnována prezentaci optických pomůcek firmy Spektra a v poslední části jsme se věnovali plánům na rok 2019 a volbě oblastní rady a předsedy. O hudební zpestření setkání se postaral hrou na kytaru a zpěvem náš člen, pan Pavel Jura.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 30.11.2018 10:14, Odbočka Jeseník

Listopadové události

Obrázek

Listopad byl výběrem aktivit velmi pestrý. Poslední soutěžní polévky v klubu vaření se ujal pan Benčík, v klubu tvoření jsme pracovali s vizovickým těstem, v klubu čtení jsme se začetli do článků v časopise Zora a společně jsme luštili křížovky a v posledním listopadovém klubu jsme vyráběli adventní věnce. Vydali jsme se na poslední farmářské trhy v letošním roce na náměstí v Jeseníku, kde jsme propagovali činnost a sociální služby naší odbočky. Odpočinout jsme si byli v solné jeskyni a vánočně se naladit na Vánoční výstavě v Domově Sněženka. V keramice jsme chystali vánoční překvapení pro členy odbočky a novoročenky pro poskytovatele dotací. Zaměstnankyně odbočky se byly podívat na dni otevřených dveří v Centru sociálních služeb (dále jen CSS). Návštěva byla velmi inspirativní. V současné chvíli jsou v jednání možné formy spolupráce naší odbočky a CSS. Každou první středu v měsíci k nám do odbočky dochází uživatelé Domova Sněženka na individuální sociálně aktivizační činnost. Na oblastní radě jsme pečlivě připravovali oblastní shromáždění.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 15.11.2018 10:34, Odbočka Jeseník

Tvoříme z vizovického těsta

Obrázek

V půlce listopadu jsme měli klub tvoření. Paní Ludmila Janoštíková, naše členka, přinesla hotové vizovické těsto, pověděla nám, že výrobky slouží pouze k dekoraci, ukázala nám, jak se z něj tvoří a již hotové výrobky, a dali jsme se do práce. Přímo na stolech jsme váleli slabší delší válečky a ty jsme splétali do copu. Ten jsme tvarovali do koleček nebo srdíček a zdobili růžičkou s lístky. Zkoušeli jsme také ježky a ptáčky v hnízdečku ze skořápek ořechů. Někdo vykrajoval andělíčky, sněhuláky, rybičky nebo zvonečky. Výrobky se moc hezky povedly. Některé jsme ozdobili červenou čočkou, ptáčci měli očka ze semínek hořčice a ježci čumáček z kuličky pepře. To vše s sebou paní Ludmila přinesla a mnoho dalšího. Nyní následovala fáze sušení, poté potření vajíčkem a další minimálně čtyřhodinové pečení v troubě na 50 stupňů. To zajistila Iveta. Paní Ludmila slaví v listopadu kulaté narozeniny a na klub donesla bonboniéru. Také my jsme ji popřáli dobré zdraví a moc poděkovali za krásný klub, plný nových nápadů a zkušeností. Yvona Wrožynová.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 12.11.2018 09:35, Odbočka Jeseník

Mezinárodní den nevidomých a den laskavosti

Obrázek

V průběhu roku máme mnoho svátků a různě zaměřených dnů. Na zrakové postižení poukazují Světový den zraku (10. 10.), Mezinárodní den bílé hole (15. 10.) a Mezinárodní den nevidomých (13. 11.).  Shodou okolností se letos sešly v jeden den - v úterý 13. 11. 2018 - dva zajímavé svátky. Dovolím si k nim napsat pár slov.

Mezinárodní den nevidomých je věnován na památku výročí úmrtí zakladatele první školy pro nevidomé – pana Valentina Haüy (1745 – 1822).

Mezinárodní den laskavosti – tento den je věnován jakýmkoliv (třeba i nepatrným) dobrým skutkům – připojte se i vy a uděláte radost nejen druhým, ale i sami sobě!

Pro inspiraci – nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Laskavcem pro měsíc září tohoto roku byla zvolena paní Renata Moravcová, která před 18 lety přišla o zrak. Dnes aktivně pomáhá zrakově postiženým a tzv. „koukavce“ zase učí zacházet s nevidomými a propojuje tak vzájemně oba světy. Blíže: https://ego.ihned.cz/c1-66259400-neumim-sedet-a-nic-nedelat-rika-renata-moravcova-ktera-lidem-priblizuje-svet-nevidomych-za-konani-nezistnych-skutku-ziskala-oceneni 

Publikováno 05.11.2018 09:21, Odbočka Jeseník

Plán listopadových a prosincových akcí

 

Publikováno 01.11.2018 09:42, Odbočka Jeseník

Říjnové události

Obrázek

V průběhu měsíce října jsme se ve středečních klubech věnovali tvoření s dýněmi, v klubu vaření se dostala ke slovu druhá soutěžící – paní Jana Kaminská, do křesla pro hosta usedla naše předsedkyně paní Hana Vernerová (z důvodu nemoci původně plánovaného hosta). Každý týden v říjnu se uskutečnila lekce keramiky, kde vznikají různorodé keramické zvonečky a byl prostor i na vlastní tvorbu. Ve čtvrtek 4. 10. se někteří členové potkali na přátelském setkání ve Zdravé kavárně. Další čtvrtek 18. 10. se účastníci keramiky vydali na výstavu keramiky v prostorách zahrady SVČ DUHA. V pátek 19. 10. byla naše odbočka úspěšně prezentována na farmářských trzích v Jeseníku. V úterý 23. 10. proběhlo v jesenickém Centru sociálních služeb hodnocení Týdne sociálních služeb, kterého se naše odbočka zúčastnila letos v červnu. Ve středu 24. 10. se zaměstnankyně odbočky vydali na školení do Olomouce ohledně standardů kvality sociálních služeb a supervize. V úterý 30. 10. proběhlo v kanceláři dušičkové tvoření.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 22.10.2018 10:08, Odbočka Jeseník

