Braillovo písmo a braillský tisk

 

I přes rozvoj elektronických pomůcek založených na hlasových čtečkách zůstává pro nevidomé Braillovo písmo nenahraditelným prostředkem pro práci, vzdělávání i každodenní život. V SONS poskytujeme služby zrakově postiženým čtenářům Braillova písma i organizacím, které chtějí svým nevidomým klientům nabídnout jakékoli informace v bodovém písmu.

Braillský tisk

Zajišťujeme malonákladový tisk v Braillově písmu pro soukromé i komerční účely. Zrakově postiženým poskytujeme službu při dodržení množstevních limitů zdarma, organizacím za úplatu.

Pro organizace: Proč mít tištěné materiály v Braillově písmu?

Chcete být inkluzivní, přístupní, bezbariéroví? Myslíte si, že by váš zrakově postižený zákazník, návštěvník, student či klient měl mít k dispozici stejné tištěné informace jako všichni ostatní? Nebo dokonce nabízíte specializovanou službu určenou přímo zrakově postiženým? Inspirujte se, k čemu všemu ostatní využívají materiály v Braillově písmu:

  • Restauracím a hotelům připravujeme v Braillově písmu jídelní lístky a menu.
  • Kulturní instituce potřebují braillské pozvánky či informační letáky k akcím, které jsou vhodné pro zrakově postižené.
  • Některé organizace poskytují nevidomým i právní dokumenty v Braillově písmu, jako např. radnice Brna-střed nájemní smlouvy k obecním bytům.
  • V bodovém písmu tiskneme i vizitky, diplomy na sportovní akce a mnoho jiných dokumentů – tiskli jsme už i svatební oznámení v Braillově písmu.

Jak probíhá zpracování braillského tisku

První a často nejpracnější fází je příprava dokumentu k tisku – braillská sazba. Běžný elektronický dokument musíme převést do dokumentu v Braillově písmu a ten upravit tak, aby byl bezchybný, správně uspořádaný a přehledný. Tento dokument následně tiskneme.

Kromě běžného braillského tisku po dohodě u dokumentů, kde to je potřeba (např. vizitky, diplomy), můžeme zajistit tzv. soutisk, tedy současné potištění dokumentu běžným „černotiskem“ a též bodovým písmem.

U braillského tisku je též třeba předem se domluvit na dalších parametrech – jednostranný / oboustranný, formát papíru, vazba atd.

Jak objednat braillský tisk

Kontaktujte nás:  tel. 775 878 970, mail braill-tisk@sons.cz, kontaktní osoba Irena Hořejší. V případě e-mailu na sebe pro rychlejší následnou komunikaci uveďte telefonní číslo.

Potvrdíme vám přijetí zakázky a následně s vámi pracovník, který ji bude zpracovávat, domluví vše potřebné. Zakázky standardně zpracováváme do 10 kalendářních dnů. Je-li to možné, zasílejte zdrojové dokumenty v jednoduše editovatelném formátu (Word, prostý text). Ušetří to čas navíc při přípravě braillského dokumentu.

Orientační ceník braillského tisku

Zrakově postiženým poskytujeme braillský tisk zdarma v množství do 30 listů měsíčně či 100 listů ročně.

U ostatních tisků cena pokrývá časovou náročnost přípravy tisku a spotřebu materiálu:

  • Příprava braillského tisku: 300 Kč / započatá hodina.
  • Materiál: 4 Kč / list braillského papíru A4; 30 Kč / 1 ks kroužkové vazby.
  • U specifických zakázek případné další náklady na materiál.

Ceny jsou uvedeny včetně DPH 21 %

Služba kontroly správnosti zápisu Braillova písma

Druhou nabízenou službou je možnost kontroly správnosti zápisu Braillova písma. Tato služba je určena zejména farmaceutickým společnostem, které musí zajišťovat správné značení svých produktů v Braillově písmu.

V případě zájmu o tuto službu nás kontaktujte: tel. 221 462 489, mail braill@sons.cz, kontaktní osoba Jaroslav Rusnák.

Službu braillského tisku můžeme poskytovat díky podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.  

logo Světlušky a Nadačního fondu Českého rozhlasu

Příspěvky

Publikováno 11.03.2016 11:49, Rudolf Volejník

Braillovo písmo v ČR, základní informace


 

Publikováno 04.01.2023 12:04, Jan Šnyrych

Braillovo písmo v asistivních technologiích

Obrázek

U příležitosti Mezinárodního dne Braillova písma, který si připomínáme 4. ledna k letos 214. výročí narození Louise Braillea, jsme připravili text, ve kterém bychom chtěli shrnout, jaké možnosti pro práci s bodovým písmem nabízejí zrakově postiženým moderní asistivní technologie. Projdeme v něm snad všechny elektronické pomůcky, které jsou pro práci s Braillovým písmem na českém trhu k dispozici, povíme si však také o některých zařízeních, která se vyvíjí v zahraničí a k nám zatím nedorazila. Zobrazena stránka 1 z 1 (celkem 2 záznamů)
Jít na stránku: 1