Světlík lékařský

Publikováno 20.06.2023 10:57 Odbočka Mladá Boleslav


Účinky světlíku na lidské zdraví

Jak již slovenské jméno očianka napovídá, světlík je rostlinou našich očí. Už starověké národy ho používaly především k léčení očních chorob a pro tento účel ho doporučovali i významní středověcí bylinkáři. Dodnes je to pro něj hlavní využití. Dokáže totiž velmi dobře pomoci při mnohých očních chorobách, přičemž se používá zevně i vnitřně.

Při vnějším použití omýváme oči silným odvarem ze světlíku nebo přikládáme obklady. Doporučuje se též naplnit sáček z řídkého plátna spařeným světlíkem, přiložit na bolavé oko, převázat a nechat působit přes noc. Pomáhá při zánětu očních spojivek, hnisání, slzení, při tvorbě ječného zrna, zčervenání, podráždění či únavě očí.

Takový obklad je užitečný i na doléčení pooperačních stavů, na regeneraci a posílení oka. Vnitřní použití se přidává k vnějšímu, podporuje léčení očí a zlepšuje zrak. Příznivě přitom ovlivňuje žaludek, neboť světlík patří k ojedinělým bylinám, které snižují kyselost žaludku, a tím preventivně působí proti tvorbě žaludečních vředů. Dobrou prevencí a prostředkem na zlepšení zraku, hlavně u starších lidí, je macerát světlíku ve víně.

Světlík podporuje také paměť a je účinný při lehčích infekcích. V USA se výtažkem ze světlíku léčí chronická rýma

 

Čajová směs na posílení očí:

  • nať světlíku 5 (dílů)
  • list (plod) borůvky 3 (díly)
  • květ heřmánku 1(díl)
  • list ořešáku 1
  • plod fenyklu 1

Dvě lžíce směsi dáme do půllitru vody a necháme přikryté vylouhovat asi 15 minut. Čaj přecedíme a pijeme 2-3x denně. Pro vnější použití přidáme ještě jednu lžíci směsi, aby byl čaj silnější.

 

  • Oční nálev ze světlíku

40g suché drogy přelijeme 1l vařící vody a necháme vychladnout. Přecedíme přes jemné plátno. Do nálevu ze světlíku namočíme kousek čisté látky nebo gázy a necháme stékat od spánku k nosu. V případě obkladů použijeme kosmetické tampony a přiložíme na oči. Necháme působit 10 -15min. Někdy se užívá v kombinaci s chrpou a měsíčkem. Stejně připravený nálev můžeme použít jako kloktadlo nebo při rýmě k výplachům nosu.

  • Světlíkový čaj na unavené oči

1 lžičku řezané světlíkové natě přelijeme 200ml vařící vody a necháme 15 min louhovat. Pijeme vlažný po doušcích 3x denně.

  • Nálev na nateklé, unavené nebo slzící oči

Smícháme nať světlíku se stejným množstvím heřmánku a vrchovatou lžičku směsi zalijeme 2dcl vařící vody. Po vychladnutí používáme jako obklad. Tyto obklady pomáhají i při ječném zrnu.

  • Světlíková inhalace

4 polévkové lžíce světlíku vaříme 5 -10 minut v 0,3 l vody. Přehodíme přes sebe osušku a inhalujeme 5 až 10 min. 2x denně. Inhalace pomáhají při zánětu čelních dutin.

  • Mletý světlík

Prášek z usušené rostliny pomáhá při nechutenství a žaludečních potížích.

 

Jak se jinak říká světlíku - synonymní názvy: 

Ambrožka ☼ Bradavník ☼ Hledíček ☼ Kočičí len ☼ Očanka ☼ Okotěška ☼ Potěcha ☼ Potěšení očí ☼ Těšinka ☼ Umrlčí zvonečky ☼ Umrlčí zvonky

 

zdroj: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/202-svetlik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani