VÝSTAVA KOMPENZAČNÍCH POMŮCEK SE VYDAŘILA

Publikováno 28.10.2024 10:33 Odbočka Havlíčkův Brod


Obrázek

Hned za dveřmi jsme je vítali my z odbočky SONS. Na stolech kromě prezenčních listin ukázky časopisů a propagační letáky, hmatová pexesa a kostky, kniha s Braillovým písmem a hmatovými obrázky, reflexní pásky s piktogramem nevidomého a další předměty. Rádi necháváme hádat, k čemu slouží ta plastová destička s okýnkem, málokdo je znalý a podepisování s její pomocí patří mezi oblíbené disciplíny návštěvníků. Pozornosti se těšil i tlačítkový mobilní telefon Blind shell, který nám mnohým plnohodnotně nahrazuje ten dotykový. Jé, pejsek, můžeme si ho pohladit? - nejčastější otázka odpoledne, když u našeho stolu, pohodlně uložená na něčích nohou, odpočívala Xasha a trpělivě čekala, až si páníček všechno prohlédne a bude ji zase potřebovat ...

Jana Kuczová a Renata Cekulová z Tyfloservisu měly plno práce, předváděly drobné i složitější pomůcky, vysvětlovaly a radily klientům. Někteří přicházeli s konkrétním přáním, jiní - kteří se se zhoršením nebo ztrátou zraku teprve snaží vyrovnat - byli vděční za každou radu a informaci. Šimon Kupči ze Sagitty předváděl zájemcům nejmodernější elektronické přístroje, čtečky a lupy, které zrakově postiženým pomáhají v orientaci a čtení textů. Petra Mužíková a Hana Špačková se výstavy účastnily poprvé. Pracují ve společnosti Život plus, která pro své klienty zajišťuje tísňovou péči. Předváděly komunikační zařízení, přispívající k bezpečnějšímu životu seniorů a handicapovaných osob. Každou chvíli se ozval hlas dispečerky, která přijala zkušební tísňové volání fiktivního klienta. Kameraman havlíčkobrodské kabelové televize uvítal, že má do své reportáže aktuální příspěvek. Ilona Venzhöferová a Renata Jeřábková z Centra pro zdravotně postižené společně s Lenkou Neužilovou z firmy DMA Praha předváděly pomůcky pro tělesně postižené, radily ohledně úhrad zdravotní pojišťovnou. Výhodu euroklíče, zajišťujícího pohodlnější přístup k toaletám ocení další postižené osoby, které si jej mohly přímo na výstavě převzít. U posledního stolu se návštěvníkům věnovaly pracovnice TyfloCentra, Hana Cabajová a Lucie Špinarová. I zde se lidé dozvídali spoustu důležitých informací, protože tato společnost poskytuje širokou škálu služeb. Například pomoc s vyřizováním sociálních dávek a příspěvků, poradenství a nejrůznější volnočasové aktivity. Celkem dvanáct lidí se snažilo všem zájemcům poskytnout co nejvíce informací, zprostředkovat pomoc, nabídnout služby. Není to vůbec fráze, když řeknu, že vládla skvělá atmosféra a výborná nálada. Možná k ní malinko přispělo drobné občerstvení, které jsme díky přízni Pekárně Habry a lahůdkám pana Pátka mohli nabídnout ...

A kdo výstavu navštívil? Z Obchodní akademie a Hotelové školy a Střední průmyslové školy stavební v Havlíčkově Brodě přišlo po jedné třídě studentů, dvě třídy ze Střední zdravotní školy tamtéž a odpoledne přijelo sedmnáct studentů a studentek sociální činnosti z Akademie ve Světlé nad Sázavou. V naprosté většině se živě zajímali o život zrakově postižených, dotazovali se a zkoušeli vystavené pomůcky, zajímalo je, jak pomáhat. Mile překvapila celkem hojná účast veřejnosti, někteří se zastavili jen tak se podívat, jiní za konkrétním cílem. Členové naší odbočky si přišli prohlédnout nabízené novinky, popovídat, zkonzultovat.

Potěšilo nás, že si ve svém nabitém programu čas našel senátor Jan Tecl, který tuto akci dokonce propagoval na  facebooku. Přijel se svojí asistentkou Lucií Motlovou, která se nám věnovala již při naší letošní návštěvě v Senátu ČR. Společně si prohlédli výstavu a pohovořili s přítomnými. Do vedlejší kanceláře mezitím po skončení besedy dorazil Ondra Zmeškal se svoji přítelkyní, pracovník Agentury pro péči o vojenské veterány Radek Nesvadba, ředitelka ČČK Ilona Loužecká, k nim se připojil Jan Tecl, Pepa Vondra a já z naší odbočky. Proběhla tu krátká, ale velmi zajímavá beseda na různá témata. Ondra se svěřil se svými dalšími sportovními plány a nám nezbylo nic jiného, než znovu obdivovat jeho vytrvalost, vnitřní sílu a odhodlání. Radek Nesvadba hovořil o své práci pro vojenské veterány. Protože toto téma je nám poměrně vzdálené, ale nesmírně zajímavé, dohodli jsme se na uspořádání besedy v příštím roce. S Ilonou Loužeckou jsme probírali otázku odstraňování bariér a spolupráce s radnicí. Pan senátor opět ocenil práci našeho spolku a slíbil, že mezi nás rád přijde, kdykoli to bude možné.

Hodinová ručička odměřovala čas do ukončení výstavy. Odpolední sluníčko svítilo do oken a na všech se už nepatrně začala projevovat únava. Jeden po druhém naši kolegové vraceli vystavované pomůcky do krabic a kufrů. Všichni jsme se shodli, že se letošní výstava opět vydařila, vzájemně jsme si poděkovali a došlo na obligátní - tak zase za rok ... Samozřejmě, že se do té doby uvidíme i při jiných příležitostech, ať už pracovních, nebo přátelských setkáních.

Sluší se poděkovat všem, kdo se na osmém ročníku Dne otevřených dveří podíleli a podpořili jej. Jsou to:

- Český červený kříž a Senior Point v Havlíčkově Brodě

- Zdravá města, obce a regiony České republiky

- místní Agenda 21

- Město Havlíčkův Brod 

- Kraj Vysočina

- všichni výše uvedení vystavovatelé a kolegové

- Haberská pekárna a pan Pátek z Keřkova za dodané občerstvení

- a všichni, kdo výstavu navštívili, protože pro ně ji pořádáme. Pokud alespoň jednomu člověku pomohla, mají takové akce smysl ... Za rok nashledanou!


Obrázky