Oblastní odbočka Jeseník

 
Obrázek

adresa: Tovární 1332/1a, 790 01 Jeseník

telefon: 736 671 586

email: jesenik-odbocka@sons.cz

předsedkyně odbočky: Naděžda Sroková

       Sídlo odbočky Jeseník  

kontaktní den: pondělí 8:00 - 16:30 hodin

                      středa 8:00 - 13:30 hodin

klubová činnost: středa 14:00 - 16:30 hodin

 

 
 
 

jak nás najdete - mapa http://1url.cz/NXHI

 

 
   

  


Počítadlo zobrazení: 1282

Příspěvky

Obrázek

Vernisáž výstavy fotografií „Praha z přelomu tisíciletí“ uměleckého fotografa Václava Fanty se uskuteční v úterý 2. července v 17 hodin v předsálí Kina Pohoda v Jeseníku. Vystaveny budou unikátní letecké snímky Prahy z roku 1990, kdy fotograf přicházel o zrak. Na vernisáži bude možné zakoupit pohlednice vytvořené z vystavovaných fotografií. Po vernisáži bude představena hra Qardo. 

Publikováno 03.06.2019 10:32, Odbočka Jeseník

Červnové akce

 

Publikováno 27.05.2019 08:08, Odbočka Jeseník

POZVÁNKA NA KONCERT SOUBORU MUSICA PRO SANCTA CECILIA

Obrázek

Dvakrát během jednoho víkendu budete mít možnost zaposlouchat se do krásné hudby vokálně-instrumentálního souboru zrakově postižených umělců Musica pro Sancta Cecilia, který se zaměřuje především na interpretaci hudby z období gotiky, renesance a baroka. Soubor vznikl v roce 1992 na půdě pražské Konzervatoře a ladičské školy Jana Deyla (konzervatoř pro zrakově postižené), dnes v souboru působí 7 absolventů této konzervatoře. Pod současným názvem, který byl vybrán podle patronky hudebníků Svaté Cecílie, Musica pro Sancta Cecilia, soubor vystupuje od roku 1994. Všichni členové se práci v souboru věnují ve svém volném čase, většina z nich vyučuje na hudebních školách v Praze a jejím blízkém okolí.

První koncert se uskuteční v sobotu 15. června v 19 hodin v Zrcadlovém sále v Priessnitzových léčebných lázních, druhý v neděli 16. června v 10.30 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku (10.30 – 11.15 hodin hudební doprovod při mši svaté, poté koncert s názvem „Liturgický rok a písně“. Vstupné na oba koncerty je dobrovolné.

Koncerty jsou pořádány v rámci 25. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě, jehož cílem je představit veřejnosti profesionální zrakově postižené umělce. 

Koncert pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek, oblastní odbočka Jeseník, za finanční podpory Olomouckého kraje, města Jeseník a Římskokatolické farnosti Jeseník, ve spolupráci s Priessnitzovými léčebnými lázněmi. 

Publikováno 03.05.2019 11:39, Odbočka Jeseník

Vernisáž výstavy "CESTOU BAREV"

Obrázek

V úterý 30. dubna v 17 hodin proběhla vernisáž výstavy obrazů tvořených technikou enkaustiky s názvem „Cestou barev“ malířky Mgr. Jaroslavy Bendové. Sešlo se nás přes 30 účastníků. Vernisáž hudebně zahájili naši zrakově postižení členové – pan Pavel Jura – hrou na kytaru doprovázenou zpěvem a pan Jan Beneš hrou na foukací harmoniku. Vedoucí odbočky přivítala přítomné, představila autorku a její tvorbu. Malířka pohovořila o technice enkaustiky a také o svém zrakovém postižení. Následovalo pozvání k prohlídce obrazů, pohoštění a vzájemné konverzaci.

Výstava je pořádána v rámci 25. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě. Cílem festivalu je představit veřejnosti nadané zrakově postižené umělce. Výstavu pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek, oblastní odbočka Jeseník (dále jen SONS ČR, z. s., OO Jeseník), ve spolupráci s MKZ Jeseník, za finanční podpory Olomouckého kraje a města Jeseník. Výstavu je možné navštívit do pátku 31. května.

