Galerie

 
Publikováno 13.07.2020 15:49, Odbočka Přerov

Po neplánované pauze se vracíme k aktivitám

Obrázek V přerovské SONS jste mohli v měsíci červnu a červenci navštívit kroužky a kluby jako Střeďásek, trénink na střeleckém simulátoru, hru v šachy, výtvarný kroužek, vycházku do parku Michalov a exkurzi v Knihance - v obchůdku s kořením, čaji a minerály.

Na další setkání s vámi se těší
pracovníci odbočky

Počet obrázků: 11

 

Publikováno 09.07.2020 13:12, Odbočka Zlín

Výlet na hrad Bouzov - galerie

Obrázek

Po delší pauze způsobené epidemií koronaviru jsme se konečně mohli i my vydat na výlet a tak jsme v hojném počtu 30-ti lidí vyrazili v úterý 7. 7. na vyjížďku. Prvním naším cílem byla exkurze hradu Bouzov, poté jsme se vydali do nedalekých a oblíbených Loštic, kde jsme poobědvali a jak je již naším zvykem, vyrazili jsme také na nákupy do zdejší podnikové prodejny Loštických tvarůžků.

Po rozkliknutí příspěvku si můžete prohlédnout fotogalerii z našeho výletu.


Počet obrázků: 12

 

Publikováno 08.07.2020 14:58, Odbočka Kroměříž

Klubové odpoledne, venkovní posezení v kavárně Melody Café

Obrázek

Ve středu 1. července jsme se po nucené přestávce opět sešli, abychom si společně užili příjemné klubové odpoledne.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 08.07.2020 12:42, Odbočka Frýdek Místek

Hrad Hukvaldy

Obrázek

Procházka a návštěva hradu "Hukvaldy"


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 03.07.2020 15:29, Odbočka Kyjov

Trénujeme chůzi s bílou holí a orientaci v terénu

Obrázek

Poněvadž i nadále, začátkem měsíce  června, trvá epidemiologická situace Plánu rozvolnění opatření v souvislosti s řešením pandemie v oblasti sociálních služeb, je nutno dodržovat veškerá preventivní opatření a skupinové aktivity je možné provozovat při nižším počtu osob a hlavně v terénu, pokračují naše aktivity tímto směrem. Zaměřili jsme se na trénink chůze s bílou holí a orientací v prostoru.  K tomu nám posloužili společné vycházky s poznáváním míst v našem okolí.

První z nich byla vycházka do Motýlího ráje.
Není u nás mnoho míst, kde žije pohromadě celá polovina druhů našich denních motýlů. V blízkosti města Ždánice se zachovaly přírodovědně nesmírně cenné plochy, kde lze si tento zážitek  vyzkoušet na vlastní oči, v našem případě pouze zachycením mírného, jemného pohybu něčeho, kolem nás.
Název Motýlí ráj se vžil pro dvě údolí Šraňky a Habrůvky, která navazují na severní okraj města. Samotné označení vymysleli Angličami. Ti od roku 2008 pravidelně jezdí pomáhat se záchranou území s lesostepním charakterem, které mnoho let pomalu ale jistě zarůstalo náletovým křovím a invazním stromem trnovníkem akátem. Pro britské dobrovolníky, kteří jsou z domova zvyklí na pouhých padesát druhů denních motýlů, je přírodovědná diverzita ždánických údolí neskutečná. Jednou přijel televizní štáb natočit reportáž o dobrovolnické práci a britský kolega nadšeně rozhovor zakončil památnou větou: „This is the Butterfly paradise!“ A tak byl pro nejširší veřejnost objeven Motýlí ráj.

Druhou navštívenou oblastí byli Mutěnické rybníky.
Ty jsou tvořeny několika desítkami oddělených vodních ploch, některé z nich byly obnoveny a z velké části byly nově vybudovany až po druhé světové válce. My se zde ocitli po deštivém dni, takže jsme se museli potýkat s překážkami a to nás vedlo k nácviku chůze v nepříznivém terému -  vedení nevidomého v závěsu a podobně. Ale odměnou nám byly nepřetržité zvuky orchestru mnoha ptačích hrdel a vodních živočichů, která zde sídli. Není divu, že do této chráněné oblasti v posledních letech jezdí ornitologové a milovníci přírody z celé republiky. My sice slyšeli ten nádherný zpěv, ale  ty tvorečky jsme neměli šanci zahlédnout. Tady nám byl nápomocen náš průvodce, který dobře zná mísní lokalitu a vždy nám popsal majitele toho hlásku, pověděl nám jak dotyčný žije, čím se živý a nějakou zajímavost o něm.

