LITERÁRNÍ EVROPOU – 1. ETAPA ČÁST DRUHÁ: BRNO – BANSKÁ ŠTIAVNICA

Publikováno 09.01.2025 20:52 KDVP


Obrázek

Sněhem a ledem jsme z Brna putovali na jih a navštívili hlavní město Rakouska. Vždyť Vídeň byla od nepaměti kulturním centrem střední Evropy a o literáty tu nebyla nouze. Zmiňme alespoň některé:

Dramatik a básník Franz Grillparzer je považovaný za jednoho z nejvýznamnějších rakouských autorů 19. století.

Skvělými pozorovateli vídeňské společnosti na konci monarchie a začátku republiky byli prozaik a dramatik Arthur Schnitzler i dramatik, novinář a satirik Karl Kraus.

Hugo von Hofmannsthal, básník a dramatik, je známý jako spoluautor libret pro Richarda Strausse.

A jistě nám nejsou neznámá jména Stefan Zweig a Johannes Mario Simmel.

Letošní jubilant Elias Canetti (*1905) – nositel Nobelovy ceny za literaturu (1981) – se sice narodil v Bulharsku, ale studoval a žil ve Vídni.

 

K Vídni to jaksi přirozeně táhlo také německy píšící literáty pocházející od nás:

moravská rodačka Marie von Ebner-Eschenbach (*1830), Franz Kafka, Rainer Maria Rilke (*1875), Egon Erwin Kisch (*1885).

 

Milovníkům napínavé literatury jistě rakouskou metropoli přiblíží série A. Pittlera „Vídeňské zločiny“.

Je k dispozici v KTN:

https://biblio.oui.technology/biblio/catalog?show_query_field=1&form_name=Catalog&profile=author&list-form-controls-submitted=1&query=Pittler

 

i KDD:

https://m.kdd.cz/index.php?page=knihy-vyhledane&hledame=Pittler

 

Později pak v oddělení vražd vídeňské policie vyšetřuje spletité případy komisař Moser za pomoci nadaného policejního psa, ovčáka Rexe. [Ten má slabost především pro housky se salámem, proto jsme si museli dávat dobrý pozor na své svačiny.]

 

Pak jsme se vydali po toku Dunaje. V Bratislavě jsme mohli pátrat po identitě Dominika Dána. Věhlas získal sérií knih o práci tamní mordparty před rokem 1989 a hlavně po něm.

 

A když už je zmínka o mordech – asi 100 km severovýchodně, na rozhraní Bílých Karpat a údolí Váhu, se nachází hrad Čachtice. A tam žila zlopověstná hraběnka Alžběta Báthoryová.

Příběh „Čachtické paní“ byl mnohokrát zpracován, u nás je asi nejznámější z pera Joža Nižnánského.

 

Zůstaňme ještě v rudolfinské době, v časech ohrožení Horních Uher (dnešního Slovenska) nájezdy Turků.

Překročili jsme Váh, Nitru a Hron a etapu končíme v Banské Štiavnici, které se ovšem říkalo po německy Schemnitz. Tady se seznámila trojice velice nesourodých vyšetřovatelů zločinů takřka po celé habsburské monarchii – tedy podle spisovatele Juraje Červenáka.

Úvodním příběhem série Stein a Barbarič je „Mrtvý na Pekelném vrchu“, který najdete v KTN:

https://biblio.oui.technology/biblio/catalog/30867

 

Určitě jsme cestou vynechali řadu zajímavých míst a nezmínili spoustu autorů a knížek. Budeme rádi, když se i vy podělíte o své literární lásky, spojené s naší první etapou.

 

#VirtualniPochody

#LiterarniEvropou


Obrázky

„Kde se umělci nejčastěji scházeli? Přece v kavárnách!“ Usoudila Feminka a hned s paničkou tu nejbližší prozkoumala. Co kdyby tu na nějakého literáta narazily? „Kde se umělci nejčastěji scházeli? Přece v kavárnách!“ Usoudila Feminka a hned s paničkou tu nejbližší prozkoumala. Co kdyby tu na nějakého literáta narazily?
„S touhle psí partou určitě zase zažijeme spoustu dobrodružství!“ Těší se Flat Wiking. „S touhle psí partou určitě zase zažijeme spoustu dobrodružství!“ Těší se Flat Wiking.
„Cože, v tomhle počasí mám pochodovat?!“ Mračí se pudlička Meginka, oblečená do modrého svetříku. „Cože, v tomhle počasí mám pochodovat?!“ Mračí se pudlička Meginka, oblečená do modrého svetříku.