Praha, Národní divadlo
Památka k návštěvě:
Praha, Národní divadlo
Aktualizováno: 1. 8. 2024
Lokalita: mapa
Národní divadlo se nachází na ulici Národní 1393/4, Praha 1 - Nové Město, Hlavní vchod do budovy je situován rovněž do ulice Národní, cca 30 metrů od tramvajové zastávky Národní divadlo.
Možnosti prohlídky:
Skupinová prohlídka s průvodcem vede přes jednotlivá podlaží celým divadlem. Navštívíme základní kameny v podzemí, přízemí s hledištěm, prostory dvou foyer s uměleckými díly a rovněž nejvyšší místo, kam se návštěvník Národního divadla může dostat – terasu u trig s výhledem na Petřín a Pražský hrad. Výstup na terasu je dle individuálních, časových a fyzických možností návštěvníků po celkem 130 schodech. Délka prohlídky trvá 60 min. Pro zcela nevidomé a se zbytky zraku je dobré zajistit doprovod,
Objednávání:
Na prohlídku Národního divadla je potřeba vždy vytvořit skupinu 11 až 30 os. s podobnými potřebami a fyzickými možnostmi návštěvníků. Objednávání prohlídek na míru u Mgr. Sylvany Šoleové.
Kontakt:
tel. 420 224 901 506, 420 778 449 535, e-mail: s.soleova@narodni-divadlo.cz
Otevírací doba:
Národní divadlo, jako kulturní a historický objekt je návštěvníkům k dispozici od září do června, tj. v době divadelní sezóny. V červenci a srpnu bývají prohlídky omezeně, většinou na 1 týden v červenci a poslední v srpnu. Termíny prohlídek lze najít na webu Národního divadla v sekci Program nebo Další vždy na cca 2 měsíce předem.
Vstupné:
ZTP 100 Kč, ZTP/P 100 Kč, doprovod 0 Kč
Trasa:
Vlakem: Po projití nádražní halou sejdete do metra C směr Háje a vystoupíte na třetí zastávce I.P.Pavlova. Zde přejdete na tramvajovou zastávku směr Bílá Hora a pojedete tramvají č.22. Šestá zastávka je Národní divadlo. Dále půjdete po směru jízdy, vlevo přejdete přes přechod pro chodce se světelnou signalizací na protější chodník a podél levé strany chodníku dojdete až ke vchodu do budovy Národního divadla. U vstupu je 6 schodů nahoru.
Autobusem: Z autobusového nádraží Praha Florenc pojedete metrem trasa B směr Zličín. Vystoupíte ve stanici Národní třída, kde přestoupíte na jakoukoli tramvaj směr Národní divadlo. Pojedete jednu zastávku. Dále půjdete po směru jízdy, vlevo přejdete přes přechod pro chodce se světelnou signalizací na protější chodník a podél levé strany chodníku dojdete až ke vchodu do budovy Národního divadla. U vstupu je 6 schodů nahoru.
Vlastním autobusem: Parkování autobusu je možné na protější straně řeky, tedy na Újezdu a dále dojít k divadlu přes most pěšky.
Vlastním mikrobusem: Příjezd přímo k divadlu pouze pro výstup a nástup, parkování za mostem.
Poloha a přístup k objektu a orientace v něm – pro lepší představu nevidomých.
Národní divadlo se nachází na rozhraní Starého a Nového Města. Jedná se o poslední budovu na Národní ulici, která tvoří roh se Smetanovým nábřežím. Hned u Národního divadla je vstup na most Legií, který patří mezi nejstarší pražské mosty. Parcela byla vybrána právě z důvodu blízkosti řeky, ve které se může krásně odrážet silueta divadla a také je na dohled od Pražského hradu, kterému tvoří protiváhu.
Vedle divadla stojí budova Nové scény, moderní skleněná hmota, ve které se ukrývá další divadlo. Jedná se tedy o zajímavý kontrast novorenesanční budovy a budovy z období brutalismu. Kromě této budovy je poblíž i tzv. Provozní budova, která je s historickou budovou spojena tunelem. Mezi všemi budovami (historická budova, Nová scéna a Provozní budova) je náměstíčko Václava Havla. Přes ulici Národní stojí proslulá kavárna Slavie, do které chodívala intelektuální společnost a vedle stojící budova Akademie věd. U zadního vchodu do divadla upoutá pozornost Goethe institut, který je také otevřen veřejnosti a najdete v něm kromě knihovny i přednáškové sály či učebnu.
