S KNÍŽKOU ZA OBOJKEM 16. 2. – 22. 2. – 1199,5 km 8. ETAPA – část 1.: CASTILIE
Z Andalusie jsme se vydali na sever, do autonomního společenství Kastilie a León, cíleně do města Salamanca. Leží 175 km západně od Madridu na řece Tormes.
V roce 1218 zde byla výnosem Alfonse IX. Leónského zřízena univerzita, která je jednou z nejstarších v Evropě a nejstarší funkční univerzitou ve Španělsku. Mezi jejími studenty byl i Hernán Cortés, než odplul dobývat Mexiko, a na svou cestu se zde připravoval i Kryštof Kolumbus.
V roce 1564 tu zahájil studium teologie a filosofie Jan od Kříže, rodným jménem Juan de Yepes (1542–1591), svatořečený 1726 [tedy před 300 lety]. Řadu jeho děl u nás vydalo Karmelitánské nakladatelství a najdete je v KDD; pokud vás zajímá jeho životní příběh, sáhněte do KTN po titulu „Vcházím v nepoznané“ a poslechněte si ho v podání Rudolfa Pellara.
https://biblio.oui.technology/biblio/catalog/19231
V roce 1963 se v Salamance narodil Yann Martel. Jeho rodiče pracovali v diplomatických službách, proto žil v mnoha zemích a je řazen mezi kanadské spisovatele. Jeho nejslavnější knihou je „Pí a jeho život“ (Life of Pi), která se rok držela na seznamu bestselerů New York Times a The Globe and Mail, byla zfilmována a v roce 2002 získala Man Bookerovu cenu.
Román inspirovaný indickými lidovými pověstmi a bajkami líčí bizarní dobrodružství mladíka jménem Pi Patel, jenž po ztroskotání lodi zůstane s několika zvířaty ze zoo na voru uprostřed oceánu.
V KDD ji najdete pod odkazem
https://www.kdd.cz/file.php?id=3258.
Kdo by si ji chtěl poslechnout v angličtině, může si ji vypůjčit v KTN na 5 CD.
O 100 kilometrů blíž k Madridu ve středním Španělsku leží na skalním útesu vysoko nad řekou Tajo Toledo. Je hlavním (nikoli však největším) městem společenství Kastilie-La Mancha. Je sídlem univerzity a arcibiskupství a staré město je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Tady se odehrává děj románu německého spisovatele Liona Feuchtwangera „Židovka z Toleda“, v němž autor popisuje soužití židů, křesťanů a muslimů ve středověkém Španělsku. Námětem k napsání této knihy byl proslulý milostný příběh kastilského krále Alfonsa VIII. a židovské dívky Raquel, dcery králova ministra.
Po 70 kilometrech směrem na severovýchod jsme konečně dorazili do španělské metropole.
V Madridu se narodil i zemřel José Echegaray y Eizaguirre (1832–1916), matematik, ekonom a politik (člen španělské vlády).
Echegaray je také autorem asi šedesáti dramat, jejichž hybnou silou je romantická vášnivost a osudovost, na něž se napojuje pozitivistická didaktičnost. Některé jsou psány ve verších. Zaujala i diváky v zahraničí, a proto se autor stal v roce 1904 prvním španělským nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Dnes bychom jeho dílo našli spíše na Pohřebišti zapomenutých knih.
Nobelovu cenu obdržel společně s Francouzem F. Mistralem, na kterého jsme si spolu s Miroslavem Horníčkem při nedávném putování jihem Francie zavzpomínali při pročítání „Listů z Provence“.
V Madridu se narodila i zemřela též Elena Fortún (1886–1952), jedna z prvních španělských autorek literatury pro děti.
Hrdinkou jejích knih je sedmiletá Celie, obdařená nezměrnou fantazií. V češtině vyšly knihy „Celie si vymýšlí“, „Celie ve škole“ a „Celie spisovatelkou“. Zatímco 1. a 3. díl najdeme v KDD, druhé pokračování bylo načteno v KTN.
Před 410 lety v Madridu zemřel a byl pohřben v Klášteře bosých trinitářů Miguel de Cervantes y Saavedra – romanopisec, dramatik, básník, textař, voják, specialista v oblasti účetnictví a výběrčí daní. Studoval na univerzitě v Salamance a dovršil rozkvět španělské renesanční prózy.
Jeho nejvýznamnějším dílem je román „Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha“. V KTN najdeme jak celou rozsáhlou knihu v podání R. Pellara, tak rozhlasové zpracování z r. 1992. Dona Quijota ztvárnil Jiří Adamíra, Sancho Panzu Rudolf Hrušínský.
https://biblio.oui.technology/biblio/catalog/1092
La Mancha je historický region a zároveň největší náhorní plošina Španělska. Celá krajina je velmi suchá. Její označení vzniklo z arabského al-manša – „bez vody“ a nemá tedy nic společného se španělským slovem mancha – „skvrna“.
La Manchu proslavil právě Cervantesův román; známé jsou zejména její větrné mlýny, které rytíř Quijote považoval za obry. Mancha je také krajem vína a sýra Manchego.
Cervantes se narodil v roce 1547 ve městě Alcalá de Henares. My jsme toto univerzitní město, jež je též na seznamu Světového dědictví UNESCO, našli 30 kilometrů severovýchodně od Madridu.
K dalším zajímavým osobnostem města patří:
Juan Ruiz (asi 1283 – asi 1350), kastilský básník;
Diego de Alcalá (1400–1463), španělský světec, po němž je pojmenováno kalifornské město San Diego;
Ferdinand I. Habsburský (1503–1564), od roku 1526 český král [právě před 500 lety jím začala dlouhá vláda Habsburků u nás];
Kateřina Aragonská (1485–1536), anglická královna, manželka Jindřicha VIII.
O jejích osudech vypráví román anglické autorky Alison Weir „Kateřina Aragonská – Pravá královna“:
https://biblio.oui.technology/biblio/catalog/author/10697/30504
Severozápadně od Madridu v pohoří Sierra de Guadarrama se odehrává děj jednoho z nejslavnějších románů Ernsta Hemingwaye „Komu zvoní hrana“ (For Whom the Bell Tolls). Poprvé byl vydán v roce 1940, u nás vyšel v r. 1946.
Název knihy byl inspirován verši anglického renesančního básníka Johna Donna, které napsal roku 1624: „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe; každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny; jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj; smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.“
Příběhy mladého Američana během španělské občanské války si můžete poslechnout z KTN:
https://biblio.oui.technology/biblio/catalog/26976
#virtualnipochody
#Sknizkouzaobojkem
Obrázky



