Oblastní odbočka Kyjov

 

Adresa:                                       Komenského 617, 697 01 Kyjov

Kontakt:                   Mobil:          737 721 504

                               Email:         kyjov-odbocka@sons.cz

                               www:         www.sons.cz/kyjov

                               IČ/DIČ:       65399447/CZ65399447

                               facebook:   https://www.facebook.com/hana.vrtkova

                          

                                   
                                                                

Pracovníci odbočky:

Vrtková Hana, vedoucí pracoviště, odborné sociální poradenství
telefon: 737 721 504
email:    vrtkova@sons.cz


Horáková Aneta, pracovník v sociálních službách, volnočasové aktivity, koordinátorka dobrovolníků
telefon:  737 100 635
email:     horakova@sons.cz


Švorba Pavel, odbočková činnost, předseda oblastní odbočky
telefon:   603 253 615
email:     svorba@sons.cz

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

V návaznosti na vývoj situace a usnesení Vlády ČR týkající se zákazu volného pohybu setrvává omezený chod našeho pracoviště  i v roce 2021 do odvolání.

Sociální služba odborné sociální poradenství bude probíhat v předem domluvených časech individuálně na pracovišti. Pracovnice bude dostupná v provozní době na mobilním telefonu a e-mailu.

Sociálně aktivizační služba se pozastavuje.

Před návštěvou u nás je nutno se až do odvolání telefonicky nebo emailem objednat.
Děkujeme za pochopení.


Počítadlo zobrazení: 4743

Příspěvky

Publikováno 03.02.2020 16:01, Odbočka Kyjov

INFORMÁTOR č. 2/2020

Obrázek

 

 

 

 

 

 

Časopis únor 2020 

Publikováno 23.01.2020 15:21, Odbočka Kyjov

Zimní nostalgie

Obrázek

Naší výtvarníci si ještě v lednu stačili hromadně prohlédnout zimní výstavu v kyjovském muzeu. Měli jsme k ní výklad jak místního průvodce a druhá skupina našeho dobrovolníka na keramiku, který se projevil nejen jako zdaný pedagog-výtvarník, ale také jako pedagog-historik :-)

Téměř na všechny vystavované objekty bylo možné si šáhnout, potěžkat a vlastníma rukama poznat rozdíl, třeba děských saní vyrobených v rozmezí několik desíttek let. Mnohé z vystavovaných předmětů si někteří z nás pamatovali z hospodářsví svých prarodičů. Na některých jsme si museli kapánek potrénovat paměť- třeba boty zvané Tuleňky :-), někteří z nás je nosily, ale vzpomenout si....

A jaké společné téma výstava měla? Zimu, vše co v zimě můžeme dělat - sáňky, lyže, brusle, zabíjačky, zpracovávání příze, tkaní, plesy, krmení lesní zvěře...prostě ZIMA OD A DO Z :-)


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 07.01.2020 14:18, Odbočka Kyjov

Začínáme od nuly :-)

Obrázek

 První setkání v roce 2020 jsme s našimi členy začali opět přípitkem a...


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 03.01.2020 19:33, Odbočka Kyjov

Na měsíc leden jsme pro vás připravili:

Obrázek

 

 

 

 

 

 

6.1.                      ve 14:00 hodin

Klubové setkání v Kyjově

 

8.1.                       ve 14:00 hodin

Výtvarná dílna - plánování

 

13.1.             v 10:00 hodin

Literární kroužek

 

13.1.             ve 14:00 hodin

Klubové setkání v Kyjově

 

15.1.             v 10:00 hodin

Trénink paměti

 

17.1.             ve 14:30 hodin

Zkouška Pastelky

 

20.1.             ve 14:00 hodin

Klubové setkání v Kyjově

 

20.1.             ve 14:30 hodin

Cestovatelská beseda- Chorvatsko

 

22.1.             ve 14:00 hodin

Výtvarná dílna- Vlastivědné muzeum v Kyjově

 

27.1.             ve 14:00 hodin

Oblastní shromáždění v přednáškovém sále Městské knihovny Kyjov 

Publikováno 03.01.2020 19:17, Odbočka Kyjov

INFORMÁTOR č. 1/2020

Obrázek

 

 

 

 