Národní divadlo je jedním ze symbolů české národní identity. Bylo postaveno z veřejné sbírky, do které přispěl celý český národ, ať už měšťané, šlechta, podnikatelé, umělci či vědci, město Praha, rakouský císař František Josef I. či ruský car Alexander II. Národní divadlo bylo poprvé otevřeno 11. června 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa. Již po roce však došlo k velkému požáru, který zdevastoval podstatnou část divadla. Byla to národní katastrofa. O to více ale posílilo odhodlání veřejnosti, se na Národní divadlo složit znovu. Za 47 dní byl vybrán milion zlatých a už za dva roky bylo divadlo opět v provozu. Svojí činností navázalo na Prozatímní divadlo. Až jej navštívíte, už se nemusíte divit, proč je na oponě napsáno „Národ sobě“.
Tato novorenesanční budova architekta Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska národně kulturního a historického, tak i z hlediska čistě architektonického. Stavba vyniká honosnou vnější a vnitřní výzdobou, především bohatým zlacením. Součástí velkorysého interiéru je kromě samotného hlediště také několik společenských sálů, salónků, předsálí nebo terasa, kde lze obdivovat díla Bohuslava Schnircha, Mikoláše Aleše, Františka Ženíška, Josefa Václava Myslbeka, Václava Brožíka, Josefa Tulky a Julia Mařáka. V hledišti je velice dobrá akustika a slyšitelnost i v nejsvrchnějších patrech. Nad hledištěm visí 2 tuny těžký lustr o šířce 3 metry a délce 5,5 metrů, který má 223 žárovek. Opravuje se v půdním prostoru, kam se dle potřeby vytáhne. Mezi jevištěm a hledištěm jsou 3 opony. Železná opona pro případ požáru, druhá opona namalována Vojtěchem Hynaisem oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla a třetí opona je červená, sametová a roztahuje se ručně. Nad oponami lze spatřit nápis „Národ sobě“, který vystihuje spolu s Hynaisovou oponou občany, kteří darovali peníze na výstavbu budovy. Nad oponou a nápisem se nachází tympanon od Bohuslava Schnircha. Sousoší zobrazuje postavu Čechie, která pokládá vavřín na hlavy múz Thalie a Melpomény, provázených Apollonem a Dionýsem. Ve foyeru na prvním balkóně se nacházejí malby Mikoláše Alše a Františka Ženíška. Jsou zde i 3 nástropní malby Františka Ženíška: Zlatý věk, Úpadek a Znovuvzkříšení umění.
V hledišti na 2.galerii se nacházejí píšťaly varhan, manuál je v předsíni orchestřiště.
Ve foyer i v jiných prostorách divadla jsou též busty osobností, které se mimořádně zasloužily o divadlo. Národní divadlo má nyní čtyři scény. První divadelní scénou je historická novorenesnační budova na Národní třídě u řeky Vltavy a poznáte ji podle sousoší trigy na střeše divadla. Toto trojspřeží řídí okřídlené bohyně Viktorie. Druhou scénou je Státní opera, která má velkou Wagnerovou tradici. Pomáhal ji totiž vybudovat vynikající divadelní manažer a blízký přítel Richarda Wagnera Angelo Neumann. Třetí scénou je Stavovské divadlo, jedna z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě, kde Mozart osobně uvedl světovou premiéru svého Dona Giovanniho. A čtvrtou scénou je Nová scéna, klenot brutalismu od Karla Pragera, který vás oslní skleněnou fasádou i skleněnými plastikami Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové či impozantním schodištěm z kubánského mramoru.
Národní divadlo je reprezentativní scénou České republiky. Je nositelem národního kulturního dědictví a zároveň prostorem pro svobodnou uměleckou tvorbu. Je živým uměleckým organismem, který chápe tradici jako úkol ke stále novému řešení a jako úsilí o nejvyšší uměleckou kvalitu.
Web objektu:
Web s informacemi o objektu:
Národní divadlo Praha na Wikipedii
Přístupnost webů je prověřena odečítači JAWS a NVDA. Přístupnost je vyhovující.
Poznámka:
WC je přístupné v rámci prohlídky v divadle, nebo veřejné WC na náměstí Václava Havla.
Do Národního divadla vodicí psi nesmí.
Informace jsou platné k datu aktualizace.
Fotogalerie: Zonerama
Audio pozvánka k přímému poslechu i ke stažení v Mp3