Ohlédnutí za letošním ročníkem sbírky Bílá pastelka

Obrázek

V letošním roce jsme se zapojili do 19. ročníku celostátní sbírky Bílá pastelka. Sbírkový den byl vyhlášen na středu 17. 10. 2018. V Jeseníku se podařilo zapojit 11 dobrovolnických dvojic (4 z Gymnázia, 2 z Hotelové školy, 2 ze ZŠ Zlaté Hory a 3 ze členů naší odbočky). Velmi si vážíme zapojení každého dobrovolníka a touto cestou ještě jednou děkujeme! Pro zviditelnění skupinek dobrovolníků (a pro případ deštivého počasí) jsme letos nechali vyrobit bílé deštníky s logem bílé pastelky. Výtěžek sbírky putuje na dofinancování speciálních služeb pro zrakově postižené (výcvik vodících psů, apod.).


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 17.10.2018 10:31, Odbočka Jeseník

Výlet na závěrečný koncert DUN ve Starém Městě

Obrázek

V pátek 12. 10. 2018 ve 13 h. se naše pětičlenná skupinka vydala vlakem do Starého Města u Uherského Hradiště. Cílem byl podvečerní koncert vokálně-instrumentální skupiny Pro Sancta Cecilia. Koncert se uskutečnil v příjemném prostředí moderního kostela sv. Ducha. Účast na koncertě byla nádherným hudebním zážitkem. Po koncertě jsme se přesunuli do společenského centra pod prostorem kostela, kde proběhla řízená ochutnávka moravských vín. Na posilněnou byl připraven výtečný guláš. K tanci a poslechu hrála cimbálová muzika Falešnica, která mnohé přivedla na taneční parket. Ve sklípku byla možnost přátelského setkání zúčastněných odboček – podařilo se nám prohloubit vztahy zejména se zástupci šumperské a třinecké odbočky. Po celý večer panovala přátelská a uvolněná atmosféra. Velký dík za bezchybnou organizaci patří panu Železníkovi a paní Filgasové. Pro mnohé z nás byla tato akce příjemným povzbuzením a načerpáním sil, pro jiné vytržením z každodenní všednosti, či první letošní dovolenou.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 12.10.2018 11:00, Odbočka Jeseník

Beseda s dětmi ze ZŠ Zlaté Hory o světě zrakově postižených

Obrázek

Ve čtvrtek 11. října jsme od 8 do 14 hodin s dětmi ze ZŠ Zlaté Hory besedovali o světě zrakově postižených. Připravený program zazněl v jednom dni třikrát – pro třetí až pátou třídu (celkem pro 75 dětí). Beseda byla prožitková, rozdělena na tři části (všeobecné seznámení se světem zrakově postižených, beseda s nevidomým a praktické vyzkoušení pomůcek pro zrakově postižené).


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 04.10.2018 09:25, Odbočka Jeseník

Na co se můžete těšit v říjnu

 

Publikováno 04.10.2018 09:02, Odbočka Jeseník

Co přineslo září

Obrázek

Po odpočinkových měsících přišlo září a spousta aktivit. V rámci středečních klubů jsme úspěšně zahájili soutěž ve vaření polévek v klubu vaření. Velmi statečně si vedl pan Petr Sulek při vaření zelno-fazolové polévky. Za odpočinkem jsme vyjeli do solné jeskyně do lázní. Činnost odbočky jsme úspěšně prezentovali na farmářských trzích v Jeseníku.

Ve středu 19. 9. ve 14 hod. k nám na odbočku zavítal pan Jakub Kachel z firmy Sagitta Brno, aby nám představil novinku tohoto léta – mobilní kameru OrCam MyEye. Kameru jsme si mohli vyzkoušet a zjistit, co všechno dokáže. Představeny byly i další novinky z oblasti digitálních optických pomůcek.

Poslední týden v září jsme se vydali na krásnou zahrádku paní Janoštíkové v České Vsi. 

27. 9. úspěšně proběhlo jednání oblastní rady (zápis z rady je k nahlédnutí v kanceláři odbočky).


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 19.09.2018 09:28, Odbočka Jeseník

Sbírka Bílá pastelka - videospot a tisková zpráva

Obrázek

Letošní ročník celostátní sbírky Bílá pastelka se uskuteční ve středu 17. října 2018. I my se zapojíme! 

 

Doporučuji shlédnutí velmi zajímavého videospotu ze života nevidomých:

https://www.youtube.com/watch?v=Z3qUqI1HYPk&feature=youtu.be

 

Tisková zpráva zde:

BP 2018 - tisková zpráva

  Zobrazena stránka 4 z 11 (celkem 206 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11