 

 

Časopis leden 2020 

Publikováno 21.12.2019 23:27, Odbočka Kyjov

Vánoční besídka

Obrázek

Na letošní vánoční posezení jsme museli přidávat ještě dva stoly, abychom se všichni pohodlně vešli. Hned v úvodu zakoledovaly naše Pastelky a pak to šlo pěkně za sebou - vyhodnocení soutěže v "Člověče nezlob se"!, odměna pomocníkům při sbírce Bílá pastelka, dobrovolníkům. Utvořili jsme komisi, která se zavázanýma očima hodnotila vzorky z přineseného vánočního cukroví a kuchařinku toho nej jsme odměnili - novotou voníci vlastní vydanou kuchařkou. Další výtisk této kuchařky pak dostali členové Fit clubu, jelikož byla sestavena z pokrmů, které jsme v tomto kroužku během roku navařili.

Pod stromečkem ve dvou jutových pytlích pak čekal na každého přítomného jeden dárek, stylem - jeden přineseš, jeden odneseš a ještě jsme pro každého měli připravený malý dárek na Štědrovečerní stůl od členů výtvarného kroužku - keramický svícen ve tvaru Vánoční hvězdy.

Po zbytek večera pak našimi prostory voněl punč, vánoční cukroví a linul se zpěv. Věřím, že pro každého to bylo prima odpoledne, příjemné setkání.

Všem děkujeme nejen za dodané cukroví, slané občerstvení či víno, ale také za vaši celoroční podporu našich aktivit a přejeme vám, abychom se spolu, hlavně ve zdraví setkávali i v dalším roce.


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 20.12.2019 18:25, Odbočka Kyjov

Člověče nezlob se!

Obrázek

Stolní společenská hra "Člověče nezlob se!" ... všichni ji znáte a zcela určitě mi dáte zapravdu, že je fajn, když Jirka Mojžíšek ji upravil i pro možnost hraní nevidomých.

A u nás se letos konal již popatnácté turnaj pro 12 hráčů, čtyřkolově. Na vánoční besídce se pak oznámí výsledky, ocení se všechna družstva dle zásluh a navíc se ještě vyhlásí král této soutěže. Tím se může stát jen ten, kdo za všechna čtyři kola dosáhne nejvíce vítězných bodů. A jelikož se turnaj hraje víc jak měsíc, tak hráči ztrácí přehled o svém umístění a při vyhlášení je radosti a překvapení.
Letos navíc jsme udělali takovou malou inventůru a dle pečlivé dokumentace jsme si připomenuli vítěze minulých ročníků. Toho, kdo nejvíce získal titul KRÁLE jsme taktéž odměnili.

 


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 14.12.2019 15:19, Odbočka Kyjov

Rozbalili jsme si první letošní dáreček

Obrázek
Pro členy našeho Fit clubu jsme připravili vánoční dárek, který byl do poslední chvíle zahalen tajemnem, tak jak to u těch pravých dárků bývá. V den konání se až na nádraží dozvěděli cíl cesty - Olomouc. Na místě samém - Centrum pohybu - co je čeká.
Strávili jsme dvě hodiny intenzivním pohybem, pod vedením dvou lektorek. Na té první nás fyzioterapeutka provedla cviky na posílení hlubokých zádových svalů, koordinace, kloubní pohyblivosti, prostě to, co v našem věku hodně potřebujeme a po čem se druhý den budeme cítit krásně svěže - což se potvrdilo. Druhá část byla věnována cvičení s nářadím - balanční deska Woudie, vibrační pomůcka Smovey a pružná tyč flexi-bar. To jsou pomůcky, které mimo jiné vedou ke zlepšení balančních a koordinačních dovedností, což zvláště při ztrátě zraku je třeba posilovat. A další překvapení bylo od cvičitelek - každý jsme dostali dáreček - CD a svíčku - díky moc.
Na závěr jsme si zašli do indické restaurace na bufetové vegetariánské menu s bezedným talířem a cestou na vlak jsme se prošli ztemnělými olomouckými vánočními trhy.
 
