Oblastní odbočka Kyjov

 

 

Adresa:                                       Komenského 617, 697 01 Kyjov

Kontakt:                   Mobil:          737 721 504

                               Email:         kyjov-odbocka@sons.cz

                               www:         www.sons.cz/kyjov

                               IČ/DIČ:       65399447/CZ65399447

                               facebook:   https://www.facebook.com/hana.vrtkova

                          

                                        
                                                                

Pracovníci odbočky:

Vrtková Hana, vedoucí pracoviště, odborné sociální poradenství, volnočasové aktivity
telefon: 737 721 504
email:    vrtkova@sons.cz


Horáková Aneta, pracovník v sociálních službách, koordinátorka dobrovolníků
telefon:  737 100 635
email:     horakova@sons.cz


Švorba Pavel, odbočková činnost, předseda oblastní odbočky
telefon:   603 253 615
email:     svorba@sons.cz

 

 

 

 

 


Počítadlo zobrazení: 2893

Příspěvky

Publikováno 16.08.2019 12:14, Odbočka Kyjov

Sanitární den

Obrázek

Prostory naší odbočky prošly před rokem rozsáhlou rekonstrukcí, máme vše krásné, nové. Jelikož jsou naše prostory ještě rozsáhlé, navrhli jsme, aby se na generálním úklidu podíleli dobrovolně i naší členové a vyhlásili jsme Sanitární den.

Našli se dobrovolníci, přišli s patřičnými pomůckami, svačinou a my během dne skoro vše vytřeli, naleštili...prostě paráda! Ale nebyl to jen rutinný úklid, pomáhali nám i nevidomí a pro ně to byla malá výzva, malý výcvik sebeosluhy a hlavně, dokázat, že všichni společně dokážeme vše.

Díky všem, kteří se podíleli na tom, aby u nás bylo stále hezky :-)


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 01.08.2019 00:06, Odbočka Kyjov

Na měsíc srpen jsme pro vás připravili:

Obrázek

 

 

 

 

 

1.8.                      Turistika

Valtice

 

13.8              v 08:00 hodin

Sanitární den

 

14.8.             v 10:00 hodin

Trénink paměti

 

15.8.             Turistika

Záhlinice, zemědělské muzeum

 

20.8.             v 06:21 hodin

Bratislava, plavbou na Děvín 

Publikováno 01.08.2019 00:02, Odbočka Kyjov

INFORMÁTOR č. 8/2019

Obrázek

 

 

 

 

 

 

časopis srpen 2019 

Publikováno 26.07.2019 20:00, Odbočka Kyjov

Chřiby - křížem krážem

Obrázek

Léto svádí k cestování, poznávání. A tak i my vycestovali, abychom poznali své blízké okolí, kam se mnohdy samy těžko dostaneme.  Pro zrakově postiženého člověka, který nemá možnost sednout do auta a dojet kam se mu zachce, který nemá možnost si jen tak vyšlápnout na kopec, jsou tyto společné výlety velmi žádoucí. Velmi prospěšné jsou i naše společné výpravy v tom, že si dopředu zajistíme průvodce a pak máme komentovanou a tím také velmi zajímavou prohlídku daného objektu.

A kam to bylo tentokrát?


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 11.07.2019 00:46, Odbočka Kyjov

Přijela Sagita

Obrázek

Firma Sagita z Brna velmí dobře spolupracuje se zrakově postiženými klienty.její pracovníci jsou vždy ochotni přijet ke klientovi domů, ukázat mu jak pracuje konkrétní pomůcka, nechají klienta se s ní seznámit, vyzkoušet si ji.
Ale také pravidelně pro své klienty pořádají letní setkání spojené s debatou o využitelnosti kompenzačních pomůcek, připomínkách k obsluhe a nechybí malé občerstvení.

