Rubriky


Oblastní odbočka Jeseník

 
Obrázek

adresa: Tovární 1332/1a, 790 01 Jeseník

telefon: 736 671 586

email: jesenik-odbocka@sons.cz

předsedkyně odbočky: Hana Vernerová

       Sídlo odbočky Jeseník  

kontaktní den: středa 8:00 - 16:30 hodin

klubová činnost: středa 14:00 - 16:30 hodin

 

jak nás najdete - mapa http://1url.cz/NXHI

 

 
   

  


Počítadlo zobrazení: 335

Příspěvky

Obrázek

VERNISÁŽ VÝSTAVY „BAREVNÉ POHLAZENÍ“

V úterý 10. 7. 2018 v 17 hodin proběhne vernisáž výstavy „Barevné pohlazení“ zrakově postižené grafičky Mgr. Markéty Evjákové. Výstava bude probíhat v předsálí jesenického kina Pohoda, je realizována v rámci 24. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě, za finanční podpory Ministerstva kultury, Olomouckého kraje a města Jeseník. Paní Evjáková se věnuje moderní počítačové grafické tvorbě. Její grafiky jsou optimistické a pozitivně laděné.  

Publikováno 04.06.2018 08:15, Odbočka Jeseník

Zakončení výstavy DUN p. Pavelčáka v IC Katovna

Obrázek

V pátek 1. 6. bylo původně naplánováno setkání s p. Pavelčákem (křeslo pro hosta), ale z organizačních důvodů musel autor setkání posunout na sobotu 2. 6. Pro neúčast zájemců bylo toto setkání také zrušeno. V souvislosti s odinstalováním výstavy se za odbočku přišla rozloučit naše paní předsedkyně Hanka Vernerová a Vlaďka Mrňková. Pan Pavelčák nám podepsal společnou fotku z vernisáže, která bude zdobit odbočkovou kancelář. Od nás dostal na památku přání s básničkou od Vlaďky Mrňkové. Pan Pavelčák se s námi podělil o dojmy z knihy vzkazů z jesenické výstavy. Je v ní mnoho povzbudivých slov, za což jsme moc rádi. Díky zápisům víme, že na výstavu nezavítali jen místní, ale i lidé z daleka - z Prahy, Ostravy, Opavy, apod. Zajímavou poznámkou v knize  bylo, že pro pana Pavelčáka by fotoaparát měl být plně hrazenou kompenzační pomůckou :o)


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 01.06.2018 08:50, Odbočka Jeseník

Červnové akce

Obrázek

akce červen

POZVÁNÍ NA JEDINEČNOU AKCI

V úterý 12. 6. od 10 do 16 hodin se sejdou na jesenickém náměstí organizace, které se věnují pomoci lidem. Nabízí se vám tak možnost odhalit, co se skrývá například pod zajímavými názvy organizací jako je Maltézská pomoc, Centrum sociálních služeb, atd. atd. Co je však jedinečnou možností, bude k nalezení v přízemí jesenické radnice. Přijedou zde tři firmy, věnující se digitálním optickým pomůckám – Spektra, Adaptech a Sagitta. Z Olomouce přijedou také zástupci z Tyflocentra. Pro zrakově postižené to bude unikátní možnost vyzkoušet si různé typy pomůcek během pár chvil na jednom místě. Proto prosím neváhejte a přijďte se podívat! I naše odbočka bude mít na náměstí informační stánek o námi nabízených službách. Budeme rádi, když se třeba jen stavíte nás pozdravit :o)

Na pódiu se můžete těšit na kulturní vystoupení umělců ze zúčastněných organizací. Naši odbočku bude zastupovat hudebním vystoupením pan Pavel Jura (kytara, zpěv), pan Zdeněk Janeček (kytara, zpěv) a pan Radomil Zapletal (vystoupí i s celou kapelou Sjetej křeček). Vlaďka Mrňková přednese pásmo vlastních autorských básniček.

