Vyjádření SONS ČR k jednání o výši příspěvku na péči a financování nadregionálních sociálních služeb
Vyjádření SONS ČR k jednání o výši příspěvku na péči a financování nadregionálních sociálních služeb
SONS ČR, z.s., jako největší celostátní organizace hájící práva osob se zrakovým postižením, vyjadřuje zklamání nad postupem MPSV při změnách zákona o sociálních službách.
K návrhu o nastavení nové výše příspěvku na péči a jeho valorizačního mechanismu, který byl MPSV odborné veřejnosti předložen na přelomu loňského a letošního roku, organizace vznesla několik zásadních připomínek, jejichž zohledněním mělo být docíleno, že v navržené úrovni bude příspěvek na péči od července 2024 zvýšen a později valorizován. Na tiskové konferenci v pátek 9. února ministr Marian Jurečka ovšem přednesl naprosto odlišné částky, než které byly uváděny v původním návrhu. Připomínky SONS ČR nebyly vypořádány a současná zhoršení původního návrhu byla prezentována jako ohromný úspěch. Slabozrací lidé jsou obvykle posuzováni jako závislí na pomoci jiné fyzické osoby v I. stupni, nevidomí lidé ve II. nebo III. stupni závislosti. Je proto zcela nepřijatelné, aby oproti původnímu návrhu byl nevidomým dospělým lidem ve II. stupni závislosti příspěvek navýšen jen o 500 Kč, což je méně než polovina původního návrhu, a slabozrakým lidem v I. stupni nebyl příspěvek zvýšen vůbec. Nárůst by tak činil necelých 12 %, přičemž od r. 2018, kdy byl příspěvek ve II. stupni zvýšen naposledy, dosahuje složená inflace více než 40 %. Podle důvodové zprávy, přiložené k návrhu MPSV na konci prosince loňského roku, se měl příspěvek pro nevidomého člověka ve II. stupni zvýšit o 1.100 Kč, pro nevidomého ve III. stupni měl příspěvek stoupnout o 2.600 Kč. Slabozrakému člověku v I. stupni, který samostatně nezvládne tři až čtyři základní životní potřeby, nemá být příspěvek na péči zvýšen vůbec. V roce 2007 ale v tomto stupni náležela takové osobě částka 2.000 Kč, která byla v souvislosti s úspornými opatřeními snížena na 800Kč, resp. dnešních 880 Kč.
Poslední stanovisko MPSV, načtené již také jako pozměňovací návrh koaličními poslanci, bylo na tiskové konferenci prezentováno jako velký posun vpřed.
SONS ČR z.s. také s obavami vnímá nejasnosti ohledně financování tzv. nadregionálních sociálních služeb. Spolek poskytuje sociální služby ve všech krajích České republiky, všechny služby mají jednotné metodické vedení, aby byla zajištěna jejich co nejvyšší možná kvalita, způsob financování z úrovně MPSV, tedy jednoho celostátního programu vnímáme jako logické řešení. Stejně je na tom celostátně působící Tyfloservis o.p.s., zaměřující se zejména na služby poskytované osobám, které přijdou o zrak během života a potřebují se na tuto situaci adaptovat. Hrozí však rozpad tohoto celostátního financování a nutnost ucházet se o financování na úrovni čtrnácti krajů. Z jednání s kraji je ale patrné, že na vstup poskytovatelů sociálních služeb, financovaných z celostátního programu B, nejsou připraveny. Není jasné, zda a jakou alokaci ze státního rozpočtu na tento proces získají.
Nejen že je těžké v takové situaci sociální služby rozvíjet, což je cíl deklarovaný samotným MPSV v rámci některých dotačních titulů a určitě cíl z celospolečenského hlediska žádoucí, ale jde o stav budící oprávněné obavy i o udržení současné úrovně.
Za SONS ČR, z.s.
Prezident spolku – Mgr. Luboš Zajíc, zajic@sons.cz +420 775 438 187