Setkání bylo letos obohaceno o novinku - soutěž,  spojenou s praktickou obsluhou kompenzační pomůcky ORCAM MYEYE 2.0. Nechyběla ani cena pro vítěze.

Příjemná prezentace, osvěta a hlavně zájem o své klienty, takto se nám i letos představila firma Sagita.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 01.07.2019 13:14, Odbočka Kyjov

Na měsíc červenec jsme pro vás připravili:

Obrázek

 

 

 

 

 

2.7.                      v 10:00 hodin

Trénink paměti

 

4.7.                      Turistika

Jestřabice

 

10.7.             v 10:00 hodin

Letní soutěž se Sagitou na Jančovce

 

18.7.             Turistika

Cimburk

 

25.7.               ve 14:00 hodin

Vystoupení pěveckého sboru Pastelky na DPS

 

26.7.              ve 14:00 hodin

Zkouška pěveckého sboru Pastelky v Žeravicích

 

24.7.             v 08:00 hodin

Křížem krážem přes Chřiby 

Publikováno 01.07.2019 13:09, Odbočka Kyjov

INFORMÁTOR č. 7/2019

Obrázek

 

 

 

 

 

 časopis červenec 2019 

Publikováno 27.06.2019 21:16, Odbočka Kyjov

Ukončená

Obrázek

Poslední osvětová beseda v tomto školním roce je za námi.


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 25.06.2019 23:55, Odbočka Kyjov

Musíme jenom chválit

Obrázek

Koho?

Co?

A proč?


Počet obrázků: 13

 

Publikováno 23.06.2019 20:05, Odbočka Kyjov

Setkání zrakově postižených v Kyjově

Obrázek

Již po osumnácté se sešli zrakově postižení z celé republiky v Kyjově.

Někteří se zde schází pravidelně, někteří přijeli poprve a letos to některým z těch "stálic" nevyšlo. Počasí nám přálo, stihli jsme mezi kapkami deště nejdřívě naše hosty přivítat snídaní na knihovně, pak cestou autobusem rozdat pytličky se svačinkou a přivítat se s nimi v Národní kulturní památce Slovanské hradiště v Mikulčicích. Celým areálem nás provázel příjemný průvodce. V Hodoníně jsme si dali společný oběd a za doprovodu deště jsme ujížděli zpět do Kyjova, kde po kapkách nebylo ani vidu, ani slechu. Na knihovně jsme si vypili odpolední kávu s něčím sladkým, zapili vínkem něco slaného a v přátelském, pohodovém a družném hovoru jsme vydrželi do rozjedu účastníků.

Je prima, že na naši akci pokaždé zavítá někdo nový, koho zaujme nabízená aktivita, či prostě jenom naše město, nebo pověst o těchto vydařených setkání. A to je cílem našeho snažení - poznávat nové přátele a setkávat se s těmi starými. Velké poděkování pak patří těm, kteří pomohli s napečením dobrot - velké  díky :-)


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 18.06.2019 19:21, Odbočka Kyjov

Interaktivní osvěta

Obrázek

Základní škola v Bučovicích pro své žáky koncem školního roku připravuje výukové projekty s určitým zaměřením a žáci si dle svého zájmu jednotlivé obory vybírají. S jedním projektem máme vcelku dlouholetou a pravidelnou zkušenost i my - Život ve tmě. Letos žáci přijeli k nám a my tak měli možnost je seznámit s některými sportovními aktivitami zrakově postižených, nechyběla ukázka kompenzačních pomůcek, výuka chůze s bílou holí a zásady pomoci nevidomým a také  seznámení s bodíky Braillova písma, se kterým dále pracovali. Měli za úkol vyluštit zadání v Braillově písmu a podle něj vybrat bez kontroly zraku určitý druh oblečení k určité příležitosti. A to bylo rozčarování, když zjistili že pouhým hmatem v mnoha případech nerozeznají pyžamo od společenské košile, či noční košili od plesových šatů. Ale my byli hodní, měli určité nápovědy, třeba že společenské šaty většinou mají nějaký ozdobný prvek, apod. Ti odvážní se do vybraného oblečení i oblekli a v kalupu pak proběhla i módní přehlídka plesových šatů s kabelčičkou, oblečení spací, do deště, na hory, pánský společenský oděv. Snad se žákům taková hravá forma líbila a v určitých situacích si vzpomenou, že těm zrakově postiženým je třeba jakoukoliv dostupnou formou život ulehčit.

