POVÍDÁME SI S ...
POVÍDÁME SI… TENTOKRÁT SE ZBYŠKEM KARAFIÁTEM
Možná, že ve vás toto příjmení vyvolá vzpomínku na dětství a půvabnou knížku Broučci, kterou napsal Jan Karafiát. Ke jménu našeho hosta také patří zvířata, ale mnohem větší a v jiných souvislostech.
Pan ing. Zbyšek Karafiát Ph.D. je ředitelem záchranné stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou.
- Můžete se nám, prosím, krátce představit? Jak jste se k práci v záchranné stanici dostal?
K práci na záchranné stanici jsem se dostal hned po skončení studií. Studoval jsem na Mendelově Univerzitě v Brně obor Agroekologie a následně postgraduální studium zaměřené na Technologii odpadů. Přitom jsem založil občanské sdružení Ornix, které si bralo za cíl propagaci ornitologie mezi širokou veřejností. V roce 2012 jsem vedl soubor přednášek: Nemusíš mě vidět, stačí dobře slyšet, pro lidi se zrakovým postižením v Brně. Když se objevilo výběrové řízení na místo ředitele záchranné stanice, musel jsem to vyzkoušet. A právě díky zkušenostem s vedením malé neziskovky a grantovými programy jsem místo na počátku roku 2013 získal.
- Jaké byly začátky činnosti stanice? Co bylo impulzem pro její založení?
Stanice Pavlov o.p.s. vznikla na počátku 90. let jako Stanice ochrany fauny Pavlov, která byla součástí Agentury ochrany přírody a krajiny. Hlavním zaměřením stanice v té době bylo výzkum vydry říční, která byla na počátku 90. let ohrožena vyhynutím. Dále se stanice zabývala ochranou a záchranným programem pro Raroha velkého, Sokola stěhovavého, Puštíka bělavého a Norka evropského. Přitom zde fungovala jedna z prvních záchranných stanic pro volně žijící živočichy v ČR.
V roce 2008 státní úředníci usoudili, že vydru již není potřeba zkoumat a provoz zde AOPK ukončila. Díky podpoře veřejnosti a Kraje Vysočina vznikla v roce 2009 nezisková organizace Stanice Pavlov o.p.s., jejímž hlavním posláním je provoz záchranné stanice pro volně žijící živočichy, dále ekologická výchova a osvěta pro veřejnost a dále u nás probíhá záchranný program na Puštíka bělavého a Norka evropského.
- Můžete nám představit některé ze svěřenců? Které druhy zvířat se k vám nejčastěji dostávají?
Areál záchranné stanice je 2,7 ha velký a nachází se na něm spousta výběhů a voliér pro zvířata. Máme zde například vydry říční Bárta a Fouse, lišáka Lukáše, orla skalního Adyho, či výra velkého Kubu.
Nejčastěji se k nám dostávají běžné druhy, které žijí poblíž člověka např. mláďata pěvců a poštolek, ježci, ale i netopýři či orli. Řešíme i otravy vyder a dravých ptáků, mezi nimi často i orlů mořských. Každé jaro máme nápor sebraných mláďat (srnčat, zajíců, malých drozdů a kosů).
- Jaké jsou nejčastější příčiny toho, že se zvířata dostávají do vaší péče?
Každá část roku má svá specifika. V zimním období k nám chodí netopýři, kteří zimují na nevhodných místech (školy, domácnosti, různé provozy), jaro a léto je typické pro mláďata, na podzim začnou chodit první ježci. Nejčastější příčiny, co řešíme, souvisí s činností člověka, dráty elektrického vedení, autodoprava, volně pobíhající domácí mazlíčci, rybářské háčky a vlasce a nejhorší lidská neznalost.
- Koho máte ve stanici nejdelší dobu?
Náš nejstarší chovanec je Luňák červený – Pepina, v letošním roce má úctyhodných 25 let. Dostala se k nám jako čerstvě vyvedené mládě, které se popálilo na elektrickém vedení.
- Jaká část léčených či odchovaných zvířat se vrací do volné přírody?
Dlouhodobý průměr je 52 - 60 % zvířat navrácených zpět do volné přírody. Vždy závisí na druhu poranění. U popálení el. proudem téměř 99 % uhyne, naopak u zimujících netopýrů se téměř všichni vrátí do přírody.