 

 


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 03.07.2020 08:43, Odbočka Frýdek Místek

Procházka kolem řeky Ostravice

Obrázek

Příjemná procházka kolem řeky Ostravice


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 29.06.2020 05:11, Odbočka Kyjov

Poznáváme Veselí

Obrázek

Veselí nad Moravou leží půl hodiny vlakem od Kyjova. Nikdo z nás tam nebyl poprve. Naši bowlinkáři ve Veselí pravidelně trénují, jednou měsíčně jsme na místní DPS mívali poradenské místo, na přístavišti jsme také několikrát byli, ale zamluvit si průvodkyňi a projít historická místa, to hned získáte nový rozměr známého města. A hlavně nám, zrakově postiženým se stává, že sice známe svoji oblíbenou, nebo nutnou trasu, ale už nepostřehneme, že třeba za tím ošumtělým plotem, za tou zarostlou cestičkou, na nádvoří toho domu... je ukryto něco ukrutně hezkého, zajímavého.

Paní průvodkyně nás seznámila nejen s historii města, poznali jsme i zrekonstruovaný Panský dvůr, krásné místo pro různá setkávání. Toto místo bylo původně postaveno na předměstí Veselí a dnes je přímo v jeho centru. Poznali jsme místní zajímavost na nádvoří Městského úřadu, který sídlí v bývalém klášteře servitů. S bývalým klášterem mají společný dvorek, který je zdí rozdělen na dvě přesné poloviny a to tak, že dělící zeď prochází středem kašny. Taktéž každá polovina dvorku má své sluneční hodiny.

Celou plánovanou trasu jsme ani nestihli projít, díky našim všetečným dotazům a nadšeně vyprávějící paní průvodkyňi, takže ještě jedno poznávací kolečko městem plánujeme.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 26.06.2020 09:05, Odbočka Frýdek Místek

Arboretum Frýdek - Místek

Obrázek

Procházka arboretem ve Frýdku - Místku


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 18.06.2020 13:57, Odbočka Kyjov

Otevření sociálně aktivizačních služeb v terénní formě

Obrázek

Měsíc červen byl už přívětivý k realizování některých aktivit pro vymezené členy naší odbočky, ale pouze terenní formou. Počasí bylo taky přívětivé, nic už nebránilo s realizací pobytu v jarní přírodě.

První došly na řadu tandemy a brázdění okolních cyklostezek. Nejdříve zlehka po rovince a pak už i nějaký ten kopeček byl zvládnut.

Kupovidu na avizovanou turistiku zřejmě nemělo odvahu přijít se seskupovat mnoho lidí, ale důležité je začít, vše se časem poddá.

Stejně tak tomu bylo i na projížďce Ratíškovickou drezínou, po bývalé Baťově trati, kterou se dopravovalo uhlí. Nyní, tyto historické, šlapací drezíny jsou takovou příjemnou atrakcí. Na jednu drezínu se vejde šest lidí. Dvá z toho musí šlapat, jinak se nehnete z místa, jeden ovládá ruční brzdu a tří se pohodlně vezou. Na konci trati, která je dlouhá 1,5 km se šlapadla musí demontovat a nasadit na druhou stranu a pokud jsou ochotni odpočatí spolucestující šlapat, tak je tomu jenom dobře. Zpáteční cesta, logicky dlouhá 1,5 km, je totiž mírně do kopce a věřte, sedátka jsou nekonfortně nepohodlná. Takže v závěru vás nebolí nožky, ale sedinka.

