Rubriky


Oblastní odbočka Jeseník

 
Obrázek

adresa: Tovární 1332/1a, 790 01 Jeseník

telefon: 736 671 586

email: jesenik-odbocka@sons.cz

předsedkyně odbočky: Hana Vernerová

       Sídlo odbočky Jeseník  

kontaktní den: středa 8:00 - 16:30 hodin

klubová činnost: středa 14:00 - 16:30 hodin

 

jak nás najdete - mapa http://1url.cz/NXHI

 

 
   

  


Počítadlo zobrazení: 820

Příspěvky

Publikováno 19.12.2018 10:25, Odbočka Jeseník

V roce 2018 naši činnost podpořili

Obrázek

MPSV ČR, MK ČR, Olomoucký kraj

 MĚSTA:

Město Jeseník            www.jesenik.org

 OBCE:

Bělá pod Pradědem    www.bela.cz

Písečná                     www.pisecna.cz
Hradec - Nová Ves     www.hradec-novaves.cz

Velmi si vážíme Vaší podpory, děkujeme! 

Publikováno 05.12.2018 10:47, Odbočka Jeseník

Oblastní shromáždění

Obrázek

V úterý 4. 12. 2018 se od 14 do 16ti hodin konalo v nádherném prostředí Zdravé kavárny v Jeseníku oblastní shromáždění jesenické odbočky SONS ČR, z. s. Sešlo se nás 25 členů. Před zahájením shromáždění byly promítány fotografie pořízené při akcích odbočky. Oblastní shromáždění zahájila paní předsedkyně, Hanka Vernerová. V první části shromáždění jsme mluvili o akcích, činnosti a hospodaření odbočky v uplynulém roce, další část byla věnována prezentaci optických pomůcek firmy Spektra a v poslední části jsme se věnovali plánům na rok 2019 a volbě oblastní rady a předsedy. O hudební zpestření setkání se postaral hrou na kytaru a zpěvem náš člen, pan Pavel Jura.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 30.11.2018 10:14, Odbočka Jeseník

Listopadové události

Obrázek

Listopad byl výběrem aktivit velmi pestrý. Poslední soutěžní polévky v klubu vaření se ujal pan Benčík, v klubu tvoření jsme pracovali s vizovickým těstem, v klubu čtení jsme se začetli do článků v časopise Zora a společně jsme luštili křížovky a v posledním listopadovém klubu jsme vyráběli adventní věnce. Vydali jsme se na poslední farmářské trhy v letošním roce na náměstí v Jeseníku, kde jsme propagovali činnost a sociální služby naší odbočky. Odpočinout jsme si byli v solné jeskyni a vánočně se naladit na Vánoční výstavě v Domově Sněženka. V keramice jsme chystali vánoční překvapení pro členy odbočky a novoročenky pro poskytovatele dotací. Zaměstnankyně odbočky se byly podívat na dni otevřených dveří v Centru sociálních služeb (dále jen CSS). Návštěva byla velmi inspirativní. V současné chvíli jsou v jednání možné formy spolupráce naší odbočky a CSS. Každou první středu v měsíci k nám do odbočky dochází uživatelé Domova Sněženka na individuální sociálně aktivizační činnost. Na oblastní radě jsme pečlivě připravovali oblastní shromáždění.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 15.11.2018 10:34, Odbočka Jeseník

Tvoříme z vizovického těsta

Obrázek

V půlce listopadu jsme měli klub tvoření. Paní Ludmila Janoštíková, naše členka, přinesla hotové vizovické těsto, pověděla nám, že výrobky slouží pouze k dekoraci, ukázala nám, jak se z něj tvoří a již hotové výrobky, a dali jsme se do práce. Přímo na stolech jsme váleli slabší delší válečky a ty jsme splétali do copu. Ten jsme tvarovali do koleček nebo srdíček a zdobili růžičkou s lístky. Zkoušeli jsme také ježky a ptáčky v hnízdečku ze skořápek ořechů. Někdo vykrajoval andělíčky, sněhuláky, rybičky nebo zvonečky. Výrobky se moc hezky povedly. Některé jsme ozdobili červenou čočkou, ptáčci měli očka ze semínek hořčice a ježci čumáček z kuličky pepře. To vše s sebou paní Ludmila přinesla a mnoho dalšího. Nyní následovala fáze sušení, poté potření vajíčkem a další minimálně čtyřhodinové pečení v troubě na 50 stupňů. To zajistila Iveta. Paní Ludmila slaví v listopadu kulaté narozeniny a na klub donesla bonboniéru. Také my jsme ji popřáli dobré zdraví a moc poděkovali za krásný klub, plný nových nápadů a zkušeností. Yvona Wrožynová.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 12.11.2018 09:35, Odbočka Jeseník