KOKTEJL-BRANÍ S ADAPTECHEM

Ve středu 13. 6. ve 14 hodin začne v kanceláři odbočky zajímavá akce. Pan Kavan z firmy Adaptech si pro nás připravil netradiční program. Přiveze s sebou různé netypické příchutě ovocných džusů a alkoholických nápojů a naším úkolem bude namíchat naprosto originální nápoj/koktejl a je jen na nás, zda alko či nealko :o) Nejlepší koktejl bude vybrán pečlivě zvolenou odbornou porotou, obdrží drobný dárek od společnosti Adaptech a postoupí do celorepublikového kola. Vítěz celorepublikového kola (respektive odbočka SONS, ze které pochází), obdrží pro svou organizaci sponzorský dar.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NAŠÍ ODBOČKY

Po celou středu 13. 6. v době od 8 do 17 hodin bude probíhat v jesenické odbočce den otevřených dveří. Pro neznalé naší činnosti je to jedinečná možnost seznámit se s našimi službami. Zájemci budou mít možnost seznámit se s pomůckami pro zrakově postižené a v případě zájmu si je i vyzkoušet v praxi, zahrát si nějakou společenskou hru upravenou pro zrakově postižené (šachy, člověče, nezlob se, apod.), projít se s bílou holí nebo si třeba napsat své jméno v Braillově písmu na Pichtově psacím stroji. Srdečně zveme Vás i Vaše známé! 

Publikováno 31.05.2018 08:36, Odbočka Jeseník

Květnové události

Obrázek

Květen jsme zahájili vernisáží fotografií (cwaků a brejlovek) s názvem „Nevidět neznamená nevnímat“, prakticky nevidomého autora Lubomíra Pavelčáka z Ostravy. Výstava byla realizována v rámci 24. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě a měla velmi pozitivní ohlas u veřejnosti. Po delší odmlce jsme se v úterý 15. 5. vypravili do keramiky v SVČ Duha Jeseník. Zpod rukou nám vyrostly různé druhy hříbků. 16. 5. jsme ve středečním klubu společně oslavili Den matek. Pro příchozí jsme nachystali občerstvení a všechny maminky byly obdarovány kytičkou. Slavnostní atmosféru doplnil zpěvem a hrou na kytaru náš člen, pan Pavel Jura. V pátek 18. 5. se naše odbočka zúčastnila Farmářských trhů na náměstí v Jeseníku. Kolemjdoucí měli možnost seznámit se s naší činností a službami.

V úterý 22. 5. jsme zahájili novou společenskou aktivitu – posezení na zahrádce. Cílem je podělit se s ostatními o radost ze své zahrádky, o zahradnické úspěchy, sdílet dobré zkušenosti, popřípadě nabídnout vlastní výpěstky. První návštěva proběhla u paní Miroslavy Hejné v Jeseníku a o inspiraci jistě nebyla nouze. Byl čas i na společné povídání, pohoštění a společnou písničku u kytary.

Do křesla pro hosta usedla ve středu 23. 5. paní Vlaďka Mrňková s tématem „Jak se žije básnířkám“. Vlaďka nám přednesla své básně a odpovídala na zvídavé otázky četného publika. V rámci tohoto klubu s námi oslavila své narozeniny paní Kaminská.

V pátek 25. 5. byl naplánován výlet do šumperské odbočky na showdown a zvukovou střelbu, ale pro neúčast byl zrušen. Poslední květnový den proběhla oblastní rada, kdy jsme hodnotili uplynulé akce, plánovali další a vyslechli si školení o ochraně osobních údajů.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 03.05.2018 10:32, Odbočka Jeseník

VÝSTAVA „NEVIDĚT NEZNAMENÁ NEVNÍMAT“

Obrázek

Ve středu 2. 5. 2018 v 17 hodin proběhla vernisáž fotografií prakticky nevidomého autora, pana Lubomíra Pavelčáka z Ostravy. Výstava je pořádána v rámci 24. ročníku festivalu „Dny umění nevidomých na Moravě“. Cílem festivalu je představení profesionálních umělců z různých oborů – výtvarníků, fotografů, herců a hudebníků. Výstavu pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek, oblastní odbočka Jeseník ve spolupráci s MKZ Jeseník, za finanční podpory Ministerstva kultury, Olomouckého kraje a města Jeseník. Výstavu je možné navštívit v průběhu celého měsíce května ve výstavní síni Informačního centra Katovna v Jeseníku. Součástí výstavy je informační koutek o službách SONS ČR, z. s. a konkrétní činnosti jesenické odbočky. Doprovodným programem výstavy fotografií pana Lubomíra Pavelčáka je výstava kreslených vtipů s názvem „Vidění nevidění – i vidění“ (ve slovenštině „Videnie nevidenia – i videnia“) – s podtitulem „Humor o lidech, kterým zrak úplně či částečně chybí, ale i o zraku jako takovém“.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 02.05.2018 10:58, Odbočka Jeseník