 


Počet obrázků: 8

 

Publikováno 17.06.2019 23:34, Odbočka Kyjov

Den otců

Obrázek

Třetí červnová neděle je nepsaným, neoficiálním, avšak všeobecně známým a mohutně oslavovaným dnem všech otců! My si s oslavou "našich" tátů počkali na pondělní setkání. A svátek bez práce?- to je nuda! Sladkou odměnu si museli zasloužit!
Připravili jsme si pro ně práci ne ledajakou, vybírali jsme tak, aby exelovali ve své obratnosti, nápaditosti s využitím všech, za ta léta, načerpaných dovedností, i když někteří bez kontroly zraku. Co je na tom za nemožného podojit krávu? I ti nevidomí měli dostatek fantazie, aby hupsli do naší reality! Poodkryli jsme zahalené monstrum na stole a hle-vykoukly připravené dva dojící exempláře. Kráva byla sice na obrázku, připevněná na židli, ale vemínko, plné mléka se pěkně houpalo pod ní. Čtyři struky, jak má být a mísa na mléko. Něchyběl ani ochranný oděv v podobě cyklistického ponča a chirurgických jednorázových rukavic, ze kterých bylo i ono zmiňované vemínko :-)

Tak táto a ukaž se jak ti to jde :-), ze solidarity se přidaly i některé z žen. Byla sranda, prima jsme se pobavili a hlavně opět si dokázali, co všechno dokážem, někteří třeba poprvé, ale zkusit se má všechno a dohnat není nikdy pozdě.
Jste prima parta, nezkazíte žádnou srandu a pořád se učíte, trénujete jemnost, zručnost i netradičně :-)


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 08.06.2019 18:30, Odbočka Kyjov

Dny umění nevidomých umělců na Moravě 2019

Obrázek

Na letošní ročník festivalu Dny umění nevidomých umělců na Moravě jsme pozvali zrakově postiženého písničkáře, kytaristu,  Martina Rouse. Vzhledem k žánru jeho projevu bylo velmi vhodně zvolené místo koncertu - Pražírna. Martinův koncert byl rozdělen na dvě části, v té první představil svou tvorbu a druhá byla tvořena písněmi spirituálními a gospely.
I když v tu dobu probíhal na jiném místě odlišný kulturní pořad a večer v Kyjově byly dva koncerty, jeden taktéž kytarový, byla návštěvnost přijatelná a hlavně posluchači odcházeli nadmíru spokojeni. Díky Martine.


Počet obrázků: 4
Počet videí: 1

 

Publikováno 07.06.2019 21:35, Odbočka Kyjov

A jak se těm nevidomým žije?

Obrázek

Osvěta pro žáky základních škol je vždy příjemná. Tentokrát celým dopolednem jsme formou zábavného programu provázely světem nevidomých žáky čtvrtých ročníků.

Po všeobecných informacích přišel na řadu pes, nejen přítel člověka, ale také věrný pomocník nevidomých či lidí se zbytku zraku. nechyběl tradiční chumel kolem pejska, děti měly dovoleno hladit a pomazlit se, Crusoe si to patřičně vychutnával, protože takové potěšeníčko není každý den.