- Dostávají se k vám i zvířata, odebraná majitelům kvůli týrání nebo nepovolenému chovu?
Tato zvířata se k nám dostávají, například orel skalní Ady nebo výři velcí byli zabaveni ČIŽP, kvůli chybějícím dokladům. Týraná zvířata se k nám nedostávají, pokud mezi ně nepočítáme ty jedince, které se snažili neodborně zachránit jejich nálezci a do stanice volají, až když už je příliš pozdě (např. srnčata nakrmená polotučným ředěným mlékem, zákysem atd.)
- Jak má postupovat člověk, který najde zraněné či nemocné zvíře, v jakém případě má kontaktovat vás, nebo případně policii?
Vždy pokud si člověk není jistý, měl by kontaktovat příslušnou záchrannou stanici. V ČR funguje unikátní systém záchranných stanic, pokrývající celou ČR. Více informací se dá nalézt na www.zvirevnouzi.cz. Komunikací s pracovníkem záchranné stanice mnohdy může předejít zbytečnému ublížení či úhynu zvířete.
- Kterého ze svěřenců máte nejraději, ochočil jste si některého?
Na stanici máme vždy kolem 100 – 120 zvířat, snažím se nepreferovat žádného našeho chovance. Ale je pravda, že mám velmi oblíbenou naši Žofku, je to sova pálená, kterou jsem odchoval od prvního týdne, a pomáhá nám s ekologickou výchovou. Je neuvěřitelně hodná k lidem a dětem, jen mě občas v době hnízdění hubuje, že se jí více nevěnuji.
- Co Vám v práci přináší největší uspokojení a dobrý pocit?
Pokud se nám podaří od mláděte vypiplat zvířátko až do doby vypuštění, je to nádherný pocit. Nebo při přednáškách a programech, kdy jsou žáci ohromení, že poprvé vidí netopýra, mládě srny či sovy, nezlobí a hltají každé slovo. Pořád věříme, že v nich můžeme vzbudit zájem o přírodu a co u nás uslyší, si také zapamatují.
- Měli jsme možnost zúčastnit se vypouštění mladých poštolek na hradě v Ledči nad Sázavou. Pokud odchováte mláďata i letos, uskuteční se vypouštění opět na ledečském hradě, nebo jinde?
S tradicí veřejného vypouštění se začalo v loňském roce, krom poštolek stanice vypouštěla také veřejně kalouse ušaté, výra velkého a téměř 100 netopýrů. Uvidíme, jaká zvířátka k nám letos dorazí a určitě je budeme chtít vypustit za účasti veřejnosti
- Kdybychom chtěli stanici navštívit, co dobrého by vaši svěřenci od nás uvítali?
Uvítáme dobře usušené tvrdé pečivo, staré noviny, případně sušené ovoce pro veverky. Pokud má někdo v mrazáku přebytek ryb, zkrmíme i ty :) V uplynulém roce se nám podařilo zrekonstruovat Ekocentrum při Stanici Pavlov s ubytováním, které je plně bezbariérové. Návštěvníci tak u nás můžou pobýt i delší dobu a zaposlouchat se do večerního houkání sov, či skřehotání rosniček.
- V každém rozhovoru se ptám na tři oblíbené knížky. Čtete jen o zvířatech, nebo máte rád i jinou literaturu? Jak relaxujete?
Na čtení mi nezbývá mnoho času, ale moje knihovna se skládá z určovacích klíčů, různých atlasů zvířat, od malička jsem propadl ornitologií, takže větší polovina knih se zaměřuje na ni.
Nejčastěji relaxuji tak, že si pustím dobrý dokument o přírodě, můj oblíbenec je David Attenborou. Velmi rád cestuji, ovšem většina mých výprav je také zaměřena na pozorování ptáků, např. Orlosupi ve Španělsku, vodní ptáci v Dunajské deltě, či nádherní Mandelíci v Maďarské stepi.
- Prosím o Váš oblíbený citát- motto.
Když něco opravdu chceš, tak to dokážeš!
Srdečně děkujeme za rozhovor a Vám, Vašim kolegům i všem dvou i čtyřnohým svěřencům přejeme hodně zdraví a pohody.
Za SONS HB Marie Heilandová
foto: www.stanicepavlov.eu, www.facebook.com/stanicepavlov