AKCE V KVĚTNU

 

Publikováno 30.04.2018 09:08, Odbočka Jeseník

DUBNOVÉ UDÁLOSTI

Obrázek

Ve středečních klubech jsme se věnovali v klubu vaření přípravě sushi (a oslavě narozenin naší členky paní Hejné), do křesla pro hosta usedl pan Juraj Miťko a připravil si pro nás povídání o mezilidských vztazích, ve čtenářském klubu jsme si osvěžili dubnové pranostiky a zaposlouchali se do vyprávění o životě našeho člena pana Benčíka. V klubu tvoření a vaření jsme připravovali potřebné drobnosti k benefičnímu koncertu a výstavě. Podařilo se nám nachystat nádherné a chutné studené mísy – jednohubky různých chutí. Za relaxací jsme vyrazili do solné jeskyně Solvita v Priessnitzových léčebných lázních. Zúčastnili jsme se trhů v Jeseníku, kde jsme nabízeli služby naší organizace SONS ČR, z. s. Bylo možné vyzkoušet si různé pomůcky pro zrakově postižené, k dispozici byly informační materiály o SONS ČR, z. s., a ke zhlédnutí byly výrobky našich členů z klubu tvoření. Někteří z nás se vypravili přivítat jaro na akci Park žije! v Jeseníku ve Smetanových sadech. Byla možnost zapojit se do zdobení Morany a zvyku vynášení Morany. Připojili jsme se ke komentované výpravě po pramenech parku, kterou nás provedl pan Lukáš Abt, autor knihy Atlas jesenických pramenů. Poslední dubnovou akcí, které jsme se zúčastnili, bylo stavění májky a rej čarodějnic v areálu Veterán klubu v České Vsi.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 27.04.2018 08:58, Odbočka Jeseník

KONCERT NA PODPORU ČINNOSTI NAŠÍ ODBOČKY

Obrázek

Ve středu 25. 4. 2018 v jesenické Kapli proběhl dlouho plánovaný a připravovaný koncert na podporu činnosti naší organizace. Od 17ti hodin jsme měli možnost zaposlouchat se do kytarových tónů absolventů kytarového oddělení pana Václava Dvořáka, dipl. um. ze ZUŠ Jeseník. Zajímavým zpestřením programu bylo vystoupení nevidomých umělců - pěvecké vystoupení pana Zdeňka Janečka z České Vsi a hudební vystoupení pana Radomila Zapletala ze Zlatých Hor. Díky dobrovolnému vstupnému se nám podařilo vybrat příspěvek ve výši 1.200,- Kč, který využijeme na dofinancování provozních nákladů kanceláře jesenické odbočky. Koncert mohl být zrealizován i díky finanční podpoře města Jeseník.

Velký dík patří panu Dvořákovi za to, že přišel s myšlenkou uspořádání koncertu na podporu naší organizace, za pomoc s organizací koncertu a jeho osobní provázení koncertem. Poděkování patří také všem účinkujícím za nádherný hudební zážitek, posluchačům za jejich účast, dárcům, kteří nás finančně podpořili a také celému realizačnímu týmu z jesenické odbočky. Děkujeme!


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 25.04.2018 11:32, Odbočka Jeseník

V pondělí 30. 4. 2018 je kancelář odbočky UZAVŘENA!

Z důvodu čerpání volna bude jesenická odbočková kancelář v pondělí 30. 4. 2018 UZAVŘENA! Další dny se na Vás opět těšíme!  

Publikováno 03.04.2018 08:54, Odbočka Jeseník

Dubnové akce

 

Publikováno 30.03.2018 08:47, Odbočka Jeseník

Březnové události

Obrázek

Ve středečních klubech jsme se věnovali společnému vaření jarní polévky, připravovali jsme výrobky na velikonoční trhy – sádrová vajíčka, papírové květiny a ozdoby k vlastnímu dotvoření. Společně jsme oslavili MDŽ návštěvou cukrárny. Vypravili jsme se na Velikonoční výstavu prací uživatelů služeb Domova Sněženka v Jeseníku spojenou se dnem otevřených dveří a při této příležitosti jsme si také prohlédly prostory Domova.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 28.02.2018 21:15, Odbočka Jeseník

Co nás čeká v březnu?

