Oblastní odbočka Dobruška

 

Činnost odbočky byla přerušena.


Počítadlo zobrazení: 1755

Příspěvky

Publikováno 28.03.2018 10:58, Vidmarová Běla

Barevná tma očima místostarosty Petra Poláčka + FOTO

Obrázek

Barevná tma

Ve čtvrtek 22. března 2018 proběhl ve Společenském centru v Dobrušce další ročník Barevné tmy - pořadu, který si vytyčil za úkol přiblížit problematiku nevidomých spoluobčanů majoritní společnosti. Nutno doplnit, že Barevná tma nejenže přibližuje obě uvedené komunity, ale napomáhá jejich sblížení, prolínání. Velkou zásluhu na tomto konání má pořadatelka a duchovní matka pořadu Renata Moravcová. Tato energická žena se ujala již potřetí organizace této akce. Tentokrát měla k ruce moderátora z Hradce Králové Tomáše Chmela. Oba velice nenásilně a poutavě provázeli programem skoro celý zaplněný hlavní sál dobrušského kina. Pozitivní energie byla ve vzduchu doslova cítit.

Účinkujícími byli jak koukavci, tak i nekoukavci. Kdo tato slova nezná, tak jimi s trochou nadsázky označuje Renata vidomé a nevidomé občany. Děti z mateřské školy Za univerzitou zatančily na téma Kostičky, mažoretky ze základní školy Fr. Kupky připravily jedno standardní vystoupení za svitu reflektorů a dvě vystoupení ve tmě se svítícími pomůckami.
Děvčata ze základní umělecké školy zatančila variace na moderní téma. Eliška Koblásová zazpívala přesvědčivě dvě písničky ze svého repertoáru. Taneční skupina Akcent pod vedením Martina Odla předvedla vystoupení v klasickém i latinsko-americkém rytmu.
Za nekoukavce vystoupili dětští interpreti Světlana Mokrá a Pavel Minařík ve hře na klavír.
Pavel zahrál i jednu skladbu, jejímž je sám autorem. Publikum zaujala i bratrská dvojice Martina a Tomáše Čejkových. Škoda, že se nemohli prezentovat i další dvě děti, Marek Mošna a Pavel Diblík, které na poslední chvíli zchvátila chřipka.
V rámci pořadu Renata postupně zvala na podium tzv. „srdíčkové“ lidičky. Tak sama označuje přátele a kamarády, kteří jí každý svým způsobem pomáhají při pořádání různých akcí a napomáhají tak k uskutečňování jejího hlavního cíle, jímž je začleňování nekoukavců mezi koukavce. Na podiu se tak postupně v minirozhovorech představili paní Jana Trubáková, vedoucí Kulturního střediska města Letovice, veterinární lékař Stanislav Počta s manželkou Luizou, koordinátorka  ankety Žena regionu Marie Heřmánková, místostarosta Dobrušky Petr Poláček, bývalý starosta Dobrušky a zastupitel Petr Tojnar, který je zároveň i členem Klubu držitelů vodicích psů a zastupitel Dobrušky Pavel Štěpán.
Vrcholem večera bylo taneční vystoupení paní Renaty s Rudou Čtvrtečkou z Akcentu. Variace na 4 tance se skutečně vydařily, dvouměsíční společné treninkové úsilí o jejich sladění přineslo své úspěšné plody.
Během večera vložili návštěvníci do kasičky celkem 10 846 Kč. Tyto finanční prostředky pomohou zrakově postiženým dětem, ale i dospělákům. Paní Renata za ně moc děkuje.
Byl to vskutku povedený pozitivní večer.

Jediným trochu smutným návštěvníkem veřera zůstal snad pouze Renatin věrný společník Xanto, protože měl po celou dobu představení přidělené místo v první řadě mezi publikem a nemohl tak Renatě pomoci na podiu. Tak si aspoň párkrát vesele i smutně zaštěkl a zakňučel.


Petr Poláček, místostarosta


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 16.03.2018 11:16, Vidmarová Běla

Pozvánka na zářijový pobyt ve vinném sklípku

Obrázek

Svůj kalendář jsme otočili na měsíc  duben a před námi jsou dny plné sluníčka, zpěvu ptáčků, ale i čas plný mnoha krásných zážitků a milých setkání. Možná se vám bude zdát, že pozvání, které si pro vás všechny připravila SONS - odbočka Dobruška,  KDVP a Městská organizace Svazu důchodců ČR Dobruška, je hodně předčasné. Ale jsou věci v našem životě, které se musí plánovat hodně s předstihem, a takovou je právě akce, na kterou vás chceme pozvat.