Součástí výstavy je informační panel o festivalu Dny umění nevidomých na Moravě a organizaci SONS ČR, z. s., zahrnující informace o poskytovaných službách a formách pomoci zrakově postiženým.


Počet obrázků: 11

 

Publikováno 03.05.2019 10:41, Odbočka Jeseník

Tvořivá dílna enkaustiky pod vedením malířky paní Jaroslavy Bendové

Obrázek

V úterý 30. dubna od 14 do 16 h. proběhla v kanceláři jesenické odbočky SONS ČR, z. s. tvořivá dílna enkaustiky pod vedením malířky Mgr. Jaroslavy Bendové. Sešli jsme se v počtu 17 dospělých a 4 děti. V úvodu se malířka představila a prozradila nám, jak dlouho se enkaustice věnuje. Poté jsme si vysvětlili pojem enkaustika a zaposlouchali se do historie enkaustické tvorby. 

Po teoretické přípravě nás paní Bendová provedla krok za krokem tvořením enkaustiky. Během tvořivé dílny vytvořila 5 enkaustik, při jejichž tvorbě nám vždy ukázala nějakou specialitu – např. jak vytvořit krajinu s horami, strom, skály, trávu, slunce, apod.

Následně jsme všichni měli možnost vytvořit si své enkaustické dílo. K dispozici byly 4 enkaustické žehličky, velký kufr plný různých odstínů voskovek, ubrousky, houbičky. Někdo měl odvahu tvořit zcela sám, jiný si nechal dopomoct malířkou. Všechna díla byla krásná, osobitá a jedinečná.


Počet obrázků: 12

 

Publikováno 29.04.2019 10:39, Odbočka Jeseník

Květnové akce

Obrázek

Pozvánka na květnové akce se zobrazí po rozkliknutí: akce 5-2019

 

DEN MATEK – 12. 5. 2019

Den matek je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. V tento den je zvykem obdarovat maminky, nejlépe vlastnoručně vyrobeným dárkem. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic. Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. Poprvé byl veřejně slaven o rok později. V České republice se slaví vždy druhou květnovou neděli od roku 1923.

 

Dárek pro maminky od naší členky, Vlaďky Mrňkové:

 

„12. V NEDĚLI

BUDE DOMA VESELÍ. 

MAMINKÁM PŮJDEME PŘÁT,

KYTIČKU A PUSU DÁT.

HLAVNĚ AŤ JSOU STÁLE ZDRAVÉ

NAŠE MÁMY OBĚTAVÉ,

K SVÁTKU MATEK NÁRUČ LÁSKY,

JEN OD SMÍCHU V TVÁŘI VRÁSKY.“ 

Publikováno 29.04.2019 10:27, Odbočka Jeseník

Dubnové události

Obrázek

Duben jsme zahájili klubem vaření. Smažili jsme palačinky a připravili jsme si sladkou i slanou verzi. Sladké palačinky jsme připravili s marmeládou, cukrem. Slané – s cizrnovou pomazánkou ochucenou bazalkou a rajčaty, s čerstvým sýrem či medvědím česnekem. Pro některé účastníky bylo ochutnání slaných druhů palačinek objevením nových chutí a inspirací. V rámci klubu jsme oslavili krásné životní jubileum naší místopředsedkyně Hanky Vernerové.

V dalším klubu jsme procvičovali hravou a veselou formou mozek. Zahráli jsme si pexeso zaměřené na známé herce a osobnosti, luštili jsme křížovku a další aktivity.

V klubu tvoření jsme se věnovali výrobě velikonočních věnců – ozdobných věnců na dveře z březových větviček a dalších velikonočních dekorací do bytu. Pan Benčík zájemcům ukázal pletení pomlázky. V klubu vládla příjemná a tvořivá nálada.

Do křesla v klubu křeslo pro hosta usedli dva hosté – pracovnice Úřadu práce v Jeseníku – paní Mgr. Mia Suchá (oddělení poradenství a dalšího vzdělávání) a paní Olga Vondroušková (sociální pracovnice oddělení hmotné nouze). Seznámily nás se službami, které nabízí jednotlivá oddělení úřadu práce a zodpovídaly dotazy přítomných. 

Po celý měsíc jsme měli možnost zapojit se do kurzu keramiky v SVČ Duha Jeseník. Ve čtvrtek 25. 4. jsme se vypravili na relaxační pobyt do Solné jeskyně Solvita.