 
 

Počet obrázků: 9

 

Publikováno 12.12.2019 18:10, Odbočka Kyjov

Výtvarná dílna s vánoční tematikou

Obrázek

Po celý rok ve výtvarné dílně probíhá kreativní tvoření, dostupné pro zrakově postižené tvůrce. První prosincové setkání si každý na slaměný korpus vytvořil adventní věnec. Pochopitelně na některé kroky je potřebná asistence vidící osoby, ale právě proto mohou naší členové se takových aktivit zúčastnit a právě proto mohou vytvářet kreativní s nádechem uměleckého tvoření a hlavně je to pro ně jedna z možností procvičování a upevňování jemné motoriky, která je pro kvalitní a samostatný život se ztrátou zraku velmi potřebná.
Druhé prosincové setkání bylo tak trochu o odměňování za celoroční práci. Každý si domů odnesl svého andělíčka z březového špalíčku, kde samotná tvořivá práce neměla převážný podíl zrakově postižených. Ale všichni se na ně těšili, protože více než měsíc byly připraveny polotovary - špalík s připraveným hrotem, který si obstarali díky rodinným příslušníkům sami uživatelé. I toto je chvályhodné, že sami naši členové se podílejí na přípravě, a o to víc je těší výsledná tvoření. Takže andílci dostali svá křídla buď z papíru, nebo mozgumy a hlavu tvořila polysterénová koule a zdobila ji přírodní koudel.  Všem doma vytváří milou dekoraci.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 10.12.2019 17:46, Odbočka Kyjov

Vánoční bowling

Obrázek

Uspořádání Vánočního turnaje v bowlingu se ujali naší sportovci a turnaj probíhal v BowlingCity ve Veselí nad Moravou. Účast byla nabídnuta všem sportovcům a ti v úžasné pohodě, laděné atmosférou vánoc se zúčastnili v dostatečném počtu. Aby byl turnaj zajímavý a lákavý pro všechny, nejenom ty naše poloprofesionály, hrál se zajímavým způsobem ve dvojících, které byly losovány až na místě. A tak se mohlo stát, že do finále postoupili i ti méně zdatní bowlinkáři, páč měli za sparingpartnera  bowlinkářského borce. Systém spočíval v tom, že se odehrály čtyři kola a nastřídačku pak jedno kolo první rundu házel jeden a druhý dohazoval, pokud bylo co :-) a pak se vystřídali.
Je fajn, že  takové turnaje nejsou založeny na urputných bojích o prvenství, ale mohou se zapojit všichni, kdo se chtějí střetávat a zapojit se do nabízených aktivit.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 06.12.2019 00:06, Odbočka Kyjov

Předvánoční zájezd

Obrázek

Pro naše členy jsme uspořádali malý adventní výlet.
Začínal v Praze, kde jsme si prošli předvánoční Staromák a Václavák a večer jsme zavítali do Španělského sálu na Pražském hradě, na 26. ročník Vánočního koncertu nevidomých umělců.
Druhý den,  hned ráno jsme zájezdovým autobusem odjeli do Krušných hor. První zastávkou bylo město Boží Dar, návštěva muzea a aktuální Ježíškové pošty a pak hurá přes hranice do Německa. Nejdříve jsme uprostřed hor absolvovali prohlídku Mořského akvária v  Oberwiesenthalu a krásnou bílou krajinou s azurovým nebem jsme ujížděli do cíle našeho výletu - Annabergu. Neopomenuli jsme překrásné dva kostely - sv. Anny a hornický sv. Marie a  vánoční trhy na náměstí.
Překrásné počasí, pohodová atmosféra, úžasný průvodce, který nás celým dnem provázel a díky němuž jsme mohli i to, co někteří z nás nemohli vidět, měli možnost vnímat hlasem. Krásně nás ten den nastartoval do vánoční atmosféry.


Počet obrázků: 9

 

Publikováno 05.12.2019 00:53, Odbočka Kyjov

Vánoční kapr jak je libo

Obrázek

Na modro, na zeleno, na přírodno či na barevno.

To byla nabídka pro naše členy na výrobu vánočního kapříka, ale z pedigu.
Každý dostal předpřipravený polotovar, tělo kapra, kterého si dle svého vkusu vystailoval - proplétal pedig zvolené barvy jak "ploutve". Byla to naše první práce s pedigem. Našli se i jedinci, kteří s tímto druhem jemné motoriky měli problém, ale to není jenom důsledek ztráty zraku, tam naopak se podobnou činností jemnocit umocňuje. Ale od toho tam byli pomocníci a každý si domů odnášel  milou ozdůbku na stromeček, nebo do vánočního věnce, či malou dekoraci.

