Oblastní odbočka Jeseník

 
Obrázek

adresa: Tovární 1332/1a, 790 01 Jeseník

telefon: 736 671 586

email: jesenik-odbocka@sons.cz

předsedkyně odbočky: Hana Vernerová

       Sídlo odbočky Jeseník  

kontaktní den: středa 8:00 - 16:30 hodin

klubová činnost: středa 14:00 - 16:30 hodin

 

jak nás najdete - mapa http://1url.cz/NXHI

 

 
   

  


Počítadlo zobrazení: 1117

Příspěvky

Publikováno 11.04.2019 09:44, Odbočka Jeseník

Vernisáž výstavy

Obrázek

Ve výstavní síni IC Katovna v Jeseníku proběhne v úterý 30. dubna v 17 hodin vernisáž obrazů tvořených technikou enkaustiky s názvem „Cestou barev“, malířky Mgr. Jaroslavy Bendové. Výstava je pořádána v rámci 25. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě. Cílem festivalu je představit veřejnosti nadané zrakově postižené umělce. Výstavu pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek, oblastní odbočka Jeseník, ve spolupráci s MKZ Jeseník, za finanční podpory Olomouckého kraje a města Jeseník. Výstavu je možné navštívit do pátku 31. května. 

Publikováno 01.04.2019 21:15, Odbočka Jeseník

Dubnové akce

Obrázek

dubnové akce

ZVUKOVÁ STŘELBA PRO NEVIDOMÉ

Po celý měsíc duben máme bezplatně zapůjčenu zvukovou střelbu od firmy Spektra. Máte-li chuť si ji vyzkoušet, přijďte do kanceláře odbočky. Každý den v době od 8 do 12 h., mimo tento čas po telefonické domluvě na čísle 736 671 586.

O co jde? Zvuková střelba pro nevidomé simuluje skutečnou střelbu. Pistole osazená kamerou snímá terč, obraz z kamery je přenášen do počítače, kde je zvukově vyhodnocován (počítač vydává různě vysoké tóny – střed terče je nejvyšší tón, k okraji terče se tóny snižují).

Při zvukové střelbě střelec nevidí (má zakryté oči nebo je nevidomý), v ruce drží pistoli a poslepu míří na terč před sebou. Zvuková signalizace (různě vysoké tóny) střelce navádí do středu terče – čím vyšší tón, tím blíže středu. Cílem hry je nastřílet co nejvyšší počet bodů.

Hra pomáhá zlepšovat orientaci podle sluchu a soustředěnost. 

Publikováno 29.03.2019 16:21, Odbočka Jeseník

Březnové události

Obrázek

Březen jsme zahájili ranním setkáním v kurzu keramiky, glazovali jsme již vytvořené výrobky. Ve středu jsme se sešli v klubu vaření. Výtečnou jarní polévku si pro nás připravil pan Václav Faksa. Ve čtvrtek 7. 3. jsme společně oslavili MDŽ posezením ve Zdravé kavárně. V dalším středečním klubu jsme procvičovali hlavu při řešení různých úkolů. Poslední březnový klub jsme se dozvěděli o novinkách v kompenzačních pomůckách firmy Ergones. Ve čtvrtek 28. 3. za námi do odbočky zavítal  jeden ze zakladatelů celorepublikového Aktiv klubu, pan Vojtěch Železník, aby nám povykládal o náplni klubu a plánovaných akcích. 


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 29.03.2019 10:01, Odbočka Jeseník

Beseda na gymnáziu s panem Vojtou Železníkem

Obrázek

Ve čtvrtek 27. března jsme se na Gymnáziu v Jeseníku setkali se žáky dvou tříd sexty a snažili se jim přiblížit život zrakově postižených. Nejdříve besedou s prakticky nevidomým Vojtou Želzeníkem, poté možností vyzkoušet si různé optické, kompenzační pomůcky a společenské hry upravené pro zrakově postižené. 