Mezinárodní den nevidomých a den laskavosti

Obrázek

V průběhu roku máme mnoho svátků a různě zaměřených dnů. Na zrakové postižení poukazují Světový den zraku (10. 10.), Mezinárodní den bílé hole (15. 10.) a Mezinárodní den nevidomých (13. 11.).  Shodou okolností se letos sešly v jeden den - v úterý 13. 11. 2018 - dva zajímavé svátky. Dovolím si k nim napsat pár slov.

Mezinárodní den nevidomých je věnován na památku výročí úmrtí zakladatele první školy pro nevidomé – pana Valentina Haüy (1745 – 1822).

Mezinárodní den laskavosti – tento den je věnován jakýmkoliv (třeba i nepatrným) dobrým skutkům – připojte se i vy a uděláte radost nejen druhým, ale i sami sobě!

Pro inspiraci – nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Laskavcem pro měsíc září tohoto roku byla zvolena paní Renata Moravcová, která před 18 lety přišla o zrak. Dnes aktivně pomáhá zrakově postiženým a tzv. „koukavce“ zase učí zacházet s nevidomými a propojuje tak vzájemně oba světy. Blíže: https://ego.ihned.cz/c1-66259400-neumim-sedet-a-nic-nedelat-rika-renata-moravcova-ktera-lidem-priblizuje-svet-nevidomych-za-konani-nezistnych-skutku-ziskala-oceneni 

Publikováno 05.11.2018 09:21, Odbočka Jeseník

Plán listopadových a prosincových akcí

 

Publikováno 01.11.2018 09:42, Odbočka Jeseník

Říjnové události

Obrázek

V průběhu měsíce října jsme se ve středečních klubech věnovali tvoření s dýněmi, v klubu vaření se dostala ke slovu druhá soutěžící – paní Jana Kaminská, do křesla pro hosta usedla naše předsedkyně paní Hana Vernerová (z důvodu nemoci původně plánovaného hosta). Každý týden v říjnu se uskutečnila lekce keramiky, kde vznikají různorodé keramické zvonečky a byl prostor i na vlastní tvorbu. Ve čtvrtek 4. 10. se někteří členové potkali na přátelském setkání ve Zdravé kavárně. Další čtvrtek 18. 10. se účastníci keramiky vydali na výstavu keramiky v prostorách zahrady SVČ DUHA. V pátek 19. 10. byla naše odbočka úspěšně prezentována na farmářských trzích v Jeseníku. V úterý 23. 10. proběhlo v jesenickém Centru sociálních služeb hodnocení Týdne sociálních služeb, kterého se naše odbočka zúčastnila letos v červnu. Ve středu 24. 10. se zaměstnankyně odbočky vydali na školení do Olomouce ohledně standardů kvality sociálních služeb a supervize. V úterý 30. 10. proběhlo v kanceláři dušičkové tvoření.


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 22.10.2018 10:08, Odbočka Jeseník

Ohlédnutí za letošním ročníkem sbírky Bílá pastelka

Obrázek

V letošním roce jsme se zapojili do 19. ročníku celostátní sbírky Bílá pastelka. Sbírkový den byl vyhlášen na středu 17. 10. 2018. V Jeseníku se podařilo zapojit 11 dobrovolnických dvojic (4 z Gymnázia, 2 z Hotelové školy, 2 ze ZŠ Zlaté Hory a 3 ze členů naší odbočky). Velmi si vážíme zapojení každého dobrovolníka a touto cestou ještě jednou děkujeme! Pro zviditelnění skupinek dobrovolníků (a pro případ deštivého počasí) jsme letos nechali vyrobit bílé deštníky s logem bílé pastelky. Výtěžek sbírky putuje na dofinancování speciálních služeb pro zrakově postižené (výcvik vodících psů, apod.).