 

 


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 02.12.2019 22:49, Odbočka Kyjov

Nadílkování

Obrázek

Na pondělním klubovém setkání nás předčasně navštívili anděl s čertem, poslové zla a dobra. S sebou přinesli nadílku, každý dle svého dostupného sortimentu - anděl sladkost a čert uhlí.
Ale...každý z přítomných si musel v hlavě udělat takovou malou inventuru a zhodnotit svůj letošní rok, zda konal jenom dobro, nebo převažovaly ty záporné události a podle toho si sám vzal odměnu od anděla či čerta. Došlo i na velké váhání, někdy sami poslové pomáhali se zapeklitým úkolem.
Bylo hezké, že děti, které ještě sayi nemají jasno, jak to v tomto období Adventu a Vánoc chodí, samy ještě možná krapet tápou, se dokázaly do své role vžít. Byly velmi empatické, dokázaly si v každé situaci poradit, neměly s nikým problém a navodily opravdu nezvykle sváteční atmosféru.
A tak by to mělo být, promíchat generace, problémy a žít naplno :-)


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 01.12.2019 22:28, Odbočka Kyjov

Na měsíc prosinec jsme pro vás připravili:

Obrázek

 

 

 

 

 

 

 

 

2.12.             v 10:00 hodin

Literární setkání

 

2.12.             ve 14:00 hodin

Klubové setkání v Kyjově

 

2.12.             ve 14:30 hodin

Tvoření vánoční dekorace

 

2.12.             v 16:00 hodin

Zkouška pěveckého sboru Pastelky

 

3.-5.12.

Předvánoční pobyt v Praze

 

3.12.            

Vánoční koncert SONS na Pražském hradě

 

4.12

Zájezd na Boží Dar a do německého Oberwiesenthalu a Annabergu - předvánoční tématika .

 

9.12.             ve 14:00 hodin

Klubové setkání

 

9.12.             ve 14:30 hodin

4. kolo soutěže Člověče, nezlob se!

 

9.12.             ve 14:00 hodin

Vánoční turnaj v bowlingu – Bowling City Veselí nad Moravou

 

11.12.           v 10:00 hodin

Trénink paměti

 

11.12.          ve 14:00 hodin

Výtvarná dílna

 

12.12.           v 9:00 hodin

FIT club, návštěva Centra pohybu v Olomouci

 

13.12.           V 14:30 hodin

Zkouška pěveckého sboru Pastelky

 

16.12            ve 14:00 hodin

Vánoční besídka

 

19.12.           ve 14:00 hodin

Vánoční vystoupení pěveckého sboru Pastelky na DPS Kyjov

 

27.12.

Turistika- ZOO Hodonín 

Publikováno 01.12.2019 22:24, Odbočka Kyjov

INFORMÁTOR č. 12/2019

Obrázek

 

 

 

 

 

Časopis prosinec 2019 

Publikováno 22.11.2019 23:55, Odbočka Kyjov

Příliž mnoho otazníků

Obrázek

Víte, jak na ulici oslovit nevidomou osobu?
Víte, jak nevidomou osobu bezpečně převést přes přechod?
Víte, jak bezpečně zalít kávu nebo čaj horkou vodou?
Víte, jak nevidomí používají mobilní telefon?

Někteří z vás možná jo, naši čtvrťáci už dnes taky!

A jakpak to?


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 16.11.2019 13:54, Odbočka Kyjov

Jedenácté přikázání

Obrázek

Je název nové knihy plné humorných povídek nevidomého spisovatele Jiřího Maršálka.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 16.11.2019 13:14, Odbočka Kyjov

Přijeli jsme si naplnit bříška a tašky :-)

Obrázek

V rámci turistické vycházky jsme se zatoulali až do Valašského Meziřičí. Ne ne, nenašlapali jsme tolik kilometrů, ale využili jsme služby ČD a náhradní autobusovou dopravu, následně pak MHD :-)
V muzeu jsme absolvovali dokumentární film o řeznickém řemeslu na Valašsku při  ochutnávce masných a uzených specialit i valašského piva a pak komentovanou exkurzi  desítek let starých řeznických strojů z 1. poloviny 20. století. Stroje navíc před našima očima skutečně ožily, díky funkčnímu transmisnímu pohonu,  který je  poháněn stacionárním motorem.