Další naší vycházkou, za účelem poznávání krás našeho okolí byl menší výšlap Moravským Toskánskem. A tady přišla velká zrada v počasí, které se hned poránu tvářilo nevlídně. Takže se rozvrněly telefony na všechny strany a krásná akce se rušila. Jenže...jak už to bývá, počasí si s náma laškovně pohrálo a zachvíli začalo být krásně. I opět telefony vyzváněly všem přihlášeným zájemcům, že...
jdeme na to, ale odjezd se odkládá na odpolední čas. Bohužel, ne všem tato změna vyhovovala, ale i přesto krásnou, zvlněnou krajinou, kterou nenajdete už nikde v republice, kam za účelem úlovku co nejkrásnějších fotografii se  sjíždějí lidé z celého světa, se nás sešlo dost. Poznali jsme další zajímavost moravského Slovácka.


Počet obrázků: 12

 

Publikováno 15.06.2020 01:56, Odbočka Kyjov

STARTUJEME

Obrázek

Začátkem června jsme začali naše prostory pomalu připravovat k poskytování nejdříve služeb sociálního poradenství a o něco později aktivizační služby formou terenní služby.

Instalovali jsme nové, kvalitnější ozvučení našich prostor, dělali jsme pořádek v šanonech, dokumentech, na řadu přišly i velké úložné prostory, krabice s dekoracemi a podobně. Nadále probíhaly všechny soutěže a testy formou rozesílaných emailů. Na aktivizační služby v terenní formě jsme se začali připravovat údržbou tandemů, sháněním dobrovolníků-vodičů. Hned jak jsme kola otestovali, odstranili jsme veškeré nedostatky, které se nám při testovací jizdě vyskytly.

Z vedení naší organizace jsme obdrželi několik desítek lahviček 100 ml desinfekčního prostředku na ruce, které nabízíme svým zrakově postiženým klientům.

A máme hotovo! Už jen rozeslat Informátor s nabídkou služeb a aktivit pro naše členy a těšit se na vzájemná setkání.


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 10.06.2020 14:28, Odbočka Kroměříž

Představení nové pracovnice SONS Kroměříž

Obrázek

Vážení a milí klienti,

jsem velice ráda, že můžu rozšířit kolektiv pracovníků oblastní pobočky SONS Kroměříž.

  

Publikováno 08.06.2020 14:39, Odbočka Kroměříž

Předávání dezinfekce z nadace prof. Vejdovského

Obrázek

První zájemci si již vyzvedli na naší odbočce kapesní desinfekci proti virům a bakteriím, kterou zajistila zrakově postiženým osobám Nadace prof. Vejdovského ve spolupráci s dalšími organizacemi.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 03.06.2020 01:05, Odbočka Kyjov

Audiostop

Obrázek

Audiostop je upravená verze dávné televizní soutěže Videostop. V čem spočívá? Dle ukázky ze zvukové knihy se hádá autor, hlavní postavy či cokoli jiného. Tato soutěž již několikrát v naší odbočce proběhla naživo - soutěžili zrakově postižení se seniorama, či odbočky SONS mezi s sebou. A nyní, v době pandemie, kdy nebylo možné společně provozovat žádné aktivity a naši členi museli zůstat doma, jsme hledali další cestu, jak je vyprovokovat do nějaké činnosti. Pravda, už probíhali 3 podobné aktivity, ale hledali jsme něco i pro tu menšinu, která neoplývá znalostmi tak úžasného pomocníka, jako je PC. A Audiostop se zdálo to pravé ořechové. Úryvek zvukových knih jsme nahráli na flashdisk a poslali našim, převážně seniorům, kterým jsme dali určitou lhůtu na rozluštění, dále termín, kdy měli na daný telefon zavolat správné názvy knih. Ale kupodivu, žádnou díru do světa jsme neučinili, nebyl o tuto službu zájem a tak nahrávky opět skončili pro zájemce s mailovými adresami. Jednu takovou zvukovou ukázku si můžete vyposlechnout níže, snad poznáte o jakou knihu jde. Hádáte název knihy a jejího autora.