V průběhu celého měsíce dubna byla možnost vyzkoušení zvukové střelby v kanceláři odbočky. Zvukovou střelbu nám bezplatně zapůjčila firma Spektra Praha, za což děkujeme.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 11.04.2019 09:44, Odbočka Jeseník

Pozvánka na vernisáž výstavy "Cestou barev"

Obrázek

Ve výstavní síni IC Katovna v Jeseníku proběhne v úterý 30. dubna v 17 hodin vernisáž obrazů tvořených technikou enkaustiky s názvem „Cestou barev“, malířky Mgr. Jaroslavy Bendové. Výstava je pořádána v rámci 25. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě. Cílem festivalu je představit veřejnosti nadané zrakově postižené umělce. Výstavu pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek, oblastní odbočka Jeseník, ve spolupráci s MKZ Jeseník, za finanční podpory Olomouckého kraje a města Jeseník. Výstavu je možné navštívit do pátku 31. května. 

Publikováno 01.04.2019 21:15, Odbočka Jeseník

Dubnové akce

Obrázek

dubnové akce

ZVUKOVÁ STŘELBA PRO NEVIDOMÉ

Po celý měsíc duben máme bezplatně zapůjčenu zvukovou střelbu od firmy Spektra. Máte-li chuť si ji vyzkoušet, přijďte do kanceláře odbočky. Každý den v době od 8 do 12 h., mimo tento čas po telefonické domluvě na čísle 736 671 586.

O co jde? Zvuková střelba pro nevidomé simuluje skutečnou střelbu. Pistole osazená kamerou snímá terč, obraz z kamery je přenášen do počítače, kde je zvukově vyhodnocován (počítač vydává různě vysoké tóny – střed terče je nejvyšší tón, k okraji terče se tóny snižují).

Při zvukové střelbě střelec nevidí (má zakryté oči nebo je nevidomý), v ruce drží pistoli a poslepu míří na terč před sebou. Zvuková signalizace (různě vysoké tóny) střelce navádí do středu terče – čím vyšší tón, tím blíže středu. Cílem hry je nastřílet co nejvyšší počet bodů.

Hra pomáhá zlepšovat orientaci podle sluchu a soustředěnost. 

Publikováno 29.03.2019 16:21, Odbočka Jeseník

Březnové události

Obrázek

Březen jsme zahájili ranním setkáním v kurzu keramiky, glazovali jsme již vytvořené výrobky. Ve středu jsme se sešli v klubu vaření. Výtečnou jarní polévku si pro nás připravil pan Václav Faksa. Ve čtvrtek 7. 3. jsme společně oslavili MDŽ posezením ve Zdravé kavárně. V dalším středečním klubu jsme procvičovali hlavu při řešení různých úkolů. Poslední březnový klub jsme se dozvěděli o novinkách v kompenzačních pomůckách firmy Ergones. Ve čtvrtek 28. 3. za námi do odbočky zavítal  jeden ze zakladatelů celorepublikového Aktiv klubu, pan Vojtěch Železník, aby nám povykládal o náplni klubu a plánovaných akcích. 


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 29.03.2019 10:01, Odbočka Jeseník

Beseda na gymnáziu s panem Vojtou Železníkem

Obrázek

Ve čtvrtek 27. března jsme se na Gymnáziu v Jeseníku setkali se žáky dvou tříd sexty a snažili se jim přiblížit život zrakově postižených. Nejdříve besedou s prakticky nevidomým Vojtou Želzeníkem, poté možností vyzkoušet si různé optické, kompenzační pomůcky a společenské hry upravené pro zrakově postižené. 

Více o panu Železníkovi: https://www.bilapastelka.cz/l/clanek-s-obrazky/


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 22.03.2019 21:20, Odbočka Jeseník

Březen - měsíc knihy

Obrázek

Ve středečním klubu tvoření jsme se pustili do výroby knihy. Bylo potřeba nastříhat jednotlivé stránky. Kdo zrovna nestříhal, chystal obal knihy. Ten jsme vyrobili pomocí techniky enkaustiky. Nastříhané stránky jsme svázali, ozdobný obal podlepili kartonem a vše slepili dohromady. S výsledkem byli všichni spokojeni.