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 17.10.2018 10:31, Odbočka Jeseník

Výlet na závěrečný koncert DUN ve Starém Městě

Obrázek

V pátek 12. 10. 2018 ve 13 h. se naše pětičlenná skupinka vydala vlakem do Starého Města u Uherského Hradiště. Cílem byl podvečerní koncert vokálně-instrumentální skupiny Pro Sancta Cecilia. Koncert se uskutečnil v příjemném prostředí moderního kostela sv. Ducha. Účast na koncertě byla nádherným hudebním zážitkem. Po koncertě jsme se přesunuli do společenského centra pod prostorem kostela, kde proběhla řízená ochutnávka moravských vín. Na posilněnou byl připraven výtečný guláš. K tanci a poslechu hrála cimbálová muzika Falešnica, která mnohé přivedla na taneční parket. Ve sklípku byla možnost přátelského setkání zúčastněných odboček – podařilo se nám prohloubit vztahy zejména se zástupci šumperské a třinecké odbočky. Po celý večer panovala přátelská a uvolněná atmosféra. Velký dík za bezchybnou organizaci patří panu Železníkovi a paní Filgasové. Pro mnohé z nás byla tato akce příjemným povzbuzením a načerpáním sil, pro jiné vytržením z každodenní všednosti, či první letošní dovolenou.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 12.10.2018 11:00, Odbočka Jeseník

Beseda s dětmi ze ZŠ Zlaté Hory o světě zrakově postižených

Obrázek

Ve čtvrtek 11. října jsme od 8 do 14 hodin s dětmi ze ZŠ Zlaté Hory besedovali o světě zrakově postižených. Připravený program zazněl v jednom dni třikrát – pro třetí až pátou třídu (celkem pro 75 dětí). Beseda byla prožitková, rozdělena na tři části (všeobecné seznámení se světem zrakově postižených, beseda s nevidomým a praktické vyzkoušení pomůcek pro zrakově postižené).


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 04.10.2018 09:25, Odbočka Jeseník

Na co se můžete těšit v říjnu

 

Publikováno 04.10.2018 09:02, Odbočka Jeseník

Co přineslo září

Obrázek

Po odpočinkových měsících přišlo září a spousta aktivit. V rámci středečních klubů jsme úspěšně zahájili soutěž ve vaření polévek v klubu vaření. Velmi statečně si vedl pan Petr Sulek při vaření zelno-fazolové polévky. Za odpočinkem jsme vyjeli do solné jeskyně do lázní. Činnost odbočky jsme úspěšně prezentovali na farmářských trzích v Jeseníku.

Ve středu 19. 9. ve 14 hod. k nám na odbočku zavítal pan Jakub Kachel z firmy Sagitta Brno, aby nám představil novinku tohoto léta – mobilní kameru OrCam MyEye. Kameru jsme si mohli vyzkoušet a zjistit, co všechno dokáže. Představeny byly i další novinky z oblasti digitálních optických pomůcek.

Poslední týden v září jsme se vydali na krásnou zahrádku paní Janoštíkové v České Vsi. 

27. 9. úspěšně proběhlo jednání oblastní rady (zápis z rady je k nahlédnutí v kanceláři odbočky).


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 19.09.2018 09:28, Odbočka Jeseník

Sbírka Bílá pastelka - videospot a tisková zpráva

Obrázek

Letošní ročník celostátní sbírky Bílá pastelka se uskuteční ve středu 17. října 2018. I my se zapojíme! 

 

Doporučuji shlédnutí velmi zajímavého videospotu ze života nevidomých:

https://www.youtube.com/watch?v=Z3qUqI1HYPk&feature=youtu.be

 

Tisková zpráva zde:

BP 2018 - tisková zpráva

  

Publikováno 03.09.2018 11:42, Odbočka Jeseník

Co nás čeká v září

 

Publikováno 03.09.2018 11:38, Odbočka Jeseník

Srpnové události

Obrázek

V srpnu jsme se sešli v klubech při tvoření – zkoušeli jsme nové obrázky technikou  enkaustiky, plnili jsme bylinkové a voňavé pytlíčky mátou, lípou, meduňkou a levandulí. Vydali jsme se na zahrádku k paní Aleně Kociánové, kde se nám moc líbilo.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 01.08.2018 11:27, Odbočka Jeseník