Počet mp3: 1

 

Publikováno 03.06.2020 00:59, Odbočka Kyjov

Fit club

Obrázek

Jelikož Fit club je jednou z našich pravidlených aktivit, nehodlali jsme zahálet ani v době, kdy jsme díky koronaviru museli zůstat doma a nemohli se setkávat. Opět jsme ocenili že víc jak polovina našich členů má mailovou poštu a do ní pravidelně dostávali cvičební sestavy, které jsme amatérsky natáčeli, střihali, formátovali a distriubovali. Nejdříve jsme natočili komentovanou sestavu Pozdrav Slunci, kterou jsme se na posledním setkání Fit clubu učili a pak následovala sada základních cviků na zahřátí, protažení těla, i za pomocí sportovního nářadí či plyšáků - to když jsme si na pomoc přizvali děti.
Sestavu Pozdrav Slunci můžete shlédnout níže a popřípadě si ji taktéž každé ráno zacvičit - doporučuje se alespoň 6x opakovat. Tak mnoho zdaru!


Počet videí: 1

 

Publikováno 18.05.2020 14:44, Odbočka Kroměříž

Přijďte si pro kapesní dezinfekci proti virům!

Obrázek

I v naší odbočce si můžete vyzvednou kapesní dezinfekci, kterou pro osoby se zrakovým postižením zajistila Nadace prof. Vejdovského za podpory dalších organizací a firem. Přečtěte si podrobnější informace v příspěvku... 

Publikováno 18.05.2020 09:38, Odbočka Jičín

Dezinfekce pro zrakově postižené

Obrázek

Nabídka dezinfekce pro zrokově postižené členy i nečleny organizace SONS ČR. 

Publikováno 09.04.2020 13:19, Odbočka Kroměříž

Velikonoční přání

Obrázek

Vážení členové a naši příznivci, milí přátelé,

navzdory situaci přejeme všem pokud možno radostné a klidné Velikonoce. Užijte si svátky v kruhu nejbližších a hlavně zůstávejte zdraví!

Myslíme na vás a těšíme se na brzké setkání v lepších časech. 

Pracovníci Oblastní odbočky SONS Kroměříž. 

 

Popis obrázku: Na mechu je naaranžovaný čokoládový zajíček s barevnými vajíčky. Zajíček má vzorně nasazenou roušku.  

Publikováno 08.04.2020 09:49, Odbočka Jičín

Malý dárek

Obrázek

Posíláme malou ochutnávku k 25. výročí oblastní odbočky SONS v Jičíně, který se měl dnešní den konat.

Písnička "Vrať se mi" od naší členky, zpěvačky, skladatelky a lektorky Simony Maierové.

Doufáme, že se vše spraví a výročí oslavíme společně podzimním koncertem.


Počet mp3: 1

 

Publikováno 08.04.2020 08:50, Odbočka Jičín

Malé radosti

Obrázek

Zkusme se radovat z maličkostí

i na Velikonoce může vykvést Vánoční kaktus.


Počet obrázků: 1

 

Obrázek

 

 

 

 

 

 

1.4.                      ve 14:00 hodin

Výtvarná dílna

 

1.4.                      v 16:00 hodin

Osvětová beseda

 

2.4.                      v 7:28 hodin

Exkurze Tereziás Brno a Fakulty Informatiky MU Brno

 

6.4.                      v 10:00 hodin

Literární setkání

 

6.4.                      ve 14:00 hodin

Klubové setkání Kyjov

 

6.4.                      ve 14:30 hodin

Velikonoční tvoření (přineste si s sebou vyřazenou bavlněnou ponožku)

 

8.4.                      v 8:00 hodin

Návštěva Muzea naftového dobývání a geologie v Hodoníně

 

14.4.             v 10:00 hodin

Fit club

 

15.4.             v 10:00 hodin

Trénink paměi

 

15.4.             ve 14:00 hodin

Výtvarná dílna

 

16.4.             Turistika

Kroměříž - Květná zahrada

 

 20.4.             ve 14:00 hodin

Klubové setkání

 

20.4.             ve 14:30 hodin

Beseda s Karlem Giebischem

 

21.4.-24.4.          

Poznávací pobyt Praha

 

27.4.             ve 14:00 hodin

Klubové setkání

 

27.4.             ve 14:30 hodin

Nostalgie - 10 let nazpět ve fotografii

 

29.4.             v 10:00 hodin

Fit club

 

29.4.             ve 14:00 hodin

Výtvarná dílna Zobrazena stránka 1 z 30 (celkem 600 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 .. 10 .. 20 .. 30