A závodní prodejnu s čerstvými produkty jsme taky nevynechali a v taškách jsme si odvezli voňavé masné produkty.

Je příjemné občas lesní cestičky oživit takovým atraktivním programem, ve kterém rozšíříme své poznatky vědomostní a taktéž, jak v tomto případě chuťové či čichové, a ještě doma rozdáme kus voňavé radosti.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 13.11.2019 10:49, Odbočka Kyjov

Den nevidomých u nás trochu jinak

Obrázek

13. listopad  - Mezinárodní den nevidomých, je věnován památce výročí úmrtí zakladatele první školy pro nevidomé Valentina Haüy.

Ve většině odboček se v tento den koná Den otevřených dveří a propaguje se jejich činnost. V Kyjově tomu bylo letos trochu jinak. Sice se po celý den dveře netrhly - dopoledne probíhal Trénink paměti, odpoledne Výtvarná dílna, ale přece jenom byl tento sváteční den poněkud výjimečný!

V zasedací místnosti kyjovské radnice totiž probíhala informační setkání k tématu zaměstnávání znevýhodněných osob. Byla to schůzka se zájemci o nabízenou pracovní činnost osobám zdravotně postiženým, dále se zájemci o práci asistenta, který by byl vztyčnou osobou mezi zaměstnavatelem a pracovníkem a s realizátorem celé akce, tedy potencionálním zaměstnavatelem, zástupcem sociální firmy, která má v Kyjově vytvářet nová pracovní místa na chráněném pracovišti. Vše se konalo pod záštitou města, pracovnicí Komunitního plánování. Zasedačka byla plná,  byly zastoupeny skoro všechny organizace sdružující zdravotně postižené a nechyběli jsme ani my, tedy zájemci o nabízené zaměstnání z řad nevidomých.

Podařilo se nám zajistit i asistentku pro naši skupinu, tak nezbývá než držet pěsti pro štěstí, aby těm, kteří chtějí práci a první krok už udělali vše vyšlo a našli uplatnění na trhu práce.

 


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 07.11.2019 00:44, Odbočka Kyjov

Chrlický slavík

Obrázek

Letos jsme se po malé odmlce zúčastnili pěvecké soutěže Chrlický slavík v Centru sociálních služeb pro zrakově postižené Brně-Chrlicích. Je to takový malý svátek pro milovníky krásných písní. Soutěže se zúčastnili mimo domácích také přátelé z jiných zařízení pro zrakově postižené Jihomoravského kraje, ale také už pravidelně i zahraniční hosté ze Slovenska.

Se soutěžní písni za naší odbočku vystoupili v kategorii jednotlivců Pavel Komosný, Pavel Švorba, Iveta Kunovjánková, Hana Oršuliaková a v kategorii duet Hana Oršuliaková a Pavel Švorba. Všechny, i sebe doprovázel na harmoniku Pavel Švorba. V nesoutěžní části pak vystoupil celý sbor Pastelky.

Ale letos se nejen zpívalo, ale i tancovalo a hrálo se i zvukové divadlo, prostě takový prima den. Po obědě došlo na vyhodnocení a my neodešli s prázdnou. V kategorii žen si druhé místo odnesla Iveta, první Hanka, u mužů Pavel Š. byl první a Hana s Pavlem si pak na pomyslnou bednu nastoupili ještě jednou v kategorii duet.

Celý den nám bylo  milo, přívětivě a to nejen díky krásnému sluníčkovému počasí, ale celkovou atmosférou, kterou si navzájem i přes své zrakové postižení dokážeme vzájemně zpříjemnit jeden obyčejný, všední den.


Počet obrázků: 6

 Zobrazena stránka 4 z 21 (celkem 401 záznamů)
Jít na stránku: 1 .. 2 3 4 5 6 .. 10 .. 20 .. 21