V září, od pátku 28. do neděle 30., připravujeme víkendový pobyt ve sklípku. Ubytováni budeme v Hodoníně, v hotelu Krystal. Z programu, který na všechny účastníky čeká, dnes prozradíme jen tolik, že páteční odpoledne bude patřit procházce k řece  Moravě, s jednou zajímavou zastávkou. Sobotní den si užijeme v Milovicích a jeho okolí.   Navštívíme i místní zámek, ve kterém se natáčelo mnoho pohádek. Zde si můžete vypůjčit i dobové šaty a procházet se po rozlehlé zámecké zahradě jako zámecká paní nebo jako komoří. Na sobotní večer je pro nás zamluven sklípek, který se nachází přímo v areálu hotelu. Tady si užijeme vše, co k návštěvě vinného sklípku patří. Vše prozrazovat nebudeme, protože i překvapení nám život přináší, a pokud jsou příjemná, tak je to vždy prima.

Takže - pokud víte, že byste si taky rádi užili poslední zářijový víkend na Moravě při tradičním vinobraní a ochutnali pravý burčák, musíte udělat jen jednu věc. Do 15. dubna  se přihlásit na  kontaktech - E-mail: renata.dobruska@seznam.cz, nebo Mobil: 732 262 600. Všechny podrobné informace budou později zaslány všem účastníkům. Já  ani Xanto jsme ještě ve sklípku nebyli, tak my už máme jasno. A co vy, přidáte se k nám dvěma?

Renata, Xanto a Petr Tojnar, organizátoři této akce 

Publikováno 28.02.2018 10:23, Vidmarová Běla

Nabídka pobytu

Vážení přátelé,

Klub držitelů vodicích psů a oblastní odbočka SONS Dobruška pořádají v červenci od čtvrtka 5. 7. 2018 do neděle 8. 7. 2018 pobyt v Jilemnici.

Ubytování je zajištěno v hotelu SUMO a cena za pobyt činí 1 500 Kč. V ceně je ubytování a plná penze. K dispozici je ještě několik volných míst ve tří a čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Hlásit se můžete do úterý 20. března 2018.

V případě zájmu se ozvěte paní Renatě Moravcové.

Kontakty:

mobil: 732 262 600

tel.: 494 622 953

Email: renata.dobruska@seznam.cz 

Publikováno 26.02.2018 12:24, Vidmarová Běla

Program na duben

Zima své vládnutí snad už definitivně vzdala a na nás čekají dny plné sluníčka. Dny, kdy bude vonět tráva a ptáčci naplno rozjedou své jarní árie. A tak i naše dvě pozvání, která pro vás Městská organizace Svazu důchodců ČR - Dobruška a SONS - odbočka Dobruška připravily budou naladěna do jarně a vesela.

               NA SLOVÍČKO

se sejdeme ve středu 4. dubna a u kávy a něčeho dobrého si budeme povídat o Velikonocích a přijde mezi nás pan děkan Augustín. Pokud vám zůstane vajíčko, které jste pěkně namalovali pro koledníky, tak se přijďte pochlubit. Čekat na vás budeme v Rýdlově vile od 9.30 do 11.00 hodin.

                SOUSEDSKÉ  POSEZENÍ 

na něm se sejdeme ve čtvrtek 19. dubna na již známém místě. Od 16.00 hodin mezi nás přijede pan muzikant, se kterým si tentokrát zazpíváme, abychom to jaro přivítali opravdu pěkně zvesela. Ani tohle naše společné posezení nebude ošizeno o nějaké dobroty. Jen raději připomeneme, že sousedé se schází i na tato setkání v Rýdlově vile.
 


Publikováno 09.02.2018 12:31, Vidmarová Běla

Včera o naší odbočce a Renatě Moravcové psal Rychnovský deník

Obrázek

Návštěva poodhalila žákům školy svět nevidomých

Rychnov n. Kn. - Koncem ledna navštívila rychnovskou školu ZŠ Mozaika paní Renata Moravcová z Dobrušky, která je předsedkyní odbočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých v Dobrušce a v Rychnově a současně i předsedkyní celorepublikového Klubu držitelů vodicích psů. Jezdí po školách a knihovnách, pořádá spoustu akcí, ve kterých se snaží propojit dva světy. Spolu s paní Moravcovou přijel i obrovský čtyřnohý pomocník Xanto.  Jak říká paní Moravcová: „Xantíka už neberu jako svého pomocníka, Xantík je moje druhá polovička." Při besedě se snažila přiblížit „Svět nevidomých, a nás, koukavců, jak si pro sebe pojmenovala lidi, kteří vidí." Děti si při besedě vyzkoušely hladinku - pomůcku při nalévání vody do hrnku, slepecké hole bílé barvy, slabikáře pro nevidomé, test-color - tento přístroj nevidomému sdělí barvu oblečení, kterou má na sobě, mobilní telefon s hlasovým výstupem. Dále mohou takto handicapovaní lidé využívat GPS navigaci pro nevidomé, což není případ paní Moravcové - má Xantíka. Ve spolupráci s Městem Dobruška paní Moravcová pořádá kulturní vystoupení s názvem „Barevná tma". Na akci mohou lidé zavítat letos 22. března. Program začíná již o půl šesté večer. Výtěžek z vystoupení bude použit na pomůcky a potřeby zrakově postižených dětí, dospělých a jejich čtyřnohých pomocníků.   