A pak děti "pracovaly", nasadily si klapky, u nás tedy "pandičky" což jsou bílé klapky s oušky a tvářičkou medvídka Pandy, mooooc oblíbené i u dospělých :-) a zkoušely jak se cítí nevidomý člověk a co vnímá během dne, jaké to je používat všechny smysly kromě zraku, vše zábavnou formou, přijatelnou jejich věku, Zodpovídali jsme na všetečné otázky a jsme rádi, že i touto formou jsme mohli rozšířit povědomí takto malých dětí o slepotě, o životě v ní a hlavně posílit empatii ke všem, kteří byť krapet jiní, projdou jejich životem.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 05.06.2019 22:27, Odbočka Kyjov

A mají si kde hrát?

Obrázek

Na svém klubovém setkání jsme si připoměli svátek dětí, Mezinárodní den dětí. Všichni jsme děti, my někteří už trochu přerostlí, pravda, ale i tak si zasloužíme trochu pozornosti, nějaké to překvapení.
A ještě odpověď na otázku v záhlaví - u nás si naši členi mají kde hrát a také s čím :-)
Tentokrát jsme vyměnili notoricky u dětí oblíbenou plastelínu za perníkové těsto, které jsme dostali darem od pracovníků Městké knihovny v Kyjově, kteří jej dostala darem ......

Začali jsme tvořit. Někteří se přiznali, že takto s těstem pracují porvé. No, ona to nebyl vlastně jenom hra, ale hlavně prima nácvik jemné motoriky při výkonu sebeobslužných úkonů prováděných bez kontroly zraku. Použili jsme netradiční vykrajovátka a už i toto byl oříšek- poznat veverku, žirafu, dinosaura, želvu a šneka a jiné infantilní tvary :-) Také jsme využili koletivní přístup, vzájemnou pomoc a výsledek?
Prima prožité odpoledne, svátek oslaven prací a navíc, každý si ten svůj voňavý výtvor odnesl domů a tam ještě mohl udělat radost svým blízkým - takže sečteno a podtrženo - vše bylo na výbornou :-)


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 04.06.2019 18:43, Odbočka Kyjov

Na měsíc červen jsme pro vás připravili:

Obrázek

 

 

 

 

 

3.6.               ve 14:00 hodin

Aktivity k MDD

 

3.6.               v 16:00 hodin

Zkouška souboru Pastelky

 

3.6.               v 17:00 hodin

Zkouška souboru Panterky

 

5.6.               ve 14:00 hodin

Výtvarná dilna

 

5.6.               v 18:00 hodin

Vystoupení souboru Panterky na festivalu DUN v Olomouci

 

6.6.               Turistika

Mutěnice, rozhledna

 

6.6.               v 08:00 hodin

Osvětová beseda pro žáky ZŠ Kyjov

 

7.6.               v 17:00 hodin

Koncert v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě

Pražírna Kyjov – Martin Rous

 

10.6.      v 10:00 hodin

Literární kroužek

 

10.6.      14:00 hodin

Agentura na zážitky

 

10.6.             v 16:00 hodin

Zkouška souboru Pastelky

 

12.6.      v 10:00 hodin

Trénink paměti

 

12.6.      ve 14:00 hodin

Fit Club

 

14.6.      v 08:00 hodin

Vystoupení souboru Pastelky na pasování prvňáčků v Městské knihovně Kyjov

 

17.6.      ve 14:00 hodin

Klubové setkání Kyjov s programem

 

18.6.      v 08:00 hodin

Osvětová beseda pro žáky ZŠ Bučovice

 

19.6.      ve 14:00 hodin

Výtvarná dílna

 

20.6.      Turistika

Statek Zikmundov

 

20.6.      ve 14:00 hodin

Vystoupení souboru Pastelky pro obyvatele DPS Kyjov

 

21.6.      10:00 hodin

Slovácké divadlo – Chicágo

 

23.6.      9:00 hodin

Setkání zrakově postižených

 

24.6.      ve 14:00 hodin

Klubové setkání Kyjov

 

25.6.             v 08:00 hodin

Osvětová akce pro žáky ZŠ Brno

 

26.6.             v 08:00 hodin

Osvětová beseda pro střední školu Hodonín

 

26.6.      14:00 hodin

Fit Club 

Publikováno 03.06.2019 18:47, Odbočka Kyjov

INFORMÁTOR č. 6/2019

Obrázek

 

 

 

 

 

 

Časopis červen 2019 

Publikováno 28.05.2019 00:29, Odbočka Kyjov

Trochu nám to nevyšlo ...

