Výprava na Severní pól - 2. Etapa
Začněme malým úsměvným ohlédnutím: 15. východní poledník na samém severu ČR prochází vískami s pohádkovými jmény - Saň a Andělka (částmi obce Višňová).
První část druhé etapy jsme absolvovali v nížinách západního Polska, přičemž jsme se pozvolna vzdalovali od hranic Německa. V Lubušském vojvodství jsme překonali řeku Odru u města Krosno Odřanské (a také 52. stupeň severní šířky) a vzápětí Wartu, největší přítok Odry. (U nás je také Vltava na soutoku s Labem ta větší řeka, ale jméno nese dál ta menší.)
V Západním Pomořansku, 40 km východně od Štětína, jsme se mohli na chvíli zastavit Na okraji města Stargard, kde stojí nejstarší památník postavený na počest 15. poledníku. Vznikl ve dvacátých letech minulého století.
Polské pobřeží Baltského moře jsme pak opustili v obci Trzesacz. I tady místní občan založil Muzeum na 15. poledníku.
Vzpomenete si, že jsme vloni začínali „suchou tlapkou přes La Manche“? Tak podobně si musíme počínat i na prvním letošním putování - přejít 80 km přes Balt. Dostali jsme se tak na nejvýchodnější dánský ostrov Bornholm, na jehož jižním pobřeží se křižuje 15. poledník s 55. severní rovnoběžkou (takže jsme byli asi 444 km vzdušnou čarou od severní hranice ČR).
Věděli jste, že 9. května 1945 byl ostrov osvobozen Rudou armádou a že sovětské jednotky opustily tuto část Dánska až 5. dubna 1946? Nebo že bornholmština (bornholmsk) coby dialekt dánštiny je srozumitelnější pro Švédy?
Posléze nás čekalo 40 km přes moře do Švédska a další zkracování dne. Co abychom si konečně poslechli nějakou stylovou muziku?
[Válečná balada Garmarrna - Her Mannelig (o hrdinovi Mannelgovi, kolik přestál nebezpečenství jako Viking na moři):
https://www.youtube.com/watch?v=7emu8i2mF6I&ab_channel=Garmarna-Topic ]
Hned na jižním pobřeží Švédska nás mohl přilákat v provincii Skánie (Skåne) teplým mikroklimatem Stenshuvud, patrně nejmenší z 28 švédských národních parků (v ČR máme jen 4). Nebo v provincii Blekinge přístavní město Karlskrona, zapsané do kulturních památek UNESCO a nejdůležitější ze základen Švédského námořnictva.
Jenže my jsme rychle putovali dál jižním a centrálním Švédskem, kraji mnoha stolových hor a jezer. Nejprve jsme navštívili univerzitní město Örebro (v překladu „most přes štěrkové břehy“), jež má skoro 150 tisíc obyvatel a největší aquapark ve Skandinávii. V roce 1810 tu byl napoleonský generál Jean-Baptiste Bernadotte zvolen švédským korunním princem.
[Četli jste knížku „Desirée“ rakouské autorky Annemarie Selinko - o tom, jak se z francouzské kupecké dcerky a přítelkyně Napoleona opravdu stala švédská královna?]
O něco severněji nás mohla zaujmout další památka UNESCO - „těžební krajina měděného dolu“ ve Falunu, správním centru kraje Dalarna.
Nakonec jsme došli na 2081. km naší pouti, do provincie Jämtland. V jejím hlavním městě Östersundu sídlí Univerzita středního Švédska.
[A jelikož jsme putovali v čase tříkrálovém, dopřejme si jednu severskou Vánoční píseň:
https://www.youtube.com/watch?v=XrgCku0tSpk&ab_channel=Agnetha%26Linda-Topic ]
Obrázky