STŘEDEČNÍ KLUB – 14.00 – 16.30 hodin

 

 

  1. 3. – křeslo pro hosta – paní Hana Hečková – povídání o panenkách „tonerkách“ – historie panenek, práce a tvoření s nimi

 

  1. 3. – čtenářský klub – společné čtení z časopisu pro zrakově postižené – Zora, tipy na zajímavé knížky

 

  1. 3. – klub vaření – jarní polévka

 

  1. 3. – velikonoční tvoření – pletení pomlázky, barvení vajíček, povídání o velikonočních zvycích, tradicích

 

 

VÝLETY A SPOLEČENSKÉ AKCE

 

čtvrtek 1. 3. – návštěva výstavy v IC Katovna v Jeseníku – Knihovna očima dětí (výstava k 70. výročí knihovny v Jeseníku) – březen, měsíc knihy – sraz v 10.00 hodin v kanceláři odbočky

 

čtvrtek 8. 3. – setkání ve Zdravé kavárně při příležitosti MDŽ – sraz v 10.00 hodin přímo v kavárně

 

úterý 13. 3. – návštěva knihovny Vincenze Priessnitze v Jeseníku – seznámení s poskytovanými službami, prohlídka prostor, nabídka zvukových titulů pro zrakově postižené – sraz v 10.00 hod. před vchodem do knihovny

 

sobota 17. 3. – Velikonoční slavnost – trhy s velikonočním zbožím a tvořivými dílnami, naše odbočka zde bude prezentovat svou činnost a nabídne dětem i široké veřejnosti velikonoční tvořivou dílnu spojenou s využitím kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené

 

úterý 20. 3. – zdravotní vycházka – Smetanovy sady v Jeseníku – sraz v 10.00 hod. u hlavního vchodu do Kina Pohoda Jeseník

 

úterý 27. 3. – Velikonoční výstava prací uživatelů služeb Domova Sněženka spojená se Dnem otevřených dveří – společný odchod od kanceláře v 9.00 hod. (nebo v 9.30 hod. před hlavním vchodem do Domova Sněženka)

 

 

OBLASTNÍ RADA

čtvrtek 22. 3. v 9.00 hod. v kanceláři odbočky


Datum:

 

Publikováno 28.02.2018 20:55, Odbočka Jeseník

Únorové události

Obrázek

V únoru jsme v keramice dokončili přípravu na Velikonoce, v kanceláři se radujeme z klíčících rostlinek v minipařeništi, zúčastnili jsme se masopustního průvodu ve Vápenné, ve středečních klubech jsme se věnovali skládání origami, pečení bábovky a do křesla pro hosta usedla Vlaďka Mrňková a podělila se o své znalosti karmalogie a numerologie. Vydali jsme se osvěžit tělo i duši pobytem v solné jeskyni a procházkou po lázeňské kolonádě. Naopak do odbočky zavítala skupinka zájemců o naše služby z Domova Sněženka.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 31.01.2018 20:48, Odbočka Jeseník

Lednové události

Obrázek

V lednu jsme se ve středečních klubech věnovali šití tašek, přípravě nivové pomazánky, procvičování paměti, založili jsme si klubovou zahrádku (minipařeniště) a do křesla pro hosta usedl zkušený včelař – pan Růžička a popovídal nám o včelách a včelaření. Účastníci klubu měli možnost vyzkoušet si oblek včelaře, odvíčkování plástů, nahlédnout do úlu, ochutnat různé druhy medů a medovinu.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 02.01.2018 11:44, Odbočka Jeseník

V ROCE 2017 ČINNOST JESENICKÉ ODBOČKY FINANČNĚ PODPOŘILI:

MĚSTA:

Město Jeseník            www.jesenik.org

OBCE:

Písečná                     www.pisecna.cz
Supíkovice                www.supikovice.cz
Hradec - Nová Ves     www.hradec-novaves.cz
Bělá pod Pradědem    www.bela.cz

Další:

BILLA, s. r. o.            www.billa.cz

 

Velmi si vážíme Vaší podpory, děkujeme! 