Obrázek

Návštěva KOVOZOO ve Starém Městě nedopadla podle plánu.


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 24.05.2019 00:18, Odbočka Kyjov

Veletr sociálních služeb v Hodoníně

Obrázek

Prostranství před Zimním stadionem v Hodoníně se dne 23.5.2019 změnilo v poněkud atypiské tržiště. V rámci Okresního veletrhu sociálních služeb se zde nabízely sociální služby, nevšední zážitky, poznání a nechyběla ani zábava.

Tento veletrh nenabídl veřejnosti pouze přehled sociálních služeb, které v okresu Hodonín lze najít a využívat, ale také ukázat, že svět lidí, kteří potřebují z jakéhokoliv důvodu pomoc druhých, nemusí být smutný či šedivý. Elán a nadšení pak provázel bohatý kulturní program.

My jsme také na svém stánku nabízeli k vyzkoušení různé aktivity bez kontroly zraku, ale také kompenzační pomůcky na bázi hmnatu či sluchu k odzkoušení. Velkým lákadlem bylo odtajnění zašifrovaných bodíků slepeckého písma.

Klienty jsme měli různé - první přišel koupit sazeničky, druhý si přál teplou kávu, další pak sháněl ubytování... Věřím že všichni tito zbloudilci našli svůj cíl a věřím že ti "naši" odcházeli s vyčerpávajícími informacemi.

 

 


Počet obrázků: 3

 

Publikováno 22.05.2019 20:40, Odbočka Kyjov

Setkání zrakově postižených v Kyjově

Obrázek

 

 

Oblastní odbočka SONS Kyjov Vás srdečně zve na 18. přátelské setkání zrakově postižených, na kterém chceme nejenom navázat nová přátelství, ale seznámit Vás s naším regionem. Toto setkání proběhne v neděli dne 23. června 2019 v Kyjově.

Sejdeme se na Městské knihovně, ulice Komenského, kde má sídlo naše odbočka.

 Popis cesty k nám:

z autobusového nádraží - po přejití ozvučené křižovatky půjdete stále rovně, přejdete průchodem na náměstí, opět rovně na ulici Komenského a po cca 250 m po pravé straně je šedá budova Městské knihovny.

z vlakového nádraží - půjdete rovně na křižovatku, kde se dáte doprava a ulicí Komenského půjdete cca 500 m a po levé straně za mostkem je šedá budova Městské knihovny.

 Na požádání zajistíme průvodcovskou službu. V tomto případě je nutno sdělit v kolik hod. a jakým dopravním prostředkem do Kyjova přijedete.

 

 Program:  Slovanské hradiště v Mikulčicích

 Patří mezi nejvýznamnější místa poukazující na historii našeho státu. S největší pravděpodobností byly Valy u Mikulčic hlavním městem Velké Moravy.

Navštívíme velkomoravský raně středověký památník z doby 8. a 9. století s rozlehlou akropolí, předhradím a podhradími. Seznámíme se s bohatými a velmi cennými archeologickými nálezy, kopiemi základů 8 kostelů a knížecího paláce.

Bude pro nás připraven speciální program pro naše vnímání.

 Doprava je zajištěna zájezdovým autobusem.

Účastnický poplatek:  80,- Kč na osobu.


Začátek: 23.06.2019 08:00
Konec: 23.06.2019 17:00
Kde: Městská knihovna Kyjov

 Zobrazena stránka 3 z 17 (celkem 338 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 4 5 .. 10 .. 17