Více o panu Železníkovi: https://www.bilapastelka.cz/l/clanek-s-obrazky/


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 22.03.2019 21:20, Odbočka Jeseník

Březen - měsíc knihy

Obrázek

Ve středečním klubu tvoření jsme se pustili do výroby knihy. Bylo potřeba nastříhat jednotlivé stránky. Kdo zrovna nestříhal, chystal obal knihy. Ten jsme vyrobili pomocí techniky enkaustiky. Nastříhané stránky jsme svázali, ozdobný obal podlepili kartonem a vše slepili dohromady. S výsledkem byli všichni spokojeni.

 

 

 

Básnička do právě vyrobené knížečky na klubu tvoření od Vlaďky Mrňkové:

„Vašek to je fešák velký,

nemá nouzi o ctitelky.

Neužije žádný klid,

každá by ho chtěla mít.

Tak si Vašek za pár chvil,

krásný sešit vyrobil.

Teď si bude každou dámu,

zapisovat do seznamu.“


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 01.03.2019 16:02, Odbočka Jeseník

Březnové akce

 

Publikováno 01.03.2019 15:28, Odbočka Jeseník

Únorové události

Obrázek

Únor jsme si zpestřili tvořením v keramice. Ve středečních klubech jsme se věnovali nejprve vaření, kde jsme si povídali o předkrmech a některé jsme připravili a snědli. Druhý středeční klub byl věnován procvičování paměti. V dalším klubu jsme vyráběli masopustní masky a užili si spousty legrace při oblékání různých kostýmů. Připomněli jsme si masopustní tradice. Poslední únorový klub usedla do křesla pro hosta paní Bc. Alena Kalinová a povídala nám o možnostech slev pro seniory na Jesenicku.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 06.02.2019 15:22, Odbočka Jeseník

Beseda s p. Hladišem na ZŠ Vápenná

Obrázek

V úterý 5. 2. proběhla na ZŠ ve Vápenné ve dvou třídách montessori beseda s nevidomým panem Jiřím Hladišem z Olomouce. Pan Hladiš dětem odpovídal na všetečné dotazy, sdílel pestré zážitky ze života s vodícím psem a ukázal v praxi pomůcky, které používá ve svém životě. Děti měly možnost vyzkoušet si chůzi s bílou holí, pomůcky a společenské hry pro zrakově postižené.

V odpoledních hodinách měly zaměstnankyně odbočky možnost osobního setkání s panem Hladišem. Byla možnost sdílení radostí i strastí života s vodícím psem a konkrétní ukázky elektronických optických pomůcek. Za otevřenost sdílení jsme velmi vděčné. Děkujeme.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 01.02.2019 16:19, Odbočka Jeseník

Únorové akce

 

Publikováno 01.02.2019 16:10, Odbočka Jeseník

Lednové události

Obrázek

Celý leden jsme se v keramice věnovali tvorbě z hlíny na téma jaro – volná tvorba. Lednovou klubovou činnost jsme zahájili klubem vaření. Kdo chtěl, přinesl s sebou na ochutnání cukroví, pro zájemce byla možnost výměny receptů. Celý klub se nesl ve velmi přátelské atmosféře, družném povídání o vánočních svátcích a vstupu do nového roku. Na dalším klubu jsme se naučili vyrobit rychlý dárek – papírovou květinu. Výsledky snažení byly velmi zdařilé. Následující středu jsme hravou formou procvičovali paměť a pozornost – například cvičení představivosti (hledání více obrázků v jednom), luštěním křížovky, atd. Poslední lednový klub byla beseda s vedoucí důchodového oddělení OSSZ v Jeseníku – paní Bc. Olgou Šafaříkovou.


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 07.01.2019 17:45, Odbočka Jeseník

Lednové akce

 

Publikováno 19.12.2018 10:25, Odbočka Jeseník

V roce 2018 naši činnost podpořili

Obrázek

MPSV ČR, MK ČR, Olomoucký kraj

 MĚSTA:

Město Jeseník            www.jesenik.org

 OBCE:

Bělá pod Pradědem    www.bela.cz

Písečná                     www.pisecna.cz
Hradec - Nová Ves     www.hradec-novaves.cz

Velmi si vážíme Vaší podpory, děkujeme! 