Publikováno 05.02.2018 12:26, Vidmarová Běla

Sousedské posezení s členy Horské služby z Deštného

SOUSEDSKÉ   POSEZENÍ

I na únor si pro vás SONS- Odbočka Dobruška a Městská organizace Svazu důchodců ČR- Dobruška připravily již tradiční posezení u kávy, čaje a samozřejmě i něčeho dobrého k tomu. Navštíví nás tentokrát muži,kteří svojí odvahou a profesionalitou  zachraňují v horách naše životy.

O své práci přijedou vyprávět členové Horské služby z Deštného. Přivezou nám ukázat i pomůcky,kterými pomáhají těm,kteří se ocitnou v nesnázích.  Tak nezapomeňte ve čtvrtek 15. února 2018 přijít na známou adresu, Rýdlova vila č.p. 187 (za domkem F. L. Věka).

Začínáme v 16.00 hodin, tak ať nezmeškáte!

Na všechny se těší Renata a Xanto.

      


Datum: 15.02.2018 16:00
Kde: Rýdlova vila č.p. 187 (za domkem F. L. Věka)

 

Publikováno 01.02.2018 14:05, Vidmarová Běla

Březnová pozvání - soubor ke stažení (Word)

Obrázek
 

Publikováno 01.02.2018 13:33, Vidmarová Běla

Pozvánka NA SLOVÍČKO

Obrázek

I vy patříte k těm, kterým káva nebo čaj chutná víc, když si je mohou vypít ve společnosti známých, ale i méně známých tváří a příjemně si popovídat? Pokud ano, tak právě pro vás si SONS - odbočka Dobruška a Městská organizace Svazu důchodců ČR - Dobruška připravily dopolední setkání „NA SLOVÍČKO".

Voda se bude vařit v Rýdlově vile, Novoměstská ulice 187, ve středu 7. února a přijít můžete od 9.30 do 11.30 hodin.

Ke kávě patří i něco dobrého, ale i na to jsme mysleli. Zimní čas přímo svádí k tomu, abychom se věnovali ručním pracím.Tak si některý svůj výrobek přibalte do kabelky, ať nám poradíte další nápady.

Na kávu s vámi se těší Renata a Xanto


Datum: 07.02.2018 09:30
Kde: Rýdlova vila, Novoměstská ul. 187, Dobruška

 

Publikováno 01.02.2018 12:24, Vidmarová Běla

Kavárna ve tmě - pozvánka do Týniště nad Orlicí

Obrázek

Zveme Vás na tradiční akci "Kavárna ve tmě", tentokrát do Týniště nad Orlicí. Těšíme se na Vás!


Začátek: 09.02.2018 15:30
Konec: 10.02.2018
Kde: Metro Music Bar, Týniště nad Orlicí

 

Publikováno 01.02.2018 12:10, Vidmarová Běla

BAREVNÁ TMA - pozvánka do Dobrušky

Obrázek

Zveme Vás do Dobrušky na další akci Barevná tma. Těšíme se na vás!

Program: Vystoupení zrakově postižených dětí ale i dospělých, MS za Univerzitou Dobruška, Mažoretky Dobruška, TK Akcent Dobruška, taneční obor ZUŠ Dobruška a zpěv Eliška Koblásová
Večerem vás bude provázet: Tomáš Chmel a Renata Moravcová
Vstupné dobrovolné - veškeré vybrané peníze budou použity na
pomůcky a potřeby zrakově postižených dětí, dospělých a jejich
čtyřnohých kamarádů
Vstupenky si můžete vyzvednout od 1.března 2018 na IC Dobruška
osobně, nebo telefonicky zamluvit na čísle 494 629 581 a poté si je
vyzvednout v šatně Kulturního centra před začátkem konání akce.
Srdečně se na vás těšíme!


Začátek: 22.03.2018 17:30
Konec: 22.03.2018
Kde: Kulturní centrum Dobruška

 

Publikováno 01.09.2017 10:34, Chlanda Luboš

KAVÁRNA VE TMĚ

Obrázek

KLUB DRŽITELŮ VODICÍCH PSŮ SONS - Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých, odbočka Dobruška

UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE - studijní středisko Dobruška 

pro Vás připravili 

KAVÁRNU VE TMĚ

KAVÁRNA PLNÁ CHUTÍ A VŮNÍ


Začátek: 12.09.2017
Konec: 17.09.2017
Kde: Dobruška, Solnická 777

 

Publikováno 23.03.2016 12:44, Chlanda Luboš

Barevná tma

Obrázek

Barevná tma v Dobrušce 17. 3. 2016 Zobrazena stránka 2 z 2 (celkem 32 záznamů)
Jít na stránku: 1 2

Počítadlo zobrazení: 1755