Červencové události

Obrázek

Červenec jsme zahájili klubem, ve kterém usedla do křesla pro hosta paní Ing. Dana Dohnálková. Přišla nám popovídat o výrobě domácích sýrů a některé sýry jsme mohli dokonce ochutnat. V dalších klubech jsme tvořili – zdobili jsme hliněné květináče,  společně četli z časopisu Zora a v klubu vaření jsme si pochutnali na studeném ovocném moučníku. Jesenickou odbočku SONS ČR, z. s. jsme reprezentovali na farmářských trzích v Jeseníku, kde jsme měli informační stánek o naši činnosti a službách. Prezentovali jsme také výrobky z naší klubové činnosti a kurzu keramiky. Na zahrádku jsme se vydali k paní Ivetě Růžičkové. Posezení bylo přátelské a zahrádka pro mnohé inspirativní. V polovině prázdnin jsme si byli odpočinout a načerpat síly v solné jeskyni Solvita v Priessnitzových léčebných lázních.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 31.07.2018 09:46, Odbočka Jeseník

Vernisáž výstavy

Obrázek

V úterý 10. 7. 2018 v 17 hodin proběhla v předsálí jesenického kina Pohoda vernisáž výstavy moderních obrazů „Barevné pohlazení“ slabozraké grafičky Mgr. Markéty Evjákové.

Výstava je prodejní a je možné ji navštívit do konce srpna, vždy hodinu před filmovým představením. Vstup je volný.

 


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 31.07.2018 09:36, Odbočka Jeseník

Srpnové akce

 

Publikováno 02.07.2018 17:47, Odbočka Jeseník

Červencové akce

 

Publikováno 02.07.2018 17:31, Odbočka Jeseník

Červnové události

Obrázek

V rámci klubové činnosti jsme se věnovali stříhání a navazování levandule (příprava k sušení a tvorbě bylinkových pytlíčků). Velký dík patří panu Faxovi z České Vsi, který nám daroval přebytky levandule ze své zahrádky. V dalším klubu jsme trhali lipový květ taktéž na sušení do bylinkových pytlíčků. 18. 6. jsme se vydali do SVČ Duha v Jeseníku a dodělávali jsme rozdělanou keramiku – glazurovali jsme hřiby. V pondělí 25. 6. jsme načerpali nové síly při relaxačním pobytu v solné jeskyni Solvita v Priessnitzových léčebných lázních. Ve středu 27. 6. proběhlo jednání oblastní rady (zápis z jednání je k dispozici v kanceláři odbočky). 7. 6. jsme se všechny zaměstnankyně odbočky vydaly do Olomouce. Navštívily jsme organizace věnující se zrakově postiženým – sociální firmu Ergones, Tyflocentrum, Tyfloservis, Tyflopomůcky a SONS ČR, z. s, OO Olomouc. Výjezd byl pro nás velmi obohacující. Mnoho důležitých informací o historii SONSu a rozdělení do přidružených organizací věnujících se zrakově postiženým jsme se dozvěděly při osobním setkání s panem Příborským.

KLUBOVÁ OSLAVA DNE DĚTÍ

Ve středu 6. června proběhla v klubu oslava Dne dětí. Protože ale žádné děti nepřišly, dali jsme se do soutěží sami, protože všichni jsme něčí děti. Psali jsme svá jména na Pitchově psacím stroji, rozpoznávali a hledali jsme správné kostky ve sluchovém pexesu, stejné čtverečky ve hmatovém pexesu. Pro stimulaci ztráty zraku, jsme použili šité a namalované škrabošky. O zábavu a pohoštění nebyla nouze. Iveta upekla výborný třešňový koláč a nálada byla také veselá.


Počet obrázků: 2

 Zobrazena stránka 1 z 7 (celkem 139 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7

Podpora

Technické informace

790890 (od 28.10.2012)

Web technicky provozuje:

K jakémukoliv užití textů a obrázků uvedených na tomto serveru je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2012 - 2018 SONS ČR, z. s.

Ochrana osobních údajů (GDPR)

 

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.