Publikováno 01.01.2018 11:28, Odbočka Jeseník

Novoroční

Obrázek

 „PŘIVÍTAL NÁS NOVÝ ROK,

PŘEJEME VÁM SVĚŽÍ KROK.

DOBROU NÁLADU VŽDY MĚJTE,

KAŽDÝ DEN SI ZAZPÍVEJTE.

AŤ JE LÉTO NEBO ZIMA,

HLAVNĚ AŤ JE NÁM VŠEM PRIMA.

NA SVĚTĚ JE SPOUSTA KRÁS,

PŘIJĎTE BRZY MEZI NÁS!“

(autorka: Vlaďka Mrňková, členka SONS ČR, z. s., OO Jeseník) 

Publikováno 15.12.2017 11:22, Odbočka Jeseník

Vánoční setkání

Obrázek

Vánoční setkání odbočky zpestřilo vystoupení tanečního souboru Pomněnky a pěveckého sboru Jesen. Nové pomůcky pro zrakově postižené nám předvedl p. Kachel z firmy Adaptech.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 15.12.2017 11:04, Odbočka Jeseník

Naše činnost v prosinci

Obrázek

Ve středu 6. 12. jsme si do klubu pozvali profesionální cukrářku s prosbou, aby se s námi podělila o umění zdobení perníčků. Na ukázku nám přivezla i část své cukrářské tvorby.

 Poslední klub roku 2017 jsme věnovali povídání o Vánocích. Proč slavíme Vánoce nám přišel popovídat pastor církve adventistů sedmého dne.  Dochystávali jsme také dárečky pro naše členy na vánoční setkání.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 13.12.2017 11:33, Odbočka Jeseník

Prosincová

Obrázek

 

VLOČKY Z NEBE PADAJÍ,

POSELSTVÍ VÁM PŘEDAJÍ.

KAŽDÁ JAKO JISKŘIČKA

ZLEHKA PADÁ NA VÍČKA.

POHODU A KLID VÁM NESE,

JEN NA CHVÍLI ZASTAVTE SE,

NÁLADU SVÁTEČNÍ MĚJTE

A S ÚSMĚVEM ROZJÍMEJTE.

 

KOSTEL SE MAJESTÁTNĚ TYČÍ

A KOLEM JISKŘÍ PROSINEC.

I TEN CO NEVIDÍ

PŘICHÁZÍ CESTOU

BOŽÍM SLOVEM DLÁŽDĚNOU

VSTUPUJE TAM

KDE HŘEJE TEPLO LIDSKÝCH SRDCÍ

A SVÍČKY Z ADVENTNÍCH VĚNCŮ

A V TUTO CHVÍLI

I BEZE ZRAKU

VIDÍ TO CO OSTATNÍ.

VŠUDE ZNÍ HUDBA

A JEJÍ TÓNY

SE DO DUŠE VPLÉTAJÍ.

PŘICHÁZÍ SLAVNOSTNÍ

VÁNOČNÍ ČAS

A ON STOJÍ

OČI PLNÉ SLZ DOJETÍ

V KOSTELE

CO SE MAJESTÁTNĚ TYČÍ

A ZA OKNY JISKŘÍ PROSINEC.

(autorka: Vlaďka Mrňková, členka SONS ČR, z. s., OO Jeseník)

  

Publikováno 01.12.2017 11:19, Odbočka Jeseník

Listopadové kluby a keramika

Obrázek

Náplní listopadových tvořivých klubů byla výroba ozdobných dýní, adventních věnců, vánočních korálkových ozdob a přání. Výsledky průběžného tvoření v keramice jsou již také vidět – kachlíky s pohádkou Dlouhý, Široký a Bystrozraký jsou velmi povedené.


Počet obrázků: 3

 Zobrazena stránka 1 z 6 (celkem 118 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 6

Podpora

Technické informace

684100 (od 28.10.2012)

Web technicky provozuje:

K jakémukoliv užití textů a obrázků uvedených na tomto serveru je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2012 - 2018 SONS ČR, z. s.

Ochrana osobních údajů (GDPR)

 

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.