Publikováno 13.12.2018 17:07, Odbočka Jeseník

Předvánoční setkání

Obrázek

"USEDL SI ANDĚLÍČEK

NA STROMEČEK DO VĚTVIČEK.

DECHEM BAŇKY ROZEHRÁL,

KŘIDÉLKY NÁM ZAMÁVAL.

SPOLU S NÍM K NÁM VKLOUZLO

I VÁNOČNÍ KOUZLO.

VŮNĚ JEHLIČÍ A SVÍČEK

PRONIKÁ NÁM DO SRDÍČEK."

autorka básně: Vlaďka Mrňková


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 06.12.2018 17:23, Odbočka Jeseník

Beseda o světě zrakově postižených pro ZŠ Písečná

Obrázek

Ve čtvrtek 6. 12. 2018 od 13.30 do 15.30 hod. se konala v zapůjčených prostorách Církve nová naděje beseda o světě zrakově postižených s dětmi ze školní družiny ZŠ Písečná. Kromě povídání jsme si také ukázali a vyzkoušeli pomůcky, které zrakově postiženým pomáhají v běžném životě.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 05.12.2018 10:47, Odbočka Jeseník

Oblastní shromáždění

Obrázek

V úterý 4. 12. 2018 se od 14 do 16ti hodin konalo v nádherném prostředí Zdravé kavárny v Jeseníku oblastní shromáždění jesenické odbočky SONS ČR, z. s. Sešlo se nás 25 členů. Před zahájením shromáždění byly promítány fotografie pořízené při akcích odbočky. Oblastní shromáždění zahájila paní předsedkyně, Hanka Vernerová. V první části shromáždění jsme mluvili o akcích, činnosti a hospodaření odbočky v uplynulém roce, další část byla věnována prezentaci optických pomůcek firmy Spektra a v poslední části jsme se věnovali plánům na rok 2019 a volbě oblastní rady a předsedy. O hudební zpestření setkání se postaral hrou na kytaru a zpěvem náš člen, pan Pavel Jura.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 30.11.2018 10:14, Odbočka Jeseník

Listopadové události

Obrázek

Listopad byl výběrem aktivit velmi pestrý. Poslední soutěžní polévky v klubu vaření se ujal pan Benčík, v klubu tvoření jsme pracovali s vizovickým těstem, v klubu čtení jsme se začetli do článků v časopise Zora a společně jsme luštili křížovky a v posledním listopadovém klubu jsme vyráběli adventní věnce. Vydali jsme se na poslední farmářské trhy v letošním roce na náměstí v Jeseníku, kde jsme propagovali činnost a sociální služby naší odbočky. Odpočinout jsme si byli v solné jeskyni a vánočně se naladit na Vánoční výstavě v Domově Sněženka. V keramice jsme chystali vánoční překvapení pro členy odbočky a novoročenky pro poskytovatele dotací. Zaměstnankyně odbočky se byly podívat na dni otevřených dveří v Centru sociálních služeb (dále jen CSS). Návštěva byla velmi inspirativní. V současné chvíli jsou v jednání možné formy spolupráce naší odbočky a CSS. Každou první středu v měsíci k nám do odbočky dochází uživatelé Domova Sněženka na individuální sociálně aktivizační činnost. Na oblastní radě jsme pečlivě připravovali oblastní shromáždění.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 15.11.2018 10:34, Odbočka Jeseník