 

 

 

Básnička do právě vyrobené knížečky na klubu tvoření od Vlaďky Mrňkové:

„Vašek to je fešák velký,

nemá nouzi o ctitelky.

Neužije žádný klid,

každá by ho chtěla mít.

Tak si Vašek za pár chvil,

krásný sešit vyrobil.

Teď si bude každou dámu,

zapisovat do seznamu.“


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 01.03.2019 16:02, Odbočka Jeseník

Březnové akce

 

Publikováno 01.03.2019 15:28, Odbočka Jeseník

Únorové události

Obrázek

Únor jsme si zpestřili tvořením v keramice. Ve středečních klubech jsme se věnovali nejprve vaření, kde jsme si povídali o předkrmech a některé jsme připravili a snědli. Druhý středeční klub byl věnován procvičování paměti. V dalším klubu jsme vyráběli masopustní masky a užili si spousty legrace při oblékání různých kostýmů. Připomněli jsme si masopustní tradice. Poslední únorový klub usedla do křesla pro hosta paní Bc. Alena Kalinová a povídala nám o možnostech slev pro seniory na Jesenicku.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 06.02.2019 15:22, Odbočka Jeseník

Beseda s p. Hladišem na ZŠ Vápenná

Obrázek

V úterý 5. 2. proběhla na ZŠ ve Vápenné ve dvou třídách montessori beseda s nevidomým panem Jiřím Hladišem z Olomouce. Pan Hladiš dětem odpovídal na všetečné dotazy, sdílel pestré zážitky ze života s vodícím psem a ukázal v praxi pomůcky, které používá ve svém životě. Děti měly možnost vyzkoušet si chůzi s bílou holí, pomůcky a společenské hry pro zrakově postižené.

V odpoledních hodinách měly zaměstnankyně odbočky možnost osobního setkání s panem Hladišem. Byla možnost sdílení radostí i strastí života s vodícím psem a konkrétní ukázky elektronických optických pomůcek. Za otevřenost sdílení jsme velmi vděčné. Děkujeme.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 01.02.2019 16:19, Odbočka Jeseník

Únorové akce

 

Publikováno 01.02.2019 16:10, Odbočka Jeseník

Lednové události

Obrázek

Celý leden jsme se v keramice věnovali tvorbě z hlíny na téma jaro – volná tvorba. Lednovou klubovou činnost jsme zahájili klubem vaření. Kdo chtěl, přinesl s sebou na ochutnání cukroví, pro zájemce byla možnost výměny receptů. Celý klub se nesl ve velmi přátelské atmosféře, družném povídání o vánočních svátcích a vstupu do nového roku. Na dalším klubu jsme se naučili vyrobit rychlý dárek – papírovou květinu. Výsledky snažení byly velmi zdařilé. Následující středu jsme hravou formou procvičovali paměť a pozornost – například cvičení představivosti (hledání více obrázků v jednom), luštěním křížovky, atd. Poslední lednový klub byla beseda s vedoucí důchodového oddělení OSSZ v Jeseníku – paní Bc. Olgou Šafaříkovou.


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 07.01.2019 17:45, Odbočka Jeseník

Lednové akce

 

Publikováno 19.12.2018 10:25, Odbočka Jeseník

V roce 2018 naši činnost podpořili

Obrázek

MPSV ČR, MK ČR, Olomoucký kraj

 MĚSTA:

Město Jeseník            www.jesenik.org

 OBCE:

Bělá pod Pradědem    www.bela.cz

Písečná                     www.pisecna.cz
Hradec - Nová Ves     www.hradec-novaves.cz

Velmi si vážíme Vaší podpory, děkujeme! 

Publikováno 13.12.2018 17:07, Odbočka Jeseník

Předvánoční setkání

Obrázek

"USEDL SI ANDĚLÍČEK

NA STROMEČEK DO VĚTVIČEK.

DECHEM BAŇKY ROZEHRÁL,

KŘIDÉLKY NÁM ZAMÁVAL.

SPOLU S NÍM K NÁM VKLOUZLO

I VÁNOČNÍ KOUZLO.

VŮNĚ JEHLIČÍ A SVÍČEK

PRONIKÁ NÁM DO SRDÍČEK."

autorka básně: Vlaďka Mrňková


Počet obrázků: 4

 Zobrazena stránka 1 z 8 (celkem 159 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 8