Pozvání na výstavu obrazů Jonathana Huxleye

Publikováno 20.06.2017 10:54 Odbočka Olomouc


Začíná: 03.07.2017
Končí: 31.08.2017
Kde: v prostorách Knihovny města Olomouce, pobočka Jungmannova 25

23. ročník festivalu

Dny umění nevidomých na Moravě

Knihovna města Olomouce a SONS ČR, z. s., oblastní odbočka Olomouc vás srdečně zvou na výstavu obrazů britského malíře Jonathana Huxleye.

Slabozraký malíř s mnoha mezinárodními úspěchy. Kvůli vadě zraku, v jejímž důsledku je velmi citlivý na světlo, nejčastěji tvoří v zatemněném ateliéru pomocí ultrafialového záření a fluorescenční (světélkující) barvy. Při své práci občas využívá vidícího asistenta.

Výstava se koná v prostorách Knihovny města Olomouce, pobočka Jungmannova 25,

od 3. července do 31. srpna 2017.

Vstup volný.

Na hojnou účast veřejnosti se těší pořadatelé.

 

 

.................................................................................................................................................................................................

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z. s., pořádá Dny umění nevidomých na Moravě - festival zrakově postižených umělců a souborů, jejichž jsou nevidomí a slabozrací rozhodujícími činiteli.

Koná se každoročně již od roku 1995 v období jara a léta ve vybraných městech především střední a východní Moravy.

Cílem festivalu je představit nejširší veřejnosti nadané zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý člověk má pouze ztížené zrakové možnosti, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti.

 

Jonathan Huxley

Motto: „Někdy jsou mé chyby lepší než mé nejpropracovanější plány.“

Narozen: 1965, žije v Londýně.

Charakteristika:

Jonathan je slabozraký britský malíř s mnoha mezinárodními úspěchy. Kvůli vadě zraku, v jejímž důsledku je velmi citlivý na světlo, nejčastěji tvoří v zatemněném ateliéru pomocí ultrafialového záření a fluorescenční (světélkující) barvy. Při své práci občas využívá vidícího asistenta. Pro jeho zrak je denní světlo tak ostré, že je pro něj složité vyjít ze svého domu na ulici.

 

Jonathan Huxley o malování se zrakovým hendikepem:

„Nutnost je matka vynálezu a v procesu přeměny mého dne do noci, jsem získával ty nejlepší nápady. Práce ve tmě vyvolává vzpomínky, v  mé paměti často nedokonale uložené. Vím, že jsou mnohé z nich časem zkreslené, rozmazané, a tak mám tendenci domýšlet si chybějící části a zkrátka – tvořit příběhy. Práce bez vizuálního rozptylování je jiná. Poklidné, světle fialové světlo ultrafialové lampy a zářící pero v mé ruce bylo podobné tiché meditaci. Nejmenší vizuální vzpomínky začaly zaplavovat mou mysl. Začal jsem je všechny kreslit černým perem na zářící bílý papír. Nechtěl jsem je upravit nebo racionalizovat. Jen jsem je nechal volně vznikat jako automatické psaní. Desítky, pak stovky z nich. Drobné a bílé vzpomínky ležely ve tmě na podlaze mého studia...“                                                                

čerpáno z:  http://www.jonathanhuxley.com/

Technika:

olej, akvarel, prostorové instalace

Studia:

Absolvoval Královskou akademii umění v Londýně, s níž nadále spolupracuje v rámci vzdělávacích projektů, zejména pro zdravotně handicapované děti.

Huxleyho malby zobrazují lidské postavy v neustálém pohybu. Rychlost, s jakou se pohybují jeho tajemné postavy, vyplývá i z odvážného použití barev a vyzařují úžasnou energii. Jeho postavy často doprovázejí plovoucí předměty, jako jsou deštníky, klobouky, vany, židle a žebříky. Postavy bývají zobrazeny s otevřenou náručí nebo v objetí, s pocitem vzrušení. Pohyb Huxleyho postav může v divákovi vytvářet dojem, že figury bruslí nebo hrají fotbal, ale není to jeho záměrem, jedná se jednoduše o spontaneitu v barvě a tvaru.

Úspěchy:

Měl vlastní autorské výstavy v několika muzeích a galeriích, a to nejen v Anglii, ale třeba i v Paříži, či v Miami, jeho díla se mimo jiné stala součástí výstav také v Boloni, v Dubaji, v japonské Nagoji či v prostorách budovy Evropského parlamentu ve Štrasburku. Několik jeho děl bylo vydraženo v aukcích, jiná vytvořil například pro švýcarskou ambasádu ve Washingtonu, pro publikaci UNESCO…

 


Obrázky