Tvoříme z vizovického těsta

Obrázek

V půlce listopadu jsme měli klub tvoření. Paní Ludmila Janoštíková, naše členka, přinesla hotové vizovické těsto, pověděla nám, že výrobky slouží pouze k dekoraci, ukázala nám, jak se z něj tvoří a již hotové výrobky, a dali jsme se do práce. Přímo na stolech jsme váleli slabší delší válečky a ty jsme splétali do copu. Ten jsme tvarovali do koleček nebo srdíček a zdobili růžičkou s lístky. Zkoušeli jsme také ježky a ptáčky v hnízdečku ze skořápek ořechů. Někdo vykrajoval andělíčky, sněhuláky, rybičky nebo zvonečky. Výrobky se moc hezky povedly. Některé jsme ozdobili červenou čočkou, ptáčci měli očka ze semínek hořčice a ježci čumáček z kuličky pepře. To vše s sebou paní Ludmila přinesla a mnoho dalšího. Nyní následovala fáze sušení, poté potření vajíčkem a další minimálně čtyřhodinové pečení v troubě na 50 stupňů. To zajistila Iveta. Paní Ludmila slaví v listopadu kulaté narozeniny a na klub donesla bonboniéru. Také my jsme ji popřáli dobré zdraví a moc poděkovali za krásný klub, plný nových nápadů a zkušeností. Yvona Wrožynová.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 12.11.2018 09:35, Odbočka Jeseník

Mezinárodní den nevidomých a den laskavosti

Obrázek

V průběhu roku máme mnoho svátků a různě zaměřených dnů. Na zrakové postižení poukazují Světový den zraku (10. 10.), Mezinárodní den bílé hole (15. 10.) a Mezinárodní den nevidomých (13. 11.).  Shodou okolností se letos sešly v jeden den - v úterý 13. 11. 2018 - dva zajímavé svátky. Dovolím si k nim napsat pár slov.

Mezinárodní den nevidomých je věnován na památku výročí úmrtí zakladatele první školy pro nevidomé – pana Valentina Haüy (1745 – 1822).

Mezinárodní den laskavosti – tento den je věnován jakýmkoliv (třeba i nepatrným) dobrým skutkům – připojte se i vy a uděláte radost nejen druhým, ale i sami sobě!

Pro inspiraci – nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Laskavcem pro měsíc září tohoto roku byla zvolena paní Renata Moravcová, která před 18 lety přišla o zrak. Dnes aktivně pomáhá zrakově postiženým a tzv. „koukavce“ zase učí zacházet s nevidomými a propojuje tak vzájemně oba světy. Blíže: https://ego.ihned.cz/c1-66259400-neumim-sedet-a-nic-nedelat-rika-renata-moravcova-ktera-lidem-priblizuje-svet-nevidomych-za-konani-nezistnych-skutku-ziskala-oceneni 

Publikováno 05.11.2018 09:21, Odbočka Jeseník

Plán listopadových a prosincových akcí

 

Publikováno 01.11.2018 09:42, Odbočka Jeseník

Říjnové události

Obrázek

V průběhu měsíce října jsme se ve středečních klubech věnovali tvoření s dýněmi, v klubu vaření se dostala ke slovu druhá soutěžící – paní Jana Kaminská, do křesla pro hosta usedla naše předsedkyně paní Hana Vernerová (z důvodu nemoci původně plánovaného hosta). Každý týden v říjnu se uskutečnila lekce keramiky, kde vznikají různorodé keramické zvonečky a byl prostor i na vlastní tvorbu. Ve čtvrtek 4. 10. se někteří členové potkali na přátelském setkání ve Zdravé kavárně. Další čtvrtek 18. 10. se účastníci keramiky vydali na výstavu keramiky v prostorách zahrady SVČ DUHA. V pátek 19. 10. byla naše odbočka úspěšně prezentována na farmářských trzích v Jeseníku. V úterý 23. 10. proběhlo v jesenickém Centru sociálních služeb hodnocení Týdne sociálních služeb, kterého se naše odbočka zúčastnila letos v červnu. Ve středu 24. 10. se zaměstnankyně odbočky vydali na školení do Olomouce ohledně standardů kvality sociálních služeb a supervize. V úterý 30. 10. proběhlo v kanceláři dušičkové tvoření.


Počet obrázků: 4

 Zobrazena stránka 1 z 8 (celkem 152 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 8